"Президенттік жастар кадр резервінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 141 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 18 мамырдағы № 580 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Президенттік жастар кадр резервінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 141 Жарлығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Жастар кадр резерві жөніндегі ұлттық комиссияның құрамы осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Президенттік жастар кадр резервін қалыптастыру қағидалары осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 18 мамырдағы
№ 580 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 27 тамыздағы
№ 141 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Жастар кадр резерві жөніндегі ұлттық комиссияның ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Президенті Əкімшілігінің Басшысы, комиссия төрағасы
Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы, комиссия төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы, комиссия төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасы Президенті Əкімшілігі Басшысының өңірлік саясат мəселелеріне жетекшілік етуші орынбасары, комиссия мүшесі
Қазақстан Республикасы Президентінің саяси мәселелер жөніндегі көмекшісі, комиссия мүшесі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы, комиссия мүшесі
Қазақстан Республикасы Президенті Əкімшілігінің Мемлекеттік басқару бөлімінің меңгерушісі, комиссия мүшесі
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының ректоры, комиссия мүшесі
Қазақстан Республикасы Президенті Əкімшілігінің Мемлекеттік қызмет жəне кадр саясаты бөлімінің меңгерушісі, комиссияның хатшысы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 18 мамырдағы
№ 580 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 27 тамыздағы
№ 141 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Президенттік жастар кадр резервін қалыптастыру ҚАҒИДАЛАРЫ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Президенттік жастар кадр резервін қалыптастыру қағидалары (бұдан əрі – Қағидалар) Президенттік жастар кадр резервін (бұдан әрі – Резерв) қалыптастыру тəртібін айқындайды.
2. Резервке іріктеуді Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Жастар кадр резерві жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан əрі – Ұлттық комиссия) жүзеге асырады.

О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 141 "О некоторых вопросах Президентского молодежного кадрового резерва"
Указ Президента Республики Казахстан от 18 мая 2021 года № 580.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 141 "О некоторых вопросах Президентского молодежного кадрового резерва" следующие изменения:
1) состав Национальной комиссии по молодежному кадровому резерву при Президенте Республики Казахстан, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
2) Правила формирования Президентского молодежного кадрового резерва, утвержденные вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 18 мая 2021 года № 580
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 августа 2019 года № 141
СОСТАВ
Национальной комиссии по молодежному кадровому резерву при Президенте Республики Казахстан
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, председатель комиссии
начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан, заместитель председателя комиссии
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, заместитель председателя комиссии
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, курирующий вопросы региональной политики, член комиссии
помощник Президента Республики Казахстан по политическим вопросам, член комиссии
Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, член комиссии
заведующий Отделом государственного управления Администрации Президента Республики Казахстан, член комиссии
ректор Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан, член комиссии
заведующий Отделом государственной службы и кадровой политики Администрации Президента Республики Казахстан, секретарь комиссии
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 18 мая 2021 года № 580
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 августа 2019 года № 141
ПРАВИЛА
формирования Президентского молодежного кадрового резерва
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования Президентского молодежного кадрового резерва (далее – Правила) определяют порядок формирования Президентского молодежного кадрового резерва (далее – Резерв).
2. Отбор в Резерв осуществляется Национальной комиссией по молодежному кадровому резерву при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия).

3. Резервке іріктеуге отыз бес жастан аспаған, жоғары білімі жəне бес жылдан кем емес еңбек өтілі бар Қазақстан Республикасының азаматтары қатысады.
Қазақстан Республикасының Президенті тағайындаған адамдар, саяси қызметшілер, "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері, Президенттік жастар кадр резервінде тұрған адамдар Резервке іріктеуге қатысуға жіберілмейді.
4. Резервке алынған адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы уәкілетті комиссияның шешімі бойынша мемлекеттік саяси лауазымдарға, А корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына, "Б" корпусының басшылық лауазымдарына және "Б" корпусының А санаттар тобының лауазымдарына тағайындалуы мүмкін.
Осы тармақта көрсетілген лауазымдарға тағайындау Резервке алынған адамдардың қатарынан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тəртіппен өзге де адамдардың қатарынан жүзеге асырылуы мүмкін.
5. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі, басқа да əскерлері мен əскери құралымдарындағы, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы құқық қорғау жəне арнаулы мемлекеттік органдары басшылығының президенттік резервін қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 624 Жарлығына сəйкес жүзеге асырылатын құқық қорғау жəне арнаулы мемлекеттік органдардағы басшы лауазымдарға орналасу мəселелерін реттемейді.
2-тарау. Резервке іріктеу
6. Резервке іріктеу келесі кезеңдерден тұрады:
1) кандидаттардың құжаттарын қабылдау;
2) мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалау;
3) ситуациялық тапсырмаларды шешу;
4) құзыреттерді бағалау;
5) Резервке іріктеу жөніндегі сарапшылық комиссияда (бұдан əрі – Сарапшылық комиссия) кандидаттармен əңгімелесу;
6) Сарапшылық комиссия Резервке алуға ұсынған кандидаттарды Ұлттық комиссияның отырысында қарау.
Резервке іріктеудің кезеңдері ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы жүргізілуі мүмкін.
Резервке іріктеу кезеңдерін өткізу мерзімдерін Ұлттық комиссия айқындайды.
7. Іріктеуді жүргізу туралы хабарландыру мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уəкілетті органның (бұдан əрі – уəкілетті орган) интернет-ресурсында, сондай-ақ республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында жəне басқа ресурстарда Резервке іріктеуге қатысуға кандидаттардың құжаттарын қабылдау басталғанға дейін 10 жұмыс күн ішінде жарияланады.
Хабарландыру осы Қағидаларда айқындалған Резервке іріктеудің тəртібі туралы ақпаратты, құжаттарды қабылдау мерзімдерін қамтиды.
8. Іріктеуге қатысу үшін мынадай құжаттар ұсынылады:

