"Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 11 қарашадағы № 3205 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 26 қыркүйектегі № 758 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы № 2733 Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 14-бабы 2) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 11 қарашадағы № 3205 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 44, 424-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы туралы ережеде:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Комиссия өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының аумағында сайлау және республикалық референдум туралы заңнаманың орындалуын бақылауды және оның бірыңғай қолданылуын қамтамасыз етуді;
2) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының барлық аумағында міндетті, сайлауды ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша шешімдер, сондай-ақ өзге де құқықтық актілер қабылдайды;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі депутаттарының сайлауын дайындау мен өткізуді ұйымдастырады;
4) Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты депутаттарының сайлауын ұйымдастыру мен өткізуге басшылық етеді;
5) Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттарды тіркейді, оларға тиісті куәліктер береді, Президенттікке кандидатты тіркеуден бас тартады немесе тіркеу туралы шешімнің күшін жояды, Президенттікке кандидаттарды тіркегеннен кейін жетінші күннен кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында Президенттікке әрбір кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын, туған жылын, атқаратын лауазымын (кәсібін), жұмыс және тұрғылықты орнын, сондай-ақ Президентікке кандидаттың қалауы бойынша, оның қоғамдық бірлестікке, ұлтына қатысты мәліметтерді көрсете отырып тіркелгені туралы хабар жариялайды;
6) Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттың Қазақстан Республикасының Конституциясы мен "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Конституциялық заңында қойылатын талаптарға сәйкестігін белгілейді;
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, медициналық қорытындыға қойылатын талаптарды және Республика Президенттігіне кандидатты тіркеуге кедергі келтіретін аурулардың тізбесін белгілейді;

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 ноября 1996 года № 3205 "Об утверждении Положения о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 26 сентября 2018 года № 758.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 14 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года № 2733 "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. В Указ Президента Республики Казахстан от 11 ноября 1996 года № 3205 "Об утверждении Положения о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 44, ст. 424) внести следующие изменения и дополнения:
в Положении о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Комиссия в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляет следующие функции:
1) контроль на территории Республики Казахстан за исполнением законодательства о выборах и республиканском референдуме и обеспечение его единообразного применения;
2) принимает в пределах своей компетенции решения, обязательные на всей территории Республики Казахстан, а также иные правовые акты по вопросам организации и проведения выборов;
3) организует подготовку и проведение выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
4) руководит организацией и проведением выборов депутатов Сената Парламента Республики Казахстан;
5) регистрирует кандидатов в Президенты Республики Казахстан, выдает им соответствующие удостоверения, отказывает в регистрации или отменяет решение о регистрации кандидата в Президенты, не позднее чем на седьмой день после регистрации кандидатов в Президенты публикует в средствах массовой информации сообщение о регистрации с указанием фамилии, имени, отчества, года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого кандидата в Президенты, а также, в зависимости от усмотрения кандидата в Президенты, сведений о его принадлежности к общественному объединению, национальной принадлежности;
6) устанавливает соответствие кандидата в Президенты Республики Казахстан предъявляемым к нему Конституцией и Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" требованиям;
7) совместно с уполномоченным органом в области здравоохранения устанавливает требования к медицинскому заключению и перечень заболеваний, препятствующих регистрации кандидатом в Президенты Республики;

