"Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының жалауы мен рәмізінің, ведомствоның аумақтық бөлімшелері мен білім беру ұйымдары жалауларының сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 549 Жарлығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 22 қазандағы № 679 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының жалауы мен рәмізінің, ведомствоның аумақтық бөлімшелері мен білім беру ұйымдары жалауларының сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 549 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жалауы мен рәмізінің, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері мен білім беру ұйымдары жалауларының, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының сипаттамасын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган жалауының;
2) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган рәмізінің;
3) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жалауларының;
4) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдары жалауларының;
5) азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының сипаттамалары бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосы жалауының сипаттамасы осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосы рәмізінің сипаттамасы осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жалауларының сипаттамасы осы Жарлыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының білім беру ұйымдары жалауларының сипаттамасы осы Жарлыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Жарлыққа 5-қосымшаға сәйкес азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдері жауынгерлік жалауларының сипаттамасымен толықтырылсын.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің

О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 549 "Об утверждении описания знамени и символа ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, знамен территориальных подразделений и организаций образования ведомства"
Указ Президента Республики Казахстан от 22 октября 2021 года № 679.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 549 "Об утверждении описания знамени и символа ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, знамен территориальных подразделений и организаций образования ведомства" следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении описания знамени и символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, знамен территориальных подразделений и организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, боевых знамен воинских частей гражданской обороны";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые описания:
1) знамени уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
2) символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
3) знамен территориальных подразделений уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
4) знамен организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
5) боевых знамен воинских частей гражданской обороны.";
описание знамени ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
описание символа ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу;
описание знамен территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Указу;
описание знамен организаций образования ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Указу;
дополнить описанием боевых знамен воинских частей гражданской обороны согласно приложению 5 к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан

2021 жылғы 22 қазандағы
№ 679 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган жалауының СИПАТТАМАСЫ
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жалауы екi жақты матадан, ағаш саптан және шашақты баудан тұрады.
Жалаудың матасы тiк бұрышты, өлшемдерi: ұзындығы – 200 см, енi – 100 см, көгiлдiр түсті жiбек файдан екi бүктеліп жасалады және үш жағының шеттерi алтын түстес жiбек шашақпен көмкеріледі.
Матаның беткі жағының орта тұсында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Елтаңбасының контуры алтын түстес жiбекпен жапсырылып тiгiлген, бейненiң биiктiгi бойынша өлшемi – 50 см. Матаның жоғарғы жақ шетiнде – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", ал төменгi жағында "ОТАН ҮШІН" деген жазулар алтын түстес жiбек жіппен кестеленген, жазу әрiптерiнiң биiктiгi – 7,5 см.
Матаның сырт жағының ортасында – жер шарының айшықты контурының ішіндегі "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгiсi (қызғылт-сары түстес шеңбер iшiндегi көгiлдiр үшбұрыш), жер шарының айшықты контурының астында – қалықтаған қыран, ал төменгі шетінде – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" деген жазу. Жазу әріптерінің өлшемі – 6 см. Жер шарының айшықты контурының үстінде алтын түсті жібек жіппен "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК" деген жазу кестеленген. Жазу әріптерінің биіктігі – 7,5 см.
Матаның бет жағының сол жақ шеті оны ағаш сапқа кигізуге арнап көмкеріліп тігілген, оның диаметрi – 4 см. Матаның екі жағында ағаш сапты бойлай ұлттық оюмен өрнектелген тік жолақ орналасқан.
Жалаудың сабы диаметрi 4 см, ұзындығы 250 см дөңгелек қималы ағаштан жасалған. Сап қою қоңыр түске боялған, лакталған және төменгi ұшында – металл шығыршығы, ал жоғарғы ұшында алтын түстес әшекейлi ұштығы бар.
