Қазақстан халқы Ассамблеясының 25 жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 13 ақпандағы № 267 Жарлығы
Елдегі қоғамдық келісімнің нығаюына, Қазақстан халқының бірлігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарын көтермелеу мақсатында, сондай-ақ Қазақстан халқы Ассамблеясының 25 жылдығының құрметіне ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. “Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл” мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) “Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл” мерекелік медалімен наградтау қағидалары;
2) “Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл” мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 13 ақпандағы
№ 267 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл" мерекелік медалімен наградтау
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Осы Қағидалар “Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл” мерекелік медалімен (бұдан әрі - мерекелік медаль) наградтау тәртібін реттейді.
2. Мерекелік медальмен елдегі қоғамдық келісімнің нығаюына, Қазақстан халқының бірлігін қамтамасыз етуге, Қазақстан халқы Ассамблеясы рөлінің артуына, қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірліктің қазақстандық үлгісін шет елдерде ілгерілетуге елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары наградталады.
3. Мерекелік медальмен наградтауға ұсынуларды Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан халқы Ассамблеясының Хатшылығы, Қазақстан Республикасының Парламенті палаталарының аппараттары, Үкімет, министрліктер, өзге де орталық мемлекеттік органдар, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, облыстардың әкімдері, сондай-ақ қоғамдық ұйымдар енгізеді.
Наградтау туралы Жарлық жобасы Қазақстан Республикасының Түңғыш Президенті - Елбасымен келісіледі.
4. Мерекелік медальді Қазақстан Республикасының Түңғыш Президенті - Елбасы тапсырады.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің - Елбасының атынан және оның тапсырмасы бойынша мерекелік медальді сонымен қатар Қазақстан Республикасының Түңғыш Президенті - Елбасы уәкілеттік берген өзге де лауазымды адамдар тапсыра алады.
Наградталған адамға медальмен қоса белгіленген үлгідегі куәлік табыс етіледі.
5. Мерекелік медальді тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі және наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентінің наградтау туралы Жарлығы жария етіледі.
6. Мерекелік медаль сол жақ омырауға тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған жағдайда олардан кейін орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 13 ақпандағы
№ 267 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл" мерекелік медалінің
СИПАТТАМАСЫ

О юбилейной медали в ознаменование 25-летия Ассамблеи народа Казахстана
Указ Президента Республики Казахстан от 13 февраля 2020 года № 267
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших значительный вклад в укрепление общественного согласия в стране, обеспечение единства народа Казахстана, а также в ознаменование 25-летия Ассамблеи народа Казахстана ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить юбилейную медаль "Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл".
2. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения юбилейной медалью "Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл";
2) описание юбилейной медали "Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл".
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 февраля 2020 года № 267
ПРАВИЛА
награждения юбилейной медалью "Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл"
1. Настоящие Правила регулируют порядок награждения юбилейной медалью "Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл" (далее - юбилейная медаль).
2. Юбилейной медалью награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в укрепление общественного согласия в стране, обеспечение единства народа Казахстана, повышение роли Ассамблеи народа Казахстана, продвижение казахстанской модели общественного согласия и общенационального единства за рубежом.
3. Представления к награждению юбилейной медалью вносятся Президенту Республики Казахстан Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана, аппаратами палат Парламента, Правительством, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, акимами городов Hyp-Султана, Алматы и Шымкента, областей, а также общественными организациями.
Проект Указа о награждении согласовывается с Первым Президентом Республики Казахстан - Елбасы.
4. Юбилейная медаль вручается Первым Президентом Республики Казахстан - Елбасы.
Юбилейную медаль от имени и по поручению Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы также могут вручать иные уполномоченные Первым Президентом Республики Казахстан - Елбасы должностные лица.
Вместе с медалью награжденному вручается удостоверение установленного образца.
5. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
6. Юбилейная медаль носится на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 февраля 2020 года № 267
ОПИСАНИЕ
юбилейной медали "Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл"

"Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл" мерекелік медалі (бұдан әрі - мерекелік медаль) диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер нысанында болады.
Мерекелік медаль сары түсті металдан (жезден) дайындалады.
Шеңбердегі барлық суреттер мен жазулар бедерлі. Мерекелік медальдің жиектері шығыңқы.
Мерекелік медальдің беткі жағында (аверсінде) гурт бойымен “ҚАЗАҚСТАН ХАЛҚЫ АССАМБЛЕЯСЫ” деген сөздер жазылған, төменгі шегінде қазақ ұлттық ою-өрнек орналасқан.
Аверстің ортасында жан-жаққа ортадан таралған сәулелерден құрылған дөңгелек орналасқан. Сәулелердің үстінде, жоғары бөлігінде шаңырақтың бейнесі (береке, татулық пен тыныштық символы) орналасқан. Аверстің ортасында көк түсті эмальмен құйылған Қазақстанның картасы, төменгі бөлігінде қалықтаған дала қыраны (мемлекеттік билік символы) бейнеленген.
Аверстің фоны жылтыр, бедері шығыңқы, күңгірт.
Мерекелік медальдің сыртқы жағындағы орталық бөлігінде “ҚАЗАҚСТАН ХАЛҚЫ АССАМБЛЕЯСЫНА 25 ЖЫЛ” деген сөздер жазылған. Беті жылтыр, мәтін бедерлі, күңгірт.
Мерекелік медаль құлақша мен шығыршық арқылы, ортасында ені 3 мм сары түсті жолағы бар, Мемлекеттік Ту түстес жібек муар лентамен қапталған, лавр жапырақтары (даңқ, жеңіс және татулық символы) бейнеленген, ені 32 мм және биіктігі 33 мм болатын жез тағанға жалғанады.
Мерейтойлық медаль киімге визорлық құлпы бар түйреуіштің көмегімен бекітіледі.

Юбилейная медаль "Қазақстан халқы Ассамблеясына 25 жыл" (далее - юбилейная медаль) имеет форму правильного круга диаметром 34 мм.
Юбилейная медаль изготавливается из металла желтого цвета (латуни).
Все изображения и надписи выступающие. Края юбилейной медали окаймлены бортиком.
На лицевой стороне юбилейной медали (аверсе) вдоль гурта расположены по кругу надписи "ҚАЗАҚСТАН ХАЛҚЫ АССАМБЛЕЯСЫ", внизу расположен казахский национальный орнамент.
В центре аверса находится окружность, образованная лучами, расходящимися из центра. На поверхности лучей в верхней части расположено изображение "шанырака" (символ благополучия, мира и спокойствия). В центре аверса расположена карта Казахстана, залитая эмалью голубого цвета, в нижней части расположен парящий степной орел (символ государственной власти).
Фон аверса блестящий, рельеф выступающий матированный.
На обратной стороне юбилейной медали по центру расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН ХАЛҚЫ АССАМБЛЕЯСЫНА 25 ЖЫЛ". Поверхность блестящая, текст выступающий, матовый.
Юбилейная медаль с помощью ушка и кольца соединяется с латунной планкой с лавровыми листьями (символ славы, победы и мира) шириной 32 мм и высотой 33 мм со вставкой, обтянутой шҰлковой муаровой лентой цвета Государственного Флага, с полоской желтого цвета шириной 3 мм (приложение к описанию).
Юбилейная медаль с помощью булавки с визорным замком крепится к одежде.
Приложение к описанию
Юбилейная медаль к 25-летию
Ассамблеи народа Казахстана
Материал:
1. Основа - цветной металл
2. Покрытие золото
3. Муар (плотная шелковая ткань с волнообразным отливом)
4. Эмаль
5. Булавка с визорным замком