8) Қазақстан Республикасы Конституциясының 41-бабының 2-тармағын ресми түсіндіру туралы Республика Конституциялық Кеңесінің шешіміне сәйкес Президенттікке кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергенін белгілеу рәсімін айқындайды;
9) партиялық тізімдер бойынша сайланатын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі депутаттарының бір бөлігін және Қазақстан Республикасы мәслихаттарының депутаттарын сайлауға саяси партияларды қатыстыруға рұқсат беру туралы мәселені қарайды;
10) Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын сайлау жөніндегі партиялық тізімдерді тіркейді және оларды тіркегеннен кейін оныншы күннен кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында саяси партияның атауы мен партиялық тізімге енгізілген адамдар саны, сондай-ақ, партиялық тізімге енген әрбір адамның тегін, атын, әкесінің атын, туған жылын, атқаратын лауазымын (кәсібін), жұмыс және тұрғылықты орнын көрсете отырып, тіркеу туралы хабар жариялайды;
11) Қазақстан халқы Ассамблеясы Кеңесі ұсынған Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттығына кандидаттарды тіркейді және оларды тіркегеннен кейін үшінші күннен кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында Қазақстан халқы Ассамблеясы атауын, Қазақстан халқы Ассамблеясы Кеңесі ұсынған адамдар санын, әрбір ұсынылған адамның тегін, атын, әкесінің атын, туған жылын, лауазымын (кәсібін), жұмыс және тұрғылықты орнын, сондай-ақ кандидаттардың қалауы бойынша ұлтын көрсете отырып, тіркеу туралы хабар жариялайды;
12) тіркеу кезінде Қазақстан Республикасының Мәжілісі депутаттығына кандидатқа тиісті куәлік береді;
13) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын сайлау жөніндегі партиялық тізімді тіркеуден бас тартады немесе тіркеу туралы шешімнің күшін жояды;
14) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда Қазақстан халқы Ассамблеясы Кеңесі ұсынған Мәжіліс депутаттығына кандидатты тіркеуден бас тартады немесе тіркеу туралы шешімнің күшін жояды;
15) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын сайлау жөніндегі партиялық тізімге енгізілген адамды аталған тізімнен алып тастау туралы шешім қабылдайды;
16) Қазақстан Республикасы бойынша тұтас алғанда Президентті және Парламент депутаттарын сайлау қорытындыларын шығарады, сайланған Қазақстан Республикасы Президентін және Парламентінің депутаттарын тіркейді, бұл туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабар жариялайды;

8) определяет процедуру установления свободного владения кандидатом в Президенты государственным языком в соответствии с решением Конституционного Совета Республики об официальном толковании пункта 2 статьи 41 Конституции Республики Казахстан;
9) рассматривает вопрос о допуске политических партий к участию в выборах части депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан и депутатов маслихатов Республики Казахстан, избираемых по партийным спискам;
10) регистрирует партийные списки по выборам депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан и не позднее чем на десятый день после их регистрации публикует в средствах массовой информации сообщение о регистрации с указанием наименования политической партии и количества лиц, включенных в партийный список, а также фамилии, имени, отчества, года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого лица, включенного в партийный список;
11) регистрирует кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан, выдвинутых Советом Ассамблеи народа Казахстана, и не позднее чем на третий день после их регистрации, публикует в средствах массовой информации сообщение о регистрации с указанием наименования Ассамблеи народа Казахстана, количества лиц, выдвинутых Советом Ассамблеи народа Казахстана, фамилии, имени, отчества, года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого выдвинутого лица, а также национальной принадлежности - по усмотрению кандидатов;
12) при регистрации выдает кандидату в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан соответствующее удостоверение;
13) отказывает в регистрации или отменяет решение о регистрации партийного списка по выборам депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";
14) отказывает в регистрации или отменяет решение о регистрации кандидата в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан, выдвинутого Советом Ассамблеи народа Казахстана, в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";
15) принимает решение об исключении лица, включенного в партийный список, из данного списка по выборам депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";
16) подводит итоги выборов Президента и депутатов Парламента в целом по Республике Казахстан, регистрирует избранных Президента и депутатов Парламента Республики Казахстан, публикует сообщение об этом в средствах массовой информации;

