"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 24 наурыздағы № 292 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі актiлерiнiң
жинағында және республикалық баспасөзде
жариялануға тиiс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 2, 6-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы және Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы тағайындалсын.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже;
3) Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ереже;
4) Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы;
5) Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасы бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ереже осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
1-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
4-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс органы Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарға сарапшылық-талдамалық бағалау жүргізу үшін ғылым бағыттары бойынша секциялар құрады. Секциялардың құрамы 9 адамнан аспайтын мүшелердің тақ санынан тұруы тиіс. Секция құрамына ғалымдар мен сарапшыларды іріктеу сараланған тізім негізінде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Секция құрамына сайланатын ғалымдар философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым докторы немесе кандидаты дәрежесі бар, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілерінің қызметкерлері болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтары болуы және олардың:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства"
Указ Президента Республики Казахстан от 24 марта 2020 года № 292.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан и республиканской
печати
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 2, ст. 6) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Учредить Государственную премию Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственную премию Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая.
2. Утвердить:
1) Положение о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая;
2) Положение о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби;
3) Положение о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая;
4) состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби;
5) состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая;
6) описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан.";
Положение о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
в Положении о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
в пункте 4:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Рабочий орган создает секции по направлениям наук для проведения экспертно-аналитической оценки работ, представленных на соискание Государственной премии. Составы секций должны состоять из нечетного числа членов в количестве не более 9 человек. Отбор ученых и экспертов в составы секций производится на основе ранжированного списка.";
дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
"Ученые, избираемые в составы секций, должны быть гражданами Республики Казахстан, имеющими степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, доктора или кандидата наук, действующими работниками аккредитованных субъектов научной и (или) научно-технической деятельности и иметь:

1) секция бағыты бойынша кемінде 10 (он) жыл ғылыми-зерттеу және (немесе) ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі;
2) кандидатура ұсынылған күнге Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларына сәйкес кемінде 3 (үш) Хирш индексі;
3) Web of Science базасының 1 (бірінші), 2 (екінші) және 3 (үшінші) квартиліне кіретін және (немесе) Scopus базасындағы CiteScore бойынша кемінде 35 (отыз бес) процентилі бар басылымдарда соңғы 5 (бес) жыл ішінде кемінде 2 (екі) мақаласы болуы тиіс.
Гуманитарлық, қоғамдық, саяси және әлеуметтік ғылымдар саласындағы ғалымдарға Хирш индексінің болуы туралы талап қолданылмайды. Гуманитарлық, қоғамдық, саяси және әлеуметтік ғылымдар саласындағы ғалымдарға қатысты 4-тармақтың 3) тармақшасында белгіленген талаптың орнына кандидатура ұсынылған күнге соңғы 5 (бес) жыл ішінде Web of Science және (немесе) Scopus халықаралық базаларында индекстелетін басылымдарда кемінде 3 (үш) жарияланымның болуы ескеріледі.
Секциялардың құрамына экономикалық сараптама жүргізу үшін бір сарапшы қосылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Комиссия қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі";
9-тармақта:
үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссия мүшелері үштен аспайтын жұмыс бойынша Мемлекеттік сыйлық беру туралы оң шешім қабылдайды.
Егер жасырын дауыс берудің қорытындылары бойынша үштен артық жұмыс отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелері дауысы санының кемінде 50%-ін жинаса, онда мемлекеттік сыйлықтар ең көп дауыс санын алған үш жұмысқа беріледі.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
тақырыбында және мәтінде "Қазақстан Республикасының" деген сөздерден кейін "Абай атындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультациялық-кеңесші орган болып табылады және Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын (бұдан әрі – Мемлекеттік сыйлық) алуға ұсынылатын жұмыстарды қарау және іріктеу мақсатында құрылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді. Комиссияны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы басқарады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Комиссия қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі";
8-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссияның отырыстары олардың мүшелерінің жалпы санының үштен екісі болған кезде заңды болып табылады. Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді.";
9-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

