Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметін дамытудың 2024 - 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 17 шілдедегі № 602 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметін дамытудың 2024 - 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі осы Жарлықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2024 жылғы 17 шілдедегі
№ 602 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметін
дамытудың 2024 - 2029 жылдарға арналған
ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
Мазмұны
1-бөлім. Паспорт
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
4-бөлім. Мемлекеттік қызметті дамытудың пайымы
5-бөлім. Мемлекеттік қызметті дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер
Қосымша: Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметін дамытудың 2024 - 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
l-бөлім. Паспорт
Атауы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметін дамытудың 2024 - 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 29 ақпандағы № 24-1317 тапсырмасы
Әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
Іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар және ұйымдар
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
Қазақстан      Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі;
Қазақстан      Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы
Іске асыру мерзімдері
2024 - 2029 жылдар
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
Жүргізіліп жатқан реформалардың серпіні, сондай-ақ елдің қоғамдық- саяси, әлеуметтік-экономикалық өмірін жаңғыртуға, азаматтардың әл-ауқатын жақсартуға бағытталған түбегейлі қайта құрулардың ауқымы мемлекеттік қызметті одан әрі дамыту қажеттілігін негіздейді.
Басқарудың жедел және тиімді шешімдеріне қажеттілік мемлекеттік қызметке жүктелетін талаптардың артуына әкеледі.

Об утверждении Концепции развития государственной службы Республики Казахстан на 2024 - 2029 годы
Указ Президента Республики Казахстан от 17 июля 2024 года № 602.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию развития государственной службы Республики Казахстан на 2024 - 2029 годы.
2. Правительству Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по делам государственной службы принять необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента Республики
Казахстан от 17 июля 2024 года
№ 602
КОНЦЕПЦИЯ
развития государственной службы Республики Казахстан на 2024 - 2029 годы
Содержание
Раздел 1. Паспорт
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Раздел 3. Обзор международного опыта
Раздел 4. Видение развития государственной службы
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития государственной службы
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Приложение: План действий по реализации Концепции развития государственной службы Республики Казахстан на 2024 - 2029 годы
Раздел 1. Паспорт
Наименование
Концепция развития государственной службы Республики Казахстан на 2024 - 2029 годы
Основание для разработки
Поручение Президента Республики Казахстан от 29 февраля 2024 года №24-1317
Государственный орган, ответственный за разработку
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
Государственные органы и организации, ответственные за реализацию
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы;
Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
Министерство просвещения Республики Казахстан;
Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
Академия государственного управления при Президенте Республики Казахстан
Сроки реализации
2024 - 2029 годы
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Динамика проводимых реформ, а также масштабы кардинальных преобразований, направленных на модернизацию общественно-политической, социально-экономической жизни страны, улучшение благосостояния граждан, обуславливают необходимость дальнейшего развития государственной службы.
Потребность в немедленных и эффективных управленческих решениях приводит к возрастанию ожиданий, предъявляемых к государственной службе.

2.1. Мемлекеттік қызметті дамытудың негізгі модельдері мен басымдықтары
Қоғамдық сұраныстардың кез келген көріністеріне жауап бере алатын ең тиімді тетіктерді іздеу мемлекеттік қызметті дамытудың әртүрлі модельдері мен басымдықтарының үйлесуіне әкеледі.
Әлемнің жетекші елдерінің басқару практикасында қалыптасқан заманауи трендтерге сүйене отырып, мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделін құруға бағыт алынды. Бұл процесс әкімшілік рәсімдерді түбегейлі өзгерту және цифрландыру, мемлекеттік басқарудағы командалық-әкімшілік тәсілдерден бас тарту бойынша қабылданып жатқан шаралармен қатар жүргізілуде.
Сонымен қатар мансаптық және позициялық модельдердің ең жақсы ерекшеліктерін біріктіретін және бәсекелестік тәсіл мен мамандардың бірегей кәсіби тәжірибесі мен әлеуетін ескере отырып, оларды тікелей іздеу арасындағы теңгерімді қамтамасыз ететін мемлекеттік қызметтің гибридті моделіне көшу бойынша жұмыс басталды.
Мемлекеттік басқаруды дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру барысында мемлекеттік қызметке кіру процесін жеңілдетуге, бюрократияны қысқартуға және кадрларды іріктеудің жаңа автоматтандырылған жүйесін енгізуге бағытталған жаңашылдықтар енгізілді. Жеке сектордан кандидаттар үшін мемлекеттік қызметтің ашықтығын қамтамасыз ететін жаңа біліктілік талаптары қабылданды, қызметшілердің қызметін бағалаудың жаңа жүйесі және келісімшарттық қызметшілер институты енгізілді, өңірлік кадр резервіне іріктеу жүргізілуде.
Бұдан арғы шаралар мемлекеттік қызметтің дарынды адамдар үшін тартымды болуына, патриотизмнің жоғары стандарттары мен ұлттың (қоғамның) мүддесіне адал қызмет ететін кадрларды ұстап қалуды және кәсібилендіруді қамтамасыз етуге бағытталуға тиіс.
Ол үшін мемлекеттік қызметтің ағымдағы жүйесін институционалдық қайта қарау талап етіледі. Қолданыстағы әдістерді жетілдірумен қатар, мемлекеттік аппараттың тұрақтылығын қамтамасыз ететін, ресурстар мен процестерді неғұрлым нақты және мақсатқа бағыттап басқаруға мүмкіндік беретін жаңа институттарды енгізу қажет, бұл өз кезегінде азаматтарға көрсетілетін қызметтердің сапасын арттырады.
Ел мүддесіне адалдық, оның алдындағы борышын сезіну сияқты мызғымас құндылықтар мемлекеттік қызметті атқару ерекшеліктерімен және "Адал азамат" идеалдарымен тығыз байланысты.
Мемлекеттік қызметті жүйелі және жоспарлы түрде дамыту қажеттілігі стратегиялық құжатты бекітуді талап етеді.
Соңғы рет мұндай құжат - Мемлекеттік қызметтің жаңа моделінің тұжырымдамасы 2011 жылы қабылданды, алайда ол бүгінгі күні өз өзектілігін жойды. Осы тұжырымдама аясында "А" басқарушы корпусы қалыптастырылды, конкурстарға байқаушылар мен сарапшылардың қатысуы бекітілді, мемлекеттік қызметшілерді міндетті бағалау енгізілді және мемлекеттік қызмет персоналын басқарудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі құрылды.
Осы онжылдықтың басында қабылданған Мемлекеттік басқаруды дамытудың тұжырымдамасы мәселелердің кең ауқымын қамтығанымен, қазіргі уақытта іс жүзінде жүзеге асырылған мемлекеттік қызмет мәселелерін ішінара ғана қарастырады.
Баяндалғанды ескере отырып, осы Тұжырымдамада мемлекеттік қызметті одан әрі дамытудың мынадай қағидаттары айқындалды:

2.1. Ключевые модели и приоритеты развития государственной службы
Поиск наилучших механизмов, способных отвечать любым проявлениям общественных запросов, ведет к комбинированию различных моделей и приоритетов развития государственной службы.
Опираясь на современные тренды, которые разворачиваются в управленческой практике ведущих стран мира, взят курс на построение государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности. Этот процесс проходит наряду с принимаемыми мерами по кардинальной трансформации и цифровизации административных процедур, отказу от командно-административных подходов в государственном управлении.
Параллельно стартовала работа по переходу к гибридной модели государственной службы, сочетающей в себе лучшие черты как карьерной, так и позиционной моделей, и обеспечивающей баланс между конкурентным подходом и прямым поиском специалистов с учетом их уникального профессионального опыта и потенциала.
В ходе реализации Концепции развития государственного управления до 2030 года введены новации, направленные на упрощение процесса поступления на государственную службу, сокращение бюрократии и внедрение новой автоматизированной системы отбора кадров. Приняты новые квалификационные требования, обеспечивающие открытость государственной службы для кандидатов из частного сектора, введены новая система оценки деятельности служащих и институт контрактных служащих, проводится отбор в региональные кадровые резервы.
Дальнейшие меры должны быть нацелены на обеспечение привлекательности государственной службы для талантливых людей, удержания и профессионализации кадров, которых объединяют высокие стандарты патриотизма и добросовестное служение интересам нации (общества).
Для этого требуется институциональный пересмотр текущей системы государственной службы. Наряду с усовершенствованием существующих методов необходимо внедрение новых институтов, которые позволят обеспечить стабильность государственного аппарата, более четко и целенаправленно управлять ресурсами и процессами, что, в свою очередь, повысит качество услуг, предоставляемых гражданам.
Такие непоколебимые ценности, как чувство преданности интересам страны, осознание долга перед ней, тесно переплетаются с особенностями несения государственной службы и идеалами "Адал азамат".
Необходимость системного и планомерного развития государственной службы требует утверждения стратегического документа.
В последний раз подобный документ был принят в 2011 году - Концепция новой модели государственной службы, которая к настоящему времени утратила свою актуальность. В рамках данной концепции был сформирован управленческий корпус "А", закреплено участие наблюдателей и экспертов в конкурсах, введена обязательная оценка государственных служащих и создана автоматизированная информационная система управления персоналом государственной службы.
Концепция развития государственного управления, принятая в начале текущего десятилетия, охватывает широкий спектр вопросов, однако лишь частично затрагивает вопросы государственной службы, которые к настоящему времени уже фактически реализованы.
Учитывая изложенное, в настоящей Концепции сформулирована повестка дальнейшего развития государственной службы:

1)      проактивті, түпкілікті нәтижеге бағдарланған, бюрократиядан арылған мінез-құлық үлгісінде көрініс тапқан мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделін қалыптастыру;
2)      мемлекеттік қызметтің гибридті моделін - мемлекеттік аппаратты кәсібилендіруге бағытталған құралдар мен тәсілдердің прагматикалық үйлесімін пайдалана отырып, мемлекеттік аппаратты кәсібилендіру;
3)      HR-процестерді басқару және цифрландыру, олардың құралдарын мемлекеттік қызметшілердің функцияларды тиісінше және адал орындауын, оларды ынталандыруды және ұстап қалуды, сондай-ақ кәсіби тұрғыдан құлдырауға ықпал ететін жағдайлар мен өлшемшарттарды барынша азайтуды қамтамасыз ете алатын шамада ғана пайдалану.
2.2. Қабылданатын шаралар және мемлекеттік қызметті одан әрі дамыту
2.2.1. Мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделін қалыптастыру
Қазіргі әлемдік практикада мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделі айтарлықтай белсенді дамуда. Салықтарды төлеп, заңдарда бекітілген өзге де міндеттемелерді орындай отырып, мемлекеттік қызметшілерге мемлекеттің ортақ ресурстарын, активтерін басқаруды сеніп тапсыра отырып, азаматтар адамның табиғи және өзге де құқықтарынан туындайтын қажеттіліктерді қанағаттандыруды және қызмет көрсетудің жоғары стандарттарына сәйкес келетін сапалы қызметтерді күтеді.
Мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделінің негізінде бір жағынан, ел азаматтарының, екінші жағынан, мемлекеттік қызметтің өзара міндеттемелерін бекітетін нормалар қамтылады.
Алайда адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын іске асыруға жауапты осындай қоғамдық шарттың негізгі тарапы ретінде мемлекеттік қызметке қатысты қолданыстағы заңнама салыстырмалы түрде аз ғана нормалар жиынтығымен шектеледі. Мемлекеттік қызметтің қызметіне негізделетін базалық постулаттар, оның миссиясы мен мақсаты, қоғамның сенімі және мемлекеттік қызмет атқаратын міндеттемелердің қанағаттанушылығын бағалауға мүмкіндік беретін басқа да қағидаттар құқықтық реттеуден тыс қалуда.
Мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделі жағдайында мемлекеттік аппарат жасаған құндылықтар мен көрсететін қызметтердің негізгі тапсырыс берушісі әрі тұтынушысы сайып келгенде қоғам болып табылады. Бұл, бір жағынан, мемлекеттік қызметке кадрларды іріктеу рәсімдерін орталықтандыру бойынша одан арғы шаралар қажеттілігіне объективті түрде алып келеді, екінші жағынан, бір ұйымнан екіншісіне ауысуына байланысты қызметшілермен еңбек қатынастары тоқтатылатын дәстүрлі ұғымдарды өзгертеді.
Қызметшілердің басқа саяси лауазымға тағайындалуы оларды бұрынғы жұмыс орны бойынша қарамағындағылардың сыбайлас жемқорлық жасағаны үшін отставкаға кету міндетінен босатпайтын қызметшілердің саяси жауапкершілігін енгізу бірінші қадам болды.
Алайда басқа мемлекеттік органға ауысқан кезде мемлекеттік қызметшінің өзге де құқықтары мен міндеттерін сақтау мәселесі шешілмеген күйінде қалып отыр. Бұл тұрғыда мемлекеттік қызметті құқықтық реттеудің қолданыстағы моделіне өзгерістер енгізу қажет болады.
Мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделіне көшу, бірінші кезекте, мемлекеттік қызметшілердің мінез-құлқының клиентке бағдарланған моделін бекітетін құқықтық нормаларды белгілеу арқылы қамтамасыз етіледі.
Бұл ретте тоқсаныншы жылдардың соңында заңнамалық актілерде айқындалған міндеттер тізбесі іс жүзінде өзгеріссіз қалуда.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңнамада көрсетілген, қызметкерлерге емес, әкімшілік рәсімдерге қойылатын талаптарды айқындау әрекеттері күтілген нәтижелерді бере алмады.
Бүгінгі таңда бір мың үш жүзден астам түрлі мемлекеттік қызметтер жеке көрсетіледі, азаматтар көрсетілетін қызметтердің тоқсан пайыздан астам түрін электрондық нысанда ала алады. Тек соңғы үш жылдың ішінде азаматтарға шамамен он бір миллион түрлі куәліктер мен басқа да құжаттар ресімделді, кәсіпкерлік субъектілеріне бес миллионнан астам әртүрлі рұқсаттар берілді, жалпы алғанда, шамамен сегіз жүз миллион мемлекеттік қызмет көрсетілді. Барлық жағдайларда олардың сапасы мен қолжетімділігіне ерекше назар аударылады.
Дегенмен қабылданған қадамдар әлі де толыққанды емес. Негізгі қызмет - қоршаған ортаны қорғау, қоғамдық тәртіпті, қорғанысты, санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және басқалары әлі де бүкіл қоғамның мүддесі үшін мемлекет көрсететін қызметтер қатарына жатқызылмаған. Бұл проблеманың негізгі себебі - тізбенің, сапаны өлшеуге арналған индикаторлар мен өлшемшарттардың, сондай-ақ жүргізіліп жатқан қызмет туралы азаматтардың пікірін бағалау тетіктерінің болмауы. Мұның бәрі мемлекеттік аппаратқа өз қызметінің нәтижелерін қоғамның қажеттіліктерімен және үміттерімен салыстырып қарауға мүмкіндік бермейді.
Нәтижесінде мемлекеттік қызметшілерді көтермелеудің, тиімділікті бағалаудың және еңбекақы төлеудің қолданыстағы жүйелері азаматтардың белгілі бір саланың тиімділігіне қанағаттануын бағалауды есепке алудан тыс жұмыс істейді.
Еңбек қызметінің басқа түрлеріне қарағанда мемлекеттік қызмет қоғамның сенімі болған жағдайда ғана жұмыс істей алады. Бұл қызметті өткеруге байланысты шектеулерді белгілеу, әдеп талаптарын одан әрі нығайту қажеттілігін туғызады, сондай-ақ қоғамның лауазымды адамдардың мінсіз беделіне қатысты күтулерінің артып отырғанын түсіндіреді.
Қолданыстағы заңнамада қызметшілер қатарының мінсіздігіне кепілдік беретін шектеу талаптары бекітілген. Алайда заңнамада мемлекеттік қызметтегі мінсіз бедел мәселесі шешілмеген күйінде қалып отыр.
Қоғамның мемлекет көрсететін қызметтердің жоғары сапасына сұранысы, сайып келгенде, мемлекеттік қызметте өзара іс-қимылдың әдеп стандарттарының пайда болуына әкелді. Олар әртүрлі дәрежеде мемлекеттік қызметшілердің қызметтік және қызметтен тыс уақыттарына әсер етеді. Мемлекеттік қызметке нұқсан келтіретін теріс қылықтар үшін неғұрлым қатаң жауаптылық белгіленді. Әдеп жөніндегі уәкілдер институты құрылды, әдеп жөніндегі кеңестер жұмыс істейді.
Кез келген қоғам өз қажеттіліктерін ең аз немесе барабар шығындармен қанағаттандыруға үміттенеді. Бұл, өз кезегінде, тиімді және шағын мемлекеттік аппаратқа қол жеткізу міндеттерін қояды.
Мемлекеттік қызметшілердің тапшылығына байланысты мемлекеттік функцияларды орындау үшін жиі тартылатын мемлекеттік органдардың шарт негізінде жұмыс істейтін қызметкерлерінің қызметі мен санын реттеу қажет.
Мемлекеттік қызметтің жаңа миссиясы ел азаматтарының қажеттіліктеріне назар аудара отырып, мемлекеттік қызметшінің келбетіне қойылатын талаптарды қалыптастырады. Бұл - өз Отанына деген адалдық, ел мүддесі үшін құрбандық пен батылдыққа дайын болу. Демек мектепте, жастар ортасында мемлекеттік қызметті атқару қандай екенін насихаттау шаралары жалпы қоғамда патриоттық тәрбиеге ықпал етеді.
Кең мағынада мемлекеттік қызметке патриотизм мен кәсіпқойлық идеалдарын жеткізушілерінің рөлі жүктеледі. Осыған байланысты оларды мемлекеттік қызметшілер антының мәтінінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметшілердің әдеп кодексінде ескеру қажет.
Азаматтардың мүддесінде жүзеге асырылатын және қоғамдық өмірдің барлық салаларын қамтитын мемлекеттік қызметшілер қызметінің ерекшелігі олардың ерекше рөлін айқындайды. Сондықтан оның тиімділігіне кедергі келтіруі және теріс әсер етуі мүмкін мемлекеттік қызметшінің ар-намысы мен қадір-қасиетіне қол сұғу оның жеке құқықтары мен бостандықтарына ғана емес, азаматтар мен қоғамның мүдделеріне де әсер етеді. Бұл құқық қорғау органдары қызметкерлерінің және саяси қызметшілердің белгілі бір санаттарының ар-намысы мен қадір-қасиетін қорғауға кепілдік беретін қылмыстық-құқықтық және әкімшілік-деликттік нормалардың болуын түсіндіреді.
Алайда қызметкерлердің айтарлықтай санаты мұндай қорғаудан тыс қалады. Жаппай қорлауды ұйымдастыру және қызметшінің ар-намысы мен қадір-қасиетіне әсер ететін жалған ақпаратты тарату ұжымдағы моральдық-психологиялық ахуалдың демотивациясына және құлдырауына, сайып келгенде, мемлекеттік аппарат көрсететін қызметтер сапасының төмендеуіне әкеледі.

