Агроөнеркәсiп кешенiнiң мемлекеттiк ауыл шаруашылық, дайындаушы, ұқсатушы және қызмет көрсетушi кәсiпорындарының мүлкi жекешелендiру жөнiндегi шұғыл шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1992 жылғы 8 ақпан N 616. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
"Мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарының мүлкiн жекешелендiрудiң ерекшелiктерi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, аграрлық секторда меншiктiң және шаруашылық жүргiзудiң түрлi формалары, селода көпукладты нарықтық экономикаға көшу үшiн жағдайлар жасалуын жеделдету, товар өндiрушiлердiң бәсекелестiгiн дамыту және кәсiпкерлiк қызметтi ынталандыру мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, жергiлiктi жерлердегi атқарушы өкiмет органдары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң, "Қазастықөнiмi", "Қазмелиорация", "Қазагрожөнмаш" концерндерiнiң, "Қазтамақөнеркәсiп", "Қазагроөнеркәсiптехника" бiрлестiктерiнiң, Қазақ ауыл шаруашылық ғылыми академиясының қатысуымен жер-жерде мемлекеттiк ауыл шаруашылық, ұқсатушы және қызмет көрсетушi кәсiпорындардың мүлкiн жекешелендiру жөнiндегi жұмысты өрiстетсiн.
1992 жылғы 1 наурызға дейiн жекешелендiру жөнiндегi республикалық, облыстық және аудандық комиссиялар қалыптастырылып, меншiктi реформалаудың нақты бағдарламаларын әзiрлесiн және оларды жүзеге асыруға кiрiссiн. Бағдарламаларда жекешелендiруге жататын шаруашылықтар мен кәсiпорындардың тiзбесi және бұл жұмыстарды өткiзу мерзiмi көрсетiлген тәртiбi (жүзеге асыру механизмi) бейнеленуге тиiс.
2. Жергiлiктi әкiмдер, Қазақстан Республикасы Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарын жекешелендiру процесiнде ауыл шаруашылық товар өндiрушiлерге жер учаскелерiн беру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырсын.
Қазақстан Республикасы Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiн қалыптастыруға байланысты ол жұмыс iстей бастағанға дейiн жер реформасын жүргiзу жөнiндегi мiндеттер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң қазiргi жерге орналастыру қызметiне жүктеледi.
Жергiлiктi әкiмдерге 1992 жылғы 1 сәуiрге дейiн "Қазақ КСР-iндегi жер реформасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-статьясына сәйкес бiр қызметкерге тиесiлi орташа жер үлесiнiң мөлшерiн әрбiр шаруашылық бойынша бекiту мiндеттелсiн.
6. Жекешелендiрiлетiн кәсiпорынның әрбiр қызметкерiне, оның iшiнде пенсияға шыққан қызметкерiне де оның шаруашылықтағы жұмыс стажына және сiңiрген еңбегiне сәйкес сол кәсiпорынның ұжымы анықтайтын тәртiппен мүлiктiң үлесi (пай) берiледi.
Еңбек ұжымының шешiмi бойынша мүлiктiң үлесi (пай) кәсiпорынның территориясында орналасқан және оған қызмет көрсететiн әлеуметтiк сала объектiлерiнiң қызметкерлерiне берiлуi мүмкiн.

О неотложных меpах по пpиватизации имущества госудаpственных сельскохозяйственных, заготовительных, пеpеpабатывающих и обслуживающих пpедпpиятий агpопpомышленного комплекса
У К А З Пpезидента Республики Казахстан от 8 февpаля 1992 г. N 616. Утратил силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об особенностях приватизации имущества государственных сельскохозяйственных предприятий" и в целях ускорения создания различных форм собственности и хозяйствования в аграрном секторе, условий для перехода к многоукладной рыночной экономике на селе, развития конкуренции товаропроизводителей и стимулирования предпринимательской деятельности ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу, органам исполнительной власти на местах с участием Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, концернов "Казхлебопродукт", "Казводмелиорация", "Казагрореммаш", объединений "Казпищепром", "Казагропромтехника", Казахской академии сельскохозяйственных наук повсеместно развернуть работу по приватизации имущества государственных сельскохозяйственных, перерабатывающих и обслуживающих предприятий.
До 1 марта 1992 г. сформировать республиканские, областные, и районные комиссии по приватизации, разработать конкретные программы реформирования собственности и приступить к их реализации. В программах должны быть отражены перечни хозяйств и предприятий, подлежащих приватизации, и порядок (механизм реализации) проведения этих работ с указанием их сроков.
2. Главам местных администраций, Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству в процессе приватизации государственных сельскохозяйственных предприятий организовать работу по предоставлению сельскохозяйственным товаропроизводителям земельных участков.
До начала функционирования Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству в связи с его становлением функции по проведению земельной реформы возлагаются на существующую землеустроительную службу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Обязать глав местных администраций до 1 апреля 1992 г. утвердить по каждому хозяйству размер средней земельной доли, приходящейся на одного работника, в соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан "О земельной реформе в Казахской ССР".
6. Каждый работник приватизированного предприятия, в том числе и ушедший на пенсию, наделяется долей (паем) имущества в соответствии с его стажем работы в хозяйстве и трудовым вкладом в порядке, определяемом коллективом данного предприятия.
По решению трудового коллектива доли (паи) имущества могут быть предоставлены работникам объектов социальной сферы, расположенных на территории предприятия и обслуживающих его.

Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қаржы министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қазақ ауыл шаруашылық ғылымы академиясы 1992 жылғы 1 наурызға дейiн мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындары мүлкiнiң құнын бағалау методикасын және оны ұжымдық немесе жеке меншiкке беру (сату) тәртiбiн әзiрлейтiн болсын.
7. Қаржы-есеп айырысу қызметiн қамтамасыз ету үшiн шағын кәсiпорындар, кооперативтер, шаруа қожалықтары ассоциацияларында (бiрлестiктерiнде) агенттiк немесе Қазақ акционерлiк коммерциялық агроөнеркәсiп банкiсiнде немесе басқа банкiлерде өкiлдiктер ашылсын.
8. Мемлекеттiк ауыл шаруашылық балансында тұратын әлеуметтiк саланың объектiлерi (халыққа бiлiм беру, мәдениет және денсаулық сақтау мекемелерi), әдетте, жекешелендiруге жатпайды және халық депутаттары жергiлiктi Кеңестерiнiң меншiгiне берiледi. Оларды күтiп ұстау меншiк иесiнiң және кәсiпорындардың ұжымдары есебiнен уағдаластық шарттар негiзiнде қамтамасыз етiледi.
9. Мемлекеттiк құс фабрикаларын, iрi мал шаруашылық кешендерiн және теплица шаруашылықтарын жекешелендiру олардың акционерлiк қоғамдарға, басқа да шаруашылық қоғамдарына немесе серiктiктерге айналдыру арқылы солармен технология жағынан байланысы бар селолық және өзге де товар өндiрушiлерге акцияларды (үлестердi) басым сатып алу хұқын бере отырып, үздiксiз өндiрiс процесiн сақтау шартымен жүзеге асырылатын болсын.
10. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылық министрлiгi, Қазақ ауыл шаруашылық ғылымы академиясы оқу, оқу-тәжiрибе, тәжiрибе-эксперименттiк шаруашылықтардың, тәжiрибе станцияларының, ипподромдардың, асыл тұқымды мал заводтарының, сондай-ақ дәрiгерлiк кәсiпорындар мен ұйымдардың, химияландыру мен өсiмдiктердi қорғау мүлкiн жекешелендiру туралы 1992 жылдың 1 сәуiрiне дейiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне ұсыныс табыс етсiн.
11. <*>
Ескерту. 11-шi тармақ алынып тасталды - ҚР Президентiнiң
1995.10.19. N 2553 Жарлығымен.
13. "Қазтамақөнеркәсiп" бiрлестiгi, "Қазастықөнiмi" концернi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен бiрлесе отырып, қант, май, тоң май, темекi, сыра қайнату, шарап жасау, балық, астық өңдеу және наубайхана өнеркәсiбi кәсiпорындарының, сондай-ақ астық қабылдау кәсiпорындарын мемлекет иелiгiнен алу және жекешелендiру тәртiбi туралы 1992 жылғы бiрiншi сәуiрге дейiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне ұсыныстар енгiзсiн.
Аталған ұсыныстар берiлетiн шикiзатқа қарай өзара тиiмдi тұрғыда жекешелендiретiн кәсiпорындармен шарттық байланыстары бар селолық товар өндiрушiлердiң мүдделерiн толық қанағаттандыруға негiзделуге тиiс.

Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу, Министерству финансов, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Казахской академии сельскохозяйственных наук до 1 марта 1992 г. разработать методику оценки стоимости имущества государственных сельскохозяйственных предприятий и порядок передачи (продажи) его в в коллективную или в частную собственность.
7. Для обеспечения финансово-расчетной деятельности открывать в ассоциациях (объединениях) малых предприятий, кооперативов, крестьянских хозяйств агентства или представительства Казахского акционерного коммерческого агропромышленного банка или других банков.
8. Объекты социальной сферы (учреждения народного образования, культуры и здравоохранения), находящиеся на балансе государственных сельскохозяйственных предприятий, как правило, приватизации не подлежат и передаются в собственность местных Советов народных депутатов. Содержание их обеспечивается за счет собственника и коллективов предприятий на условиях договора.
9. Приватизацию государственных птицефабрик, крупных животноводческих комплексов и тепличных хозяйств осуществлять с условием сохранения неразрывности процессов производства посредством преобразования их в акционерные общества, другие хозяйственные общества или товарищества с предоставлением технологически связанным с ними сельским и иным товаропроизводителям приоритетного права приобретения акций (долей).
10. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Казахской академии сельскохозяйственных наук до 1 апреля 1992 г. представить Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу предложения о приватизации имущества учебных, учебно-опытных, опытно-экспериментальных хозяйств, опытных станций, ипподромов, племенных заводов, а также предприятий и организаций ветеринарии, службы химизации и защиты растений.
11. Пункт 11 - исключен Указом Президента РК от 19 октября 1995 г. N 2553.
13. Объединению "Казпищепром", концерну "Казхлебопродукт" совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан до 1 апреля 1992 г. представить Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу предложения о порядке разгосударствления и приватизации предприятий сахарной, масложировой, табачной, пивоваренной, винодельческой, рыбной, зерноперерабатывающей и хлебопекарной промышленности, а также хлебоприемных предприятий.
Указанные предложения должны основываться на полном удовлетворении интересов сельских товаропроизводителей, имеющих договорные связи с приватизируемыми предприятиями на взаимовыгодных условиях в зависимости от поставляемого сырья.

14. Ауыл шаруашылық өнiмiн өткiзу үшiн жекешелендiрiлетiн қоғамдық тамақтандыру мен сауда кәсiпорындарын ауыл шаруашылық товар өндiрушiлердiң сатып алуға қатысуына басым хұқық берiлсiн.
15. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарының мүлкiн жекешелендiру өтпелi кезеңiнде өнiм өндiрудiң кемiп кетуiн болдырмау үшiн:
1992-1993 жылдары тамақ өнiмдерi мен ауыл шаруашылық шикiзатын өндiру көлемiн кемiтуге жол бермеу жөнiнде арнайы қаулы қабылдансын;
"Қазақ КСР-iнде ауылды, селоны және өнеркәсiп кешенiн басым дамыту туралы" Заңның мемлекеттiк ауыл шаруашылық, дайындаушы, ұқсатушы және қызмет көрсететiн кәсiпорындарды ұжымдық, кооперативтiк шаруашылықтар, шаруа қожалықтары, сондай-ақ азаматтар мен заңды ұйымдардың жеке меншiкке негiзделген шағын және басқа кәсiпорындарды материалдық-техникалық жабдықтауды жақсартуға қатысты бөлiгiнiң талаптары бұлжытпай орындалуын қамтамасыз етсiн. <*>
Аталған мақсаттарға республика халық шаруашылығының барлық салаларындағы өнеркәсiп кәсiпорындарының өндiрiстiк потенциалы және базалар мен қоймалардағы босалқы товар-материалдық байлықтар барынша пайдаланылсын.
ЕСКЕРТУ.15-тармақ өзгердi - ҚР Президентiнiң 1993.09.23.
N 1350 жарлығымен.
16. Жекешелендiру және ұйымдық құрылымдары реформалау туралы шешiм қабылданған кәсiпорындар бiр ай мерзiм iшiнде өздерiнiң жарғыларын әзiрлеп, еңбек ұжымдарының жиналыстарында бекiтуге және жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарында тiркеуге мiндеттi.
Осы Жарлыққа сәйкес жекешелендiрiп, реформаланған кәсiпорындарға атау беру және атын өзгерту сол кәсiпорындар ұжымдарының өтiнiшi мен жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының ұсынысы бойынша халық депутаттары облыстық Кеңестерiнiң
шешiмдерiмен жүргiзiледi.
17. Өздерiнiң ұйымдық құрылымдарын реформалаудың осы Жарлықта
белгiленген тәртiбiн қолдану колхоздарға ұсынылсын.
18. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi екi ай
мерзiм iшiнде Қазақстан Үкiметiнiң барлық нормативтiк актiлерiн
осы Жарлыққа сәйкестендiретiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

14. Предоставить сельскохозяйственным товаропроизводителям приоритетное право на участие в приобретении приватизируемых предприятий общественного питания и торговли для реализации сельскохозяйственной продукции.
15. Кабинету Министров Республики Казахстан в целях предотвращения спада производства продукции в переходный период процесса приватизации имущества государственных сельскохозяйственных предприятий:
принять специальное постановление по недопущению в 1992-1993 годах снижения объемов производства продуктов питания и сельскохозяйственного сырья;
обеспечить неукоснительное выполнение требований Закона "О приоритетности развития аула, села и агропромышленного комплекса в Казахской ССР" в части улучшения материально-технического снабжения государственных сельскохозяйственных, заготовительных, перерабатывающих и обслуживающих предприятий, коллективных, кооперативных, крестьянских хозяйств, а также малых и других предприятий, основанных на частной собственности граждан и юридических лиц. Максимально использовать для указанных целей производственный потенциал промышленных предприятий всех отраслей народного хозяйства республики и имеющиеся на базах и складах запасы товарно-материальных ценностей. <*>
СНОСКА. Абзац третий пункта 15 - с изменениями, внесенными Указом Президента Республики Казахстан от 23 сентября 1993 г. N 1350.
16. Предприятия, по которым приняты решения о их приватизации и реформировании организационных структур, обязаны в месячный срок разработать, утвердить на собраниях трудовых коллективов и зарегистрировать в местных органах исполнительной власти свои уставы.
Установить, что наименование и переименование приватизированных и реформированных в соответствии с настоящим Указом предприятий производятся решениями областных Советов народных депутатов по ходатайству коллективов этих предприятий и представлению органов местной исполнительной власти.
17. Рекомендовать колхозам применять установленный настоящим Указом порядок реформирования их организационных структур.
18. Кабинету Министров Республики Казахстан в двухмесячный срок привести в соответствие с настоящим Указом все нормативные акты Правительства Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан