"Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 22 маусымдағы № 939 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника саласындағы және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамы осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2022 жылғы 22 маусымдағы
№ 939 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 993 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесші
-
төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
-
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының орынбасары
-
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі
-
хатшы
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
Абдрахманов Сауытбек Абдрахманұлы
-
әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, I дәрежелі “Барыс” және “Парасат” ордендерінің иегері, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Абдуалиев Ақан Жылқышыбайұлы
-
әнші, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің "Жамбыл атындағы Қазақ мемлекеттік филармониясы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Ақанаев Амандос
-
суретші, ЮНЕСКО жанындағы Халықаралық сыншылар және өнертанушылар қауымдастығының мүшесі, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Ақсұңқар Серік
-
ақын, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, “Құрмет” орденінің иегері (келісім бойынша)
Алматов Алмасбек Нұрмаханұлы
-
жырау, профессор, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, “Парасат” орденінің иегері (келісім бойынша)
Ананьева Светлана Викторовна
-
әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының кандидаты, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің “М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты” республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының бөлім меңгерушісі (келісім бойынша)
Асқар Әлібек
-
жазушы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, II дәрежелі “Барыс” және “Парасат” ордендерінің иегері (келісім бойынша)
Ахмадиев Мурат Абдуреимович
-
әнші, Қазақстанның халық әртісі (келісім бойынша)
Ахмедьяров Ғалым Алғиұлы
-
күйші, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің "Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры" коммерциялық емес акционерлік қоғамының директоры (келісім бойынша)
Әбдіқұлы Төлен
-
жазушы, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Әлпиев Төлеубек Нығметұлы
-
режиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, “Құрмет” және "Парасат" ордендерінің иегері (келісім бойынша)
Әлтай Аманжол Дүйсенбайұлы
-
айтыскер, филология ғылымдарының докторы, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, “Құрмет” орденінің иегері, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Әмірқұлов Ардақ Жамансарыұлы
-
кинорежиссер, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, “Құрмет” орденінің иегері (келісім бойынша)
Әшімов Асанәлі
-
театр мен кино актері және режиссері, Қазақстанның Еңбек Ері, КСРО және Қазақ КСР-інің халық әртісі, КСРО және Қазақ КСР мемлекеттік сыйлықтарының лауреаты, "Қазақстан театрлары қауымдастығы" заңды тұлғалар қауымдастығының төрағасы (келісім бойынша)
Батурина Ольга Владимировна
-
өнертанушы, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің профессоры, "Құрмет" орденінің иегері (келісім бойынша)
Дүзелханов Ағымсалы Дүзелханұлы
-
суретші, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, “Құрмет” орденінің иегері (келісім бойынша)
Ералиев Тоқтар
-
сәулетші, Қазақстанның еңбек сіңірген сәулетшісі, Қазақстан сәулетшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
Ерғалиева Райхан Әбдешқызы
-
өнертану докторы, профессор, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының құрметті академигі (келісім бойынша)
Есдәулет Ұлықбек
-
ақын, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, “Қазақстан жазушылар одағы” республикалық қоғамдық бірлестігі басқармасының торағасы (келісім бойынша)
Жолжақсынов Досхан Қалиұлы
-
театр мен кино актері және режиссері, сценарист, Қазақстан Республикасының халық әртісі, Қазақстанның Ленин комсомолы сыйлығының лауреаты, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, “Отан” орденінің иегері (келісім бойынша)
Жуасбек Еркін Тілеуқұлұлы
-
өнертану кандидаты, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің “Мұхтар Әуезов атындағы Қазақ ұлттық драма театры” республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Жүмағалиев Мүелім Садықұлы
-
суретші-дизайнер, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің “Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы” республикалық мемлекеттік мекемесінің сән және костюм дизайны кафедрасының меңгерушісі (келісім бойынша)
Жүдебаев Дрман Әділханұлы
-
домбырашы, дирижер, “Дарын” мемлекеттік жастар сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің “Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы” республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры (келісім бойынша)
Қамзабекұлы Дихан
-
әдебиеттанушы, филология ғылымдарының докторы, III дәрежелі “Барыс”, “Парасат” және “Құрмет” ордендерінің иегері, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі “Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті” коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма мүшесі - проректоры, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі (келісім бойынша)
Қуатов Дәурен Қасенұлы
-
жазушы, “Құрмет” орденінің иегері, “Қазақ әдебиеті” газетінің бас редакторы (келісім бойынша)
Қыдырәлі Дархан Қуандықұлы
-
тарих ғылымдарының докторы, “Парасат” орденінің иегері, Халықаралық Түркі академиясының президенті (келісім бойынша)
Матыжанов Кенжехан Ісләмжанұлы
-
әдебиет сыншысы, филология ғылымдарының докторы, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, “Құрмет” орденінің иегері, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің “М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институты” республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Медетбек Темірхан
-
ақын, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, “Парасат” және “Құрмет” ордендерінің иегері (келісім бойынша)
Мусина Флюра Борисовна
-
театртанушы, балет сыншысы, “Құрмет” орденінің иегері (келісім бойынша)
Мусақожаева Айман Қожабекқызы
-
скрипкашы, Қазақ КСР-інің халық әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, Қазақстанның Еңбек Ері, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің “Қазақ ұлттық өнер университеті” республикалық мемлекеттік мекемесінің ректоры (келісім бойынша)
Мұхамедқызы Майра
-
опера әншісі, Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, “Отан” және “Құрмет” ордендерінің иегері (келісім бойынша)
Нұрмағанбетов Тынымбай Нұрмағанбетұлы
-
жазушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, “Құрмет” орденінің иегері (келісім бойынша)
Обаев Есмұхан Несіпбайұлы
-
режиссер, Қазақстанның халық әртісі, “Барыс” және “Парасат” ордендерінің иегері (келісім бойынша)
Тәуекел Сламбек Тлеуғабылұлы
кинорежиссер, сценарист, кинопродюсер, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері, “Құрмет” орденінің иегері (келісім бойынша)
Төлепбай Ерболат Тоғысбайұлы
-
суретші, Қазақ КСР-інің еңбек сіңірген өнер қайраткері, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты (келісім бойынша)
Тұтқыбаева Гүлжан Ұсамбекқызы
-
балетмейстер, Қазақстан Республикасының халық әртісі, “Құрмет” орденінің иегері (келісім бойынша)
Шаңбай Тұрдықұл Қасенұлы
-
Тарих және қоғамдық ғылымдар академиясының академигі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, филология ғылымдарының кандидаты, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Мәдениет комитетінің “Абайдың “Жидебай-Бөрілі” мемлекеттік тарихи-мәдени және әдеби-мемориалдык музей-қорығы” республикалык мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Шашкова Любовь Константиновна
-
ақын, аудармашы, “Простор” журналы редакторының орынбасары, “Құрмет” орденінің иегері (келісім бойынша)
Шаштайұлы Жұмабай
-
жазушы, халықаралық “Алаш” сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сіңірген кайраткері (келісім бойынша)

О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая"
Указ Президента Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 939
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, литературы и искусства имени Абая" следующее изменение:
состав Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 июня 2022 года
№ 939
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года
№ 993
СОСТАВ
Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая
Государственный советник Республики Казахстан
-
председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
-
заместитель председателя
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан
-
заместитель председателя
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан
-
секретарь
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
Абдрахманов      Сауытбек Абдрахманұлы
-
литературный критик, доктор филологических наук, заслуженный деятель Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, кавалер орденов "Барыс" I степени и "Парасат", депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Абдуалиев Акан Жылкышыбаевич
-
певец, заслуженный деятель Казахстана, директор республиканского государственного казенного предприятия “Казахская государственная филармония имени Жамбыла” Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
Аканаев Амандос
-
художник, член Международной ассоциации критиков и искусствоведов при ЮНЕСКО, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Ақсұңқар Cepiк
-
поэт, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, кавалер ордена "Құрмет" (по согласованию)
Алматов Алмасбек Нұрмаханұлы
-
жырау, профессор, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена “Парасат” (по согласованию)
Ананьева
Светлана Викторовна
-
литературный критик, кандидат филологических наук, заведующий отделом республиканского государственного казенного предприятия “Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова” Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
Асқар Әлібек
-
писатель, заслуженный деятель Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, кавалер орденов "Барыс" II степени и "Парасат" (по согласованию)
Ахмадиев Мурат Абдуреимович
-
певец, народный артист Казахстана (по согласованию)
Ахмедьяров Галим Алгиевич
-
кюйши, заслуженный деятель Казахстана, директор некоммерческого акционерного общества “Государственный театр оперы и балета “Астана Опера” Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
Әбдікұлы Төлен
-
писатель, заслуженный деятель Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Альпиев Толеубек Нигметович
-
режиссер, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, кавалер орденов “Құрмет” и “Парасат” (по согласованию)
Әлтай Аманжол Дүйсенбайұлы
-
айтыскер, доктор филологических наук, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена “Құрмет”, депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Амиркулов Ардак Джамансариевич
-
кинорежиссер, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, кавалер ордена “Құрмет” (по согласованию)
Ашимов Асанали
-
актер и режиссер театра и кино, Қазақстанның Еңбек Epi, народный артист СССР и Казахской ССР, лауреат государственных премий СССР и Казахской ССР, председатель ассоциации юридических лиц “Ассоциация театров Казахстана” (по согласованию)
Батурина Ольга Владимировна
-
искусствовед, профессор республиканского государственного учреждения “Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова” Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, кавалер ордена “Құрмет” (по согласованию)
Дузельханов Агимсалы Дузельханович
-
художник, заслуженный деятель Республики Казахстан, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, кавалер ордена “Құрмет” (по согласованию)
Ералиев Тохтар
-
архитектор, заслуженный архитектор Казахстана, член Союза архитекторов Казахстана (по согласованию)
Ергалиева Райхан Абдешевна
-
доктор искусствоведения, профессор, почетный академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)
Есдаулет Ұлықбек
-
поэт, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, председатель правления республиканского общественного объединения “Союз писателей Казахстана” (по согласованию)
Жолжаксынов Досхан Калиевич
-
актер и режиссер театра и кино, сценарист, народный артист Республики Казахстан, лауреат премии Ленинского комсомола Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, кавалер ордена “Отан” (по согласованию)
Жуасбек Еркін Тілеуқұлұлы
-
кандидат искусствоведения, заслуженный деятель Казахстана, директор республиканского государственного казенного предприятия “Казахский национальный театр драмы имени Мухтара Ауэзова” Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
Жумагалиев Муслим Садыкович
-
художник-дизайнер, заслуженный деятель Казахстана, заведующий кафедрой моды и дизайна костюма республиканского государственного учреждения “Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова” Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
Жудебаев Арман Адильханович
-
домбрист, дирижер, лауреат Государственной молодежной премии “Дарын”, заслуженный деятель Казахстана, ректор республиканского государственного учреждения "Казахская национальная консерватория имени Курмангазы" Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
Қамзабекұлы Дихан
-
литературовед, доктор филологических наук, кавалер орденов “Барыс” III степени, “Парасат” и “Құрмет”, член правления - проректор некоммерческого акционерного общества “Евразийский национальный университет имени Л. H. Гумилева” Министерства образования и науки Республики Казахстан, академик Национальной академии наук Республики Казахстан (по согласованию)
Куатов Даурен Касенович
-
писатель, кавалер ордена “Құрмет” главный редактор газеты “Қазақ әдебиеті (по согласованию)
Қыдырәлі Дархан Қуандықұлы
-
доктор исторических наук, кавалер ордена “Парасат”, президент Международной Тюркской академии (по согласованию)
Матыжанов Кенжехан Слямжанович
-
литературный критик, доктор филологических наук, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена “Құрмет” директор республиканского государственного казенного предприятия “Институт литературы и искусства имени М. О. Ауэзова” Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
Медетбек Темірхан
-
поэт, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, кавалер орденов “Парасат” и “Құрмет” (по согласованию)
Мусина Флюра Борисовна
-
театровед, балетный критик, кавалер ордена “Құрмет” (по согласованию)
Мусахаджаева Айман Кожебековна
-
скрипачка, народная артистка Казахской ССР, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, Қазақстанның Еңбек Epi, ректор республиканского государственного учреждения “Казахский национальный университет искусств” Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
Мухамедқызы Майра
-
оперная певица, заслуженная артистка Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, кавалер орденов “Отан” и “Құрмет” (по согласованию)
Нурмаганбетов Тынымбай Нурмаганбетұлы
-
писатель, заслуженный деятель Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан, кавалер ордена “Құрмет” (по согласованию)
Обаев Исмухан Несипбаевич
-
режиссер, народный артист Казахстана, кавалер орденов “Барыс” и “Парасат” (по согласованию)
Тәуекел Сламбек Тлеуғабылұлы
-
кинорежиссер, сценарист, кинопродюсер, заслуженный деятель Казахстана, кавалер ордена “Құрмет” (по согласованию)
Төлепбай Ерболат Тоғысбайұлы
-
художник, заслуженный деятель искусств Казахской ССР, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Туткибаева Гульжана Усамбековна
-
балетмейстер, народная артистка Республики Казахстан, кавалер ордена “Құрмет” (по согласованию)
Шаңбай Тұрдықұл Қасенұлы
-
академик Академии исторических и общественных наук, заслуженный деятель Казахстана, кандидат филологических наук, директор республиканского государственного казенного предприятия “Государственный историко-культурный и литературно-мемориальный музей-заповедник Абая “Жидебай-Бөрілі” Комитета культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
Шашкова Любовь Константиновна
-
поэтесса, переводчик, заместитель редактора журнала “Простор”, кавалер ордена “Құрмет” (по согласованию)
Шаштайұлы Жұмабай
-
писатель, лауреат международной премии “Алаш”, заслуженный деятель Казахстана (по согласованию)