"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 12 тамыздағы № 1037 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қарашадағы № 582 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі актілерінің
жинағында жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 12 тамыздағы № 1037 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 46, 416-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері, Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдары мен ұйымдарының басшылары бекітілетін Қағидаларға сәйкес ұсынылатын ақпараттың және ұсыныстардың анықтығы, сапасы мен уақтылығы үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастары мен мемлекеттік мүдделерін қозғайтын мәселелер бойынша өздерінің көпшілік алдындағы сөздері мен мәлімдемелері Қазақстан Республикасының ресми ұстанымына сәйкес келуіне дербес жауапты болады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі жарты жылда бір рет Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүдделерін қозғайтын өзекті халықаралық мәселелер жөніндегі Қазақстан Республикасының ресми ұстанымы туралы хабардар етсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру қағидаларында:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 1037 "О вопросах подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и представления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 13 ноября 2017 года № 582.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 1037 "О вопросах подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и представления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 46, ст. 416) следующие изменения и дополнения:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Установить, что члены Правительства Республики Казахстан, руководители иных государственных органов и организаций Республики Казахстан несут персональную ответственность за достоверность, качество и своевременность направления информации и предложений, представляемых в соответствии с утверждаемыми Правилами, а также за соответствие их публичных выступлений и заявлений официальной позиции Республики Казахстан по вопросам, затрагивающим международные отношения и государственные интересы Республики Казахстан.
Министерству иностранных дел Республики Казахстан один раз в полугодие информировать государственные органы Республики Казахстан об официальной позиции Республики Казахстан по актуальным международным вопросам, затрагивающим государственные интересы Республики Казахстан.";
в Правилах подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и представления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:

23, 24, 25, 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар сұрау салу келіп түскен кезден бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде немесе Президент Әкімшілігі белгілеген өзге де мерзімдерде алдағы іс-шараларға және Қазақстан Республикасының Президенті тапсырмаларының жобасына қажетті ақпарат пен ұсыныстарды дайындауды және СІМ-ге ұсынуды қамтамасыз етеді.
СІМ-ге жолданатын Мемлекет басшысының келіссөздеріне арналған тезистердің жобасына мемлекеттік органның немесе ұйымның басшысы немесе басшының жетекшілік ететін орынбасары әр параққа бұрыштама қол қояды.
Сапасыз ақпарат ұсынылған жағдайда, СІМ ұсынылған ақпаратты мемлекеттік органға немесе ұйымға пысықтау үшін қайтаруға құқылы, олар үш жұмыс күні ішінде алдағы іс-шараларға және Қазақстан Республикасының Президенті тапсырмаларының жобасына пысықталған ақпарат пен ұсыныстарды жібереді.
24. СІМ мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ұсыныстарын ескере отырып, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің қойылған қолымен іс-шара тұжырымдамасын Қазақстан Республикасы Президентінің атына Президент Әкімшілігіне іс-шараның өткізілуінен кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын енгізеді. Бұл ретте тұжырымдаманы дайындау кезіне қарай жобалары Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен, Әділет министрлігімен, СІМ-мен және контрагенттермен келісілген, қол қою (жасасу) жоспарланған халықаралық шарттар тұжырымдамаға енгізіледі.
25. Іс-шара тұжырымдамасының жобасын пысықтау және шағын әрі кеңейтілген құрамдағы келіссөздерге тезистерді қоса алғанда, іс-шараның мазмұндық бөлігін қалыптастыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі іс-шара тұжырымдамасын Президент Әкімшілігіне енгізгенге дейін бір жұмыс күні бұрын мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың (басшысы орынбасарының деңгейінен төмен емес), Премьер-Министр Кеңсесі мен Президент Әкімшілігі өкілдерінің қатысуымен кеңес өткізеді.
Ақпараттық-талдау материалдары пакетін түпкілікті пысықтау, оның ішінде делегация құрамының жобасын бекіту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ақпараттық-талдау материалдары пакетін Президент Әкімшілігіне енгізгенге дейін екі жұмыс күні бұрын мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың (басшылары орынбасарларының деңгейінен төмен емес), Премьер-Министр Кеңсесі мен Президент Әкімшілігі өкілдерінің қатысуымен кеңес өткізеді.
Осы тармақта көрсетілген кеңестер Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің не оның тапсырмасы бойынша оның орынбасарларының бірінің төрағалығымен өтеді.
СІМ кеңеске жоғары деңгейдегі іс-шараны дайындау барысы туралы жиынтық ақпаратты қалыптастырады, оның ішінде мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қажетті ақпаратты ұсынуының уақтылығы мен сапасы туралы хабарлайды.
Мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар ақпаратты уақтылы бермеген немесе сапасыз дайындаған жағдайда, СІМ бұл факт туралы Қазақстан Республикасының Премьер-Министрін хабардар етеді.

