Қазақстан халқы Ассамблеясының 20 жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 994 Жарлығы
Елдегі қоғамдық келісімнің нығаюына, Қазақстан халқының бірлігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарын көтермелеу мақсатында, сондай-ақ Қазақстан халқы Ассамблеясының 20 жылдығының құрметіне қаулы етемiн:
1. «Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл» мерекелік медалi тағайындалсын.
2. Мыналар:
1) «Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл» мерекелік медалiмен наградтау қағидалары;
2) «Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл» мерекелік медалiнiң сипаттамасы бекiтiлсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 23 қаңтардағы
№ 994 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл» мерекелік медалімен наградтау
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Осы Қағидалар «Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл» мерекелік медалімен (бұдан әрi – мерекелік медаль) наградтау тәртiбiн реттейді.
2. Мерекелік медальмен елдегі қоғамдық келісімнің нығаюына, Қазақстан халқы бірлігін қамтамасыз етуге, Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлінің артуына, Қазақстанның бейбітшілік пен келісім тәжірибесін шет елдерде таратуға және Қазақстан мен өзге мемлекеттер халықтары арасындағы достық қатынастарды дамытуға елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары наградталады.
3. Мерекелік медальмен наградтауға ұсынуларды Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан Республикасының Парламенті, Үкiметi, министрлiктерi, өзге де орталық мемлекеттік органдары, Қазақстан халқы Ассамблеясы, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың әкiмдерi, сондай-ақ қоғамдық ұйымдар енгiзедi.
4. Мерекелiк медальдi Қазақстан Республикасының Президентi тапсырады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан және оның тапсырмасы бойынша мерекелік медальді, сонымен қатар:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы;
2) Астана және Алматы қалаларының, облыстардың әкiмдерi, сондай-ақ Мемлекет басшысы уәкiлеттiк берген өзге де лауазымды адамдар тапсыра алады.
Наградталған адамға медальмен қоса белгіленген үлгiдегi куәлік табыс етiледi.
5. Мерекелік медальді тапсыру салтанатты жағдайда жүргiзiледi және наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентiнiң наградтау туралы Жарлығы жария етiледi.
6. Мерекелiк медаль сол жақ омырауға тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары болған жағдайда олардан кейiн орналастырылады.

О юбилейной медали в ознаменование 20-летия Ассамблеи народа Казахстана
Указ Президента Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 994
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших значительный вклад в укрепление общественного согласия в стране, обеспечение единства народа Казахстана, а также в ознаменование 20-летия Ассамблеи народа Казахстана ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить юбилейную медаль «Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл».
2. Утвердить:
1) Правила награждения юбилейной медалью «Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл»;
2) описание юбилейной медали «Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл».
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 23 января 2015 года № 994
ПРАВИЛА
награждения юбилейной медалью «Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл»
1. Настоящие Правила регулируют порядок награждения юбилейной медалью «Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл» (далее – юбилейная медаль).
2. Юбилейной медалью награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в укрепление общественного согласия в стране, обеспечение единства народа Казахстана, повышение роли Ассамблеи народа Казахстана, продвижение казахстанского опыта мира и согласия за рубежом и развитие дружеских отношений между народами Казахстана и других государств.
3. Представления к награждению юбилейной медалью вносятся Президенту Республики Казахстан Парламентом, Правительством, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, Ассамблеей народа Казахстана, акимами городов Астаны и Алматы, областей, а также общественными организациями.
4. Юбилейная медаль вручается Президентом Республики Казахстан.
Юбилейную медаль от имени и по поручению Президента Республики Казахстан также могут вручать:
1) Государственный секретарь Республики Казахстан;
2) акимы городов Астаны и Алматы, областей, а также иные уполномоченные Главой государства должностные лица.
Вместе с медалью награжденному вручается удостоверение установленного образца.
5. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
6. Юбилейная медаль носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них.

7. Мерекелiк медальдiң табыс етiлгендiгi туралы наградтауға арналған тiзiмге тиiстi жазба жазылады.
Табыс етiлмеген медальдар мен олардың куәлiктерi, қайтарылу себептерi көрсетiле отырып, Қазақстан Республикасы Президентi Iс басқармасының Ордендер қоймасына қайтарылады, бұл туралы тiзiмдерге тиiстi белгi қойылады.
Жүргiзiлген наградтаулардың есебiн, сондай-ақ мерекелiк медальдардың тапсырылу барысы туралы есептелiктi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi жүргiзедi.

7. О вручении юбилейной медали в списке для награждения делается соответствующая запись.
Неврученные медали и удостоверения к ним возвращаются в Орденскую кладовую Управления делами Президента Республики Казахстан с указанием причин возврата, о чем делается соответствующая отметка в списках.
Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведутся Администрацией Президента Республики Казахстан.