Қазақстан Республикасының Халықтық банкi және оның салымшыларының мүдделерiн қорғау туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 20 қаңтар 1994 ж. N 1515. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Жинақ банкiнде салымдары бар азаматтарды әлеуметтiк қорғау, әрi мемлекеттiң олардың жинақтарының сақталуы жөнiндегi мiндеттемелерiн орындауы мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының мамандандырылған коммерциялық Жинақ банкi Қазақстан Республикасының Халықтық банкi болып қайта құрылсын.
Банктiң негiзгi мiндетi халыққа банк қызметiнiң толық кешенiн көрсету болып табылады деп белгiленсiн.
2. Негiзгi шоттар бойынша жинақтардың құнсыздануынан келген шығындарға бiр жолғы өтем жасалып, 1992 жылғы 1 тамыздағы жағдайы бойынша 1000 рубльдiң шегiнде болған салымдардың қалдығы 50 есе ұлғайтылсын.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi осы мақсатқа республикалық бюджеттен 850 млн. теңге бөлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Халықтық банкiне өзiнiң кiрiсi есебiнен 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап азаматтардың салымдары бойынша төленетiн проценттiк ставкаларды орташа 2,5 есе көтеру ұсынылсын.
4. Былай деп белгiленсiн:
Қазақстан Республикасының Халықтық банкi тартатын ақша қаражаты кредит ресурстары нарығында қалыптасқан ставкалар бойынша өткiзiледi. Оларды өткiзуден алынған табыс /банк шығыстарын алып тастағаннан кейiн/ толық көлемiнде салымдар бойынша проценттер төлеуге жұмсалады;
барлық банк қызметi /бюджетке көрсетiлетiнiнен басқасы/ ақылы болып табылады.
5. Қазақстан Республикасының Халықтық банкi бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне халықтың тауарлар мен көрсетiлетiн қызмет үшiн пластикалық кәртiшкелердi қолданып, аударым арқылы есеп айырысуының қолданылып жүрген жүйесiн жетiлдiру және осы заманғы жүйесiн жасау жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
6. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi осы Жарлықты жүзеге асыру жөнiнде қажеттi шешiмдер қабылдасын.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Алматы 1994 жылғы 20 қаңтар
N  1515

О Наpодном банке Республики Казахстан и защите интеpесов его вкладчиков
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 20 янваpя 1994 г. N 1515. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В целях социальной защиты граждан, имеющих вклады в Сберегательном банке Республики Казахстан, и выполнения государством обязательств по сохранности их сбережений ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Преобразовать специализированный коммерческий Сберегательный банк Республики Казахстан в Народный банк Республики Казахстан.
Определить, что основной задачей Банка является предоставление полного комплекса банковских услуг населению.
2. Произвести разовую компенсацию потерь от обесценения сбережений по основным счетам, увеличив в 50 раз остатки вкладов в пределах 1000 рублей, имевщихся по состоянию на 1 августа 1992 г.
Кабинету Министров Республики Казахстан выделить для этих целей из республиканского бюджета 850 млн. тенге.
3. Рекомендовать Народному банку Республики Казахстан повысить за счет собственных доходов с 1 января 1994 г. в среднем в 2,5 раза процентные ставки, выплачиваемые по вкладам граждан.
4. Установить, что:
привлекаемые Народным банком Республики Казахстан денежные средства реализуются по ставкам, складывающимся на рынке кредитных ресурсов. Полученные от их реализации доходы (за вычетом расходов банка) в полном объеме направляются на выплату процентов по вкладам;
все банковские услуги (кроме оказываемых бюджету) являются платными.
5. Народному банку Республики Казахстан в месячный срок представить Кабинету Министров Республики Казахстан предложения по совершенствованию действующей и созданию современной системы безналичных расчетов населения за товары и услуги с применением пластиковых карточек.
6. Кабинету Министров Республики Казахстан принять необходимые решения по реализации данного Указа.
Президент Республики Казахстан