17) Парламент Мәжілісінің партиялық тізімдері бойынша дауыс беру қорытындылары бойынша депутаттық мандаттарды бөлу үшін квота белгілейді;
18) Республика Парламенті депутаттарын сайлау қорытындыларын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялаған соң әрбір депутатқа Комиссия белгілеген үлгідегі куәлік пен омырауға тағатын белгіні тапсырады;
19) Қазақстан Республикасының Президентін сайлау кезінде қайта дауыс беру мен қайта сайлауды тағайындайды және өткізілуін ұйымдастырады;
20) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністе Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі депутаттарының сайлауын жарамсыз деп таниды, қайта дауыс беруді тағайындайды;
21) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарын қайта сайлауды тағайындайды;
22) Қазақстан Республикасы Парламентінің шығып қалған депутаттарының орнына сайлауды тағайындайды;
23) депутаттарға жазалау шараларын колдануға, олардың Қазақстан Республикасы Конституциясының 52-бабы 3-тармағының талаптарын, депутаттық әдеп ережелерін сақтауына, сондай-ақ депутаттың өкілеттіктерін тоқтатуына және өкілеттіктері мен депутаттық қолсұғылмаушылықтан айыруға байланысты мәселелерді қарауға дайындайды.
Депутаттардың Парламент Палаталарының және олардың органдарының отырыстарына қатысуын, сондай-ақ депутаттың өз дауысын басқа біреуге бермеуін бақылауды Комиссия мүшелері жүзеге асырады.
Жоғарыда көрсетілген мәселелерді Қазақстан Республикасы Парламентінде қарау және қарауға енгізу тәртібі Комиссия бекітетін тиісті ережемен регламенттеледі;
24) Қазақстан Республикасы Парламенті депутатының өкілеттіктерін тоқтатуға әкелетін негіздердің туындау фактісін көрсететін қаулы және тиісті адамның Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаты өкілеттіктерін жоғалту фактісін көрсететін қаулы қабылдайды;
25) таңдаушылардың шешімі бойынша Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты депутатының өкілеттіктерін тоқтату бойынша дауыс беру қорытындыларын белгілейді; таңдаушылардың шешімі бойынша Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты депутатының өкілеттіктерін тоқтату жөніндегі құжаттардың үлгілерін бекітеді;
26) әкімшілік-аумақтық бөліністер халқының санына сәйкес олардан сайланатын мәслихаттар депутаттарының санын айқындайды;
27) мәслихаттар депутаттарының кезекті және кезектен тыс сайлауын тағайындайды;
28) мәслихаттар депутаттарын және өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлауды ұйымдастыру және өткізу кезінде аумақтық сайлау комиссиялары қызметінің "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады және "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңында бұзылуы анықталған кезде олардың шешімдерінің күшін жояды;

17) устанавливает квоту для распределения депутатских мандатов по итогам голосования по партийным спискам Мажилиса Парламента;
18) после опубликования в средствах массовой информации итогов выборов депутатов Парламента Республики вручает каждому депутату удостоверение и нагрудный знак установленного Комиссией образца;
19) назначает и организует проведение повторного голосования и повторных выборов при выборах Президента Республики Казахстан;
20) признает недействительными выборы депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан в соответствующей административно-территориальной единице, назначает повторное голосование в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";
21) назначает повторные выборы депутатов Парламента Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";
22) назначает выборы депутатов Парламента Республики Казахстан вместо выбывших;
23) готовит к рассмотрению вопросы, связанные с применением к депутатам мер взыскания, соблюдением ими требований пункта 3 статьи 52 Конституции Республики Казахстан, правил депутатской этики, а также прекращением полномочий депутатов и лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности.
Контроль за явкой депутатов на заседания Палат Парламента и их органов, а также недопустимостью передачи депутатом своего голоса осуществляется членами Комиссии.
Порядок рассмотрения и внесения на рассмотрение Парламента Республики Казахстан вышеперечисленных вопросов регламентируется соответствующим положением, утверждаемым Комиссией;
24) принимает постановление, в котором констатируется факт наступления оснований, влекущих прекращение полномочий депутата Парламента, и постановление, констатирующее факт утраты соответствующим лицом полномочий депутата Парламента Республики Казахстан;
25) устанавливает итоги голосования по прекращению полномочий депутата Сената Парламента Республики Казахстан по решению выборщиков; утверждает образцы документов по прекращению полномочий депутата Сената Парламента Республики Казахстан по решению выборщиков;
26) в соответствии с численностью населения административно-территориальных единиц определяет количество избираемых от них депутатов маслихатов;
27) назначает очередные и внеочередные выборы депутатов маслихатов;
28) при организации и проведении выборов депутатов маслихатов и членов иных органов местного самоуправления осуществляет контроль за соответствием деятельности территориальных избирательных комиссий требованиям Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и при выявлении нарушений Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" отменяет их решения;

