Каспий теңiзi Қазақстан секторының мұнай мен газ шығымдылығы әлеуетiн бағалау жөнiнде Халықаралық Консорциум құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 24 қаңтар 1994 ж. N 1517
Каспий теңiзi Қазақстан секторының мұнай мен газ шығымдылығының келешегiн зерделеу және шельфтегi кен орындарын одан әрi игеру, әрi Халықаралық консорциумның шетелдiк қатысушыларының құқықтарына кепiлдiк беру мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасы атынан Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгiнiң, "Қазақстанкаспийшельф" мемлекеттiк компаниясының, әрi мақсаты Қазақстан Республикасының мүдделерiне сай келетiн "Аджип С.п.А.", "Бритиш Газ Эксплорейшн энд Продакшн Лимитед", "БиПи Қазақстан Лимитед", "ден Норске Статс Ольесельскап а.с.", "Мобил Ойл Қазақстан Инк.", "Шелл Қазақстан Девелопмент Би.Ви.", "Тоталь Эксплорейшн Продакшн Қазақстан" арасындағы халықаралық консорциум құру туралы 1993 жылғы 3 желтоқсандағы Келiсiм мақұлдансын.
2. Консорциумның шетелдiк қатысушылары үшiн Келiсiмде көзделген жобаның экономикалық, салықтық және құқықтық тәртiбi белгiленiп, Каспий теңiзiнiң Қазақстан секторында көмiрсутегi шикiзатын барлау мен өндiру жөнiндегi олардың қызметi келiсiлген мерзiмнiң iшiнде сақталатын болсын.
3. Консорциумның шетелдiк қатысушыларына Келiсiмде көзделген тиiстi көлемге сәйкес көмiрсутегiнiң өз үлесiн кедергiсiз экспортқа шығару құқығы берiлсiн.
4. Шет ел қатысушыларының барлық қаржылық шығыстары Консорциум туралы Келiсiмге сәйкес ғылыми-зерттеу, жобалау-iздестiру және геологиялық барлау жұмыстарына жатқызылатын болып белгiленсiн.
5. Консорциум Операторы ретiнде "Қазақстанкаспийшельф" мемлекеттiк компаниясына Келiсiмнiң шеңберiнде өз атынан шет ел валютасымен төлемдердi жүзеге асыру және тиiстi республикалық органдармен келiсiп, шет ел банктерiнде шоттар ашу құқығы берiлсiн.
6. Осы Жарлықпен мақұлданған Келiсiмнiң қағидалары мен
шарттарын өзгерту Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және Консорциумға
қатысушылардың жазбаша келiсiмiнiң негiзiнде ғана жүргiзiледi деп
белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Алматы.1994 жылғы 24 қаңтар
N 1517

О междунаpодном Консоpциуме по оценке нефтегазоносного потенциала казахстанского сектоpа Каспийского моpя
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 24 янваpя 1994 г. N 1517
В целях изучения перспектив нефтегазоносности и дальнейшего освоения шельфовых месторождений казахстанского сектора Каспийского моря и гарантирования прав иностранных участников международного Консорциума ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить Соглашение от 3 декабря 1993 года о создании международного Консорциума между Республикой Казахстан в лице Министерства энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан, государственной компанией "Казахстанкаспийшельф", "Аджип С. п. А.", "Бритиш Газ Эксплорейшн энд Продакшн Лимитед", "БиПи Казахстан Лимитед", "Ден Норске Статс Ольесельскап а. с.", "Мобил Ойл Казахстан Инк.", "Шелл Казахстан Девелопмент Би. Ви.", "Тоталь Эксплорейшн Продакшн Казахстан", цели которых отвечают интересам Республики Казахстан.
2. Установить и сохранить для иностранных участников Консорциума режим экономической, налоговой и правовой стабильности проекта, предусмотренный Соглашением, на протяжении согласованного срока их деятельности по разведке и добыче углеводородного сырья на Казахстанском секторе Каспийского моря.
3. Предоставить иностранным участникам Консорциума право беспрепятственного экспорта своей доли углеводородов в соответствии с пропорциями, предусмотренными Соглашением.
4. Установить, что все финансовые расходы иностранных участников, в соответствии с Соглашением о Консорциуме, относятся к научно-исследовательским, проектно-изыскательским и геологоразведочным работам.
5. Предоставить государственной компании "Казахстанкаспийшельф", как Оператору Консорциума, право осуществлять от его имени в рамках Соглашения платежи в иностранной валюте и открывать счета в иностранных банках по согласованию с соответствующими республиканскими органами.
6. Установить, что изменение положений и условий Соглашения, одобренного настоящим Указом, может быть произведено только на основе письменного согласия Правительства Республики Казахстан и участников Консорциума.
Президент Республики Казахстан