"Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусымдағы № 643 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 535 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында және
республикалық баспасөзде жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусымдағы № 643 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өтуі туралы ережеде:
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Судья лауазымынан өкілді органдардағы мемлекеттік лауазымға сайланған не тағайындалған, сондай-ақ судья лауазымынан сот төрелігін ұйымдық қамтамасыз етуге тікелей байланысты лауазымға тағайындалған адамдарға тағылымдамадан өту талап етілмейді.";
5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) отыз жасқа толған;";
13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тараптардың құқықтары мен міндеттері, оның ішінде тағылымдамашы-кандидаттың тағылымдамадан өтудің алдында орналасуға ниет білдірген соттардағы судьялардың бос лауазымдарына арналған конкурсқа жалпы отырыстың оң қорытындысының қолданысы кезеңінде қатысу және тиісті бос лауазымдарға конкурсқа қатысудан бас тартқан жағдайда, оған жұмсалған мемлекеттік қаражатты қайтару міндеті қамтылуы тиіс;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Сот жюриі туралы ережеде:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Сот жюриінің төрағасы нақты материалдар бойынша баяндамашыны және материалдарды қарау күнін белгілейді.
Судьяның кәсіби қызметін бағалауды жүргізу басталғанға дейін Сот жюриінің біліктілік комиссиясы қажет болған кезде қосымша тексеру жүргізеді, оны Сот жюриінің төрағасы біліктілік комиссиясы мүшелерінің біріне тапсырады, қосымша құжаттар мен материалдар, оның ішінде қаралуы кезінде заң бұзуға жол берілген сот істері сұратылады.
Жұмыс істеп жүрген судьяның кәсіби қызметін мерзімді бағалау кезінде біліктілік комиссиясы судьяның жұмысын сот отырысына қатысушылардың бағалауы бойынша талдау нәтижелерін қосымша сұратады.
Судьяның жұмысына бағалау Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы белгілеген әдістеменің негізінде жүргізіледі.";
30-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жоғары тұрған сатыдағы судьяның, сот төрағасының, сот алқасы төрағасының лауазымына тағайындауға ұсыным жасау;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) басқа сотқа, басқа мамандануға ауыстыру туралы;";
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 "Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 535.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан и республиканской
печати
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 "Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
подпункт 4) пункта 1 исключить;
в Положении о прохождении стажировки кандидатом в судьи, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Лицам, избранным либо назначенным с должности судьи на государственную должность в представительных органах, а также назначенным с должности судьи на должность, непосредственно связанную с организационным обеспечением правосудия, прохождение стажировки не требуется.";
подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) достигший возраста тридцати лет;";
подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) права и обязанности сторон, в том числе обязанность стажера-кандидата в период действия положительного заключения пленарного заседания участвовать в конкурсе на занятие вакантных должностей судей в суды, в которые он изъявил желание перед прохождением стажировки, и возврата потраченных на него государственных средств в случае отказа от участия в конкурсах на соответствующие вакантные должности;";
в Положении о Судебном жюри, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Председателем Судебного жюри по конкретным материалам определяются докладчик и дата их рассмотрения.
До начала проведения оценки профессиональной деятельности судьи квалификационной комиссией Судебного жюри при необходимости проводится дополнительная проверка, которую председатель Судебного жюри поручает одному из членов квалификационной комиссии, истребуются дополнительные документы и материалы, в том числе судебные дела, при рассмотрении которых были допущены нарушения закона.
При проведении периодической оценки профессиональной деятельности действующего судьи квалификационной комиссией дополнительно истребуются результаты анализа оценки деятельности судьи участниками судебных процессов.
Оценка проводится на основании методики, определяемой Председателем Верховного Суда Республики Казахстан.";
в пункте 30:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) рекомендовать для назначения на должность судьи вышестоящей инстанции, председателя суда, председателя судебной коллегии;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) о переводе в другой суд, на другую специализацию;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) жоғары тұрған сатыдағы судьяның, сот төрағасының, сот алқасы төрағасының лауазымына тағайындауға ұсыным беруден бас тарту.";
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот жюриі біліктілік комиссиясының осы тармақтың 2), 3) және 6) тармақшаларында көзделген шешімдері ұсынымдық сипатта болады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Сот жюриінің біліктілік комиссиясының кәсіби қызметті мерзімді бағалаудың нәтижелері бойынша судьяны кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын лауазымына сай келмейді деп тану туралы шешімі Жоғарғы Сот Төрағасының судьяны атқаратын қызметінен босату туралы ұсынуды Жоғары Сот Кеңесіне енгізуіне негіз болып табылады.