Жалаудың алтын түстес жiбек жiптен ширатылып жасалған бауының ұштарында қос шашағы бар. Баудың ұзындығы – 270-285 см.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган жалауының бейнесі осы сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті орган жалауының
сипаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 22 қазандағы
№ 679 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган рәмізінің СИПАТТАМАСЫ
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның рәмізі қызыл жолақпен жиектелген көгілдір түсті шеңбер салынған жеті бұрышты жұлдызды білдіреді. Шеңбердің жиегін бойлай алтын түсті әріппен жоғары жағында – "ҚАЗАҚСТАН", солдан оңға қарай "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" деген жазу екі жағынан ұлттық өрнек салынып жазылған, шеңбер жиегінің ішін бойлай "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ – ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ!" деп жазылған. Шеңбердің ортасында – "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгiсi (қызғылт-сары түстес шеңбер iшiндегi көгiлдiр үшбұрыш) бар жер шарының айшықты контурының бейнесі. Жер шары контурының астында – қалықтаған қыран контуры, төменірек қызыл әріптермен "ТЖМ" аббревиатурасы. "Жел бағыты" мен өрнектің бейнесі, "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ – ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ!" деген жазудың, "ТЖМ" аббревиатурасының, жер шары мен қыранның контурлары – алтын түсті. Жер шары мен қыран контурларының ішкі кеңістігі – көк түсті.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган рәмізінің бейнесі осы сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті орган рәмізінің
сипаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 22 қазандағы
№ 679 Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жалауларының СИПАТТАМАСЫ
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің жалауы екi жақты матадан, ағаш саптан және шашақты баудан тұрады.
Жалаудың матасы тiк бұрышты, өлшемдерi: ұзындығы – 200 см, енi – 100 см, көгiлдiр түсті жiбек файдан екi бүктеліп жасалады және үш жағының шеттерi алтын түстес жiбек шашақпен көмкеріледі.
Матаның беткі жағының орта тұсында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Елтаңбасының контуры алтын түстес жiбекпен жапсырылып тiгiлген, бейненiң биiктiгi бойынша өлшемi – 50 см. Матаның жоғарғы жақ шетiнде – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", ал төменгi жағында "ОТАН ҮШІН" деген жазулар алтын түстес жiбек жіппен кестеленген, жазу әрiптерiнiң биiктiгi – 7,5 см.
Матаның сырт жағының ортасында – жер шарының айшықты контурының ішіндегі "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгiсi (қызғылт-сары түстес шеңбер iшiндегi көгiлдiр үшбұрыш), жер шарының айшықты контурының астында – қалықтаған қыран, ал төменгі шетінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің мемлекеттік тілдегі атауы жазылған. Жазу әріптерінің өлшемі – 6 см. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің атауындағы сөздердiң санына қарай әрiптердiң өлшемi 4 см дейiн кiшiрейтiлуi мүмкiн. Жер шарының айшықты контурының үстінде алтын түсті жібек жіппен "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК" деген жазу кестеленген. Жазу әріптерінің биіктігі – 7,5 см.
Матаның бет жағының сол жақ шеті оны ағаш сапқа кигізуге арнап көмкеріліп тігілген, оның диаметрi – 4 см. Матаның екі жағында ағаш сапты бойлай ұлттық оюмен өрнектелген тік жолақ орналасқан.
Жалаудың сабы диаметрi 4 см, ұзындығы 250 см дөңгелек қималы ағаштан жасалған. Сап қою қоңыр түске боялған, лакталған және төменгi ұшында – металл шығыршығы, ал жоғарғы ұшында алтын түстес әшекейлi ұштығы бар.
Жалаудың алтын түстес жiбек жiптен ширатылып жасалған бауының ұштарында қос шашағы бар. Баудың ұзындығы – 270-285 см.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жалауларының бейнесі осы сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті органның аумақтық
бөлімшелері жалауларының
сипаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 22 қазандағы
№ 679 Жарлығына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдары жалауларының СИПАТТАМАСЫ
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымының жалауы екi жақты матадан, ағаш саптан және шашақты баудан тұрады.
