Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 наурыздағы № 528 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында жариялануға тиіс
«Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы» 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-1-бабының 2-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан
Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті 2013 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізсін.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан
Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
3. Қоса беріліп отырған:
1) Комиссия туралы ереже;
2) Комиссия құрамы;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара
қызметінің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін кезектен тыс
аттестаттаудан өткізу қағидалары бекітілсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті осы
Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 22 наурыздағы
№ 528 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің
келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) құқықтық мәртебесін және өкілеттігін айқындайды.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін (бұдан әрі - әскери қызметшілер) кезектен тыс аттестаттаудан өткізу қағидаларын және осы Ережені басшылыққа алады.

О проведении внеочередной аттестации военнослужащих по контракту Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 22 марта 2013 года № 528
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента
и Правительства Республики Казахстан
В соответствии с пунктом 2 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года «О воинской службе и статусе военнослужащих» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Администрации Президента Республики Казахстан, Комитету национальной безопасности Республики Казахстан провести внеочередную аттестацию военнослужащих по контракту Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в срок до 31 декабря 2013 года.
2. Образовать Высшую аттестационную комиссию при Президенте Республики Казахстан по проведению внеочередной аттестации военнослужащих по контракту Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - Комиссия).
3. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комиссии;
2) состав Комиссии;
3) Правила проведения внеочередной аттестации военнослужащих по контракту Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Комитету национальной безопасности Республики Казахстан принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 марта 2013 года № 528
ПОЛОЖЕНИЕ
о Высшей аттестационной комиссии при Президенте Республики
Казахстан по проведению внеочередной аттестации военнослужащих
по контракту Пограничной службы Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящим Положением определяются правовой статус и полномочия Высшей аттестационной комиссии при Президенте Республики Казахстан по проведению внеочередной аттестации военнослужащих по контракту Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. В своей деятельности Комиссия руководствуется Конституцией, законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, в том числе Правилами проведения внеочередной аттестации военнослужащих по контракту Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - военнослужащие) и настоящим Положением.

2. Комиссияның міндеттері
3. Комиссияның міндеттері:
1) мыналарды:
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі (бұдан әрі - Шекара қызметі) директорының орынбасарларын; бас басқармаларының бастықтарын; Бас штабы бастығының орынбасарларын; бас басқармалары бастықтарының орынбасарларын; өңірлік басқармаларының бастықтарын; өңірлік басқармалары бастықтарының орынбасарларын; Шекара қызметі академиясының бастығын;
басқарма бастықтарын (Бас штаб, бас басқармалар құрамындағы);
басқарма бастықтарын (дербес);
өңірлік басқармалар штабтары бастықтарының орынбасарларын;
шекара жасақтарының бастықтарын;
шекаралық бақылау жасақтарының бастықтарын;
жеке бақылау-өткізу пункттерінің бастықтарын;
жеке шекаралық комендатура комендантын;
шекаралық корабльдер мен катерлер дивизиондарының командирлерін;
1-авиациялық база командирін;
1-авиациялық база командирінің орынбасарларын;
730-жеке байланыс полкінің командирін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу;
2) әскери қызметшілерді кезектен тыс аттестаттаудан өткізуді ұйымдастыру және үйлестіру болып табылады.
3. Комиссияның құқықтары
4. Комиссияның:
1) мемлекеттік органдар мен ұйымдардан Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша қажетті ақпаратты сұратуға;
2) қажеттілігіне қарай Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын, мамандарын және мүдделі ұйымдардың өкілдерін тартуға;
3) Комиссия отырыстарында Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша аттестатталатын әскери қызметшілерді, сондай-ақ
мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың өкілдерін тыңдауға құқығы бар.
4. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
5. Комиссия төрағасы:
1) Комиссия қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Комиссия отырыстарын өткізу орны мен уақытын айқындайды;
3) Комиссия отырыстарында төрағалық етеді;
4) Комиссия мүшелеріне орындау үшін міндетті нұсқаулар береді.
6. Комиссия мүшелері Комиссия отырысында қаралатын мәселелерді талқылауға қатысады және Комиссияның жұмыс кестесі бойынша ұсыныстар енгізуге құқылы.
7. Комиссия хатшысы Комиссия отырыстарын өткізуді ұйымдастырады және дауыс беру құқығы жоқ.
8. Егер Комиссия отырысына құрамының кемінде үштен екісі қатысқан болса, ол заңды болып саналады.