1) стаж научно-исследовательской и (или) научно-педагогической работы по направлению секции не менее 10 (десять) лет;
2) индекс Хирша не менее 3 (три) согласно международным базам Web of Science и (или) Scopus на дату представления кандидатуры;
3) не менее 2 (два) статей в течение последних 5 (пять) лет в изданиях, входящих в 1 (первый), 2 (второй) и 3 (третий) квартили базы Web of Science и (или) имеющих процентиль по Cite Score в базе Scopus не менее 35 (тридцать пять).
На ученых в области гуманитарных, общественных, политических и социальных наук требование о наличии индекса Хирша не распространяется. Вместо требования, установленного подпунктом 3) пункта 4, в отношении ученых в области гуманитарных, общественных, политических и социальных наук учитывается наличие не менее 3 (три) публикаций на дату представления кандидатуры в течение последних 5 (пять) лет в изданиях, индексируемых в международных базах Web of Science и (или) Scopus.
В составы секций включается один эксперт для проведения экономической экспертизы.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация и порядок деятельности Комиссии";
в пункте 9:
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"Члены Комиссии принимают положительные решения о присуждении Государственной премии не более чем по трем работам.
Если по итогам тайного голосования более чем три работы набрали не менее 50% голосов от числа голосов членов Комиссии, присутствующих на заседании, то государственные премии присуждаются трем работам, набравшим наибольшее число голосов.";
в Положении о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства, утвержденном вышеназванным Указом:
в заголовке и тексте после слов "в области литературы и искусства" дополнить словами "имени Абая";
в главе 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Комиссия по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и создается в целях рассмотрения и отбора работ, выдвигаемых на соискание Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее – Государственная премия).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан. Возглавляет Комиссию Государственный секретарь Республики Казахстан.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация и порядок деятельности Комиссии";
в пункте 8:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Заседания Комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа их членов. Решения Комиссии оформляются протоколом.";
в пункте 9:
часть первую изложить в следующей редакции:

"9. Комиссияның шешімдері қарапайым көпшілік дауыспен:
1) алдын ала іріктеу кезінде ашық дауыс берумен;
2) түпкілікті іріктеу кезінде жасырын дауыс берумен қабылданады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мемлекеттік сыйлық алуға Комиссия мүшелерінің жұмыстары ұсынылған жағдайда, олар Комиссияның жұмысына қатыспайды.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамында:
мына:
"Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі
төрағаның орынбасары"
деген жол алып тасталсын;
құрамына:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
төрағаның орынбасары,
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары
төрағаның орынбасары
енгізілсін;
"Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының әлеуметтік-экономикалық мәселелерге жетекшілік ететін орынбасары" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасы осы Жарлыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 24 наурыздағы
№ 292 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі – әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық) және Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі – Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық) ғылым, техника, әдебиет пен өнер қайраткерлерінің қоғам мен мемлекет алдындағы сіңірген еңбегін жоғары тану болып табылады.
2. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық Қазақстан Республикасының азаматтарына:
1) ұлттық және/немесе халықаралық деңгейде әлеуметтік-экономикалық және ғылыми-техникалық дамуға ықпал еткен ғылыми жаңалықтары;

"9. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов:
1) при предварительном отборе – открытым голосованием;
2) при окончательном отборе – тайным голосованием.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В случае выдвижения на соискание Государственной премии работ членов Комиссии последние не принимают участия в работе Комиссии.";
в составе Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, утвержденном вышеназванным Указом:
строку:
"Министр образования и науки Республики Казахстан
заместитель председателя"
исключить;
ввести в состав:
Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан
заместителем председателя,
первого заместителя Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
заместителем председателя;
после строки "заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, курирующий социально-экономические вопросы" дополнить строкой следующего содержания:
"Министр образования и науки Республики Казахстан";
состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу;
описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 24 марта 2020 года
№ 292
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года
№ 993
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая
1. Государственная премия Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (далее – Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби) и Государственная премия Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее – Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая) являются высшим признанием заслуг деятелей науки, техники, литературы и искусства перед обществом и государством.
2. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби присуждается гражданам Республики Казахстан за:
1) научные открытия, оказавшие влияние на социально-экономическое и научно-техническое развитие на национальном и/или международном уровне;

2) білімнің жаңа салаларын және/немесе білімнің бір саласында жаңа бағытты ашқан монографиялар мен ғылыми жұмыстары;
3) мемлекеттік саясатта өзгерістерді қамтамасыз еткен ғылыми және ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелері;
4) техниканың, материалдар мен технологиялардың экономикалық және (немесе) әлеуметтік тиімділікті қамтамасыз еткен жаңа түрлерін әзірлегені және өндірісін ұйымдастырғаны, жүргізілген зерттеулер негізінде оларды экономиканың әртүрлі салаларына енгізгені;
5) экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтер қамтылатын мүлдем жаңа бұйымдар, технологиялық процестер әзірлегені және жасағаны;
6) ғылыми білімдерді коммерциялық өнімдерге, экономикалық және әлеуметтік артықшылықтары бар процестерге немесе көрсетілетін қызметтерге инновациялық түрлендіргені;
7) басым әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуді және ішкі және сыртқы нарықта Қазақстан Республикасының бәсекеге қабілеттілігінің өсуін қамтамасыз еткен технологияларды өндіріске енгізу бойынша инновациялық қызметтің расталған нәтижелері үшін беріледі.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдіктерге Қазақстан мәдениетінің дамуына ерекше бағалы үлес деп танылған әдебиет пен өнер саласындағы аса үздік шығармалары үшін беріледі.
3. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті Тәуелсіздік күніне береді.
Әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық 2008 - 2018 жылдар аралығында берілді, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық 2020 жылдан бастап беріледі.
Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық 2015 жылдан бастап беріледі.
Екі жылда бір рет, сондай-ақ халықаралық және республикалық деңгейде Әбу Насыр әл-Фараби мен Абай Құнанбайұлының мерейтойларын мерекелеу жылдары әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы үш мемлекеттік сыйлық және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы екі мемлекеттік сыйлық беріледі.
4. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия және Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссиялар) қарайды.
Комиссиялардың құрамы мен олар туралы ережелер Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі жүзеге асырады.