Жалаудың матасы тiк бұрышты, өлшемдерi: ұзындығы – 200 см, енi – 100 см, көгiлдiр түстi жiбек файдан екi бүктеліп жасалады және ұш жағының шеттерi алтын түстес жiбек шашақпен көмкеріледі.
Матаның беткі жағының орта тұсында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Елтаңбасының контуры алтын түстес жiбекпен жапсырылып тiгiлген, бейненiң биiктiгi бойынша өлшемi – 50 см. Матаның жоғарғы жақ шетiнде – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", ал төменгi жағында "ОТАН ҮШІН" деген жазулар алтын түстес жiбек жіппен кестеленген, жазу әрiптерiнiң биiктiгi – 7,5 см.
Матаның сырт жағының ортасында – жер шарының айшықты контурының ішіндегі "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгiсi (қызғылт-сары түстес шеңбер iшiндегi көгiлдiр үшбұрыш), жер шарының айшықты контурының астында – қалықтаған қыран, ал төменгі шетінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымының мемлекеттік тілдегі атауы жазылған. Жазу әріптерінің өлшемі – 6 см. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымының атауындағы сөздердiң санына қарай әрiптердiң өлшемi 4 см дейiн кiшiрейтiлуi мүмкiн. Жер шарының айшықты контурының үстінде алтын түсті жібек жіппен "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК" деген жазу кестеленген. Жазу әріптерінің биіктігі – 7,5 см.
Матаның бет жағының сол жақ шеті оны ағаш сапқа кигізуге арнап көмкеріліп тігілген, оның диаметрi – 4 см. Матаның екі жағында ағаш сапты бойлай ұлттық оюмен өрнектелген тік жолақ орналасқан.
Жалаудың сабы диаметрi 4 см, ұзындығы 250 см дөңгелек қималы ағаштан жасалған. Сап қою қоңыр түске боялған, лакталған және төменгi ұшында – металл шығыршығы, ал жоғарғы ұшында алтын түстес әшекейлi ұштығы бар.
Жалаудың алтын түстес жiбектен ширатылып жасалған бауының ұштарында қос шашағы бар. Баудың ұзындығы – 270-285 см.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның білім беру ұйымдары жалауларының бейнесі осы сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті органның білім беру
ұйымдары жалауларының
сипаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 22 қазандағы
№ 679 Жарлығына
5-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 22 қазандағы
№ 679 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдері жауынгерлік жалауларының СИПАТТАМАСЫ
Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімінің жауынгерлік жалауы екі жақты матадан, ағаш саптан және шашақты баудан тұрады.

от 22 октября 2021 года
№ 679
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года
№ 549
ОПИСАНИЕ
знамени уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Знамя уполномоченного органа в сфере гражданской защиты состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.
Полотнище знамени прямоугольное, размерами: по длине 200 см, по ширине 100 см, изготавливается из сложенного вдвое голубого шелкового фая и по краям с трех сторон обшивается золотистой шелковой бахромой.
На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте 50 см. По верхнему краю полотнища вышита золотистым шелком надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", а по нижнему – "ОТАН ҮШІН", высота букв надписи – 7,5 см.
На обратной стороне полотнища в центре – стилизованный контур земного шара со вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (голубой треугольник, вписанный в круг оранжевого цвета), под стилизованным контуром земного шара – парящий орел, а по нижнему краю надпись – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ". Размер букв надписи – 6 см. Над стилизованным контуром земного шара золотым шелком вышита надпись: "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК". Высота букв надписи – 7,5 см.
С левого края лицевой стороны полотнища имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия – 4 см. Вдоль древка с обеих сторон полотнища расположена вертикальная полоса с национальным орнаментом.
Древко знамени деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 250 см. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем – золотистого цвета фигурный наконечник.
Шнур знамени крученый, изготовлен из золотистого шелка, с двумя кистями по краям. Длина шнура – 270-285 см.