Сот жюриінің біліктілік комиссиясының кәсіби қызметті мерзімді бағалаудың нәтижелері бойынша судьяны басқа сотқа ауыстыру туралы шешімі Жоғарғы Сот Төрағасының судьяны басқа сотқа ауыстыру туралы ұсынуды, ал ауысудан бас тартқан жағдайда судьяны атқаратын қызметінен босату туралы ұсынуды Жоғары Сот Кеңесіне енгізуіне негіз болып табылады.";
33, 34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Сот жюриінің біліктілік комиссиясы шешімдерді қорытындылар мен хаттамалық шешім нысанында қабылдайды. Біліктілік комиссиясы мүшелерінің дауыс беруден қалыс қалуға құқығы жоқ. Шешім көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең түскен жағдайда өзіне қатысты материалдар қаралып отырған судьяның жағдайын жақсартатын шешім қабылданды деп есептеледі. Біліктілік комиссиясының мүшесі қабылданып отырған шешіммен келіспеген жағдайда ерекше пікірін жазбаша көрсетуге құқылы, ол біліктілік комиссиясы отырысының хаттамасына қоса тіркеледі.
Судьяны атқаратын лауазымына сай деп тану туралы шешім, жоғары тұрған сатыдағы судья, сот төрағасы, сот алқасының төрағасы лауазымына тағайындауға, жоғары тұрған лауазымға (жоғары тұрған сот сатысына) кадр резервіне қоюға ұсынымдар хаттамалық шешім нысанында ресімделеді.
Хаттамаға отырыста төрағалық етуші мен біліктілік комиссиясының хатшысы қол қояды.
Сот жюриі біліктілік комиссиясының жоғары тұрған сатыдағы судьяның, сот төрағасының, сот алқасы төрағасының лауазымына конкурсқа қатысуға ниет білдірген судьяның кәсіби қызметін бағалау туралы шешімі қабылданған күнінен бастап бір жыл ішінде жарамды болады.
Судьяны кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын қызметіне сай келмейді деп тану туралы, басқа сотқа, басқа мамандануға ауыстыру туралы, жоғары тұрған сатыдағы судьяның, сот төрағасының, сот алқасы төрағасының лауазымына тағайындауға ұсыным беруден бас тарту туралы шешім, қабылданған шешімнің негіздемесі көрсетіліп, қорытынды нысанында ресімделеді.
Сот жюриі біліктілік комиссиясының судьяны кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын қызметіне сай келмейді деп тану туралы, басқа сотқа, басқа мамандануға ауыстыру туралы, жоғары тұрған сатыдағы судьяның, сот төрағасының, сот алқасы төрағасының лауазымына тағайындауға ұсыным беруден бас тарту туралы қорытындысына материалды қарауға қатысқан Сот жюриі біліктілік комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.

"6) отказать в даче рекомендации для назначения на должность судьи вышестоящей инстанции, председателя суда, председателя судебной коллегии.";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Решения квалификационной комиссии Судебного жюри, предусмотренные подпунктами 2), 3) и 6) настоящего пункта, носят рекомендательный характер.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Решение квалификационной комиссии Судебного жюри о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности по результатам периодической оценки профессиональной деятельности является основанием для внесения Председателем Верховного Суда в Высший Судебный Совет представления об освобождении судьи от занимаемой должности.
Решение квалификационной комиссии Судебного жюри о переводе судьи в другой суд по результатам периодической оценки профессиональной деятельности является основанием для внесения Председателем Верховного Суда в Высший Судебный Совет представления о переводе судьи в другой суд, а в случае отказа от перевода направляется представление об освобождении судьи от занимаемой должности.";
пункты 33, 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"33. Квалификационная комиссия Судебного жюри принимает решения в форме заключения или протокольного решения. Члены квалификационной комиссии не вправе воздерживаться от голосования. Решение принимается большинством голосов. При равенстве голосов принятым считается решение, улучшающее положение судьи, в отношении которого рассматриваются материалы. В случае несогласия с принимаемым решением член квалификационной комиссии вправе письменно изложить особое мнение, которое прилагается к протоколу заседания квалификационной комиссии.
Решения о признании судьи соответствующим занимаемой должности, рекомендации для назначения на должность судьи суда вышестоящей инстанции, председателя суда, председателя судебной коллегии, для зачисления в кадровый резерв на вышестоящую должность (в вышестоящую судебную инстанцию) оформляются в форме протокольного решения.
Протокол подписывается председательствующим на заседании и секретарем квалификационной комиссии.
Решение квалификационной комиссии Судебного жюри по оценке профессиональной деятельности судьи, желающего участвовать в конкурсе на должность судьи вышестоящей инстанции, председателя суда, председателя судебной коллегии действительно в течение одного года со дня его принятия.
Решения о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности, о переводе в другой суд, на другую специализацию, об отказе в даче рекомендации для назначения на должность судьи вышестоящей инстанции, председателя суда, председателя судебной коллегии оформляются в форме заключения с указанием обоснования принятого решения.
Заключение квалификационной комиссии Судебного жюри о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности, о переводе в другой суд, на другую специализацию, об отказе в даче рекомендации для назначения на должность судьи вышестоящей инстанции, председателя суда, председателя судебной коллегии подписывается всеми членами квалификационной комиссии Судебного жюри, принимавшими участие в рассмотрении материала.

34. Сот жюриі біліктілік комиссиясының судья жұмысының бір жылдық мерзімі өткеннен кейінгі нәтижелері туралы шешімінің көшірмесі қарауға түскен материалмен бірге, сондай-ақ судьяны кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын қызметіне сай келмейді деп тану туралы, басқа сотқа, басқа мамандануға ауыстыру туралы шешімнің көшірмесі, кейіннен Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне ұсыну үшін Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына жіберіледі.
35. Сот жюриінің біліктілік комиссиясы хаттамалық шешімінің көшірмесі тиісті облыстық сотқа жіберіледі. Сот жюриі біліктілік комиссиясының судьяны кәсіби жарамсыздығына байланысты атқаратын қызметіне сәйкес келмейді деп тану туралы, басқа сотқа, басқа мамандануға ауыстыру туралы, жоғары тұрған сатыдағы судьяның, сот төрағасының, сот алқасы төрағасының лауазымына тағайындауға ұсыным беруден бас тарту туралы қорытындысының көшірмелері өзіне қатысты шешім қабылданған судьяға, сондай-ақ тиісті облыстық сотқа жіберіледі.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Егер жеке және заңды тұлғалар судьяның іс-әрекеттеріне шағымданудың барлық қолда бар өзге тәсілдерін пайдаланған болса, олардың өтініштері судьяға қатысты материалдарды Сот жюриінің тәртіптік комиссиясында қарауға негіз болып табылады.
Судьяның іс-әрекеттеріне шағымданудың қолда бар тәсілдері деп жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін соттардың жоғары тұрған лауазымды адамдарының, судьялар қауымдастығы органдарының заңда белгіленген тәртіппен қарауы түсініледі.
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша тексеруді Сот жюриінің мүшесі уәкілетті органмен бірлесіп жүргізеді.".
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев

34. Копия решения квалификационной комиссии Судебного жюри по результатам работы судьи по истечении годичного срока вместе с материалом, поступившим на рассмотрение, а также копия решения о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности, о переводе в другой суд, на другую специализацию направляются Председателю Верховного Суда Республики Казахстан для последующего представления в Высший Судебный Совет Республики Казахстан.
35. Копия протокольного решения квалификационной комиссии Судебного жюри направляется в соответствующий областной суд. Копии заключения квалификационной комиссии Судебного жюри о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности, о переводе в другой суд, на другую специализацию, об отказе в даче рекомендации для назначения на должность судьи вышестоящей инстанции, председателя суда, председателя судебной коллегии направляются судье, в отношении которого принято решение, а также в соответствующий областной суд.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Основанием для рассмотрения дисциплинарной комиссией Судебного жюри материалов в отношении судьи являются также обращения физических и юридических лиц, если ими были использованы все иные имеющиеся способы обжалования действий судей.
Под иными имеющимися способами обжалования действий судей понимается рассмотрение в установленном порядке обращений физических и юридических лиц вышестоящими должностными лицами судов, органами судейского сообщества.
Проверку по обращениям физических и юридических лиц проводят члены Судебного жюри совместно с уполномоченным органом.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан Н.Назарбаев