2) монографии и научные работы, открывшие новые области знаний и/или новое направление в одной области знаний;
3) результаты научной и научно-технической деятельности, обеспечившие изменения в государственной политике;
4) разработку и организацию производства новых видов техники, материалов и технологий, обеспечивших экономический и (или) социальный эффект, их внедрение в различные отрасли экономики на основе проведенного исследования;
5) разработку и создание принципиально новых изделий, технологических процессов в различных отраслях экономики, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам;
6) инновационное преобразование научных знаний в коммерческие продукты, процессы или услуги, имеющие экономические и социальные преимущества;
7) подтвержденные результаты инновационной деятельности по внедрению в производство технологий, обеспечивших решение приоритетных социально-экономических задач и рост конкурентоспособности Республики Казахстан на внутреннем и внешнем рынках.
Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая присуждается гражданам Республики Казахстан и иностранцам за выдающиеся произведения в области литературы и искусства, признанные особо ценным вкладом в развитие культуры Казахстана.
3. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая присуждаются Президентом Республики Казахстан к Дню Независимости.
Государственная премия в области литературы и искусства присуждалась с 2008 по 2018 годы, Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая присуждается с 2020 года.
Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби присуждается с 2015 года.
Один раз в два года, а также в годы празднования юбилеев Абу Насра аль-Фараби и Абая Кунанбайулы на международном и республиканском уровне присуждаются три государственные премии в области науки и техники имени аль-Фараби и две государственные премии в области литературы и искусства имени Абая.
4. Работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая, рассматриваются Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, Комиссией по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (далее – комиссии).
Состав комиссий и положения о них утверждаются Указом Президента Республики Казахстан.
Обеспечение деятельности Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби осуществляется Министерством образования и науки Республики Казахстан, Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая – Министерством культуры и спорта Республики Казахстан.

5. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық ақшалай сыйақыдан, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломынан және төсбелгісінен тұрады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының және төсбелгісінің сипаттамасы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітіледі.
Комиссиялар Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының ақшалай сыйақы мөлшерін олар берілетін жылы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген сомалар шегінде айқындайды.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломдары мен төсбелгілерін дайындауға байланысты шығыстар Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің қаражаты есебінен қаржыландырылады.
6. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылатын ғылыми еңбектер жариялануға, ал техниканың жаңа түрлері, материалдар мен технологиялар әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған кезге қарай кемінде екі жыл бойы өндірісте игерілуге тиіс.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға жұмыстарды қабылдау аяқталғанға дейін бес жылдан аспайтын уақытта және кемінде бір жыл бұрын көпшілік айналым үшін орындалған бір автордың немесе авторлар ұжымының жұмыстары ұсыныла алады.
Жұмыс әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық алуға бір рет ұсынылады.
Бұрын Қазақстан Республикасы сыйлықтарына ие болған жұмыстар әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алу конкурсына қатысуға жіберілмейді.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы осы сыйлықтың лауреатына жаңа жетістігі үшін қайтадан берілуі мүмкін, бірақ көрсетілген сыйлық алдыңғы берілгенінен кейін кемінде бес жылдан ерте болмайды.
Бір автор немесе авторлар ұжымы Мемлекеттік сыйлық алуға қатарынан екі рет ұсыныла алмайды. Авторлар құрамы алдыңғы құрамының 2/3-сінен астамы ауысқан кезде авторлар ұжымы жаңартылған болып саналады.
7. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлыққа ұсынылатын ізденушілер ұжымы 8 адамнан аспауға тиіс.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлыққа ұсынылатын ізденушілер ұжымы 5 адамнан аспауға тиіс.
Бір ізденушінің кандидатурасы әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлыққа және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлыққа екі және одан да көп жұмыстар бойынша ұсыныла алмайды.
Мемлекеттік сыйлыққа ұсынылатын ізденушілер ұжымына жұмысты орындау процесінде тек әкімшілік және/немесе ұйымдастыру функцияларын жүзеге асырған тұлғаларды қосуға жол берілмейді.

5. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая состоят из денежного вознаграждения, диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан. Описание диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан утверждается Указом Президента Республики Казахстан.
Размеры денежного вознаграждения лауреата Государственной премии Республики Казахстан определяются комиссиями в год их присуждения в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Расходы, связанные с изготовлением дипломов и нагрудных знаков лауреата Государственной премии Республики Казахстан, финансируются за счет средств Министерства образования и науки Республики Казахстан и Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
6. Научные труды, выдвигаемые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, должны быть опубликованы, а новые виды техники, материалы и технологии освоены в производстве в течение не менее двух лет к моменту представления на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби.
На соискание Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая могут выдвигаться работы одного автора или коллектива авторов, исполненные для публичного обращения не ранее чем за пять лет и не позднее чем за один год до окончания приема работ.
Работа на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая выдвигается один раз.
Работы, ранее удостоенные премий Республики Казахстан, к участию в конкурсах на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая не допускаются.
Государственная премия Республики Казахстан может быть присуждена лауреату этой премии повторно за новое достижение, но не раньше чем через пять лет после предыдущего присуждения указанной премии.
Один и тот же автор или коллектив авторов не могут выдвигаться на соискание Государственной премии два раза подряд. Коллектив авторов считается обновленным при смене состава авторов более чем на 2/3 от предыдущего состава.
7. Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию в области науки и техники имени аль-Фараби, не должен превышать 8 человек.
Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию в области литературы и искусства имени Абая, не должен превышать 5 человек.
Одна и та же кандидатура соискателя не представляется на Государственную премию в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственную премию в области литературы и искусства имени Абая по двум и более работам.
Не допускается включение в коллектив соискателей Государственной премии лиц, осуществлявших в процессе выполнения работы только административные и/или организационные функции.

7-1. Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты беруге жұмыстарды түпкілікті іріктеу қорытындылары бойынша ерекше жағдайларда оны авторлармен қатар шығармашылық ұжымға беруді ұсынуы мүмкін.
8. Жұмыстарды әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық алуға ұсынуды мемлекеттік органдардың алқалары, ғылыми, ғылыми-техникалық, ғалымдар кеңестері мен басқа да ғылыми, оқу ұйымдарының алқалы органдары, шығармашылық одақтар мен ұжымдар жүргізеді.
9. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық алуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландырулар және оларды ресімдеу жөніндегі талаптар бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылады.
10. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстар бойынша мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізіледі.
11. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі:
1) әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды сыйлық берілетін жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан бастап сыйлықтар берілетін жылдың 1 наурызына дейін, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты алуға ұсынылған жұмыстарды сыйлық берілетін жылдың 1 наурызына дейін қабылдайды;
2) әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған, келіп түскен жұмыстарды комиссиялардың қарауына ұсынады.
12. Қазақстан Республикасының Үкіметі әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық, Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық беру туралы Қазақстан Республикасының Президенті актісінің жобасын қарайды және олар берілетін жылдың 1 қарашасына дейін оны Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
13. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлықты және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті салтанатты жағдайда тапсырады.
14. Әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық авторлар ұжымына берілген кезде оның ақшалай сыйақысы авторлары арасында тең бөлінеді.
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық авторлармен қатар шығармашылық ұжымға берілген жағдайда оның ақшалай сыйақысы шығармашылық ұжымға қатысушылардың, оның ішінде авторлардың арасында тең бөлінеді.

7-1. Комиссия по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая по итогам окончательного отбора работ на присуждение Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая в исключительных случаях может рекомендовать ее присуждение наравне с авторами творческому коллективу.
8. Выдвижение работ на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая производится коллегиями государственных органов, научными, научно-техническими, учеными советами и другими коллегиальными органами научных, учебных организаций, творческими союзами и коллективами.
9. Объявления о приеме работ на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая и требования по их оформлению размещаются в средствах массовой информации.
10. По работам, выдвинутым на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, проводится государственная научно-техническая экспертиза.
11. Министерство образования и науки Республики Казахстан и Министерство культуры и спорта Республики Казахстан:
1) принимают работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби с 1 декабря года, предшествующего присуждению премий, до 1 марта года присуждения премий, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая, до 1 марта года присуждения премий;
2) представляют на рассмотрение комиссий поступившие работы, выдвинутые на соискание Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая.
12. Правительство Республики Казахстан рассматривает проект акта Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби, Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая и вносит его в Администрацию Президента Республики Казахстан до 1 ноября года их присуждения.
13. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая вручаются Президентом Республики Казахстан в торжественной обстановке.
14. При присуждении Государственной премии в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая коллективу авторов ее денежное вознаграждение делится поровну между авторами.
В случае присуждения Государственной премии в области литературы и искусства имени Абая наравне с авторами творческому коллективу ее денежное вознаграждение делится поровну между участниками творческого коллектива, в том числе авторами.

15. Адам мемлекеттік сыйлықтар алуға ұсынылғаннан кейін қайтыс болған жағдайды қоспағанда, әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлық және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық қайтыс болғаннан кейін берілмейді.
Бұл жағдайда қайтыс болған лауреаттың дипломы, төсбелгісі мен ақшалай сыйақысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мұра бойынша беріледі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 24 наурыздағы
№ 292 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы
төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі
хатшы
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
Абдрахманов
Сауытбек Абдрахманұлы
әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Ақанаев
Амандос
суретші, ЮНЕСКО жанындағы Халықаралық сыншылар және өнертанушылар қауымдастығының мүшесі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Ананьева
Светлана Викторовна
әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының кандидаты (келісім бойынша)
Аравин
Юрий Петрович
музыкатанушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Асқар
Әлібек
жазушы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Ахетов
Амантай Қойшыбайұлы
жазушы, Қазақстан журналистер одағы сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Ахмадиев
Мурат Абдуреимович
әнші, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Ахмедьяров
Ғалым Алғиұлы
күйші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, "Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры" коммерциялық емес акционерлік қоғамының директоры (келісім бойынша)
Әбдуәлиев
Ақан Жылқышыбайұлы
әнші, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Т.Қ. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры (келісім бойынша)
Әбдікұлы
Төлен
жазушы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әлпиев
Төлеубек Нығметұлы
режиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әшімов
Асанәлі
театр мен кино актері және режиссері, Қазақстанның Еңбек Ері, КСРО және Қазақ КСР-інің халық әртісі, КСРО және Қазақ КСР мемлекеттік сыйлықтарының лауреаты, "Қазақстан театрлары ассоциациясы" заңды тұлғалардың ассоциациясының төрағасы (келісім бойынша)
Дүзелханов
Ағымсалы Дүзелханұлы
суретші, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Елгезек
Ақберен Елгезекұлы
ақын, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Ерғалиева
Райхан Әбдешқызы
өнертану докторы, ЮНЕСКО жанындағы Халықаралық көркемдік сыншылар қауымдастығының мүшесі, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны бейнелеу өнері бөлімінің меңгерушісі (келісім бойынша)
Есдәулет
Ұлықбек
ақын, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, "Қазақстан жазушылар одағы" республикалық қоғамдық бірлестігі басқармасының  төрағасы (келісім бойынша)
Жолжақсынов
Досхан Қалиұлы
театр мен кино актері және режиссері, продюсер, сценарист, Қазақстан Республикасының халық әртісі, Қазақстанның Ленин комсомолы сыйлығының лауреаты, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Жұмағалиев
Мүслім Садықұлы
суретші-дизайнер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Т.Қ. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің сән және костюм дизайны кафедрасының меңгерушісі (келісім бойынша)
Жүдебаев
Арман Әділханұлы
дирижер, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры (келісім бойынша)
Зәуірбекова
Бәтима Есмұратқызы
суретші-гобеленші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Ш.Уәлиханов атындағы Қазақ КСР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Қамзабекұлы
Дихан
әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Қанапиянов
Бақытжан Мұсаханұлы
ақын, аудармашы, кинодраматург, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Қыдырәлі
Дархан Қуандықұлы
тарих ғылымдарының докторы, "Дарын" мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, Халықаралық түркі академиясының президенті (келісім бойынша)
Матыжанов
Кенжехан Ісләмжанұлы
әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Муллашев
Камиль
суретші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Мұсақожаева
Айман Қожабекқызы
скрипкашы, Қазақ КСР-інің халық әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, Қазақстанның Еңбек Ері, "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры (келісім бойынша)
Мұхамеджанов
Төлеген Мұхамеджанұлы
композитор, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Мұхамедқызы
Майра
опера әншісі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Мұханбетқалиұлы
Қажығали
жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Нарымбетов
Сатыбалды
кинорежиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Негимов
Серік
әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Нүсіпжанова
Бибігүл Нұрғалиқызы
педагогика ғылымдарының кандидаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Обаев
Есмұхан Несіпбайұлы
режиссер, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Раушанов
Есенғали Әбдіжапбарұлы
ақын, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Рүстембеков
Ақмырза Исаұлы
сәулетші, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, "Қазақстан сәулетшілер одағы" республикалық қоғамдық бірлестігінің президенті (келісім бойынша)
Сатаев
Ахан Қарғамбайұлы
кинорежиссер, актер, продюсер, сценарист, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Сәрсенбай
Қали Қошқарұлы
жазушы, публицист, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Алматы ақшамы" газеті" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры-бас редакторы (келісім бойынша)
Смайыл
Алдан Зейноллаұлы
жазушы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Твердохлебов
Владимир Сергеевич
суретші-монументші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Тебегенов
Темірхан Сақаұлы
әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы (келісім бойынша)
Төлепбай
Ерболат Тоғысбайұлы
суретші, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген өнер қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Тұрсынов
Ермек Кәрімжанұлы
сценарист, продюсер, кинорежиссер, "Қазақстан кинематографистер одағы" қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Тұтқыбаева
Гүлжан Ұсамбекқызы
балетмейстер, Қазақстан Республикасының халық әртісі (келісім бойынша)
Тілеухан
Бекболат Қанайұлы
әнші, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Фазылов
Сайран Ахметжанович
сәулетші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "Дизайнерлердің қазақстандық одағы" республикалық қоғамдық бірлестігінің вице-президенті (келісім бойынша)
Шалабаев
Сейітқали
өнертанушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, "О.Таңсықбаев атындағы Алматы сәндік-қолданбалы өнер колледжі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Шашкова
Любовь Константиновна
ақын, аудармашы, "Простор" журналы редакторының орынбасары (келісім бойынша)
Шаштайұлы
Жұмабай
жазушы, халықаралық "Алаш" сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Шорохов
Павел-Игорь Иванович
мүсінші, Қазақстан Республикасының суретшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 24 наурыздағы
№ 292 Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің
СИПАТТАМАСЫ