Изображение знамени уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему описанию.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию знамени
уполномоченного органа
в сфере гражданской защиты
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 октября 2021 года
№ 679
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года
№ 549
ОПИСАНИЕ
символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Символ уполномоченного органа в сфере гражданской защиты представляет собой семиугольную звезду с вписанным в него кругом голубого цвета, обрамленным красной полосой. По обрамлению круга буквами цвета золота сверху написано "ҚАЗАҚСТАН", слева направо "ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" с национальным орнаментом, по обрамлению внутри круга написано "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ – ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ!". В центре круга – изображение стилизованного контура земного шара с вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (голубой треугольник, вписанный в круг оранжевого цвета). Под контуром земного шара – контур парящего орла, ниже красными буквами аббревиатура "ТЖМ". Изображения "розы ветров" и орнамента, контуров надписи: "АР-НАМЫС ПЕН БОРЫШ – ОТАН ҚЫЗМЕТІНЕ!", аббревиатуры "ТЖМ", земного шара и орла – цвета золота. Пространство внутри контуров земного шара и орла – синего цвета.
Изображение символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему описанию.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию символа
уполномоченного органа
в сфере гражданской защиты
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 октября 2021 года
№ 679
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года
№ 549
ОПИСАНИЕ
знамен территориальных подразделений уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Знамя территориального подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.
Полотнище знамени прямоугольное, размерами: по длине 200 см, по ширине 100 см, изготавливается из сложенного вдвое голубого шелкового фая и по краям с трех сторон обшивается золотистой шелковой бахромой.
На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте 50 см. По верхнему краю полотнища вышита золотистым шелком надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", а по нижнему – "ОТАН ҮШІН", высота букв надписи – 7,5 см.
На обратной стороне полотнища в центре – стилизованный контур земного шара со вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (голубой треугольник, вписанный в круг оранжевого цвета), под стилизованным контуром земного шара – парящий орел, а по нижнему краю надпись наименования территориального подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты на государственном языке. Размер букв надписи – 6 см. В зависимости от количества слов, входящих в наименование территориального подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, размер букв может быть уменьшен до 4 см. Над стилизованным контуром земного шара золотым шелком вышита надпись: "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК". Высота букв надписи – 7,5 см.
С левого края лицевой стороны полотнища имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия – 4 см. Вдоль древка с обеих сторон полотнища расположена вертикальная полоса с национальным орнаментом.
Древко знамени деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 250 см. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем – золотистого цвета фигурный наконечник.
Шнур знамени крученый, изготовлен из золотистого шелка, с двумя кистями по краям. Длина шнура – 270-285 см.
Изображение знамен территориальных подразделений уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему описанию.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию знамен
территориальных подразделений
уполномоченного органа в сфере
гражданской защиты
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 октября 2021 года
№ 679
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года
№ 549
ОПИСАНИЕ
знамен организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Знамя организации образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.
Полотнище знамени прямоугольное, размерами: по длине 200 см, по ширине 100 см, изготавливается из сложенного вдвое голубого шелкового фая и по краям с трех сторон обшивается золотистой шелковой бахромой.
На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте 50 см. По верхнему краю полотнища вышита золотистым шелком надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", а по нижнему – "ОТАН ҮШІН", высота букв надписи – 7,5 см.
На обратной стороне полотнища в центре – стилизованный контур земного шара со вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (голубой треугольник, вписанный в круг оранжевого цвета), под стилизованным контуром земного шара – парящий орел, а по нижнему краю надпись наименования организации образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты на государственном языке. Размер букв надписи – 6 см. В зависимости от количества слов, входящих в наименование организации образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, размер букв может быть уменьшен до 4 см. Над стилизованным контуром земного шара золотым шелком вышита надпись: "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК". Высота букв надписи – 7,5 см.
С левого края лицевой стороны полотнища имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия – 4 см. Вдоль древка с обеих сторон полотнища расположена вертикальная полоса с национальным орнаментом.
Древко знамени деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 250 см. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем – золотистого цвета фигурный наконечник.
Шнур знамени крученый, изготовлен из золотистого шелка, с двумя кистями по краям. Длина шнура – 270-285 см.
Изображение знамен организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему описанию.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию знамен организаций
образования уполномоченного
органа в сфере гражданской
защиты
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 октября 2021 года
№ 679
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 октября 2021 года
№ 679
ОПИСАНИЕ
боевых знамен воинских частей гражданской обороны
Боевое знамя воинской части гражданской обороны состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.

Жалаудың матасы тік бұрышты, өлшемдері: ұзындығы – 145 см, ені – 115 см, көгілдір түсті жібек файдан екі бүктеліп жасалады және үш жағынан шеттері алтын түстес жібек шашақпен көмкеріледі.
Матаның беткі жағының орта тұсында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының контуры алтын түстес жібекпен жапсырылып тігілген, бейненің биіктігі бойынша өлшемі – 50 см. Матаның жоғарғы жақ шетiнде – "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", ал төменгі жағында "ОТАН ҮШІН" деген жазулар алтын түстес жібек жіппен кестеленген, жазу әріптерінің биіктігі – 7,5 см.
Матаның сырт жағының ортасында күрең қызыл түстi жiбектен бес бұрышты жұлдыз кестеленген, оның ортасында – алтын түстес жібекпен шұғылалы күннің контуры, оның астында қалықтаған қыран кестеленген. Матаның жоғарғы жақ шетiнде алтын жібек жіппен "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК" деген жазу, ал төменгі жағында әскери бөлімнің нөмірі мен мемлекеттік тілдегі атауы кестеленген. Цифрлардың биіктігі бойынша өлшемі – 10 см, жазу әріптерінің өлшемі – 7,5 см. Әскери бөлімнің атауына кіретін сөздердің санына байланысты цифрлардың өлшемі 6 см дейін, ал әріптердің өлшемі 4,5 см дейін кішірейтілуі мүмкін.
Матаның бет жағының сол жақ шеті оны сапқа кигізуге арнап көмкеріліп тігілген, оның диаметрі – 4 см.
Жауынгерлік жалаудың сабы диаметрі 4 см, ұзындығы 250 см дөңгелек қималы ағаштан жасалған. Сап қою қоңыр түске боялған, лакталған және төменгі ұшында – металл шығыршығы, ал жоғарғы ұшында алтын түстес әшекейлі ұштығы бар.
Жауынгерлік жалаудың алтын түстес жібек жіптен ширатылып жасалған бауының ұштарында қос шашағы бар. Баудың ұзындығы – 270-285 см.
Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдері жауынгерлік жалауларының бейнесі осы сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғаныстың әскери
бөлімдері жауынгерлік
жалауларының сипаттамасына
ҚОСЫМША

Полотнище знамени прямоугольное, размерами: по длине 145 см, по ширине 115 см, изготавливается из сложенного вдвое голубого шелкового фая и по краям с трех сторон обшивается золотистой шелковой бахромой.
На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте 50 см. По верхнему краю полотнища вышита золотистым шелком надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", а по нижнему – "ОТАН ҮШІН", высота букв надписи – 7,5 см.
На обратной стороне полотнища в центре вышита пятиконечная звезда из шелка цвета бордо с расположенным в центре вышитым золотистым шелком контуром солнца с лучами, под которым – парящий орел. По верхнему краю полотнища золотым шелком вышита надпись: "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК", а по нижнему – номер и наименование воинской части на государственном языке. Размер цифр по высоте – 10 см, размер букв надписи – 7,5 см. В зависимости от количества слов, входящих в наименование воинской части, размер цифр может быть уменьшен до 6 см, а размер букв – до 4,5 см.
С левого края лицевой стороны полотнища имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия – 4 см.
Древко боевого знамени деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 250 см. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем – золотистого цвета фигурный наконечник.
Шнур боевого знамени крученый, изготовлен из золотистого шелка, с двумя кистями по краям. Длина шнура – 270-285 см.
Изображение боевых знамен воинских частей гражданской обороны установлено согласно приложению к настоящему описанию.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию боевых знамен
воинских частей гражданской
обороны