Агроөнеркәсiп кешенiнiң мемлекеттiк ауыл шаруашылық, дайындаушы, ұқсатушы және қызмет көрсетушi кәсiпорындарының мүлкiн жекешелендiру жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1993 жылғы 5 наурыз N 1137. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
Агроөнеркәсiп кешенiнiң экономикасын тұрақтандыру, Қазақстан Республикасында 1993-1995 жылдарға /II-кезең/ арналған мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң ұлттық бағдарламасына сәйкес кең көлемдегi жекешелендiру үшiн неғұрлым қолайлы жағдайлар жасау, нарықтық инфрақұрылымды жеделдете қалыптастыру мен қолдағы өндiрiстiк әлеуеттi тиiмдi пайдалану және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Агроөнеркәсiп кешенiнiң мемлекеттiк ауыл шаруашылық, дайындаушы, ұқсатушы және қызмет көрсетушi кәсiпорындарының мүлкiн жекешелендiру жөнiндегi шұғыл шаралар туралы" 1992 жылғы 8 ақпандағы N 616 Жарлығын /Қазақстан Республикасы ПҮАЖ, 1992 ж., N 4, 56-бап/ дәйектеу мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, оның аумақтық комитеттерi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң және басқа мүдделi ұйымдарының, сондай-ақ жергiлiктi жерлердегi атқарушы өкiмет органдарының қатысуымен 1993-1995 жылдары агроөнеркәсiп кешенi кәсiпорындарын мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудi аяқтайтын болсын.
2. Совхоздардың және басқа мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарының мүлкiн жекешелендiру меншiк иесiнiң инициативасы бойынша негiзiнен еңбек ұжымдарының мүшелерiне әркiмнiң мүлiктiк үлесiн /пай/ анықтап сату жолымен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
Жекешелендiрiлетiн шаруашылықтардың қызметкерлерi мен зейнеткерлерi мүлiктi сатып алған кезде оларға есептелген тұрғын үй купондарын төлем қаржысы есебiнде пайдалануына болады. Бұл ретте ауыл шаруашылық кәсiпорындарының мүлкiн сату бағасының 75 процентiне дейiнiн осы купондармен төлеуге болады. Мүлiктiк пайдың иелерiне меншiк құқы туралы куәлiк берiледi.
Пай иелерi жер мен мүлiктiк пайларды ерiктi бiрiктiру арқылы, сондай-ақ ауыл шаруашылық кәсiпорындарының құрылымдық бөлiмдерiнiң /бөлiмшелерiнiң, бригадаларының, фермаларының, цехтарының/ негiзiнде заңды ұйым құқы бар жеке меншiкке негiзделген шағын кәсiпорындар, ауыл шаруашылығы өндiрiстiк кооперативтерiн, шаруа қожалықтарын және олардың бiрлестiктерiн құра алады. Осы мақсатпен мүлiктiк пайлардың иелерi арасында айырбас жасауға, сондай-ақ оны шаруашылық iшiнде сатуға рұқсат етiледi.
Қалыптасқан өндiрiстiк байланыстарды сақтау, жалпы инфрақұрылымды ұтымды пайдалану, кейбiр шаруашылық функцияларын бiрлесiп орындау үшiн бұл құрылымдар ерiктi негiзде ассоциацияларға немесе бiрлестiктерге бiрiге алады.

О дополнительных меpах по пpиватизации имущества госудаpственных сельскохозяйственных, заготовительных, пеpеpабатывающих и обслуживающих пpедпpиятий агpопpомышленного комплекса
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 5 маpта 1993 г. N 1137. Уратил силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677.
В целях стабилизации экономики агропромышленного комплекса, создания более благопрятных условий для широкомасштабной приватизации в соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II-ой этап), быстрейшего формирования рыночной инфраструктуры и эффективного использования имеющегося производственного потенциала и в развитие Указа Президента Республики Казахстан "О неотложных мерах по приватизации имущества государственных сельскохозяйственных, заготовительных, перерабатывающих и обслуживающих предприятий агропромышленного комплекса" от 8 февраля 1992 года N 616 (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 4, ст. 56), постановляю:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу, его территориальным комитетам с участием Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и других заинтересованных организаций, а также органов исполнительной власти на местах завершить в 1993-1995 годах разгосударствление и приватизацию предприятий агропромышленного комплекса.
2. Установить, что приватизация имущества совхозов и других государственных сельскохозяйственных предприятий осуществляется по инициативе собственника преимущественно путем продажи его членам трудовых коллективов с определением имущественных долей (паев) каждого.
Работники и пенсионеры приватизируемого хозяйства при выкупе имущества могут использовать начисленные им жилищные купоны как платежные средства. При этом до 75 процентов от цены продажи имущества сельскохозяйственного предприятия может быть оплачено этими купонами. Владельцам имущественных паев выдается свидетельство о праве собственности.
Владельцы паев имеют право путем добровольного объединения земельных и имущественных паев, а также на базе структурных подразделений сельскохозяйственных предприятий (отделений, бригад, ферм, цехов) создавать малые предприятия, сельскохозяйственные производственные кооперативы, крестьянские хозяйства и их объединения, основывающиеся на частной собственности, с правами юридического лица. В этих целях разрешается обмен между владельцами имущественных паев, а также их продажа внутри хозяйства.
Для сохранения сложившихся производственных связей, рационального использования общей инфраструктуры, совместного выполнения некоторых хозяйственных функций эти формирования на добровольной основе могут объединяться в ассоциации или объединения.

3. Совхоздарды және басқа мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарын /акцияландырылуда тиiстi iрi мал шаруашылығы кешендерiнен, құс фабрикаларынан, жылыжай шаруашылықтарынан, жоғары оқу орындары мен техникумдардың оқу-тәжiрибе шаруашылықтарынан, тәжiрибе, селекция станцияларынан, асыл тұқымды мал зауыттары мен асыл тұқымды мал совхоздарынан, ғылыми-зерттеу институттарының тәжiрибе-эксперименттiк шаруашылықтарынан басқаларын/ жекешелендiрген кезде шаруа қожалығын ұйымдастыру үшiн белгiленген тәртiппен жер үлесi мен мүлiктiк пайын бөле отырып, қызметкердiң кәсiпорыннан сөзсiз шығу құқы қамтамасыз етiлуге тиiстi.
4. Агроөнеркәсiп кешенiнiң дайындаушы, ұқсатушы және қызмет көрсетушi кәсiпорындары қайта құрудың негiзгi нысаны ретiнде солардың негiзiнде ашық тұрпаттағы акционерлiк қоғамдар құру арқылы акцияландыру деп танылсын. <*>
Акцияларды орналастырудың мынадай тәртiбi белгiленсiн /монополист-кәсiпорындардан басқасы/:
а/ жаңадан құрылатын акционерлiк қоғамдардағы акциялардың жалпы мөлшерiнiң кем дегенде 51 процентi инвестициялық жекешелендiру қорларына сатылады <*> ;
ә/ акциялардың 10 процентi ұжым мүшелерiне, сондай-ақ сол кәсiпорындардан зейнеткерлiкке шыққан адамдарға өтеусiз берiледi. Осы акциялардың бәрi артықшылықты болып табылады;
б/ акциялардың 10 процентiне дейiнгi сабақтас кәсiпорындарға қойылған құны бойынша сатылуы мүмкiн;
в/ қалған акциялар мемлекет меншiгiнде қалдырылады және еркiн саудада өткiзiлуi мүмкiн.
Ескерту. 4-шi тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң
1995.10.19. N 2553 Жарлығымен.
5. Монополист-кәсiпорындарға акциялар мынадай тәртiппен орналастырылады:
а/ жаңадан құрылатын акционерлiк қоғамдардағы акциялардың жалпы мөлшерiнiң кем дегенде 40 процентi инвестициялық жекешелендiру қорларына сатылады; <*>
ә/ акциялардың 10 процентi еңбек ұжымының мүшелерiне, сондай-ақ сол кәсiпорыннан зейнеткерлiкке шыққан адамдарға өтеусiз берiледi. Осы акциялардың бәрi артықшылықты болып табылады;
б/ акциялардың 10 процентке дейiнi сабақтас кәсiпорындарға және шет ел инвесторларына сатылуы мүмкiн;
в/ акциялардың бақылау пакетi /акциялардың жалпы санының кемiнде 35 процентi/ және бөлiнбеген акциялар мемлекет меншiгiнде қалдырылады. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi комитетi акциялардың мемлекеттiк пакетiн ұстаушыны анықтайды.
Ескерту. 5-шi тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Президентiнiң
1995.10.19. N 2553 Жарлығымен.

3. При приватизации совхозов и других государственных сельскохозяйственных предприятий (кроме крупных животноводческих комплексов, птицефабрик, тепличных хозяйств, учебно-опытных хозяйств ВУЗов и техникумов, опытных, селекционных станций, племенных заводов и племенных совхозов, опытно-экспериментальных хозяйств научно-исследовательских институтов, подлежащих акционированию) должно быть обеспечено безусловное право выхода из предприятия работника с выделением в установленном порядке земельной доли и имущественного пая для организации крестьянского хозяйства.
4. Признать в качестве основной формы преобразования заготовительных, перерабатывающих и обслуживающих предприятий агропромышленного комплекса акционирование с созданием на их базе акционерных обществ открытого типа. <*>
Установить следующий порядок размещения акций (кроме предприятий-монополистов):
а) не менее 51 процента от общего количества акций во вновь создаваемых акционерных обществах продается инвестиционным приватизационным фондам; <*>
б) 10 процентов акций безвозмездно передается членам коллектива, а также лицам, вышедшим на пенсию с данного предприятия. Все эти акции являются привилегированными;
в) до 10 процентов акций может быть продано смежным предприятиям по номинальной стоимости;
г) остальные акции остаются в собственности государства и могут быть реализованы в свободной продаже.
Сноска. В абзац первый и подпункт "а" пункта 4 внесены изменения - Указом Президента РК от 19 октября 1995 г. N 2553.
5. Для предприятий - монополистов размещение акций осуществляется в следующем порядке:
а) не менее 40 процентов от общего количества акций во вновь создаваемых акционерных обществах продается инвестиционным приватизационным фондам. <*>
б) 10 процентов акций безвозмездно передается членам трудового коллектива, а также лицам, вышедшим на пенсию с данного предприятия. Все эти акции являются привилегированными;
в) до 10 процентов акций может быть продано смежным предприятиям и иностранным инвесторам;
г) контрольный пакет акций (не менее 35 процентов от общего количества акций) и нераспределенные акции остаются в собственности государства. Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу определяет держателя государственного пакета акций.
Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан до 1 апреля 1993 года разработать специальное положение по определению предприятий-монополистов в агропромышленном комплексе.
Сноска. Подпункт "а" пункта 5 - в редакции Указа Президента РК от 19 октября 1995 г. N 2553.

6. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен бiрлесiп, 1993 жылғы 1 сәуiрге дейiн агроөнеркәсiп кешенiндегi монополист-кәсiпорындарды анықтаудың арнаулы ережесiн әзiрлейтiн болсын.
Мемлекет меншiгiндегi акцияларға есептелетiн дивидендтер, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң шешiмi бойынша құрылысқа, акционерлендiрiлген агроөнеркәсiп кәсiпорнын жаңғырту мен техникалық жарақтандыруға жұмсалуы мүмкiн деп белгiленсiн.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жергiлiктi жерлердегi атқарушы өкiмет органдарының қатысуымен шағын жекешелендiру бағдарламасының шегiнде халыққа фирмалық қызмет көрсетудi дамыту үшiн сауда мен қоғамдық тамақтандыру объектiлерiн ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерiне сату жөнiнде арнаулы конкурстар өткiзiлуiн көздейтiн болсын.
8. <*>
Ескерту. 8-шi тармақтың күшi жойылған - ҚР Президентiнiң
1995.10.19. N 2553 Жарлығымен.
9. Бұрын ұжымдық меншiкке берiлген кәсiпорындар Қазақстан Республикасында Мемлекет иелiгiнен алудың және жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға /II кезең/ арналған ұлттық бағдарламасына сәйкес шаруашылық серiктестiктерi немесе акционерлiк қоғамдар етiп қайта құруға жатады.
10. Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясына Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң және басқа агроөнеркәсiп кешенi ведомстволарының келiсуi бойынша жүргiзiлетiн өзгерiстердi ғылыми қамтамасыз ету және консультация беру жүйесiн, реформаланған шаруашылықтар мен кәсiпорындарда өндiрiстiң басқарылуын қамтамасыз етудiң нақты тетiктерiн пысықтау
жүктелсiн.
11. Осы Жарлықтың қабылдануына байланысты Қазақстан
Республикасы Президентiнiң "Агроөнеркәсiп кешенiнiң мемлекеттiк ауыл
шаруашылық, дайындаушы, ұқсатушы және қызмет көрсетушi
кәсiпорындарының мүлкiн жекешелендiру жөнiндегi шұғыл шаралар туралы"
1992 жылғы 8 ақпандағы N 616 Жарлығының 3,4,5 және 12-тармақтарының
күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

6. Определить, что диведенды, причитающиеся на акции, находящиеся в государственной собственности, при необходимости могут быть направлены по решению Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу на строительство, реконструкцию и техническое перевооружение акционерного агропромышленного предприятия.
7. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу с участием органов исполнительной власти на местах предусмотреть проведение специальных конкурсов в рамках программы малой приватизации по продаже сельскохозяйственным товаропроизводителям объектов торговли и общественного питания для развития фирменного обслуживания населения.
8. Утратил силу - Указом Президента РК от 19 октября 1995 г. N 2553.
9. Предприятия, ранее переданные в коллективную собственность, подлежат преобразованию в хозяйственные товарищества или акционерные общества согласно Национальной программе разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II-ой этап).
10. Возложить на Казахскую академию сельскохозяйственных наук по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу, Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и другими ведомствами агропромышленного комплекса отработку системы научного обеспечения и консультаций проводимых преобразований, конкретных механизмов обеспечения управляемости производством в реформированных хозяйствах и предприятиях.
11. В связи с принятием настоящего Указа признать утратившими силу пункты 3, 4, 5 и 12 Указа Президента Республики Казахстан "О неотложных мерах по приватизации имущества государственных сельскохозяйственных, заготовительных, перерабатывающих и обслуживающих предприятий агропромышленного комплекса " от 8 февраля 1992 года N 616.
Президент Республики Казахстан