"Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 22 қазандағы № 777 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 55, 783-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалардың тізбесінде және сипаттамаларында:
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесінде:
"Медальдар:" деген бөлімде:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі:
1) "Сырбар" қызметінің ардагері";
2) I, II, III дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін";
3) "Сыртқы барлауға қосқан үлесі үшін";
4) "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін".";
"Төсбелгілер:" деген бөлімде:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі:
1) "Сырбар" қызметінің үздігі";
2) "Сыртқы барлау құрметті қызметкері".";
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының сипаттамаларында (бұдан әрі – Сипаттамалар):
"Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің медальдары" деген бөлім мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований"
Указ Президента Республики Казахстан от 22 октября 2018 года № 777.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 55, ст. 783) следующие изменения и дополнения:
в перечне и описаниях ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
в перечне ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований:
в разделе "Медали:":
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар":
1) "Сырбар" қызметінің ардагері" ("Ветеран Службы "Сырбар");
2) "Miнciз қызметі үшін" ("За безупречную службу") I, II, III степеней;
3) "Сыртқы барлауға қосқан үлесі үшін" ("За внесенный вклад внешней разведке");
4) "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" ("За вклад в развитие международного сотрудничества").";
в разделе "Нагрудные знаки:":
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар":
1) "Сырбар" қызметінің үздігі" ("Отличник Службы "Сырбар");
2) "Сыртқы барлау құрметті қызметкері" ("Почетный сотрудник внешней разведки").";
в описаниях ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – Описания):
раздел "Медали Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" дополнить подразделом следующего содержания:

"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" (48-1-қосымша)
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі диаметрі 34 мм алтын түстес металл шеңберден тұрады. Медальдің шетін бойлай биіктігі 1 мм және ені 1,5 мм болатын шығыңқы ернеуі бар. Медальдің реңі ұсақ бедермен күңгірттелген.
Медальдің бет жағында ортада қылышпен, садақпен, жебелі қорамсақпен, аттың жалынан жасалған тұмармен безендірілген ұзын найзамен айқастырылған қалқанның бейнесі, төменгі жағында – қол алысуды білдіретін нышан орналасқан. Медальдің жоғарғы ішкі жағын бойлай "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдің бедері жылтырақ.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ "СЫРБАР" СЫРТҚЫ БАРЛАУ ҚЫЗМЕТІ" деген жазу, төменгі бөлігінде – қанаттары жайылған бүркіт бейнесі орналасқан. Бүркіттің басы геральдикалық оң жаққа бұрылған. Бүркіттің оң шеңгелінде – аттың жалынан жасалған тұмарлы найза, сол шеңгелінде – дөңгелек айшықты ұлттық қалқан бар. Қалқанның ортасына аттың ақ түсті жалынан жасалған тұмар бекітілген.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы, алтын түстес.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көлемі 50 х 33 мм көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен тысталған алты бұрышты тағанға бекітіледі. Лентаға солдан оңға қарай ені 4 мм ақ, сары және жасыл түсті үш жолақша жүргізілген. Жолақшалардың аралығы 2 мм, тағанның шеттері мен жолақшалардың аралығы 8,5 мм.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.";
"Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің төсбелгісі" деген бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің төсбелгілері"
мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
"Сыртқы барлау құрметті қызметкері" (100-1-қосымша)
"Сыртқы барлау құрметті қызметкері" төсбелгісі биіктігі 47 мм және ені 42 мм болатын алтын түстес бедерлі сегіз бұрышты металл жұлдыздан тұрады. Жұлдызға басқа көктікен (көк) түсті бедерлі сегіз бұрышты жұлдыз салынған.
Көктікен (көк) түсті жұлдыздың ортасында алтын түстес тойтарма шегелермен бөлінген, алтын түстес ұлттық оюдың төрт элементі бейнеленген ішкі алаңы көктікен (көк) түсті дөңгелек ұлттық қалқан орналасқан. Қалқанның ортасында параллельдері мен меридиандары сары түспен берілген көкшіл (көгілдір) түсті жер шары бейнеленген.
Қалқанның сыртқы жағын бойлай, ішкі және сыртқы жағынан алтын түстес жиектемесі бар көкшіл (көгілдір) түс аясында сары түсті шығыңқы металл әріптермен орындалған "СЫРТҚЫ БАРЛАУ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген жазу жазылған.
Көктікен (көк) түсті жұлдыз бен қалқан арасында ортада аттың жалынан жасалған тұмары бар ақ түсті найзаның бейнесі тігінен орналасқан.
Белгі киімге бұранда арқылы бекітіледі.";

"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 48-1)
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" представляет собой металлический круг золотистого цвета диаметром 34 мм. Медаль по краю имеет выступающий бортик высотой 1 мм и шириной 1,5 мм. Фон медали мелкозернистое матирование.
На лицевой стороне медали по центру изображен щит с перекрещенными саблей, луком, колчаном со стрелами, длинным копьем, украшенным тумаром из конских волос, ниже – символ, обозначающий рукопожатие. По верхнему внутреннему краю медали расположена надпись "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН". Рельеф медали блестящий.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ "СЫРБАР" СЫРТҚЫ БАРЛАУ ҚЫЗМЕТІ", в нижней части изображен беркут с расправленными крыльями. Голова беркута повернута в геральдическую правую сторону. В правой лапе беркута – копье с тумаром из конских волос, в левой – круглый стилизованный национальный щит. К центру щита прикреплен тумар из белых конских волос.
Все изображения и надписи на медали выпуклые, золотистого цвета.
Медаль с помощью ушка и кольца крепится к шестиугольной колодке размером 50 х 33 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета. На ленту справа налево нанесены три полоски белого, желтого и зеленого цветов шириной по 4 мм. Расстояние между полосками 2 мм, между краями колодки и полосками 8,5 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.";
в разделе "Нагрудный знак Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар":
заголовок раздела изложить в следующей редакции:
"Нагрудные знаки Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар";
дополнить подразделом следующего содержания:
"Сыртқы барлау құрметті қызметкері" (приложение 100-1)
Нагрудный знак "Сыртқы барлау құрметті қызметкері" представляет собой металлическую восьмиконечную рельефную звезду золотистого цвета высотой 47 мм и шириной 42 мм. На звезду наложена другая рельефная восьмиконечная звезда василькового (синего) цвета.
В центре звезды василькового (синего) цвета размещен круглый национальный щит с внутренним полем василькового (синего) цвета, на котором изображены четыре элемента национального орнамента золотистого цвета, разделенные золотистыми клепками. По центру щита изображен земной шар лазоревого (голубого) цвета с параллелями и меридианами желтого цвета.
По внешней окружности щита нанесена надпись выпуклыми металлическими буквами желтого цвета "СЫРТҚЫ БАРЛАУ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ", которая выполнена на лазоревом (голубом) фоне, имеющем золотистую кайму с внешней и внутренней стороны.
Между звездой василькового (синего) цвета и щитом по центру вертикально расположено изображение копья белого цвета с тумаром из конских волос.
Знак крепится к одежде с помощью винта.";

осы Жарлыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес Сипаттамаларға 48-1 және 100-1-қосымшалармен толықтырылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларында:
"3. Ведомстволық наградалармен марапаттау негіздері" деген бөлімде:
""Сырбар" қызметінің үздігі" төсбелгісі" деген кіші бөлімнен кейін мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
"Сыртқы барлау құрметті қызметкері" төсбелгісі
69-1. "Сыртқы барлау құрметті қызметкері" төсбелгісімен ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге және сыртқы барлау саласындағы уәкілетті органның қалыптасуына елеулі үлес қосқан, әскери қызмет өтілі және арнаулы мемлекеттік органдардағы қызмет өтілі күнтізбелік есептеуде кемінде 20 жыл болатын Қазақстан Республикасы "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінің қызметкерлері мен зейнеткерлері марапатталады.".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2018 жылғы 22 қазандағы
№ 777 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
48-1-қосымша
"Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2018 жылғы 22 қазандағы
№ 777 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
100-1-қосымша
"Сыртқы барлау құрметті қызметкері" төсбелгісі

дополнить приложениями 48-1 и 100-1 к Описаниям согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Указу;
в Правилах награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
в разделе "3. Основания награждения ведомственными наградами":
после подраздела "Нагрудный знак "Сырбар" қызметінің үздігі" дополнить подразделом следующего содержания:
"Нагрудный знак "Сыртқы барлау құрметті қызметкері"
69-1. Нагрудным знаком "Сыртқы барлау құрметті қызметкері" награждаются сотрудники и пенсионеры Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар", внесшие значительный вклад в обеспечение национальной безопасности и становление уполномоченного органа в сфере внешней разведки, имеющие стаж воинской службы и службы в специальных государственных органах не менее 20 лет в календарном исчислении.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 октября 2018 года № 777
Приложение 48-1
к Описаниям
Медаль "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін"
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 октября 2018 года № 777
Приложение 100-1
к Описаниям
Нагрудный знак "Сыртқы барлау құрметті қызметкері"