пункты 23, 24, 25, 26 изложить в следующей редакции:
"23. Заинтересованные государственные органы и организации в течение двадцати календарных дней с момента поступления запроса или в иные сроки, определенные Администрацией Президента, обеспечивают подготовку и представление в МИД необходимой информации и предложений к предстоящим мероприятиям и проекту поручений Президента Республики Казахстан.
Направляемый в МИД проект тезисов для переговоров Главы государства полистно парафируется руководителем или курирующим заместителем руководителя государственного органа или организации.
В случае представления некачественной информации МИД вправе вернуть представленную информацию на доработку государственному органу или организации, которые в течение трех рабочих дней направляют доработанную информацию и предложения к предстоящим мероприятиям и проекту поручений Президента Республики Казахстан.
24. МИД вносит в Администрацию Президента на имя Президента Республики Казахстан концепцию мероприятия за подписью Министра иностранных дел Республики Казахстан не менее чем за тридцать календарных дней до проведения мероприятия с учетом предложений заинтересованных государственных органов и организаций. При этом в концепцию включаются планируемые к подписанию (заключению) международные договоры, проекты которых согласованы с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан, Министерством юстиции, МИД и контрагентами к моменту подготовки концепции.
25. В целях доработки проекта концепции мероприятия и формирования содержательной части мероприятия, включая тезисы для переговоров в узком и расширенном составах, Правительство Республики Казахстан за один рабочий день до внесения концепции мероприятия в Администрацию Президента проводит совещание с участием представителей заинтересованных государственных органов и организаций (уровень не ниже заместителя руководителя), Канцелярии Премьер-Министра и Администрации Президента.
В целях окончательной доработки пакета информационно-аналитических материалов, в том числе утверждения проекта состава делегации, Правительство Республики Казахстан за два рабочих дня до внесения пакета информационно-аналитических материалов в Администрацию Президента проводит дополнительное совещание с участием представителей заинтересованных государственных органов и организаций (уровень не ниже заместителя руководителя), Канцелярии Премьер-Министра и Администрации Президента.
Совещания, указанные в настоящем пункте, проводятся под председательством Премьер-Министра Республики Казахстан либо по его поручению одного из его заместителей.
МИД формирует к совещанию сводную информацию о ходе подготовки мероприятия на высшем уровне, в том числе информирует о своевременности и качестве предоставления заинтересованными государственными органами и организациями необходимой информации.
В случае несвоевременной или некачественной подготовки информации заинтересованными государственными органами и организациями МИД информирует Премьер-Министра Республики Казахстан о данном факте.

26. СІМ осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген ақпараттық-талдау материалдары пакетін жоғары деңгейдегі іс-шараның өткізілуінен кемінде он бес жұмыс күні бұрын Президент Әкімшілігіне енгізеді.
СІМ өзекті сипат берілген деректерді ескере отырып, пысықталған ақпараттық-талдау материалдары пакетін жоғары деңгейдегі іс-шараның өткізілуінен кемінде жеті жұмыс күні бұрын Президент Әкімшілігіне енгізе алады.
Президент Әкімшілігі ақпараттық-талдау материалдары пакетіне сараптама және қажеттілігіне қарай пысықтау жүргізіп, оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізеді.";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Президент Әкімшілігінің тапсырмасы бойынша мемлекеттік органдар немесе ұйымдар ақпараттық-талдау материалдарын осы Қағидалардың 26-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде Президент Әкімшілігіне дербес өзі енгізеді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Жоғары деңгейдегі іс-шараларды өткізу барысында СІМ қол жеткізілген уағдаластықтарды тіркеуді қамтамасыз етеді.
СІМ Мемлекет басшысы сұхбатының жазбаларын іс-шара өткізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Президент Әкімшілігіне ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 29-1-тармақпен толықтырылсын:
"29-1. Тиісті халықаралық іс-шара өткізілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде СІМ жоғары деңгейде өткізілген халықаралық іс-шаралардың қорытындылары бойынша Президент Әкімшілігіне:
1) шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының шолуын;
2) шетелдік сарапшылар топтарының пікірлерін;
3) ынтымақтастықтың негізгі бағыттары мен қол жеткізілген уағдаластықтарды көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарымен келісілген Мемлекет басшысының алғыс хатының жобасын ұсынады.";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары негізінде мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар қол жеткізілген уағдаластықтардың орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдайды және тоқсан сайын, тоқсанның соңғы айының алдындағы айдың 25-күніне дейін СІМ-ге Президент тапсырмаларының іске асырылу барысы туралы есеп береді.
Инвестициялар саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасына шетелдік инвестицияларды тарту саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын қазақстандық және шетелдік заңды тұлғалар арасындағы қол жеткізілген уағдаластықтардың орындалуын мониторингтеуді жүзеге асырады және тоқсан сайын, тоқсанның соңғы айының 25-күніне дейін СІМ-ге жүргізілген жұмыстың қорытындылары туралы мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі есепті жолдайды.

26. Пакет информационно-аналитических материалов, указанных в пункте 21 настоящих Правил, МИД вносит в Администрацию Президента не менее чем за пятнадцать рабочих дней до проведения мероприятия на высшем уровне.
Доработанный с учетом актуализированных данных пакет информационно-аналитических материалов МИД может вносить в Администрацию Президента не менее чем за семь рабочих дней до проведения мероприятия на высшем уровне.
Администрация Президента проводит экспертизу и, при необходимости, доработку пакета информационно-аналитических материалов, вносит его на рассмотрение Президенту Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. По поручению Администрации Президента государственные органы или организации самостоятельно вносят информационно-аналитические материалы в Администрацию Президента в срок, установленный частью первой пункта 26 настоящих Правил.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. В ходе проведения мероприятий на высшем уровне МИД обеспечивает фиксирование достигнутых договоренностей.
МИД представляет в Администрацию Президента записи беседы Главы государства в течение трех рабочих дней после проведения международного мероприятия.";
дополнить пунктом 29-1 следующего содержания:
"29-1. По итогам проведенных международных мероприятий на высшем уровне МИД в течение пяти рабочих дней после проведения соответствующего международного мероприятия представляет в Администрацию Президента:
1) обзор иностранных средств массовой информации;
2) мнения иностранных групп экспертов;
3) проект благодарственного письма Главы государства с указанием основных направлений сотрудничества и достигнутых договоренностей, согласованный с Заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан.";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Заинтересованные государственные органы и организации принимают меры по обеспечению выполнения достигнутых договоренностей на основании поручений Президента Республики Казахстан и ежеквартально до 25 числа месяца, предшествующего последнему месяцу квартала, представляют в МИД отчет о ходе реализации поручений Президента.
Уполномоченный государственный орган в сфере инвестиций осуществляет мониторинг выполнения достигнутых договоренностей между казахстанскими и иностранными юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, в области привлечения иностранных инвестиций в Республику Казахстан и ежеквартально до 25 числа последнего месяца квартала представляет в МИД отчет об итогах проведенной работы на государственном и русском языках.

34. СІМ мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынған, қол жеткізілген уағдаластықтарды іске асыру үшін берілген Президент тапсырмаларының орындалу барысы туралы есепті жинақтап, қорытады және талдайды, әрбір тоқсан сайын, тоқсанның соңғы айының 5-күніне дейін жиынтық есепті Премьер-Министр Кеңсесіне жібереді.
СІМ әрбір тоқсан сайын, есеп беретін тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне дейін инвестициялар саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған, Қазақстан Республикасына шетелдік инвестицияларды тарту саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын қазақстандық және шетелдік заңды тұлғалар арасындағы қол жеткізілген уағдаластықтардың орындалуын мониторингтеудің нәтижелері туралы есепті Премьер-Министр Кеңсесіне жібереді.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Орталық мемлекеттік органдардың Дүниежүзілік сауда ұйымымен ресми хат алмасуын қоспағанда, орталық мемлекеттік органдар мен шетелдік мемлекеттік органдар, дипломатиялық өкілдіктер мен халықаралық ұйымдар арасындағы ресми хат алмасу, егер заңнамалық актілерде, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерінде немесе күшіне енген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, СІМ арқылы жүзеге асырылады.
Мәселелерді шетел тарапымен таяу арадағы бес күн ішінде пысықтау қажет болған жағдайда, жіберілген хаттар мен олардың мазмұны туралы кейіннен СІМ-ді хабардар ете отырып, орталық мемлекеттік органдардың шетелдік мемлекеттік органдарға, дипломатиялық өкілдіктер мен халықаралық ұйымдарға хаттар жіберуіне жол беріледі."
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев

34. МИД обобщает и анализирует представленный заинтересованными государственными органами и организациями отчет о ходе выполнения поручений Президента, данных для реализации достигнутых договоренностей, и по результатам анализа ежеквартально до 5 числа последнего месяца квартала направляет сводный отчет в Канцелярию Премьер-Министра.
МИД ежеквартально до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляет в Канцелярию Премьер-Министра представленный уполномоченным органом в сфере инвестиций отчет о результатах мониторинга выполнения достигнутых договоренностей между казахстанскими и иностранными юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, в области привлечения иностранных инвестиций в Республику Казахстан.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. За исключением официальной переписки центральных государственных органов со Всемирной торговой организацией, официальная переписка между центральными государственными органами и иностранными государственными органами, дипломатическими представительствами и международными организациями осуществляется через МИД, если иное не предусмотрено законодательными актами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан или вступившими в силу международными договорами Республики Казахстан.
В случае необходимости проработки вопросов с иностранной стороной в течение ближайших пяти дней допускается направление писем центральными государственными органами в иностранные государственные органы, дипломатические представительства и международные организации с последующим уведомлением МИД о направленных письмах и их содержании.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев