Жеке тұрғын үй құрылысы мен тұрғын үй кооперациясын дамытуды жеделдету үшін Қазақстан Республикасының азаматтарына, кәсіпорындары мен ұйымдарына қосымша жеңілдіктер беру және экономикалық ынталылығын туғызу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 1992 жылғы 10 сәуірдегі № 715 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 тамыздағы N 3613 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентiнiң 13.08.1997 N 3613 Жарлығымен (жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi).
Республикалық және жергілікті
газеттерде жариялау үшін
Азаматтардың жеке тұрғын үйлер салуға мүдделілігін арттыру, тұрғын үй, әлеуметтік-мәдени құрылыс үшін құрылыс, әрлеу материалдары мен үй тұрмысы заттарын өндіретін кәсіпорындар мен ұйымдардың іскерлік белсенділігін, кәсіпорындар мен ұйымдарды осы мақсатқа өз пайдасының бір бөлегін жұмсауға ынталандыру мақсатында, сондай-ақ құрылыс құнының едәуір қымбаттауына байланысты ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының Жинақ банкіне Қазақ КСР Президентінің «Жеке тұрғын үй құрылысын және тұрғын үй кооперациясын одан әрі дамыту жөніндегі қосымша шаралар туралы» 1991 жылғы 19 наурыздағы Жарлығының 3 тармағына сәйкес азаматтарға берілетін несиелердің мөлшерін бес есе ұлғайтуға, сондай-ақ тұрғын үй және тұрғын-үй құрылыс кооперативтерінің мүшелеріне жеке тұрғын үйлер құрылысына несиелер берудің шарттарын қолдануына рұқсат етілсін.
2. «Қазақ КСР-індегі мемлекеттік жастар саясаты туралы» және «Қазақ КСР-інде ауылды, селоны және агроөнеркәсіп кешенін дамытудың басымдығы туралы» Қазақ КСР заңдарын жүзеге асыру мақсатында:
жеке немесе кооперативтік тұрғын үй салуына немесе сатып алуына жас азаматтар мен отбасыларына (30 жасқа дейінгі) несие оның құнының 75 проценті мөлшерінде 30 жыл мерзімге берілетін, бірақ 200 мың сомнан аспайтын, әр бала туған сайын қарыздың 15 проценті орнына салынатын;
селода тұратын жастар мен жас отбасыларына тұрғын үй салуына немесе сатып алуына берілген несиенің жартысы тұрғын үй сатып алғаннан кейін немесе құрылысты пайдалануға бергеннен кейін 5 жыл өткен соң орнына салынатын болып белгіленсін.
Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкімдері бір ай мерзімде жастарға тұрғын үй шараларына берілген несиенің бөлегін бюджеттің, кәсіпорындардың, шаруашылықтар мен ұйымдардың қаржыларының есебінен орнына салу механизмін анықтап, тәртібін белгілесін.
3. Қазақстан Республикасының Жинақ банкі тұрғын үй шараларына арналған несиелер беруді процентсіз негізде жүргізетін болып белгіленсін.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі жыл сайын жеңілдік несиелерін беруге байланысты банктердің шығынын қайтару үшін республикалық бюджетте қаржылардың болуын қарастырсын.

О ПРЕДОСТАВЛЕНИИ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫХ ЛЬГОТ И СОЗДАНИИ ЭКОНОМИЧЕСКИХ СТИМУЛОВ ГРАЖДАНАМ, ПРЕДПРИЯТИЯМ И ОРГАНИЗАЦИЯМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ДЛЯ УСКОРЕНИЯ РАЗВИТИЯ ИНДИВИДУАЛЬНОГО ЖИЛИЩНОГО СТРОИТЕЛЬСТВА И ЖИЛИЩНОЙ КООПЕРАЦИИ
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ОТ 10 АПРЕЛЯ 1992 Г. N 715. Утратил силу - Указом Президента РК от 13 августа 1997 г. N 3613 ~U973613.
В целях повышения заинтересованности граждан в строительстве индивидуальных жилых домов, стимулирования деловой активности предприятий и организаций, производящих строительные, отделочные материалы и предметы домоустройства для жилищного, социально-культурного строительства, направления предприятиями и организациями на эти цели части своих доходов, а также в связи со значительным удорожанием стоимости строительства п о с т а н о в л я ю:
1. Разрешить Сберегательному банку Республики Казахстан увеличить в пять раз размеры кредитов, предоставляемых гражданам в соответствии с пунктом 3 Указа Президента Казахской ССР от 19 марта 1991 г. U910286_ "О дополнительных мерах по дальнейшему развитию индивидуального жилищного строительства и жилищной кооперации", а также распространить на членов жилищных и жилищно-строительных кооперативов условия предоставления кредитов на строительство индивидуальных домов.
2. В целях реализации Законов Казахской ССР "О государственной молодежной политике в Казахской ССР" Z911800_ и "О приоритетности развития аула, села и агропромышленного комплекса в Казахской ССР" Z912000_ установить, что:
молодым гражданам и семьям (в возрасте до 30 лет) кредиты на строительство или приобретение индивидуального или кооперативного жилья предоставляются сроком на 30 лет в размере 75 процентов его стоимости, но не более 200 тыс. рублей, с погашением 15 процентов ссуды при рождении каждого ребенка;
половина кредита на строительство или приобретение жилья, предоставленного проживающим на селе молодежи и молодым семьям, погашается через 5 лет после покупки жилья или ввода строения в эксплуатацию.
Главам областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций в месячный срок определить механизм и установить порядок погашения части кредита, предоставляемого молодежи на жилищные мероприятия, за счет средств бюджета, предприятий, хозяйств и организаций.
3. Установить, что предоставление кредитов на жилищные мероприятия производится Сберегательным банком Республики Казахстан на беспроцентной основе.
Министерству финансов Республики Казахстан ежегодно предусматривать в республиканском бюджете средства на возмещение банкам потерь, связанных с выдачей льготных кредитов.

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттік банкіне үйлерінің құрылысын 1992 жылғы 1-қаңтарға дейін бастаған тұрғын үй-құрылыс кооперативтеріне несие берудің тәртібін анықтау, бұл ретте құрылыс толық аяқталғанға дейін оларға несие берудің бұрын қолданылып келген шарттарын сақтау қажеттігін ескеру ұсынылсын.
5. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті:
құрылыс құнының өзгеруіне қарай азаматтарға тұрғын үй шараларына берілетін жеңілдік несиелердің мөлшерін жыл сайын қайта қарап отыратын болсын;
бір ай мерзімде жеке және кооперативтік тұрғын үй құрылысын дамыту мәселелерін шешуде азаматтарға, кәсіпорындар мен ұйымдарға қосымша жеңілдіктер беру және экономикалық ынталылығын туғызуға бағытталған Қазақстан Республикасының заңдарындағы өзгерістер туралы Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесіне ұсыныстар енгізсін, бұл орайда:
жеке тұрғын үй құрылысын жүргізіп жатқан азаматтарға үй құрылысының нормативтік мерзімі ішінде үзіліссіз еңбек стажын сақтай отырып, негізгі жұмыс орны бойынша еңбек шартының күшін уақытша тоқтата тұру хұқын беруді;
тұрғын үй құрылысы бойынша атқарылатын жұмыстар мен қызметтің қосылған құнына салынатын салықтан босатуды;
тұрғын үй-азаматтық құрылыс үшін құрылыс және әрлеу материалдарын, конструкцияларын, бұйымдарын және үй тұрмысының заттарын өндіретін жаңа іске қосылған кәсіпорындарды жұмыс істеген алғашқы жылы салық төлемінен босатуды және екінші жылы оның пайдасына кесімді мөлшерінің 50 процентіне кемітілген салық салуды;
кәсіпорындар мен ұйымдардың салық салынатын пайдасын жеке құрылыстардың территорияларын инженерлік, көлік және әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз етуге жұмсалатын шығынның сомасына, сондай-ақ кәсіпорындар мен ұйымдардың қызметкерлеріне жеке және кооперативтік тұрғын үй құрылысына берілген несиелерді орнына салуға пайдаланылатын шығындардың сомасына кемітуді ескеретін болсын.
6. Осы Жарлықтың қабылдануына байланысты Қазақ КСР Президентінің «Жеке тұрғын үй құрылысын және тұрғын үй кооперациясын одан әрі дамыту жөніндегі қосымша шаралар туралы» 1991 жылғы 19 наурыздағы Жарлығының 3 тармағы жетінші, оныншы және он бірінші абзацтарының және Қазақстан Республикасы Президентінің «Материалдық орта салаларындағы өндірісті тұрақтандыру және өркендету жөніндегі шаралар туралы» 1992 жылғы 8 ақпандағы Жарлығының 7 тармағы алтыншы абзацының күші жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н. Назарбаев

4. Предложить Национальному государственному банку Республики Казахстан определить порядок кредитования жилищно-строительных кооперативов, строительство домов которых начато до 1 января 1992 г., с учетом необходимости сохранения ранее существующих условий их кредитования.
Министерству финансов Республики Казахстан ежегодно предусматривать в республиканском бюджете средства на возмещение банкам потерь, связанных с выдачей льготных кредитов.
СНОСКА. Пункт 4 - с изменениями, внесенными Указами от 4 июля 1992 года N 835 и от 7 сентября 1992 г. N 905.
5. Кабинету Министров Республики Казахстан:
ежегодно предусматривать размеры льготных кредитов, предоставляемых гражданам на жилищные мероприятия, в зависимости от изменения стоимости строительства;
в месячный срок внести предложения в Верховный Совет Республики Казахстан об изменениях законодательства Республики Казахстан, направленных на предоставление дополнительных льгот и создание экономических стимулов гражданам, предприятиям и организациям в решении вопросов развития индивидуального и кооперативного жилищного строительства, имея в виду:
предоставление гражданам, осуществляющим строительство индивидуального жилого дома, права временной приостановки действия трудового договора по основному месту работы с сохранением непрерывного трудового стажа на период нормативного срока строительства дома;
освобождение от налога на добавленную стоимость работ и услуг по строительству жилья;
освобождение от уплаты налога в первый год после ввода в действие и обложение по сниженной на 50 процентов ставке налога на прибыль во второй год вновь введенных в действие предприятий по призводству строительных и отделочных материалов, конструкций, изделий и предметов домоустройства для жилищно-гражданского строительства;
уменьшение облагаемой налогом прибыли предприятий и организаций на сумму затрат, направляемых на обеспечение территорий индивидуальной застройки инженерной, транспортной и социальной инфраструктурой, а также на сумму затрат, используемых на погашение кредитов, предоставленных работникам предприятий и организаций на индивидуальное и кооперативное жилищное строительство.
6. В связи с принятием настоящего Указа признать утратившими силу
седьмой, десятый и одиннадцатый абзацы пункта 3 Указа Президента Казахской
ССР от 19 марта 1991 г. N 286 "О дополнительных мерах по дальнейшему
развитию индивидуального жилищного строительства и жилищной кооперации"
и абзац шестой пункта 7 Указа Президента Республики Казахстан от 8 февраля
1992 г. "О мерах по стабилизации и подъему производства в отраслях
материальной сферы".
Президент
Республики Казахстан