Қазақстан Республикасы Президентінің "Игілік баршаға! Сабақтастық. Әділдік. Өрлеу" сайлауалды бағдарламасын және "Бірге" жалпыұлттық акциясы барысында алынған ұсыныстарды іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 19 маусымдағы № 27 Жарлығы.
Қазақстандық қоғам мен мемлекетті одан әрі жаңғыртуға бағытталған реформаларды тиімді іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің "Игілік баршаға! Сабақтастық. Әділдік. Өрлеу" сайлауалды бағдарламасын және "Бірге" жалпыұлттық акциясы барысында алынған ұсыныстарды іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары бекітілсін.
2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 19 маусымдағы
№ 27 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің "Игілік баршаға! Сабақтастық. Әділдік. Өрлеу" сайлауалды бағдарламасын және "Бірге" жалпыұлттық акциясы барысында алынған ұсыныстарды іске асыру жөніндегі
ІС-ҚИМЫЛ ЖОСПАРЫ

О мерах по реализации предвыборной программы Президента Республики Казахстан "Благополучие для всех! Преемственность. Справедливость. Прогресс" и предложений, полученных в ходе общенациональной акции "Бірге"
Указ Президента Республики Казахстан от 19 июня 2019 года № 27.
В целях эффективной реализации реформ, направленных на дальнейшую модернизацию казахстанского общества и государства, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый План действий по реализации предвыборной программы Президента Республики Казахстан "Благополучие для всех! Преемственность. Справедливость. Прогресс" и предложений, полученных в ходе общенациональной акции "Бірге".
2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 19 июня 2019 года № 27
ПЛАН ДЕЙСТВИЙ
по реализации предвыборной программы Президента Республики Казахстан "Благополучие для всех! Преемственность. Справедливость. Прогресс" и предложений, полученных в ходе общенациональной акции "Бірге"

Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
№ п/п
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
1
2
3
4
5
I-БӨЛІМ. Сабақтастық
1.
Әлемнің ең дамыған отыз елінің қатарына кіру жолында Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының түйінді ұлттық индикаторларына қол жеткізуді қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2019-2024 жылдардағы шілде
2.
Елбасының Бес институционалды реформасын іске асыру жөніндегі "100 нақты қадам" Ұлт жоспарын орындау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, ИИДМ, Қаржымині, ОАМ, ҒЖБМ, ДСМ, АШМ, МСМ, ЭМ, ІІМ, АҚДМ, СИМ, ЭТРМ, ЖС (келісім бойынша), ЖСК (келісім бойынша), МҚІА, СЖҚА, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2019-2024 жылдардағы шілде, қаңтар
3.
Қоғамдық келісімді және жалпыұлттық бірлікті қамтамасыз ету тетіктерін және барлық азаматтардың ұлтына, діни сеніміне, мүліктік жағдайына қарамастан құқықтарының теңдігі туралы Конституцияның ережелерін нығайтуға, сондай-ақ қоғамда радикалдық идеологияға иммунитет пен әлеуметтік, мәдени, этникалық және діни негіздегі экстремистік көріністеріне мүлдем төзбеушілікті қалыптастыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
АҚДМ, ҚХА (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар, БП, ҰҚК, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы қараша
4.
Көп векторлы, теңдестірілген сыртқы саясатты қамтамасыз ету жөніндегі Тұңғыш Президент – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың жолын жалғастыруға бағытталған Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының жаңа тұжырымдамасын қабылдау
Жарлық
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы желтоқсан
II-БӨЛІМ. Әділдік
2.1. Заң үстемдігі және әділ сот төрелігі
5.
Сот төрелігін іске асыру сапасын арттыру және сот жүйесін одан әрі жаңғырту жөнінде ұсыныстар тұжырымдау, оның ішінде:
1) судьяларды іріктеу жүйесін жетілдіру;
2) судьяларды бағалау жүйесін жетілдіру және олардың жауапкершілігін арттыру;
3) сот билігі мен судьялардың тәуелсіздігін қамтамасыз ету;
4) сот бойынша білім беру жүйесін жетілдіру;
5) сот органдары жұмысының ашықтығын, оның ішінде бірыңғай сот практикасын және қоғамдық мониторингті қалыптастыру жолымен қамтамасыз ету
ұсыныстар
ПӘ, ЖСК (келісім бойынша), ЖС (келісім бойынша), Әділетмині
ПӘ, ЖС (келісім бойынша), ЖСК (келісім бойынша), БП, Әділетмині
ПӘ, ЖС (келісім бойынша), ЖСК (келісім бойынша), Әділетмині, Қаржымині
ПӘ, ЖС(келісім бойынша), ЖСК (келісім бойынша), БҒМ, Әділетмині ПӘ, ЖС (келісім бойынша), ЖСК (келісім бойынша), БП, Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы қазан
6.
Сот процесінде айыптау және қорғау тараптарының теңдігін қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар тұжырымдау
ұсыныстар
ПӘ, ҚК Аппараты, БП, ЖС (келісім бойынша), ҰҚК, МКҚ, СЖҚА, Әділетмині, ІІМ, Қаржыминінің ҚМК, РАА (келісім бойынша)
2019 жылғы қазан
7.
Татуластыру рәсімдері мен дауларды соттан тыс реттеу тетіктерін кеңінен қолдануды қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Әділетмині, ЖС (келісім бойынша), БП, АҚДМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы қазан

Сноска. План с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
1
2
3
4
5
ЧАСТЬ І. Преемственность
1.
Обеспечение достижения ключевых национальных индикаторов Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2025 года на пути к вхождению в число тридцати самых развитых стран мира
информация в Администрацию Президента
МНЭ, заинтересованные государственные органы
июль 2019-2024 годов
2.
Исполнение Плана нации "100 конкретных шагов" по реализации Пяти институциональных реформ Елбасы
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МИИР, МФ, МП, МНВО, МЗ, МСХ, МКС, МЭ, МВД, МИОР, МТИ, МЭПР, ВС (по согласованию), ВСС (по согласованию), АДГС, АПК, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
июль, январь 2019-2024 годов
3.
Укрепление механизмов обеспечения общественного согласия и общенационального единства, положений Конституции о равенстве прав всех граждан вне зависимости от национальности, вероисповедания, имущественного положения, а также формирование в обществе иммунитета к радикальной идеологии и нулевой терпимости к экстремистским проявлениям на социальной, культурной, этнической и религиозной почве
информация в Администрацию Президента
МИОР, АНК (по согласованию), заинтересованные государственные органы, ГП, КНБ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь
2019 года
4.
Принятие новой Концепции внешней политики Республики Казахстан, направленной на продолжение курса по обеспечению многовекторной, сбалансированной внешней политики Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы Н.А. Назарбаева
Указ
МИД, заинтересованные государственные органы
декабрь
2019 года
ЧАСТЬ II. Справедливость
2.1. Верховенство закона и справедливое правосудие
5.
Выработка предложений по повышению качества отправления правосудия и дальнейшей модернизации судебной системы, в том числе:
1) совершенствование системы отбора судей;
2) совершенствование системы оценки судей и повышение их ответственности;
3) обеспечение независимости судебной власти и судей;
4) совершенствование системы судебного образования;
5) обеспечение прозрачности работы судебных органов, в том числе путем формирования единообразной судебной практики и общественного мониторинга
предложения
АП, ВСС (по согласованию), ВС (по согласованию), МЮ
АП, ВС (по согласованию), ВСС (по согласованию), ГП, МЮ
АП, ВС (по согласованию), ВСС (по согласованию), МЮ, МФ
АП, ВС (по согласованию), ВСС (по согласованию), МОН, МЮ АП, ВС (по согласованию), ВСС (по согласованию), ГП, МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
октябрь
2019 года
6.
Выработка предложений по обеспечению равенства сторон обвинения и защиты в судебном процессе
предложения
АП, Аппарат СБ, ГП, ВС (по согласованию), КНБ, СГО, АПК, МЮ, МВД, КФМ МФ, РКА (по согласованию)
октябрь 2019 года
7.
Выработка предложений по обеспечению широкого применения примирительных процедур и механизмов внесудебного урегулирования споров
информация в Администрацию Президента
МЮ, ВС (по согласованию), ГП, МИОР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
октябрь
2019 года

2.2. Қоғамдық қауіпсіздік
8.
Құқық бұзушылықтар профилактикасы жөніндегі 2020-2022 жылдарға арналған кешенді жоспарды әзірлеу және қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы қаңтар
9.
Полиция қызметінің іс-әрекетіне қоғамдық бақылауды, оның ішінде қабылданатын шараларды тиісті қоғамдық кеңестерде қарай отырып оның бағалауын жетілдіру жолымен нығайту
жол картасы
ІІМ, АҚДМ
2019 жылғы қыркүйек
10.
Құқық қорғау органдарының кадрларын іріктеу және даярлау жөніндегі талаптарды, оның ішінде құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қойылатын біліктілік талаптарын (кәсіби және моральдық-этикалық) жетілдіруді күшейту, бастапқы даярлау сапасын арттыру мен халықтың сенімі мен құрметіне ие болған құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің мансаптық ілгерілетуін жетілдіру, сондай-ақ ведомстволық білім беруді жаңғырту жөнінде шаралар қабылдау
жол картасы
БП, ІІМ, СЖҚА, Қаржымині, МҚІА, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы қыркүйек
11.
Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен олардың отбасыларын әлеуметтік қолдау жөніндегі шаралар кешенін іске асыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
2.3. Сыбайлас жемқорлықты түп-тамырымен жою
12.
Қазақстан Республикасының 2015-2025 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы стратегиясына сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша мемлекет пен азаматтардың күш-жігерін біріктіру, сыбайлас жемқорлыққа мүлдем төзбеушілік қағидатын қамтамасыз ету және осы жұмысқа қоғамды барынша тарту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Жарлық жобасы
СЖҚА, МҚІА, АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы қыркүйек
13.
Мемлекеттік қызметшілерді әлеуметтік қолдау жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
МҚІА, СЖҚА мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы қыркүйек
14.
Жұртшылықты және сарапшы қоғамдастықты тарта отырып, нормативтік құқықтық актілер жобаларының сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптамасын енгізу
Заң жобасы
СЖҚА, МҚІА, ҰЭМ, Әділетмині
2020 жылғы қаңтар
15.
Бағыныштылардың сыбайлас жемқорлық қылмыстар жасағаны үшін мемлекеттік саяси қызметшілердің дербес жауапкершілігін заңнамалық тұрғыдан бекіту
Заң
МҚІА, СЖҚА мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы желтоқсан
2.4. Әлеуметтік қамсыздандырудың тиімді жүйесі
16.
Әлеуметтік картаны және/немесе әлеуметтік ID енгізу арқылы әрбір азаматтың табысы мен өмір сүру деңгейі туралы ақпаратты, сондай-ақ мемлекеттің барлық әлеуметтік міндеттемелерін (азаматтардың әлеуметтік осал санаттарына төлем жасау, тегін жол жүру, тамақтану, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету, білім алу және т. б. бойынша) мемлекеттік қызметтерді кейіннен белсенді көрсету үшін әлеуметтік көмектің айқындылығы мен атаулылығын арттыру
жол картасы
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, Қаржымині, ҰЭМ, БҒМ, ДСМ, ИИДМ, МСМ, Әділетмині, АШМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы қараша
17.
Тұратын аймағына қарамастан, көп балалы және аз қамтылған отбасыларды қоса алғанда, азаматтарды әлеуметтік қолдаудың кепілдендірілген көлемінің бірыңғай стандарттарын белгілеу
жол картасы
Еңбекмині, Қаржымині, Әділетмині, ҰЭМ, БҒМ, ДСМ, ИИДМ, МСМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы қараша
18.
Жеке бизнесті қайырымдылық бағдарламаларына қатысуға ынталандыру, халықтың әлеуметтік осал топтарын қолдау және т.б. бойынша шаралар кешенін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
АҚДМ, Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, ИИДМ, ДСМ, БҒМ, АШМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Самұрық-Қазына "ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро "ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы қараша
19.
Ұзақ мерзімді актуарлық модельдерді құру негізінде жинақтаушы зейнетақы жүйесін одан әрі жетілдіру бойынша шаралар кешенін көздейтін Қазақстан Республикасының зейнетақы жүйесін одан әрі жаңғыртудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Жарлық жобасы
Еңбекмині, ҰБ, Қаржымині, ҰЭМ, ЦДИФӨМ
2020 жылғы шілде

2.2. Общественная безопасность
8.
Разработка и принятие Комплексного плана по профилактике правонарушений на 2020-2022 годы
информация в Администрацию Президента
МВД, заинтересованные государственные органы, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
январь
2020 года
9.
Усиление общественного контроля над деятельностью полицейской службы, в том числе путем совершенствования ее оценки с рассмотрением принимаемых мер на соответствующих общественных советах
дорожная карта
МВД, МИОР
сентябрь
2019 года
10.
Усиление требований по отбору и подготовке кадров правоохранительных органов, в том числе совершенствование квалификационных требований (профессиональных и морально-этических) к сотрудникам правоохранительных органов, принятие мер по повышению качества первоначальной подготовки и повышению квалификации, карьерному продвижению сотрудников правоохранительных органов, пользующихся доверием и уважением населения, а также по модернизации ведомственного образования
дорожная карта
ГП, МВД,
АПК, МФ, АДГС, заинтересованные государственные органы
Сентябрь
2019 года
11.
Реализация комплекса мер по социальной поддержке сотрудников органов внутренних дел и их семей
информация в Администрацию Президента
МВД, заинтересованные государственные органы, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
2.3. Искоренение коррупции
12.
Внесение изменений и дополнений в Антикоррупционную стратегию РК на 2015-2025 годы в части объединения усилий государства и граждан по борьбе с коррупцией, обеспечения принципа нулевой терпимости к коррупционным деяниям и максимального вовлечения общественности в данную работу
проект Указа
АПК, АДГС,
МИОР, заинтересованные государственные органы
сентябрь
2019 года
13.
Разработка комплекса мер по социальной поддержке государственных служащих
предложения в Администрацию Президента
АДГС, АПК,
заинтересованные государственные органы
сентябрь
2019 года
14.
Внедрение антикоррупционной экспертизы проектов нормативных правовых актов с привлечением общественности и экспертного сообщества
проект Закона
АПК, АДГС,
МНЭ, МЮ
январь
2020 года
15.
Законодательное закрепление персональной ответственности политических государственных служащих за совершение коррупционных преступлений подчиненными
Закон
АДГС, АПК,
заинтересованные государственные органы
декабрь
2019 года
2.4. Эффективная система социального обеспечения
16.
Повышение прозрачности и адресности социальной помощи через введение социальной карты и/или социального ID с отражением информации о доходах и уровне жизни каждого гражданина, а также всех социальных обязательств государства (по выплатам социально уязвимым категориям граждан, бесплатному проезду, питанию, лекарственному обеспечению, получению образования и т.п.) для последующего проактивного оказания государственных услуг
дорожная карта
МТСЗН, МЦРИАП, МФ, МНЭ, МОН, МЗ, МИИР, МКС, МЮ, МСХ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь
2019 года
17.
Установление единых стандартов гарантированного объема социальной поддержки граждан, включая многодетные и малообеспеченные семьи, вне зависимости от региона проживания
дорожная карта
МТСЗН, МФ, МЮ, МНЭ, МОН, МЗ, МИИР, МКС, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь
2019 года
18.
Разработка комплекса мер по стимулированию частного бизнеса к участию в благотворительных программах, поддержке социально уязвимых слоев населения и др.
предложения в Администрацию Президента
МИОР, МТСЗН, МФ, МНЭ, МИИР, МЗ, МОН, МСХ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
ноябрь
2019 года
19.
Внесение изменений и дополнений в Концепцию дальнейшей модернизации пенсионной системы Республики Казахстан до 2030 года, предусматривающих комплекс мер по дальнейшему совершенствованию накопительной пенсионной системы на основе построения долгосрочных актуарных моделей
проект Указа
МТСЗН, НБ, МФ, МНЭ, МЦРИАП
июль
2020 года

2.5. Салауатты ұлт: медициналық қызметтің сапасы мен қолжетімділігі
20.
Денсаулық сақтауды дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасын қабылдау, ол мынадай шараларды қамтиды:
1) денсаулық сақтауға арналған жалпы шығыстарды ЖІӨ-нің 5%-ға дейін ұлғайтуды қамтамасыз ету;
2) қауіп-қатердің мінез-құлықтық фактор-ларының алдын алуға және салауатты өмір салтын ілгерілету жөніндегі шаралар кешенін қабылдау;
3) цифрлық медицинаны дамытуға баса назар аудара отырып, медицина ғылымының жаңа жетістіктерін енгізу;
4) нормативтік құқықтық бекітілуін, ауылда ұтқыр докторлар практикасын енгізу, қашықтықтан медициналық қызметтер мен ұлттық телемедициналық желіні дамыту;
5) дәрігерлердің жалақысы мен мәртебесін арттыру;
6) медицина қызметкерлерінің құзыретін арттыру және тар шеңберлі мамандардың тапшылығы мәселесін шешу;
7) жалпы практикадағы 1 дәрігерге жүктемені 1700 адамға дейін төмендету;
8) бастапқы медициналық-санитариялық көмек желісінің қадамдық қолжетімділігін қамтамасыз ету;
9) денсаулық сақтау жүйесін толық материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау
Үкімет қаулысы
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині, БҒМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
21.
2025 жылға қарай денсаулық сақтау жүйесінің мүмкіндіктерін әрбір қазақстандықты бастапқы диагностикамен және скринингпен, оның ішінде ауылдық жерлерде кезең-кезеңімен жеткізу
жол картасы
ДСМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
22.
Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді қоса алғанда, ауыл халқына медициналық көмек көрсетудің тиімді моделін құру
жол картасы
ДСМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
23.
Қымбат тұратын, оның ішінде шетелдегі операцияларды (бірінші кезекте балалар үшін), қаржыландыруға қайта бөле отырып, денсаулық сақтау жүйесіне және халыққа медициналық қызмет көрсетудің басқа да басым бағыттарына бөлінген қаражатты пайдаланудың тиімділігін арттыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ, Қаржымині, ҰЭМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
24.
Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелерін жаңғырту және медициналық ақпараттық жүйелердің деректерімен алмасу процесін аяқтау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ
2019 жылғы қазан
25.
Медицина қызметкерлерін даярлау сапасы бойынша медициналық жоғары оқу орындары мен колледждерге қойылатын талаптарды күшейту
Үкіметке ұсыныстар
ДСМ
2019 жылғы желтоқсан
26.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Жаңа кодексін әзірлеу және қабылдау
Кодекс
ДСМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы маусым
27.
Жергілікті клиникалардың бір бөлігін университеттік клиникалық базалар ретінде республикалық меншікке беру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
28.
Дәрілік өнімнің сапасын бақылауды қатаңдату, оған көтерме және бөлшек сауда бағаларының төмендеуіне мониторинг жүргізу және ынталандыру, дәрілік заттарды мемлекеттік сатып алу және бөлу процесін жақсарту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ДСМ

2.5. Здоровая нация: качество и доступность медицинских услуг
20.
Принятие Государственной программы развития здравоохранения до 2025 года, включающей такие меры, как:
1) увеличение общих расходов на здравоохранение до 5% ВВП;
2) принятие комплекса мер по профилактике поведенческих факторов риска и продвижение здорового образа жизни;
3) внедрение новых достижений медицинской науки с упором на развитие цифровой медицины;
4) внедрение на селе практики мобильных докторов, развитие дистанционных медицинских услуг и Национальной телемедицинской сети, их нормативное правовое закрепление;
5) повышение заработной платы и статуса врачей;
6) повышение компетенции медицинских работников и решение вопроса дефицита специалистов узкой квалификации;
7) снижение нагрузки до 1700 чел. на 1 врача общей практики;
8) обеспечение шаговой доступности сети первичной медицинско-санитарной помощи;
9) принятие мер по полному материально-техническому обеспечению системы здравоохранения
постановление Правительства
МЗ, МНЭ, МФ, МЮ, МОН, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
21.
Поэтапное доведение к 2025 году возможности системы здравоохранения обеспечивать каждого казахстанца первичной диагностикой и скринингом, в том числе в сельской местности
дорожная карта
МЗ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
22.
Создание эффективной модели оказания медицинской помощи сельскому населению, включая лекарственное обеспечение
дорожная карта
МЗ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
23.
Повышение эффективности использования выделенных на систему здравоохранения средств с перераспределением на финансирование дорогостоящих операций (в первую очередь для детей), в том числе за рубежом и другие приоритетные направления оказания медицинских услуг населению
информация в Администрацию Президента
МЗ, МФ, МНЭ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
24.
Завершение процесса модернизации информационных систем Министерства здравоохранения и обмена данными медицинских информационных систем
информация в Администрацию Президента
МЗ
октябрь
2019 года
25.
Усиление требований к медицинским вузам и колледжам по качеству подготовки медработников
предложения в Правительство
МЗ
декабрь
2019 года
26.
Разработка и принятие нового Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения"
Кодекс
МЗ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь
2020 года
27.
Передача части местных клиник в республиканскую собственность в качестве университетских клинических баз
информация в Администрацию Президента
МЗ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
28.
Ужесточение контроля над качеством лекарственной продукции, мониторинг и стимулирование снижения оптовых и розничных цен на нее, улучшение процесса государственных закупок и распределения лекарственных средств
информация в Администрацию Президента
МЗ
декабрь

2019-2025 жылдардағы желтоқсан
2.6. Білімді ұлт: барлығы үшін білім берудің заманауи стандарттары
29.
Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасын қабылдау, ол мынадай шараларды қамтиды:
1) білім және ғылым жүйесіне арналған шығыстарды ұлғайту;
2) ауылда және қалада білім беру ретіндегі алшақтықты қысқарту;
3) еліміздің барлық өңірлерінде балаларды сапалы мектепке дейінгі біліммен толық қамтуды қамтамасыз ету;
4) орта білім берудің жаңартылған мазмұнына көшуді аяқтау;
5) үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларын жаңарта отырып, 12-жылдық орта білім беруге кезең-кезеңмен көшу;
6) үштілділікті кезең-кезеңмен енгізу;
7) инклюзивті білім беруді және ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларды ауыртпалықсыз әлеуметтену мен ықпалдастыруды одан әрі енгізу;
8) бүкіл ел бойынша апатты және үш ауысымды мектептердің проблемаларын шешу;
9) неғұрлым талап етілетін бағыттар бойынша кадрлар даярлау үшін жоғары, техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламаларын кешенді жаңартуды қамтамасыз ету
Үкімет қаулысы
БҒМ, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
30.
"Болашақ" бағдарламасын іске асырудың тиімділігін талдау және оны одан әрі жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
БҒМ
2019 жылғы қыркүйек
31.
Қосымша әлеуметтік кепілдіктерді, жүктемені төмендету мен есептілікті қысқартуды көздейтін нормаларды енгізе отырып "Педагог мәртебесі туралы" ҚР Заңын қабылдау
Заң
БҒМ, Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
32.
20 жоғары оқу орны мен 180 мемлекеттік колледжді жаңғырту, неғұрлым талап етілетін мамандықтар бойынша кадрлар даярлаудың қазіргі заманғы бағдарламаларын енгізу, жұмысшы мамандықтарының беделін арттыру бойынша шараларды қамтитын "Жас маман" жобасын іске асыру жөніндегі қағидаларды бекіту
БҒМ бұйрығы
БҒМ, Еңбекмині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
33.
2023 жылға дейін студенттік жатақханалар қорын үштен бір бөлігіне, оның ішінде жеке инвестициялар есебінен ұлғайту
Үкіметке ақпарат
БҒМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, ЖОО
2019-2022 жылдардағы желтоқсан
34.
Жас ғалымдардың ғылыми зерттеулеріне жыл сайын қосымша 3 млрд теңге бөлу
БҒМ бұйрығы
БҒМ, Қаржымині
2020-2022 жылдардағы желтоқсан
2.7. Жұмыспен қамту және жаңа жұмыс орындары
35.
"Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына өзгерістер енгізу, оның ішінде мыналарға бағытталады:

2019-2025 годов
2.6. Образованная нация: современные стандарты образования для всех
29.
Принятие Государственной программы развития образования и науки РК до 2025 года, включающей такие меры, как:
1) увеличение расходов на систему образования и науки;
2) сокращение разрыва в качестве образования на селе и в городе;
3) обеспечение полного охвата детей качественным дошкольным образованием во всех регионах страны;
4) завершение перехода на обновленное содержание среднего образования;
5) поэтапный переход на 12-летнее среднее образование с обновлением типовых учебных планов и программ;
6) поэтапное внедрение трехъязычия;
7) дальнейшему внедрению инклюзивного образования и безболезненной социализации и интеграции детей с особыми образовательными потребностями;
8) решение проблем аварийных и трехсменных школ по всей стране;
9) обеспечение комплексного обновления образовательных программ высшего, технического и профессионального образования для подготовки кадров по наиболее востребованным специальностям
постановление Правительства
МОН, МФ, МНЭ, МЮ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
30.
Анализ эффективности реализации программы "Болашак" и внесение предложений по ее дальнейшему совершенствованию
предложения в Администрацию Президента
МОН
сентябрь
2019 года
31.
Принятие Закона РК "О статусе педагога" с включением в него норм, предусматривающих дополнительные социальные гарантии, снижение нагрузки и сокращение отчетности
Закон
МОН, МФ, МНЭ, МЮ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
32.
Утверждение правил по реализации проекта "Жас маман", предусматривающих меры по модернизации 20 вузов и 180 государственных колледжей, внедрение современных программ подготовки кадров по наиболее востребованным специальностям, повышение престижа рабочих профессий
приказ МОН
МОН, МТСЗН, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь
2019 года
33.
Увеличение на треть фонда студенческих общежитий до 2023 года, в том числе за счет частных инвестиций
информация в Правительство
МОН, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, вузы
декабрь
2019-2022 годов
34.
Выделение дополнительных 3 млрд тенге ежегодно на научные исследования молодых ученых
приказ МОН
МОН, МФ
декабрь,
2020-2022 годы
2.7. Занятость и новые рабочие места
35.
Внесение изменений в госпрограмму "Еңбек", в том числе направленных на:

1) халықты өнімді жұмыспен қамтуға одан әрі тарту және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу тетіктерін жетілдіру, оның ішінде еңбек өмірінің барлық кезеңдерінде білім алу мүмкіндігін кеңейту, жұмыс берушілердің олардың қызметкерлерінің жаңа білім мен дағдыларды алуына қызығушылығын ынталандыру бөлігінде жетілдіру;
2) өнімді жұмыс орны ұғымдарын нормативтік бекіту;
3) экономикалық қызметке халықтың әлеуметтік осал топтарын, сондай-ақ NEET санатындағы жастарды тарту жөніндегі нақты тетіктерді іске асыру;
4) еңбек ұтқырлығын арттыру үшін қосымша пәрменді тетіктерді тұжырымдау;
5) әлеуметтік кәсіпкерлікті дамыту
Үкімет қаулысы
Еңбекмині, ҰЭМ, БҒМ, АШМ, Әділетмині, Қаржымині, АҚДМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
36.
Жұмыс орындарын (уақытша, тұрақты және т. б.) құруды есепке алу мен мониторингтеу үшін бірыңғай базаны қалыптастыруды қамтитын жұмыспен қамту мониторингінің кешенді жүйесін әзірлеу
Еңбекминінің бұйрығы
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, ИИДМ, Әділетмині, ЭМ, ДСМ, БҒМ, МСМ, АШМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
37.
Жұмыспен қамтудың жаңа нысандарын нормативтік реттеу, салықтық, зейнетақымен қамтамасыз ету, еңбек нарығында болып жатқан өзгерістер жағдайында жұмыс істейтін азаматтарды әлеуметтік қорғау жүйелерін одан әрі дамыту (жұмыспен қамтудың икемді нысандарына көшу) жөнінде ұсыныстар зерделеу және енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Еңбекмині, ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
38.
Барлық тілек білдірушілер, әсіресе жастар үшін онлайн-оқытудың жалпыұлттық тұғырнамасын сапалы толтырылуын және оған тегін қол жеткізуді қамтамасыз ету
жол картасы
БҒМ, ЦДИАӨМ, АҚДМ, Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
39.
Еңбек нарығында сұранысқа ие жаңа мамандықтар мен құзыреттіліктердің атласын әзірлеу
Еңбекминінің бұйрығы
Еңбекмині, ИИДМ, БҒМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы наурыз
40.
Әйелдердің еңбек құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету, гендерлік белгісі бойынша кемсітушілікке жол бермеу, жұмыспен қамтудың икемді нысандарын енгізу, сондай-ақ олардың барлық деңгейлерде және корпоративтік секторда мемлекетті басқаруға қатысуын кеңейту
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Еңбекмині, ҰЭМ, МҚІА, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы қараша

1) дальнейшее вовлечение населения в продуктивную занятость и совершенствование механизмов содействия занятости, в том числе в части расширения возможности получения образования на всех этапах трудовой жизни, стимулирования заинтересованности работодателей в получении их работниками новых знаний и навыков;
2) нормативное закрепление понятия продуктивного рабочего места;
3) реализация конкретных механизмов по вовлечению в экономическую деятельность социально уязвимых слоев населения, а также молодежи категории NEET;
4) выработка дополнительных действенных механизмов для повышения трудовой мобильности;
5) развитие социального предпринимательства
постановление Правительства
МТСЗН, МНЭ, МОН, МСХ, МЮ, МФ, МИОР, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию
декабрь
2019 года
36.
Разработка Комплексной системы мониторинга занятости, включающей формирование единой базы для учета и мониторинга создания рабочих мест (временных, постоянных и др.)
приказ
МТСЗН
МТСЗН, МЦРИАП, МНЭ, МИИР, МЮ, МЭ, МЗ, МОН, МКС, МСХ и акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
37.
Изучение и внесение предложений по нормативному регулированию новых форм занятости, дальнейшему развитию систем налогообложения, пенсионного обеспечения, социальной защиты работающих граждан в условиях происходящих изменений на рынке труда (переход к гибким формам занятости)
предложения в Администрацию Президента
МТСЗН, МНЭ, МФ, МЮ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
38.
Обеспечение качественного наполнения и бесплатного доступа к Общенациональной платформе онлайн-обучения для всех желающих, особенно молодежи
дорожная карта
МОН, МЦРИАП, МИОР, МТСЗН,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь
2019 года
39.
Разработка Атласа новых профессий и компетенций, востребованных на рынке труда
приказ
МТСЗН
МТСЗН, МИИР, МОН,
акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей,
НПП "Атамекен" (по согласованию)
март
2020 года
40.
Обеспечение защиты трудовых прав женщин, недопущение дискриминации по гендерному признаку, внедрение гибких форм занятости, а также расширение их участия в управлении государством на всех уровнях и в корпоративном секторе
предложения в Администрацию Президента
МТСЗН, МНЭ, АДГС, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
ноябрь
2019 года

2.8. Тиімді мемлекеттік басқару
41.
Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру және бюджет қаражатын пайдалану кезінде мемлекеттік қызметшілердің жауапкершілігі мен есептілігін арттыру жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
жол картасы
ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині, МҚІА, СЖҚА, Есеп комитеті
2019 жылғы желтоқсан
42.
Мемлекеттік органдар мен ведомстволық бағынысты ұйымдарды кешенді функционалдық талдау базасында мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру бойынша (оның ішінде басқарудың әртүрлі деңгейлері арасында өкілеттіктерді қайта бөлу бойынша) ұсыныстар әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, МҚІА, Есеп комитеті, мүдделі мемлекеттік органдар
2020 жылғы наурыз
43.
Мемлекеттік органдардың барлық ведомстволық бағынысты ұйымдарының, ұлттық холдингтер мен ұлттық компаниялардың қоғамға есеп берушілігі мен бақыланушылығы тетігін енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, Қаржымині, Есеп комитеті, МҚІА, СЖҚА, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро"ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ" (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
44.
Бюджеттік жоспарлау процесін автоматтандыру және транспаренттілік деңгейін арттыру
Үкіметке ұсыныстар
Қаржымині, ҰЭМ, Есеп комитеті
2019 жылғы қыркүйек
45.
Бюджеттік жоспарлауды стратегиялық құжаттарда белгіленген мақсаттарға барынша толық қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағыттай отырып, стратегиялық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, Қаржымині, Есеп комитеті
2019 жылғы қыркүйек
46.
Жергілікті деңгейде "қатысу бюджеті" бойынша пилоттық жобаны жүргізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
2020 жылғы маусым
47.
Бірінші кезеңде төртінші деңгейдегі бюджетті енгізу тиімділігін талдау және барлық ауылдық елді мекендерде бюджеттің төртінші деңгейін қалыптастыруды аяқтау қорытындылары бойынша ұсыныстар енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, Қаржымині, АҚДМ, Әділетмині, ЦДИАӨМ, ИИДМ, АШМ, МҚІА, СЖҚА, облыстардың әкімдері
2019 жылғы қыркүйек
48.
Әрбір орталық және жергілікті атқарушы органда тұрақты жұмыс істейтін қоғамдық және онлайн қабылдау бөлмелерін құру, мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектордың бірінші басшыларының жеке блогтарын жүргізуі
Президент Әкімшілігіне ақпарат
АҚДМ, МҚІА, БП,
ЦДИАӨМ, орталық және жергілікті атқарушы мемлекеттік органдар, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "КазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
49.
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну және қол жетімділік сапасын талдау және оның негізінде анықталған жүйелік проблемаларды шешу жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
жол картасы
ЦДИАӨМ, МҚІА, мүдделі мемлекеттік органдар, "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КЕАҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
50.
Меритократия, үздік қызметкерлерді мансаптық ілгерілету қағидаты негізінде мемлекеттік басқару жүйесінде кадрлық өсу жүйесінің ашықтығы мен тиімділігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
МҚІА
2019 жылғы желтоқсан
51.

2.8. Эффективное государственное управление
41.
Разработка комплекса мер по повышению ответственности и подотчҰтности государственных служащих при реализации государственных программ и использовании бюджетных средств
дорожная карта
МНЭ, МФ, МЮ, АГДС, АПК, СК
декабрь
2019 года
42.
Разработка предложений по совершенствованию системы государственного управления (в т.ч. по перераспределению полномочий между различными уровнями управления) на базе комплексного функционального анализа государственных органов и подведомственных организаций
предложения в Администрацию Президента
МНЭ, АДГС, СК, заинтересованные государственные органы
март
2020 года
43.
Введение механизма подотчетности и подконтрольности обществу всех подведомственных организаций государственных органов, национальных холдингов и национальных компаний
предложения в Администрацию Президента
МНЭ, МФ, СК, АДГС, АПК, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
декабрь
2019 года
44.
Повышение уровня автоматизации и транспарентности процесса бюджетного планирования
предложения в Правительство
МФ, МНЭ, СК
сентябрь
2019 года
45.
Разработка предложений по повышению взаимоувязанности стратегического и бюджетного планирования с фокусированием последнего на обеспечении максимально полного достижения установленных в стратегических документах целей
предложения в
Администрацию Президента
МНЭ, МФ, СК
сентябрь
2019 года
46.
Проведение пилотного проекта по "бюджету участия" на местном уровне
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы
июнь
2020 года
47.
Анализ эффективности введения бюджета четвертого уровня на первом этапе и внесение предложений по итогам завершения формирования четвертого уровня бюджета во всех сельских населенных пунктах
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МФ, МИОР, МЮ, МЦРИАП, МИИР, МСХ, АДГС, АПК, акимы областей
сентябрь
2019 года
48.
Создание в каждом центральном и местном исполнительном органе постоянно действующих общественных и онлайн-приемных, ведение личных блогов первыми руководителями государственных органов и квазигосударственного сектора
информация в Администрацию Президента
МИОР, АДГС, ГП,
МЦРИАП,
центральные и местные исполнительные государственные органы, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию
декабрь
2019 года
49.
Анализ качества предоставления и доступности государственных услуг и разработка на его основе комплекса мер по решению выявленных системных проблем
дорожная карта
МЦРИАП,
АДГС, заинтересованные государственные органы, НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию)
декабрь
2019 года
50.
Разработка комплекса мер по обеспечению прозрачности и эффективности системы кадрового роста в системе государственного управления на основе принципа меритократии, карьерного продвижения лучших сотрудников
предложения в Администрацию Президента
АДГС
декабрь
2019 года
51.

Босаған қаражатты даму мақсаттарына бағыттай отырып (2020-2022 жылдарға арналған республикалық бюджет шеңберінде), зерттеулерге тапсырыс пен консалтингтік қызметтерді сатып алуға арналған тиімсіз имидждік шығыстарды алып тастау және республикалық және жергілікті бюджеттердің шығындарын азайту
жол картасы
Қаржымині, ҰЭМ, СІМ, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері
2019 жылғы тамыз
52.
Нәтижеліліктің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша бағалау блогын енгізу бөлігінде орталық және жергілікті мемлекеттік органдарды бағалау жүйесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Жарлық жобасы
ҰЭМ, Қаржымині, МҚІА, СЖҚА, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы қазан
III-БӨЛІМ. Өрлеу
3.1. Серпінді экономика – әр адамның әл-ауқаты негізі
53.
2020-2024 жылдарда арналған (үшінші бесжылдық) индустриялық-инновациялық дамудың мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу, ол мынадай шараларды қамтиды:
1. еңбек өнімділігін арттыруды ынталандыру;
2. ұлттық экономиканың ұзақ мерзімді бәсекеге қабілеттілігін және қолдау шараларының шоғырлануын айқындайтын салалар мен аяларды айқындау;
3) сапаның халықаралық стандарттарын енгізетін және өз өнімімен жаңа нарықтарға шығатын кәсіпорындарды қолдау және т.б.;
4) жергілікті қамтуды ұлғайту жөнінде нақты шаралар қабылдау;
5) сыртқы нарықтарда қазақстандық тауарлар мен қызметтерді белсенді жылжыту;
6) қазақстандық орта компанияларды дамыту, халықаралық және өңірлік өндірістік тізбектерге интеграцияланатын салаларды дамытуды ынталандыру;
7) мемлекеттік қолдау алатын бизнестің қарсы міндеттемелерінің жиынтығын айқындау
Үкімет қаулысы
ИИДМ, ҰЭМ, СІМ, АШМ, Қаржымині, СИМ, ЭГТРМ, ЦДИАӨМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП" (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
54.
Тікелей шетелдік инвестицияларды тарту (оның ішінде еркін экономикалық және индустриялық аймақтар аумағына) және сыртқы нарықтарға тауарлар мен қызметтерді жылжыту бойынша жүргізілетін жұмыстың тиімділігі мен үйлестірілуін қамтамасыз ету жөнінде нақты ұсыныстар әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
СІМ, ҰЭМ, ИИДМ, СИМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы қыркүйек
55.
Ірі мұнай-газ жобаларын және басқа да жүйе құраушы кәсіпорындарды сатып алуда жергілікті қамтуды ұлғайту жөнінде шаралар кешенін қабылдау
жол картасы
ИИДМ, ЭМ, Қаржымині, ЭГТРМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар
56.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерін құруға мораторий белгілеу
Жарлық
ҰЭМ
2019 жылғы маусым

Исключение неэффективных имиджевых расходов и снижение затрат республиканского и местного бюджетов на приобретение консалтинговых услуг и заказ исследований с направлением высвободившихся средств на цели развития (в рамках республиканского бюджета на 2020-2022 годы)
дорожная карта
МФ, МНЭ, МИД, администраторы бюджетных программ
август
2019 года
52.
Внесение изменений и дополнений в Систему оценки центральных и местных государственных органов в части введения блока оценки по достижению ключевых показателей результативности
проект Указа
МНЭ, МФ,
АДГС, АПК, заинтересованные государственные органы
октябрь
2019 года
Часть III. Прогресс
3.1. Динамичная экономика - основа благополучия для всех
53.
Разработка Государственной программы индустриально-инновационного развития на 2020-2024 годы (третья пятилетка), включающей такие меры, как:
1) стимулирование повышения производительности труда;
2) определение сфер и отраслей, определяющих долгосрочную конкурентоспособность национальной экономики и концентрацию мер поддержки;
3) поддержка предприятий, внедряющих международные стандарты качества и выходящих со своей продукцией на новые рынки и др.;
4) принятие конкретных мер по увеличению местного содержания;
5) активное продвижение казахстанских товаров и услуг на внешних рынках;
6) развитие казахстанских средних компаний, стимулирование развития отраслей, которые будут интегрированы в международные и региональные производственные цепочки;
7) определение набора встречных обязательств бизнеса, получающего государственную поддержку
постановление Правительства
МИИР, МНЭ, МИД, МСХ, МФ, МТИ, МЭГПР, МЦРИАП, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь
2019 года
54.
Разработка конкретных предложений по обеспечению эффективности и скоординированности проводимой работы по привлечению прямых иностранных инвестиций (в том числе на территории свободных экономических и индустриальных зон) и продвижению товаров и услуг на внешние рынки
предложения в Администрацию Президента
МИД, МНЭ, МИИР, МТИ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь
2019 года
55.
Принятие комплекса мер по увеличению местного содержания в закупках крупных нефтегазовых проектов и других системообразующих предприятий
дорожная карта
МИИР, МЭ, МФ, МЭГПР, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, АО "Самрук-Казына" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь
2020 года
56.
Установление моратория на создание субъектов квазигосударственного сектора
Указ
МНЭ
июнь
2019 года

3.2. Ауқатты және заманауи ауыл
57.
Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу, оның ішінде мыналарған бағытталған:
1) АӨК субсидиялаудың тиімділігі мен айқындылығын арттыру;
2) АӨК-ні қосылған құны жоғары өнімді өндіруге және экспортқа қайта бағдарлау;
3) отандық ауыл шаруашылығы өндірушілерін қолдау және олардың өнімдерін өткізу мүмкіндігін кеңейту;
4) қайта өңдеу өндірістерін жаңғырту/салу үшін трансұлттық компанияларды тартуды қамтамасыз ету;
5) жер ресурстарын ұтымды пайдалану, жайылымдарды пайдалану тиімділігін арттыру жөнінде шаралар қабылдау;
6) ауыл шаруашылығында мемлекеттік қолдау шараларының тұрақтылығын қамтамасыз ету;
7) рентабельділігі жоғары ауыл шаруашылығы дақылдарына көшу;
8) органикалық ауыл шаруашылығы өнімдері өндірісін дамыту үшін жағдай жасау;
9) қант өнеркәсібін дамыту жөнінде жүйелі шаралар қабылдау;
10) мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жаңа суармалы жерлерді кеңейту жөніндегі жобаларды іске асыру;
11) мемлекеттік қолдау алатын бизнестің қарсы міндеттемелерінің жиынтығын айқындау
Үкімет қаулысы
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЭГТРМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы қазан
58.
Барлық ауыл шаруашылығы жерлеріне аудит жүргізу және жер кадастрының ақпараттық жүйесін цифрлау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
АШМ, ЦДИАӨМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы қараша
59.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешен мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңын қабылдау
Заң
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині, ЭГТРМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
3.3. Табысты кәсіпкерлік
60.
Бизнестің қарсы міндеттемелерін ескере отырып, мемлекеттік қолдау бойынша жаңа тәсілдерді тұжырымдай отырып, барлық бағдарламалар бойынша мемлекеттік қолдау шараларының тиімділігін талдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, Еңбекмині, ЭМ, ДСМ, ЭГТРМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), "QazTechVentures" АҚ (келісім бойынша), "ҚДБ" АҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы қазан
61.
"Бизнестің жол картасы-2025" мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу және қабылдау
Үкімет қаулысы
ҰЭМ, Қаржымині, ИИДМ, АШМ, Еңбекмині, ЦДИАӨМ, СИМ, Әділетмині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы қараша
62.
Бизнеске және азаматтарға қосымша міндеттер жүктейтін нормаларға қатысты "өтпелі кезең" практикасын заңнамалық деңгейде енгізу
Заң жобасы
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, Еңбекмині, ЭМ, ДСМ, Қаржымині, Әділетмині, СИМ, ЭГТРМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар
63.
Кәсіпкерлікті ынталандыруға бағытталған қолданыстағы қолдау шараларының қажеттілігі мен тиімділігі тұрғысынан Кәсіпкерлік, Салық және Кеден кодекстерін талдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, Еңбекмині, ЭМ, ДСМ, Қаржымині, СИМ, ЭГТРМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар
64.
Мемлекеттік сатып алу мен квазимемлекеттік сектордың сатып алуы саласында, оның ішінде оларды өткізуді орталықтандыру арқылы, оған отандық бизнестің толыққанды қол жетімділігін қамтамасыз ету, тиімділік пен ашықтықты арттыру, сыбайлас жемқорлық көріністерін төмендету мақсатында заңнаманы және құқыққолдану практикасын жетілдіру жөнінде шаралар қабылдау
Заң жобасы
Қаржымині, ҰЭМ, АШМ, ИИДМ, Еңбекмині, ЭМ, ДСМ, Әділетмині, СИМ, ЭГТРМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Зерде" ҰАХ" АҚ (келісім бойынша), НПП "Атамекен" (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар
65.
Бәсекелестікке кедергі келтіретін нормативтік кедергілерді тексеруді аяқтау және оларды заңнамалық деңгейде алып тастауды қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
66.
Мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектордың, табиғи монополиялар субъектілерінің, жер қойнауын пайдаланушылардың ақпараттық сатып алу жүйелеріне бизнестің қол жетімділігінің бірыңғай нүктесін құру жөніндегі жұмыстарды аяқтау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Қаржымині, ҰЭМ, ЭМ, ИИДМ, ЦДИАӨМ, ЭГТРМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар
67.
ЭЫДҰ елдерінің үздік тәжірибелерін қолдана отырып, "Оңалту және банкроттық туралы" Заңның жаңа редакциясын қабылдау мәселесін пысықтау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Қаржымині, ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, Еңбекмині, ЭМ, ДСМ, Әділетмині, ЭГТРМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар
68.
Негізгі тауар нарықтарындағы жағдайды талдау және бәсекелестік үшін кедергілерді жою және монополиялық жағдайды теріс пайдалануға жол бермеу жөніндегі жол картасын әзірлеу, сондай-ақ монополистерді өздерінің қызмет көрсетулері үшін тұтынушылармен орта мерзімге арналған шарттар жасасуын ынталандыру
жол картасы
ҰЭМ, СИМ, ИИДМ, АШМ, ЭМ, ДСМ, Қаржымині, ЭГТРМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
69.
Салық әкімшілдендіруді цифрландыру және салық түрлеріне оңтайландыру жолымен салық салу жүйесін одан әрі жетілдіру, сондай-ақ жаңа инвестициялық жобаларды іске асыратын кәсіпорындар үшін салық кредиттерін беру тетігін енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар
70.
"Кәсіпкерлердің адалдық презумпциясын" көздейтін заңнамалық нормалар енгізу
Заң жобасы
ҰЭМ, Әділетмині, ЖС (келісім бойынша), БП, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы сәуір
71.
Банктерді пруденциялық реттеу шеңберінде сенімді қарсы әріптестердің және off-take келісімшарттарының дебиторлық берешегінің қатты кепілі деп тану
ҰБ басқармасының қаулысы
ҰБ, Қаржымині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы қараша
72.
Отандық тауар өндірушілер үшін көлік шығындарын субсидиялау жөнінде шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ИИДМ, ҰЭМ, СИМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қаңтар

3.2. Зажиточный и современный аул
57.
Внесение изменений в Государственную программу по развитию агропромышленного комплекса, в том числе направленных на:
1) повышение эффективности и прозрачности субсидирования АПК;
2) переориентацию АПК на производство и экспорт продукции с высокой добавленной стоимостью;
3) поддержку отечественных сельхозпроизводителей и расширение возможностей сбыта их продукции;
4) привлечение транснациональных компаний для модернизации/строительства перерабатывающих производств;
5) принятие мер по рациональному использованию земельных ресурсов, повышению эффективности использования пастбищ;
6) обеспечение стабильности мер государственной поддержки в сельском хозяйстве;
7) переход на высокорентабельные сельскохозяйственные культуры;
8) создание условий для развития производства органической сельскохозяйственной продукции;
9) принятие системных мер по развитию сахарной промышленности;
10) реализацию проектов по расширению новых орошаемых земель сельхозназначения на основе государственно-частного партнерства;
11) определение набора встречных обязательств бизнеса, получающего государственную поддержку
постановление Правительства
МСХ, МНЭ, МФ, МЭГПР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
октябрь
2019 года
58.
Проведение аудита всех сельхозземель и оцифровка информационной системы земельного кадастра
информация в Администрацию Президента
МСХ, МЦРИАП, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь
2020 года
59.
Принятие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам агропромышленного комплекса"
Закон
МСХ, МНЭ, МФ, МЮ, МЭГПР, НПП "Атамекен" (по согласованию), акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2019 года
3.3 Успешное предпринимательство
60.
Анализ эффективности мер государственной поддержки по всем программам с выработкой новых подходов с учетом встречных обязательств бизнеса
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МИИР, МСХ, МТСЗН, МЭ, МЗ, МЭГПР, МТИ, МЦРИАП, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию), АО "НУХ" Байтерек" (по согласованию), АО "ФРП" Даму" (по согласованию), АО "QazTechVentures" (по согласованию), АО "БРК" (по согласованию)
октябрь
2019 года
61.
Разработка и принятие Государственной программы "Дорожная карта бизнеса-2025"
постановление Правительства
МНЭ, МФ, МИИР, МСХ, МТСЗН, МЦРИАП, МТИ, МЮ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей,
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "ФРП" Даму" (по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию)
ноябрь
2019 года
62.
Внедрение на законодательном уровне практики "переходного периода" в отношении норм, накладывающих дополнительные обязанности на бизнес и граждан
проект Закона
МНЭ, МИИР, МСХ, МТСЗН, МЭ, МЗ, МФ, МЮ, МТИ, МЭГПР, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь
2020 года
63.
Анализ Предпринимательского, Налогового и Таможенного кодексов на предмет востребованности и эффективности действующих мер поддержки предпринимательства
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МИИР, МСХ, МТСЗН, МЭ, МЗ, МФ, МТИ, МЭГПР, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь
2020 года
64.
Принятие мер по совершенствованию законодательства и правоприменительной практики в сфере государственных закупок и закупок квазигосударственного сектора, в том числе через централизацию их проведения, в целях обеспечения полноценного доступа к ним отечественного бизнеса, повышения эффективности и прозрачности, снижения коррупционных проявлений
проект Закона
МФ, МНЭ, МСХ, МИИР, МТСЗН, МЭ, МЗ, МЮ, МТИ, МЭГПР,
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию),
АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НИХ "Зерде" (по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь
2020 года
65.
Завершение ревизии нормативных барьеров, препятствующих конкуренции, и обеспечение их исключения на законодательном уровне
информация в
Администрацию Президента
МНЭ, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь
2020 года
66.
Завершение работ по созданию единой точки доступа бизнеса к информационным системам закупок государственных органов, квазигосударственного сектора, субъектов естественных монополий, недропользователей
информация в
Администрацию Президента
МФ, МНЭ, МЭ, МИИР, МЦРИАП, МЭГПР, НПП "Атамекен" (по согласованию), акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НУХ "КазАгро" (по согласованию)
январь
2020 года
67.
Проработка вопроса принятия новой редакции Закона "О реабилитации и банкротстве" с применением лучших практик стран ОЭСР
предложения в Администрацию Президента
МФ, МНЭ, МИИР, МСХ, МТСЗН, МЭ, МЗ, МЮ, МЭГПР, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь
2020 года
68.
Анализ ситуации на ключевых товарных рынках и разработка дорожной карты по устранению барьеров для конкуренции и недопущению злоупотреблений монопольным положением, а также стимулированию монополистов к заключению договоров с потребителями их услуг на среднесрочный период
дорожная карта
МНЭ, МТИ, МИИР, МСХ, МЭ, МЗ, МФ, МЭГПР, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию
декабрь
2019 года
69.
Внесение предложений по дальнейшему совершенствованию системы налогообложения путем оптимизации видов налогов и цифровизации налогового администрирования, а также по введению механизма предоставления налоговых кредитов для предприятий, реализующих новые инвестиционные проекты
предложения в Администрацию Президента
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь
2020 года
70.
Введение законодательных норм, предусматривающих "презумпцию добросовестности" предпринимателей
проект Закона
МНЭ, МЮ, ВС (по согласованию), ГП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
апрель
2020 года
71.
Признание твердым залогом дебиторской задолженности надежных контрпартнеров и off-take контрактов в рамках пруденциального регулирования банков
постановление
Правления НБ
НБ, МФ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
ноябрь
2019 года
72.
Принятие мер по субсидированию транспортных затрат для отечественных товаропроизводителей
информация в Администрацию Президента
МИИР, МНЭ, МТИ, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь
2020 года

3.4. Тиімді қаржы жүйесі
73.
Ұлттық қордан берілетін трансферттерді пайдалануды шектеу және бюджеттің шикізат секторына тәуелділігін азайту бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ, Есеп комитеті
2019 жылғы қазан
74.
Қаржы жүйесінің тұрақтылығы мен жеке және заңды тұлғалардың екінші деңгейдегі банктердегі жинақтарының сақталуын қамтамасыз ету үшін банктер активтерінің сапасына тәуелсіз бағалау жүргізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰБ
2019 жылғы желтоқсан
75.
Ұлттық банктің бағам саясатын іске асыруына қатысты тиімді коммуникациялық саясат бойынша шаралар кешенін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰБ
2019 жылғы қыркүйек
76.
Қор нарығын дамыту есебінен бизнесті және азаматтардың табыстарын қаржыландыру көздерін кеңейту, халықты ұлттық компаниялардың ІРО-сына кеңінен тарту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), ҰБ, "АХҚО Әкімшілігі" АҚ (келісім бойынша), "Қазақстан қор биржасы" АҚ (келісім бойынша)
2020 жылғы шілде
77.
Әлеуметтік шиеленістің одан әрі өсуіне жол бермеу және қаржы ұйымдарының тұрақтылығын арттыру үшін шекті борыштық жүктемені төмендету мақсатында жеке тұлғаларға кредит беру жөніндегі талаптарды қатаңдату
ҰБ басқармасының қаулысы
ҰБ, ҰЭМ, Қаржымині, ҚҚҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
78.
Банктік емес кредиттік ұйымдарға (онлайн-кредит беру компаниялары, ломбардтар, кредиттік серіктестіктер және халыққа қарыз беретін басқа да заңды тұлғалар) қатысты реттеуді заңнамалық деңгейде енгізу және олардың қызметін қадағалауды жүзеге асыру
Заң жобасы
ҰБ
2019 жылғы желтоқсан
79.
Ішкі нарықты сапасыз, жалған, контрабандалық және контрафактілік өнімдерден, оның ішінде шекарада кедендік әкімшілендіруді және бақылаудың басқа да түрлерін жақсарту арқылы (ветеринарлық, фитосанитарлық, техникалық және т. б.) қорғау жөніндегі шаралар кешенін қабылдау)
жол картасы
СИМ, Қаржымині, ИИДМ, ДСМ, АШМ, ҰҚК (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы қараша
80.
Көлеңкелі экономикаға қарсы 2019-2021 жылдарға арналған іс-қимыл жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру шеңберінде 2021 жылға қарай көлеңкелі экономика деңгейін 15-17% - ЭЫДҰ елдері деңгейіне дейін төмендету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Қаржымині, ҰЭМ, ЦДИАӨМ, ІІМ, Әділетмині, СИМ, ГЭТРМ, ЭМ, СІМ, АШМ, Еңбекмині, ДСМ, ИИДМ, БП, ҰБ, "Атамекен"ҰКП (келісім бойынша), ҚҚҚ (келісім бойынша)
2020-2022 жылдардағы сәуір, жыл сайын
81.
Жеке тұлғаларды оңалту мен олардың банкроттығы институтын және азаматтардың қаржылық мүдделерінің қорғалуын арттыру бойынша өзге де шараларды енгізудің орындылығы туралы ұсыныстар енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Қаржымині, ҰЭМ, Әділетмині, ҰБ
2019 жылғы қараша

3.4. Эффективная финансовая система
73.
Выработка предложений по ограничению использования трансфертов из Национального фонда и снижению зависимости бюджета от сырьевого сектора
предложения в Администрацию Президента
МНЭ, МФ, НБ, СК
октябрь
2019 года
74.
Проведение независимой оценки качества активов банков для обеспечения устойчивости финансовой системы и сохранности сбережений физических и юридических лиц в банках второго уровня
информация в Администрацию Президента
НБ
декабрь
2019 года
75.
Разработка комплекса мер по эффективной коммуникационной политике в отношении реализации курсовой политики Национального Банка
предложения в Администрацию Президента
НБ
сентябрь
2019 года
76.
Расширение источников финансирования бизнеса и доходов граждан за счет развития фондового рынка, широкое вовлечение населения в IPO национальных компаний
информация в Администрацию Президента
МНЭ,
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию),
НБ, АО "Администрация "МФЦА" (по согласованию), АО "Казахстанская фондовая биржа" (по согласованию)
июль
2020 года
77.
Ужесточение требований по кредитованию физических лиц с целью снижения пороговой долговой нагрузки для недопущения дальнейшего нарастания социального напряжения и повышения устойчивости финансовых организаций
постановление
правления НБ
НБ, МНЭ, МФ, АФК (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь
2019 года
78.
Введение на законодательном уровне регулирования в отношении небанковских кредитных организаций (компании онлайн-кредитования, ломбарды, кредитные товарищества и другие юридические лица, предоставляющие займы населению) и осуществление надзора над их деятельностью
проект Закона
НБ
декабрь
2019 года
79.
Принятие комплекса мер по защите внутреннего рынка от некачественной, фальсифицированной, контрабандной и контрафактной продукции, в том числе через улучшение таможенного администрирования и других видов контроля на границе (ветеринарный, фитосанитарный, технический и т.п.)
дорожная карта
МТИ, МФ, МИИР, МЗ, МСХ, КНБ (по согласованию), заинтересованные государственные органы
ноябрь
2019 года
80.
Снижение уровня теневой экономики до уровня стран ОЭСР - 15-17% к 2021 году в рамках реализации Плана мероприятий по противодействию теневой экономике на 2019-2021 годы
информация в Администрацию Президента
МФ, МНЭ, МЦРИАП, МВД, МЮ, МТИ, МЭГПР, МЭ, МИД, МСХ, МТСЗН, МЗ, МИИР, ГП, НБ, НПП "Атамекен" (по согласованию), АФК (по согласованию)
ежегодно,
апрель
2020-2022 годов
81.
Внесение предложений о целесообразности введения института реабилитации и банкротства физических лиц и иных мер по повышению защищенности финансовых интересов граждан
предложения в Администрацию Президента
МФ, МНЭ, МЮ, НБ
ноябрь
2019 года

3.5. Бірінші сыныпты инфрақұрылым
82.
"Нұрлы жол" инфрақұрылымды дамытудың 2020-2025 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу, ол мынадай шараларды қамтиды:
1) Қытай-Еуропа құрлықтағы бағыты, Транскаспий халықаралық көлік дәлізі бойынша контейнерлік тасымалдау жүйесін дамыту;
2) Еуропа, Оңтүстік-Шығыс Азия, Таяу Шығыс және Қытай елдерімен ел порттарына қосымша жүк ағындарын тарту жөніндегі жұмысты жандандыру;
3) шектес мемлекеттердің теңіз және темір жол әкімшіліктерімен келісілген тарифтік саясат жүргізу жөніндегі өзара іс-қимылды күшейту;
4) Орталық-Шығыс, Орталық-Оңтүстік, Орталық-Солтүстік және Орталық-Батыс дәліздері шеңберінде елдің бірыңғай көлік жүйесін қалыптастыруды аяқтау;
5) Оңтүстік Қазақстанның жүрдек магистральдары құрылысының жобасын іске асыру;
6) жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы республикалық маңызы бар жолдардың үлесін 100%-ға, облыстық және аудандық маңызы бар жолдардың үлесін 95%-ға жеткізу ("үйге жол" қағидатын іске асыру);
7) "Ақтөбе-Қандыағаш", "Ақтөбе-Хромтау", "Қандыағаш-Шалқар-Ырғыз" және т. б. жолдарын қайта жаңарту;
8) жергілікті және шағын авиацияны дамыту
Үкімет қаулысы
ИИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, СИМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісім бойынша), Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
83.
"Сарыарқа" магистральды газ құбыры құрылысының бірінші кезеңінің уақтылы аяқтау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЭМ, ИИДМ, ЭГТРМ, Ақмола, Қызылорда, Қарағанды областарының және Нұр-Сұлтан қаласының әкімдері, "ҚазМұнайГаз" АҚ (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
84.
Тариф белгілдеудің ашықтығын, ТКШ саласындағы табиғи монополиялар субъектілері тұтынушылардың қаражатын мақсатты пайдалануға бақылауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ коммуналдық қызметтер жұмысының тиімділігін арттыруға ынталандыру мен халықтың тұтынатын ресурстарға үнеммен қарау қатынасын қалыптастыруға бағытталған шаралар кешенін қабылдау
жол картасы
ҰЭМ, ЭМ, ИИДМ, ЭГТРМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
3.6. Қолжетімді баспана, таза экология
85.
Қолданыстағы барлық тұрғын үй бағдарламаларын бірыңғай тұрғын үй саясатына шоғырландыру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ИИДМ, ҰЭМ, ҰБ, "Байтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы тамыз
86.
"Нұрлы Жер" тұрғын үй құрылысының 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасын қабылдау, ол мынадай шараларды көздейді:
1) аз қамтылған және көп балалы отбасылар үшін кемінде 40 мың жалдамалы пәтер пайдалануға беру;

3.5. Первоклассная инфраструктура
82.
Разработка государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2020-2025 годы, включающей такие меры, как:
1) развитие системы контейнерных перевозок по сухопутному маршруту Китай-Европа, Транскаспийскому международному транспортному коридору;
2) активизация работы со странами Европы, Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока и Китаем по привлечению дополнительных грузопотоков к портам страны;
3) усиление взаимодействия по проведению согласованной тарифной политики с морскими и железнодорожными администрациями сопредельных государств;
4) завершение формирования единой транспортной системы страны в рамках коридоров Центр-Восток, Центр-Юг, Центр-Север и Центр-Запад;
5) реализация проекта строительства скоростных магистралей в южном Казахстане;
6) доведение доли дорог республиканского значения в хорошем и удовлетворительном состоянии до 100%, областного и районного значения - до 95% (реализация принципа "дорога до дома");
7) реконструкция дорог Актобе-Кандыагаш, Актобе-Хромтау, Кандыагаш-Шалкар-Иргиз и др.;
8) развитие местной и малой авиации
постановление Правительства
МИИР, МНЭ, МФ, МТИ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НК "КТЖ" (по согласованию), акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
83.
Своевременное завершение первого этапа строительства магистрального газопровода "Сарыарка"
информация в Администрацию Президента
МЭ, МИИР, МЭГПР, акимы Акмолинской, Кызылординской, Карагандинской областей и г.Нур-Султана, АО "КазМунайГаз" (по согласованию)
декабрь
2019 года
84.
Принятие комплекса мер, направленных на обеспечение прозрачности тарифообразования, контроля над целевым использованием средств потребителей субъектами естественных монополий в сфере ЖКХ, а также стимулирование повышения эффективности работы коммунальных служб и формирование у населения экономного отношения к потребляемым ресурсам
дорожная карта
МНЭ, МЭ, МИИР, МЭГПР, НПП "Атамекен" (по согласованию), акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
3.6. Доступное жилье, чистая экология
85.
Консолидация всех имеющихся жилищных программ в единую жилищную политику
предложения в Администрацию Президента
МИИР, МНЭ, НБ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
август
2019 года
86.
Принятие Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер" до 2025 года, включающей такие меры, как:
1) введение в эксплуатацию не менее 40 тысяч арендных квартир для малообеспеченных и многодетных семей;

2) құрылыс барысын және қолжетімді тұрғын үйдің бөлінуін қатаң бақылауды, оның ішінде жұртшылық тарапынан қамтамасыз ету;
3) коммуналдық инфрақұрылымды, бірінші кезекте, жылумен, сумен және энергиямен жабдықтау жүйесін одан әрі жаңғыртуды қамтамасыз ету;
4) Нұрсұлтан, Алматы, және Шымкент қалаларында жұмыс істейтін жастар үшін үш жыл ішінде кемінде бір мың жалдамалы пәтер іске қосу;
5) 650 мың отбасын немесе 2 миллионнан астам азаматтарымызды жаңа тұрғын үймен қамтамасыз ету
Үкімет қаулысы
ИИДМ, ҰЭМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
87.
Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын объектілерді салу кезінде рәсімдер мен ұсынылатын құжаттар тізбесін оңтайландыру және оңайлату жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ИИДМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, мүдделі мемлекеттік органдар
2020 жылғы маусым
88.
Тазартудың ең жақсы қолжетімді технологияларын енгізу және шығарындыларды (төгінділерді) түбегейлі азайту, сондай-ақ пәрменді қоғамдық бақылау тетіктерін дамыту бойынша, оның ішінде өнеркәсіптік кәсіпорындарды ынталандыруға бағытталған шараларды қамтитын озық халықаралық стандарттарға сәйкес Экологиялық кодекстің жобасын әзірлеу
Экологиялық кодекстің жобасы
ЭГТРМ, Қаржымині, ИИДМ, Әділетмині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы желтоқсан
89.
Құрамында хлоры бар және басқа да улы заттармен жұмыс істейтін барлық тазарту құрылыстарына, ЖЭО және коммуналдық қызметтерге кешенді тексеру жүргізу, сондай-ақ олардың стандартты емес технологиялық және табиғи жағдайларға дайындығын айқындау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЭГТРМ, ИИДМ, ДСМ, АШМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
90.
Әрбір өңірде жұртшылықпен тығыз ынтымақтастықта уәкілетті органның олардың бірыңғай форматын бекітуімен экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі кешенді жоспарлар әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЭГТРМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы сәуір
3.7. Қуатты өңірлер – қуатты Қазақстан
91.
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасын әзірлеу және бекіту, ол мынадай шараларды қамтиды:
1) азаматтардың жайлы өмірі үшін жағдай жасау;
2) басқарылатын урбанизацияны дамыту және өңірлерді теңгерімді дамыту;
3) халыққа (оның ішінде моно - және шағын қалаларда) қоғамдық және әлеуметтік игіліктердің қолжетімділігін арттыру;

2) обеспечение жесткого контроля, в том числе со стороны общественности, за ходом строительства и распределением доступного жилья;
3) дальнейшая модернизация коммунальной инфраструктуры, в первую очередь системы
тепло-, водо- и энергоснабжения;
4) введение в строй не менее одной тысячи арендных квартир в течение трех лет для работающей молодежи в городах Нур-Султане, Алматы и Шымкенте;
5) обеспечение новым жильем 650 тысяч семей, или более 2 миллионов человек
постановление Правительства
МИИР, МНЭ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
87.
Реализация пилотного проекта по оптимизации, упрощению процедур и перечня предоставляемых документов при строительстве объектов, финансируемых из государственного бюджета
информация в Администрацию Президента
МИИР, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, заинтересованные государственные органы
июнь
2020 года
88.
Разработка проекта Экологического кодекса в соответствии с передовыми международными стандартами, включающего меры, направленные на стимулирование внедрения промышленными предприятиями наилучших доступных технологий очистки и кардинального снижения выбросов (сбросов), а также на развитие механизмов действенного общественного контроля
проект
Экологического
кодекса
МЭГПР, МФ, МИИР, МЮ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, АО "Самрук-Казына" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь
2019 года
89.
Проведение комплексной проверки всех очистных сооружений, ТЭЦ и коммунальных служб, работающих с хлорсодержащими и другими токсичными веществами, а также определение их готовности к нестандартным технологическим и природным ситуациям
информация в Администрацию Президента
МЭГПР, МИИР, МЗ, МСХ, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
90.
Разработка в каждом регионе в тесном сотрудничестве с общественностью комплексных планов по улучшению экологической ситуации с утверждением уполномоченным органом их единого формата
информация в Администрацию Президента
МЭГПР, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
апрель
2020 года
3.7 Сильные регионы - сильный Казахстан
91.
Разработка и утверждение Государственной программы развития регионов до 2025 года, включающей такие меры, как:
1) создание условий для комфортной жизни граждан;
2) развитие управляемой урбанизации и сбалансированное развитие регионов;
3) повышение доступности для населения (в том числе в моно- и малых городах) общественных и социальных благ;

4) ауылдық инфрақұрылымды: жолдарды, коммуникацияларды, байланысты, Интернетті, әлеуметтік-мәдени және спорт объектілерін жаңғыртуды қоса алғанда, өмір сапасының өңірлік стандарттары негізінде "Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерді кешенді дамытуды қамтамасыз ету;
5) өмір сапасының өңірлік стандарттарының жаңа жүйесін енгізу шеңберінде әрбір қалада, аудан орталығында, ірі ауылда неғұрлым сұранысқа ие қоғамдық игіліктер мен қызметтерге "қадамдық қол жетімділік" қағидатын қамтамасыз ету;
6) халық пен бизнес үшін сабақтас, болжанатын және ашық қала құрылысы саясатын жүргізуді көздейтін қалаларды дамыту тұжырымдамаларын әзірлеу
Үкімет қаулысы
ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы қараша
92.
Шағын және орта бизнестен түсетін корпоративтік табыс салығы бойынша түсімдерді жергілікті бюджеттерге беру
Заң
ҰЭМ, Қаржымині
2019 жылғы желтоқсан
3.8. Құбылмалы әлемдегі Қазақстанның өрлеуі
93.
Өңірлік және жаһандық қауіпсіздікті нығайтуға бағытталған Қазақстан Республикасының халықаралық бастамаларын ілгерілету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
жыл сайын, ақпан
94.
Шет мемлекеттермен екіжақты ынтымақтастық пен көпжақты құрылымдар шеңберінде ұлттық мүдделерді қорғау және ілгерілету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
жыл сайын, ақпан
95.
Шетелде Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының құқықтары мен мүдделерін қорғау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
жыл сайын, ақпан
3.9. Саяси жүйені трансформациялау
96.
Саяси партиялардың, үкіметтік емес ұйымдардың көшбасшыларымен, азаматтық сектордың өкілдерімен консультациялар өткізуді және Кеңес туралы ережені, оның дербес құрамы мен жұмыс жоспарын әзірлеуді қоса алғанда, Ұлттық қоғамдық сенім кеңесінің қызметін қамтамасыз ету
Жарлық
Президент Әкімшілігі
2019 жылғы тамыз
97.
2025 жылға дейін азаматтық қоғамды дамыту тұжырымдамасын әзірлеу және бекіту
Үкімет қаулысы
АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
98.
Парламенттің, қоғамдық және үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының белсенді қатысуымен, қоғамдық пікірге сұрау салуды есепке алғанда, мемлекеттік шешімдер қабылдау процесінің ашықтығының озық халықаралық стандарттарын енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2020 жылғы қаңтар
99.
Мемлекеттің әлеуетін нығайту жөніндегі сындарлы идеяларды генерациялауға қабілетті партияларды ынталандыру жөніндегі шараларды әзірлеуді қоса алғанда, көппартиялы жүйені жетілдіру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Әділетмині, ОСК (келісім бойынша), ҰЭМ, Қаржымині, АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы қыркүйек

4) обеспечение комплексного развития сельских населенных пунктов в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі" на основе региональных стандартов качества жизни, включая модернизацию сельской инфраструктуры: дорог, коммуникаций, связи, Интернета, социально-культурных и спортивных объектов;
5) обеспечение принципа "шаговой доступности" наиболее востребованных общественных благ и услуг в каждом городе, райцентре, крупном селе в рамках внедрения новой Системы региональных стандартов качества жизни;
6) разработка концепций развития городов, предусматривающих проведение последовательной, прогнозируемой и транспарентной для бизнеса и жителей градостроительной политики
постановление Правительства
МНЭ, заинтересованные государственные органы, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь
2019 года
92.
Передача поступлений по корпоративному подоходному налогу от малого и среднего бизнеса местным бюджетам
Закон
МНЭ, МФ
декабрь
2019 года
3.8. Прогрессивный Казахстан в меняющемся мире
93.
Продвижение международных инициатив Республики Казахстан, направленных на укрепление региональной и глобальной безопасности
информация в Администрацию Президента
МИД, заинтересованные государственные органы
ежегодно, февраль
94.
Защита и продвижение национальных интересов в рамках многосторонних структур и двустороннего сотрудничества с иностранными государствами
информация в Администрацию Президента
МИД, заинтересованные государственные органы
ежегодно, февраль
95.
Защита прав и интересов физических и юридических лиц Республики Казахстан за рубежом
информация в Администрацию Президента
МИД, заинтересованные государственные органы
ежегодно,
февраль
3.9. Трансформация политической системы
96.
Обеспечение деятельности Национального совета общественного доверия, включая проведение консультаций с лидерами политических партий, неправительственных организаций, представителями гражданского сектора и разработку положения о Совете, его персональном составе и плана работы
Указ
Администрация Президента
август
2019 года
97.
Разработка и утверждение Концепции развития гражданского общества до 2025 года
постановление Правительства
МИОР, заинтересованные государственные органы, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
98.
Внедрение передовых международных стандартов прозрачности процесса принятия государственных решений при активном участии Парламента, общественных и неправительственных организаций, средств массовой информации, учете опросов общественного мнения
предложения в Администрацию Президента
МИОР, заинтересованные государственные органы
январь
2020 года
99.
Внесение предложений по вопросам совершенствования многопартийной системы, включая разработку мер по стимулированию партий, способных генерировать конструктивные идеи по укреплению потенциала государства
информация в Администрацию Президента
МЮ, ЦИК (по согласованию), МНЭ, МФ, МИОР,
заинтересованные государственные органы
сентябрь
2019 года

100.
Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, қоғамдық талқылау және қабылдау рәсімдерін жетілдіру
Заң жобасы
Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы желтоқсан
101.
Азаматтардың шешімдер қабылдау процесіне қатысу және олардың іске асырылуын бақылау тетіктерін көздейтін жергілікті өзін-өзі басқару органдарын одан әрі дамыту жөнінде шаралар әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы тамыз
102.
Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру мүмкіндіктерін зерделеу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰЭМ, АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы қараша
103.
Оралмандарды қоғамға ықпалдастыру жөнінде, оның ішінде "оралмандар" ұғымын өзгеге (мысалы, "қандастар") ауыстыру бөлігінде шаралар қабылдау
Заң жобасы
Еңбекмині, БҒМ, ДСМ, АҚДМ, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019 жылғы желтоқсан
3.10. Өрлеудің қозғаушы күші – жастарға арқа сүйеу
104.
Нормативтік құқықтық база әзірлеу және "Президенттік кадр резервін" қалыптастыру
Жарлық жобасы
МҚІА, мүдделі мемлекеттік органдар
2019 жылғы желтоқсан
105.
Кәсіпкерлік әлеуеті бар жастарды әлеуметтік желілер, интернет-БАҚ арқылы жас кәсіпкерлердің үздік тәжірибесін тарату жобасына қатысуға тарту жолымен "Жас кәсіпкер" жастар бизнес-бастамаларын дамыту бағдарламасын іске асыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
АҚДМ, Еңбекмині, ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2019-2025 жылдардағы желтоқсан
106.
Жұмыс берушілерді еңбек тәжірибесіз жастарды бірінші болып жұмысқа қабылдауға ынталандыру, жас мамандардың кәсіби деңгейін арттыру жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Еңбекмині, АҚДМ, ҰЭМ, Қаржымині, БҒМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2019 жылғы қараша
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ
– "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" Коммерциялық емес
акционерлік қоғамы
АҚДМ
– Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"Атамекен" ҰКП
– Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
"АХҚО" Әкімшілігі" АҚ
– "Астана" Халықаралық қаржы орталығы" Әкімшілігі" акционерлік қоғамы
АШМ
– Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
Әділетмині
– Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
– "Бәйтерек" Ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БП
– Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
"Даму" КДҚ" АҚ
– "Даму" Кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ДСМ
– Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
– Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖОО
– жоғары оқу орындары
ЖС
– Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖСК
– Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі
"Зерде" ҰАХ" АҚ
– "Зерде" Ұлттық ақпараттық-коммуникациялық холдингі" акционерлік қоғамы
ИИДМ
– Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"ҚазАгро"ҰБХ" АҚ
– "КазАгро" Ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
Қаржымині
– Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қаржыминінің ҚМК
– Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті
"ҚазМұнайГаз" АҚ
– "ҚазМұнайГаз" акционерлік қоғамы
"ҚДМ"АҚ
– "Қазақстан даму банкі" акционерлік қоғамы
ҚКА
– Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Аппараты
"ҚҚБ"АҚ
– "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы
ҚҚҚ
– Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы
"ҚТЖ" ҰК"АҚ
– "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚХА
– Қазақстан халқының Ассамблеясы
МКҚ
– Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
МҚІА
– Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
МСМ
– Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ПӘ
– Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
РАА
– Республикалық адвокаттар алқасы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
– "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СЖҚА
– Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
СИМ
– Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СІМ
– Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ҰБ
– Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК
– Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ
– Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
– Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
ІІМ
– Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ
– Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
– Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
"QazTechVentures"АҚ
– "QazTechVentures" акционерлік қоғамы
ОАМ
- Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ҒЖБМ
- Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
Ескерту: Аяқталу нысаны "Жол картасы" деп көрсетілген іс-шараларды орындау шеңберінде осы мәселе бойынша ағымдағы жағдайды және қол жеткізуді қамтамасыз ету қажет, бұл ретте бір немесе бірнеше аса маңызды көрсеткіштерді (мүмкіндігінше есептелетін және қайта тексерілетін) көрсете отырып, нақты қадамдық шараларды айқындау қажет; бұл ретте жол картасы осы іс-шаралар жоспарында көрсетілген мерзімге дейін ҚР Президентінің Әкімшілігімен келісілуі тиіс.

100.
Совершенствование процедуры разработки, общественного обсуждения и принятия нормативных правовых актов
проект Закона
МЮ, заинтересованные государственные органы
декабрь
2019 года
101.
Разработка мер по дальнейшему развитию органов местного самоуправления, предусматривающих механизмы участия граждан в процессе принятия решений и контроля над их реализацией
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МИОР, заинтересованные государственные органы, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
август
2020 года
102.
Изучение возможностей передачи государственных функций в конкурентную среду
информация в Администрацию Президента
МНЭ, МИОР, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию
ноябрь
2019 года
103.
Принятие мер по интеграции оралманов в общество, в том числе в части замены понятия "оралманы" на иное (например, "қандастар")
проект Закона
МТСЗН, МОН, МЗ, МИОР, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019 года
3.10 Опора на молодежь - движущую силу прогресса
104.
Разработка нормативной правовой базы и формирование "Президентского кадрового резерва"
проект Указа
АДГС, заинтересованные государственные органы
декабрь
2019 года
105.
Реализация программы развития молодежных бизнес-инициатив "Жас кәсіпкер" путем вовлечения молодежи, имеющей предпринимательский потенциал, к участию в проекте распространения лучшего опыта молодых предпринимателей через социальные сети, интернет-СМИ
информация в Администрацию Президента
МИОР, МТСЗН,
МЦРИАП, заинтересованные государственные органы, акимы гг. Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь
2019-2025 годов
106.
Разработка комплекса мер по стимулированию работодателей к приему на первую работу молодых людей без трудового опыта, повышению профессионального уровня молодых специалистов
предложения в Администрацию Президента
МТСЗН, МИОР, МНЭ, МФ, МОН, заинтересованные государственные органы, акимы гг. Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
ноябрь
2019 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АП РК
- Администрация Президента Республики Казахстан
Аппарат СБ
- Аппарат Совета Безопасности Республики Казахстан
АДГС
- Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АПК
- Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
АНК
- Ассамблея народа Казахстана
АО "Администрация "МФЦА"
- акционерное общество "Администрация "Международный финансовый центр "Астана"
АО "БРК"
- акционерное общество "Банк развития Казахстана"
АО "Казахстанская фондовая биржа"
- акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа"
АО "КазМунайГаз"
- акционерное общество АО "КазМунайГаз"
АО "НК "КТЖ"
- акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "НУХ "КазАгро"
- акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро"
АО "НУХ "Байтерек"
- акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "НИХ "Зерде"
- акционерное общество "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде"
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
- акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
АО "ФРП "Даму"
- акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
АО "QazTechVentures"
- акционерное общество "QazTechVentures"
АФК
- Ассоциация финансистов Казахстана
ВС
- Верховный Суд Республики Казахстан
ВСС
- Высший Судебный Совет Республики Казахстан
вуз
- высшее учебное заведение
ГП
- Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КНБ
- Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
КФМ МФ
- Комитет по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан
МВД
- Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ
- Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИИР
- Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МИД
- Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИОР
- Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МКС
- Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МНЭ
- Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МСХ
- Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТИ
- Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МТСЗН
- Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МФ
- Министерство финансов Республики Казахстан
МЦРИАП
- Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МЭ
- Министерство энергетики Республики Казахстан
МЭПР
- Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЮ
- Министерство юстиции Республики Казахстан
НБ
- Национальный Банк Республики Казахстан
НПП "Атамекен"
- Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
- некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
РКА
- Республиканская коллегия адвокатов
СГО
- Служба государственной охраны Республики Казахстан
МП
– Министерство просвещения Республики Казахстан
МНВО
– Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
Примечание: в рамках исполнения мероприятия, по которому формой завершения указана "Дорожная карта", необходимо определить текущую ситуацию по данному вопросу и цель, достижение которой надо обеспечить, указав при этом один или нескольких наиболее важных показателей (исчисляемые и перепроверяемые), определить конкретные пошаговые меры, которые приведут к необходимому результату; при этом дорожная карта до срока, указанного в настоящем Плане мероприятий, должна быть согласована с Администрацией Президента РК.