Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларына ұсынудың, оларды тапсырудың, есепке алудың және сақтаудың тәртiбi жөнiндегi нұсқауларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 1 ақпан N 1538. күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996.01.23. N 2795 жарлығымен. ~U962795
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" Заңның қабылдануына байланысты қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртiбi жөнiндегi нұсқау;
Көп балалы аналарды "Алтын алқамен" және "Күмiс алқамен" наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртiбi туралы нұсқау;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары мен олар жөнiндегi құжаттарды есепке алу және сақтау туралы нұсқау;
"Халық қаhарманы" атағы кiтапшасының, орден кiтапшаларының және медальдарға арналған куәлiктердiң үлгiлерi бекiтiлсiн.
2. "Қазақ ССР-iнiң мемлекеттiк наградалары жөнiндегi ереженi бекiту туралы және наградталғандарға Қазақ ССР Құрмет грамотасының, Қазақ ССР-iнiң құрметтi атақтарының омырауға тағатын белгiлерi мен олардың берiлгендiгi туралы куәлiктердiң жоғалып қалғандарының орнына дубликаттар беру тәртiбi туралы
және жарамсыз күйге келген наградаларды ауыстыру туралы
нұсқау" жөнiндегi 1990 жылғы 15 тамыздағы N 35 Жарлықтың күшi
жойылды деп табылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Алматы. 1994 жылғы 1 ақпан
N 1538
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларымен
наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың
тәртiбi жөнiндегi
Нұсқау
I. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
наградаларымен наградтауға ұсынудың тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларына ұсыну "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
Награданың түрi наградтауға ұсынылушы еңбегiнiң сипаты мен дәрежесi және жоғары ерекшелiк белгiсi - "Халық қаhарманы" атағының, ордендердiң, медальдардың, құрметтi атақтар мен Қазақстан Республикасы Құрмет грамотасының мәртебесi ескерiле отырып белгiленедi.
2. Мемлекеттiк наградалармен наградтау жөнiндегi ұсынысты Қазақстан Республикасы Президентiнiң атына Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi мен Министрлер Кабинетiнiң басшылығы, министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, ведомстволар, шығармашылық одақтар, қоғамдық бiрлестiктер, басқа да республикалық органдар мен ұйымдар, облыстық, Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi органдары жасайды.
Наградтауға лайықтыларды еңбек ұжымдары қарап ұсынады және бұл жөнiнде награда қағазында жазып көрсетедi.
Наградтауға лайықтыларды министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, ведомстволар, шығармашылық одақтар, басқа да органдар, бiрлестiктер мен ұйымдар тiкелей ұсынуы да мүмкiн.

Об утверждении Инструкций о порядке представления, вручения, учета и хранения государственных наград Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 1 февраля 1994 года N 1538. Утратил силу - Указом Президента РК от 23 января 1996 г. N 2795 ~U962795.
В связи с принятием Закона "О государственных наградах Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить:
Инструкцию о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения;
Инструкцию о порядке представления многодетных матерей к награждению
подвесками "Алтын алка" и "Кумiс алка" и их вручения;
Инструкцию о порядке учета и хранения государственных наград
Республики Казахстан и документов к ним;
образцы книжки звания "Халык кахарманы", орденских книжек
и удостоверений к медалям.
2. Признать утратившим силу Указ от 15 августа 1990 г. N 35
"Об утверждении Положения о государственных наградах Казахской ССР
и  Инструкции о порядке выдачи награжденным дубликатов Почетной грамоты
Казахской ССР, нагрудных знаков и удостоверений о присвоении почетных
званий Казахской ССР взамен утраченных и о замене наград, пришедших
в негодное состояние".
Президент Республики Казахстан
Инструкция
о порядке представления к награждению государственными
наградами Республики Казахстан и их вручения
I. Порядок представления к награждению государственными
наградами  Республики Казахстан
1. Представление к награждению государственными наградами Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Законом "О государственных наградах Республики Казахстан".
Вид награды определяется исходя их характера и степени заслуг представляемого к награждению с учетом статусов высшей степени отличия-звания "Халык кахарманы", орденов, медалей, почетных званий и Почетной грамоты Республики Казахстан.
2. Представления к награждению государственными наградами вносятся Президенту Республики Казахстан руководством Верховного Совета и Кабинета Министров Республики Казахстан, министерствами, государственными комитетами, ведомствами, творческими союзами, общественными объединениями, другими республиканскими органами и организациями, областными, Алматинским и Ленинским городскими представительными органами.
Кандидатуры для награждения рассматриваются и выдвигаются трудовыми коллективами, о чем делается запись в наградном листе.