1) формирование модели государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности, выраженной в проактивной, ориентированной на конечный результат, дебюрократичной модели поведения;
2) профессионализация государственного аппарата с использованием гибридной модели государственной службы - прагматичное сочетание средств и способов, нацеленных на профессионализацию государственного аппарата;
3) управление и цифровизация HR-процессов, использование их инструментов лишь в той мере, в которой они способны обеспечить надлежащее и добросовестное выполнение функций государственными служащими, их мотивацию и удержание, а также минимизацию условий и критериев, способствующих профессиональному выгоранию.
2.2. Принимаемые меры и дальнейшее развитие государственной службы
2.2.1. Формирование модели государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности
В современной мировой практике достаточно активное развитие получает модель государственной службы, основанная на принципах сервисности и клиентоориентированности. Оплачивая налоги, выполняя иные обязательства, закрепленные законами, доверяя государственным служащим управление общими ресурсами, активами государства, граждане рассчитывают на удовлетворение потребностей, вытекающих из естественных и иных прав человека, и ожидают качественные услуги, соответствующие высоким стандартам обслуживания.
В основе модели государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности, содержатся нормы, которые закрепляют взаимные обязательства, с одной стороны, граждан страны, и с другой - государственной службы.
Однако действующее законодательство применительно к государственной службе как ключевой стороне подобного общественного договора, отвечающей за реализацию прав и свобод человека и гражданина, ограничивается относительно небольшим набором норм. Базовые постулаты, на которых основывается деятельность государственной службы, ее миссия и предназначение, доверие общества и другие положения, позволяющие оценить удовлетворенность выполняемых государственной службой обязательств, остаются за пределами правовой регламентации.
В условиях модели государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности, основным заказчиком и одновременно потребителем создаваемых государственным аппаратом благ и оказываемых им услуг выступает в конечном итоге общество. Это, с одной стороны, достаточно объективно наталкивает на необходимость последующих мер по централизации процедур отбора кадров на государственную службу, с другой - меняет традиционные понятия, когда в связи с переходом из одной организации в другую прекращались трудовые отношения со служащими.
Первым шагом стало введение шлейфа политической ответственности служащих, при котором назначение служащих на другую политическую должность не освобождает их от обязанности подать в отставку за совершение коррупции подчиненным на прежнем месте работы.
Однако нерешенным остается вопрос сохранения иных прав и обязанностей государственного служащего при переходе в другой государственной орган. В этом контексте потребуются изменения действующей модели правового регулирования государственной службы.
Переход к модели государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности, обеспечивается, в первую очередь, установлением правовых норм, закрепляющих клиентоориентированную модель поведения государственных служащих.
В то же время перечень обязанностей, которые были определены в законодательных актах еще в конце девяностых годов, остается практически неизменными.
Попытки определить требования не к служащим, а к административным процедурам, как было сделано в законодательстве о государственных услугах, не смогли привести к ожидаемым результатам.
Сегодня свыше тысячи трехсот различных государственных услуг оказываются в индивидуальном порядке, более девяноста процентов видов услуг граждане могут получить в электронной форме. Только за последние три года гражданам было оформлено порядка одиннадцати миллионов различных удостоверений и других документов, субъектам предпринимательства выдано свыше пяти миллионов разного рода разрешений, в целом оказано около восьмисот миллионов государственных услуг. Во всех случаях особое внимание уделяется их качеству и доступности.
В то же время принятые шаги все еще остаются половинчатыми. Основная деятельность - охрана окружающей среды, обеспечение общественного порядка, обороны, санитарно-эпидемиологического благополучия и другие все еще не отнесены к числу услуг, оказываемых государством в интересах всего общества. Ключевой причиной данной проблемы является отсутствие перечня, индикаторов и критериев для измерения качества, а также механизмов оценки мнения граждан о проводимой деятельности. Все это не позволяет государственному аппарату соизмерять результаты собственной деятельности с нуждами и ожиданиями общества.
Как результат, действующие системы поощрений, оценки эффективности и оплаты труда государственных служащих функционируют вне учета оценки удовлетворенности гражданами эффективности той или иной отрасли.
В отличие от других видов трудовой деятельности государственная служба может опираться и функционировать только при условии доверия со стороны общества. Этим диктуется необходимость установления ограничений, связанных с прохождением службы, дальнейшего укрепления этических требований, а также объясняются возрастающие ожидания общества относительно безупречной репутации должностных лиц.
В действующем законодательстве закреплены ограничительные требования, гарантирующие чистоту рядов. Однако в законодательстве нерешенным остается вопрос безупречной репутации на государственной службе.
Запрос общества на высокую степень качества оказываемых государством услуг в конечном счете привел к появлению на государственной службе этических стандартов взаимодействия. Они в разной степени затрагивают служебное и внеслужебное время государственных служащих. Установлена более строгая ответственность за проступки, дискредитирующие государственную службу. Учрежден институт уполномоченных по этике, функционируют советы по этике.
Вполне ожидаемо любое общество рассчитывает на удовлетворение своих потребностей при минимальных либо адекватных этому затратах. Это, в свою очередь, ставит задачи по достижению эффективного и компактного государственного аппарата.
Необходимо урегулировать деятельность и численность работников государственных органов, работающих на договорной основе, которые из-за дефицита государственных служащих часто привлекаются для выполнения государственных функций.
Новая миссия государственной службы, ориентируясь на нужды и потребности граждан страны, формирует требования к облику государственного служащего. Это преданность своему отечеству, готовность к жертвам и подвигам во имя интересов страны. Отсюда следует, что меры по популяризации в школьной и молодежной среде того, что представляет из себя несение государственной службы, способствуют патриотичному воспитанию в обществе в целом.
В широком смысле на государственную службу возлагается роль проводников идеалов патриотизма и профессионализма. В этой связи их следует учесть в тексте присяги государственных служащих, а также в Этическом кодексе государственных служащих.
Специфика деятельности государственных служащих, осуществляемой в интересах граждан и охватывающей практически все сферы общественной жизни, определяет их особую роль. Поэтому посягательство на честь и достоинство государственного служащего, способное воспрепятствовать и негативно повлиять на его эффективность, затрагивает не только его личные права и свободы, но и интересы граждан и общества. Это объясняет наличие уголовно-правовых и административно-деликтных норм, гарантирующих защиту чести и достоинства сотрудников правоохранительных органов и определенных категорий политических служащих.
Однако за пределами такой защиты остается значительная категория служащих. Организация массовой травли и распространение ложной информации, затрагивающей честь и достоинство служащего, ведут к демотивации и упадку морально-психологического климата в коллективе, в конечном итоге - к снижению качества услуг, оказываемых государственным аппаратом.

2.2.2. Мемлекеттік қызметті кәсібилендіру тетіктері
Кәсібилендіру талант-менеджмент, кадрларды тиімді іріктеу, кәсіби қызметті бағалаумен, оқытумен және әділ еңбекақы төлеу жүйесімен байланысты дағдылар мен білімді жетілдіруге арналған мансаптық ілгерілету жүйесі сияқты персоналды басқару тәсілдерін қамтиды.
Қазіргі әлемде мемлекеттік және жеке секторлар үшін басым міндетке айналған адам ақыл-ойы мен таланттарды іздеу үшін күрес белсенді дамып келеді.
Өз кезегінде, мемлекет орта білім беруді қамтамасыз етуге кепілдік береді, жыл сайын жоғары білім алу үшін ондаған мың грант бөледі. Мемлекеттің қоғам өмірінде атқаратын рөлін ескере отырып, болашақта мемлекеттік қызмет қатарын, ең алдымен, мемлекет есебінен жұмыс істейтін білім беру мекемелерінің үздік өкілдерімен толықтыруға сену орынды болар еді.
Мемлекеттің мұндай бақталастыққа қатысуы пайда әкелуге және ел мүддесі жолында жұмыс істеуге, ел азаматтарының әл-ауқатына өз үлесін қосуға, демек, жастар арасындағы патриоттық көзқарасқа тұрақты сенімді мақсатты түрде қалыптастыру болып табылатыны анық.
Бәсекелестіктің қалыптасқан шарттары мемлекетті 2023 жылы аудандық және ауылдық деңгейдегі мемлекеттік органдардың төменгі лауазымдарына жоғары оқу орындарының үздік түлектерінің кіру рәсімін жеңілдетуге ынталандырды.
Президенттік жастар кадр резервін құру дарынды жастарға әлеуметтік лифт қамтамасыз ете отырып, таланттарды басқарудағы негізгі бағыттардың біріне айналды. Бүгінгі таңда мемлекеттік қызмет пен квазимемлекеттік сектордың негізгі лауазымдарына үш жүзге жуық резервші тағайындалды.
2024 жылы өңірлік буынның топ-менеджерлеріне бәсекелестік орнататын өңірлік кадр резервіне іріктеу басталды.
Сонымен қатар мектеп жасынан бастап таланттармен жұмыс істеу құралдары, қажетті білім алуға және мемлекеттік қызметке кіргенге дейін оларды сүйемелдеуге қолдау көрсету бағдарламасы жоқ. Мемлекеттік органдарда өндірістік практикадан өту нақты регламенттелмеген, бұл сұранысқа ие мамандарды тарту үшін өте маңызды болып табылады.
Бұл ретте соңғы жылдары 30 жасқа дейінгі жас мемлекеттік қызметшілердің үлесі төмендегені байқалады (2019 жылы 23%-дан 2023 жылы 17%-ға дейін), бұл мемлекеттік қызметте ерте кәсіптік бағдарлау институтын енгізуді қоса алғанда, жастарды мемлекеттік секторда жұмыс істеуге ынталандыру қажеттігін атап көрсетеді.
Конкурстық іріктеу мемлекеттік органдарда жұмыс істеу үшін құзыретті кандидаттарды тартуға мүмкіндік бере отырып, мемлекеттік қызметті кәсібилендіруде де шешуші рөл атқарады.
Мемлекеттік әкімшілік қызметке кірудің қолданыстағы тәртібі 2016 жылдан бастап енгізілді. Алайда мұндай тәртіп мемлекеттік қызметке кандидаттардың сеніміне ие болмады. Бұл кандидаттар қызығушылығының төмен деңгейімен дәлелденеді. Айталық, бір орынға қатысушылар саны үш адамнан аспады. Негізгі факторлардың қатарына субъективизм, конкурстық комиссиялар шешімдерінің мемлекеттік орган басшысының қалауына тәуелділігі және басқалар жатады.
Қалыптасқан жағдайға жауап ретінде "Е-қызмет" ықпалдастырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі - "Е-қызмет" ЫАЖ) сыртқы порталы арқылы процесті цифрландыру бойынша жұмыс басталды, ол іріктеуге қашықтан қатысуға мүмкіндік береді, бұл рәсімді жеңілдетеді және анонимділік есебінен адами факторды барынша азайтады. Нәтижесінде мемлекеттік қызмет тартымдылығының екі есе артуы байқалып отыр. 2024 жылдың ақпан айынан бастап барлық мемлекеттік органдарға кезең-кезеңімен енгізіле отырып, жүйені ауқымды қолдану басталды.
Жедел ден қою және стратегиялық міндеттерді уақтылы шешу мақсатында басшы лауазымдарға конкурстан тыс іріктеу мүмкіндігі енгізілді. Осылай тағайындалған адамдардың сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауы өздері бағынатын саяси қызметшілердің отставкаға кетуіне әкеп соғады.
Қабылданған шаралар ұзаққа созылған конкурстық рәсімдерді айналып өтіп, оларды тағайындау рәсімін жеделдетуге мүмкіндік берді. Құқықтық талаптардың сақталуы уәкілетті органмен келісу тетіктерімен қамтамасыз етіледі. Біліктілік талаптарын қайта қарау дәстүрлі конкурстық іріктеумен салыстырғанда мемлекеттік емес сектор өкілдерінің үлесін 66%-ға арттыруға ықпал етті.
Мансаптық модель шеңберінде соңғы бес жылдағы барлық конкурстардың жартысына жуығы (46%) ішкі болды, оларға іріктеу және тағайындау жұмыс істеп жүрген қызметкерлер қатарынан жүзеге асырылады, Бұл жеке және квазимемлекеттік секторлардан әлеуетті кандидаттарды айтарлықтай шектейді. Ішкі рәсімдерді қолдану бюрократияға және кадрлық процестердің икемділігінің төмендеуіне әкелді. Жыл сайын бос жұмыс орындарының әрбір екіншісі дерлік мемлекеттік органдарды алдымен мемлекеттік қызметшілердің арасында ішкі конкурс, содан кейін барлық ниет білдірушілер үшін жалпы конкурсты қайталап өткізуге мәжбүрлейді.
Қолданыстағы заңнама жағдайында конкурстық рәсімдер жиі уақытша лауазымдарға орналасу үшін ұйымдастырылады. Алайда негізгі қызметкер әлеуметтік демалыстан шыққан кезде уақытша қызметкермен еңбек қатынастары әдетте тоқтатылады.
Өзін-өзі үнемі дамыту мемлекеттік қызметті кәсібилендірудің негізгі элементі болып табылады, ол қызметкерлердің мансаптық өсуі бұл процеске ықпал етеді.
Бұл ретте бір позицияда орта есеппен төрт жылдан астам уақыт жұмыс істеу мансаптық өсудің тек сатылас моделін пайдалану және гибридті тәсілдердің болмауы, әсіресе бос жоғары лауазымдар шектеулі болған жағдайда қызметкерлердің кәсіби дамуы мен ынталандырылуын шектеуі мүмкін екенін көрсетеді.
Мансаптық өсудің деңгейлес моделін енгізу сыныптар бойынша жоғарылату үшін тиісті талаптарды әзірлеуді талап етеді. Олар оқу және тағылымдама қорытындыларымен расталатын функционалдық құзыреттерден басқа, қызметшінің тиімділігін бағалау нәтижелерін және әдепті бұзғаны немесе мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық үшін тәртіптік жазаның болмауын қамтуға тиіс.
Бұдан басқа кадрлық ұтқырлықты арттыру үшін аумақтық бөлімшелердің, олардың ведомстволарының және осы ведомстволардың аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшілерін орталық мемлекеттік органдарға, осы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) барлық жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік қызметшілерін жергілікті атқарушы органдарына ауысу тәртібімен тағайындау мүмкіндігін кеңейту мәселесін қараған жөн.
Мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау, егер оның нәтижелері жалақыға, мансаптық өсуге және басқа да негізгі жұмыс жағдайларына тікелей әсер етсе, ынталандыру мен дамудың тиімді құралы бола алады.
Мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау жүйесі 2023 жылы жұмыс сапасы, мерзімдерді сақтау, бастамашылық және тәртіп өлшемшарттары бойынша бонустардың мөлшерін айқындауға мүмкіндік беретін тоқсан сайынғы бағалаудың жаңа тетігімен жаңартылды. Бұл жүйе сатылас ілгерілеумен байланысты: төрт тоқсандағы жоғары нәтиже келесі лауазымға тікелей тағайындалуға әкелуі мүмкін, ал екі тоқсандағы қанағаттанарлықсыз баға төмендеуге немесе жұмыстан босатылуға әкелуі мүмкін, Бұл бұрын екі қанағаттанарлықсыз жылдық бағалауды қажет ететін процесті жеңілдетеді.

2.2.2. Механизмы профессионализации государственной службы
Профессионализация включает такие подходы к управлению персоналом, как талант-менеджмент, эффективный подбор кадров, система карьерного развития для улучшения навыков и знаний, взаимосвязанная с оценкой профессиональной деятельности, обучением, а также справедливой системой оплаты труда.
В современном мире активно развивается борьба за человеческие умы и поиск талантов, ставшая приоритетной задачей как для государственного, так и для частного секторов.
В свою очередь государство гарантирует обеспечение среднего образования, ежегодно выделяет десятки тысяч грантов для получения высшего образования. Учитывая роль, которую выполняет государство в жизни общества, оправданно стало бы рассчитывать на пополнение рядов государственной службы в будущем лучшими представителями образовательных учреждений, в первую очередь, функционирующих за счет государства.
Очевидно, что участие государства в таком соперничестве есть целенаправленное формирование стойких убеждений приносить пользу и работать в интересах страны, вносить свой вклад в благосостояние граждан страны, а значит - патриотических установок в молодежной среде.
Сложившиеся условия конкуренции мотивировали государство упростить в 2023 году процедуру вступления на низовые должности государственных органов районного и сельского уровней лучших выпускников высших учебных заведений.
Создание Президентского молодежного кадрового резерва стало одним из ключевых направлений в управлении талантами, обеспечив социальный лифт для одаренной молодежи. На сегодняшний день на ключевые должности государственной службы и квазигосударственного сектора назначено порядка трехсот резервистов.
В 2024 году был запущен отбор в региональные кадровые резервы, которые составят конкуренцию топ-менеджерам регионального звена.
Вместе с тем отсутствуют инструменты по работе с талантами, начиная со школьного возраста, программа поддержки в приобретении необходимых знаний и их сопровождении до поступления на государственную службу. Отсутствует четкая регламентация прохождения производственной практики в государственных органах, что критически важно для привлечения востребованных специалистов.
При этом за последние годы отмечается снижение доли молодых государственных служащих до 30 лет (с 23% в 2019 году до 17% в 2023 году), что подчеркивает необходимость стимулирования молодежи к работе в государственном секторе, включая внедрение института ранней профессиональной ориентации на государственной службе.
Конкурсный отбор также играет ключевую роль в профессионализации государственной службы, позволяя привлекать компетентных кандидатов для работы в государственных органах.
Действующий порядок поступления на административную государственную службу был введен в 2016 году. Однако этот порядок не заслужил доверия со стороны претендентов на государственную службу. Об этом свидетельствует низкий уровень заинтересованности кандидатов. Так, количество участников на одно место не превышало трех человек. В числе основных факторов - субъективизм, зависимость решений конкурсных комиссий от усмотрения руководителя государственного органа и другие.
В ответ на сложившуюся ситуацию начата работа по цифровизации процесса через внешний портал интегрированной информационной системы "Е-қызмет" (далее - ИИС "Е-қызмет"), который позволяет участвовать в отборе удаленно, что упрощает процедуру и минимизирует человеческий фактор за счет анонимности. В результате наблюдается повышение привлекательности государственной службы в два раза. С февраля 2024 года началось масштабирование системы, с поэтапным внедрением во всех государственных органах.
В целях немедленного реагирования и своевременного решения стратегических задач введена возможность внеконкурсного подбора на руководящие должности. Совершение коррупционных правонарушений лицами, назначенными таким образом, влечет за собой отставку политических служащих, в подчинении которых они находятся.
Принятые меры позволили ускорить процедуру их назначения, обойдя затяжные конкурсные процедуры. Соблюдение правовых требований обеспечивается механизмами согласования с уполномоченным органом. Пересмотр квалификационных требований способствовал увеличению доли представителей негосударственного сектора на 66% по сравнению с традиционным конкурсным отбором.
В рамках карьерной модели почти половина (46%) всех конкурсов в последние пять лет были внутренними, отбор и назначения на которые осуществляются из числа действующих сотрудников, что существенно ограничило потенциальных кандидатов из частного и квазигосударственного секторов. Использование внутренних процедур также привело к бюрократии и снижению гибкости кадровых процессов. Ежегодно практически каждая вторая вакантная должность вынуждает государственные органы дублировать проведение сначала внутреннего конкурса среди государственных служащих, а затем общего конкурса для всех желающих.
В рамках действующего законодательства конкурсные процедуры часто организуются для замещения временных должностей. Однако по возвращении основного работника из социального отпуска трудовые отношения с временно замещающим его работником, как правило, прекращаются.
Постоянное саморазвитие является ключевым элементом профессионализации государственной службы, и карьерное продвижение служащих способствует этому процессу.
При этом средний срок работы на одной позиции свыше четырех лет указывает на то, что использование исключительно вертикальной модели карьерного роста и отсутствие гибридных подходов могут ограничивать профессиональное развитие и мотивацию персонала, особенно при ограниченности вакантных вышестоящих должностей.
Введение горизонтальной модели карьерного продвижения потребует разработки соответствующих требований для продвижения по классам. Они, помимо функциональных компетенций, подтверждаемых итогами обучения и стажировок, должны будут включать результаты оценки эффективности служащего и отсутствие дисциплинарного взыскания за нарушение этики либо проступок, дискредитирующий государственную службу.
Кроме того, для повышения кадровой мобильности следует рассмотреть вопрос расширения возможности назначения служащих в порядке перевода в центральные государственные органы государственных служащих территориальных подразделений, их ведомств и территориальных подразделений этих ведомств, в местные исполнительные органы государственных служащих всех местных исполнительных органов данной области (города республиканского значения, столицы).
Оценка деятельности государственных служащих также может выступать эффективным инструментом мотивации и развития, если ее результаты непосредственно влияют на заработную плату, карьерное продвижение и другие ключевые условия работы.
Система оценки деятельности государственных служащих в 2023 году была обновлена новым механизмом ежеквартальной оценки, позволяющим определять размеры бонусов по критериям качества работы, соблюдения сроков, инициативности и дисциплины. Эта система связана с вертикальным продвижением: высокие результаты за четыре квартала могут привести к прямому назначению на следующую должность, в то время как неудовлетворительные оценки за два квартала могут привести к понижению или увольнению, упрощая процесс, который ранее требовал двух неудовлетворительных годовых оценок.