Комиссия шешімдері қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
9. Комиссия қабылдаған шешім Комиссия төрағасы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
10. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің хатшылығы Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 22 наурыздағы
№ 528 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу жөніндегі жоғары аттестаттау комиссиясының
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі - Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысы, төраға
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасы «Сырбар» Сыртқы барлау қызметінің директоры
Қазақстан Республикасының Бас прокуроры
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясының) төрағасы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасары  - Қауіпсіздік Кеңесі хатшылығының меңгерушісі
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі хатшылығының сектор меңгерушісі, хатшы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 22 наурыздағы
№ 528 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін кезектен тыс аттестаттаудан өткізу
ҚАҒИДАЛАРЫ

2. Задачи Комиссии
3. Задачами Комиссии являются:
1) проведение внеочередной аттестации:
заместителей Директора Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - Пограничная служба);
начальников главных управлений;
заместителей начальника Главного штаба;
заместителей начальников главных управлений;
начальников региональных управлений;
заместителей начальников региональных управлений;
начальника Академии Пограничной службы;
начальников управлений (в составе Главного штаба, главных управлений);
начальников управлений (самостоятельных);
заместителей начальников штабов региональных управлений;
начальников пограничных отрядов;
начальников отрядов пограничного контроля;
начальников отдельных контрольно-пропускных пунктов;
коменданта отдельной пограничной комендатуры;
командиров дивизионов пограничных кораблей и катеров;
командира 1 авиационной базы;
заместителей командира 1 авиационной базы;
командира 730 отдельного полка связи;
2) организация и координация проведения внеочередной аттестации военнослужащих.
3. Права Комиссии
4. Комиссия имеет право:
1) запрашивать необходимую информацию у государственных органов и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
2) привлекать по мере необходимости должностных лиц, специалистов государственных органов и представителей заинтересованных организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
3) заслушивать на заседаниях Комиссии аттестуемых военнослужащих, а также представителей государственных органов и иных организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии.
4. Организация деятельности Комиссии
5. Председатель Комиссии:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;
2) определяет место и время проведения заседаний Комиссии;
3) председательствует на заседаниях Комиссии;
4) дает обязательные для исполнения указания членам Комиссии.
6. Члены Комиссии принимают участие в обсуждении вопросов, рассматриваемых на заседании Комиссии, и вправе вносить предложения по графику работы Комиссии.
7. Секретарь Комиссии организует проведение заседаний Комиссии и не обладает правом голоса.
8. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее состава.
Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов. В случае равенства голосов голос председателя Комиссии является решающим.
9. Принятое Комиссией решение оформляется протоколом, подписываемым председателем Комиссии.
10. Рабочим органом Комиссии является Секретариат Совета Безопасности Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 марта 2013 года № 528
СОСТАВ
Высшей аттестационной комиссии при Президенте Республики
Казахстан по проведению внеочередной аттестации военнослужащих
по контракту Пограничной службы Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Помощник Президента - Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан, председатель
Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Министр обороны Республики Казахстан
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Директор Службы внешней разведки Республики Казахстан «Сырбар»
Генеральный Прокурор Республики Казахстан
Председатель Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции)
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
Заместитель Секретаря Совета Безопасности - заведующий  Секретариатом Совета Безопасности Республики Казахстан
Заведующий сектором Секретариата Совета Безопасности Республики Казахстан, секретарь
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 марта 2013 года № 528
ПРАВИЛА
проведения внеочередной аттестации военнослужащих по контракту
Пограничной службы Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін (бұдан әрі - әскери қызметшілер) кезектен тыс аттестаттаудан өткізу тәртібін белгілейді.
2. Кезектен тыс аттестаттауды өткізуге дайындықты ұйымдастыру
2. Кезектен тыс аттестаттау кезінде бағалаудың негізгі өлшемдері:
1) әскери қызметшілердің өздеріне жүктелген міндеттерді орындау қабілеті және олардың қызметтік іс-қимылының нәтижелері;
2) теориялық білімдері мен практикалық дағдыларының деңгейі болып табылады.
Аттестатталатын әскери қызметшілерді бағалаудың қосымша өлшемдерін ерекшеліктер мен оларға жүктелген міндеттерді ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі - ҰҚК) Төрағасы белгілейді.
3. Кезектен тыс аттестаттау бірқатар сатылы кезеңдерді:
1) дайындық іс-шараларын жүргізуді;
2) кәсіби жарамдылықты айқындауды:
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеуді (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жарғыларын, қызмет бағыты бойынша жауынгерлік және арнайы даярлықты регламенттейтін ҰҚК-нің нормативтік құқықтық актілерін қоса алғанда);
жауынгерлік даярлық бойынша нормативтер тапсыруды (атыс, саптық, дене шынықтыру даярлығы, жаппай қырып-жоятын қарудан қорғану);
3) психологиялық-әлеуметтанулық зерттеуді, оның ішінде
полиграфологиялық жабдықты пайдалана отырып*;
4) бағалау өлшемдері мен аттестаттау кезеңдерін ескере отырып,
аттестаттау комиссиясы өткізетін әскери қызметшілермен әңгімелесуді (осы тармақтың 1)3) тармақшаларында көзделген кезеңдерді өткізу
қорытындылары бойынша әскери қызметшінің қанағаттанарлықсыз нәтижелері әңгімелесуге жібермеуге негіз болып табылмайды);
5) аттестаттау комиссиясының шешім шығаруын қамтиды.
4. ҰҚК Шекара қызметінің кадр бөлімшелері әскери қызметшілерге кезектен тыс аттестаттау өткізу мерзімдері туралы аттестаттау басталғанға дейін күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей хабарлайды.
5. Кезектен тыс аттестаттауға жататын әскери қызметшінің басшысы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның қызметтік мінездемесін ресімдейді және аттестаттау комиссиясының отырысын өткізу күніне дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей оны тиісті кадр бөлімшесіне жібереді.
3. Аттестаттау комиссиясы
6. Аттестаттау комиссиялары мыналарға бөлінеді:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы жоғары аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия), оның ережесі мен құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок проведения внеочередной аттестации военнослужащих по контракту Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - военнослужащие).
2. Организация подготовки к проведению внеочередной аттестации
2. Основными критериями оценки при проведении внеочередной аттестации являются:
1) способность военнослужащих выполнять возложенные на них обязанности и результаты их служебной деятельности;
2) уровень теоретических знаний и практических навыков.
Дополнительные критерии оценки аттестуемых военнослужащих с учетом специфики и возложенных на них обязанностей определяются Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ).
3. Внеочередная аттестация включает ряд последовательных этапов:
1) проведение подготовительных мероприятий;
2) определение профессиональной пригодности:
тестирование на знание законодательства Республики Казахстан (включая уставы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, нормативные правовые акты КНБ по направлениям деятельности, регламентирующие боевую и специальную подготовку);
сдача нормативов по боевой подготовке (огневая, строевая, физическая подготовка, защита от оружия массового поражения);
3) психолого-социологическое исследование, в том числе с использованием полиграфологического оборудования*;
4) собеседование с военнослужащим, проводимое аттестационной комиссией, с учетом критериев оценки и этапов аттестации (неудовлетворительные результаты военнослужащего по итогам проведения этапов, предусмотренных подпунктами 1)3) настоящего пункта, не являются основанием для недопущения на собеседование);
5) вынесение решения аттестационной комиссией.
4. Кадровые подразделения Пограничной службы КНБ уведомляют военнослужащих о сроках проведения внеочередной аттестации не позднее чем за двадцать календарных дней до ее начала.
5. Руководитель военнослужащего, подлежащего внеочередной аттестации, оформляет его служебную характеристику по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и в срок не позднее чем за пять рабочих дней до даты проведения заседания аттестационной комиссии направляет ее в соответствующее кадровое подразделение.
____________
*Использование полиграфологического оборудования осуществляется с согласия военнослужащего и не влияет на результаты аттестации
3. Аттестационная комиссия
6. Аттестационные комиссии делятся на:
1) Высшую аттестационную комиссию при Президенте Республики Казахстан (далее - Комиссия), положение и состав которой утверждаются Президентом Республики Казахстан;

2) төрағасы ҰҚК Төрағасының бірінші орынбасары болып табылатын ҰҚК орталық аттестаттау комиссиясы. ҰҚК орталық аттестаттау комиссиясының ережесі мен құрамын ҰҚК Төрағасы бекітеді;
3) төрағасы ҰҚК Шекара қызметі директоры орынбасарларының бірі болып табылатын ҰҚК Шекара қызметінің аттестаттау комиссиясы. ҰҚК Шекара қызметі аттестаттау комиссиясының ережесі мен құрамын ҰҚК Төрағасының орынбасары — Шекара қызметінің директоры бекітеді;
4) төрағалары ҰҚК Шекара қызметі директорының орынбасарлары болып табылатын ҰҚК Шекара қызметі өңірлік басқармаларының аттестаттау комиссиялары. ҰҚК Шекара қызметі өңірлік басқармалары аттестаттау комиссияларының ережесі мен құрамын ҰҚК Төрағасының орынбасары - Шекара қызметінің директоры бекітеді;
5) төрағалары ҰҚК Шекара қызметі бас басқармаларының бастықтары, олардың орынбасарлары, басқарма бастықтары (дербес), өңірлік басқармалары бастықтарының орынбасарлары қатарынан анықталатын ҰҚК Шекара қызметі әскери бөлімдерінің аттестаттау комиссиялары. ҰҚК Шекара қызметі әскери бөлімдері аттестаттау комиссияларының ережесі мен құрамын ҰҚК Төрағасының орынбасары - Шекара қызметінің директоры бекітеді.
7. Аттестаттау комиссиясының құрамына:
кемінде жеті мүше кіруі тиіс, оның біреуі төраға;
дауыс беру құқығы жоқ хатшы болып табылады.
Аттестаттау комиссиясының мүшелері оның жұмысына алмастыру құқығынсыз қатысады.
8. Аттестаттау комиссияларының құрамына жоғары аттестаттау комиссиясында кезектен тыс аттестаттаудан өткен ҰҚК Шекара қызметінің әскери қызметшілері, ҰҚК бөлімшелері мен органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері, сондай-ақ қажет болған кезде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарының өкілдері кіреді.
9. Аттестаттау комиссиясының хатшысы оның отырыстарын өткізуді ұйымдастырады. Аттестаттау комиссиясының хатшысы Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы жоғары аттестаттау комиссиясын қоспағанда кадр бөлімшесінің өкілі болып табылады.
10. Аттестаттау комиссиясының мүшелері аттестаттауға жататын әскери қызметшілердің лауазымына тең және (немесе) жоғары лауазымда болуы тиіс.
11. Аттестаттау комиссиясының шешімдері отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелері жалпы санының қарапайым көпшілік дауыс беруімен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда аттестаттау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
12. Егер аттестаттау комиссиясының отырысына құрамының кемінде үштен екісі қатысқан болса, ол заңды болып саналады.

2) центральную аттестационную комиссию КНБ, председателем которой является первый заместитель Председателя КНБ. Положение и состав центральной аттестационной комиссии КНБ утверждаются Председателем КНБ;
3) аттестационную комиссию Пограничной службы КНБ, председателем которой является один из заместителей Директора Пограничной службы КНБ. Положение и состав аттестационной комиссии Пограничной службы КНБ утверждаются заместителем Председателя КНБ - Директором Пограничной службы;
4) аттестационные комиссии региональных управлений Пограничной службы КНБ, председателями которых являются заместители Директора Пограничной службы КНБ. Положение и состав аттестационных комиссий региональных управлений Пограничной службы КНБ утверждаются заместителем Председателя КНБ - Директором Пограничной службы;
5) аттестационные комиссии войсковых частей Пограничной службы КНБ, председатели которых определяются из числа начальников главных управлений, их заместителей, начальников управлений (самостоятельных), заместителей начальников региональных управлений Пограничной службы КНБ. Положение и состав аттестационных комиссий войсковых частей Пограничной службы КНБ утверждаются заместителем Председателя КНБ - Директором Пограничной службы.
7. В состав аттестационной комиссии должны входить:
не менее семи членов, один из которых является председателем;
секретарь, который правом голоса не обладает.
Члены аттестационной комиссии участвуют в ее работе без права замены.
8. В состав аттестационных комиссий включаются прошедшие внеочередную аттестацию в вышестоящей аттестационной комиссии военнослужащие Пограничной службы КНБ, сотрудники и военнослужащие подразделений и органов КНБ, а также, при необходимости, представители Вооруженных Сил, правоохранительных и иных государственных органов Республики Казахстан.
9. Секретарь аттестационной комиссии организует проведение ее заседаний. Секретарем аттестационной комиссии, за исключением Высшей аттестационной комиссии при Президенте Республики Казахстан, является представитель кадрового подразделения.
10. Члены аттестационной комиссии должны занимать равную и (или) высшую должность по отношению к военнослужащим, подлежащим аттестации.
11. Решения аттестационной комиссии принимаются простым большинством голосов от общего количества присутствовавших на заседании членов аттестационной комиссии. В случае равенства голосов голос председателя аттестационной комиссии является решающим.
12. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее состава.

4. Аттестаттауды өткізу
13. Әскери қызметшілерді кезектен тыс аттестаттау кезеңдерін өткізу кестелерін аттестаттау комиссияларының төрағалары бекітеді.
14. Кәсіби жарамдылықты айқындау және психологиялық-әлеуметтанулық зерттеулерді өткізу ҰҚК Төрағасының бұйрығына сәйкес
жүзеге асырылады.
15. Аттестаттау комиссиясының отырысында аттестатталатын әскери
қызметшімен әңгімелесу жүргізіледі. Аттестаттау комиссиясының отырысында дәлелді себептермен болмаған әскери қызметшілер қызметке шыққаннан кейін кезектен тыс аттестаттаудан өтеді.
Аттестаттау комиссиясының отырысына дәлелсіз себептермен екі рет келмеген әскери қызметшілер «Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы» 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) белгіленген тәртіппен қызметтен шығаруға ұсынылады.
16. Әңгімелесу қорытындысы бойынша аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сай келеді және жоғары тұрған лауазымға
жылжытуға ұсынылады;
2) атқаратын лауазымына сай келеді;
3) атқаратын лауазымына сай келмейді және лауазымын төмендетуге ұсынылады;
4) атқаратын лауазымына сай келмейді және ротациялауға ұсынылады;
5) атқаратын лауазымына сай келмейді және қызметтен шығаруға ұсынылады.
Кәсіби жарамдылықты анықтау бойынша нормативтерді тапсырмаған және тестілеу кезінде осы Қағидалардың 3-тармағы 2) тармақшасында көзделген шекті мәннен төмен баға алған жағдайда аттестаттау комиссиясы осы тармақтың 3)4) және 5) тармақшаларында көзделген шешімдердің бірін қабылдайды.
17. Аттестаттау комиссиясының шешімі бес жұмыс күнінің ішінде хаттамамен ресімделеді, егер Комиссия туралы ережеде өзгеше белгіленбесе, аттестаттау комиссиясының төрағасы және оның отырысына қатысқан мүшелері қол қояды.
18. Кадр бөлімшесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызметшінің аттестаттау парағына аттестаттау комиссиясының шешімін енгізеді.
Әскери қызметшілердің аттестаттау парақтарын аттестаттау комиссияларының төрағалары бекітеді.
Әскери қызметшілерді аттестаттау парағымен таныстыру ол бекітілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
19. Кезектен тыс аттестаттаудан өтпеген және (немесе) ҰҚК Шекара қызметінде өзге де лауазымдарда, оның ішінде төмен тұрған лауазымдарда әскери қызметін жалғастырудан бас тартқан әскери қызметшілер Заңда белгіленген тәртіппен қызметтен шығарылуға жатады.
5. Аттестаттау комиссиясының шешіміне шағымдану
20. Комиссияның не тиісті аттестаттау комиссиясының шешіміне Заңда белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара
қызметінің келісімшарт бойынша
әскери қызметшілерін кезектен тыс
аттестаттаудан өткізу қағидаларына
1-ҚОСЫМША
Кезектен тыс аттестаттауға жататын әскери қызметшіге берілетін қызметтік мінездеменің
ҮЛГІ НЫСАНЫ
Әскери атағы___________________________________________________
Т.А.Ә._________________________________________________________
Лауазымы ______________________________________________________
Тағайындалған күні_____________________________________________

4. Проведение аттестации
13. Графики проведения этапов внеочередной аттестации военнослужащих утверждаются председателями аттестационных комиссий.
14. Определение профессиональной пригодности и проведение психолого-социологических исследований осуществляются в соответствии с приказом Председателя КНБ.
15. На заседании аттестационной комиссии проводится собеседование с аттестуемым военнослужащим. Военнослужащие, отсутствовавшие на заседании аттестационной комиссии по уважительным причинам, проходят внеочередную аттестацию по выходу на службу.
Военнослужащие, дважды не явившиеся на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин, рекомендуются к увольнению в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года «О воинской службе и статусе военнослужащих» (далее - Закон).
16. По итогам собеседования аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности и рекомендуется для выдвижения на вышестоящую должность;
2) соответствует занимаемой должности;
3) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности;
4) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к ротации;
5) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к увольнению.