Выдвижение кандидатур для награждения возможно непосредственно и по инициативе министерств, государственных комитетов, ведомств, творческих союзов, других органов, объединений и организаций.

3. Награданың бiр түрiне екiншi рет ұсынуға жол берiлмейдi.
Кезектi наградаға осыдан бұрынғы наградтаудан кейiн кемiнде бес жыл өткен соң ғана ұсынуға болады. Бiрақ көп балалы аналарды наградтауда, қаhармандық ерлiк жасауға, төтенше жағдайларға байланысты ерекше сәттерде бесжылдық мерзiм талабы қойылмайды.
Мемлекеттiк наградалар азамат қайтыс болғаннан кейiн де берiлуi мүмкiн.
4. Мемлекеттiк наградаға ұсынылғандардың әрқайсысына белгiленген үлгiдегi награда қағазы толтырылады (нысаны қоса тiркелiп отыр).
Награда қағазында наградталушының жеке басын, оның өз саласындағы және осы ұжымдағы жұмыс мерзiмiн, нақты еңбегiн, жұмысының тиiмдiлiгi мен сапасын сипаттайтын деректер баяндалады; өндiрiсте еңбек ететiндерге - жұмысының негiзгi нәтижелерi, сондай-ақ оған берiлуi мүмкiн награда көрсетiледi.
Награда қағазына кәсiпорын, бiрлестiк, мекеме, ұйым басшысы мен еңбек ұжымды жиналысының төрағасы қол қояды.
Бiрiншi басшының награда қағазына еңбек ұжымы жиналысының төрағасы мен жоғары тұрған органның басшылығы қол қояды.
Награда қағазы сол қол қойған басшылардың кәсiпорындарының, бiрлестiктерiнiң, мекемелерiнiң, ұйымдарының мөрiмен дәйектеледi.
Награда қағазы машинкамен бiр дана етiп бастырылады, онда барлық графалар дәл әрi етiп толтырылуы тиiс.
Награда қағазымен бiрге ұсынылған адамдардың екi фотосуретi жiберiледi:
- "Халық қаhарманы" атағын беру үшiн 3X4 және 4X5 көлемдi;
- құрметтi атақтар беру үшiн 3X4 көлемдi суреттер қажет. Фотосуреттердiң сыртқы бетiне иесiнiң фамилиясы мен аты-жөнi жазылуы тиiс.
Дұрыс толтырылмаған награда материалдары қарауға қабылданбайды.
Ғалымдардың, ғылым мен техника қайраткерлерiнiң қатарынан мемлекеттiк наградаға ұсынылған адамдардың награда құжаттарына ғылыми еңбектерiнiң тiзiмi тiркеледi; өнертапқыштар үшiн өндiрiске енгiзiлген өнертабыстардың экономикалық тиiмдiлiгi көрсетiлген тiзiмi, өнертабыс жөнiндегi авторлық куәлiктердiң фотокөшiрмелерi немесе нотариалдық кеңселер бекiткен көшiрмелерi тiркеледi.
5. Награда қағазы мен еңбек ұжымының наградтау жөнiндегi ұсынысы бағыныстылығына қарай тиiстi аудандық, қалалық, облыстық өкiлдi органдарға немесе министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволарға, шығармашылық одақтарға, қоғамдық ұйымдарға, әскери ведомстволар мен басқа органдарға жiберiледi, олар келген материалдарды қарап, жоғары тұрған органдарға ұсыныстар дайындайды.
6. Қазақстан Республикасы Президентiнiң атына ұсыныстарды мыналар жасайды:
- облыстық бағыныстағы кәсiпорындардың, бiрлестiктердiң, мекемелердiң, ұйымдардың қызметкерлерiне облыстық өкiлдi органдар;
- республикалық бағыныстағы кәсiпорындардың, бiрлестiктердiң, мекемелердiң, ұйымдардың қызметкерлерiне - министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, ведомстволар, шығармашылық одақтар, қоғамдық ұйымдар, басқа да республикалық органдар;
- министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, ведомстволардың, республикалық басқарудың басқа да органдарының бiрiншi басшыларына, сондай-ақ облыстардың әкiмдерi мен облыстық өкiлдi органның басшысына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесi мен Министрлер Кабинетiнiң басшылығы.
Ескерту. Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi органдары
наградтау туралы ұсыныспен Қазақстан Республикасы
Президентiнiң атына тiкелей шығады.
Ұсыныстарда қызметкерлердi наградтау туралы ұсыныстар дәлелденiп, қол жеткiзген табыстары қысқаша баяндалады.

3. Повторное представление к награждению одной и той же наградой не допускается.