Сонымен қатар мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау нәтижелері, әсіресе тоқсан сайынғы бағалаудың кейінге қалдырылған сипатына байланысты оны жетілдіру қажеттілігін көрсетеді. Бағалардың мансаптық жоғарылауға кепілдендірілген әсерінің болмауы және бос орындардың болуына тәуелділік белгілі бір дәрежеде процестің формальдылығына әкеледі. Жоғары баға алған қызметкерлердің тек 0,04%-ы (немесе 77 мыңның 30-ы) іс жүзінде жоғарылатылды.
Мемлекеттік қызметшілердің әлеуетін объективті бағалау және олардың кәсіби құзыреттілігін арттыру бойынша жұмысты жүйелендіру үшін жүйелі түрде ассессмент өткізген жөн.
Мемлекет белсенді қаржыландыратын мемлекеттік қызметшілерді оқыту кәсіби даму мен құзыреттерді жетілдірудің негізгі элементі болып табылады. Мемлекеттік қызметшілерді оқыту жүйесінде Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы және оның өңірлік филиалдары орталық орынды алады.
Жыл сайын қайта даярлау және біліктілікті арттыру курстарынан жиырма жеті мыңға жуық қызметші өтеді. Оқу демалысы кезіндегі оқудан басқа, өндірістен қол үзбей оқитын магистрлік бағдарламалар іске қосылды. Саяси қызметшілер үшін арнаулы бағдарламалар жүргізілуде.
Бұл ретте мемлекеттік қызметшілердің оқуы мен мансаптық өсуі арасындағы өзара байланыстың болмауы олардың біліктілікті арттыру бағдарламаларына қатысуға деген ынтасының төмендеуіне әкеледі және жиі алынған білім мен олардың кәсіби қызметте практикалық қолданылуы арасындағы сәйкессіздікті тудырады.
Тиісті салада кәсіби білім мен практикалық тәжірибе алу құралдарының бірі мемлекеттік қызметшілердің тағылымдамасы болып табылады. Жыл сайын тағылымдамаларға қызметшілердің үш пайызы ғана немесе екі жарым мыңға жуығы қатысады. Мұндай жағдай негізінен тағылымдама қызметкерлердің мансаптық өсуіне әсер етпейтіндігімен байланысты.
Орталық пен өңірлер арасындағы лауазымдық жалақыдағы айырмашылықты едәуір қысқартуға және жалпы мемлекеттік аппараттың тартымдылығын арттыруға мүмкіндік берген мемлекеттік қызметшілерге еңбекақы төлеудің жаңа жүйесі мемлекеттік қызмет реформасының маңызды нәтижесі болды.
Алайда еңбек ақысы, әдетте, бос болуы тиіс немесе ұзақ уақыт жабық болуы мүмкін жоғары лауазымдық позицияға ие болған кезде көтерілетін мансаптық өсудің сатылас моделі жағдайында қызметкерлердің жартысына жуығы бір жылда қаржылық жағдайының тоқырағанын, ал әрбір төртіншісі оның нашарлағанын мәлімдейді, Бұл білікті кадрлардың жағдайы неғұрлым тартымды жеке секторға кету қаупін арттырады.
Мемлекеттік органдарда кадрларды ұстап қалу үшін басшылық және жоғары атқарушы лауазымдардың саны көбінесе жасанды түрде арттырылады, Бұл жауапкершілік пен жүктемені бөлуде теңгерімсіздікке алып келеді, бастапқы позициялар санын азайтады және мемлекеттік қызметке жас мамандардың келуі үшін мүмкіндіктерді шектейді.
Персоналды функционалдық блоктарға (салалық және жәрдемдесуші персонал) бөлетін еңбекақы төлеу жүйесі қызметшілердің ынталандырылуына ықпал етпейді, өйткені ол жәрдемдесуші бөлімшелерден салалық бөлімшелерге мансаптық ілгерілеуді көздемейді. Лауазымдарды блоктарға бөлу басшылардың қалауына байланысты болуы мүмкін, бұл жағдайды нашарлатады.
Мемлекеттік қызметті кәсібилендірудің маңызды шарты мемлекеттік лауазымдар иерархиясының жүйесі болып табылады, өйткені қызметшілердің әрбір түрі үшін әрқайсысының бір-бірінен ерекшеленетін құқықтық реттеу режимі бар.
Қазақстанда мемлекеттік қызметтің әкімшілік және саяси қызметтерге заңнамалық бөлінуі тоқсаныншы жылдардың соңында орын алды. Бүгінгі таңда саяси қызметшілер бір пайыздан аз.
Осыған қарамастан оларды ажырату өлшемшарттарын нақтылау әлі де өзекті, саяси жауапкершілік институтының көптеген ережелері ашылмаған.
Әкімдерді сайлауға көшуге қарай сайланатын қызметшілердің құқықтық мәртебесін, мемлекеттік қызметті өткеруінің және тоқтатуының ерекше тәртібін айқындау қажеттілігі туындайды.
Бұдан басқа басқару практикасы "А" корпусы институтын реформалау қажеттігін объективті түрде көрсететін бірқатар мән-жайлардың бар екендігін айғақтайды.
Заңнаманың соңғы жаңашылдықтарына сәйкес мемлекеттік органдардың бірінші басшылары - саяси қызметшілер уәкілетті органның келісімі бойынша конкурс өткізбей-ақ басшылардың белгілі бір санатын тағайындай алады, ал мұндай қызметшілердің қызметіне тікелей жетекшілік еткен жағдайларда олардың сыбайлас жемқорлық қылмыстар жасауына байланысты саяси жауаптылықта болады. Құқықтық реттеудің қалыптасқан ерекшеліктері аталған қызметшілердің құқықтық деңгейін анықтау және лауазымдар иерархиясындағы олардың орнын қайта қарастыру қажет екенін көрсетеді.

Вместе с тем результаты оценки деятельности государственных служащих показывают необходимость ее усовершенствования, особенно из-за отложенного характера ежеквартальных оценок. Отсутствие гарантированного влияния оценок на карьерное продвижение и зависимость от наличия вакансий в определенной степени ведут к формальности процесса. Из числа служащих, получивших высшие оценки, только 0,04% (или 30 из 77 тысяч) были фактически повышены в должности.
Для объективной оценки потенциала государственных служащих и систематизации работы по улучшению их профессиональных компетенций целесообразно регулярно проводить ассессмент.
Обучение государственных служащих, активно финансируемое государством, является ключевым элементом профессионального развития и совершенствования компетенций. Центральное место в системе обучения государственных служащих занимает Академия государственного управления при Президенте Республики Казахстан и ее региональные филиалы.
Ежегодно курсы переподготовки и повышения квалификации проходят порядка двадцати семи тысяч служащих. Помимо обучения в период учебного отпуска, запущены магистерские программы без отрыва от производства. Для политических служащих проводятся специальные программы.
Вместе с тем, отсутствие взаимосвязи между обучением и карьерным ростом государственных служащих ведет к снижению их мотивации участвовать в программах повышения квалификации и часто вызывает несоответствие между получаемыми знаниями и их практическим применением в профессиональной деятельности.
Одним из инструментов приобретения профессиональных знаний и практического опыта в соответствующей сфере является стажировка государственных служащих. Ежегодно в стажировках участвуют всего лишь три процента или около двух с половиной тысяч служащих. Подобная ситуация преимущественно связана с тем, что стажировка не влияет на карьерный рост служащих.
Важным результатом реформы государственной службы стала новая система оплаты труда государственных служащих, которая позволила значительно сократить разницу в должностных окладах между центром и регионами и в целом повысить привлекательность государственного аппарата.
Однако, в условиях вертикальной модели карьерного продвижения, когда оплата труда, как правило, повышается по мере занятия вышестоящей должностной позиции, которая должна оказаться вакантной либо может продолжительное время оставаться закрытой, почти половина служащих сообщает о стагнации финансового положения за год, а каждый четвертый - о его ухудшении, что усиливает риск утечки квалифицированных кадров в частный сектор с более привлекательными условиями.
Для удержания кадров в государственных органах нередко искусственно завышается численность руководящих и высших исполнительных должностей, что приводит к дисбалансу в распределении ответственности и нагрузок, сокращая количество начальных позиций и ограничивая возможности для поступления на государственную службу молодых специалистов.
Система оплаты труда, разделяющая персонал на функциональные блоки (отраслевой и вспомогательный персонал), не способствует мотивации служащих, так как не нацелена на карьерное продвижение из вспомогательных подразделений в отраслевые. Распределение должностей по блокам может зависеть от усмотрения руководителей, что также усугубляет ситуацию.
Важным условием профессионализации государственной службы является система иерархии государственных должностей, так как для каждой из разновидностей служащих действует отличительный друг от друга режим правового регулирования.
В Казахстане законодательное разделение государственной службы на административную и политическую произошло еще в конце девяностых годов. Сегодня политические служащие составляют менее одного процента.
Несмотря на это все еще актуальна детализация критериев их разграничения, не раскрыты многие положения института политической ответственности.
По мере перехода к выборности акимов возникает необходимость определения правового статуса избираемых служащих, особого порядка прохождения и прекращения ими государственной службы.
Кроме того, управленческая практика свидетельствует о наличии ряда обстоятельств, объективно указывающих на необходимость реформирования института корпуса "А".
Согласно последним новеллам законодательства, первые руководители государственных органов - политические служащие могут назначать определенную категорию руководителей по согласованию с уполномоченным органом без проведения конкурса, в случаях непосредственного кураторства деятельностью таких служащих несут политическую ответственность в связи с совершением ими коррупционных преступлений. Сложившиеся особенности правового регулирования указывают на необходимость определения правового статуса таких служащих и пересмотра их места в иерархии должностей.

2.2.3.      HR-процестерді басқару және цифрландыру құралдары
HR-процестерді басқару жүктелген функциялардың дұрыс, адал және тиімді орындалуын қамтамасыз ету, тиімді кадрларды ынталандыру және ұстап қалу, олардың кәсіби құлдырау қаупін азайту сияқты міндеттерге негізделген. Бұл ретте цифрландыру басқару процестерін оңтайландыруда негізгі рөлді атқарады.
Осы факторларды ескере отырып, сынақ мерзімінің құралдарын дұрыс пайдалану және мемлекеттік қызметтегі тәлімгерлік аталған міндеттерге барынша нәтижелі қол жеткізуді күтуге мүмкіндік береді.
2016 жылы енгізілген сынақ мерзімі тәлімгерлерді бекіте отырып, жыл сайын бес мыңнан астам қызметшіге тағайындалады. Бұл ретте қызметкерлердің 99,9%-ы сынақ мерзімін сәтті аяқтайды. Бұл ең алдымен, сынақ мерзімі конкурстық іріктеуден кейін тағайындалатындығына, көрсетілген кезеңнен тыс болуына байланысты. Сынақ мерзімінің белгіленген моделі оның формализміне әкеледі, өйткені ол конкурстық комиссия ұсынған және конкурстық іріктеуден өткен деп саналатын адамдарға қолданылады.
Мемлекеттік қызметтегі тәлімгерлік мемлекеттік қызметте мол тәжірибесі бар, институционалдық есте сақтауды, салалық міндеттердің сабақтастығын, басқарушылық қателіктер мен бұрынғы жетістіктерді есепке алу мүмкіндігін қамтамасыз етуге қабілетті қызметшілердің тәлімгер ретіндегі әлеуетінің жеткіліксіз пайдаланылуына байланысты қажетті нәтиже бермейді.
Ротация институты қызметкерлердің заңсыз әрекеттерінің алдын алу және олардың мемлекеттік қызметте кәсіби құлдырауын болдырмау үшін қолданылатын HR-басқару құралы ретінде сегіз жыл бұрын енгізілген. Осы институтты дамыту шеңберінде 2023 жылы ротациялық төлемдер енгізілді, олар қызметтік тұрғын үй берілмей, басқа елді мекенге ротацияланған қызметшілерге тұрғын үй жалдау мақсатында төленеді.
Дегенмен ротация құралы негізінен саяси қызметшілерді, "А" корпусының қызметшілерін және "Б" корпусының жоғары санаттарын қоса алғанда, басшылық құрам үшін пайдаланыла отырып, шектеулі түрде қолданылады, мұнда бөлімше басшыларының орынбасарлары назардан тыс қалады. Бұл ретте қызметкерлердің көпшілігі (54%) ротация ынталандыру мен тиімділікті арттыру үшін барлық қызметкерлерге қатысты болуы керек деп санайды, 17,5% жұмыстың ерекшелігін және онымен байланысты сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін ескерудің маңыздылығын атап көрсетеді.
HR-процестерін басқару құралдары мемлекеттік қызметтегі қолданыстағы шектеулерді ескеруі және әлеуметтік кепілдіктермен және мемлекеттік қызметшілерді тиісті құқықтық қорғаумен теңгерімді үйлесуін қамтамасыз етуі керек.
Бүгінгі күні мемлекеттік қызметте демалыс кезеңінің ұзақтығы және зейнетақы мөлшері еңбек сіңірген жылдарына байланысты емес. Бұл ретте лауазымдық орын ауыстырулар, оның ішінде өңірлер арасындағы ротация кәсібилендіруге ықпал етеді, бірақ қызметшілердің отбасыларын әлеуметтік кепілдіктермен қамтамасыз етпейді. Бұл көшу кезінде қиындықтар тудырады және олардың өмір сүру жағдайларын сақтау үшін қосымша шараларды талап етеді.
Қолданыстағы заңнама мемлекеттік қызметшілерге үстеме жұмыс уақыты үшін демалыс пен ақшалай өтемақы арасындағы таңдауды ұсынады. Бұл өтемақыны саралау: демалыс және мереке күндері жұмыс істегені үшін ақшалай өтемақы, басқа уақытта үстеме жұмыс уақыты үшін демалыс беру қажеттілігін көрсетеді.

2.2.3. Инструменты управления и цифровизации HR-процессов
В основе управления HR-процессами лежат такие задачи, как обеспечение надлежащего, добросовестного и наиболее эффективного выполнения возложенных функций, мотивация и удержание эффективных кадров, минимизация рисков профессионального выгорания. При этом ключевую роль в оптимизации управленческих процессов играет цифровизация.
С учетом этих факторов корректное использование инструментов испытательного срока и наставничества на государственной службе дает возможность ожидать наиболее результативного достижения указанных задач.
Введенный в 2016 году испытательный срок устанавливается ежегодно более пяти тысячам служащих с закреплением наставников. При этом успешно испытательный срок проходят 99,9% служащих. Это, прежде всего, связано с тем, что испытательный срок назначается после конкурсного отбора, выходит за пределы указанного этапа. Заложенная модель испытательного срока ведет к его формализму, так как применяется к лицам, которые рекомендованы конкурсной комиссией и считаются прошедшими конкурсный отбор.
Наставничество на государственной службе также не дает искомого эффекта из-за недостаточного использования потенциала в качестве наставников служащих, имеющих большой опыт государственной службы, способных обеспечить институциональную память, преемственность отраслевых задач, возможность учета управленческих ошибок и достижений прошлого.
Институт ротации, как инструмент HR-управления, используемый для предупреждения неправомерного поведения служащих и недопущения их профессионального выгорания на государственной службе, введен восемь лет назад. В рамках развития данного института в 2023 году введены ротационные выплаты, которые выплачиваются с целью найма жилища служащим, ротированным в другой населенный пункт, без предоставления служебного жилья.
Вместе с тем инструмент ротации применяется ограниченно, используясь главным образом для руководящего состава, включая политических служащих, служащих корпуса "А" и высшие категории корпуса "Б", что оставляет без внимания заместителей руководителей подразделений. В то же время большинство служащих (54%) считает, что ротация должна касаться всех работников для повышения мотивации и эффективности, 17,5% выделяют важность учета специфики работы и связанных с ней рисков коррупции.
Инструменты управления HR-процессами должны учитывать существующие ограничения на государственной службе и обеспечивать сбалансированное их сочетание с социальными гарантиями, а также необходимым уровнем правовой защиты государственных служащих.
Сегодня на государственной службе продолжительность отпускного периода и размер пенсии не зависят от выслуги лет. При этом должностные перемещения, включая ротацию между регионами, способствуют профессионализации, но не обеспечиваются социальными гарантиями для семей служащих. Это становится причиной трудностей при переездах и требует дополнительных мер для поддержания их жизненных условий.
Действующее законодательство предоставляет государственным служащим за переработки выбор между отгулом и денежной компенсацией. Это показывает необходимость дифференциации возмещения: предоставление денежной компенсации за работу в выходные и праздничные дни, отгулов за сверхурочную работу в другое время.

Әлеуметтік сауалнамаға сәйкес мемлекеттік қызметшілердің көпшілігі әлеуметтік жағдайын жақсарту шаралары ретінде инфляция деңгейінде жыл сайынғы жалақыны индекстеуді (65%), жыл сайынғы сауықтыру жәрдемақысын (53%) арттыруды, тұрғын үймен қамтамасыз етудің тиімді жүйесін құруды (44%), медициналық қызмет көрсетуді жақсартуды (31%) және зейнетақымен қамсыздандыруды қайта қарауды (28%) ұсынады.
Қылмыстық және әкімшілік-деликттік заңнамада мемлекеттік қызметшілерді кәсіби қызметіне байланысты ар-намысы мен қадір-қасиетіне қол сұғушылықтан қорғау және жауап шаралары көзделуге тиіс.
Ынталандыру жүйесі қызметшілердің мемлекеттік органдардың алдында тұрған стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге құлшына катысу дәрежесіне тікелей әсер етеді. Бұл өз кезегінде, қызметшілердің құлшына қатысу дэрежесіне үнемі мониторинг жасау жүйесін енгізу қажеттілігін тудырады.
Мемлекеттік қызметтегі HR-процестерді тиімді басқару елеулі дәрежеде кадр қызметтерінің жұмысына байланысты. Бүгінде мемлекеттік қызметте персоналды басқаруға екі мыңға жуық қызметкер жұмылдырылған, алайда Бұл салада бейінді білімі бар мамандар іс жүзінде жоқ. Олардың жұмысы негізінен кадрлық әкімшілендіруге бағытталған, Бұл олардың қызметінің көп бөлігін алады.
Осыған байланысты персоналды басқару қызметтерінің жұмысын стратегиялық кадрлық жоспарлауды іске асыруға, сондай-ақ құзыретті кадрларды тартуға және ұстап қалуға қайта бағдарлау өте маңызды болып отыр. Ол үшін операциялық функциялардың көлемін, оның ішінде автоматтандыру арқылы азайту, қызметкерлердің құзыреттілік деңгейін арттыру қажет. Бұл әкімшілік басқарудан адам ресурстарын басқарудағы стратегиялық тәсілге өтуге көмектеседі.
2016 жылдан бастап "Е-қызмет" БІАЖ-сы толыққанды жұмыс істейді, соңғы жылдары қабылданған шаралардың аркасында оның мүмкіндіктері біршама кеңейтілді. Нәтижесінде күнделікті міндеттерді шешу жеңілдетілді, қызметкерлерді іріктеу және бағалау рәсімдерін оңтайландырылды, қажетті деректерге жылдам қол жеткізу, сондай-ақ бұзушылықтарды, оның ішінде рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар азайтылды.
Бір жыл бұрын "Е-қызмет" ЫАЖ-ның сыртқы порталы арқылы басталған мемлекеттік кызметке кадрларды іріктеудің цифрлық форматына өту шеңберінде жасанды интеллектті енгізу логикалық кадам болып табылады.
Цифрлық технологияларды тиімді қолданудың тағы бір бағыты орнын толтыруды мемлекеттік органдар негізсіз созатын бос орындар бойынша конкурстық рәсімдерді жариялау процесін автоматтандыру болуға тиіс.
Тәртіптік жауапкершілік әділетті түрде маңызды HR-құралы болып саналады, өйткені оның бұлтартпаушылығы бұзушылықтардың алдын алу және міндеттерді тиісінше орындау кепілі болып табылады, сондай-ақ мінез-құлқы белгіленген талаптар мен үміттерге сәйкес келмейтін адамдарды мемлекеттік кызметтен босатуға ықпал етеді.
Алайда белгіленген талаптар бұзылған жағдайларда мұндай мінез-құлық мемлекеттің, азаматтардың және ұйымдардың мүддесіне залал келтіру қаупінің алдын алумен байланысты болғанына және мұндай қауіпті өзге тәсілдермен жою мүмкін болмағанына қарамастан, қолданыстағы заңнама қызметшілерді тәртіптік жауаптылықтан босатпайды.
Сауалнамалардың деректері бойынша қызметшілердің шамамен елу үш пайызы өз басшыларының рәсімдерді формальды түрде орындауға бейілдігін, оның шешімдердің тиімділігіне нұқсан келтіретінін атап өтеді, бұл әр істің мән- жайын жан-жақты және толық ескеруге мүмкіндік беретін икемді тәсілдерді енгізу қажеттілігін көрсетеді. Мәселе тәртіптік жауапкершілікті болдырмайтын, жеңілдететін, сондай-ақ ауырлататын жағдайларды құқықтық бекіту туралы.
Халық сайлаған мемлекеттік қызметшілердің құқықтық мәртебесінің ерекшелігі тәртіптік жазалаудың қолданыстағы түрлерін және мемлекеттік қызметті тоқтату шарттарын қайта қарауды талап етеді. Бұл мемлекеттік қызмет талаптары мен қоғамның үміттері арасындағы сәйкестікті қамтамасыз етеді, сондай-ақ мемлекеттік институттарға деген сенімді нығайтуға ықпал ететін болады.

Согласно социологическому опросу, большинство государственных служащих в качестве мер для улучшения их социального положения предлагает ежегодную индексацию заработной платы на уровне инфляции (65%), увеличение ежегодного пособия для оздоровления (53%), создание эффективной системы жилищного обеспечения (44%), улучшение медицинского обслуживания (31%) и пересмотр пенсионного обеспечения (28%).
Уголовное и административно-деликтное законодательство должно предусматривать ответные меры и защиту государственных служащих от посягательств на честь и достоинство, связанных с профессиональной деятельностью.
Система мотивации напрямую влияет на степень вовлеченности служащих на достижение стратегических целей и задач, стоящих перед государственными органами. Это, в свою очередь, обуславливает необходимость внедрения системы постоянного мониторинга вовлеченности государственных служащих.
Эффективное управление HR-процессами на государственной службе в значительной степени зависит от деятельности кадровых служб. Сегодня на государственной службе задействовано около двух тысяч сотрудников в управлении персоналом, однако практически отсутствуют специалисты с профильным образованием в этой сфере. Их работа в основном сосредоточена на кадровом администрировании, что занимает большую часть их деятельности.
В этой связи становится крайне важным переориентировать деятельность служб управления персоналом на реализацию стратегического кадрового планирования, а также на привлечение и удержание компетентных кадров. Для этого необходимо сократить объем операционных функций, в том числе за счет автоматизации, повысить уровень компетенции сотрудников. Это будет способствовать переходу от административного к стратегическому управлению человеческими ресурсами.
Начиная с 2016 года полноценно функционирует ИНС "Е-қызмет", возможности которой благодаря принятым в последние годы мерам значительно расширены. В результате упрощено решение рутинных задач, оптимизированы процедуры отбора и оценки персонала, обеспечен быстрый доступ к необходимым данным, а также минимизированы нарушения, в том числе процедурного характера.
В рамках перехода на цифровой формат отбора кадров на государственную службу, стартовавшего год назад через внешний портал ИИС "Е-қызмет", логичным шагом является внедрение искусственного интеллекта.
Еще одним направлением эффективного применения цифровых технологий должна стать автоматизация процесса объявления конкурсных процедур по вакантным позициям, заполнение которых неоправданно затягивается государственными органами.
Дисциплинарная ответственность справедливо считается значимым HR-инструментом, поскольку ее неотвратимость служит гарантией предотвращения нарушений и надлежащего исполнения обязанностей, а также способствует исключению из государственной службы лиц, чье поведение не соответствует установленным требованиям и ожиданиям.
Однако действующее законодательство не освобождает от дисциплинарной ответственности служащих в случаях нарушения установленных требований, несмотря на то, что такое поведение было связано с предотвращением опасности ущерба интересам государства, граждан и организаций, которая не могла быть устранена иными способами.
По данным опросов, около пятидесяти трех процентов служащих отмечают, что их руководители ориентированы на формальное соблюдение процедур в ущерб эффективности решений, что подчеркивает необходимость внедрения более гибких подходов, позволяющих всесторонне и полно учитывать обстоятельства каждого дела. Речь идет о правовом закреплении обстоятельств, исключающих, смягчающих, а также отягчающих дисциплинарную ответственность.
Особенность правового статуса государственных служащих, избираемых населением, потребует пересмотра действующих видов дисциплинарных взысканий и условий прекращения государственной службы. Это обеспечит соответствие требований государственной службы и ожиданий общества, а также будет способствовать укреплению доверия к государственным институтам.

3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
Халықаралық тәжірибені талдау құрлықтық Еуропаның, Оңтүстік Шығыс Азияның, ағылшын-американдық жүйенің құқықтық жүйелерінің дәстүрлеріне, Ұлттық мәдениетінің элементтеріне байланысты мемлекеттік қызметтің және оның жұмыс істеу қағидаттарының негізгі айырмашылықтарын көрсетіп отыр.
Осы жүйелердің әрқайсысының ерекшеліктері мемлекеттік аппараттың азаматтармен өзара әрекеттесу сипатына, берілген мінез-құлық үлгілеріне, мемлекеттік аппаратты кәсібилендірудің қолданылатын әдістерінің ерекшелігіне, сондай-ақ HR-процестерді басқаруға байланысты.
Әлемдік аренада мемлекет көрсететін қызметтерді қабылдаудың екі негізгі тәсілі қалыптасты.
Мемлекеттік қызметтерді кеңінен түсіну Батыс Еуропа, АҚШ, Ұлыбритания елдеріне және басқа да бірқатар елдерге тән. Азаматтардың не ұйымның өтініші бойынша көрсетілетін мемлекеттің жеке қызметтері, сондай-ақ біртұтас әлеуметтік организм ретінде бүкіл қоғамның мүддесі үшін тұрақты негізде көрсетілетін қызметтер - олардың барлығы мемлекеттік қызметтер деп танылады. Осылайша, мемлекеттік аппараттың барлық қызметі мемлекеттік қызмет болып табылады.
Осылайша, мемлекеттік қызметтің сервистілігі Ұлыбританияның, Оңтүстік Кореяның және АҚШ-тың заңнамалық актілерімен анықталады.
Мәселен, АҚШ-та мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде сервистік тәсілді арттыруға бағытталған бағдарлама іске асырылуда. Ол "халықтан, халықпен және халық үшін" қағидатына негізделген. Бұл бағдарламаның негізгі басымдығы халыққа қызмет көрсету сапасы болып табылады. Бұл ретте мемлекет жұмысының тиімділігі мемлекеттік аппарат көрсететін қызметтердің сапасына халықтың қанағаттану нәтижелері бойынша бағаланады.
Мемлекеттік аппараттың алдында тұрған міндеттердің ортақтығы мемлекеттік қызметті қоғам алдында жауапты еңбек қызметінің ерекше түрі ретінде бөлуге ықпал етті. Сондықтан көптеген мемлекеттерде, соның ішінде АҚШ пен Еуропа елдерінде, тіпті егер мемлекеттік қызметшілер басқа ведомствоға немесе басқа лауазымға ауыстырылса да оларға бұрынғы лауазымдарда жасалған теріс қылықтары үшін жауапкершіліктен жалтаруға мүмкіндік бермейтін заңдар қабылданды. Бельгияда, Ұлыбританияда және Оңтүстік Кореяда мемлекет жалпы мемлекеттік қызметкерлердің жалғыз жұмыс берушісі ретінде қарастырылады, осылайша жекелеген органдарға немесе ведомстволарға емес, тұтастай мемлекетке қызмет көрсетуге мән береді.
Ұлт пен мемлекетке адал қызмет етудің құндылықтары Сингапур мен Оңтүстік Кореяның заңнамалық актілерінде қамтылған. Еуропа елдерінде, Канадада, Оңтүстік Кореяда және АҚШ-та мемлекеттік қызметтегі мінсіз бедел институты танымал болуда.
Бұл ретте мінсіз беделді қамтамасыз ету жөніндегі функциялар тәуелсіздік және дербестік қағидаттарында жүзеге асырылады. Мысалы, Жапония олардың қызметіне араласпау жағдайында мемлекеттік қызметте әдепті сақтау мәселелерімен айналысатын Әдеп жөніндегі супервайзерлер институтын құрған. АҚШ-та мемлекеттік лауазымдық тұлғаларға қатысты тергеп-тексеру жүргізетін тәуелсіз заң кеңесшісі басқармасы жұмыс істейді.
Шетелдік озық тәжірибелерді зерделеу мемлекеттік қызметті кәсібилендіруде меритократия қағидаты негізгі болып табылатынын көрсетті. Мемлекеттік қызметтің мансаптық және позициялық модельдерінде оны қолдануда айтарлықтай айырмашылық бар. АҚШ, Канада, Финляндия, Жаңа Зеландия, Норвегия және Швейцарияның позициялық моделінде құзыреттілік пен мемлекеттік және жеке секторлардағы жұмыс тәжірибесіне баса назар аударылады. Франция, Германия, Италия, Мексика, Португалия және Испанияның мансаптық моделінде мемлекеттік қызметтегі еңбегі мен жетістіктері маңызды болып табылады. Ұлыбританияда, Нидерландыда және Бельгияда жоғарыда аталған модельдердің ең жақсы құралдарының үйлесімі бар гибридті модель қолданылады.
Дамыған елдердің тәжірибесі әртүрлі ведомстволар мен ұйымдар арасында кадрлық функцияларды бөлудің бірыңғай тәжірибесі жоқ екенін көрсетеді. Мысалы, егер Бельгия мен Испанияда мемлекеттік қызметке персоналды іріктеу жөніндегі кадрлық мәселелер орталықтандырылған болса, онда Жаңа Зеландияда "нәтижелер бойынша басқару" тұжырымдамасына сәйкес мемлекеттік органдар кадрларды іріктеуді дербес түрде жүргізеді. Мемлекеттік қызметшілердің мансаптық өсуін жоспарлаудың икемділігін қамтамасыз ету үшін федералды деңгейде орталықтандырылған және салалық ведомстволар мен агенттіктер деңгейінде орталықтандырылмаған канадалық мемлекеттік қызметтегі персоналды басқару жүйесі қызығушылық тудырады.
Шет елдердің тәжірибесінде қазіргі заманғы әлемдік трендтерге жауап беретін құзыреті бар жастарды мемлекеттік қызметке тарту мәселесіне ерекше назар аударылады. Осы тұрғыдан Жапония мен Сингапурдың тәжірибесі ерекше, мұнда мемлекеттік қызметке дарындыларды іздеу мектептерден басталып, жоғары оқу орындарында жүреді. Ұлыбританияда, Канадада және АҚШ-та жоғары оқу орындарының студенттері мен талапкерлері үшін мемлекеттік органдарда тағылымдамадан өту бағдарламалары бар. АҚШ-та ерте мансаптық бағдарлаудың шеңберінде студенттер мен жас мамандарды оқытуға бағытталған арнайы мемлекеттік білім беру тапсырыстары мен бағдарламалары бар (National Security Education Program (NSEP), Scholarships for Service (CyberCorps SFS), ROTC (Reserve Officers' Training Corps).
Мемлекеттік қызметті кәсібилендірудің маңызды факторы мансаптық өсуді сатылас және деңгейлес өсу мүмкіндігімен аралас ілгерілету болып табылады. Германияда, Канадада, Бельгияда, Ұлыбританияда және Оңтүстік Кореяда мемлекеттік қызметшілер функциялар мен міндеттердің біртіндеп күрделенуімен және жалақының қатар өсуімен сол позицияда жоғарылауы мүмкін.
Франция мен Сингапурда мансаптық ілгерілеудің шарттарының бірі тиісті оқыту мен біліктілікті арттырудан өту болып табылады. АҚШ пен Ұлыбританияда мұндай оқыту тиісті кәсіби біліктілік деңгейіне қарай топтастырылады. Сингапурдың құзыреттерді базалық, функционалдық және көшбасшылыққа бөлуді көздейтін оқытуда құзыреттілік тәсілді қолдану тәжірибесі назар аударуға тұрарлық.
Мемлекеттік аппарат жұмысының үздіксіздігін қамтамасыз ету мақсатында Бельгияда, Ұлыбританияда, Канадада және Оңтүстік Кореяда негізгі қызметкер ұзақ мерзімді ауруға, оқу немесе бала күтіміне байланысты демалыста болуына байланысты бос уақытша тұрған бос орындарды ауыстыру үшін келісімшарттар жасау практикасы кеңінен қолданылады.
Мемлекеттік қызметке іріктеудің соңғы кезеңі ретінде сынақ мерзімін пайдалану кең таралған шетелдік тәжірибе болып табылады. Бельгия және Түркияда кандидаттар сынақ мерзімінен сәтті өткеннен кейін мемлекеттік қызметші мәртебесіне ие болады. АҚШ-та және Оңтүстік Кореяда жұмыс беруші ең жақсы кандидатты таңдайтын бірнеше балама кандидаттар үшін бір уақытта бос орынға орналасу үшін сынақ мерзімін пайдалануға жол беріледі.
Қызметшілердің ары қарай бейімделуі мақсатында көптеген елдерде тәлімгерлік институты кеңінен қолданылады. Сингапурда, Ұлыбританияда, Аустралияда және АҚШ-та тәлімгерлік алғаш рет орындаушылық, сол сияқты басшылық лауазымдық позицияға орналасқан қызметшілерге қатысты қолданылады. Бұл ретте тәлімгерлердің өздеріне кәсіби біліктілігін арттыруға қолдау көрсету, сыйлықақы беру, қосымша жүктеме үшін өтемақы төлеу және жұртшылықтың мойындауы сияқты ынталандыру шаралары қарастырылған. Канада мен Оңтүстік Кореяда зейнеткерлер мен мемлекеттік қызмет ардагерлері тәжірибесі мен дағдыларын ескере отырып, тәлімгер ретінде тартылуы мүмкін.

Раздел 3. Обзор международного опыта
Анализ международного опыта демонстрирует основные различия государственной службы и принципов ее функционирования в зависимости от традиций правовых систем, элементов национальной культуры континентальной Европы, Юго-Восточной Азии, англо-американской системы.
Особенности каждой из этих систем обусловлены характером взаимодействия государственного аппарата с гражданами, заданных моделей поведения, спецификой используемых методов профессионализации государственного аппарата, а также управления HR-процессами.
На мировой арене сложились два основных подхода к восприятию услуг, оказываемых государством.
Широкое понимание государственных услуг присуще странам Западной Европы, США, Великобритании, ряду других стран. Индивидуальные услуги государства, оказываемые адресно по обращению граждан либо организации, а также услуги, оказываемые на постоянной основе в интересах всего общества как единого социального организма, - все они признаются государственными услугами. Таким образом, практически вся деятельность государственного аппарата выступает государственной услугой.
Так, сервисность государственной службы определена законодательными актами Великобритании, Южной Кореи и США. К примеру, в США реализуется программа по повышению сервисного подхода при оказании государственных услуг, основанная на принципе "от народа, с народом и для народа". Основополагающим приоритетом данной программы является качество обслуживания населения. При этом эффективность работы государства оценивается по результатам удовлетворенности населения качеством оказываемых государственным аппаратом услуг.
Общность задач, стоящих перед государственным аппаратом, способствовала выделению государственной службы в качестве особого вида трудовой деятельности, несущей ответственность перед обществом. Именно поэтому во многих государствах, включая США и страны Европы, приняты законы, которые не позволяют государственным служащим уклоняться от ответственности за проступки, совершенные в предыдущих должностях, даже если они были переведены в другое ведомство или на другую должность. В Бельгии, Великобритании и Южной Корее государство вовсе рассматривается в качестве единого работодателя государственных служащих, тем самым подчеркивая служение государству в целом, а не отдельным органам или ведомствам.
Ценности добросовестного служения нации и государству содержатся в законодательных актах Сингапура и Южной Кореи. В странах Европы, Канаде, Южной Корее и США набирает популярность институт безупречной репутации на государственной службе.
При этом функции по обеспечению безупречной репутации осуществляются на принципах независимости и автономности. К примеру, в Японии создан Институт супервайзеров по этике, которые занимаются вопросами соблюдения этики на государственной службе на условиях невмешательства в их деятельность. В США функционирует управление независимого юрисконсульта, который проводит расследования в отношении государственных должностных лиц.
Изучение передовых зарубежных практик показало, что принцип меритократии является ключевым в профессионализации государственной службы. Его применение имеет значительное различие в карьерной и позиционной моделях государственной службы. В позиционной модели США, Канады, Финляндии, Новой Зеландии, Норвегии и Швейцарии акцент делается на компетенциях и опыте работы как в государственном, так и в частном секторах. В карьерной модели Франции, Германии, Италии, Мексики, Португалии и Испании важными являются заслуги и достижения на государственной службе. В Великобритании, Нидерландах и Бельгии применяется гибридная модель с комбинацией лучших инструментов вышеуказанных моделей.
Опыт развитых стран показывает, что отсутствует единая практика по распределению кадровых функций между различными ведомствами и организациями. К примеру, если в Бельгии и Испании кадровые вопросы по подбору персонала на государственную службу централизованы, то в Новой Зеландии в соответствии с концепцией "управления по результатам" государственные органы осуществляют отбор кадров на самостоятельной основе. Интересной представляется канадская система управления персоналом на государственной службе, которая централизована на федеральном уровне и децентрализована на уровне отраслевых ведомств и агентств для обеспечения гибкости планирования карьерного роста государственных служащих.
В практике зарубежных стран особое внимание уделяется вопросу привлечения на государственную службу молодежи, обладающей компетенциями, отвечающими современным мировым трендам. В этом контексте примечателен опыт Японии и Сингапура, в которых поиск талантов на государственную службу начинается со школ и сопровождается в высших учебных заведениях. В Великобритании, Канаде и США действуют программы стажировок для студентов и абитуриентов высших учебных заведений в государственных органах. В США в рамках ранней профессиональной ориентации также существуют специальные государственные образовательные заказы и программы, направленные на обучение студентов и молодых специалистов (National Security Education Program (NSEP), Scholarships for Service (CyberCorps SFS), ROTC (Reserve Officers' Training Corps).
Важным фактором профессионализации государственной службы является комбинирование карьерного продвижения с возможностью вертикального и горизонтального роста. В Германии, Канаде, Бельгии, Великобритании и Южной Корее государственные служащие могут получить повышение на той же позиции с постепенным усложнением функций и задач и параллельным повышением заработной платы.
Во Франции и Сингапуре одним из условий карьерного продвижения является прохождение соответствующего обучения и повышения квалификаций. В США и Великобритании подобное обучение группируется по уровню соответствующей профессиональной квалификации. Заслуживает внимание опыт Сингапура по применению компетентностного подхода в обучении, предусматривающий разделение компетенций на базовые, функциональные и лидерские.
В целях обеспечения непрерывности работы государственного аппарата в Бельгии, Великобритании, Канаде и Южной Корее широко используется практика заключения контрактов для замещения временных вакансий, вакантных в связи с длительной болезнью, учебным либо декретным отпуском основного сотрудника.
Распространенной зарубежной практикой является использование испытательного срока в качестве завершающего этапа отбора на государственную службу. В Бельгии и Турции кандидаты обретают статус государственного служащего после успешного прохождения испытательного срока. В США и Южной Корее допускается использование испытательного срока для занятия вакантной позиции одновременно для нескольких альтернативных кандидатов, среди которых работодателем отбирается лучший претендент.
В целях последующей адаптации служащих во многих странах широко применяется институт наставничества. В Сингапуре, Великобритании, Австралии и США наставничество применяется в отношении служащих, впервые занявших как исполнительскую, так и руководящую должностную позицию. При этом для самих наставников предусмотрены такие меры стимулирования, как поддержка профессионального развития, бонусы, компенсация за дополнительную нагрузку и публичное признание. В Канаде и Южной Корее в качестве наставников могут быть привлечены пенсионеры и ветераны государственной службы с учетом их опыта и навыков.

Бірқатар шетелдік мемлекеттерде қызметшілердің кәсіби деңгейін жоғарылату үшін және кәсіби құлдырауға жол бермеу мақсатында ротация институты қолданылады. Халықаралық-құқықтық құжаттар ротацияны қолдану мақсатын кеңейтеді. Мысалы, 2003 жылғы 31 қазандағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы БҰҰ-ның конвенциясында ротацияны қызметі сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне бейім мемлекеттік қызметшілерге ротацияны қолдану қарастырылған. Осындай ротация әдісі Германияда қызметі сыбайлас жемқорлық қаупі бар қызметкерлер үшін қолданылады. Бұл ретте АҚШ-та міндетті ротациямен қатар ерікті ротация мемлекеттік қызметшілердің орындаушылық буынының кәсіби дамуы мен жаңа дағдылар мен білімдерді меңгеруі үшін қарастырылған.
Дамыған елдердің тәжірибесі мемлекеттік қызметшілердің бәсекеге қабілетті жалақысы мемлекеттік қызметті кәсібилендірудің және оның тартымдылығының ажырамас бөлігі болып табылатынын куәландырады.
Дамыған елдердің мемлекеттік қызметінде қызметшілерді ынталандырудың әртүрлі тәсілдері қолданылады - Бұл материалдық және материалдық емес ынталандыру шаралары, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандырудың бірқатар тетіктері.
Ұлыбританияда, Канадада, Оңтүстік Кореяда және АҚШ-та мемлекеттік қызметкерлерге және олардың отбасы мүшелеріне тұрғылықты жерін ауыстырған кезде қолдау қоныс аудару кезінде қолдау көрсету ақшалай көмек, түрғын үй жәрдемақысы, балаларды оқытуға және жұбайларын жұмысқа орналастыру арқылы қамтамасыз етіледі. Сондай-ақ мемлекеттік қызметте өз бетінше білім алу және даму мүмкіндіктері, икемді жұмыс жағдайлары, саяхаттау мен сақтандыруға жеңілдіктер сияқты корпоративтік әлеуметтік бағдарламалар бар.
Алайда, жекелеген жағдайларда әлеуметтік кепілдіктер кадрлар құрамының тұрақтылығын қамтамасыз ету және мемлекеттік қызмет өтілі бар қызметкерлерді ұстап түру үшін де қолданылады. Мысалы, Литвада, Германияда, Канадада және Аустралияда мемлекеттік қызметшілерге жұмыс өтілі өскен сайын қосымша демалыс күндері беріледі. Италияда, Испанияда, Люксембургте, Англияда және Аустрияда талап етілетін мемлекеттік қызмет өтілі болған кезде елуден алпысқа дейінгі жаста ерте зейнеткерлікке шығу мүмкіндігі қарастырылған. Мұндай жағдайларда зейнетақы мөлшері базалық жалақының тоқсан бес пайызына дейін болады. Германияда азаматтық қызметшілер зейнеткерлікке шыққанға дейін өтініш берген кезде, алдыңғы жұмыс уақытының жартысына дейін ішінара зейнеткерлікке шығу ретінде толық емес жұмыс күнін ала алады.
Көптеген елдердің заңнамалық актілерінде қызметкерлерді тәртіптік жауапкершілікке тарту тәртібі мұқият реттеледі. Мысалы, Литвада, Ұлыбританияда және Канада шығарылатын шешімдердің толықтығы мен жан-жақтылығын қамтамасыз ету мақсатында жауапкершілікті болдырмайтын, жеңілдететін және ауырлататын, міндетті түрде нақтылауға жататын мән-жайлар заңмен бекітілген.
Жалпы, озық тәжірибелерге талдау жасау мемлекеттік қызметті дамытудың мынадай үрдістері мен перспективаларын айқындауға мүмкіндік береді:

Для повышения профессионального уровня и недопущения случаев профессионального выгорания служащих в ряде зарубежных стран применяется институт ротации. Международно-правовые документы расширяют цели применения ротации. К примеру, в Конвенции ООН против коррупции от 31 октября 2003 года предусмотрена возможность использования ротации в отношении служащих, деятельность которых подвержена коррупционным рискам. Аналогичный метод ротации используется в Германии в отношении тех служащих, деятельность которых подвержена особому риску коррупции. При этом в США наряду с обязательной ротацией предусмотрена добровольная ротация для профессионального развития государственных служащих исполнительского звена и приобретения новых навыков и знаний.
Опыт развитых стран свидетельствует, что конкурентоспособная заработная плата государственных служащих является неотъемлемой частью профессионализации государственной службы и ее привлекательности.
На государственной службе развитых стран используются различные способы мотивации служащих - это меры материального и нематериального стимулирования, а также целый ряд механизмов социального обеспечения.
В Великобритании, Канаде, Южной Корее и США поддержка государственных служащих и членов их семей при смене места жительства осуществляется посредством финансовой помощи при переезде, жилищного пособия, поддержки обучения детей и трудоустройства супругов. Также действуют программы корпоративного благосостояния на государственной службе как возможность самостоятельного обучения и развития, гибкие условия работы, скидки на путешествия и страхование.
Однако в отдельных случаях социальные гарантии также используются для обеспечения стабильности кадрового состава и удержания работников со стажем государственной службы. К примеру, в Литве, Германии, Канаде и Австралии государственным служащим предоставляются дополнительные дни отпуска по мере нарастания их стажа работы. В Италии, Испании, Люксембурге, Англии и Австрии предусмотрена возможность раннего выхода на пенсию в возрасте от пятидесяти до шестидесяти лет при наличии необходимого стажа государственной службы. В таких случаях размер пенсии составляет до девяноста пяти процентов от базовой заработной платы. В Германии гражданские служащие могут по заявлению до начала выхода на пенсию получить неполный рабочий день в качестве частичного выхода на пенсию с половиной прежнего рабочего времени.
В законодательных актах многих стран достаточно тщательно регламентируется порядок привлечения служащих к дисциплинарной ответственности. К примеру, в Литве, Великобритании и Канаде в целях обеспечения полноты и всесторонности выносимых решений законодательно закреплены подлежащие обязательному выяснению обстоятельства, исключающие, смягчающие и отягчающие ответственность.
В целом, анализ передовых практик позволяет определить следующие тенденции и перспективы развития государственной службы:

1)      одан әрі кәсібилендіру үшін мемлекеттік қызметтің мансаптық және позициялық модельдерінің үздік HR-құралдары мен практикаларының үйлесімі;
2)      оқыту мен еңбекақы төлеуде сараланған тәсілдерді қолдана отырып, мемлекеттік қызметшілердің мансаптық дамуы үшін кең мүмкіндіктер беру;
3)      персоналды бейімдеу, ынталандыру және ұстап қалу бойынша HR-процестерді жетілдіру;
4)      ұзақ мерзімді перспективада мемлекеттік қызметшілердің жұмыс процесіне тиімділігін және тартылуын қамтамасыз ету үшін материалдық емес ынталандыру шараларын кеңінен қолдану;
5)      мемлекеттік қызметшілерде қоғам мүдделерін есепке алуға және өткір әлеуметтік-қоғамдық проблемалық мәселелерді шешуге бағытталған құндылық бағдарларын қалыптастыру;
6)      мемлекеттік қызметте мінсіз бедел институтын ілгерілету және мемлекеттік қызметшілердің құқықтарын заңсыз тәртіптік жазалардан қорғау.
4-бөлім. Мемлекеттік қызметті дамытудың пайымы
Мемлекеттік қызметті дамытудың пайымы үш негізгі бағытты қамтиды: мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделін қалыптастыру, мемлекеттік қызметті кәсібилендіру, HR-процестерді жетілдіру және басқару. Сондай-ақ, цифрлық шешімдер үшін мемлекеттік қызметті дамытуда "Е-қызмет" ЫАЖ-ның әлеуеті пайдаланылатын болады.
Басты басымдық қоғамның қажеттіліктері мен үміттерін қанағаттандыру болып табылатын қызмет көрсету және азаматтармен өзара іс-қимыл жасау мәдениетін дамытуға, мінез-құлықтың командалық-әкімшілік моделінен сервистік моделіне көшуге баса назар аударылады.
Проактивті мінез-құлық, азаматтардың өтініштеріне жедел ден қою, сондай-ақ мемлекеттік қызметте жаңа әдеп стандарттарын қалыптастыру қоғамның сенімі мен қанағаттану деңгейін арттыруға ықпал етеді. Мемлекеттік қызмет саласындағы заңнаманы қайта қарау мемлекеттік аппараттың жұмысы үшін неғұрлым тұрақты және орнықты құқықтық негіз құруды көздейді.
Мемлекеттік қызметті кәсібилендіру гибридті модельге көшу арқылы жүзеге асырылатын болады. Бұл процесс жоғары білікті кадрларды тартуға мүмкіндік беретін меритократия қағидатын толық іске асыруды көздейді. Гибридті модельге кешу сонымен қатар іріктеу рәсімдерін жеңілдетуді және барлық кандидаттар үшін тең мүмкіндіктер беруді, жеке сектордан мамандарды тарту үшін кедергілерді жоюды және мемлекеттік қызметтің жалпы тартымдылығын арттыруды білдіреді. Сонымен қатар, мектеп кезінен бастап дарындыларды анықтау, қолдау және тәрбиелеу бағдарламасын әзірлеу жоспарлануда.
Бұл модель сыртқы кандидаттарды тартуға ғана емес, сонымен қатар жүйе ішіндегі жұмыс істейтін қызметкерлерді дамыту және ілгерілету үшін жағдай жасауға ықпал етеді. Мансап пен жалақыны басқарудың икемді және әділ тәсілдерін әзірлеу жоспарлануда. Мемлекеттік қызметшілерге олардың жетістіктері, құзыреттері және мемлекеттік органдардың жұмысына қосқан үлесі негізінде мансаптық өсу мүмкіндігі берілетін болады.
Қызметкерлердің оқу және тағылымдама бағдарламаларына белсенді қатысуын ынталандыру және қолдау көзделіп отыр. Мемлекеттік қызмет жүйесі біліктілікті арттыру және дағдыларды дамыту үшін әртүрлі мүмкіндіктерді ұсына отырып, тұрақты кәсіби өсу тетіктерін қамтамасыз ететін болады.
Мемлекеттік қызметшілердің жалақысы олардың кәсіби жетістіктерімен және өзін-өзі дамытуға деген ұмтылысымен тығыз байланысты болады. Бұл тәсіл жоғары жұмыс нәтижелері үшін әділетті ынталандыру мен сыйақыны, сондай-ақ үздіксіз оқыту мен дамуға ынталандыруды қамтамасыз етеді.
HR-процестерін жетілдіру және басқару шеңберінде қызметкерлерді ынталандыруға, ұстап қалуға және кәсіби құлдыраудың алдын алуға бағытталған заманауи HR-құралдарын әзірлеуге және енгізуге баса назар аударылатын болады. Тәлімгерлікті күшейту, мемлекеттік қызметшілердің әлеуметтік кепілдіктерін кеңейту, еңбек жағдайларын жақсарту, олардың құқықтық қорғалуын қамтамасыз ету, сондай-ақ мемлекеттік қызметті цифрландыру негізгі аспектілер болып табылады.
Осы үш бағыт өзгермелі жағдайларға бейімделе алатын және мемлекет алдында тұрған міндеттерді тиімді шеше алатын заманауи, тиімді және ашық мемлекеттік қызметті құру үшін негіз қалыптастырады.
Ұсынылған тәсілдердің тиімділігін бағалау үшін тиісті әлеуметтанушылық зерттеулерді қоса алғанда, тұжырымдаманың іске асырылуына үнемі мониторинг жүргізілетін болады.

1) сочетание лучших HR-инструментов и практик карьерной и позиционной моделей государственной службы для ее дальнейшей профессионализации;
2) предоставление широких возможностей для карьерного развития государственных служащих с применением дифференцированных подходов в обучении и оплате труда;
3) совершенствование HR-процессов по адаптации, мотивации и удержанию персонала;
4) широкое применение нематериальных мер стимулирования для обеспечения эффективности и вовлеченности государственных служащих в рабочий процесс в долгосрочной перспективе;
5) формирование ценностных ориентиров у государственных служащих, направленных на учет интересов общества и решение острых социально-общественных проблемных вопросов;
6) продвижение института безупречной репутации на государственной службе и защита прав государственных служащих от неправомерных дисциплинарных взысканий.
Раздел 4. Видение развития государственной службы
Видение развития государственной службы охватывает три основных направления: формирование модели государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности, профессионализация государственной службы, совершенствование и управление HR-процессами. Также для цифровых решений в развитии государственной службы будет использован потенциал ИИС "Е-қызмет".
Основное внимание уделяется развитию культуры обслуживания и взаимодействия с гражданами, переходу от командно-административной модели поведения к сервисной, в которой главным приоритетом станет удовлетворение потребностей и ожиданий общества.
Проактивное поведение, оперативное реагирование на обращения граждан, а также формирование новых этических стандартов на государственной службе способствуют повышению уровня доверия и удовлетворенности общества. Пересмотр законодательства в сфере государственной службы предполагает создание более стабильной и устойчивой правовой основы для работы государственного аппарата.
Профессионализация государственной службы будет осуществлена через переход к гибридной модели. Этот процесс предполагает всецелое воплощение принципа меритократии, что позволит привлечь высококвалифицированные кадры. Переход к гибридной модели подразумевает также упрощение процедур отбора и предоставление равных возможностей для всех кандидатов, устранение барьеров для привлечения специалистов из частного сектора и повышение общей привлекательности государственной службы. Кроме того, планируется разработка программы по выявлению, поддержке и взращиванию талантов со школьной скамьи.
Эта модель будет способствовать не только привлечению внешних кандидатов, но и созданию условий для развития и продвижения действующих сотрудников внутри системы. Планируется выработка более гибких и справедливых подходов к управлению карьерой и заработной платой. Государственным служащим будет предоставлена возможность карьерного роста на основе их достижений, компетенций и вклада в работу государственных органов.
Предполагаются стимулирование и поощрение активного участия сотрудников в программах обучения и стажировок. Система государственной службы предоставит механизмы для постоянного профессионального роста, предлагая разнообразные возможности для повышения квалификации и развития навыков.
Заработная плата государственных служащих будет тесно связана с их профессиональными достижениями и стремлением к саморазвитию. Такой подход обеспечит справедливую мотивацию и вознаграждение за высокие результаты работы, а также стимулирование к постоянному обучению и развитию.
В рамках совершенствования и управления HR-процессами акцент будет сфокусирован на разработке и внедрении современных HR-инструментов, направленных на мотивацию, удержание персонала и предотвращение профессионального выгорания. Ключевыми аспектами являются усиление наставничества, расширение социальных гарантий, улучшение условий труда государственных служащих, обеспечение их правовой защиты, а также цифровизация государственной службы.
Данные три направления формируют основу для построения современной, эффективной и открытой государственной службы, способной адаптироваться к изменяющимся условиям и эффективно решать стоящие перед государством задачи.
Для оценки эффективности предложенных подходов будет регулярно проводиться мониторинг реализации концепции, включая соответствующие социологические исследования.

5-бөлім. Мемлекеттік қызмет жүйесін дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
Мемлекеттік қызметті дамыту мынадай қағидаттарға негізделетін болады:
-      ашықтық және айқындық: барлық жұмысқа алу және ілгерілету рәсімдері мүмкіндігінше ашық және көпшілікке түсінікті болады;
-      меритократия: мемлекеттік қызметке іріктеу және қызметі бойынша ілгерілету сіңірген еңбегіне, құзыретіне және кәсіби дағдыларына негізделеді;
-      икемділік: мемлекеттік қызметтің тиімділігін арттыруға мүмкіндік беретін жаңа икемді тәсілдерді, инновациялар мен технологияларды енгізу;
-      үздіксіз оқыту: мемлекеттік қызметшілердің біліктілігі мен жұмыс тиімділігін арттыру үшін оларды кәсіби дамыту;
-      клиентке бағдарлану: озық жұмыс істеу, түпкілікті нәтижеге бағдарлану және қолжетімділікті қамтамасыз ету;
-      прагматизм: практикалық пайда мен тиімділікке қол жеткізу үшін әртүрлі құралдарды қолданудың басымдығы;
-      жауапкершілік және есептілік: азаматтар мен мемлекет алдында қабылданған шешімдері мен іс-әрекеттері үшін мемлекеттік қызметшілердің жауапкершілігін күшейту. Жұмыста жоғары әдеп стандарттарын сақтау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы тиімді іс-қимыл.
Бұл қағидаттар мемлекеттік қызметті тиімдірек, қолжетімді ете отырып, және қоғамның қажеттіліктеріне бағдарлай отырып, оны одан әрі дамытудың және жаңғыртудың негізі болады.
Ағымдағы жағдайға жасалған талдауды, халықаралық тәжірибені, мемлекеттік қызметті дамыту пайымын және негізгі қағидаттарын ескере отырып, мынадай тәсілдер белгіленді.
5.1.      Мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделін қалыптастыру және командалық- әкімшіліктік мінез-құлықтан арылу шаралары
Мемлекеттік қызмет саласындағы заңнама түбегейлі қайта қаралатын болады. Ең алдымен, ол мемлекеттік қызметтің алдында тұрған міндеттерді, оған қойылатын талаптарды, ең соңында мемлекеттік қызметтің миссиясы мен мақсатын бекітіп береді.
Мұндай өзгерістер мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамалық актінің мақсаттары мен міндеттерін қайта бағдарлауға алып келеді. Олар тек еңбек қатынастарын реттеумен, яғни мемлекеттік қызметке кіру, өткеру және тоқтату мәселелерімен шектелмейді. Заңнамалық актінің негізін мемлекеттік қызметшілердің мінез-құлқының клиентке бағдарланған моделін белгілеу жөніндегі міндеттер құрайтын болады.
Бұл мемлекеттік қызметшілер кәсіби қызметінде ұстануға тиісті талаптар жиынтығын заңнамада бекіту арқылы мүмкін болады.
Мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделіне көшу кезінде мемлекеттік қызметшілердің проактивті мінез-құлқына назар аударылатын болады. Мұндай тәсіл біржақты- билік әдістерінен бас тартуды білдіреді, бұл мемлекет ұсынатын барлық игіліктер мен қызметтердің бюрократиясыз және әуре-сарсаңсыз қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік аппарат қызметіндегі міндетті көзқарастардың бірі проактивті түрде азаматтардың құқықтарын іске асыру үшін қажетті көмек алуына жәрдемдесу немесе мүмкіндіктері туралы хабардар ету болады.
Мемлекеттік қызметшілердің қызметіне қойылатын талаптардың ішінде мемлекеттік қызметшілердің қызметінен туындайтын азаматтардың құқықтарын іске асыруға жәрдемдесу және көмек көрсету шараларының қолжетімділігін қамтамасыз ету мәселелері жеке орын алады. Мемлекеттік қызметшілер (шектелген ақпаратты қоспағанда) цифрлық қызметтерге, азаматтардың ақпаратқа қол жеткізуіне кедергі келтіретін негізсіз кедергілерді жоюын және заңнамаға сәйкес азаматтардың барлық санаттары үшін қызмет көрсетілетін орындардың қолжетімділігін қамтамасыз етуі міндетті.
Жаңартылған заңнамада мемлекеттік қызметшілердің заңда белгіленген мерзімдерде мемлекеттік органдар арасында лауазымдық ауысуы, қызметке қайта қабылдануы, сондай-ақ тоқтатылғаннан кейін қайтадан қызметке кіруі жағдайларында құқықтарының, міндеттерінің, жауапкершіліктің бірге ауысу мүмкіндігі қамтамасыз етілетін болады. Мемлекеттік қызметшілер туралы жеке істерінде көрсетілген мәліметтерді жаңарту мақсатында "Е-қызмет" ЫАЖ-да тиісті функционал әзірленетін болады.
Мемлекеттік қызметтің сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген моделі шеңберінде мемлекеттік қызметтер тек жеке қызметтерді ғана емес, сондай-ақ бүкіл қоғамның мүддесі үшін мемлекет көрсететін қызметтерді де қамтитын болады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі әлеуметтік маңызы бар қызметтермен, оның ішінде оларды айқындау өлшемшарттармен толықтырылады, мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде жыл сайын осы қызметтерді көрсету сапасына қоғамдық мониторинг жүргізілетін болады. Бұл мемлекеттік органдарға өз қызметін қоғамның қажеттіліктері мен үміттері негізінде құруға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік қызметшілерді көтермелеу, олардың тиімділігін бағалау және еңбекақы төлеу жүйелері мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалаудың нәтижелерін, сондай-ақ қоғамдық маңызы бар қызметтерді қабылдау сапасын назарға ала отырып жұмыс істейтін болады.
Мемлекеттік қызмет жүйесінде мінсіз бедел институты енгізіледі, Бұл қызметшілерді тағайындау кезінде оларға қосымша шектеулерге әкеледі.
Бұдан басқа, еңбек шарты бойынша мемлекеттік органдарда өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер санына, сондай-ақ оларды жалдау шарттарына шектеулер белгілеу жоспарлануда.
"Адал азамат" идеясын жүзеге асыру шеңберінде мемлекеттік қызметшілер арасында патриотизм пен кәсібилік идеалдарын насихаттауға бағытталған шараларды қабылдау жоспарлануда.
Сонымен қатар, қызметтік әдеп қағидаларын, ант мәтінін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірленетін болады.
Халыққа және заңды тұлғаларға көрсетілетін кызметтердің сапасы мен тиімділігін арттыру үшін бұл процеске квазимемлекеттік секторды, табиғи монополиялар субъектілерін және екінші деңгейдегі банктерді тарта отырып, бюрократиядан арылту бойынша кешенді жұмыс жалғасады.

Раздел 5. Основные принципы и подходы развития системы государственной службы
Развитие государственной службы будет основываться на следующих принципах:
- прозрачность и открытость: все процедуры найма и продвижения максимально открыты и понятны для общества;
- меритократия: отбор на государственную службу и продвижение по службе основываются на заслугах, компетенциях и профессиональных навыках;
- гибкость: внедрение новых гибких подходов, инноваций и технологий, позволяющих повысить эффективность государственной службы;
- непрерывное обучение: профессиональное развитие государственных служащих для повышения их квалификации и эффективности работы;
- клиентоориентированность: работа на опережение, ориентация на конечный результат и обеспечение доступности;
- прагматизм: главенство применения различных инструментов для достижения практической пользы и эффективности;
- ответственность и подотчетность: усиление ответственности государственных служащих за принимаемые решения и действия перед гражданами и государством. Соблюдение высоких этических стандартов в работе, эффективное противодействие коррупции.
Данные принципы будут основой для дальнейшего развития и модернизации государственной службы, делая ее более эффективной, доступной и ориентированной на потребности общества.
С учетом анализа текущей ситуации, международного опыта, видения развития государственной службы и основных принципов обозначены следующие подходы.
5.1. Формирование модели государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности, и меры по отходу от командно-административных моделей поведения
Законодательство в сфере государственной службы будет кардинально пересмотрено. В первую очередь, оно закрепит задачи, стоящие перед государственной службой, предъявляемые к ней требования и, наконец, миссию и предназначение государственной службы.
Подобные изменения приведут к переориентации целей и задач законодательного акта в сфере государственной службы. Они не будут ограничиваться регулированием сугубо трудовых отношений, то есть вопросами поступления, прохождения и прекращения государственной службы. В основу законодательного акта будут положены задачи по установлению клиентоориентированной модели поведения государственных служащих.
Это станет возможным посредством закрепления в законодательстве свода требований, которым должны следовать государственные служащие в своей профессиональной деятельности.
При переходе к модели государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности, будет сделан акцент на проактивное поведение государственных служащих. Такой подход подразумевает отказ от односторонне-властных методов, что обеспечит доступность всех благ и услуг, предоставляемых государством, без бюрократии и волокиты.
Одной из обязательных установок в деятельности государственного аппарата станет проактивное оказание содействия либо информирование о возможности получения помощи, необходимой для реализации прав граждан.
В числе требований, предъявляемых к деятельности государственных служащих, отдельное место займут вопросы обеспечения доступности мер содействия и помощи в реализации прав граждан, вытекающих из деятельности государственных служащих. Государственные служащие должны устранять неоправданные барьеры, препятствующие гражданам получать доступ к информации (кроме сведений ограниченного доступа), цифровым сервисам, и обеспечивать доступность мест оказания услуг для всех категорий граждан в соответствии с законодательством.
Обновленное законодательство будет обеспечивать возможность перехода прав, обязанностей, а также ответственности государственных служащих в случаях их должностных перемещений между государственными органами в пределах установленных законом сроков, восстановления на службе, а также поступления на службу вновь после прекращения. В целях актуализации указанных сведений о государственных служащих в их личных делах будет разработан соответствующий функционал в ИИС "Е-қызмет".
В рамках модели государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности, государственные услуги будут включать не только индивидуальные услуги, но и те, которые оказываются государством в интересах всего общества.
Реестр государственных услуг будет дополнен общественно значимыми услугами, включая критерии их определения, на ежегодной основе в рамках государственного социального заказа будет проводиться общественный мониторинг качества оказания данных услуг. Это позволит государственным органам выстраивать свою деятельность исходя из потребностей и ожиданий общества.
Системы поощрений, оценки эффективности и оплаты труда государственных служащих будут функционировать, принимая во внимание результаты оценки качества оказания государственных услуг, а также качество восприятия общественно значимых услуг.
Будет введен институт безупречной репутации в системе государственной службы, что повлечет за собой дополнительные ограничения при назначении.
Кроме того, планируется установить ограничения на численность работников, осуществляющих свою деятельность в государственных органах по трудовому договору, а также на условия их найма.
В рамках реализации идеи "Адал азамат" планируется принятие мер, направленных на продвижение среди государственных служащих идеалов патриотизма и профессионализма.
Наряду с этим будут выработаны предложения по совершенствованию правил служебной этики, текста присяги.
Для повышения качества и оперативности предоставляемых услуг населению и юридическим лицам комплексная работа по дебюрократизации будет продолжена с вовлечением в данный процесс квазигосударственного сектора, субъектов естественных монополий и банков второго уровня.

5.2. Мемлекеттік қызметтің гибридті моделі негізінде мемлекеттік аппаратты кәсібилендіру
5.2.1. Мемлекеттік қызметтегі дарындыларды басқару
Жастарды мемлекеттік органдарға тарту үшін мектеп және университет деңгейін қамтитын ерте кәсіптік бағдарлау институты құрылады. Қатысушыларды іріктеу өлшемшарттары жоғары академиялық оқу үлгерім мен қоғамдық өмірге белсенді қатысуды қамтиды.
Кадрларды даярлауға арналған мамандықтарды уәкілетті орган айқындайды және жаңартатын болады.
Бағдарламаның түлектері мемлекеттік органдардағы бастапқы лауазымдарға конкурссыз орналаса алады.
Қатысушыларға қолдау көрсету мен оларды бақылау үшін бағдарламаның барлық процестері мен деректері цифрландырылатын болады.
5.2.2. Мемлекеттік қызметке іріктеу
Мемлекеттік қызметтің ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік қызметшілер мен жеке сектор өкілдерін қоса алғанда, барлық кандидаттар үшін әмбебап конкурс енгізу жоспарлануда. Бұл қазіргі уақытта өз функцияларын тиімді орындамайтын ішкі конкурстарды жоюға мүмкіндік береді.
Заңнамаларды білуге тестілеуді, жеке қасиеттерді бағалауды (EQ, SQ), сондай-ақ мәтіндік және сандық ақпаратпен жұмыс істей білуді және IQ-ды қоса алғанда, іріктеудің бастапқы кезеңдерінде автоматтандырылған әдістерді қолдану арқылы екі кандидаттан тізім қалыптастыру қамтамасыз етіледі. Бұл кандидаттар мемлекеттік органға қашықтан өту мүмкіндігімен үш жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде практикалық бағалау кезеңінен өтуге жіберіледі.
Бұл осы кезеңде бәсекелестік тәсілді қолдануға, сондай-ақ кандидаттардың жұмысын және олардың кәсіби қасиеттерін тікелей жұмыс жағдайында бағалауға мүмкіндік береді. Осыған байланысты сынақ мерзімі институты жойылады.
Уақытша қызметке бір жылдан аспайтын мерзімге конкурссыз тағайындау мемлекеттік органдағы кадрлық өзгерістерге жедел ден қоюға және ресурстарды үнемдеуге ықпал етеді.
5.2.3. Мансаптық ілгерілеу
Мемлекеттік қызметшілерді кәсібилендірудегі кедергілерді жою үшін сатылас және деңгейлес даму жолдарын біріктіретін мансаптық өсудің гибридті моделіне көшу ұсынылады.
Деңгейлес өсу мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау, оқыту және тағылымдамадан өту негізінде өз лауазымы шеңберінде дамуына мүмкіндік береді, бұл өз саласында сарапшы ретінде дамуға ұмтылатын мемлекеттік қызметшілердің мүдделерін ескеретін болады.
Деңгейлес өсу мемлекеттік қызметшілерге бір лауазым санаты шеңберінде әртүрлі сыныптарды алу мүмкіндігін ашады. Санат бойынша ілгерілеуге қойылатын талаптар ассессмент, оқу және тағылымдама нәтижелерімен расталатын функционалдық құзыреттерді, сондай-ақ қызметшінің тиімділігін бағалау нәтижелерін қамтиды. Ғылыми дәрежесі, философия докторы (PhD) дәрежесі, бейіні бойынша доктор немесе магистр дәрежесі мемлекеттік қызметшілерді сыныптарды алу кезінде біліктілігін арттыру және тағылымдамадан өту қажеттілігінен босатады.
Ішкі кадрлық орын ауыстыру жүйесін жетілдіру шеңберінде аумақтық бөлімшелер мен ведомстволардан орталық мемлекеттік органдарға ауыстыру тәртібімен, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар үшін қызметшілерді тағайындау мүмкіндіктерін кеңейту ұсынылады.
Бұл шаралар кадрлардың ұтқырлығы мүмкіндіктерін арттыра отырып, институционалдық жадыны сақтауға және мемлекеттік аппараттың тұрақтылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

5.2. Профессионализация государственного аппарата на основе гибридной модели государственной службы
5.2.1. Управление талантами на государственной службе
Для привлечения молодежи в государственные органы будет создан институт ранней профессиональной ориентации, охватывающий школьный и вузовский уровни. Критерии отбора участников будут включать высокую академическую успеваемость и активное участие в общественной жизни.
Специальности для подготовки будут определяться уполномоченным органом и актуализироваться.
Выпускники программы смогут занимать начальные должности в государственных органах без конкурса.
Все процессы и данные по программе будут оцифрованы для обеспечения поддержки и мониторинга участников.
5.2.2. Отбор на государственную службу
В целях обеспечения открытости государственной службы планируется введение универсального конкурса для всех кандидатов, включая государственных служащих и представителей частного сектора. Это позволит упразднить внутренние конкурсы, которые на данный момент не выполняют свою функцию эффективно.
Формирование списка из двух подходящих кандидатов будет обеспечено применением автоматизированных методов на начальных этапах отбора, включая тестирование на знание законодательства, анализ личных качеств (EQ, SQ), оценку способностей к работе с текстовой и числовой информацией, а также IQ. Эти кандидаты будут направлены в государственный орган для прохождения этапа практической оценки в течение не более трех рабочих дней с возможностью прохождения в дистанционном формате.
Это позволит применить состязательный подход на данном этапе, а также оценить работоспособность кандидатов и их профессиональные качества в непосредственной рабочей среде. В этой связи будет упразднен институт испытательного срока.
Назначение на временные должности без конкурса на срок не более одного года позволит оперативно реагировать на кадровые изменения в государственном органе и экономить ресурсы.
5.2.3. Карьерное продвижение
Для устранения барьеров профессионализации государственных служащих предлагается переход к гибридной модели карьерного продвижения, которая сочетает вертикальные и горизонтальные пути развития.
Горизонтальное продвижение позволит государственным служащим развиваться в рамках своей должности на основе оценки деятельности, обучения, прохождения стажировки и будет учитывать интересы государственных служащих, стремящихся к развитию как экспертов в своей области.
Горизонтальное продвижение откроет государственным служащим возможность получения различных классов в рамках одной категории должности. Требования для продвижения по классам будут включать функциональные компетенции, подтверждаемые результатами ассессмента, практикоориентированного обучения и стажировок, а также результаты оценки эффективности служащего. Наличие ученой степени, степени доктора философии (PhD), доктора по профилю или магистра освободит государственных служащих от необходимости проходить повышение квалификации и стажировку при получении классов.
В рамках совершенствования системы внутренних кадровых перемещений предлагается расширить возможности назначения в порядке перевода служащих из территориальных подразделений и ведомств в центральные государственные органы, а также для местных исполнительных органов.
Данные меры позволят сохранить институциональную память и обеспечить стабильность государственного аппарата, повысив при этом возможности кадровой мобильности.

5.2.4. Мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау
Мемлекеттік қызметшілердің қызметін бағалау тек қана сатылас емес, сонымен қатар деңгейлес мансаптық ілгерілеуге де тікелей әсер етеді, Бұл ұйым ішіндегі мансапты басқарудың маңызды стратегиясы болады.
Бағалау жүргізу тәртібін, оның ішінде оны толық цифрландыру арқылы айтарлықтай жеңілдету жоспарлануда.
Тікелей басшылықтың бағалауынан басқа, қызметкерлердің әлеуеті туралы қажетті ақпаратты беретін ассессмент түрінде тұрақты негізде сыртқы бағалау жүргізілетін болады.
Ассессмент нәтижелері мансаптық өсу үшін сатылас және деңгейлес, сондай-ақ жетілдіруді қажет ететін дағдыларды дәл анықтау және нысаналы оқыту бағдарламаларын құру үшін ескерілетін болады.
Мемлекеттік қызметтегі бағалау жүйесінің элементтерінің бірі және еңбекақы төлеудің ауыспалы бөлігі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде қоғамдық маңызы бар қызметтерді көрсету сапасын бағалау нәтижелері болады.
5.2.5.      Мемлекеттік қызметшілерді оқыту және тағылымдамадан өткізу
Үш негізгі блок бойынша - базалық, функционалдық (салалық), көшбасшылық құзыреттер шеңберін енгізу оқу процесін мақсатты түрде ұйымдастыруға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік қызметшінің мансаптық ілгерілеуі құзыреттілік тәсілге негізделген оқыту нәтижелерімен байланысты болуы тиіс. Мемлекеттік қызметшілер құзыреттерінің шеңбері "Е-қызмет" ЫАЖ-ға ықпалдастырылатын болады.
Мемлекеттік қызмет аясындағы тағылымдама кәсіби даму процесінде маңызды рөл атқаратын болады. Тағылымдаманың деңгейлес мансаптық ілгерілеуге тікелей әсері осы институтты айтарлықтай күшейтеді.
Кәсіби құзыреттерді дамыту үшін ведомствоішілік, ведомствоаралық және шетелдік тағылымдамаларды ұйымдастыру жоспарлануда.
Құрылымдық бөлімшелердің басшылары мен саяси лауазымдарға жаңадан тағайындалған адамдарды оқыту шешендік өнер курстарымен толықтырылады.
5.2.6.      Мемлекеттік қызметшілердің еңбегіне ақы төлеу
Еңбекақы төлеу жүйесі алған дағдылары мен білімдері үшін әділ сыйақыны қамтамасыз ететін деңгейлес мансаптық өсумен үйлестіріледі.
Мемлекеттік органдағы рөліне қарай қызметшілердің жалақысын шектейтін лауазымдарды функционалдық блоктарға бөлуден бас тарту қызметшілердің мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге жалпы тартылуын қамтамасыз етеді.
Жоғары тұрған позициядағы бос орынға қарамастан еңбекақы төлеуді арттыру перспективалары, ал атқаратын лауазымында сыныпты кезең-кезеңмен арттыру есебінен мемлекеттік қызметтегі институционалдық жадының сабақтастығын, кадр құрамының тұрақтылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Бұл оқу орындары түлектерінің, мемлекеттік қызметке алғаш рет кіретін және жұмыс өтілі жоқ жастардың мүмкіндіктерін кеңейтеді.
Заңнамада тиісті норманың болуын ескере отырып, мемлекеттік қызметшілердің еңбекақысын индекстеу тетігін әзірлеу ұсынылады. Тоқсан сайынғы сыйақының пайдасына бонустардан бас тарту мәселесі де қарастырылады.
Мемлекеттік қызметшілердің лауазымдық айлық ақысын белгілеуге құқық беретін еңбек өтілін есептеу тәсілдері құқық қорғау органдарындағы еңбек өтілін айқындау тәртібімен, оның ішінде білім беру ұйымдарында нақты мемлекеттік лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес мамандықтар бойынша оқу кезеңі ескеріле отырып, біріздендіріледі.
Бұл ретте, азаматтардың мемлекеттік аппарат қызметін әділ бағалауын қамтамасыз ету мақсатында бірқатар мемлекеттік қызметшілердің еңбегіне ақы төлеудің ауыспалы бөлігі, оның ішінде қоғамдық маңызы бар мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалауға байланысты болуға тиіс.

5.2.4. Оценка деятельности государственных служащих
Оценка деятельности государственных служащих будет непосредственно влиять не только на вертикальное, но и на горизонтальное карьерное продвижение, что станет важной стратегией для управления карьерой внутри организации.
Планируется значительно упростить порядок проведения оценки, в том числе путем ее полной цифровизации.
Помимо оценки непосредственного руководства, на регулярной основе будет проводиться внешняя оценка в виде ассессмента, предоставляющая необходимую информацию о потенциале сотрудников.
Результаты ассессмента будут учитываться для карьерного продвижения, как вертикального, так и горизонтального, а также для точного определения навыков, требующих усовершенствования, и создания целевых программ обучения.
Одним из элементов системы оценки на государственной службе и переменной части оплаты труда станут результаты оценки качества оказания государственных услуг, в том числе общественно значимых.
5.2.5. Обучение и стажировка государственных служащих
Внедрение рамки компетенций по трем основным блокам - базовые, функциональные (отраслевые), лидерские позволит целенаправленно организовывать процесс обучения.
Карьерное продвижение государственного служащего должно быть связано с результатами обучения, основанного на компетентностном подходе. Рамка компетенций государственных служащих будет интегрирована в информационную систему "Е-кызмет".
Стажировка в контексте государственной службы будет играть важную роль в процессе профессионального развития. Непосредственное влияние стажировки на горизонтальное карьерное продвижение значительно усилит данный институт.
Для развития профессиональных компетенций планируется организация внутриведомственных, межведомственных и зарубежных стажировок.
Обучение лиц, впервые назначенных на должности руководителей структурных подразделений и политические должности, будет дополнено курсами публичных выступлений.
5.2.6. Оплата труда государственных служащих
Система оплаты труда будет синхронизирована с горизонтальным карьерным продвижением, что обеспечит справедливое вознаграждение за приобретенные навыки и знания.
Отказ от разделения должностей на функциональные блоки, которое ограничивало заработную плату служащих в зависимости от их роли в государственном органе, обеспечит общую вовлеченность служащих в достижение стратегических целей государственного органа.
Перспективы повышения оплаты труда вне зависимости от наличия вакансии на вышестоящую позицию за счет поэтапного повышения класса на занимаемой должности позволят обеспечить преемственность институциональной памяти на государственной службе, стабильность кадрового состава. Это расширит возможности для выпускников учебных заведений, молодежи, впервые поступающей на государственную службу и не имеющей стажа работы.
Учитывая наличие соответствующей нормы в законодательстве, предлагается разработать механизм индексации заработных плат государственных служащих. Также будет рассмотрен вопрос отказа от бонусирования в пользу ежеквартальных премий.
Подходы к исчислению стажа работы государственных служащих, дающего право на установление должностного оклада, будут унифицированы с порядком определения выслуги лет в правоохранительных органах, включая учет периода обучения в образовательных организациях по специальностям, соответствующим функциональным направлениям конкретной государственной должности.
При этом в целях обеспечения справедливой оценки гражданами деятельности государственного аппарата переменная часть оплаты труда ряда государственных служащих должна зависеть от оценки оказания государственных услуг, в том числе общественно значимых.

5.2.7.      Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының иерархиясы
Әкімшілік және саяси қызметтің аражігін ажырату өлшемшарттарын қайта қарау орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардағы аппарат басшысының ұқсас лауазымдары әртүрлі санаттарға жатқызылатын ағымдағы теңгерімсіздікті жоюға ықпал ететін болады. Сонымен қатар, атқарылатын функцияларды ескере отырып, министрліктердің ведомстволары басшыларының лауазымдарын Мемлекет басшысына есеп беретін ведомстволар басшыларының лауазымдарына ұқсастық бойынша мемлекеттік саяси қызметшілер санатына жатқызу ұсынылады.
"А" корпусының институты одан әрі дамытылатын болады, оның ішінде тағайындау конкурстан тыс негізде жүзеге асырылатын, тиісті саладағы саясатты қалыптастыратын және жүзеге асырылуын қамтамасыз ететін жекелеген лауазымдарға кеңейту арқылы одан әрі дамытылатын болады.
Осы қызметкерлер мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етудегі рөлін ескере отырып, мемлекеттік органның бірінші басшысы ауысқаннан кейін үш айдан ерте емес және бір жылдан кешіктірмей қызметінен босатылуы мүмкін.
Бұдан басқа, сайланатын қызметшілер жеке санатқа бөлінетін болады, олардың мемлекеттік қызметке кіру және тоқтатуының ерекше шарттары айқындалады.
5.3. Міндеттерді орындауды жетілдіруге, мемлекеттік қызметшілерді ынталандыруға және ұстап қалуға, сондай-ақ олардың кәсіби құлдырауын болдырмауға бағытталған HR-процестерді басқару құралдары, HR-процестерді цифрландыру
5.3.1.      Мемлекеттік қызметтегі тәлімгерлік
Жас мамандарға тәлімгерлік тәлімгердің өзін көтермелеу және мансаптық, оның ішінде деңгейлес жоғарылату шарттарының бірі ретінде қаралатын болады.
Сондай-ақ зейнет жасындағы қызметкерлердің мемлекеттік қызметте болу мерзімін екі жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен оларды кеңесшілер лауазымдарына тарту мүмкіндігі қарастырылады, бұл институционалдық жадыны сақтауға және салалық міндеттердің сабақтастығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
5.3.2.      Мемлекеттік қызметтегі ротация
Мемлекеттік қызметшілердің әлеуетін тиімді пайдалану және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу мақсатында орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары, облыстық маңызы бар қалалардың мен аудандардың әкімдерінің орынбасарлары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президент! Әкімшілігі мен Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының әкімшілік лауазымдарының орындаушылық және басшылық санаттары үшін ротацияның аясын кеңейту мәселесін қарастыру жоспарлануда.
Сондай-ақ кадрлық ұтқырлық үш айдан аспайтын мерзіммен қысқа мерзімді іссапар институтын енгізу жолымен қамтамасыз етілетін болады.

5.2.7. Иерархия должностей государственных служащих
Пересмотр критериев разграничения административной и политической службы будет способствовать устранению текущего дисбаланса, когда аналогичные должности руководителя аппарата в центральных государственных и местных исполнительных органах отнесены к разным категориям. Кроме того, учитывая выполняемые функции, предлагается отнести должности руководителей ведомств министерств, по аналогии с должностями руководителей ведомств, подотчетных Главе государства, к категории политических государственных служащих.
Дальнейшее развитие получит институт корпуса "А", в том числе путем его расширения на отдельные должности, образующие и обеспечивающие реализацию политики в соответствующей отрасли, на которые назначения осуществляются во внеконкурсном порядке.
Данные служащие, учитывая их роль в обеспечении реализации государственной политики, могут быть освобождены от должности не ранее трех месяцев и не позднее года после смены первого руководителя государственного органа.
Кроме того, будут выделены в отдельную категорию избираемые служащие, определены особые условия прохождения и прекращения ими государственной службы.
5.3. Инструменты управления HR-процессами, направленные на совершенствование выполнения задач, мотивацию, удержание, предотвращение профессионального выгорания государственных служащих, цифровизация HR-процессов
5.3.1. Наставничество на государственной службе
Наставничество за молодыми специалистами будет рассматриваться в качестве одного из условий для поощрения и карьерного продвижения самого наставника, в том числе горизонтального.
Также будет рассмотрена возможность привлечения на должности советников служащих пенсионного возраста с возможностью продления их пребывания на государственной службе до двух лет, что будет способствовать сохранению институциональной памяти и обеспечению преемственности отраслевых задач.
5.3.2. Ротация на государственной службе
В целях эффективного использования потенциала государственных служащих и профилактики коррупционных правонарушений планируется проработка вопроса расширения круга должностей, подлежащих ротации, на должности заместителей руководителей подразделений центральных и местных государственных органов, заместителей акимов городов областного значения и районов, а также на исполнительские и руководящие категории административных должностей Администрации Президента Республики Казахстан и Аппарата Правительства Республики Казахстан.
Кадровая мобильность также будет обеспечена путем введения института краткосрочного прикомандирования со сроком не более трех месяцев.

5.3.3.      Мемлекеттік қызметшілерді ынталандыру жүйесі, әлеуметтік пакет және олардың құқықтық қорғалуы
Ерікті ротацияны қоса алғанда, лауазымдық ауысулар нәтижесінде басқа өңірге қоныс аударған мемлекеттік қызметшілер мен олардың отбасы мүшелері үшін ынталандыруды арттыру және әлеуметтік кепілдіктер жүйесін енгізу шеңберінде алдыңғы тұрғылықты жерімен салыстырғанда өмір сүру жағдайларының ықтимал нашарлауын өтеу үшін тұрғын-үй, мектепке дейінгі балалар мекемелеріндегі орындар және басқа да қажетті қызметтерді ұсыну тетіктерін қарастыру жоспарлануда. Әлеуметтік кепілдіктер жүйесі барлық қызметшілердің санаттары үшін кезең-кезеңімен кеңейтілетін болады.
Мемлекеттік қызметшілердің еңбекақы төлеу көзін ескере отырып, олардың салық салынатын кірісін оңтайландыру мәселесі пысықталатын болады.
Сондай-ақ жұмыс жүктемесінің ақылға қонымды көлемін ескере отырып, демалыс және мереке күндері үстеме жұмыстарға қаражатты нысаналы бөлу үшін мемлекеттік органдардың еңбекақы төлеу қорына бюджет шығыстарын қалыптастыру және жоспарлау саясатын және қордың құрылымын қайта қарау ұсынылады.
Бұл ретте бірқатар мемлекеттік қызметшілерге өндірістік қажеттілікке қарай мемлекеттік органның бастамасы бойынша еңбекақы төлеуді қысқарта отырып жұмыс күнін қысқартуға мүмкіндік берілетін болады.
Бұдан басқа, әлеуметтік медициналық сақтандыруды, спорттық-сауықтыру кешендеріне қолжетімділікті, психологиялық қолдауды қоса алғанда, мемлекеттік қызметшілер мен олардың отбасылары үшін корпоративтік әл-ауқат бағдарламаларын енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу жоспарлануда.
Материалдық емес ынталандыру ретінде онлайн-курстарға, кітапханаларға, менторлық бағдарламаларға және жеке консультацияларға қол жеткізуді қоса алғанда, мемлекеттік қызметшілердің өзін-өзі оқытуы мен өзін-өзі дамытуын қолдау жүйелері, сондай-ақ мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі үшін қосымша демалыс күндері ұсынылатын болады. Қызметкерлердің қатысу дәрежесін мониторингтеу үшін анонимді зерттеулер әдістемесін әзірлеу жоспарлануда, кейіннен осы процестер автоматтандырылады.
Бұдан басқа, мемлекеттік қызметшілердің ар-намысы мен қадір-қасиетін олардың кәсіби қызметіне байланысты қол сұғушылықтардан қорғауды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылданатын болады.

5.3.3. Система мотивации, социальный пакет и правовая защита государственных служащих
В рамках повышения мотивации и внедрения системы социальных гарантий для государственных служащих и членов их семей, переехавших в другой регион в результате должностных перемещений, включая добровольную ротацию, планируется предусмотреть механизмы предоставления жилья, мест в детских дошкольных учреждениях и других необходимых услуг, чтобы компенсировать возможное ухудшение условий жизни по сравнению с предыдущим местом проживания. Система социальных гарантий будет расширяться на поэтапной основе для всех категорий служащих.
Учитывая источник оплаты труда государственных служащих, будет проработан вопрос оптимизации их налогооблагаемого дохода.
Также предлагается пересмотреть политику формирования и планирования бюджетных расходов на фонд оплаты труда государственных органов, учитывая разумные объемы рабочей нагрузки, и корректировать структуру фонда для целевого выделения средств на сверхурочную работу в выходные и праздничные дни.
При этом ряду государственных служащих будет предоставлена возможность сокращения рабочего дня с одновременным сокращением оплаты труда по инициативе государственного органа в зависимости от производственной необходимости.
Кроме того, планируется выработка предложений по внедрению программ корпоративного благосостояния для государственных служащих и их семей, включая социальное медицинское страхование, доступ к спортивно- оздоровительным комплексам, психологическую поддержку.
В качестве нематериальной мотивации будут предложены системы поддержки самообразования и саморазвития государственных служащих, включая доступ к онлайн-курсам, библиотекам, менторским программам и индивидуальным консультациям, а также дополнительные дни отпуска за стаж работы на государственной службе. Для мониторинга вовлеченности сотрудников планируется разработка методики анонимных исследований с последующей автоматизацией данных процессов.
Кроме того, будут приняты меры по обеспечению защиты чести и достоинства государственных служащих от посягательств, связанных с их профессиональной деятельностью.

5.3.4. Персоналды басқару қызметтері
Заңнаманың жаңашылдықтарын практикалық және тиімді енгізу кадрлық қызметтердің қызметіне баса назар аударуды талап етеді. Кадрлық іс жүргізуді орталықтандыру персоналды басқару қызметтерін күнделікті істерден босатуға және назарларын кадрлық стратегияға, жоспарлау мен болжауға шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Кадрлық қызметтерге мемлекеттік қызметтегі ерте кәсіптік бағдарлау шеңберінде кадрлық жоспарлау және болжау мәселелері бойынша міндеттер жүктелетін болады.

5.3.4. Службы управления персоналом
Практическая и эффективная имплементация новшеств законодательства потребует смещения акцентов в деятельности кадровых служб. Централизация кадрового делопроизводства позволит освободить службы управления персоналом от рутинных дел и сконцентрироваться на кадровой стратегии, планировании и прогнозировании.
На кадровые службы будут возложены обязанности по вопросам кадрового планирования и прогнозирования в рамках ранней профессиональной ориентации на государственной службе.

5.3.5. Мемлекеттік қызметті цифрландыру
"Е-қызмет" ЫАЖ-н жетілдіру бойынша жұмыс жалғасады, бұл адами факторды барынша азайтуды және іріктеу, тәлімгерлік, оқыту, көтермелеу рәсімдерінің толық ашықтығын қамтамасыз етеді.
Кадрларды іріктеу процесіне жасанды интеллектіні енгізу кандидаттардың сауалнамалық деректерін мұқият талдауға, білім мен құзыреттілікті бағалаудың жаңа әдістерін қолдануға, виртуалды көмекшілердің көмегімен әңгімелесуді автоматтандыруға, оның дәлдігін арттыра отырып, жинау процесін жылдамдатуға, сонымен қатар әлеуетті кандидаттарға бос орындар туралы хабарламаларды автоматты түрде жіберуге мүмкіндік береді.
Цифрлық технологияларды тиімді қолданудың тағы бір бағыты бос орындарды толтыру процесін автоматтандыру болады.
Сонымен қатар жасанды интеллектіні белсенді кеңейту және шешімдерді қабылдау рәсімдерінде және мемлекеттік қызметшінің бірыңғай экожүйесін құруға (бірыңғай портал) қолдану жоспарлануда.
Күнделікті тапсырмаларды автоматтандыруды, ақпараттарға қол жеткізуді, жасанды интеллектіні қолдануды және әлеуетті бағалауды қоса алғанда, мемлекеттік қызметті цифрландыру ішкі рәсімдерді жетілдіруге ғана ықпал етіп қоймай, сонымен қатар жұмыстың ашықтығын, оңтайландырылуын, қызметтердің қолжетімділігін және тиімділігін жоғарылатуды, қызметкерлердің ынталандырылуын қамтамасыз ету үшін тиімді құрал болып табылады.

5.3.5. Цифровизация государственной службы
В ИИС "Е-қызмет" продолжится работа по ее совершенствованию, что обеспечит минимизацию человеческого фактора и полную прозрачность процедур отбора, наставничества, обучения, поощрения.
Внедрение искусственного интеллекта в процесс отбора кадров позволит тщательно анализировать анкетные данные кандидатов, применять новые методы оценки знаний и компетенций, автоматизировать собеседования с помощью виртуальных ассистентов, ускорять процесс набора, повышая его точность, а также автоматически направлять уведомления о вакансиях потенциальным кандидатам.
Еще одним направлением эффективного применения цифровых технологий станет автоматизация процесса заполнения вакансий.
Также планируются активное расширение и применение искусственного интеллекта в процессах принятия решений и создание единой экосистемы государственного служащего (единый портал).
Цифровизация государственной службы, включающая автоматизацию рутинных задач, открытый доступ к информации, использование искусственного интеллекта и оценку потенциала, не только будет способствовать усовершенствованию внутренних процессов, но и послужит эффективным инструментом для обеспечения транспарентности, оптимизации работы, повышения доступности и эффективности услуг, мотивации служащих.

5.3.6.      Тәртіптік жазалар
Заңнамада тәртіптік жауапкершіліктің негіздері, сондай-ақ жауапкершілікті жеңілдететін және ауырлататын жағдайларды бір мезгілде ескеруге мүмкіндік беретін икемді тәсілдер айқындалады, бұл мемлекеттік қызметшілерді заңсыз жазалардан қорғауды қамтамасыз етеді және олардың бастамашылығын ынталандырады.
Сондай-ақ егер алдыңғы жазаның қолданылу мерзімі аяқталмаса және ауырлататын мән-жайлар болмаса, тәртіптік жазалардың қолданылу мерзімдерін саралау, теріс қылықтардың мән-жайларын бағалаудың икемді жүйесін енгізуге тәртіптік жазалармен байланысты емес құқықтық құралдарды қолдану, сондай-ақ мемлекеттік органдарға тәртіптік жаза қолданбау құқығын беру жоспарлануда.
Бұдан басқа, егер қызметшілердің мінез-құлқы мен әрекеттері мемлекеттің, азаматтардың, ұйымдардың мүдделеріне нұқсан келтіру қаупінің алдын алуына байланысты болса, мұндай қауіп басқа жолдармен жойыла алмаған жағдайда, қызметшілерді тәртіптік жауапкершіліктен босату шарттары айқындалатын болады.
Қарамағындағылардың сыбайлас жемқорлық үшін жауапкершілігі көрсетілген саяси сенім мен осындай кандидатты жауапты лауазымға ұсыну жөніндегі бастамамен тікелей байланысты болады.

5.3.6. Дисциплинарная ответственность
В законодательстве будут определены гибкие подходы и основания дисциплинарной ответственности, позволяющие учитывать одновременно обстоятельства, смягчающие и отягчающие ответственность, что обеспечит защиту государственных служащих от неправомерных наказаний и стимулирует их инициативность.
Также планируется разграничить сроки действия дисциплинарных взысканий, внедрить гибкую систему оценки обстоятельств проступков с применением правовых инструментов, не связанных с дисциплинарными взысканиями, а также предоставить право государственным органам не налагать дисциплинарное взыскание, если не истек срок действия предыдущего взыскания и отсутствуют отягчающие обстоятельства.
Кроме того, будут определены условия освобождения от дисциплинарной ответственности служащих в случаях, если их поведение и действия были связаны с предотвращением опасности ущерба интересам государства, граждан и организаций, и такая опасность не могла быть устранена иными способами.
Ответственность за коррупцию подчиненных будет напрямую зависеть от оказанного политического доверия и инициативы по выдвижению такого кандидата на ответственную должность.

1) мемлекеттік қызметшілердің жұмысына халықтың қанағаттанушылығын арттыру;
2) мемлекеттік қызметке тең қолжетімділікті қамтамасыз ету, жеке сектор өкілдерін мемлекеттік қызметке тарту мүмкіндіктерін кеңейту;
3) мектеп және университет деңгейін қамтитын ерте кәсіптік бағдарлау институтын құру;
4) деңгейлес мансаптық ілгерілеуді енгізу есебінен мемлекеттік қызметтің тартымдылығын арттыру, мемлекеттік қызметшілердің жаңа білім мен дағдыларды алуға қызығушылығын арттыру;
5) материалдық емес аспектілерді қоса алғанда, әлеуметтік пакетке және мотивациялық жүйеге қанағаттанушылықты арттыру жөніндегі шараларды әзірлеу және енгізу.
Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар осы тұжырымдамаға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметін дамытудың 2024 - 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік қызметін
дамытудың
2024 - 2029 жылдарға арналған
тұжырымдамасына
қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметін дамытудың
2024 - 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру бойынша ІС-ҚИМЫЛ ЖОСПАРЫ
Реформалардың/негізгі іс-шаралардың атауы Аяқтау нысаны Аяқталу мерзімі Жауапты орындаушылар
1 2 3 4 5
1.
Сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген мемлекеттік қызметтің моделін қалыптастыру
Нысаналы индикаторлар:
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасына қоғамдық мониторингтің нәтижелері бойынша мемлекеттік органдардағы клиентке бағдарланған мінез-құлық деңгейіне қанағаттанған көрсетілетін қызметті алушылардың үлесін 2029 жылға қарай 75%-ға дейін жеткізу;
Мемлекеттік қызметшілер жасаған әдептілік құқық бұзушылықтардың үлесін 2029 жылға қарай 1,5%-ға дейін азайту
1.
Заңнамалық актілерде мемлекеттік қызмет қызметінің негіздерін анықтау:
1) мемлекеттік қызметтің миссиясы мен мақсатын айқындау бойынша ұсыныстарды әзірлеу, сондай-ақ мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамалық актінің мақсаттары мен міндеттерін қайта бағдарлау, оның ішінде еңбек қатынастарын реттеу ғана емес, сондай-ақ мемлекеттік қызметшілердің клиентке бағдарланған мінез- құлық моделін белгілеу;
2) бекітілген тәсілдерді іске асыру бойынша шаралар қабылдау, соның ішінде:
2-1) заңнамада белгіленген мерзімдердің шегінде мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік органдар арасында лауазымдық ауысуы жағдайларында құқықтарының, міндеттерінің, сондай-ақ олардың жауапкершілігінің өту мүмкіндігін қоса алғанда, мемлекеттік қызметтің бірлігін қамтамасыз ету;
2-2) клиентке бағдарланған мінез-құлық моделін қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік қызмет саласындағы заңнаманы толықтыру мақсатында мемлекеттік қызметшілердің міндеттерінің тізбесін әзірлеу:
-      азаматтар мен ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін қажетті көмекті алу мүмкіндігі туралы міндетті түрде жәрдем көрсету не хабардар ету;
-      өз қызметінің нәтижелерін азаматтардың қанағаттану дәрежесімен өлшей отырып бағалау;
-      аумақтық қашықтықты еңсеруге, қызметтерді көрсететін орындарға, сондай-ақ цифрлық сервистерге қол жеткізуге, қажетті ақпарат алуға, ақшалай және өзге де шығыстарды көтеруге байланысты негізсіз кедергілердің көріністерін болдырмай, мемлекеттік қызметшілердің қызметінен туындайтын азаматтар мен ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға жәрдемдесу және көмек көрсету шараларының қолжетімділігін қамтамасыз ету;

1) повышение удовлетворенности населения работой государственных служащих;
2) обеспечение равного доступа к государственной службе, расширение возможностей привлечения на государственную службу представителей частного сектора;
3) создание института ранней профессиональной ориентации, охватывающего школьный и вузовский уровни;
4) повышение привлекательности государственной службы за счет внедрения горизонтального карьерного продвижения, увеличение заинтересованности государственных служащих в получении новых знаний и навыков;
5) разработка и внедрение мер по повышению удовлетворенности социальным пакетом и мотивационной системой, включая нематериальные аспекты.
Мероприятия по реализации Концепции будут осуществлены в соответствии с Планом действий по реализации Концепции развития государственной службы Республики Казахстан на 2024 - 2029 годы согласно приложению к настоящей Концепции.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Концепции развития государственной
службы Республики Казахстан
на 2024 - 2029 годы
ПЛАН ДЕЙСТВИЙ
по реализации Концепции развития государственной службы Республики Казахстан на 2024 - 2029 годы
Наименование реформ/основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
1. Формирование модели государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности Целевые индикаторы:
Доведение доли услугополучателей, удовлетворенных уровнем клиентоориентированного поведения в государственных органах, по результатам общественного мониторинга качества оказания государственных услуг к 2029 году до 75%;
Снижение количества этических правонарушений, допущенных государственными служащими, к 2029 году до 1,5°/о
1.
Определение в законодательных актах основ деятельности государственной службы:
1) разработка предложений по определению миссии и предназначения государственной службы, а также переориентация целей и задач законодательного акта в сфере государственной службы, включая не только регулирование трудовых отношений, но и установление
клиентоориентированной модели поведения государственных служащих;
2) принятие мер по реализации одобренных подходов,
в том числе:
2-1) обеспечение единства государственной службы, включая возможность перехода прав, обязанностей, а также ответственности государственных служащих в случаях их должностного перемещения между государственными органами в пределах установленных законодательством сроков;
Предложение в АП
Проект Закона
I полугодие 2025 года
II полугодие 2025 года
АДГС
АДГС
2-2) разработка перечня обязанностей государственных служащих с целью восполнения законодательства в сфере государственной службы, направленных на обеспечение клиентоориентированной модели поведения, включая такие, как:
- оказание в обязательном порядке содействия либо информирование о возможности получения помощи, необходимой для реализации прав и законных интересов граждан и организаций;
- оценка результатов своей деятельности, соизмеримая со степенью удовлетворенности ими граждан;
- обеспечение доступности вытекающих из деятельности государственных служащих мер содействия и помощи в реализации прав и законных интересов граждан и организаций, исключая проявления неоправданных препятствий, связанных с преодолением территориального расстояния, доступом к местам оказания услуг, а также цифровым сервисам, получением необходимой информации, несением денежных и иных расходов;

2-3) мінсіз бедел институтын, сондай-ақ оған байланысты қызметшілерді тағайындау кезінде қосымша шектеулерді енгізу
ПӘ-ге ұсыныс
Заң жобасы
2025 жылдың I жартыжылдығы
2025 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА
МҚІА
2.
"Е-қызмет" ЫАЖ-ны мемлекеттік органдар арасындағы лауазымдық орын ауыстыруларына, қызметке қайта орналасуына, сондай-ақ тоқтатылғаннан кейін қайтадан қызметке кіруіне қарай мемлекеттік қызметшілер туралы мәліметтерді жаңарту бөлігінде пысықтау
"Е-қызмет" ЫАЖ-да әзірленген функционал
2025 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін қоғамдық маңызы бар мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен толықтыру, оның ішінде:
1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін жүргізу қағидаларына әлеуметтік маңызы бар қызметтерді анықтау өлшемшарттарын айқындау бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне әлеуметтік маңызы бар қызметтерді қосу
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі
2025 жылдың II жартыжылдығы
ЦДИАӨМ, МҚІА
4.
Жыл сайынғы негізде мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде қоғамдық маңызы бар мемлекеттік қызметтердің сапасына қоғамдық мониторингін ұйымдастыру
Қоғамдық мониторинг
жыл сайын
МҚІА
5.
Еңбек шарты бойынша мемлекеттік органдарда өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер санына шектеулерді, сондай-ақ оларды жалдау шарттарын белгілеу жөніндегі мәселелерді пысықтау
ПӘ-ге ұсыныс
2025 жылдың I жартыжылдығы
МҚІА, ЕХӘҚМ, ҰЭМ
6.
Мемлекеттік қызметте патриотизм мен кәсіпқойлық идеалдарын ілгерілету жөніндегі жол картасын әзірлеу және бекіту
Жол картасы
2025 жылдың I жартыжылдығы
МҚІА, МАМ
7.
Сервистілік және клиентке бағдарлану қағидаттарына негізделген мемлекеттік қызметтің моделіне, сондай-ақ патриотизм мен кәсібилік құндылықтарына сәйкес қызметтік әдеп қағидаларын, сондай-ақ ант мәтінін жетілдіру
Президент Жарлығы
2025 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА
8.
Мемлекеттік аппаратты ары қарай бюрократиядан арылту жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
ПӘ-ге ұсыныс
2024 жылдың II жартыжылдығы
Үкімет Аппараты, МҚІА
2. Мемлекеттік қызметті кәсібилендіру
Нысаналы индикаторлар:

2-3) введение института безупречной репутации, а также связанных с ним дополнительных ограничений при назначении
2.
Доработка ИИС "Е-қызмет" в части актуализации сведений о государственных служащих по мере их должностных перемещений между государственными органами, восстановления на службе, а также поступления на службу вновь после прекращения
Разработанный функционал в ИИС "Е-қызмет"
II полугодие 2025 года
АДГС
3.
Дополнение Реестра государственных услуг общественно значимыми услугами, в том числе:
1) внесение изменений и дополнений в Правила ведения реестра государственных услуг в части определения критериев выявления общественно значимых услуг;
2) включение в Реестр государственных услуг общественно значимых услуг
Реестр государственных услуг
II полугодие 2025 года
МЦРИАП, АДГС
4.
Организация общественного мониторинга качества общественно значимых услуг в рамках государственного социального заказа на ежегодной основе
Общественный мониторинг
ежегодно
АДГС
5.
Проработка вопросов по установлению ограничений на численность работников, осуществляющих свою деятельность в государственных органах по трудовому договору, а также условий их найма
Предложение в АП
I полугодие 2025 года
АДГС, МТСЗН, МНЭ
6.
Разработка и утверждение дорожной карты по продвижению идеалов патриотизма и профессионализма на государственной службе
Дорожная карта
I полугодие 2025 года
АДГС, МКИ
7.
Совершенствование правил служебной этики, а также текста присяги в соответствии с моделью государственной службы, основанной на принципах сервисности и клиентоориентированности, а также ценностями патриотизма и профессионализма
Указ Президента
II полугодие 2025 года
АДГС-
8.
Выработка предложений по дальнейшей дебюрократизации государственного аппарата
Предложение в АП
II полугодие 2024 года
Аппарат Правительства, АДГС
2. Профессионализация государственной службы Целевые индикаторы:

