"Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 16 қарашадағы № 398 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі мен сипаттамалары;
2) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидалары бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі мен сипаттамаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі мен сипаттамалары";
"1. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі" деген бөлімде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының тізбесі";
"Медальдар:" деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований"
Указ Президента Республики Казахстан от 16 ноября 2023 года № 398
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень и описания ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
2) Правила награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.":
в перечне и описаниях ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень и описания ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований";
в разделе "1. Перечень ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований":
заголовок изложить в следующей редакции:
"1. Перечень ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований";
в подразделе "Медали:":
дополнить пунктом 16 следующего содержания:

"16. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы:
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін".";
"2. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының сипаттамалары (бұдан әрі - Сипаттамалар)" деген бөлімде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының сипаттамалары (бұдан әрі - Сипаттамалар)";
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің медальдары” деген кіші бөлімнен кейін мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының медалі
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (72-1-қосымша)
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі алтын түстес жезден диаметрі 32 мм шеңбер пішінінде жасалады. Медальдің беткі жағы жылтырақ.
Медальдің сыртқы беті - сары түске, ал шеңбердің ішкі орталық бөлігі көгілдір түске боялған. Шеңбердің ішінде ортада сары түсті шаңырақтың бейнесі орналасқан. Шаңырақтың сыртқы шетін бойлай ұлттық ою-өрнектің бейнесі жайласқан.
Шеңбердің сыртқы жоғарғы шетін бойлай "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" деген алтын түстес жазу жазылған. Шеңбердің сыртқы төменгі бөлігінде көгілдір түсті "қанатбелгі" түрінде дауыс беру белгісінің бейнесі орналасқан.
Шеңбердің шеттері ернеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерленген.
Сыртқы жағында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОРТАЛЫҚ САЙЛАУ КОМИССИЯСЫ" деген жазу және медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті жібек қатқыл лентамен тысталған, ені 24 мм және биіктігі 19 мм шаршы тағанға жалғанады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.";
осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Сипаттамаларға 72-1-қосымшамен толықтырылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан:
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" ("За вклад в развитие системы избирательных органов").";
в разделе "2. Описания ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - Описания)":
заголовок изложить в следующей редакции:
"2. Описания ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - Описания)";
после подраздела "Медали Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан" дополнить подразделом следующего содержания:
"Медаль Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 72-1)
Медаль "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни золотистого цвета в форме круга диаметром 32 мм. Поверхность медали блестящая.
Внешняя поверхность медали окрашена в желтый цвет, а внутренняя центральная часть круга окрашена в голубой цвет. Внутри круга в центре расположено изображение шанырака желтого цвета. По внешнему краю шанырака размещено изображение национального орнамента.
По верхнему внешнему краю круга расположена надпись золотистого цвета "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін". На внешней нижней части круга размещено изображение знака голосования в виде "галочки" голубого цвета.
Края окружностей окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на медали рельефные.
На оборотной стороне расположены надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОРТАЛЫҚ САЙЛАУ КОМИССИЯСЫ" и порядковый номер медали.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с квадратной колодкой шириной 24 мм и высотой 19 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.";
дополнить приложением 72-1 к Описаниям согласно приложению к настоящему Указу;
в Правилах награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан. Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттаудың (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айырудың) осы қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен (бұдан әрі - ведомстволық наградалар) марапаттаудың (ведомстволық наградаларынан айырудың) бірыңғай тәртібі мен қағидаттарын айқындайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың қызметкерлерін, жұмыскерлерін, судьяларды және өзге де адамдарын ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) туралы ұсыныстарға (бұдан әрі - ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) туралы ұсыныстар) олардың басшылары бастамашылық етеді, олар тиісті ұсыныстарды орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне жібереді.
Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелдік азаматтарды және азаматтығы жоқ адамдарды ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныстарға Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, олардың құрылымдық, ведомстволық бағынысты және аумақтық бөлімшелерінің басшылары бастамашылық етеді, олар тиісті ұсыныстарды орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне жібереді.";
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградаларының тізбесінде айқындалған орталық мемлекеттік органдарда ведомстволық наградалармен марапаттауға (ведомстволық наградалардан айыруға) объективті көзқарасты қамтамасыз ету үшін бірінші басшының бұйрығымен Комиссия тұрақты негізде құрылады.";
"3. Ведомстволық наградалармен марапаттау негіздері" деген бөлімде:

"1. Настоящие Правила награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - Правила) определяют единый порядок и принципы награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (далее - ведомственные награды) (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) сотрудников, работников, судей и иных лиц органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований инициируются их руководителями, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа (далее - представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград).
Представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства инициируются руководителями центральных государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, их структурных, подведомственных и территориальных подразделений, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа.";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Комиссия создается на постоянной основе для обеспечения объективного подхода к награждению ведомственными наградами (лишению ведомственных наград) приказом первого руководителя в центральных государственных органах, определенных перечнем ведомственных наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденным настоящим Указом.";
в разделе "3. Основания награждения ведомственными наградами":

"Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" медалі" деген кіші бөлімнен кейін мынадай мазмұндағы кіші бөліммен және 48-2-тармақпен толықтырылсын:
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі"
"48-2. "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалімен:
Қазақстан Республикасының сайлау жүйесін дамытуға, сайлау мен республикалық референдумдарды өткізуді ұйымдастыруға және дайындауға елеулі жеке үлес қосқан сайлау комиссияларының мүшелері, оның ішінде өкілеттіктері тоқтатылған сайлау комиссияларының мүшелері;
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының ведомстволық бағынысты ұйымдарының сайлау жүйесінде кемінде 5 жыл жұмыс істеген, кәсіптік қызметте жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген жұмыскерлері қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны үшін;
Қазақстан Республикасының сайлау жүйесін дамытуға, сайлау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыруға айтарлықтай үлес қосқан, сайлау туралы заңнаманы жетілдіру, сайлау процесіне қатысушыларды электоралдық оқыту жөніндегі қызметке белсенді түрде қатысқан саяси партиялардың және басқа да қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері және өзге де адамдар. шетелдік азаматтар мен халықаралық ұйымдардың өкілдері марапатталады.";
Қағидаларға 1 және 2-қосымшалардың жоғарғы оң жақ бұрышындағы "Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, құқық қорғау органдарының соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларына" деген сөздер мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларына";
жоғарыда аталған Жарлықпен құрылған Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің аппарат басшысы, хатшы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің аппарат басшысы, хатшы";
"Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрі";
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі, төрағаның орынбасары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі, төрағаның орынбасары";
жоғарыда аталған Комиссияның құрамына мыналар енгізілсін:
Қамзабекұлы
Дихан
- "Қазақ газеттері" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісім бойынша),
Ерниязова
Айсұлу Әлімжанқызы
- "Жастар" ғылыми-зерттеу орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісім бойынша),
Меңдіғалиев
Мейірбек Оразұлы
- "Жас сарбаз" балалар-жасөспірімдер әскери-патриоттық қозғалысы" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша),
Сарым
Айдос Әміроллаұлы
- Қазақстан Республикасы Парламент) Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша),
Бейсенбаев
Елнұр Сабыржанұлы
- Қазақстан Республикасы Парламент) Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша),
Кенжеханұлы Рауан
- "Халықаралық "Қазақ тілі" қоғамы" қоғамдық бірлестігінің президент) (келісім бойынша)";
жоғарыда аталған Комиссиянын кұрамынан М.Қ. Әлин, Ғ. Есім шығарылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережеде:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