Представление к очередной награде возможно не раньше чем через пять лет после предыдущего награждения, за исключением наград для многодетных матерей и особых случаев, связанных с совершением героических подвигов, экстремальными обстоятельствами.
Награждение государственными наградами может быть произведено и посмертно.
4. На каждого представляемого к государственной награде составляется наградной лист установленного образца (форма прилагается).
В наградном листе излагаются данные, характеризующие личность награждаемого, общий трудовой стаж работы в отрасли и в данном коллективе, его конкретные заслуги, сведения об эффективности и качестве работы; для лиц, занятых на производстве, - основные результаты работы, а также указывается награда, которой он может быть отмечен.
Наградной лист подписывается руководителем предприятия, объединения, учреждения, организации и председателем собрания трудового коллектива.
Наградной лист на первого руководителя подписывается председателем собрания трудового коллектива и руководством вышестоящего органа.
Наградные листы скрепляются печатями тех предприятий, объединений, учреждений, организаций, руководителями которых они подписаны.
Наградные листы заполняются на пишущей машинке в одном экземпляре, в них должны быть точно и четко заполнены все графы.
К наградным листам прилагаются две фотокарточки на представляемых:
- к присвоению звания - "Халык кахарманы" - размерами 3х4 и 4х5;
- к присвоению почетных званий - размером 3х4, с указанием фамилии и инициалов на оборотной стороне.
Неправильно оформленные наградные материалы к рассмотрению не принимаются.
К наградным листам на лиц, представляемых к награждению государственными наградами из числа ученых, деятелей науки и техники, прилагается список научных работ; для изобретателей - перечень внедренных изобретений с показом экономического эффекта, фотокопии или нотариально заверенные копии авторских свидетельств об изобретениях.
5. Наградной лист и ходатайство трудового коллектива о награждении направляются по подчиненности в соответствующие районные, городские, областные представительные органы или министерства, государственные комитеты и ведомства, творческие союзы, общественные организации, военные ведомства и другие органы, которые рассматривают поступившие материалы и готовят представления в вышестоящие органы.
6. Представления на имя Президента Республики Казахстан вносятся:
- на работников предприятий, объединений, учреждений, организаций областного подчинения - областными представительными органами;
- на работников предприятий, объединений, учреждений, организаций республиканского подчинения - министерствами, государственными комитетами, ведомствами, творческими союзами, общественными организациями и другими республиканскими органами;
- на первых руководителей министерств, государственных комитетов, ведомств, других органов республиканского управления, а также глав областных администраций и представительных органов - руководством Верховного Совета и Кабинета Министров Республики Казахстан.
Примечание: Алматинский и Ленинский городские представительные
органы самостоятельно выходят с представлениями
о награждении на имя Президента Республики Казахстан.
В представлениях обосновываются предложения о
награждении работников, кратко излагаются
достигнутые успехи.

7. Қорғаныс министрлiгiнiң, Ұлт қауiпсiздiгi комитетiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң, Республикалық гвардияның, Қазақстан Республикасының Президентiн күзету қызметiнiң әскери қызметшiлерiн, жұмысшылары мен қызметкерлерiн наградтау туралы ұсыныс тәртiбi осы органдардың басшылары белгiлейдi.
8. Қазақстан Республикасының шет елдерде жұмыс iстейтiн азаматтарын, сондай-ақ шетел азаматтарын және шет елдерде тұратын азаматтығы жоқ адамдарды наградтау туралы ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi немесе республиканың Сыртқы iстер министрлiгiмен келiсе отырып басқа да министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, ведомстволар, қоғамдық ұйымдардың органдары жасайды.
9. Республика территориясында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды наградтау туралы ұсыныстар жалпы негiзде жасалады.
10. Қазақстан Республикасының Құрмет грамотасымен кәсiпорындардың, бiрлестiктердiң, мекемелердiң, ұйымдардың ұжымдарын наградтау туралы ұсыныстарды жоғары тұрған органдар, ал әскери бөлiмдердiң ұжымдарын - жоғары тұрған әскери қолбасшылық қозғайды.
Ұсыныста наградаға ұсынған ұжымның көп жылғы табыстары мен жетiстiктерi дәлелденiп баяндалады.
11. Қайсыбiр орган наградтау туралы ұсынысты құптамаған жағдайда, оның өкiлi мұндай шешiмнiң себептерi туралы еңбек ұжымына ауызша немесе жазбаша түрде түсiнiк бередi.
12. Наградтау мәселесiн алдын ала қарап, ол жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу үшiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанынан Мемлекеттiк наградалар жөнiндегi комиссия жұмыс iстейдi.
Наградтау жөнiндегi ұсыныстарды Комиссияның қарау нәтижелерi
кандидатураны ұсынған органға хабарланады.