15. Государственная премия в области науки и техники имени аль-Фараби и Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая не присуждаются посмертно, за исключением случая смерти лица после его выдвижения на их соискание.
В этом случае диплом, нагрудный знак и денежное вознаграждение умершего лауреата передаются по наследству в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 24 марта 2020 года
№ 292
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года
№ 993
СОСТАВ
Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая
Государственный секретарь Республики Казахстан
председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
заместитель председателя
первый заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
заместитель председателя
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан
секретарь
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
Абдрахманов Сауытбек Абдрахманұлы
литературный критик, доктор филологических наук, заслуженный деятель Республики Казахстан, депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Аканаев Амандос
художник, член Международной ассоциации критиков и искусствоведов при ЮНЕСКО, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ананьева Светлана Викторовна
литературный критик, кандидат филологических наук (по согласованию)
Аравин Юрий Петрович
музыковед, заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Асқар Әлібек
писатель, заслуженный деятель Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ахетов Амантай Койшибаевич
писатель, лауреат премии Союза журналистов Казахстана (по согласованию)
Ахмадиев Мурат Абдуреимович
певец, народный артист Казахстана (по согласованию)
Ахмедьяров Галим Алгиевич
кюйши, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", директор некоммерческого акционерного общества "Государственный театр оперы и балета "Астана Опера" (по согласованию)
Абдуалиев Акан Жылкышыбаевич
певец, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", заслуженный деятель Казахстана, ректор республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Т.К. Жургенова" (по согласованию)
Әбдікұлы Төлен
писатель, заслуженный деятель Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Альпиев Толеубек Нигметович
режиссер, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ашимов Асанали
актер и режиссер театра и кино, Қазақстанның Еңбек Epi, народный артист СССР и Казахской ССР, лауреат государственных премий СССР и Казахской ССР, председатель ассоциации юридических лиц "Ассоциация театров Казахстана" (по согласованию)
Дузельханов Агимсалы Дузельханович
художник, заслуженный деятель Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Елгезек Ақберен Елгезекұлы
поэт, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын" (по согласованию)
Ергалиева Райхан Абдешевна
доктор искусствоведения, член Международной ассоциации художественных критиков при ЮНЕСКО, заведующий отделом изобразительного искусства республиканского государственного казенного предприятия "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
Есдаулет Ұлықбек
поэт, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, председатель правления республиканского общественного объединения "Союз писателей Казахстана" (по согласованию)
Жолжаксынов Досхан Калиевич
актер и режиссер театра и кино, продюсер, сценарист, народный артист Республики Казахстан, лауреат премии Ленинского комсомола Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Жумагалиев Муслим Садыкович
художник-дизайнер, заслуженный деятель Казахстана, заведующий кафедрой моды и дизайна костюма республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Т.К. Жургенова" (по согласованию)
Жудебаев Арман Адильханович
дирижер, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", заслуженный деятель Казахстана, ректор республиканского государственного учреждения "Казахская национальная консерватория имени Курмангазы" (по согласованию)
Заурбекова Батима Есмуратовна
художник-гобеленщик, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Казахской ССР имени Ч.Валиханова (по согласованию)
Қамзабекұлы Дихан
литературовед, доктор филологических наук, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын" (по согласованию)
Канапьянов Бахытжан Мусаханович
поэт, писатель, переводчик, кинодраматург, заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Қыдырәлі Дархан Қуандықұлы
доктор исторических наук, лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", президент Международной тюркской академии (по согласованию)
Матыжанов Кенжехан Слямжанович
литературный критик, доктор филологических наук, директор республиканского государственного казенного предприятия "Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
Муллашев Камиль
художник, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Мусахаджаева Айман Кожебековна
скрипачка, народная артистка Казахской ССР, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, Қазақстанның Еңбек Epi, ректор республиканского государственного учреждения "Казахский национальный университет искусств" (по согласованию)
Мухамеджанов Толеген Мухамеджанович
композитор, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Мухамедкызы Майра
оперная певица, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Мұханбетқалиұлы Қажығали
писатель, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Нарымбетов Сатыбалды
кинорежиссер, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Негимов Серик
литературовед, доктор филологических наук (по согласованию)
Нусипжанова Бибигуль Нургалиевна
кандидат педагогических наук, заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Обаев Исмухан Несипбаевич
режиссер, народный артист Казахстана (по согласованию)
Раушанов Есенгали Абдижапбарович
поэт, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Рустембеков Акмурза Исаевич
архитектор, заслуженный деятель Республики Казахстан, президент республиканского общественного объединения "Союз архитекторов Казахстана" (по согласованию)
Сатаев Ахан Каргамбаевич
кинорежиссер, актер, продюсер, сценарист, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Сәрсенбай Қали Қошқарұлы
писатель, публицист, заслуженный деятель Казахстана, директор-главный редактор товарищества с ограниченной ответственностью "Газета "Алматы ақшамы" (по согласованию)
Смайыл Алдан Зейноллаұлы
писатель, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Твердохлебов Владимир Сергеевич
художник-монументалист, заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Тебегенов Темирхан Сакаевич
литературовед, доктор филологических наук (по согласованию)
Төлепбай Ерболат Тоғысбайұлы
художник, заслуженный деятель искусств Казахской ССР, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Турсунов Ермек Каримжанович
сценарист, продюсер, кинорежиссер, председатель общественного объединения "Союз кинематографистов Казахстана" (по согласованию)
Туткибаева Гульжана Усамбековна
балетмейстер, народная артистка Республики Казахстан (по согласованию)
Тілеухан Бекболат Қанайұлы
певец, заслуженный артист Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Фазылов Сайран Ахметжанович
архитектор, заслуженный деятель Казахстана, вице-президент республиканского общественного объединения "Казахстанский союз дизайнеров" (по согласованию)
Шалабаев Сейтхали
искусствовед, заслуженный деятель Казахстана, директор республиканского государственного казенного предприятия "Алматинский колледж декоративно-прикладного искусства имени А.Тансыкбаева" (по согласованию)
Шашкова Любовь Константиновна
поэтесса, переводчик, заместитель редактора журнала "Простор" (по согласованию)
Шаштайұлы Жұмабай
писатель, лауреат международной премии "Алаш", заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)
Шорохов Павел-Игорь Иванович
скульптор, член Союза художников Республики Казахстан (по согласованию)
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 24 марта 2020 года
№ 292
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года
№ 993
ОПИСАНИЕ
диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары лауреатының дипломы:
1) көлемі 330 х 115 мм қатты мұқабадан;
2) көлемі 320 х 110 мм жапсырма беттен тұрады.
Дипломның мұқабасы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес былғарыдан жасалады.
Дипломның мұқабасында:
1) үстіңгі жағында – алтын түспен бедерленіп салынған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтаңбаның төменгі жағында – мемлекеттік тілде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасының
әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 1-қосымша);
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 2-қосымша)
деген алтын түспен бедерленіп жазылған жазу орналасады.
2. Жапсырма бет баспаханалық тәсілмен қорғау дәрежелері бар, көк түсті арнайы қағазда басылып шығарылады.
Жапсырма беттің беткі жағында:
1) үстіңгі жағында – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы;
2) Мемлекеттік Елтаңбаның төменгі жағында – мемлекеттік тілде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы
ғылым мен техника саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 3-қосымша);
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 4-қосымша)
деген жазу орналасады.
Жапсырма беттің ішкі екі жағының ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі фон ретінде түсірілген.
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары лауреаты дипломының жапсырма бетінің ішкі сол жағында мемлекеттік тілде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ
АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА
САЛАСЫНДАҒЫ____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ";
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨНЕР
САЛАСЫНДАҒЫ _____ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ"
деген мәтін орналасады.
Төменде:
"Қазақстан Республикасының
Президенті            Қ.Тоқаев"
деген сөздер орналасады.
Оның төменгі сол жағында дипломның нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары лауреаты дипломының жапсырма бетінің ішкі оң жағында орыс тілінде:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Указом Президента Республики Казахстан
от года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ НАУКИ И ТЕХНИКИ ИМЕНИ АЛЬ-ФАРАБИ
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО
ученая степень";
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"Указом Президента Республики Казахстан
от года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ ЛИТЕРАТУРЫ И ИСКУССТВА ИМЕНИ АБАЯ
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО"
деген мәтін орналасады.

