Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің жекелеген санаттарын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 28 ақпандағы № 490 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-1-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 2024 жылғы 1 сәуір мен 31 желтоқсан аралығында Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің жекелеген санаттары кезектен тыс аттестаттаудан өткізілсін.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің жекелеген санаттарын кезектен тыс аттестаттау жөніндегі орталық аттестаттау комиссиясы;
2) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің жекелеген санаттарын кезектен тыс аттестаттау жөніндегі өңірлік аттестаттау комиссиялары құрылсын.
3. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің жекелеген санаттарын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары;
2) орталық аттестаттау комиссиясының лауазымдық құрамы;
3) өңірлік аттестаттау комиссияларының лауазымдық құрамы бекітілсін.
4. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 28 ақпандағы
№ 490 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің жекелеген санаттарын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу ҚАҒИДАЛАРЫ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің жекелеген санаттарын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 47-1-бабына сәйкес әзірленді және ішкі істер органдары қызметкерлерінің (бұдан әрі – қызметкерлер) жекелеген санаттарын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Кезектен тыс аттестаттауға жататын Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары лауазымдарының тізбесіне сәйкес лауазымдарды атқаратын қызметкерлер осы Қағидаларда кезектен тыс аттестаттауға жататын қызметкерлердің санаттары ретінде түсініледі.
2. Жүктілігі және Заңның 77-бабында көзделген демалыстарда болу кезеңіндегі қызметкерлерді қоспағанда, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес лауазымдарды атқаратын қызметкерлер кезектен тыс аттестаттауға жатады.

О проведении внеочередной аттестации отдельных категорий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 28 февраля 2024 года № 490.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
В соответствии со статьей 47-1 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Провести в период с 1 апреля по 31 декабря 2024 года внеочередную аттестацию отдельных категорий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Образовать:
1) центральную аттестационную комиссию по внеочередной аттестации отдельных категорий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан;
2) региональные аттестационные комиссии по внеочередной аттестации отдельных категорий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан.
3. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения внеочередной аттестации отдельных категорий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан;
2) должностной состав центральной аттестационной комиссии;
3) должностной состав региональных аттестационных комиссий.
4. Министерству внутренних дел Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 февраля 2024 года № 490
ПРАВИЛА проведения внеочередной аттестации отдельных категорий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения внеочередной аттестации отдельных категорий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 47-1 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок проведения внеочередной аттестации отдельных категорий сотрудников органов внутренних дел (далее – сотрудники).
Под категориями сотрудников, подлежащих внеочередной аттестации, в настоящих Правилах понимаются сотрудники, занимающие должности согласно Перечню должностей органов внутренних дел Республики Казахстан, подлежащих внеочередной аттестации, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2. Внеочередной аттестации подлежат сотрудники, занимающие должности согласно приложению 1 к настоящим Правилам, за исключением сотрудников в период их беременности и нахождения в отпусках, предусмотренных статьей 77 Закона.

3. Қызметкердің жеке және кәсіби қасиеттерін, қызметтік жұмыс нәтижелерін бағалау ескеріле отырып, оның атқарып отырған лауазымына сәйкес келуі кезектен тыс аттестаттау кезінде бағалаудың негізгі өлшемшарты болып табылады.
4. Кезектен тыс аттестаттау бірқатар дәйекті кезеңдерді қамтиды:
1) кезектен тыс аттестаттау өткізуге дайындық;
2) кәсiптiк жарамдылығын айқындау бойынша белгiленген нормативтердi тапсыру;
3) кезектен тыс аттестаттауға жатқызылған қызметкердің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу;
4) тиісті аттестаттау комиссиясы өткізетін қызметкермен әңгімелесу;
5) тиісті аттестаттау комиссиясының шешім шығаруы.
2-тарау. Кезектен тыс аттестаттауды өткізуге дайындықты ұйымдастыру
5. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының кадр бөлімшесі (бұдан әрі – кадр бөлімшесі) қызметкерлерге кезектен тыс аттестаттауды өткізу мерзімдері туралы ол басталғанға дейін бір ай бұрын жазбаша хабарлайды.
6. Кезектен тыс аттестаттауға жататын қызметкердің басшысы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның қызметтік мінездемесін ресімдейді, онымен таныстырады және тиісті аттестаттау комиссиясының отырысына дейін үш аптадан кешіктірілмейтін мерзімде оны кадр бөлімшесіне жібереді.
7. Кадр бөлімшесі жиналған аттестаттау материалдарын тиісті аттестаттау комиссиясына оның отырысына дейін бір аптадан кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
8. Кәсiптiк жарамдылығын айқындау бойынша белгiленген нормативтерді тапсыру, Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу, сондай-ақ әңгімелесуді өткізу кестелерін Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі немесе оны алмастыратын адам бекітеді.
3-тарау. Аттестаттау комиссиясы
9. Өңірлік аттестаттау комиссиялары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың деңгейінде құрылады.
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің жекелеген санаттарын кезектен тыс аттестаттау жөніндегі орталық және өңірлік аттестаттау комиссиялары туралы ережелерді Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі бекітеді.
10. Орталық аттестаттау комиссиясының және өңірлік аттестаттау комиссияларының дербес құрамдарын Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітілген орталық аттестаттау комиссиясының және өңірлік аттестаттау комиссияларының лауазымдық құрамдары негізінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі бекітеді.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің және оның ведомствосының қарамағындағы аумақтық органдардың (бөлімшелердің) және мемлекеттік мекемелердің ұтымды жұмыс істеуін қамтамасыз ету қажеттігін ескере отырып, тиісті аттестаттау комиссияларының жұмыс кестелерін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі бекітеді.

