"Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 3 қарашадағы № 1093 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 қазандағы № 660 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 19 қаңтардағы № 106 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 19.01.2023 № 106 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 56-бабының 3-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың
қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының аппараты) туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 3 қарашадағы № 1093 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 60, 589-құжат; 2012 ж., № 54, 717-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) туралы ереже осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 3 қазандағы
№ 660 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы 3 қарашадағы
№ 1093 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелері бар (сот кеңселері бар) жергілікті және басқа да соттардың (бұдан әрі - соттар кеңселерінің) қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, осы Ережеге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының өкімдеріне сәйкес жүзеге асырады.

О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 1093 "Об утверждении Положения о Департаменте по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарате Верховного Суда Республики Казахстан)"
Указ Президента Республики Казахстан от 3 октября 2013 года № 660.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 19.01.2023 № 106.
В соответствии с пунктом 3 статьи 56 Конституционного закона Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 1093 "Об утверждении Положения о Департаменте по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарате Верховного Суда Республики Казахстан)" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 60, ст. 589; 2012 г., № 54, ст. 717) следующее изменение:
Положение о Департаменте по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарате Верховного Суда Республики Казахстан), утвержденное названным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.НАЗАРБАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 3 октября 2013 года № 660
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 3 ноября 2010 года № 1093
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по обеспечению деятельности судов при
Верховном Суде Республики Казахстан
(аппарате Верховного Суда Республики Казахстан)
1. Общие положения
1. Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) (далее - Департамент) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим организационное и материально-техническое обеспечение деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов с территориальными подразделениями (канцеляриями судов) в областях, столице и городах республиканского значения (далее - канцелярии судов).
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан", законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, настоящим Положением, а также распоряжениями Председателя Верховного Суда Республики Казахстан.

3. Департамент мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, оның мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен және өкімдерімен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат кестесін Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен штат саны лимитінің шегінде Департамент басшысының ұсынымы және Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы бекітеді.
8. Заңды мекен-жайы: 010000, Астана қаласы, Есіл өзенінің сол жақ жағалауы, Дінмұхамед Қонаев көшесі, 39.
9. Департаменттің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты)" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау жөнінде кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
2. Департаменттің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Департаменттің миссиясы сот төрелігін жүзеге асыруды қамтамасыз етуге жағдай жасау болып табылады.
14. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету негізгі міндеті болып табылады.
15. Функциялары:
1) соттардың қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
2) судьялардың сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі қызметін ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
3) заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясының қызметін қаржылай және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
4) сот приставтарының қызметіне ұйымдық және әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне сот төрелігін жүзеге асырудың, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз етудің жай-күйі туралы ақпарат дайындау;

3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами и распоряжениями Руководителя Департамента.
7. Структура и штатное расписание Департамента утверждаются Председателем Верховного Суда Республики Казахстан по представлению Руководителя Департамента и по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан в пределах лимита штатной численности, утвержденного Президентом Республики Казахстан.
8. Юридический адрес: 010000, город Астана, левый берег реки Ишим, улица Динмухамеда Кунаева, 39.
9. Полное наименование Департамента - Государственное учреждение "Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан)".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
2. Миссия, основные задачи, функции,
права и обязанности Департамента
13. Миссия Департамента заключается в создании условий для осуществления правосудия.
14. Основной задачей Департамента является организационное и материально-техническое обеспечение деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов.
15. Функции:
1) материально-техническое обеспечение деятельности судов;
2) организационное обеспечение деятельности судей по отправлению правосудия;
3) в соответствии с законодательством осуществление мер по финансовому и материально-техническому обеспечению деятельности Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан;
4) осуществление организационного и методического руководства деятельностью судебных приставов;
5) подготовка информации в Администрацию Президента Республики Казахстан о состоянии отправления правосудия, организационного, материально-технического и иного обеспечения деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов;

6) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының, Сот жюриінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты органдарының жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы қабылдаған шешімдердің орындалуын қамтамасыз ету;
8) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына жергілікті және басқа да соттарды құру, қайта ұйымдастыру не тарату туралы ұсыныстар енгізу;
9) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен штат саны лимиті шегінде әрбір жергілікті және басқа да соттың судьяларының санын белгілеу туралы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына ұсынымдар енгізу;
10) судьялар мен сот қызметкерлері жүктемелерінің нормативтерін әзірлеу;
11) соттардың, Департаменттің және соттар кеңселерінің ғимараттарын, үй-жайларын салуды, жөндеуді және техникалық жабдықтауды ұйымдастыру;
12) соттар кеңселерінің және Департаментке ведомстволық бағынысты ұйымдардың бюджет қаражатын жұмсауына бақылауды жүзеге асыру, олардың қаржы-шаруашылық қызметіне бақылау жасау;
13) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға құқықтық статистикалық құжатталған ақпарат ұсыну;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ведомстволық құқықтық статистикалық бақылаулар жүргізу және қызметтік іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған ведомстволық есепке алуды жүргізу;
15) судьялар мен сот қызметкерлерінің жеке есебін жүргізу;
16) судьяларды, оның ішінде орнынан түскен судьяларды заңнамаға сәйкес материалдық және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
17) нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге және оларға құқықтық сараптама жасауға өз құзыреті шегінде қатысу;
18) сот жүйесін ақпараттық-құқықтық қамтамасыз ету, заңнаманы жүйелеу және кодификациялау;
19) іс қағаздарын жүргізуді және соттар мұрағаттарының жұмысын ұйымдастыру;
20) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының басқа да мемлекеттік
органдармен, басқа мемлекеттердің соттарымен, халықаралық және өзге де ұйымдармен өзара байланысын ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
21) сот органдарында мемлекеттік құпиялар мен ақпараттық қауіпсіздікті қорғау жөніндегі жұмысты қамтамасыз ету;
22) сот органдарынан шығатын ресми құжаттарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес апостиль қою;
23) соттардың шешімдері мен өзге де ресми құжаттарын орындауға байланысты Қазақстан Республикасы соттарының, шетелдік мемлекеттер соттарының тапсырмалары, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар шегінде құқықтық көмек көрсетуді ұйымдастыру;

6) организационное обеспечение работы Председателя Верховного Суда Республики Казахстан, Судебного жюри, органов Верховного Суда Республики Казахстан;
7) обеспечение исполнения решений, принятых Председателем Верховного Суда Республики Казахстан, пленарным заседанием Верховного Суда Республики Казахстан;
8) внесение Председателю Верховного Суда Республики Казахстан предложений по образованию, реорганизации либо упразднению местных и других судов;
9) внесение Председателю Верховного Суда Республики Казахстан представлений об установлении количества судей для каждого местного и другого суда в пределах лимита штатной численности, утвержденного Президентом Республики Казахстан;
10) разработка нормативов нагрузки судей и работников судов;
11) организация строительства, ремонта и технического оснащения зданий и помещений судов, Департамента и канцелярий судов;
12) осуществление контроля за расходованием канцеляриями судов и подведомственными организациями Департамента бюджетных средств, проведение контроля их финансово-хозяйственной деятельности;
13) предоставление правовой статистической документированной информации уполномоченному органу в сфере правовой статистики и специальных учетов;
14) проведение ведомственных правовых статистических наблюдений и ведение ведомственного учета, предназначенного для обеспечения служебной деятельности, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
15) ведение персонального учета судей и работников судов;
16) организация в соответствии с законодательством материального и социального обеспечения судей, в том числе пребывающих в отставке;
17) участие в разработке и правовой экспертизе проектов нормативных правовых актов в пределах своей компетенции;
18) информационно-правовое обеспечение судебной системы, систематизация и кодификация законодательства;
19) организация делопроизводства и работы архивов судов;
20) организационное обеспечение взаимодействия Верховного Суда Республики Казахстан с другими государственными органами, судами других государств, международными и иными организациями;
21) обеспечение работы по защите государственных секретов и информационной безопасности в судебных органах;
22) в соответствии с законодательством Республики Казахстан проставление апостиля на официальных документах, исходящих из судебных органов;
23) организация оказания правовой помощи в рамках международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, по поручениям судов Республики Казахстан, судов иностранных государств, ходатайствам физических и юридических лиц, связанным с исполнением решений и иных официальных документов судов;

24) сот оқуы, судьялардың, сот қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және олардың тағылымдамадан өтуі жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
25) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
26) өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
16. Өз құзыретінің шегінде құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан және лауазымды адамдардан қажетті құжаттар мен материалдарды белгіленген тәртіппен сұрату;
2) соттар кеңселерінде және ведомстволық бағынысты ұйымдарда тексеру жүргізу;
3) заң жобалау, сараптама, зерттеу жұмыстарын орындау және консультациялар беру үшін белгіленген тәртіппен ғылыми ұйымдарды, мемлекеттік және өзге де органдардың, мекемелер мен ұйымдардың қызметкерлерін, мамандар мен сарапшыларды тарту;
4) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасымен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне судьялар мен сот қызметкерлерінің еңбегін қорғау, оларды материалдық және әлеуметтік қамтамасыз ету мәселелері бойынша ұсыныстар енгізу;
5) мемлекеттік органдардың иелігіндегі ақпараттық дерекқорды заңнамада белгіленген тәртіппен пайдалану;
6) Департаментке жүктелген міндеттер мен функциялардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау;
8) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау бойынша жұмысты
қамтамасыз ету;
9) ұйымдар мен азаматтардың өтініштерін қабылдау және қарау;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
17. Департаментке басшылықты Басшы жүзеге асырады, ол Департаментке жүктелген міндеттердің орындалуы және оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапкершілік алады.
18. Департамент басшысын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысымен және Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесімен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
19. Департамент басшысының Қазақстан Республикасы Президентінің
Әкімшілігі Басшысымен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын орынбасарлары болады.
20. Департамент басшысының өкілеттіктері:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен қызметкерлерін, ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшылары мен олардың орынбасарларын, соттар кеңселерінің басшылары мен олардың орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
2) Департаментте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қабылданған шаралар үшін дербес жауапкершілік алады;

24) организация работы по судебному образованию, повышению квалификации судей, работников судов и прохождению ими стажировки;
25) рассмотрение обращений физических и юридических лиц;
26) осуществление иных функций, возложенных на него законодательством Республики Казахстан.
16. Права и обязанности в рамках своей компетенции:
1) запрашивать в установленном порядке у государственных органов, организаций и должностных лиц необходимые документы и материалы;
2) проводить проверки в канцеляриях судов и подведомственных организациях;
3) привлекать в установленном порядке для выполнения законопроектных, экспертных, исследовательских работ и дачи консультаций научные организации, работников государственных и иных органов, учреждений и организаций, специалистов и экспертов;
4) вносить в Правительство Республики Казахстан по согласованию с Председателем Верховного Суда Республики Казахстан предложения по вопросам охраны труда, материального и социального обеспечения судей и работников судов;
5) в установленном законодательством порядке пользоваться информационными банками данных, имеющимися в распоряжении государственных органов;
6) обеспечивать реализацию возложенных на Департамент задач и функций;
7) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
8) обеспечивать работу по противодействию коррупции;
9) принимать и рассматривать обращения организаций и граждан;
10) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Департамента
17. Руководство Департаментом осуществляется Руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
18. Руководитель Департамента назначается на должность и освобождается от должности Председателем Верховного Суда Республики Казахстан по согласованию с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан и Высшим Судебным Советом Республики Казахстан.
19. Руководитель Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей Председателем Верховного Суда Республики Казахстан по согласованию с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
20. Полномочия Руководителя Департамента:
1) в установленном законодательством порядке назначает и освобождает руководителей структурных подразделений и работников Департамента, руководителей подведомственных организаций и их заместителей, руководителей канцелярий судов и их заместителей;
2) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Департаменте, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;

3) Департамент қызметкерлерінің, соттар кеңселерінің басшылары мен олардың орынбасарларының лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
4) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына өзінің орынбасарларына қатысты көтермелеу, оларға материалдық көмек көрсету туралы ұсыныстар енгізеді, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен оларды тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселесін көтереді;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен өзге қызметкерлерін, соттар кеңселерінің басшылары мен олардың орынбасарларын көтермелеу немесе оларға тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
6) заңнамада белгіленген тәртіппен Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен өзге қызметкерлеріне материалдық көмек көрсету мәселелерін шешеді;
7) мемлекеттік органдармен, жеке және заңды тұлғалармен өзара қарым-қатынаста Департамент атынан өкілдік етеді;
8) Департаменттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді және соттар кеңселері туралы үлгілік ережені бекітеді;
9) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасын, Қазақстан
Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысын Департаменттің жұмысы
туралы хабардар етеді;
10) соттар мен Департаментті қаржыландыру мәселесі жөнінде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасымен келісілген ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді;
11) заңнамада және осы Ережеде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
21. Департамент басшысы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасымен келісім бойынша өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Департаменттің мүлкі
22. Департаменттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде сатып алынған мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департамент өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен иелік етуге құқылы емес.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Департаменттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі

3) утверждает должностные инструкции руководителей структурных подразделений и работников Департамента, руководителей канцелярий судов и их заместителей;
4) вносит Председателю Верховного Суда Республики Казахстан предложения о поощрении, оказании материальной помощи в отношении своих заместителей, а также инициирует вопрос о привлечении их к дисциплинарной ответственности в порядке, установленном законодательством;
5) в установленном законодательством порядке решает вопросы поощрения или наложения дисциплинарных взысканий на руководителей структурных подразделений и иных работников Департамента, руководителей канцелярий судов и их заместителей;
6) в установленном законодательством порядке решает вопросы оказания материальной помощи руководителям структурных подразделений и иным работникам Департамента;
7) представляет Департамент во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
8) утверждает положения о структурных подразделениях Департамента и типовое положение о канцелярии судов;
9) информирует Председателя Верховного Суда Республики Казахстан, пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан о работе Департамента;
10) вносит в Правительство Республики Казахстан согласованные с Председателем Верховного Суда Республики Казахстан предложения по вопросу финансирования судов и Департамента;
11) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством и настоящим Положением.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Руководитель Департамента по согласованию с Председателем Верховного Суда Республики Казахстан определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
22. Департамент на праве оперативного управления имеет обособленное имущество.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
24. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
25. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень
организаций, находящихся в ведении Департамента

1. "Заң" медиа-корпорациясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (тең құрылтайшы).
2. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты әкімшілік ғимаратының дирекциясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Департаменттің қарамағындағы аумақтық органдардың тізбесі
1. Ақмола облыстық сотының кеңсесі.
2. Ақтөбе облыстық сотының кеңсесі.
3. Алматы облыстық сотының кеңсесі.
4. Атырау облыстық сотының кеңсесі.
5. Шығыс Қазақстан облыстық сотының кеңсесі.
6. Жамбыл облыстық сотының кеңсесі.
7. Батыс Қазақстан облыстық сотының кеңсесі.
8. Қарағанды облыстық сотының кеңсесі.
9. Қызылорда облыстық сотының кеңсесі.
10. Қостанай облыстық сотының кеңсесі.
11. Маңғыстау облыстық сотының кеңсесі.
12. Павлодар облыстық сотының кеңсесі.
13. Солтүстік Қазақстан облыстық сотының кеңсесі.
14. Оңтүстік Қазақстан облыстық сотының кеңсесі.
15. Астана қалалық сотының кеңсесі.
16. Алматы қалалық сотының кеңсесі.

1. Товарищество с ограниченной ответственностью "Медиа-корпорация "Заң" (соучредитель).
2. Товарищество с ограниченной ответственностью "Дирекция административного здания Верховного Суда Республики Казахстан".
Перечень
территориальных органов, находящихся в ведении Департамента
1. Канцелярия Акмолинского областного суда.
2. Канцелярия Актюбинского областного суда.
3. Канцелярия Алматинского областного суда.
4. Канцелярия Атырауского областного суда.
5. Канцелярия Восточно-Казахстанского областного суда.
6. Канцелярия Жамбылского областного суда.
7. Канцелярия Западно-Казахстанского областного суда.
8. Канцелярия Карагандинского областного суда.
9. Канцелярия Кызылординского областного суда.
10. Канцелярия Костанайского областного суда.
11. Канцелярия Мангистауского областного суда.
12. Канцелярия Павлодарского областного суда.
13. Канцелярия Северо-Казахстанского областного суда.
14. Канцелярия Южно-Казахстанского областного суда.
15. Канцелярия суда города Астаны.
16. Канцелярия Алматинского городского суда.