Бір орынға конкурс кандидаттарының санын 2029 жылға қарай 5 адамға дейін жеткізу;
Ғылыми дәрежесі, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор немесе магистр дәрежесі бар мемлекеттік қызметшілердің үлесін 2029 жылға қарай 10%-ға дейін жеткізу;
Оқытудан және тағылымдамадан өткен мемлекеттік қызметшілердің үлесін 2029 жылға қарай 8% дейін жеткізу
9.
Мемлекеттік қызметте ерте кәсіптік бағдарлау бағдарламасын енгізу:
ПӘ-ге ұсыныс
МҚІА, ҒЖБМ, ОАМ
1
2
3
4
5

Доведение количества кандидатов конкурсов на одно место к 2029 году до 5 человек;
Доведение доли государственных служащих, имеющих ученую степень, степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или магистра, к 2029 году до 10%;
Доведение доли государственных служащих, прошедших обучение и стажировку, к 2029 году до 8%
9.
Внедрение программы ранней профессиональной ориентации на государственной службе:

1) мемлекеттік қызметте ерте кәсіптік бағдарлау тетіктерін енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) қолданыстағы заңнамаға мемлекеттік қызметке қабылдау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар әзірлеу
Заң жобасы
2025 жылдың 1 жартыжылдығы
2025 жылдың II жартыжылдығы
10.
Жұмыс істеп тұрған мемлекеттік қызметшілер мен ведомстволық бағынысты ұйымдар өкілдерінен кандидаттардың бірыңғай тізімін қалыптастыру үшін
"Е-қызмет" ЫАЖ-ның функционалын жетілдіру
"Е-қызмет" ЫАЖ-да әзірленген функционал
2024 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА
11.
Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға мемлекеттік органдардың мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ведомстволық бағынысты ұйымдарында бірыңғай ақпараттық кадрлық жүйені енгізуді үйлестіру бойынша функцияны беру
Заң жобасы
2025 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА, ҰЭМ
12.
Ішкі кадрлық орын ауыстыру жүйесін жетілдіру, оның ішінде:
1)      "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған ішкі конкурсты алып тастау;
2)      аумақтық бөлімшелердің, ведомстволардың және осы ведомстволардың аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшілерін орталық мемлекеттік органдарға, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік қызметшілері үшін ауыстыру тәртібімен тағайындау мүмкіндігін кеңейту
Заң жобасы
Президент Жарлығы
2025 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА
13.
Мемлекеттік лауазымға орналасуға іріктеу жүйесін жетілдіру:
1)      мемлекеттік қызметке іріктеу жүйесінің мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2)      конкурстың бастапқы кезеңдерін орталықтандыру және практикалық бағалаудың соңғы кезеңін тікелей мемлекеттік органда өткізу бойынша, сондай-ақ конкурстан тыс тәртіп жөніндегі мақұлданған тәсілдерді пилоттық сынақтан өткізу;
3) пилоттық сынақтан өткізудің қорытындысы бойынша шаралар қабылдау
ПӘ-ге ұсыныс
Пилоттық жоба
2025 жылдың I жартыжылдығы
2025 жыл
МҚІА
Заң жобасы
2025 жылдың II жартыжылдығы
14.
Мемлекеттік қызметшіні деңгейлес мансаптық ілгерілету жүйесін енгізу:
1) бағалау, оқыту және еңбекақы төлеу жүйелерімен өзара байланысты лауазымның бір санаты шеңберінде мемлекеттік қызметшіні сыныптар бойынша деңгейлес мансаптық ілгерілету мәселелері бойынша, сондай-ақ еңбекақы төлеу жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу, соның ішінде:
-      мемлекеттік қызметші лауазымдарының санаттарының сыныптары бойынша сараланған еңбекақыны айқындау;
-      еңбекақы төлеудің өзгермелі бөлігі және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалауы нәтижелерінің арасында, соның ішінде қоғамдық маңызы бар қызметтерде өзара байланыс орнату;
-      еңбекақы төлеу жүйесінің функционалдық блоктарын алып тастау;
-      мемлекеттік қызметшілердің еңбекақысын индекстеу тетігін әзірлеу;
-      құқық қорғау органдарындағы еңбек сіңірген жылдарын анықтау тәртібімен лауазымдық жалақыларды орнатуға құқық беретін мемлекеттік қызметшілердің жұмыс өтілін есептеу тәсілдерін біріздендіру;
-      тоқсан сайынғы сыйақының пайдасына бонустардан бас тарту;

1) выработка предложений по внедрению механизмов ранней профессиональной ориентации на государственной службе;
2) разработка изменений и дополнений в действующее законодательство по вопросам поступления на государственную службу
Предложение в АП
Проект Закона
I полугодие 2025 года II полугодие 2025 года
АДГС, МНВО, МП
10.
Доработка функционала ИИС "Е-қызмет" для формирования единого списка кандидатов из действующих государственных служащих и представителей подведомственных организаций
Разработанный функционал в ИИС "Е-қызмет"
II полугодие 2024 года
АДГС
11.
Наделение уполномоченного органа по делам государственной службы функцией по координации внедрения единой информационной кадровой системы в подведомственных организациях государственных органов, финансируемых за счет государственного бюджета
Проект Закона
II полугодие 2025 года
АДГС, МНЭ
12.
Совершенствование системы внутренних кадровых перемещений, в том числе:
1) упразднение внутреннего конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б";
2) расширение возможности назначения в порядке перевода в центральные государственные органы государственных служащих территориальных подразделений, их ведомств и территориальных подразделений этих ведомств, а также для государственных служащих местных исполнительных органов
Проект Закона
Указ Президента
II полугодие 2025 года
АДГС
13.
Совершенствование системы отбора на занятие государственной должности:
1) выработка предложений по вопросам системы отбора на государственную службу;
2) пилотная апробация одобренных подходов по централизации начальных этапов конкурса и проведения завершающего этапа практической оценки непосредственно в государственном органе, а также внеконкурсного порядка;
3) принятие мер по итогам пилотной апробации
Предложение в АП Пилотный проект
Проект Закона
I полугодие 2025 года 2025 год
II полугодие 2025 года
АДГС
14.
Введение системы горизонтального карьерного продвижения государственного служащего:
1) выработка предложений по вопросам горизонтального карьерного продвижения государственного служащего по классам в рамках одной категории должности, взаимосвязанной с системами оценки, обучения и оплаты труда, а также по совершенствованию системы оплаты труда, в том числе:
- определение дифференцированной оплаты труда по классам категории должностей государственного служащего;
- установление взаимосвязи между переменной частью оплаты труда и результатами оценки качества оказания государственных услуг, в том числе общественно значимых услуг;
- упразднение функциональных блоков системы оплаты труда;
- разработка механизма индексации заработных плат государственных служащих;
- унификация подходов к исчислению стажа работы государственных служащих, дающего право на установление должностного оклада, с порядком определения выслуги лет в правоохранительных органах;
- отказ от бонусирования в пользу ежеквартальных премий;

2)      мақұлданған тәсілдерді пилоттық сынақтан өткізу;
3)      пилоттық сынақтан өткізудің қорытындысы бойынша шаралар қабылдау
Үкімет Аппаратына ұсыныс
ПӘ-ге ұсыныс
Пилоттық жоба
Заң жобасы
2026 жылдың I жартыжылдығы
2026 жылдың II жартыжылдығы
2027 - 2028
жылдар
2029 жылдың I жартыжылдығы
МҚІА, ҰЭМ
МҚІА, Үкімет
15.
Мемлекеттік қызметшілерге арналған ассессментті енгізу:
1)      ассессментті өткізу бойынша ұсыныстарды әзірлеу;
2)      сатылас (лауазымда жоғарылау) және де деңгейлес (сыныпта жоғарылау) мансапты қоса алғанда, нәтижелері мансаптық ілгерілеу үшін, сондай-ақ жетілдіруді және оқытудың нысаналы бағдарламаларын құруды талап ететін дағдыларды анықтау үшін қолданылатын ассессментті енгізу бойынша мақұлданған тәсілдерді пилоттық сынақтан өткізу;
3)      пилоттық сынақтан өткізудің қорытындысы бойынша шаралар қабылдау
ПӘ-ге ұсыныс
Пилоттық сынақтан өткізу
Заң жобасы
2026 жылдың II жартыжылдығы
2027 - 2028 жылдар
2029 жылдың I жартыжылдығы
МҚІА, МБА
МҚІА, МБА
МҚІА
16.
Мемлекеттік қызметшілерді оқыту жүйесін жетілдіру:
1)      мемлекеттік қызметшілердің құзыреттері шеңбері және деңгейлес ілгерілету жүйесімен үндестірілген тағылымдама негізінде оқытуды пилоттық сынақтан өткізу;
2)      оқыту мен тағылымдаманың жаңа тәсілдерін енгізу;
3)      құрылымдық      бөлімшелердің      басшылары
лауазымдарына және саяси лауазымдарға алғаш тағайындалған адамдарды оқытуға көпшілік алдында сөйлеу курстарын қосу
Пилоттық сынақтан өткізу
Үкімет қаулысы
2027 - 2028 жылдар
2029 жылдың I жартыжылдығы
МҚІА, МБА
МҚІА
17.
Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының иерархиясын белгілеу:
1)      сайланатын қызметшілерді жекелеген санатқа бөлу, олардың мемлекеттік қызметті өткеруінің және тоқтатуының ерекше тәртібін бекіту;
2)      әкімшілік және саяси қызметтің аражігін ажырату өлшемшарттарын қайта қарау, сондай-ақ "А" корпусы институтын реформалау, оның ішінде конкурс өткізбей тағайындалатын лауазымдар санатының құқықтық мәртебесін айқындау
Конституциялық заң және Заң жобалары
2025 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА
3. HR-процестерін басқару құралдары және оларды цифрландыру
Нысаналы индикаторлар:
Тек қана электрондық түрде жүзеге асырылатын цифрландырылған HR процестерінің үлесін 2029 жылға қарай 50%-ға дейін жеткізу Өзінің материалдық жағдайына қанағаттанған мемлекеттік қызметшілердің үлесін 2029 жылға қарай 70%-ға дейін жеткізу
18.
Тәлімгерлік институтын одан әрі жетілдіру бойынша шаралар қабылдау, оның ішінде: мемлекеттік қызмет ардагерлерінің, сондай-ақ тиісті салаларда мемлекеттік қызметте елеулі тәжірибесі бар қызметшілердің білім сабақтастығын қамтамасыз ететін тетіктер құру
Заң жобасы
2025 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА
19.

2) пилотная апробация одобренных подходов;
3) принятие мер по итогам пилотной апробации
Предложение в Аппарат Правительства
Предложение в АП
I полугодие 2026 года
II полугодие 2026 года
АДГС, МНЭ
АДГС, Правительство
Пилотный проект
Проект Закона
2027 - 2028 годы
I полугодие 2029 года
15.
Введение ассессмента для государственных служащих:
1) выработка предложений по проведению ассессмента;
Предложение в АП
II полугодие 2026 года
АДГС, АГУ
2) пилотная апробация одобренных подходов по введению ассессмента, результаты которого будут применяться для карьерного продвижения, включая как вертикальное (повышение в должности), так и горизонтальное (повышение в классе), а также для определения навыков, требующих усовершенствования и создания целевых программ обучения;
3) принятие мер по итогам пилотной апробации
Пилотная апробация
Проект Закона
2027 - 2028 годы
I полугодие 2029 года
АДГС, АГУ
АДГС
16.
Совершенствование системы обучения государственных служащих:
1) пилотная апробация обучения на основе рамки компетенций государственных служащих и стажировки, синхронизированных с системой горизонтального продвижения;
2) внедрение новых подходов обучения и стажировки;
3) включение в обучение лиц, впервые назначенных на должности руководителей структурных подразделений и политические должности, курсов публичных выступлений
Пилотная апробация
Постановление Правительства
2027 - 2028 годы
I полугодие 2029 года
АДГС, АГУ
АДГС
17.
Установление иерархии должностей государственных служащих, предусматривающей:
1) выделение в отдельную категорию избираемых служащих, утверждение особого порядка прохождения и прекращения ими государственной службы;
2) пересмотр критериев разграничения административной и политической службы, а также реформирование института корпуса "А", в том числе определение правового статуса категорий должностей, назначаемых без проведения конкурса
Проекты Конституционного закона и Закона
II полугодие 2025 года
АДГС
3. Инструменты управления HR-процессами и их цифровизация
Целевые индикаторы:
Доведение доли оцифрованных HR-процессов, осуществляемых исключительно в электронном виде, к 2029 году до 50%;
Доведение доли государственных служащих, удовлетворенных своим материальным положением, к 2029 году до 70%
18.
Принятие мер по дальнейшему совершенствованию института наставничества, в том числе посредством создания механизмов, обеспечивающих преемственность знаний ветеранов государственной службы, а также служащих, имеющих значительный опыт на государственной службе в соответствующих сферах
Проект Закона
II полугодие 2025 года
АДГС
19.

Ротацияға жататын орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың жекелеген лауазымдарына (В-2, С-2, С-О-2, D-O-2, Е-1 санаттары), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі мен Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының әкімшілік лауазымдарының орындаушылық және басшылық санаттары үшін "Б" корпусы лауазымдарының шеңберін кеңейту бойынша тәсілдерді тұжырымдау
ПӘ-ге ұсыныс
2024 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА, Үкімет Аппараты
20.
Үш айдан аспайтын мерзіммен мемлекеттік қызметшілерді іссапарға жіберудің оңайлатылған тәртібін енгізу
Үкімет қаулысы
2027 жылдың I жартыжылдығы
МҚІА
21.
Мемлекеттік қызметшілердің әлеуметтік кепілдіктерін жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу, оның ішінде:
1)      ерікті ротацияны қоса алғанда лауазымдық орын ауыстырулар нәтижесінде басқа аймаққа көшкен мемлекеттік қызметшілердің және олардың отбасы мүшелері үшін әлеуметтік кепілдік беру жүйесін енгізу;
2)      олардың салық салынатын кірістерін оңтайландыру мәселесін пысықтау;
3)      мемлекеттік органдардың еңбекақы төлеу қорына демалыс және мереке күндерінде үстеме жұмыс үшін өтемақы төлеуге бағытталған қаражатты міндетті түрде қосу;
4) спорттық-сауықтыру кешендеріне қолжетімділікті, психологиялық қолдауды қоса алғанда, корпоративтік әл-ауқат бағдарламаларын енгізу, сондай-ақ тұрғын үйді қолдау бағдарламаларын әзірлеу
ПӘ-ге ұсыныс
2025 жылдың I жартыжылдығы
МҚІА, ЕХӘҚМ, ҮЭМ
22.
Мемлекеттік қызметшілерді материалдық емес ынталандыру құралдарын әзірлеу, оның ішінде:
1)      онлайн-курстарға, кітапханаларға, тәлімгерлік бағдарламаларға және жеке консультацияларға қол жеткізуді қоса алғанда, мемлекеттік қызметшілердің өзін-өзі оқытуы мен өзін-өзі дамытуын қолдау жүйелері;
2)      мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтіліне байланысты қосымша демалыс күндерін ұсыну
Заң жобасы
2027 жылдың I жартыжылдығы
МҚІА
23.
Мемлекеттік қызметшілердің ар-намысы мен қадір- қасиетін олардың кәсіби қызметіне байланысты қол сұғушылықтардан қорғауды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау
Заң жобасы
2025 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА, Әділетмині
24.
Мемлекеттік органдардың персоналды басқару қызметтеріне мемлекеттік қызметте ерте кәсіптік бағдарлау шеңберінде кадрлық жоспарлау және болжау мәселелері бойынша міндеттерді жүктеу жолымен мемлекеттік органдардың персоналды басқару қызметтерінің қызметін жетілдіру
Заң жобасы
2025 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА
25.
Мемлекеттік қызметте персоналды басқару процестерін цифрландыру бойынша шаралар қабылдау:
1)      әртүрлі дерекқорлардан кандидаттарды бағалау мен іздеудің жаңа түрлерін енгізу үшін жасанды интеллектіні қолдану;

Выработка подходов по расширению круга должностей корпуса "Б", подлежащих ротации, на отдельные должности центральных и местных государственных органов (категории В-2, С-2, С-О-2, D-O-2, Е-1), а также на исполнительские и руководящие категории административных должностей Администрации Президента Республики Казахстан и Аппарата Правительства Республики Казахстан
Предложение в АП
II полугодие 2024 года
АДГС, Аппарат Правительства
20.
Введение упрощенного порядка прикомандирования государственных служащих со сроком не более трех месяцев
Постановление Правительства
I полугодие 2027 года
АДГС
21.
Выработка предложений по улучшению социальных гарантий государственных служащих, в том числе по:
1) внедрению системы социальных гарантий государственных служащих и членов их семей, переехавших в другой регион в результате должностных перемещений, включая добровольную ротацию;
2) проработке вопроса оптимизации их налогооблагаемого дохода;
3) обязательному включению в фонд оплаты труда государственных органов средств, направленных на выплату компенсации за сверхурочную работу в выходные и праздничные дни;
4) внедрению программ корпоративного благосостояния, включая доступ к спортивно-оздоровительным комплексам, психологическую поддержку, а также разработку программ жилищной поддержки
Предложение в АП
I полугодие 2025 года
АДГС, МТСЗН, МНЭ
22.
Разработка инструментов нематериальной мотивации государственных служащих, в том числе:
1) систем поддержки самообразования и саморазвития государственных служащих, включая доступ к онлайн-курсам, библиотекам, менторским программам и индивидуальным консультациям;
2) предоставление дополнительных дней отпуска в зависимости от стажа работы на государственной службе
Проект Закона
I полугодие 2027 года
АДГС
23.
Принятие мер по обеспечению защиты чести и достоинства государственных служащих от посягательств, связанных с их профессиональной деятельностью
Проект Закона
II полугодие 2025 года
АДГС, МЮ
24.
Совершенствование деятельности служб управления персоналом государственных органов путем возложения на службы управления персоналом государственных органов обязанностей по вопросам кадрового планирования и прогнозирования в рамках ранней профессиональной ориентации на государственной службе
Проект Закона
II полугодие 2025 года
АДГС
25.
Принятие мер по цифровизации процессов управления персоналом на государственной службе посредством:
1) применения искусственного интеллекта для внедрения новых видов оценки и поиска кандидатов из различных баз данных;

2) "Е-қызмет" ЫАЖ-да кадрлық рәсімдерді орталықтандыру;
3) бос лауазымдарды жариялау процесін автоматтандыру
"Е-қызмет" ЫАЖ -да әзірленген функционал
2026 жылдың I жартыжылдығы
2026 жылдың II жартыжылдығы
2027 жылдың I жартыжылдығы
МҚІА, МБА
26.
Мемлекеттік қызметшілердің тәртіптік жауапкершілік жүйесін:
1) тәртіптік жауапкершілікті болдырмайтын, жеңілдететін немесе ауырлататын мән-жайларды ескеруге мүмкіндік беретін оны толық және жан-жақты қарау;
2) ауырлататын мән-жайлар болмаған кезде бұрын қолданылған тәртіптік жазамен шектелу құқығын бекіту;
3) қарамағындағылардың сыбайлас жемкорлық үшін жауапкершілігі мен оларға көрсеткен саяси сенім арасында өзара байланыс орнату;
4) сайланатын мемлекеттік қызметшілердің тәртіптік жауапкершілік түрлерін және мемлекеттік қызметті тоқтату шарттарын қайта қарау арқылы жетілдіру.
Заң жобасы
2025 жылдың II жартыжылдығы
МҚІА
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ПӘ - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
МҚІА - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
ҒЖБМ - Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ҰЭМ - Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ОАМ - Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ЕХӘҚМ - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЦДИАӨМ - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
МБА - Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы

2) централизации кадровых процедур в ИИС "Е-қызмет";
3) автоматизации процесса объявления вакантных должностей
Разработанный функционал в ИИС "Е-қызмет"
I полугодие 2026 года II полугодие 2026 года I полугодие 2027 года
АДГС, АГУ
26.
Совершенствование системы дисциплинарной ответственности
государственных служащих, в том числе путем:
1) полного и всестороннего ее рассмотрения, позволяющего учитывать обстоятельства, исключающие, смягчающие или отягчающие дисциплинарную ответственность;
2) закрепления права ограничиваться ранее наложенным дисциплинарным взысканием при отсутствии отягчающих обстоятельств;
3) установления взаимосвязи между ответственностью за коррупцию подчиненных и оказанным им политическим доверием;
4) пересмотра видов дисциплинарной ответственности и условий прекращения государственной службы избираемыми государственными служащими
Проект Закона
II полугодие 2025 года
АДГС
Расшифровка аббревиатур:
АП - Администрация Президента Республики Казахстан
АДГС - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МНВО - Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МП - Министерство просвещения Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МЦРИАП - Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
АГУ - Академия государственного управления при Президенте Республики Казахстан