Комиссияның азаматтарды наградтау немесе наградтамау
жөнiндегi шешiмiне байланысты арыздар мен өтiнiштер қаралмайды
және олар авторларға қайтарылмайды.
13. Қазақстан Республикасы Президентiнiң мемлекеттiк
наградалармен наградтау жөнiндегi Жарлықтары "Актiлер жинағында",
республикалық және жергiлiктi баспасөзде жарияланып, теледидар
мен радио арқылы берiледi.
II. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
наградаларын тапсырудың тәртiбi
14. Мемлекеттiк наградаларды тапсыру салтанатты әрi кең
жариялылық жағдайында өткiзiледi.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларын Қазақстан
Республикасының Президентi тапсырады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан және соның тапсыруымен мемлекеттiк наградаларды сондай-ақ мыналар да табыс ете алады:
- Қазақстан Республикасының Вице-президентi;
- облыстық, Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi және атқарушы органдарының басшылары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң осыған өкiлдiк берген адамдары.

7. Порядок возбуждения ходатайств о награждении военнослужащих, рабочих и служащих Министерства обороны, Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Республиканской гвардии, службы охраны Президента Республики Казахстан определяется руководством этих органов.
8. Предложения о награждении граждан Республики Казахстан, работающих за рубежом, а также иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих за границей, представляются Министерством иностранных дел Республики Казахстан либо другими Министерствами, государственными комитетами, ведомствами, органами общественных организаций по согласованию с Министерством иностранных дел республики.
9. Представления о награждении иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории республики, производятся на общих основаниях.
10. Ходатайства о награждении Почетной грамотой Республики Казахстан коллективов предприятий, объединений, учреждений, организаций возбуждаются вышестоящими органами, а воинских частей - вышестоящим военным командованием.
В представлении аргументированно излагаются многолетние успехи и достижения представляемого к награде коллектива.
11. В случае отклонения ходатайства о награждении каким-либо органом, его представителем дается разъяснение трудовому коллективу в устной или письменной форме о причинах такого решения.
12. Для предварительного рассмотрения и подготовки предложений
по наградным делам при Президенте Республики Казахстан действует
Комиссия по государственным наградам.
О результатах рассмотрения Комиссией ходатайства о награждении
сообщается органу, представившему кандидатуру.
Жалобы и заявления граждан на решение Комиссии по награждению
или отказу в награждении не рассматриваются и авторам не возвращаются.
13. Указы Президента Республики Казахстан о награждении
государственными наградами публикуются в "Собрании актов",
в республиканской и местной печати, передаются по телевидению и радио.
II. Порядок вручения государственных наград
Республики Казахстан
14. Вручение государственных наград производится в обстановке
торжественности и широкой гласности.
Государственные награды Республики Казахстан вручаются
Президентом Республики Казахстан.
Государственные награды от имени и по поручению Президента
Республики Казахстан могут вручать также:
- Вице-президент Республики Казахстан;
- руководители областных, Алматинского и Ленинского городских представительных и исполнительных органов, а также лица, уполномочиваемые на это Президентом Республики Казахстан.

15. Наградалар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Резиденциясында, облыстық, Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi және атқару органдарында, еңбек ұжымдарының жиналыстарында, сондай-ақ әскери бөлiмдер мен бөлiмшелерде тапсырылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградасы наградталушының өзiне тапсырылады. Награда тапсырылар алдында наградталғандығы жөнiндегi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы жария етiледi.
16. Наградталушының әрқайсысына мемлекеттiк награда табыс етiлген кезде наградталғандығы жөнiндегi мынадай құжаттар да берiледi:
- "Халық қаhарманы" атағы берiлген адамға - "Халық қаhарманының" кiтапшасы мен көлiктi тегiн пайдалану құқығын беретiн құжаттар;
- орденмен наградталған адамға - орден кiтапшасы;
- медальмен наградталған адамға - медальдiң куәлiгi;
- құрметтi атақ берiлген адамға - құрметтi атақтың куәлiгi.
17. "Халық қаhарманының" кiтапшасы, орден кiтапшалары, медальдар мен құрметтi атақтардың куәлiктерi, грамоталар Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң Аппаратында толтырылады.
Наградталғандығы жөнiндегi құжаттар мерзiмсiз болып табылады. Наградталғандығы жөнiндегi құжатқа ешқандай түзету енгiзуге болмайды. Наградталушының фамилиясы, аты, әкесiнiң аты өзгеруiне байланысты наградталғандығы жөнiндегi құжат айырбасталмайды.
"Халық қаhарманының" кiтапшасына, құрметтi атақтардың куәлiктерiне наградталушылардың фотосуреттерi жапсырылып, мөр басылады.