3. В отборе в Резерв принимают участие граждане Республики Казахстан не старше тридцати пяти лет, имеющие высшее образование и трудовой стаж работы не менее пяти лет.
К участию в отборе в Резерв не допускаются лица, назначенные Президентом Республики Казахстан, политические служащие, административные государственные служащие корпуса "А", лица, находящиеся в Президентском молодежном кадровом резерве.
4. Лица, зачисленные в Резерв, могут быть назначены на политические государственные должности, административные государственные должности корпуса "А", руководящие должности корпуса "Б" и на должности группы категории А корпуса "Б" по решению уполномоченной комиссии при Президенте Республики Казахстан в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан.
Назначения на должности, указанные в настоящем пункте, могут осуществляться как из числа лиц, зачисленных в Резерв, так и из числа иных лиц в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Настоящие Правила не регулируют вопросы занятия руководящих должностей в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, а также в правоохранительных и специальных государственных органах, которое осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 624 "О формировании Президентского резерва руководства правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан".
Глава 2. Отбор в Резерв
6. Отбор в Резерв состоит из следующих этапов:
1) прием документов кандидатов;
2) оценка способности работать с текстовой и числовой информацией;
3) решение ситуационных задач;
4) оценка компетенций;
5) собеседование с кандидатами в Экспертной комиссии по отбору в Резерв (далее – Экспертная комиссия);
6) рассмотрение на заседании Национальной комиссии кандидатов, рекомендованных Экспертной комиссией для зачисления в Резерв.
Этапы отбора в Резерв могут проводиться с использованием информационных систем.
Сроки проведения этапов отбора в Резерв определяются Национальной комиссией.
7. Объявление о проведении отбора публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган), а также в республиканских средствах массовой информации и других ресурсах за 10 рабочих дней до начала приема документов кандидатов на участие в отборе в Резерв.
Объявление содержит информацию о порядке отбора в Резерв, определенном настоящими Правилами, сроки приема документов.
8. Для участия в отборе представляются следующие документы:

1) жеке басты куəландыратын құжаттың көшірмесі;
2) білім туралы құжаттың көшірмесі;
3) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) мемлекеттік тіл бойынша емтиханды тапсырғаны туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификат*.
Кандидат құжаттарды тапсыру кезінде Резервті қалыптастыру тәртібімен танысады, осы Қағидаларды қатаң сақтауға, сондай-ақ дербес деректерді жинау мен өңдеуге өз келісімін береді.
9. Мәтіндік ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін бағалауға осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келетін кандидаттар жіберіледі.
10. Іріктеудің әрбір кезеңінің қорытындысы бойынша ең жоғары нəтижелерді жинаған кандидаттар Резервке іріктеудің келесі кезеңіне жіберіледі.
Резервке іріктеудің әрбір келесі кезеңіне жіберілетін, ең жоғары нəтижелері бар кандидаттардың шекті санын Ұлттық комиссия айқындайды.
Бірнеше кандидатта тестілеудің бірдей нəтижелері болған жағдайда іріктеудің келесі кезеңіне Ұлттық комиссия айқындаған саннан асатын кандидаттардың саны жіберілуі мүмкін.
11. Резервке іріктеудің ашықтығын қамтамасыз ету үшін ситуациялық тапсырмаларды шешу және құзыреттерді бағалау кезеңдерінде сарапшылар қоғамдастығының өкілдері тартылуы мүмкін.
Ситуациялық тапсырмаларды шешу және құзыреттерді бағалау кезеңдерін өткізу қорытындылары бойынша кандидаттарға қойылған бағаларды негіздей отырып, әрбір кезең бойынша нәтижелер беріледі.
12. Сарапшылық комиссияның құрамын Қазақстан Республикасы Президентінің Əкімшілігі, соның ішінде мемлекеттік органдардың басшылары қатарынан айқындайды.
Сарапшылық комиссияның отырысына дайындалу кезінде уәкілетті орган кандидаттар туралы мəліметтерді, оның ішінде тиісті мемлекеттік органдардан сұратылатын мəліметтерді, сондай-ақ кандидаттардың "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының талаптарына сəйкестігін уəкілетті орган қарайды.
Сарапшылық комиссия әңгімелесудің қорытындысы бойынша іріктеудің алдыңғы кезеңдерінің нəтижелерін ескере отырып, ашық дауыс беру арқылы Резервке алуға ұсынылатын кандидаттардың тізімін жасайды жəне Ұлттық комиссияның қарауына жолдайды.
13. Ұлттық комиссия Қазақстан Республикасы Президентінің шешімімен жасақталады.
Ұлттық комиссия кандидаттарды үш жыл мерзімге Резервке алу туралы шешім шығарады.
Қажет болған жағдайда Ұлттық комиссия кандидаттармен әңгімелесу өткізеді.
14. Іріктеуге қатыстырудан бас тартудың және оның кез келген кезеңінен шығарудың негізі мыналар болып табылады:
1) кандидаттың Резервті қалыптастыру тәртібін сақтамауы;
2) анық емес ақпаратты және құжаттарды ұсыну;

1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия документа об образовании;
3) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность;
4) действительный официальный сертификат установленной формы о сдаче экзамена по государственному языку*.
При подаче документов кандидат ознакомляется с порядком формирования Резерва, дает свое согласие о строгом соблюдении настоящих Правил, а также на сбор и обработку персональных данных.
9. К оценке способности работать с текстовой информацией допускаются кандидаты, соответствующие требованиям, указанным в пункте 3 настоящих Правил.
10. Кандидаты, набравшие наивысшие результаты по итогам каждого этапа отбора, допускаются к следующему этапу отбора в Резерв.
Предельное число кандидатов с наивысшими результатами, допускаемых к каждому следующему этапу отбора в Резерв, определяется Национальной комиссией.
При равных результатах тестирования у нескольких кандидатов к следующему этапу отбора может быть допущено число кандидатов, превышающее число, определенное Национальной комиссией.
11. Для обеспечения прозрачности отбора в Резерв на этапах решения ситуационных задач и оценки компетенций могут привлекаться представители экспертного сообщества.
По итогам проведения этапов решения ситуационных задач и оценки компетенций кандидатам предоставляются результаты по каждому этапу с обоснованием выставленных оценок.
12. Состав Экспертной комиссии определяется Администрацией Президента Республики Казахстан, в том числе из числа руководителей государственных органов.
При подготовке к заседанию Экспертной комиссии уполномоченным органом рассматриваются сведения о кандидатах, в том числе запрашиваемые от соответствующих государственных органов, а также соответствие кандидатов требованиям пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
По итогам собеседования с учетом результатов предшествующих этапов отбора Экспертная комиссия путем открытого голосования формирует список кандидатов, рекомендуемых к зачислению в Резерв, и направляет на рассмотрение в Национальную комиссию.
13. Национальная комиссия формируется по решению Президента Республики Казахстан.
Национальная комиссия выносит решение о зачислении кандидатов в Резерв сроком на три года.
В случае необходимости Национальная комиссия проводит собеседование с кандидатами.
14. Основанием для отказа в участии в отборе и исключения на любом из его этапов являются:
1) несоблюдение кандидатом порядка формирования Резерва;
2) представление недостоверной информации и документов;

3) кандидаттардың "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының талаптарына сəйкес еместігі.
3-тарау. Резервтен шығару
15. Адамдарды Резервтен шығару:
1) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағында көзделген мемлекеттік қызметке қабылдаудан бас тарту үшін негіздер туындаған;
2) шет мемлекеттің азаматтығы болған;
3) Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан жағдайларда уәкілетті орган тиісті ұсыныстар берген кезде жүзеге асырылады.
4-тарау. Өтпелі ережелер
16. Ұлттық комиссияның 2019 жылғы 23 желтоқсандағы хаттамасымен алынған адамдардың Резервте болу мерзімі көрсетілген хаттамаға қол қойылған күннен бастап есептелетін бес жылды құрайды. Көрсетілген мерзім ішінде Резервке алынған адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы заңнамасына сәйкес саяси және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері лауазымдарына, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялардың басқармаларының төрағалары мен басқарма мүшелері лауазымдарына орналаса алады.
Ескертпе* Мемлекеттік тілді орташа білу деңгейінен (В1) жоғары меңгеру үшін қойылатын талаптарды айқындайтын Ұлттық стандарттарға сәйкес

3) несоответствие кандидатов требованиям пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
Глава 3. Исключение из Резерва
15. Исключение лиц из Резерва осуществляется при предоставлении соответствующих предложений уполномоченным органом в случаях:
1) возникновения оснований для отказа в принятии на государственную службу, предусмотренных в пункте 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан";
2) наличия гражданства иностранного государства;
3) утраты гражданства Республики Казахстан.
Глава 4. Переходные положения
16. Срок пребывания в Резерве лиц, зачисленных протоколом Национальной комиссии от 23 декабря 2019 года, составляет пять лет, исчисляемый со дня подписания указанного протокола. В течение указанного срока лица, зачисленные в Резерв, могут занять должности политических и административных государственных служащих корпуса "А" в соответствии с законодательством о государственной службе Республики Казахстан, а также должности председателей и членов правлений национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний.
Примечание* В соответствии с Национальными стандартами, определяющими требования к владению государственным языком не ниже среднего уровня (В1)