В случае несдачи нормативов по определению профессиональной пригодности и получения при тестировании оценки ниже порогового значения, предусмотренного подпунктом 2) пункта 3 настоящих Правил, аттестационная комиссия принимает одно из решений, предусмотренных подпунктами 3)4) и 5) настоящего пункта.
17. Решение аттестационной комиссии в течение пяти рабочих дней оформляется протоколом, который подписывается председателем и членами аттестационной комиссии, присутствовавшими на ее заседании, если иное не определено Положением о Комиссии.
18. Кадровое подразделение вносит решение аттестационной комиссии в аттестационный лист военнослужащего по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Аттестационные листы военнослужащих утверждаются председателями аттестационных комиссий.
Ознакомление военнослужащего с аттестационным листом осуществляется не позднее десяти рабочих дней со дня его утверждения.
19. Военнослужащие, не прошедшие внеочередную аттестацию и (или) отказавшиеся продолжить воинскую службу в Пограничной службе КНБ на иных, в том числе нижестоящих должностях, подлежат увольнению в порядке, установленном Законом.
5. Обжалование решения аттестационной комиссии
20. Решения Комиссии либо соответствующей аттестационной комиссии могут быть обжалованы в порядке, установленном Законом.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Правилам проведения внеочередной
аттестации военнослужащих по контракту
Пограничной службы Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
ТИПОВАЯ ФОРМА
служебной характеристики военнослужащего,
подлежащего внеочередной аттестации
Воинское звание _______________________________________________
Ф. И. О. ______________________________________________________
Должность _____________________________________________________
Дата назначения _______________________________________________

1. Соңғы аттестаттау нәтижелері және соңғы аттестаттау бойынша ұсынымдарды (аттестаттау комиссиясының жетілдіру және кемшіліктерді жою бойынша ұсынымдарын орындау) іске асыру.
2. Лауазымдық міндеттерін орындауы (шешіміне әскери қызметші қатысқан негізгі мәселелердің тізбесі беріледі; қызметтік міндеттерін орындауының тиімділігі мен адалдығы, шығармашылық бастамашылығы бағаланады және т.б.).
3. Мемлекеттік органның қызметі саласындағы стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі, кәсіби білімін қолдана білуі, сондай-ақ бұл қызметтік міндеттеріне кіретін болса, коммуникациялық және ақпараттық технологияларды қолдануы (стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі, кәсіби білімінің, коммуникациялық және ақпараттық технологияларды білу деңгейі, оларды жұмыста қолдануы сипатталады және т.б.).
4. Заңдылықты, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексін, сондай-ақ қызметтік-әскери тәртіпті сақтауы (тәртіптік жазалары туралы, заңдылықты, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы, ішкі қызмет тәртібін сақтауы туралы мәліметтер көрсетіледі және т.б.).
5. Сеніп тапсырылған жауапты учаскедегі қызметтің нақты нәтижелері, ескертулерімен, анықталған кемшіліктерімен қоса соңғы инспекторлық, бақылау-ревизиялық тексеру нәтижелері.
6. Жеке қасиеттері (тіл табысқыштығы, жеке құраммен және азаматтармен жұмыс істеу қабілеті, психологиялық орнықтылығы, өзін-өзі жетілдіру қабілеті, көшбасшылығы және т.б.).
7. Әскери қызметші қызметінің қорытынды бағасы (тікелей басшысының әскери қызметшінің атқаратын лауазымына сай келуі не сай келмеуі туралы пікірі және әскери қызметшіні одан әрі пайдалану жөніндегі ұсынымдары не сеніп тапсырылған жұмыс учаскесінде қызметтік-жауынгерлік іс-қимылды жетілдіру жөніндегі ұсынымдары көрсетіледі).
8. Өзге де мәліметтер (Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге тестілеудің, жауынгерлік даярлық бойынша нормативтер тапсырудың, сондай-ақ психологиялық-әлеуметтанулық зерттеудің нәтижелері).
Басшының лауазымы
әскери атағы, қолы, Т.А.Ә.
Күні 2013 жылғы _______ ________
МО
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің
келісімшарт бойынша әскери қызметшілерін
кезектен тыс аттестаттаудан өткізу қағидаларына
2-ҚОСЫМША
Құпия
(толтырылуы бойынша)
№ ___ дана
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің кезектен тыс аттестаттауға жататын әскери қызметшісі аттестаттау парағының
ҮЛГІ НЫСАНЫ
Әскери атағы
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Әскери қызметшінің жеке нөмірі
Туған күні
Лауазымның штаттық атауы, тағайындалу күні
Ұлты
Білімі
Бітірген оқу орны
Білімі бойынша мамандығы
МҚК, ҰҚК оқу орындарындағы, ҚР ҚК және басқа мемлекеттердің әскери жоғары оқу орындарындағы даярлығы (қай оқуды және қашан бітірді)
Аттестаттау кезеңінде тәртіптік жазасының бар-жоғы (күні, атауы), теріс кылығының қысқаша мазмұны
Қызметтік мінездеме
Өзге де мәліметтер (Қазақстан Республикасының заңнамасын білуіне тестілеудің, жауынгерлік даярлық бойынша нормативтер тапсырудың, сондай-ақ психологиялық-әлеуметтанулық зерттеудің нәтижелері)
Аттестаттау комиссиясының шешімі
Аттестаттау комиссиясының шешімін бекітемін:
______________________________________________       _________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы:_______________  ____________
(қолы)
Аттестаттау өткізілген күн: 2013 жылғы ___________ ____________
Аттестаттау парағымен таныстым: _______________________________
(аттестатталушының қолы, күні)
МО

1. Результаты последней аттестации и реализация рекомендаций по последней аттестации (выполнение рекомендаций аттестационной комиссии по совершенствованию и устранению недостатков).
2. Исполнение должностных обязанностей (приводится перечень основных вопросов, в решении которых принимал участие военнослужащий; оценивается эффективность и добросовестность исполнения служебных обязанностей, творческая инициатива и др.).
3. Знание стратегических и программных документов в сфере деятельности государственного органа, применение профессиональных знаний, а также, если это входит в должностные обязанности, применение коммуникационных и информационных технологий (характеризуются знание стратегических и программных документов, уровень профессиональных знаний, знаний коммуникационных и информационных технологий, применение их в работе и др.).
4. Соблюдение законности, в том числе антикоррупционного законодательства, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан, а также служебно-воинской дисциплины (указываются сведения о дисциплинарных взысканиях, соблюдении законности, в том числе антикоррупционного законодательства, внутреннего распорядка и др.).
5. Конкретные результаты службы на порученном участке ответственности, результаты последних инспекторских, контрольно-ревизионных проверок с замечаниями, выявленными недостатками.
6. Личностные качества (коммуникабельность, способность работать с личным составом и гражданами, психологическая устойчивость, способность к самосовершенствованию, лидерство и др.).
7. Итоговая оценка службы военнослужащего (указывается мнение непосредственного руководителя о военнослужащем, соответствует занимаемой должности либо не соответствует, и рекомендации по дальнейшему использованию военнослужащего либо рекомендации по совершенствованию служебно-боевой деятельности на порученном участке работы).
8. Иные сведения (результаты тестирования на знание законодательства Республики Казахстан, сдачи нормативов по боевой подготовке, а также психолого-социологического исследования).
Должность
Воинское звание, подпись, Ф. И. О. руководителя
Дата «__» ___________ 2013 года
МП
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Правилам проведения внеочередной
аттестации военнослужащих по контракту
Пограничной службы Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
Секретно
(по заполнению)
Экз. № ____
ТИПОВАЯ ФОРМА
аттестационного листа военнослужащего Пограничной службы
Комитета национальной безопасности Республики Казахстан,
подлежащего внеочередной аттестации
Воинское звание
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Личный номер военнослужащего
Дата рождения
Штатное наименование должности, дата назначения
Национальность
Образование
Окончил (а) учебное заведение
Специальность по образованию
Подготовка в учебных заведениях КГБ, КНБ, военных вузах ВС РК и других государств (что и когда закончил)
Наличие дисциплинарных взысканий в аттестуемый период (дата, наименование), краткое содержание проступка
Служебная характеристика
Иные сведения (результаты тестирования на знание Казахстан, сдачи нормативов по боевой подготовке, а также психолого-социологического исследования)
Решение аттестационной комиссии
Решение аттестационной комиссии утверждаю
_________________________________________________     ______________
подпись
Секретарь аттестационной комиссии: _________________________________
подпись
Дата проведения аттестации «__» ______________ 2013 года
С аттестационным листом ознакомлен: ________________________________
(подпись аттестуемого и дата)
МП