после подраздела "Медаль "Фельдъегерлік байланыстың дамуына қосқан үлесі үшін" дополнить подразделом и пунктом 48-2 следующего содержания:
"Медаль "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
"48-2. Медалью "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" награждаются:
члены избирательных комиссий, в том числе члены избирательных комиссий, полномочия которых прекращены, внесшие значительный личный вклад в развитие избирательной системы Республики Казахстан, организацию и подготовку проведения выборов и республиканских референдумов;
работники аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, подведомственных Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан организаций, проработавшие в избирательной системе не менее 5 лет, за образцовое исполнение служебных обязанностей, достигшие высоких показателей в профессиональной деятельности; представители политических партий и других общественных объединений, государственные служащие центральных и местных государственных органов и иные лица, иностранные граждане и представители международных организаций, внесшие существенный вклад в развитие избирательной системы Республики Казахстан, организацию международного сотрудничества в избирательной сфере, принявшие активное участие в деятельности по совершенствованию законодательства о выборах, по электоральному обучению участников избирательного процесса.";
в приложениях 1 и 2 к Правилам в правом верхнем углу слова "к Правилам награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, правоохранительных органом, судов, Вооруженных Сил, других поиск и воинских формирований" изложить в следующей редакции:
"к Правилам награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований";
в составе Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград, образованной вышеназванным Указом:
строку "руководитель аппарата Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, секретарь" изложить в следующей редакции:
"руководитель аппарата Министерства культуры и информации Республики Казахстан, секретарь";
строку "Министр информации и общественного развития Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министр туризма и спорта Республики Казахстан";
строку "Министр культуры и спорта Республики Казахстан, заместитель председателя" изложить в следующей редакции:
"Министр культуры и информации Республики Казахстан, заместитель председателя";
ввести в состав вышеназванной Комиссии:
Қамзабекұлы Дихан
- директора товарищества с ограниченной ответственностью "Қазақ газеттері" (по согласованию),
Ерниязову Айсулу Алимжановну
- директора товарищества с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательский центр "Молодежь" (по согласованию),
Мендыгалиева Меирбека Оразовича
- председателя республиканского общественного объединения "Детско-юношеское военно-патриотическое движение "Жас сарбаз" (по согласованию),
Сарым Айдос Әміроллаұлы
- депутата Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию),
Бейсенбаева Елнура Сабыржановича
- депутата Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию),
Кенжеханұлы Рауан
- президента общественного объединения "Международное сообщество "Қазақ тілі" (по согласованию)";
вывести из состава вышеназванной Комиссии: Алина М. К., Есім Г.;
в Положении о Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Жұмыс органы:
1) Комиссияның қызметін ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етуді;
2) ақпаратты жинауды, өңдеуді, мемлекеттік рәміздерді қолдану және насихаттау практикасын талдауды, осы саладағы жұмысты жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдауды;
3) Комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды адамдармен және ұйымдармен хат жазысуды;
4) Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындауды және Комиссияның хаттамасын ресімдеуді;
5) мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуді;
6) Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері жанындағы мемлекеттік рәміздер жөніндегі комиссиялар туралы үлгілік ережені әзірлеуді және бекітуді;
7) Комиссияның кызметін қамтамасыз етуге қажетті өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 16 қарашадағы
№ 398 Жарлығына
ҚОСЫМША
Сипаттамаларға
72-1-қосымша
МЕДАЛЬ
"Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"

"9. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
Рабочий орган осуществляет:
1) информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Комиссии;
2) сбор, обработку информации, анализ практики применения и пропаганды государственных символов, выработку предложений по совершенствованию работы в этой области;
3) ведение с государственными органами, должностными лицами и организациями переписки по вопросам, отнесенным к компетенции Комиссии;
4) подготовку предложений по повестке дня заседания Комиссии, необходимых документов, материалов и оформление протокола Комиссии;
5) разработку нормативных правовых актов, регламентирующих перечень ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, на основе предложений государственных органов;
6) разработку и утверждение типового положения о комиссиях по государственным символам при акимах городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей;
7) иные полномочия, необходимые для обеспечения деятельности Комиссии.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 16 ноября 2023 года № 398
Приложение 72-1
к описаниям