Жамбыл Жабаевтың 175 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 22 ақпандағы № 516 Жарлығы
2021 жылы Жамбыл Жабаевтың 175 жылдық мерейтойын жоғары ұйымдастырушылық және мазмұндық деңгейде мерекелеуді қамтамасыз ету мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Жамбыл Жабаевтың 175 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) қосымшаға сәйкес құрамда құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы болып белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі Жамбыл Жабаевтың 175 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі жалпы республикалық жоспардың жобасын Мемлекеттік комиссияның қарауына 2021 жылғы 23 ақпанға дейін енгізуді қамтамасыз етсін.
4. Мемлекеттік комиссия:
1) Жамбыл Жабаевтың 175 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі жалпыреспубликалық жоспарды 2021 жылғы 1 наурызға дейін бекітсін;
2) осы Жарлықты іске асыру жөнінде өзге де шараларды қабылдасын.
5 Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 22 ақпандағы
№ 516 Жарлығына
ҚОСЫМША
Жамбыл Жабаевтың 175 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссияның ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы, төраға
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы хатшылығының меңгерушісі, комиссияның хатшысы комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің әлеуметтік мәселелер жөніндегі орынбасары
мемлекеттің өңірлік саясаты саласындағы жұмысқа жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің Баспасөз хатшысы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орын басары - Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдык даму министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
Нұр-Сұлтан қаласының әкімі
Алматы қаласының әкімі
Шымкент қаласының әкімі
Ақмола облысының әкімі
Ақтөбе облысының әкімі
Алматы облысының әкімі
Атырау облысының әкімі
Батыс Қазақстан облысының әкімі
Жамбыл облысының әкімі
Қарағанды облысының әкімі
Қостанай облысының әкімі
Қызылорда облысыньің әкімі
Маңғыстау облысының әкімі
Павлодар облысының әкімі
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі
Түркістан облысының әкімі
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы
Есімов Ахметжан Смағұлұлы - “Самұрық-Қазына” ұлттық әл-ауқат қоры” акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Нөкетаева Динар Жүсіпәліқызы - Қазақстан Республиасының Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Оразалин Нұрлан Мірқасымұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының жанындағы Сенаторлар кеңесінің мүшесі (келісім бойынша)
Нұрманбетова Жәмилә Нүсіпжанқызы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Тілеухан Бекболат Қанайұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
“Қазақстан Жазушылар одағы” республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің “Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті” коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма басшысы - ректоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің “әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті” коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма басшысы - ректоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің “Т.К. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы” республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры (келісім бойынша)
Казақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің “Жамбыл атындағы Қазақ мемлекеттік филармониясы” республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Темірболат Бақытжан Берікбайұлы - “Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының кітапханасы” мемлекеттік мекемесінің директоры (келісім бойынша)
Жолдасбеков Мырзатай - мемлекет қайраткері, ғалым, филология ғылымының докторы, профессор (келісім бойынша)
Үмбетов Серік Әбікенұлы - мемлекет және қоғам қайраткері (келісім бойынша)
Әуезов Мұрат Мұхтарұлы - мәдениеттанушы, қоғам қайраткері (келісім бойынша)
Қыдырәлі Дархан Қуандықұлы - Халықаралық Түркі академиясының президенті, “Егемен Қазақстан” республикалық газеті” акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Айымбетов Айдын Ақанұлы - Қазақстан Республикасының ғарышкері, Халық қаһарманы (келісім бойынша)
Салғараұлы Қойшығара - жазушы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Қапалбекұлы Нағашыбек - жазушы, халықаралық “Алаш” әдеби сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Қожамқұлов Төлеген Әбдісағиұлы - Алматы облысы Жамбыл ауданының құрметті азаматы (келісім бойынша)
Ғалым Жайлыбай - ақын, халықаралық “Алаш” әдеби сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Тебегенов Темірхан Сақаұлы - ғалым, филология ғылымының докторы, профессор (келісім бойынша)
Дәутайұлы Несіпбек - “Жамбыл” журналының директоры - бас редакторы (келісім бойынша)
Қалижанов Уәлихан Қалижанұлы - Қазақстан Жазушылар одағының мүшесі, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері (келісім бойынша)
Шаштайұлы Жұмабай - Қазақстан Жазушылар одағының мүшесі, Халықаралық Жамбыл атындағы сыйлықтың лауреаты (келісім бойынша)
Жамбылов Жеңісхан - Алматы облысы Жамбыл ауданың құрметті азаматы (келісім бойынша)
Матыжанов Кенжехан Ісләмжанұлы - М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институтының директоры (келісім бойынша)
Қасқабасов Сейіт Асқарұлы - әдебиеттанушы, фольклортанушы ғалым, Қазақстан Ұлттық ғылым академиясының академигі, филология ғылымдарының докторы, профессор келісім бойынша).

О создании Государственной комиссии по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Жамбыла Жабаева
Указ Президента Республики Казахстан от 22 февраля 2021 года № 516
В целях обеспечения празднования в 2021 году на высоком организационном и содержательном уровне 175-летнего юбилея Жамбыла Жабаева ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Создать Государственную комиссию по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Жамбыла Жабаева (далее - Государственная комиссия) в составе согласно приложению.
2. Рабочим органом Государственной комиссии определить Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
3. Правительству Республики Казахстан обеспечить внесение проекта Общереспубликанского плана по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Жамбыла Жабаева на рассмотрение Государственной комиссии до 23 февраля 2021 года.
4. Государственной комиссии:
1) утвердить до 1 марта 2021 года Общереспубликанский план по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Жамбыла Жабаева;
2) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 февраля 2021 года № 516
СОСТАВ
Государственной комиссии по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Жамбыла Жабаева
Государственный секретарь Республики Казахстан, председатель
Первый заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, заместитель председателя
заведующий Секретариатом Государственного секретаря Республики Казахстан, секретарь комиссии
члены комиссии:
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан по социальным вопросам
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, координирующий работу в сфере региональной политики государства
Пресс-секретарь Президента Республики Казахстан
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан - Министр иностранных дел Республики Казахстан
Министр информации и общественного развития Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
аким города Нур-Султана
аким города Алматы
аким города Шымкента
аким Акмолинской области
аким Актюбинской области
аким Алматинской области
аким Атырауской области
аким Западно-Казахстанской области
аким Жамбылской области
аким Карагандинской области
аким Костанайской области
аким Кызылординской области
аким Мангистауской области
аким Павлодарской области
аким Северо-Казахстанской области
аким Туркестанской области
аким Восточно-Казахстанской области
Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан
Есимов Ахметжан Смагулович
-
Председатель Правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию)
Нукетаева Динар Жусупалиевна
-
депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Оразалин Нурлан Мыркасымович
-
член Совета сенаторов при Сенате Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Нурманбетова Джамиля Нусупжановна
-
председатель Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Тлеухан Бекболат Канаевич
-
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
председатель республиканского общественного объединения "Союз писателей Казахстана" (по согласованию)
председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
ректор республиканского государственного учреждения "Казахская национальная академия искусств имени Т.К. Жургенова" Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
директор республиканского государственного казенного предприятия "Казахская государственная филармония имени Жамбыла" Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
Темирболат Бакытжап Берикбаевич
-
директор государственного учреждения "Библиотека Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы" (по согласованию)
Жолдасбеков Мырзатай
-
государственный деятель, ученый, доктор филологических наук, профессор (по согласованию)
Умбетов Серик Абикенович
-
государственный и общественный деятель (по согласованию)
Ауэзов Мурат Мухтарович
-
культуролог, общественный деятель (по согласованию)
Кыдырали Дархан Куандыкулы
-
президент Международной Тюркской академии, председатель правления акционерного общества "Республиканская газета "Егемен Қазакстан" (по согласованию)
Айымбетов Айдын Аканович
-
космонавт Республики Казахстан, Халық қаһарманы (по согласованию)
Салғараұлы Қойшығара
-
писатель, заслуженный деятель Республики Казахстан (по согласованию)
Қапалбекұлы Нағашыбек
-
писатель, лауреат международной литературной премии "Алаш" (по согласованию)
Кожамкулов Толеген Абдисагиевич
-
почетный гражданин Жамбылского района Алматинской области (по согласованию)
Галым Жайлыбай
-
поэт, лауреат международной литературной премии "Алаш" (по согласованию)
Тебегенов Темирхан Сакаевич
-
ученый, доктор филологических наук, профессор (по согласованию)
Дәутайұлы Несіпбек
-
директор-главный редактор журнала "Жамбыл" (по согласованию)
Калижанов Уалихан Калижанович
-
член Союза писателей Казахстана, заслуженный деятель Республики Казахстан (по согласованию)
Шаштайұлы Жұмабай
-
член Союза писателей Казахстана, лауреат Международной премии имени Жамбыла (по согласованию)
Жамбылов Женисхан
-
почетный гражданин Жамбылского района Алматинской области (по согласованию)
Матыжанов Кенжехан Слямжанович
-
директор Института литературы и искусства имени М.О. Ауэзова (по согласованию)
Каскабасов Сеит Аскарович
-
литературовед, ученый-фольклорист, академик Национальной Академии наук Казахстана, доктор филологических наук, профессор (по согласованию)