29) мерзімді баспа басылымдарының республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат есебінен сайлау комиссияларының хабарларын орналастыру тәртібі мен көлемін айқындайды;
30) Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарын сайлау бойынша сайлауалды науқан барысы туралы сайлаушыларды хабардар етеді;
31) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлау алдындағы үгітті жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Парламенті, мәслихаттары депутаттарының, сондай-ақ өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерінің сайлауын ақпараттық қамтамасыз ету тәртібін айқындайды;
32) өзінің Интернет-ресурсында бұқаралық ақпарат құралдары ұсынған сайлау алдындағы үгітті жүргізу үшін эфирді және баспасөз бетінен орын беру ақысының мөлшері, шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді орналастырады;
33) сайлауалды пікірталастарды өткізу тәртібі мен шарттарын айқындайды;
34) Президенттікке кандидаттар, Мәжіліс депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар үшін теледидарда сайлауалды пікірталастарды ұйымдастырады;
35) сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;
36) Қазақстан халқы Ассамблеясы сайлайтын Парламент Мәжілісі депутаттығына кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын тіркейді;
37) сайлау құжаттарын сақтау тәртібін белгілейді;
38) Қазақстан Республикасының Президенті мен Парламенті Мәжілісі депутаттарын сайлау жөніндегі дауыс беруге арналған бюллетеньдердің нысаны мен мәтінін, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының, Қазақстан Республикасы мәслихаттарының және өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау жөніндегі дауыс беруге арналған бюллетеньдердің нысанын, оларды дайындау тәртібін, сондай-ақ қорғалу дәрежесін белгілейді;
39) Комиссия белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаттарын сайлау бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетеніне саяси партиялардың атауларын енгізудің кезектілігін белгілеу бойынша жеребе тартуды өткізеді;
40) Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарын сайлау бойынша сайлау бюллетеньдерін дайындауды қамтамасыз етеді;
41) кандидатура алып тасталған, кандидат етіп ұсыну туралы шешімнің күші жойылған, кандидаттарды, партиялық тізімдерді тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайларда сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу тәртібін айқындайды;
42) сайлаушылар (таңдаушылар) тізімдерінің, Қазақстан Республикасы Президенттігіне кандидаттарды қолдайтын сайлаушылардың қолдарын жинауға және Қазақстан Республикасы Сенатының депутаттығына кандидаттарды қолдайтын таңдаушылардың қолдарын жинауға арналған қол қою парақтарының, өзге де сайлау құжаттарының нысандарын белгілейді;

29) определяет порядок и объем размещения сообщений избирательных комиссий периодическими печатными изданиями за счет средств, предусмотренных республиканским и местным бюджетами;
30) информирует избирателей о ходе предвыборной кампании по выборам Президента Республики Казахстан и депутатов Парламента Республики Казахстан;
31) определяет порядок осуществления предвыборной агитации через средства массовой информации и информационного обеспечения выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Парламента, маслихатов Республики Казахстан, а также членов иных органов местного самоуправления;
32) размещает на своем Интернет-ресурсе представленные средствами массовой информации сведения о размере оплаты, условиях и порядке предоставления эфира и печатной площади для проведения предвыборной агитации;
33) определяет порядок и условия проведения предвыборных дебатов;
34) организует предвыборные дебаты на телевидении для кандидатов в Президенты, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
35) утверждает инструкцию по регистрации доверенных лиц;
36) регистрирует доверенных лиц кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента, избираемых Ассамблеей народа Казахстана;
37) устанавливает порядок хранения избирательных документов;
38) устанавливает форму и текст бюллетеня для голосования по выборам Президента и депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан, форму бюллетеней для голосования по выборам депутатов Сената Парламента Республики Казахстан, маслихатов и членов иных органов местного самоуправления Республики Казахстан, порядок их изготовления, а также степень защищенности;
39) проводит жеребьевку по установлению последовательности включения наименований политических партий в избирательный бюллетень для голосования по выборам депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан в порядке, определенном Комиссией;
40) обеспечивает изготовление избирательных бюллетеней по выборам Президента Республики Казахстан и депутатов Парламента Республики Казахстан;
41) определяет порядок внесения изменений в избирательные бюллетени в случае снятия кандидатуры, отмены решения о выдвижении кандидатом, отмены решения о регистрации кандидатов, партийных списков;
42) устанавливает формы списков избирателей (выборщиков), подписного листа для сбора подписей избирателей в поддержку кандидатов в Президенты Республики Казахстан и сбора подписей выборщиков в поддержку кандидатов в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан, иных избирательных документов;

43) Республика Парламенті депутатының куәлігі мен омырауға тағатын белгісі туралы ережені, олардың үлгілері мен сипаттамасын бекітеді;
44) Президент, мәслихаттар депутаттары және өзге жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелері үшін куәлік пен омырауға тағатын белгінің үлгісін белгілейді;
45) электрондық сайлау жүйесін "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында регламенттелмеген бөлігінде пайдалану тәртібін белгілейді;
46) электрондық сайлау жүйесі немесе оның жекелеген элементтері пайдаланылатын сайлау округтері мен сайлау учаскелерін айқындайды;
47) электрондық сайлау жүйесін іске қосу уақытын белгілейді;
48) Қазақстан Республикасының сайлаушы азаматтарының бірыңғай электрондық тізілімін жүргізеді;
49) сайлаушылар және сайлау учаскелерінің шекаралары туралы электрондық түрдегі мәліметтерді салыстыру мен ұсыну тәртібін айқындайды;
50) дауыс беру үшін сайлаушылар тізімдерін түзу, сондай-ақ оларды сайлау комиссияларына ұсыну тәртібін айқындайды;
51) дауыс беру құқығын беретін есептен шығару куәліктерін дайындауды ұйымдастырады, оларды беру және есепке алу тәртібін айқындайды;
52) сайлау жүйелері саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
53) аккредиттелген байқаушылар үшін куәліктің үлгісін белгілейді;
54) шет мемлекеттердегі сайлауды байқау үшін Қазақстан Републикасының азаматтарын жіберу жөніндегі тәртіпті айқындайды және жұмысты ұйымдастырады;
55) Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы заңнаманы түсіндіруді ұйымдастырады;
56) Комиссияның ресми интернет-ресурсында Қазақстан Республикасының сайлау заңнамасы жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, сайлауды тағайындау және өткізу, сондай-ақ өткен сайлаудағы дауыстарды санау нәтижелері туралы ақпаратты орналастырады;
57) субъект заңнамалық акт жобасының заңнамалық бастама құқығын ресми енгізуі үшін сайлау практикасын зерделеу және Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы заңнаманы жетілдіру жөніндегі жұмысты жүргізеді;
58) кезең-кезеңімен ақпараттық бюллетень шығарады;
59) сайлау процесіне қатысушыларды оқытуды ұйымдастырады және жүргізеді;
60) саяси партиялардың өкілдерімен және сайлау процесіне басқа қатысушылармен сайлауды ұйымдастыру және өткізу жөнінде семинарлар өткізеді;
61) электрондық сайлау жүйесін пайдалана отырып сайлау өткізу кезінде тиісті сайлау комиссияларының мүшелеріне оны қолдануға оқытуды жүргізеді;
62) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлауда электрондық сайлау жүйесін пайдалануға халықты оқытуды ұйымдастырады;
63) Комиссия айқындайтын тәртіппен аумақтық сайлау комиссиялары ұсынған бюджеттік өтінімдер негізінде сайлау науқанын өткізуге арналған шығыстардың үлгі сметасын жасайды және Республика Үкіметіне ұсынады;