3. Основным критерием оценки при внеочередной аттестации является соответствие сотрудника занимаемой должности с учетом оценки его личных и профессиональных качеств, результатов служебной деятельности.
4. Внеочередная аттестация включает в себя ряд последовательных этапов:
1) подготовка к проведению внеочередной аттестации;
2) сдача установленных нормативов по определению профессиональной пригодности;
3) компьютерное тестирование сотрудника, подлежащего внеочередной аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление;
4) собеседование с сотрудником, проводимое соответствующей аттестационной комиссией;
5) вынесение решения соответствующей аттестационной комиссией.
Глава 2. Организация подготовки к проведению внеочередной аттестации
5. Кадровое подразделение органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – кадровое подразделение) письменно уведомляет сотрудников о сроках проведения внеочередной аттестации не позднее чем за месяц до начала ее проведения.
6. Руководитель сотрудника, подлежащего внеочередной аттестации, оформляет его служебную характеристику по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, ознакомляет с ней и в срок не позднее чем за три недели до заседания соответствующей аттестационной комиссии направляет ее в кадровое подразделение.
7. Кадровое подразделение направляет собранные аттестационные материалы в соответствующую аттестационную комиссию в срок не позднее чем за неделю до ее заседания.
8. Графики сдачи установленных нормативов по определению профессиональной пригодности, проведения компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, а также собеседований утверждаются Министром внутренних дел Республики Казахстан или лицом, его замещающим.
Глава 3. Аттестационная комиссия
9. Региональные аттестационные комиссии создаются на уровне областей, городов республиканского значения и столицы.
Положения о центральной и региональных аттестационных комиссиях по внеочередной аттестации отдельных категорий сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан утверждаются Министром внутренних дел Республики Казахстан.
10. Персональные составы центральной аттестационной комиссии и региональных аттестационных комиссий утверждаются Министром внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан на основании должностных составов центральной аттестационной комиссии и региональных аттестационных комиссий, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан.
Графики работы соответствующих аттестационных комиссий утверждаются Министром внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан с учетом необходимости обеспечения рационального функционирования территориальных органов (подразделений) и государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства внутренних дел Республики Казахстан и его ведомства.

11. Аттестаттау комиссиясының жұмысын ұйымдық қамтамасыз етуді кадр бөлімшесінің қызметкері болып табылатын хатшы жүзеге асырады. Хатшы дауыс беруге қатыспайды.
12. Аттестаттау комиссиясының отырысы, егер оған құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
4-тарау. Кезектен тыс аттестаттауды өткізу
13. Тиісті аттестаттау комиссиясының отырысында аттестатталатын қызметкермен әңгімелесу жүргізіледі.
14. Әрбір қатысушымен әңгімелесу техникалық жазба (аудио-, бейнежазба) құралдарының көмегімен тіркеледі.
15. Әңгімелесудің қорытындысы бойынша тиісті аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді және кадр резервіне қабылдауға немесе жоғары тұрған лауазымға жылжытуға ұсынылады;
2) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
3) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді және лауазымын төмендету ұсынылады;
4) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді және басқа қызметке (лауазымға) ауыстыру ұсынылады;
5) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді және ішкі істер органдарынан жұмыстан шығару ұсынылады.
16. Тиісті аттестаттау комиссиясының отырысында дәлелді себеппен болмаған қызметкерлер қызметке шыққаннан кейін кезектен тыс аттестаттаудан өтеді.
17. Аттестаттау комиссиясының отырысына дәлелді себепсіз екі рет келмеген қызметкерлерді Заңда белгіленген тәртіппен жұмыстан шығару ұсынылады.
18. Кәсiптiк жарамдылығын айқындау бойынша белгiленген нормативтердi тапсырмаған және тестілеу кезінде шекті мәннен төмен баға алған жағдайда аттестаттау комиссиясы осы Қағидалардың 15-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген шешімдердің бірін қабылдайды.
19. Тиісті аттестаттау комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер ол үшін отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелері санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда тиісті аттестаттау комиссиясының төрағасы жақтап дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
20. Тиісті аттестаттау комиссиясының шешімі үш жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді, оған оның отырысына қатысқан тиісті аттестаттау комиссиясының мүшелері мен хатшысы қол қояды.
21. Кадр бөлімшесі тиісті аттестаттау комиссиясының шешімін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкердің аттестаттау парағына енгізеді.
Қызметкер тиісті аттестаттау комиссиясының шешімі қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде онымен қолын қойып танысады.

11. Организационное обеспечение работы аттестационной комиссии осуществляется секретарем, который является сотрудником кадрового подразделения. Секретарь не принимает участие в голосовании.
12. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее состава.
Глава 4. Проведение внеочередной аттестации
13. На заседании соответствующей аттестационной комиссии проводится собеседование с аттестуемым сотрудником.
14. Собеседование с каждым участником фиксируется с помощью технических средств записи (аудио-, видеозапись).
15. По итогам собеседования соответствующая аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности и рекомендуется для зачисления в кадровый резерв или выдвижения на вышестоящую должность;
2) соответствует занимаемой должности;
3) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к понижению в должности;
4) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к переводу в другую службу (должность);
5) не соответствует занимаемой должности и рекомендуется к увольнению из органов внутренних дел.
16. Сотрудники, отсутствовавшие на заседании соответствующей аттестационной комиссии по уважительным причинам, проходят внеочередную аттестацию по выходу на службу.
17. Сотрудники, дважды не явившиеся на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин, рекомендуются к увольнению в порядке, установленном Законом.
18. В случае несдачи установленных нормативов по определению профессиональной пригодности и получения при тестировании оценки ниже порогового значения аттестационная комиссия принимает одно из решений, предусмотренных подпунктами 3), 4) и 5) пункта 15 настоящих Правил.
19. Решение соответствующей аттестационной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов из числа присутствовавших на заседании членов аттестационной комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель соответствующей аттестационной комиссии.
20. Решение соответствующей аттестационной комиссии в течение трех рабочих дней оформляется протоколом, который подписывается членами соответствующей аттестационной комиссии, присутствовавшими на ее заседании, и секретарем.
21. Кадровое подразделение вносит решение соответствующей аттестационной комиссии в аттестационный лист сотрудника по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сотрудник ознакомляется с решением соответствующей аттестационной комиссии под роспись в течение трех рабочих дней со дня его принятия.

22. Кезектен тыс аттестаттаудан өтпеген және (немесе) ішкі істер органдарында өзге, оның ішінде төмен лауазымдарда қызметін жалғастырудан бас тартқан қызметкерлер Заңда белгіленген тәртіппен жұмыстан шығарылуға жатады.
5-тарау. Кезектен тыс аттестаттау комиссиясының шешіміне шағымдану
23. Тиісті аттестаттау комиссиясының шешімдеріне Заңда белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдары
қызметкерлерінің жекелеген
санаттарын кезектен тыс
аттестаттаудан өткізу
қағидаларына
1-ҚОСЫМША
Кезектен тыс аттестаттауға жататын Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары лауазымдарының ТІЗБЕСІ
1. Орталық аттестаттау комиссиясы
1. Өзіндік қауіпсіздік департаментінің, Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті өзіндік қауіпсіздік басқармасының, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттері, Көліктегі полиция департаменті және аумақтық қылмыстық-атқару жүйесі департаменттері өзіндік қауіпсіздік бөлімшелерінің орта, аға және жоғары басшы құрамының лауазымдары.
2. Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің басқарма бастықтары, басқарма бастықтарының орынбасарлары, дербес бөлімдерінің бастықтары.
3. Әкімшілік полиция және Көші-қон қызметі комитеттерінің басқарма бастықтары, басқарма бастықтарының орынбасарлары.
4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттері, Көліктегі полиция департаменті бастықтарының бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары.
5. Ішкі істер министрлігінің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бастығы және бастығының орынбасарлары.
6. Қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық департаменттері бастықтарының орынбасарлары.
7. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттері, Көліктегі полиция департаменті аппараттары басқармаларының, дербес бөлімдері мен бөлімшелерінің бастықтары*.
8. Қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық департаменттері аппараттарының бөлім бастықтары**.
9. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттері полиция басқармалары мен бөлімдерінің, Көліктегі полиция департаментінің желілік полиция басқармалары мен бөлімдерінің бастықтары.
10. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің бастықтары.
11. Мамандандырылған күзет қызметі басқармасының (Астана қаласы), дипломатиялық өкілдіктерді, үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі, қалалар мен облыстардың мамандандырылған күзет қызметі басқармаларының бастықтары.
12. Кинологиялық орталықтың, автокөлікке қызмет көрсету мекемесінің, "Оңтүстік" және "Солтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базаларының бастықтары.

22. Сотрудники, не прошедшие внеочередную аттестацию и (или) отказавшиеся продолжить службу в органах внутренних дел на иных, в том числе нижестоящих должностях, подлежат увольнению в порядке, установленном Законом.
Глава 5. Обжалование решения внеочередной аттестационной комиссии
23. Решения соответствующей аттестационной комиссии могут быть обжалованы в порядке, установленном Законом.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Правилам проведения
внеочередной
аттестации отдельных категорий
сотрудников органов
внутренних дел
Республики Казахстан
ПЕРЕЧЕНЬ должностей
органов внутренних дел Республики Казахстан, подлежащих внеочередной аттестации
1. Центральная аттестационная комиссия
1. Должности среднего, старшего и высшего начальствующего состава департамента собственной безопасности, управления собственной безопасности Комитета уголовно-исполнительной системы, подразделений собственной безопасности департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, Департамента полиции на транспорте и территориальных департаментов уголовно-исполнительной системы.
2. Начальники управлений, заместители начальников управлений, начальники самостоятельных отделов Комитета уголовно-исполнительной системы.
3. Начальники управлений, заместители начальников управлений комитетов административной полиции и миграционной службы.
4. Первые заместители и заместители начальников департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, Департамента полиции на транспорте.
5. Начальник и заместители начальника Представительства Министерства внутренних дел в городе Байконыре.
6. Заместители начальников территориальных департаментов уголовно-исполнительной системы.
7. Начальники управлений, самостоятельных отделов и отделений аппаратов департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, Департамента полиции на транспорте*.
8. Начальники отделов аппаратов территориальных департаментов уголовно-исполнительной системы**.
9. Начальники управлений и отделов полиции департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, линейных управлений и отделов полиции Департамента полиции на транспорте.
10. Начальники учреждений уголовно-исполнительной системы.
11. Начальники Управления специализированной службы охраны (город Астана), управлений специализированной службы охраны по охране дипломатических представительств, правительственных учреждений, городов и областей.
12. Начальники Кинологического центра, учреждения автотранспортного обслуживания, баз военного и специального снабжения "Южная" и "Северная".

2. Өңірлік аттестаттау комиссиялары
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттері, Көліктегі полиция департаменті аппараттарының басқармалары бастықтарының орынбасарлары*.
2. Ішкі істер министрлігінің Байқоңыр қаласындағы өкілдігі бөлімдерінің, бөлімшелерінің бастықтары, бөлімдері бастықтарының орынбасарлары.
3. Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы (Астана қаласы), дипломатиялық өкілдіктерді, үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі, қалалар мен облыстардың мамандандырылған күзет қызметі басқармалары бастықтарының орынбасарлары.
4. Кинологиялық орталық, автокөлікке қызмет көрсету мекемесі, "Оңтүстік" және "Солтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базалары бастықтарының орынбасарлары.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттерінің, Көліктегі полиция департаментінің аппараттарына бағынатын бөлімше басқармаларының, бөлімдерінің бастықтары және бастықтарының орынбасарлары*.
6. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттерінің, Көліктегі полиция департаментінің полк, батальон және рота командирлері және командирлерінің орынбасарлары.
7. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттерінің жедел ден қою арнайы жасақтарының командирлері және командирлерінің орынбасарлары.
8. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттері арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің командирлері және командирлерінің орынбасарлары.
9. Аумақтық қылмыстық-атқару жүйесі департаменттері аппараттарының бөлім бастықтарының орынбасарлары, бөлімше бастықтары**.
10. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттерінің полиция басқармалары мен бөлімдері, Көліктегі полиция департаментінің желілік полиция басқармалары мен бөлімдері бастықтарының орынбасарлары.
11. Аумақтық қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің пробация қызметтері бөлімдерінің бастықтары.
12. Көліктегі полиция департаменті желілік полиция бөлімшелерінің бастықтары.
13. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттері полиция басқармаларының жанындағы полиция бөлімдерінің бастықтары және бастықтарының орынбасарлары.
14. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері бастықтарының орынбасарлары.
15. Мамандандырылған күзет қызметі басқармасының (Астана қаласы), дипломатиялық өкілдіктерді, үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі, қалалар мен облыстардың мамандандырылған күзет қызметі басқармаларының бөлім бастықтары.

2. Региональные аттестационные комиссии
1. Заместители начальников управлений аппаратов департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, Департамента полиции на транспорте*.
2. Начальники отделов, отделений, заместители начальников отделов Представительства Министерства внутренних дел в городе Байконыре.
3. Заместители начальников Управления специализированной службы охраны (город Астана), управлений специализированной службы охраны по охране дипломатических представительств, правительственных учреждений, городов и областей.
4. Заместители начальников Кинологического центра, учреждения автотранспортного обслуживания, баз военного и специального снабжения "Южная" и "Северная".
5. Начальники и заместители начальников управлений, отделов подразделений, подчиненных аппаратам департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, Департаменту полиции на транспорте*.
6. Командиры и заместители командиров полков, батальонов и рот департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, Департамента полиции на транспорте.
7. Командиры и заместители командиров специальных отрядов быстрого реагирования департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы.
8. Командиры и заместители командиров подразделений специального назначения департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы.
9. Заместители начальников отделов, начальники отделений аппаратов территориальных департаментов уголовно-исполнительной системы**.
10. Заместители начальников управлений и отделов полиции департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, линейных управлений и отделов полиции Департамента полиции на транспорте.
11. Начальники отделов служб пробации территориальных департаментов уголовно-исполнительной системы.
12. Начальники линейных отделений полиции Департамента полиции на транспорте.
13. Начальники и заместители начальников отделов полиции при управлениях полиции департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы.
14. Заместители начальников учреждений уголовно-исполнительной системы.
15. Начальники отделов Управления специализированной службы охраны (город Астана), управлений специализированной службы охраны по охране дипломатических представительств, правительственных учреждений, городов и областей.

16. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жəне астананың полиция департаменттері полиция басқармаларының, Көліктегі полиция департаменті желілік полиция басқармаларының бөлім бастықтары.
17. Дипломатиялық өкілдіктерді, үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі, қалалар мен облыстардың мамандандырылған күзет қызметі басқармалары батальондарының командирлері және командирлерінің орынбасарлары, рота командирлері.
Ескертпе:
* – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі бекіткен Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың полиция департаменттерінің, Көліктегі полиция департаментінің үлгілік құрылымдарына сәйкес;
** – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі бекіткен Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің республикалық маңызы бар қалалар, астана және облыстар бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің үлгілік құрылымына сәйкес.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдары
қызметкерлерінің жекелеген
санаттарын кезектен тыс
аттестаттаудан өткізу
қағидаларына
2-ҚОСЫМША
Кезектен тыс аттестаттауға жататын қызметкердің қызметтік мінездемесінің ҮЛГІЛІК НЫСАНЫ
Қызметкердің Т.А.Ә. _____________________________________
Лауазымы ______________________________________________
Тағайындалған күні ______________________________________
Атағы __________________________________________________
1. Лауазымдық міндеттерін орындауы (қызметкер шешуге қатысқан негізгі мәселелердің тізбесі келтіріледі; қызметтік міндеттерін орындаудың тиімділігі мен адалдығы, шығармашылық бастамашылығы, азаматтармен жұмысы және т.б. бағаланады).
2. Мемлекеттік органның қызметі саласындағы стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі, кәсіптік білімін қолдануы, сондай-ақ егер лауазымдық міндеттеріне кірсе, коммуникациялық және ақпараттық технологияларды қолдануы (стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды білуі, кәсіптік білімінің, коммуникациялық және ақпараттық технологияларды білуінің деңгейі, оларды жұмыста қолдануы және т.б. сипатталады).
3. Заңдылықты, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы, Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің әдеп кодексін, сондай-ақ еңбек тәртібін, ішкі қызметтік тәртіптемені сақтауы (тәртіптік жазалары, заңдылықты, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауы туралы мәліметтер және т.б. көрсетіледі).
4. Жеке қасиеттері (қызметкердің жеке қасиеттері: адамдармен тіл табысуы, азаматтармен жұмыс істеу қабілеті, психологиялық орнықтылығы, өзін-өзі жетілдіру қабілеті, көшбасшылығы және т.б. сипатталады).

16. Начальники отделов управлений полиции департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, линейных управлений полиции Департамента полиции на транспорте.
17. Командиры и заместители командиров батальонов, командиры рот управлений специализированной службы охраны по охране дипломатических представительств, правительственных учреждений, городов и областей.
Примечание:
* – согласно типовым структурам департаментов полиции городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, Департамента полиции на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденным Министром внутренних дел Республики Казахстан;
** – согласно типовой структуре департаментов уголовно-исполнительной системы по городам республиканского значения, столицы и областям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденной Министром внутренних дел Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Правилам проведения
внеочередной
аттестации отдельных категорий
сотрудников органов
внутренних дел
Республики Казахстан
ТИПОВАЯ ФОРМА
служебной характеристики сотрудника, подлежащего внеочередной аттестации
Ф.И.О. сотрудника ______________________________________
Должность ___________________________________________
Дата назначения ______________________________________
Звание ______________________________________________
1. Исполнение должностных обязанностей (приводится перечень основных вопросов, в решении которых принимал участие сотрудник; оцениваются эффективность и добросовестность исполнения служебных обязанностей, творческая инициатива, работа с гражданами и др.).
2. Знание стратегических и программных документов в сфере деятельности государственного органа, применение профессиональных знаний, а также, если это входит в должностные обязанности, применение коммуникационных и информационных технологий (характеризуются знание стратегических и программных документов, уровень профессиональных знаний, знаний коммуникационных и информационных технологий, применение их в работе и др.).
3. Соблюдение законности, в том числе антикоррупционного законодательства, Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, а также трудовой дисциплины, внутреннего служебного распорядка (указываются сведения о дисциплинарных взысканиях, соблюдении законности, в том числе антикоррупционного законодательства и др.).
4. Личностные качества (характеризуются личностные качества сотрудника: коммуникабельность, способность работать с гражданами, психологическая устойчивость, способность к самосовершенствованию, лидерство и др.).

5. Аттестатталатын адам басқаратын бөлімше не ол жетекшілік ететін бөлімше жұмысының нәтижесі, оның ішінде сыбайлас жемқорлық көріністеріне қарсы іс-қимылдың жай-күйі туралы мәліметтер.*
6. Қызметкер жұмысының қорытынды бағасы (тікелей басшының қызметкер туралы пікірі көрсетіледі: атқаратын лауазымына сәйкес келеді не сәйкес келмейді, жоғары немесе төмен лауазымға ұсынылуы мүмкін).
Басшының Т.А.Ә. __________________________________
Лауазымы ________________________________________
Атағы ____________________________________________
Күні 20___жылғы __________________________________
МО
Ескертпе:
* – бұл талап басшылық лауазымды атқаратын адамдарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдары
қызметкерлерінің жекелеген
санаттарын кезектен тыс
аттестаттаудан өткізу
қағидаларына
3-ҚОСЫМША
Кезектен тыс аттестаттауға жататын қызметкерді аттестаттау парағының ҮЛГІЛІК НЫСАНЫ
1. Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________
2. Туған күні ___ жылғы _____________________________________
3. Білімі ___________________________________________________
4. Мамандығы ______________________________________________
5. Кезектен тыс аттестаттау кезіндегі атқаратын лауазымы _________
6. Атағы ____________________________________________________
7. Аттестаттау комиссиясының шешімі __________________________
8. Өзге де мәліметтер _________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы ___________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы ___________________________
(қолы)
Кезектен тыс аттестаттаудан өту күні 20__жылғы __________________
Аттестаттау парағымен таныстым ________________________________
(қызметкердің қолы және күні)
МО
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 28 ақпандағы
№ 490 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Орталық аттестаттау комиссиясының ЛАУАЗЫМДЫҚ ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, төраға
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасары
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының орынбасары
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кадр саясаты мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Штаб – департамент бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі заң департаментінің бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кадр саясаты департаменті бастығының орынбасары, хатшы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 28 ақпандағы
№ 490 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Өңірлік аттестаттау комиссияларының ЛАУАЗЫМДЫҚ ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары, төраға
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы (төрағасының орынбасары)
облыс прокуроры немесе оған теңестірілген (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) прокурор
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің облыс, республикалық маңызы бар қала жəне астана бойынша департаментінің бастығы
Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) облыс, республикалық маңызы бар қала жəне астана бойынша департаментінің басшысы
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жəне астананың полиция департаментінің бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі кадр саясаты департаментінің бастығы (бастығының орынбасары)
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі өзіндік қауіпсіздік департаментінің бастығы (бастығының орынбасары)
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі заң департаментінің бастығы (бастығының орынбасары)
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі кадр саясаты департаментінің басқарма бастығы (бастығының орынбасары), хатшы

5. Результаты работы возглавляемого аттестуемым лицом подразделения либо курируемого им подразделения, в том числе сведения о состоянии противодействия коррупционным проявлениям.*
6. Итоговая оценка деятельности сотрудника (указывается мнение непосредственного руководителя о сотруднике: соответствует занимаемой должности либо не соответствует, может быть рекомендован на вышестоящую или нижестоящую должность и др.).
Ф.И.О. руководителя __________________________________
Должность ___________________________________
Звание ____________________________________
Дата _________________20__года
МП
Примечание:
* – данное требование распространяется на лиц, занимающих руководящую должность.
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Правилам проведения
внеочередной
аттестации отдельных категорий
сотрудников органов
внутренних дел
Республики Казахстан
ТИПОВАЯ ФОРМА
аттестационного листа сотрудника, подлежащего внеочередной аттестации
1. Фамилия, имя, отчество ________________________________
2. Дата рождения _____________________ года
3. Образование _______________________________
4. Специальность ________________________________
5. Занимаемая должность на момент внеочередной аттестации ___________
6. Звание _______________________________
7. Решение аттестационной комиссии ________________________________
8. Иные сведения ________________________________
Председатель аттестационной комиссии _____________________________
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии ________________________________
(подпись)
Дата проведения внеочередной аттестации _______________20___года
С аттестационным листом ознакомлен ____________________________
(подпись сотрудника и дата)
МП
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 февраля 2024 года № 490
ДОЛЖНОСТНОЙ СОСТАВ
центральной аттестационной комиссии
Министр внутренних дел Республики Казахстан, председатель
заместитель Генерального Прокурора Республики Казахстан
заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)
заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан, курирующий вопросы кадровой политики
начальник Штаба – департамента Министерства внутренних дел Республики Казахстан
начальник юридического департамента Министерства внутренних дел Республики Казахстан
заместитель начальника департамента кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан, секретарь
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 февраля 2024 года № 490
ДОЛЖНОСТНОЙ СОСТАВ
региональных аттестационных комиссий
Заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан, председатель
председатель (заместитель председателя) Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
прокурор области или приравненный к нему прокурор (города республиканского значения и столицы)
начальник департамента Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области, городу республиканского значения и столицы
руководитель департамента Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по области, городу республиканского значения и столицы
начальник департамента полиции области, города республиканского значения и столицы
начальник (заместитель начальника) департамента кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан
начальник (заместитель начальника) департамента собственной безопасности Министерства внутренних дел Республики Казахстан
начальник (заместитель начальника) юридического департамента Министерства внутренних дел Республики Казахстан
начальник (заместитель начальника) управления департамента кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан, секретарь