1. Диплом лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая состоит из:
1) твердой обложки размером 330 х 115 мм;
2) вкладыша размером 320 х 110 мм.
Обложка диплома изготавливается из кожи цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
На обложке размещаются выполненные тиснением золотого цвета:
1) сверху – Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом – надпись на государственном языке:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"Қазақстан Республикасының
әл-Фараби атындағы ғылым
мен техника саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 1 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан);
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 2 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан).
2. Вкладыш печатается типографским способом на специальной со степенями защиты бумаге голубого цвета.
На лицевой стороне вкладыша размещаются:
1) сверху – Государственный Герб Республики Казахстан;
2) под Государственным Гербом – надпись на государственном языке:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"Қазақстан Республикасының
әл-Фараби атындағы ғылым
мен техника саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 3 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан);
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Қазақстан Республикасының
Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы
мемлекеттік сыйлығы лауреатының
ДИПЛОМЫ" (приложение 4 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан).
На обеих внутренних сторонах вкладыша в центре выполнены фоновые изображения Государственного Герба Республики Казахстан.
На левой внутренней стороне вкладыша диплома лауреата Государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая напечатан текст на государственном языке:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ғылыми дәрежесі
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ
АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА
САЛАСЫНДАҒЫ ____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ";
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Қазақстан Республикасы Президентінің
жылғы № Жарлығымен
"жұмыстың атауы"
жұмысы үшін
ТЕГІ, АТЫ, ӘКЕСІНІҢ АТЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨНЕР
САЛАСЫНДАҒЫ ____ ЖЫЛҒЫ
МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫ БЕРІЛДІ".
Внизу расположены слова:
"Қазақстан Республикасының
Президенті Қ. Тоқаев".
Слева под ними указан номер диплома.
На правой внутренней стороне вкладыша диплома лауреата Государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая напечатан текст на русском языке:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"Указом Президента Республики Казахстан
от года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ НАУКИ И ТЕХНИКИ ИМЕНИ АЛЬ-ФАРАБИ
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО
ученая степень";
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"Указом Президента Республики Казахстан
от года №
ПРИСУЖДЕНА
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРЕМИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
В ОБЛАСТИ ЛИТЕРАТУРЫ И ИСКУССТВА ИМЕНИ АБАЯ
______ ГОДА
за работу "наименование работы"
ФАМИЛИЯ, ИМЯ, ОТЧЕСТВО".