43) утверждает положение об удостоверении и нагрудном знаке депутата Парламента Республики, их образцы и описание;
44) устанавливает образец удостоверения и нагрудного знака для Президента, депутатов маслихатов и членов иных органов местного самоуправления;
45) устанавливает порядок использования электронной избирательной системы в части, не регламентированной Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";
46) определяет избирательные округа и избирательные участки, в которых будет использоваться электронная избирательная система или ее отдельные элементы;
47) устанавливает время запуска электронной избирательной системы;
48) ведет единый электронный Реестр граждан – избирателей Республики Казахстан;
49) определяет порядок сверки и представления сведений в электронном виде об избирателях и границах избирательных участков;
50) определяет порядок формирования списков избирателей для голосования, а также их представления в избирательные комиссии;
51) организует изготовление, определяет порядок выдачи и учета открепительных удостоверений на право голосования;
52) осуществляет международное сотрудничество в области избирательных систем;
53) устанавливает образец удостоверения для аккредитованных наблюдателей;
54) определяет порядок и организует работу по направлению граждан Республики Казахстан для наблюдения за выборами в иностранных государствах;
55) организует разъяснение законодательства о выборах Республики Казахстан;
56) размещает на официальном интернет-ресурсе Комиссии нормативные правовые акты по выборному законодательству Республики Казахстан, информацию о назначении и проведении выборов, а также о результатах подсчета голосов на прошедших выборах;
57) проводит работу по изучению избирательной практики и совершенствованию законодательства о выборах в Республике Казахстан для официального внесения субъектом права законодательной инициативы проекта законодательного акта;
58) периодически издает информационный бюллетень;
59) организует и проводит обучение участников избирательного процесса;
60) проводит семинары с представителями политических партий и другими участниками избирательного процесса по организации и проведению выборов;
61) при проведении выборов с использованием электронной избирательной системы проводит обучение членов соответствующих избирательных комиссий по ее применению;
62) через средства массовой информации организует обучение населения по использованию электронной избирательной системы на выборах;
63) составляет и представляет Правительству Республики примерную смету расходов на проведение избирательной кампании на основании бюджетных заявок, предоставляемых территориальными избирательными комиссиями, в порядке, определяемом Комиссией;

64) сайлау науқанын өткізуге бөлінген республикалық бюджет қаражатын сайлау комиссияларының арасында бөледі;
65) арнаулы уақытша шотты ашу, сайлау қорларының қаражатын жұмсау тәртібін және тиісті банктік мекемені айқындайды;
66) кандидаттарға бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлеу үшін қаражат бөлу тәртібі мен көлемін айқындайды;
67) сайлау қорына келіп түскен ақшаның жалпы сомасы, олардың көзі туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Президентін, Парламенті Мәжілісінің партиялық тізімдер бойынша сайланатын депутаттарын сайлау қорытындылары жарияланғаннан кейін он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;
68) саяси партияларды қаржыландыру тәртібін айқындайды;
69) сайлау комиссияларының қызметі үшін қажетті материалдық-техникалық жағдайлардың жасалуын бақылайды;
70) мүмкіндігі шектеулі азаматтардың сайлау құқықтарын іске асыру үшін жағдайлар жасау жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
71) сайлау учаскесінде, дауыс беру пунктінде дауыс беруге арналған үй-жайды жарақтандыру жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;
72) мөлдір материалдан дауыс беруге арналған жәшіктердің нысанын және сайлау комиссиялары мөрлерінің үлгілерін белгілейді;
73) "Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының Инженерлік-техникалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнынан ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін, интернет-ресурсты құру, дамыту, енгізу, сүйемелдеп отыру, әкімшілік ету, пайдалану және жүйелік-техникалық қызмет көрсету және сайлау қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алады;
74) Қазақстан Республикасының Президентін, Қазақстан Республикасы Парламентінің, мәслихаттарының депутаттарын сайлау бойынша сайлау комиссияларына басшылық етеді;
75) сайлау комиссияларының шешiмдерi мен әрекеттерiне (әрекетсiздігіне) арыздар мен шағымдарды қарайды;
76) сайлау комиссиялары шешiмдерiнiң күшiн жояды және оларды тоқтата тұрады;
77) сайлау комиссиясының қызметін тоқтату туралы сотқа арызбен жүгінеді;
78) Референдумның орталық комиссиясының функцияларын орындайды;
79) республикалық референдум туралы заңнаманы бұзушылықтар туралы арыздар мен шағымдарды қарайды;
80) азаматтарды референдумға дайындық барысы туралы хабардар етеді;
81) референдумның бастамашыл тобын тіркеу туралы куәліктің нысанын бекітеді;
82) референдумның бастамашыл тобын және оның референдумға ұсынатын мәселесін (мәселелерін) тіркейді және ол туралы бұқаралық ақпарат құралдарында ресми хабар жариялайды;
83) бір уақытта қол қою парақтарын бере отырып, референдумның бастамашыл тобын тіркеу туралы куәлікті береді;

64) распределяет среди избирательных комиссий средства республиканского бюджета, выделенные для проведения избирательной кампании;
65) определяет порядок открытия специального временного счета, расходования средств избирательных фондов и соответствующее банковское учреждение;
66) определяет порядок и объемы выделения средств для выступления в средствах массовой информации кандидатам;
67) публикует в средствах массовой информации информацию об общей сумме денег, поступивших в избирательный фонд, и его источниках в течение десяти дней после опубликования итогов выборов Президента, депутатов Мажилиса Парламента Республики Казахстан по партийным спискам;
68) определяет порядок финансирования политических партий;
69) контролирует создание необходимых материально-технических условий для деятельности избирательных комиссий;
70) координирует работу по созданию условий для реализации избирательных прав граждан с ограниченными возможностями;
71) утверждает инструкцию по оснащению помещения для голосования на избирательном участке, пункта для голосования;
72) устанавливает форму урн из прозрачного материала для голосования и образцы печатей избирательных комиссий;
73) приобретает товары, работы и услуги по созданию, развитию, внедрению, сопровождению, администрированию, эксплуатации и системно-техническому обслуживанию объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, интернет-ресурса и материально-техническому обеспечению выборной деятельности у Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Инженерно-технический центр Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан";
74) руководит избирательными комиссиями по выборам Президента Республики Казахстан, депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов;
75) рассматривает заявления и жалобы на решения и действия (бездействие) избирательных комиссий;
76) отменяет и приостанавливает решения избирательных комиссий;
77) обращается с заявлением в суд о прекращении деятельности избирательной комиссии;
78) выполняет функции Центральной комиссии референдума;
79) рассматривает заявления и жалобы о нарушениях законодательства о республиканском референдуме;
80) информирует граждан о ходе подготовки референдума;
81) утверждает форму свидетельства о регистрации инициативной группы референдума;
82) регистрирует инициативную группу референдума и вопрос (вопросы), предлагаемый (предлагаемые) ею на референдум, и размещает официальное сообщение об этом в средствах массовой информации;
83) выдает свидетельство о регистрации инициативной группы референдума одновременно с выдачей подписных листов;

84) "Республикалық референдум туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда референдумның бастамашыл тобы мүшелерінің қызметін, бастамашыл топтың қызметiн тоқтату туралы және оны тiркеу туралы куәліктi қайтарып алу туралы шешiм қабылдайды;
85) "Республикалық референдум туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда жекелеген учаскелерде (әкiмшілік-аумақтық бөліністерде) референдум өткiзудi жарамсыз деп таниды;
86) Қазақстан Республикасы бойынша тұтас алғанда референдумның қорытындыларын шығарады, ол туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабар берiлуiн қамтамасыз етедi;
87) дауыс беруге арналған бюллетеньдердiң, сайлаушылар тiзiмдерiнiң, қол қою парақтарының, референдум өткiзу үшiн қажеттi өзге де құжаттардың нысандары мен мәтiндерiн; дауыс беру уақытын, сондай-ақ референдум құжаттарын сақтау тәртiбiн белгiлейдi;
88) қол қою парақтары мен референдумның бастамашыл тобының қол жинау нәтижелерi жөнiндегi қорытынды хаттамаларын сақтаудың тәртiбi мен мерзiмдерiн белгiлейдi;
89) референдум комиссияларына басшылық жасайды, олардың шешімдерінің күшін жояды және тоқтата тұрады, сондай-ақ олардың арасында референдумды ұйымдастыруға және өткізуге арналған қаражатты бөледі;
90) референдум комиссияларының материалдық-техникалық қамтамасыз етілу жай-күйін бақылайды;
91) консультативтік-кеңесші органдар құрады;
92) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.".
16-тармақта:
"құқықтар мен міндеттерге" деген сөздер "құқықтарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Комиссия:
1) Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңнамасын сақтауға және Қазақстан Республикасының сайлау жөніндегі заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдауға;
2) сайлау комиссияларының шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) өтініштер мен шағымдарды уақтылы қарауға;
3) мемлекеттік аудит барысында анықталған (анықталудағы) бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдауға;
4) әрбір азаматқа оның құқықтары мен мүдделеріне қатысты құжаттармен, шешімдермен және ақпарат көздерімен танысуға мүмкіндікті қамтамасыз етуге;
5) Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңнамасын сақтауға, басқа адамдардың құқықтарын, бостандығын, абыройы мен ар-намысын құрметтеуге міндетті.";
20-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы, мүшелері және оның аппаратының қызметкерлері өкілеттіктерін кәсіби тұрақты негізде жүзеге асырады";
22-тармақта:
1) тармақшасы алып тасталсын;

84) принимает решение о прекращении деятельности членов инициативной группы референдума, деятельности инициативной группы и об отзыве свидетельства о ее регистрации в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О республиканском референдуме";
85) признает проведение референдума на отдельных участках (административно-территориальных единицах) недействительным в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О республиканском референдуме";
86) подводит итоги референдума в целом по Республике Казахстан, обеспечивает передачу сообщения об этом в средствах массовой информации;
87) устанавливает формы и тексты бюллетеней для голосования, списков избирателей, подписных листов, иных документов, необходимых для проведения референдума; время голосования, а также порядок хранения документов референдума;
88) определяет порядок и сроки хранения подписных листов и итоговых протоколов по результатам сбора подписей инициативной группой референдума;
89) руководит комиссиями референдума, отменяет и приостанавливает их решения, а также распределяет среди них средства на организацию и проведение референдума;
90) контролирует состояние материально-технического обеспечения комиссий референдума;
91) создает консультативно-совещательные органы;
92) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 16:
слова "и обязанности" исключить;
подпункт 3) исключить;
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Комиссия обязана:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан о выборах и принимать меры по обеспечению соблюдения законодательства Республики Казахстан по выборам;
2) своевременно рассматривать обращения и жалобы на решения и действия (бездействие) избирательных комиссий;
3) принимать меры по устранению выявленных (выявляемых) в ходе государственного аудита нарушений и недостатков;
4) обеспечить каждому гражданину возможность ознакомиться с затрагивающими его права и интересы документами, решениями и источниками информации;
5) соблюдать Конституцию и законодательство Республики Казахстан, уважать права, свободы, честь и достоинство других лиц.";
пункт 20 дополнить частью второй следующего содержания:
"Председатель, члены Центральной избирательной комиссии и сотрудники ее аппарата осуществляют полномочия на профессиональной постоянной основе.";
в пункте 22:
подпункт 1) исключить;

мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) Парламенттің бірінші сессиясында, Мәжіліс Төрағасын сайлағанға дейін, Қазақстан Республикасы Мәжілісінің отырыстарында төрағалық етеді;
5) сотта және басқа мемлекеттік органдарда Комиссияның мүдделерін білдіреді, сондай-ақ Комиссияның мүдделерін білдіру жөніндегі өкілеттіктерді тиісті сенімхатты беру арқылы басқа адамдарға беруге құқылы.".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев

дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) на первой сессии Парламента, до избрания Председателя Мажилиса, председательствует на заседаниях Мажилиса Республики Казахстан;
5) представляет интересы Комиссии в суде и других государственных органах, а также вправе делегировать полномочия по представлению интересов Комиссии другим лицам путем выдачи соответствующей доверенности.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев