Жаңғырту жөніндегі ұлттық комиссияның кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 17 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 202 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 26.04.2023 № 202 Жарлығымен.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Жаңғырту жөніндегі ұлттық комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. Жаңғырту жөніндегі ұлттық комиссияның жұмыс жоспарының жобасы мақұлдансын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 17 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Жаңғырту жөніндегі ұлттық комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Жаңғырту жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі - Ұлттық комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Ұлттық комиссия қызметінің басты мақсаттары институционалдық реформаларды жүзеге асыруға бағытталған шараларды әзірлеу және іске асыру болып табылады.
3. Ұлттық комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларына, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
2. Ұлттық комиссияның қызметін ұйымдастыру
4. Ұлттық комиссияны Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын төраға басқарады.
5. Төраға:
1) Ұлттық комиссияның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының Президенті мақұлдаған Ұлттық комиссияның жұмыс жоспарын бекітеді;
3) Ұлттық комиссия отырыстарының өткізілетін орны мен уақытын айқындайды;
4) Қазақстан Республикасының Президенті алдында Ұлттық комиссияның жұмысы туралы жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей есеп береді.
5) алып тасталды - ҚР Президентінің 14.01.2020 № 240 Жарлығымен;
Ұлттық комиссияның төрағасы болмаған уақытта оның функцияларын Ұлттық комиссия төрағасының орынбасары орындайды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 14.01.2020 № 240 Жарлығымен.
6. Ұлттық комиссияның жұмысы қажеттігіне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір реттен сиретпей Комиссияның төрағасы айқындайтын мерзімдерде отырыстар өткізу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 14.01.2020 № 240 Жарлығымен.
7. Ұлттық комиссияның отырысы, егер оған Ұлттық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды болып табылады.
Ұлттық комиссияның мүшелері оның жұмысына алмастыру құқығынсыз қатысады.
8. Ұлттық комиссияның шешімдері сол отырысқа қатысушы Ұлттық комиссия мүшелерінің жалпы санының жай көпшілік дауысымен отырыста қабылданады. Талқыланатын мәселе бойынша дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Ұлттық комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді, оған Ұлттық комиссия төрағасы қояды.

О некоторых вопросах Национальной комиссии по модернизации
Указ Президента Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 17. Утратил силу указом Президента Республики Казахстан от 26 апреля 2023 года № 202.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 26.04.2023 № 202.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Национальной комиссии по модернизации.
2. Одобрить проект Плана работы Национальной комиссии по модернизации.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан Н. НАЗАРБАЕВ
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 17
ПОЛОЖЕНИЕ
о Национальной комиссии по модернизации
1. Общие положения
1. Национальная комиссия по модернизации (далее - Национальная комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Главными целями деятельности Национальной комиссии являются выработка и реализация мер, направленных на осуществление институциональных реформ.
3. Национальная комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами и поручениями Президента Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Организация деятельности Национальной комиссии
4. Национальную комиссию возглавляет председатель, назначаемый Президентом Республики Казахстан.
5. Председатель:
1) осуществляет руководство деятельностью Национальной комиссии;
2) утверждает одобренный Президентом Республики Казахстан План работы Национальной комиссии;
3) определяет место и время проведения заседаний Национальной комиссии;
4) отчитывается перед Президентом Республики Казахстан о работе Национальной комиссии ежегодно, не позднее 1 марта года, следующего за отчетным периодом.
5) исключен Указом Президента РК от 14.01.2020 № 240.
Во время отсутствия председателя Национальной комиссии его функции выполняет заместитель председателя Национальной комиссии.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 14.01.2020 № 240.
6. Работа Национальной комиссии осуществляется путем проведения заседаний, по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал, в сроки, определяемые председателем Комиссии.
Сноска. Пункт 6 в редакции Указа Президента РК от 14.01.2020 № 240.
7. Заседание Национальной комиссии является правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей от общего числа членов Национальной комиссии.
Члены Национальной комиссии участвуют в ее работе без права замены.
8. Решения Национальной комиссии принимаются на заседании простым большинством от общего числа членов Национальной комиссии, присутствующих на данном заседании. В случае равенства голосов по обсуждаемому вопросу голос председательствующего является решающим.
Решения Национальной комиссии оформляются протоколом, подписываемым председателем Национальной комиссии.

9. Ұлттық комиссияның:
1) институционалдық реформаларды іске асыру мәселелері бойынша заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, сондай-ақ ұсыныстар мен ұсынымдарды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізуге;
2) мемлекеттік органдармен және ұйымдармен консультациялар жүргізуге;
3) орталық және жергілікті мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан статистикалық, талдамалық, әдістемелік, ақпараттық материалдар мен өзге де қажетті құжаттарды сұратуға және алуға;
4) жекелеген жұмыстарды жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен мамандарды, ғалымдар мен тәуелсіз сарапшыларды тартуға;
5) Ұлттық комиссияның қызметін үйлестіруді және ол қабылдаған шешімдердің орындалу барысын бақылауды жүзеге асыруға құқығы бар.
3. Ұлттық комиссия отырыстарын дайындау
10. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Ұлттық комиссия қызметін ақпараттық-талдамалық, және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын жұмыс органы болып табылады.
11. Ұлттық комиссияның жұмыс органы:
1) Ұлттық комиссияның жұмыс жоспарының жобасын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
2) Ұлттық комиссия мүшелерінің ұсыныстары және ол бұрын қабылдаған шешімдер негізінде отырыстардың күн тәртібінің жобасын қалыптастырады;
3) Ұлттық комиссия отырыстарына материалдар дайындауды ұйымдастырады;
4) Ұлттық комиссия мүшелерін Ұлттық комиссияның кезекті отырысы өткізілетін орны, уақыты және күн тәртібі туралы хабардар етеді және оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді;
5) Ұлттық комиссияның шешімдерін орындау үшін мемлекеттік органдарға және өзге де ұйымдарға жолдайды.
12. Ұлттық комиссия отырысының күн тәртібін бекіту туралы мәселені қарау кезінде оның мүшелерінің әрқайсысы Ұлттық комиссия отырысының күн тәртібін өзгерту жөнінде ұсыныстар енгізуге құқылы.
13. Ұлттық комиссия мүшелері:
1) Ұлттық комиссия жұмысының жоспары, отырыстардың күн тәртібі және мәселелерді талқылаудың реті бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Ұлттық комиссияның отырыстарына материалдар мен оның шешімдерінің жобаларын дайындауға қатысуға;
3) Ұлттық комиссия қарайтын мәселелерді талқылауға қатысуға;
4) осы Ережеде көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.

9. Национальная комиссия имеет право:
1) вносить на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекты законодательных и иных нормативных правовых актов, а также предложения и рекомендации по вопросам реализации институциональных реформ;
2) проводить с государственными органами и организациями консультации;
3) запрашивать и получать от центральных и местных государственных органов и иных организаций статистические, аналитические, методические, информационные материалы и иные необходимые документы;
4) привлекать в установленном порядке для осуществления отдельных работ специалистов, ученых и независимых экспертов;
5) осуществлять координацию деятельности и контроль за ходом выполнения принятых Национальной комиссией решений.
3. Подготовка заседаний Национальной комиссии
10. Рабочим органом, осуществляющим информационно-аналитическое и организационное обеспечение деятельности Национальной комиссии, является Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан.
11. Рабочий орган Национальной комиссии:
1) обеспечивает разработку проекта плана работы Национальной комиссии;
2) формирует проект повестки дня заседаний на основе предложений членов Национальной комиссии и ранее принятых ею решений;
3) организует подготовку материалов к заседаниям Национальной комиссии;
4) оповещает членов Национальной комиссии о месте, времени проведения и повестке дня очередного заседания Национальной комиссии и своевременно обеспечивает их необходимыми материалами;
5) направляет решения Национальной комиссии для исполнения в государственные органы и иные организации.
12. При рассмотрении вопроса об утверждении повестки дня заседания Национальной комиссии каждый из ее членов вправе вносить предложения по изменению повестки заседания Национальной комиссии.
13. Члены Национальной комиссии вправе:
1) вносить предложения по плану работы Национальной комиссии, повестке дня заседаний и порядку обсуждения вопросов;
2) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Национальной комиссии и проектов ее решений;
3) принимать участие в обсуждении вопросов, рассматриваемых Национальной комиссией;
4) осуществлять иные права, предусмотренные настоящим Положением.