3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлығы лауреатының төсбелгісі төртбұрышты тағанға ілмешекпен бекітілген, диаметрі 25 мм, қалыңдығы 2 мм шеңбер түрінде алтын жалатылған жезден жасалған.
25 мм х 15 мм көлеміндегі тағанға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес қатқыл лента, тағанның сыртқы жағында – визорлы бекіткіші бар түйреуіш бекітілген.
Төсбелгінің жылтыр бетінің беткі жағында:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін ортасында – әл-Фарабидің бедерлі бюсті, төменде – ӘЛ-ФАРАБИ деген бедерлі жазу бар;
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін ортасында – Абайдың бедерлі бюсті, төменде – АБАЙ деген бедерлі жазу бар.
Төсбелгінің сыртқы жағында:
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" деген бедерлі жазу және нөмір орналасқан (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 5-қосымша);
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы үшін:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨНЕР САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" деген бедерлі жазу және нөмір орналасқан (Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің сипаттамасына 6-қосымша).
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының
БЕЙНЕСІ (қатты мұқаба)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының
БЕЙНЕСІ (қатты мұқаба)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының
БЕЙНЕСІ (жапсырманың беткі жағы)
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының
БЕЙНЕСІ (жапсырма бетінің ішкі жағы)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының
БЕЙНЕСІ (жапсырманың беткі жағы)
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығы лауреаты дипломының
БЕЙНЕСІ (жапсырма бетінің ішкі жағы)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы мемлекеттік сыйлығының лауреаты төсбелгісінің
ГРАФИКАЛЫҚ БЕЙНЕСІ
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
сыйлығы лауреатының дипломы мен
төсбелгісінің сипаттамасына
6-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығының лауреаты төсбелгісінің
ГРАФИКАЛЫҚ БЕЙНЕСІ

3. Нагрудный знак лауреата Государственной премии Республики Казахстан изготовлен из латуни с золочением в виде круга, диаметр которого 25 мм, толщина 2 мм, прикреплен подвеской к четырехугольной планке.
На планке размером 25 мм х 15 мм прикреплена муаровая лента цвета Государственного Флага Республики Казахстан, на оборотной стороне планки – булавка с визорным замком.
На лицевой стороне нагрудного знака с блестящей поверхностью имеется выступающий рельеф с изображениями:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби по центру – бюст аль-Фараби, внизу – надпись "ӘЛ-ФАРАБИ";
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая по центру – бюст Абая, внизу – надпись "АБАЙ".
На оборотной стороне нагрудного знака расположена рельефная надпись:
для Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘЛ-ФАРАБИ АТЫНДАҒЫ ҒЫЛЫМ МЕН ТЕХНИКА САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" и номер (приложение 5 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан);
для Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АБАЙ АТЫНДАҒЫ ӘДЕБИЕТ ПЕН ӨНЕР САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК СЫЙЛЫҒЫНЫҢ ЛАУРЕАТЫ" и номер (приложение 6 к описанию диплома и нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан).
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (твердая обложка)
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (твердая обложка)
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (лицевая сторона вкладыша)
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби (внутренняя сторона вкладыша)
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (лицевая сторона вкладыша)
ИЗОБРАЖЕНИЕ диплома лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая (внутренняя сторона вкладыша)
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ГРАФИЧЕСКОЕ ИЗОБРАЖЕНИЕ нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
к описанию диплома и
нагрудного знака
лауреата Государственной
премии Республики Казахстан
ГРАФИЧЕСКОЕ ИЗОБРАЖЕНИЕ нагрудного знака лауреата Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая