Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары, азаматтық қорғау органдары басшылығының президенттік резервін қалыптастыру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 624 Жарлығы.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары, азаматтық қорғау органдары басшылығының президенттік резервін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
3. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 624 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары, азаматтық қорғау органдары басшылығының президенттік резервін қалыптастыру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары, азаматтық қорғау органдары басшылығының президенттік резервін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) құқық қорғау органдарының қызметкерлерін, арнаулы мемлекеттік органдардың және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерін (бұдан әрі – қызметкерлер) Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары, азаматтық қорғау органдары басшылығының президенттік резервіне іріктеудің, алудың, оларды даярлаудың және одан шығарудың ерекше тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары, азаматтық қорғау органдары басшылығының президенттік резерві (бұдан әрі – Президенттік резерв) – құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың, азаматтық қорғау органдарының, оның ішінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің (бұдан әрі – азаматтық қорғау органдарының) бос тұрған жоғары басшы лауазымдарына ұсыну үшін осы Қағидаларда көзделген іріктеудің ерекше тәртібінен өткен қызметкерлердің тізімі.

О формировании Президентского резерва руководства правоохранительных и специальных государственных органов, органов гражданской защиты Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 624.
Сноска. Заголовок - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования Президентского резерва руководства правоохранительных и специальных государственных органов, органов гражданской защиты Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
3. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 624
Правила формирования Президентского резерва руководства правоохранительных и специальных государственных органов, органов гражданской защиты Республики Казахстан
Сноска. Заголовок правил - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Правила формирования Президентского резерва руководства правоохранительных и специальных государственных органов, органов гражданской защиты Республики Казахстан (далее – Правила) определяют особый порядок отбора, зачисления сотрудников правоохранительных органов, сотрудников и военнослужащих специальных государственных органов и органов гражданской защиты (далее – сотрудники) в Президентский резерв руководства правоохранительных и специальных государственных органов, органов гражданской защиты Республики Казахстан, их подготовки и исключения из него.
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Президентский резерв руководства правоохранительных и специальных государственных органов, органов гражданской защиты Республики Казахстан (далее – Президентский резерв) – список сотрудников, прошедших особый порядок отбора, предусмотренный настоящими Правилами, для выдвижения на вакантные вышестоящие руководящие должности правоохранительных и специальных государственных органов, органов гражданской защиты, в том числе сотрудников органов государственной противопожарной службы (далее – органов гражданской защиты).

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
3. Президенттік резервті қалыптастыру мақсаты – Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы бос тұрған жоғары басшы лауазымдарға орналастыру үшін қызметкерлерді сапалы іріктеу және оларды даярлау арқылы кәсіби кадрлар құрамын жасақтау.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
4. Президенттік резервті қалыптастыру "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 290 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және босататын және (немесе) онымен келісу бойынша тағайындалатын және босатылатын, Қазақстан Республикасы Президентінің ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша тағайындалатын және босатылатын мемлекеттік саяси қызметшілер, лауазымды және өзге де адамдар лауазымдарының тізбесінде көзделген лауазымдарға қатысты жүзеге асырылады*.
* – тағайындау Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысымен келісу бойынша жүзеге асырылатын құқық қорғау органдарының өзіндік қауіпсіздігі департаменттерінің және жедел бөлімшелерінің бастықтарын (басшыларын) қоспағанда.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
5. Құқық қорғау органдарының президенттік резервін бекіту "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 537 Жарлығына сәйкес құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) хаттамалық шешімімен жүзеге асырылады.
Арнаулы мемлекеттік органдардың президенттік резервін бекітуді осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен келісілген Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Әскери қауіпсіздік және қорғаныс бөлімінің (бұдан әрі – Әскери қауіпсіздік және қорғаныс бөлімі) ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік күзет қызметі) қызметкерлерінің президенттік резервін бекітуді Мемлекеттік күзет қызметі бастығының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы жүзеге асырады.
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің президенттік резервін бекітуді осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен келісілген Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Қауіпсіздіктің өзекті мәселелері бөлімінің (бұдан әрі – Қауіпсіздіктің өзекті мәселелері бөлімі) ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Цель формирования Президентского резерва – создание профессионального кадрового состава посредством качественного отбора сотрудников и их подготовки для занятия вакантных вышестоящих руководящих должностей в правоохранительных и специальных государственных органах, органах гражданской защиты Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Формирование Президентского резерва осуществляется на должности, предусмотренные Перечнем должностей политических государственных служащих, должностных и иных лиц, назначаемых и освобождаемых Президентом Республики Казахстан и (или) по согласованию с ним, избираемых по представлению Президента Республики Казахстан, а также назначаемых и освобождаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 290 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти"*.
* – за исключением начальников (руководителей) департаментов собственной безопасности и оперативных подразделений правоохранительных органов, назначение которых осуществляется по согласованию с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Утверждение Президентского резерва правоохранительных органов осуществляется протокольным решением Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах (далее – Комиссия), образованной в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 537 "О некоторых вопросах кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан".
Утверждение Президентского резерва специальных государственных органов осуществляется Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан по представлению Отдела военной безопасности и обороны Совета Безопасности Республики Казахстан (далее – Отдел военной безопасности и обороны), согласованному с Секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан в соответствии с настоящими Правилами.
Утверждение Президентского резерва сотрудников Службы государственной охраны Республики Казахстан (далее – Служба государственной охраны) осуществляется Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан по представлению Начальника Службы государственной охраны.
Утверждение Президентского резерва сотрудников органов гражданской защиты осуществляется Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан по представлению Отдела актуальных вопросов безопасности Совета Безопасности Республики Казахстан (далее – Отдел актуальных вопросов безопасности), согласованному с Секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан, в соответствии с настоящими Правилами.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
6. Президенттік резервті қалыптастыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру:
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына қатысты – Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Құқық қорғау жүйесі бөліміне (бұдан әрі – Құқық қорғау жүйесі бөлімі);
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына қатысты – Әскери қауіпсіздік және қорғаныс бөліміне;
Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау органдарына қатысты –Қауіпсіздіктің өзекті мәселелері бөліміне жүктеледі.
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары басшылығының президенттік резервіне ұсынылған Мемлекеттік күзет қызметі қызметкерлерінің тізімін қалыптастыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттарды дайындау Мемлекеттік күзет қызметіне жүктеледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
7. Осы Қағидалар құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының лауазымдарына, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысының лауазымына қолданылмайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Президенттік резервті қалыптастыру
8. Президенттік резервті қалыптастыру тоқсан сайын, Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының, азаматтық қорғау органдарының басшы лауазымдарына орналасу үшін кандидаттарға ағымдағы және перспективадағы қажеттіліктің болжамы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Президенттік резерв:
1) болжанатын лауазымға орналасу үшін көзделген, қызмет өтілі, кәсіби даярлық деңгейі жөніндегі талаптарды қамтитын біліктілік талаптарына сәйкес келетін;
2) аттестаттау комиссиясының шешімі бойынша атқаратын лауазымына сәйкес келетін, оның ішінде жоғары тұрған лауазымға жоғарылатуға немесе кадр резервіне енгізуге ұсынылған;
3) материалдарды жолдаған кезде тәртіптік жазалары болмаған қызметкерлердің қатарынан қалыптастырылады.
Мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген қызметкерлер біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде құқық қорғау органының, арнаулы мемлекеттік органның және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысы оларды Президенттік резервке ұсына алады.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне іссапарға жіберілген, қойылатын талаптарға сәйкес келетін қызметкерлер Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесі басшысының қызметкерді іссапарға жіберген мемлекеттік органның бірінші басшысымен келісілген ұсынуы бойынша Президенттік резервке алынуы мүмкін.

Сноска. Пункт 5 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Организация работы по формированию Президентского резерва возлагается:
правоохранительных органов Республики Казахстан – на Отдел правоохранительной системы Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Отдел правоохранительной системы);
специальных государственных органов Республики Казахстан – на Отдел военной безопасности и обороны;
органов гражданской защиты Республики Казахстан – на Отдел актуальных вопросов безопасности.
Организация работы по формированию списков сотрудников Службы государственной охраны, рекомендованных в Президентский резерв руководства специальных государственных органов Республики Казахстан, и подготовка документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил, возлагаются на Службу государственной охраны.
Сноска. Пункт 6 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Настоящие Правила не распространяются на должности первых руководителей правоохранительных, специальных государственных органов, а также на должность первого руководителя уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 7 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Формирование Президентского резерва
8. Формирование Президентского резерва осуществляется ежеквартально с учетом прогноза текущей и перспективной потребности в кандидатах на занятие руководящих должностей правоохранительных и специальных государственных органов, органов гражданской защиты Республики Казахстан.
Президентский резерв формируется из числа сотрудников:
1) соответствующих квалификационным требованиям, включающим требования по стажу службы, уровню профессиональной подготовки, предусмотренным к замещению по предполагаемой должности;
2) соответствующих по решению аттестационной комиссии занимаемой должности, в том числе рекомендованных для зачисления в кадровый резерв или выдвижения на вышестоящую должность;
3) не имеющих дисциплинарных взысканий на момент направления материалов.
Первым руководителем правоохранительного, специального государственного органа и уполномоченного органа в сфере гражданской защиты в Президентский резерв при соответствии квалификационным требованиям могут быть рекомендованы сотрудники, прикомандированные к государственным органам и международным организациям.
По представлению руководителя структурного подразделения Администрации Президента Республики Казахстан, согласованному с первым руководителем государственного органа, прикомандировавшего сотрудника, в Президентский резерв могут быть зачислены сотрудники, прикомандированные к Администрации Президента Республики Казахстан, которые соответствуют предъявляемым требованиям.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 09.10.2019 № 184; 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
9. Президенттік резервке енгізу үшін кандидаттарды іріктеу қызметкерлердің жеке және іскерлік қасиеттерін, олардың қызметтік әрекеттерінің нәтижелерін зерделеу мен бағалау және аттестаттау комиссиясының шешімі негізінде жүргізіледі.
10. Тиісті тоқсанның соңғы айының 1-күніне дейін Президенттік резервке алу үшін ұсынылған құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар, азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің тізімдері Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне жіберілуге тиіс. Президенттік резервке алу үшін ұсынылған қызметкерлердің тізімдеріне мынадай материалдар қоса берілуге тиіс:
1) құқық қорғау органының немесе арнаулы мемлекеттік органның, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысының:
әскери қызметшінің іскерлік және жеке қасиеттері;
болжанатын лауазымға орналасу үшін көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келетіні;
аттестаттау комиссиясының шешімі, ал аттестаттауға жатпайтын адамдарға қатысты қызметтік жұмысы нәтижелерінің нақты көрсеткіштері;
2) белгіленген нысандағы фотосуреті бар қызметтік анықтама (қызметтік тізім);
3) қызметкердің міндетті арнаулы тексеруден өткені туралы мәліметтер.
Құқық қорғау органының немесе арнаулы мемлекеттік органның, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысы іссапарға жіберілген қызметкерлерге қатысты сипаттаушы материалдарды тиісті қызметкер қызмет өткеріп жатқан органның (ұйымның) басшысынан сұратуға құқылы.
Ұсынылған материалдардың толық еместігі немесе оларда қандай да бір нақты емес мәліметтердің көрсетілгені анықталған жағдайда Президенттік резервке алу үшін ұсынылған қызметкерлерге қатысты материалдар Құқық қорғау жүйесі бөлімінен, Әскери қауіпсіздік және қорғаныс бөлімінен және Қауіпсіздіктің өзекті мәселелері бөлімінен кері қайтарылмай, құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдардың, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның кадр бөлімшелері жоғарыда аталған кемшіліктерді жоя алады.
Кандидатты Президенттік резервке алуға қатысты материалдарды және лауазымға тағайындауды келісуге арналған ұсынуды бір мезгілде жіберуге жол берілмейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 09.10.2019 № 184; от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. Отбор кандидатов для зачисления в Президентский резерв производится на основе изучения и оценки личных и деловых качеств сотрудников, результатов их служебной деятельности и решения аттестационной комиссии.
10. До 1 числа последнего месяца соответствующего квартала списки сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, органов гражданской защиты, рекомендованных для зачисления в Президентский резерв, подлежат направлению в Администрацию Президента Республики Казахстан.
К спискам сотрудников, рекомендованных для зачисления в Президентский резерв, должны быть приложены следующие материалы:
1) представление первого руководителя правоохранительного или специального государственного органа, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты с указанием:
деловых и личных качеств военнослужащего;
соответствия квалификационным требованиям, предусмотренным к замещению по предполагаемой должности;
решения аттестационной комиссии, а в отношении лиц, не подлежащих аттестации, конкретных показателей результатов служебной деятельности;
2) справка-объективка (послужной список) с фотографией установленной формы;
3) сведения о прохождении сотрудником обязательной специальной проверки.
Первый руководитель правоохранительного или специального государственного органа, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты вправе запросить характеризующие материалы в отношении прикомандированных сотрудников у руководителя того органа (организации), где проходит службу соответствующий сотрудник.
В случае выявления неполноты представленных материалов или указания в них каких-либо неточных сведений кадровыми подразделениями правоохранительных и специальных государственных органов, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты вышеуказанные недостатки могут быть устранены без возврата Отделом правоохранительной системы, Отделом военной безопасности и обороны и Отделом актуальных вопросов безопасности материалов в отношении сотрудников, рекомендованных для зачисления в Президентский резерв.
Не допускается одновременное направление материалов к зачислению кандидата в Президентский резерв и представления для согласования назначения на должность.
Сноска. Пункт 10 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

11. Әскери қауіпсіздік және қорғаныс бөлімі, Құқық қорғау жүйесі бөлімі және Қауіпсіздіктің өзекті мәселелері бөлімі тоқсан сайын:
1) ұсынылған материалдардың анықтығын, толық болуын және Президенттік резервке ұсынылған қызметкерлердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін тексеруді тиісті тоқсанның соңғы айының 15-күніне дейін жүзеге асырады, қажет болған кезде мәліметтерді сұрату арқылы қосымша тексеру іс-шараларын жүргізеді;
2) материалдарды қарау нәтижелері бойынша Президенттік резервке алу үшін ұсынылған қызметкерлердің тізімін тиісті тоқсанның соңғы айының 30-күніне дейін қалыптастырады;
3) Президенттік резерв бекітілгеннен кейін он күн ішінде Қазақстан Республикасы құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бірінші басшыларына хабарлайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
12. Құқық қорғау жүйесі бөлімі Құқық қорғау органдарының президенттік резервіне кандидаттардың тізімі қалыптастырылғаннан және Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық мәселелер жөніндегі көмекшісімен келісілгеннен кейін Комиссияның төрағасына отырысты өткізуге дайын екенін хабарлайды және Комиссияның барлық мүшелерін отырыстың өтетін уақыты мен орны туралы хабардар етеді.
Құқық қорғау органдарының президенттік резервіне енгізу үшін ұсыныстарды қарау туралы отырыстың нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Президенттік резервке алынсын;
2) Президенттік резервке алудан бас тартылсын.
Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделіп, оған Комиссия төрағасы қол қояды.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 17.04.2019 № 26; 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
13. Әскери қауіпсіздік және қорғаныс бөлімі Арнаулы мемлекеттік органдардың президенттік резервіне кандидаттардың тізімі қалыптастырылғаннан және Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен келісілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының бекітуіне енгізеді.
Арнаулы мемлекеттік органдардың президенттік резервіне енгізу үшін ұсыныстарды қарау нәтижесі бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:

11. Отдел военной безопасности и обороны, Отдел правоохранительной системы и Отдел актуальных вопросов безопасности ежеквартально:
1) до 15 числа последнего месяца соответствующего квартала осуществляют проверку достоверности, полноты представленных материалов и соответствия сотрудников, рекомендованных в Президентский резерв, требованиям, установленным настоящими Правилами, при необходимости путем запросов сведений проводят дополнительные проверочные мероприятия;
2) до 30 числа последнего месяца соответствующего квартала формируют по результатам рассмотрения материалов список сотрудников, рекомендованных для зачисления в Президентский резерв;
3) в течение десяти дней после утверждения Президентского резерва информируют первых руководителей правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 11 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. Отдел правоохранительной системы после формирования списка кандидатов в Президентский резерв правоохранительных органов и согласования с помощником Президента Республики Казахстан по правовым вопросам информирует председателя Комиссии о готовности к проведению заседания и уведомляет всех членов Комиссии о времени и месте проведения заседания.
По результатам заседания о рассмотрении представлений к зачислению в Президентский резерв правоохранительных органов Комиссией принимается одно из следующих решений:
1) зачислить в Президентский резерв;
2) отказать в зачислении в Президентский резерв.
Решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем Комиссии.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 17.04.2019 № 26; от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
13. Отдел военной безопасности и обороны после формирования списка кандидатов в Президентский резерв специальных государственных органов и согласования с Секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан вносит его на утверждение Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан.
По результатам рассмотрения представлений к зачислению в Президентский резерв специальных государственных органов Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан принимает одно из следующих решений:

1) Президенттік резервке алынсын;
2) Президенттік резервке алудан бас тартылсын.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
13-1. Қауіпсіздіктің өзекті мәселелері бөлімі Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының президенттік резервіне кандидаттардың тізімі қалыптастырылғаннан және Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен келісілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының бекітуіне енгізеді.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының президенттік резервіне алуға берілген ұсынуларды қарау нәтижесі бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Президенттік резервке алынсын;
2) Президенттік резервке алудан бас тартылсын.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
14. Қазақстан Республикасы құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның кадр бөлімшелері Президенттік резервтің бекітілген тізімінен үзіндіні алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қызметкерлерді Президенттік резервке алынғаны туралы хабардар етеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
15. Қызметкердің Президенттік резервте болу мерзімі үш жылдан аспауы тиіс. Президенттік резервке енгізілген, бірақ онда болу кезеңінде бос тұрған жоғары басшы лауазымдарға тағайындалмаған адамдар жалпы негізде жаңадан енгізілуі мүмкін.
Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, жоғары тұрған басшы лауазымдарға тағайындау үшін Президенттік резервте болудың ең аз мерзімі кемінде үш ай болуға тиіс.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
16. Қазақстан Республикасының құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органының, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бірінші басшысы осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен Президенттік резервке қосымша кандидатураларды ұсынуға құқылы.

1) зачислить в Президентский резерв;
2) отказать в зачислении в Президентский резерв.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
13-1. Отдел актуальных вопросов безопасности после формирования списка кандидатов в Президентский резерв органов гражданской защиты Республики Казахстан и согласования с Секретарем Совета Безопасности Республики Казахстан вносит его на утверждение Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан.
По результатам рассмотрения представлений к зачислению в Президентский резерв органов гражданской защиты Республики Казахстан Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан принимает одно из следующих решений:
1) зачислить в Президентский резерв;
2) отказать в зачислении в Президентский резерв.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с Указом Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
14. Кадровые подразделения правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты в течение десяти рабочих дней со дня получения выписки из утвержденного списка Президентского резерва уведомляют сотрудников о зачислении их в Президентский резерв.
Сноска. Пункт 14 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
15. Срок пребывания coтрудника в Президентском резерве не должен превышать трех лет. Лица, зачисленные в Президентский резерв, но не назначенные в период пребывания в нем на вакантные вышестоящие руководящие должности, могут быть вновь зачислены на общих основаниях.
Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, минимальный срок пребывания в Президентском резерве для назначения на вышестоящие руководящие должности должен составлять не менее трех месяцев.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Первый руководитель правоохранительного или специального государственного органа Республики Казахстан, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты вправе представить дополнительные кандидатуры в Президентский резерв в порядке, установленном настоящими Правилами.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
17. Президенттік резервте тұрған қызметкерлер болжанып отырған басшы лауазымға тағайындауға қажетті кәсіби дағдыларын, басқару құзыретін жетілдіру үшін Құқық қорғау органдарының академиясында кәсіби қайта даярлаудан және біліктілікті арттырудан етеді.
18. Мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға іссапармен барған қызметкерлерді қоспағанда, Президенттік резервке енгізілген қызметкерлерге "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы және "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасы заңдарында белгіленген тәртіпте, ол Президенттік резервке енгізілген лауазымдар бойынша міндеттерді уақытша атқару жүктелуі мүмкін.
3. Президенттік резервтен шығару
19. Қызметкер:
1) қасақана құқық бұзушылық жасағаны үшін сот тәртібімен әкімшілік жауаптылыққа тартылған;
2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылған;
3) оған қызметіне толық сәйкес келмейтіні туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату (лауазымын бір сатыға төмендету), арнаулы атағын (әскери атағын бір сатыға төмендету) немесе сыныптық шенін төмендету түрінде тәртіптік жаза қолданылған;
4) Президенттік резервтен шығару туралы баянат берген;
5) осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген мерзім өткен;
6) Қазақстан Республикасының құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органынан, азаматтық қорғау органынан қызметтен шығарылған;
7) Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына, азаматтық қорғау органдарына, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға ауыстырылған (іссапарға жіберілген);
8) аттестаттаудың нәтижелері бойынша лауазымы төмендетілген не атқарып отырған лауазымынан төмен тұрған лауазымға ауыстырылған жағдайларда оны Президенттік резервтен шығару жүргізіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
20. Осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген негіздер болған кезде қызметкерді Президенттік резервтен шығару туралы шешімді:
1) Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының кадр бөлімшелері Құқық қорғау жүйесі бөліміне ұсынған материалдарға сәйкес Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қатысты – Комиссия;

Сноска. Пункт 16 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Сотрудники, состоящие в Президентском резерве, для совершенствования профессиональных навыков, управленческой компетентности, необходимых для назначения на предполагаемые руководящие должности, проходят профессиональную переподготовку и повышение квалификации в Академии правоохранительных органов.
18. На сотрудников, зачисленных в Президентский резерв, за исключением прикомандированных к государственным органам и международным организациям, может быть возложено временное исполнение обязанностей по должности, на которую они зачислены в Президентский резерв, в порядке, установленном законами Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" и от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан".
3. Исключение из Президентского резерва
19. Исключение сотрудника из Президентского резерва производится в случаях:
1) привлечения его в судебном порядке к административной ответственности за умышленное правонарушение;
2) привлечения его к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;
3) наложения на него дисциплинарных взысканий в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности (понижения в должности на одну ступень), понижения в специальном звании (снижения в воинском звании на одну ступень) или классном чине;
4) подачи им рапорта об исключении из Президентского резерва;
5) истечения срока, предусмотренного пунктом 15 настоящих Правил;
6) увольнения его из правоохранительного или специального государственного органа, органа гражданской защиты Республики Казахстан;
7) перевода (откомандирования) его в специальные государственные и правоохранительные органы, органы гражданской защиты Республики Казахстан, Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования;
8) понижения его в должности либо перемещения с занимаемой должности на нижестоящую должность по результатам аттестации.
Сноска. Пункт 19 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
20. Решение об исключении сотрудника из Президентского резерва принимается при наличии оснований, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил:
1) Комиссией в отношении сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан в соответствии с материалами, представленными кадровыми подразделениями правоохранительных органов Республики Казахстан в Отдел правоохранительной системы;

2) Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының кадр бөлімшелері Әскери қауіпсіздік және қорғаныс бөліміне ұсынған материалдарға сәйкес Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне қатысты – Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы;
3) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның кадр бөлімшесі Қауіпсіздіктің өзекті мәселелері бөліміне ұсынған материалдарға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне қатысты –Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы қабылдайды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
21. Осы Қағидалардың 19-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Президенттік резервтен шығарылған қызметкерлер шығарудың негіздері жойылғаннан кейін бір жыл өткен соң осы Қағидаларда көзделген тәртіпте Президенттік резервке енгізілуі мүмкін.
22. Президенттік резервте тұрған және одан әрі қызмет өткеру үшін Қазақстан Республикасының басқа құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарына, азаматтық қорғау органдарына ауыстырылған (іссапарға жіберілген) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің және Ұлттық ұланының қызметкерлері, сондай-ақ әскери қызметшілері біліктілік талаптарына сәйкес келген кезде көрсетілген мемлекеттік органдардың бірінші басшысының өтінішхаты бойынша қызметке қабылдаған мемлекеттік органның Президенттік резервіне алынуы мүмкін.
Ескерту. 22-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 11.04.2023 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

2) Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан в отношении сотрудников специальных государственных органов Республики Казахстан в соответствии с материалами, представленными кадровыми подразделениями специальных государственных органов Республики Казахстан в Отдел военной безопасности и обороны;
3) Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан в отношении сотрудников органов гражданской защиты Республики Казахстан в соответствии с материалами, представленными кадровым подразделением уполномоченного органа в сфере гражданской защиты в Отдел актуальных вопросов безопасности.
Сноска. Пункт 20 - в редакции Указа Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
21. Сотрудники, исключенные из Президентского резерва в соответствии с подпунктом 3) пункта 19 настоящих Правил, могут быть зачислены в Президентский резерв не ранее чем через один год после устранения оснований исключения в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
22. Сотрудники, а также военнослужащие Вооруженных Сил и Национальной гвардии Республики Казахстан, состоящие в Президентском резерве и переведенные (откомандированные) для дальнейшего прохождения службы в другие правоохранительные и специальные государственные органы, органы гражданской защиты Республики Казахстан, по ходатайству первого руководителя указанных государственных органов могут быть зачислены в Президентский резерв принявшего на службу государственного органа при соответствии квалификационным требованиям.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22 в соответствии с Указом Президента РК от 11.04.2023 № 194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).