Көлiктi тегiн пайдалану құқығын беретiн құжаттарға мыналар жатады:
- "Халық қаhарманы" атағына ие болған адамдарға Қазақстан Республикасының шегiнде темiр жол көлiгiмен - жүрдек және жолаушылар поездарының жұмсақ вагондарында, су, әуе немесе қалааралық автомобиль көлiгiмен жылына бiр рет (бару және қайту жолы) жеке өзiнiң тегiн жүру құқығын беретiн талондар кiтапшасы берiледi;
- "Халық қаhарманы" атағына ие болған адамдар мен "Алтын алқамен" және "Күмiс алқамен" наградталған көп балалы аналарға қаланың iшкi көлiгiнде және қала маңына жүретiн көлiкте (таксиден басқасы), ал ауылдық жерлерде - ауданның iшкi желiсiндегi автобустарда жеке өзiнiң тегiн жүруiне құқық беретiн жолақы билетi берiледi.
Талондар кiтапшасы 5 жылдық мерзiмге берiледi. Оларды одан әрi берудi Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi облыстық, Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi органдары арқылы жүзеге асырады.
Жолақы билетi мерзiмсiз құжат болып табылады.
Жолақы билетiне наградталушының фотосуретi жапсырылып, мөрмен куәландырылады.
Көлiктi тегiн пайдалану құқын беретiн құжаттар жоғалған жағдайда қалпына келтiрiлмейдi.
Ескерту. Қаланың iшкi көлiгiнде және қала маңына жүретiн көлiкте (таксиден басқасы), ал ауылдық жерлерде ауданның iшкi желiсiндегi автобустарда жеке өзiнiң тегiн жүруiне құқық беретiн жолақы билетi сондай-ақ бұрын "Ардақты ана" атағына ие болған және I, II, III дәрежелi "Ана даңқы" ордендерiмен, I дәрежелi "Ана медалi" медалiмен наградталған көп балалы аналарға да берiледi.

15. Вручение наград производится в Резиденции Президента Республики Казахстан, областных, Алматинском и Ленинском городских представительных и исполнительных органах, на собраниях трудовых коллективов, а также в воинских частях и подразделениях.
Государственная награда Республики Казахстан вручается лично награжденному. Перед вручением награды оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
16. Каждому награжденному одновременно с вручением государственной награды выдаются документы о награждении:
- лицу, удостоенному звания "Халык кахарманы", - книжка "Халык кахарманы" и документы на право бесплатного пользования транспортом;
- лицу, награжденному орденом, - орденская книжка;
- лицу, награжденному медалью, - удостоверение к медали;
- лицу, удостоенному почетного звания, - удостоверение к почетному званию.
17. Книжка "Халык кахарманы", орденские книжки, удостоверения к медалям и почетным званиям, грамоты заполняются в Аппарате Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
Документы о награждении являются бессрочными. Какие-либо исправления в документах о награждении не допускаются. В связи с изменениями фамилии, имени, отчества награжденного документ о награждении замене не подлежит.
В книжку "Халык кахарманы" и в удостоверения к почетным званиям вклеиваются фотографии награжденных, которые удостоверяются печатью.
К документам на право бесплатного пользования транспортом относятся:
- книжка талонов, предоставляющая право личного бесплатного проезда один раз в год (туда и обратно) в пределах Республики Казахстан железнодорожным транспортом - в мягких вагонах скорых и пассажирских поездов, водным, воздушным или междугородным автомобильным транспортом - выдается лицам, удостоенным звания "Халык кахарманы";
- проездной билет, дающий право личного бесплатного пользования внутригородским и пригородным транспортом (кроме такси), а в сельской местности - автобусами внутрирайонных линий, - для лиц, удостоенных звания "Халык кахарманы" и многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алка" и "Кумiс алка".
Книжка талонов выдается сроком на 5 лет. Последующая их выдача осуществляется Аппаратом Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан через областные, Алматинский и Ленинский городские представительные органы.
Проездной билет является бессрочным документом.
В проездной билет вклеивается фотография награжденного, которая удостоверяется печатью.
Документы на право бесплатного пользования транспортом при утере не возобновляются.
Примечание. Проездной билет, дающий право личного бесплатного
пользования внутригородским и пригородным
транспортом (кроме такси), а в сельской местности -
автобусами внутрирайонных линий, выдается также
многодетным матерям, удостоенным ранее звания
"Мать-героиня" и награжденным орденами "Материнская
слава" I, II, III степеней и медалью "Медаль
материнства" I степени.

18. Мемлекеттiк награда табыс етiлгенге дейiн наградталушының әрқайсысына есеп карточкасы ашылады.
Наградталушының есеп карточкасы (N 1 нысан) оның жеке басын куәландыратын құжаттардың негiзiнде награда тапсырылатын жерде (жазу машинкасымен) толтырылады.
Есеп карточкасына наградталушының өзiнiң қолы қойылып, осыны толтырған адамның қолымен куәландырылады және мөрмен бекiтiледi. Есеп карточкасы толтырылғаннан кейiн наградтау жөнiндегi Жарлықпен немесе содан алынған көшiрмемен мұқият салыстырылады.
Наградталушының фамилиясын, атын, әкесiнiң атын жазуда әрiп сәйкессiздiгi байқалған жағдайда түзету актiсi (N 4 нысан) жасалып, жергiлiктi өкiлдi орган жетекшiсiнiң қолы қойылып, тапсыру хаттамасына тiркеледi.
19. Мемлекеттiк награда тапсырылып болған соң тапсыру хаттамасы (N 2 нысан) толтырылып, оған тапсырған кiсiнiң қолы қойылады және тапсырған органның мөрi басылады.
Наградталушы қайтыс болып, мемлекеттiк награда тiрi кезiнде табыс етiлмеген жағдайда немесе ол қайтыс болғаннан кейiн наградталса, награда мен оның құжаттары естелiк ретiнде сақтау үшiн наградталушының отбасына берiледi. Бұл жөнiнде хаттама толтырылып (N 3 нысан), ол Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң Аппаратына жiберiледi.
Егер наградталушы сырқаттығына, мүгедектiгiне байланысты тапсыруға келе алмаған жағдайда оған награда үйiнде немесе наградталушы емделiп жатқан мекемеде табыс етiлуi мүмкiн.
Наградталушы мекен-жайын өзгерткен жағдайда (облыстан, республикадан тысқары жерге көшiп кетсе) жергiлiктi жерде награда тапсырудың мүмкiндiгi болмаған наградталушылардың тiзiмi жасалып (N 5 нысан), Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң Аппаратына жiберiледi.
20. Мемлекеттiк наградаларды жергiлiктi жерде тапсыруды ұйымдастыру мен өткiзу жауапкершiлiгi облыстық, Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi органдарына жүктеледi.
Мемлекеттiк наградалардың тапсырылғандығы жөнiндегi есептер есеп карточкаларымен (N 1 нысан), тапсыру хаттамаларымен және түзету актiлерiмен бiрге (бiрiншi даналары) бiр айдың көлемiнде Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң Аппаратына жөнелтiлiп отырылады.
* * *
21. Қазақстан Республикасының ордендерiн, медальдарын және басқа да ерекшелiк белгiлерiн тағып жүрудiң тәртiбi "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" Заңның 28 және 29 баптарының ережелерiмен реттеледi.
Наградталушыда бұрынғы КСРО-ның ордендерi мен медальдары бар болған жағдайда Қазақстан Республикасының ордендерi КСРО-ның ордендерiнен кейiн, медальдары КСРО-ның медальдарынан кейiн орналастырылады.
Шет елдердiң ордендерi, медальдары, басқа ерекшелiк белгiлерi кеуденiң сол жағына КСРО мен Қазақстан Республикасының ордендерi мен медальдарынан төменгi екiншi қатарға тағылады.

18. До вручения государственных наград на каждого награжденного составляется учетная карточка.
Учетная карточка награжденного (форма N 1) заполняется (на пишущей машинке) по месту вручения награды, на основании документов, удостоверяющих его личность.
Учетная карточка подписывается лично награжденным, заверяется подписью лица, ответственного за ее оформление и скрепляется печатью.
Учетная карточка после заполнения тщательно сверяется с Указом о награждении или выпиской из него.
При обнаружении буквенных расхождений в написании фамилии, имени, отчества награжденного составляется акт уточнения (форма N 4), который подписывается руководителем местного представительного органа и прилагается к протоколу вручения.
19. О произведенном вручении государственной награды составляется протокол вручения (форма N 2), который скрепляется подписью лица, вручившего награду и печатью органа, производившего вручение.
В случае смерти награжденного, которому при жизни государственная награда не была вручена или при посмертном награждении, награда и документы к ней передаются для хранения, как память, семье награжденного. Передача оформляется протоколом (форма N 3), который направляется в Аппарат Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
В том случае, если награжденный вследствие болезни, инвалидности не смог явиться на вручение, награда может быть вручена ему на дому или в лечебном учреждении, где находится награжденный.
При изменении места жительства награжденного (выбытия за пределы области, республики) на местах составляются списки награжденных, которым не представилось возможным вручить награды (форма N 5), и направляются в Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
20. Ответственность за организацию и проведение вручения государственных наград на местах возлагается на областные, Алматинский, Ленинский городские представительные органы.
Отчеты о вручении государственных наград вместе с учетными карточками (форма N 1), протоколами вручения и актами уточнений (первые экземпляры) в течение месяца после вручения представляются в Аппарат Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
***
21. Порядок ношения орденов, медалей и других знаков отличия Республики Казахстан регулируется положениями статей 28 и 29 Закона "О государственных наградах Республики Казахстан".
При наличии у награжденного орденов и медалей бывшего СССР ордена Республики Казахстан располагаются после орденов СССР, медали - после медалей СССР.
Ордена, медали, другие знаки отличия иностранных государств носятся на левой стороне груди, во втором ряду, ниже орденов и медалей СССР и Республики Казахстан.

3. Көп балалы аналарды мемлекеттiк наградаларға ұсынғанда награда қағазында осы аналардың отбасына және балаларына қысқаша мiнездеме берiледi.
Награда қағазы жазу машинкасымен ана мен балалардың өз құжаттарының негiзiнде толтырылады, ал дерексiз кеткен немесе осы Нұсқаудың 1 пунктiнде көрсетiлген жағдайларда қаза тапқан балалар үшiн тиiстi органдардың анықтамалары немесе соны дәлелдейтiн басқа да құжаттар табыс етiледi.
Балалардың бар екендiгiн растайтын анықтамалар бiр жылдың көлемiнде жарамды болып есептеледi.
4. Наградталатын көп балалы аналарды есепке алу, ұсынылған құжаттарды тексерiп, наградтау туралы ұсыныстар дайындау жергiлiктi өкiлдi органдарға жүктеледi.
Аудандық және қалалық өкiлдi органдар көп балалы аналарды наградтау жөнiндегi өзiнiң шешiмiн облыстық және Алматы қалалық өкiлдi органдарға жiбередi.
5. Наградтауға ұсынылған көп балалы аналардың материалдарының уақтылы дайындалып толтырылуына, олардың есепке алынуы жағдайына бақылау жасау облыстық, Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi органдарына жүктеледi.
6. Көп балалы аналарды наградтау жөнiндегi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтары жергiлiктi баспасөзде жарияланады.
Көп балалы аналарға наградаларды тапсыру
7. Көп балалы аналарға наградалар тапсыру Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан және соның тапсыруымен салтанатты әрi жариялылық жағдайында жүргiзiледi.
Награда наградталған ананың өзiне тапсырылады. Награданы тапсыруды өкiлдi орган награданы алған күннен бастап бiр айдың iшiнде жүзеге асыруы тиiс.
8. Наградаларды Президент немесе оның тапсыруымен Қазақстан Республикасының Вице-президентi, облыстық, қалалық және аудандық өкiлдi және атқарушы органдардың басшылары тапсырады.
Көп балалы анаға наградамен бiрге орден кiтапшасы мен жол жүру билетi табыс етiледi.
9. "Алтын алқаның" орден кiтапшасы Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң Аппаратында, ал "Күмiс алқаның" орден кiтапшасы - награда тапсырылатын орында толтырылады.
10. Награда тапсырғанда хаттама толтырылып (N 2 нысан), оған тапсырған адамның қолы қойылады және тиiстi өкiлдi органның елтаңбасы бар мөрiмен бекiтiледi.
Қалалық, аудандық өкiлдi органдар наградалар тапсыру хаттамасының екi данасын наградталушының есеп карточкасы мен наградалардың тапсырылғандығы жөнiндегi есептi қоса (N 3 нысан) облыстық және Алматы қалалық өкiлдi органдарына жiбередi.
Бiр тоқсан iшiнде келiп түскен есептердiң, сондай-ақ тапсыру хаттамаларының негiзiнде облыстық және Алматы қалалық өкiлдi органдарында наградалар мен оларға арналған құжаттардың тапсырылғандығы жөнiнде жиынтық есеп жасалады және ол келесi айдың 10-нан кешiктiрiлмей Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының Мемлекеттiк наградалар бөлiмiне жөнелтiледi.

3. При представлении многодетных матерей к государственным наградам в наградных листах дается краткая характеристика семьи и детей этих матерей.
Наградной лист заполняется на пишущей машинке на основании личных документов матери и детей, а на детей, пропавших без вести или погибших при обстоятельствах, указанных в пункте 1 настоящей Инструкции, представляются справки или другие подтверждающие документы соответствующих органов.
Справки, подтверждающие наличие детей, действительны в течение года.
4. Учет многодетных матерей, подлежащих награждению, проверка представленных документов и подготовка ходатайств о награждении возлагаются на местные представительные органы.
Районные и городские представительные органы свое решение о награждении многодетных матерей направляют в областные и Алматинский городской представительные органы.
5. Контроль за своевременной подготовкой и оформлением материалов на многодетных матерей, представляемых к награждению, состоянием их учета возлагается на областные, Алматинский и Ленинский городские представительные органы.
6. Указы Президента Республики Казахстан о награждении многодетных матерей публикуются в местной печати.
Вручение наград многодетным матерям
7. Вручение наград многодетным матерям производится от имени и по поручению Президента Республики Казахстан в обстановке торжествености и широкой гласности.
Награда вручается лично награжденной матери. Вручение должно быть произведено в течение месяца со дня получения награды органом, уполномоченным произвести вручение.
8. Награды вручают Президент или по его поручению - Вице-Президент Республики Казахстан, руководители областных, городских и районных представительных и исполнительных органов.
Вместе с наградой многодетной матери вручается орденская книжка и проездной билет.
9. Орденская книжка подвески "Алтын алка" заполняется в Аппарате Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, а орденская книжка подвески "Кумiс алка" - по месту вручения награды.
10. Вручение награды оформляется протоколом (форма N 2), который подписывается лицом, производившим вручение, и скрепляется гербовой печатью соответствующего представительного органа.
Городские, районные представительные органы направляют в областные и Алматинский городской представительные органы протоколы вручений наград в двух экземплярах с учетными карточками награжденных вместе с отчетом о вручении (форма N3).
На основании отчетов, поступивших в течение квартала, а также протоколов вручений в областных, Алматинском городском представительных органах составляется сводный отчет о вручении наград и документов к ним и не позднее 10 числа следующего квартала высылается в Отдел по государственным наградам Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.

4. Наградталушыларға мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды тапсыру үшiн мемлекеттiк наградаларды жiберудiң мынадай тәртiбi белгiленедi: Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының Iс басқармасы Мемлекеттiк наградалар бөлiмi хаттарының немесе үлестемесiнiң негiзiнде мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды орден қоймасынан Iс басқарушысы мен бас бухгалтер <*> қол қойған сұраныс (N 3 нысан) бойынша фельдъегерлiк байланыс органдары арқылы облыстық, Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi органдарына посылкамен жiбередi.
<*> Бұл тәртiп мемлекеттiк наградаларды тапсыру үшiн республиканың министрлiктерi мен ведомстволарына жiберiлген жағдайда да сақталады.
5. Мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды қабылдау наградалардың сақталуына жауапты қызметкер мен бухгалтерия қызметкерлерiнiң қатысуымен жүргiзiледi.
Комиссия посылканы ашар алдында буманың, пломбалардың немесе мөрлердiң бүтiндiгiн тексеруi керек. Посылкадағы мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттардың түгелдiгi посылкалардың бiрiне салынған iлестiрмемен (N 3а нысан) салыстырылады. Әр буманың пломбасы, этикеткасы мен хаттау талоны ондағы бар бұйымдар тексерiлiп болғанша сақталуы тиiс.
Қабылданған мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарға қабылдау актiсi толтырылады (N 1 нысан). Мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттар қабылдау актiсiнiң көшiрмесiмен бiрге сақтау үшiн жауапты қызметкерге берiледi. Ол қызметкер актi көшiрмесiне қол қоюы керек.
Мемлекеттiк наградаларды сақтауға жауапты қызметкер қабылданған наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды түр-түрi бойынша тiркеу кiтабының (N 2 нысан) "Кiрiс" деп аталатын тұсына жазып алады.
6. Қабылдау актiсiнiң негiзiнде бухгалтерия түр-түрi бойынша қабылданған мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды тiркеу кiтабына (N 2 нысан) кiрiс ретiнде жазып алып, алғандығы жөнiнде Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң Аппаратына растама (N 3а нысан) жiбередi.
7. Наградалардың сақталуына жауапты қызметкер берiлген немесе посылкамен жөнелтiлген мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды тiркеу кiтабының (N 2 нысан) шығысына жазады да, орындалған сұранысты бухгалтерияға өткiзедi. Бухгалтерия алушының қолы қойылған сұраныстың негiзiнде берiлген мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды есеп бойынша шығысқа, ал есеп берушi мекеменiң есебi бойынша есеп кiтабының кiрiсiне жазады.
Кiрiс кiтабында есеп берушi мекеменiң әрқайсысына жеке есеп ашылады.

4. Устанавливается следующий порядок направления государственных наград и документов к ним для вручения их награжденным: Управление Делами Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан на основании писем или разнарядок Отдела по государственным наградам направляет государственные награды и документы к ним из орденской кладовой посылками через органы фельдсвязи областным, Алматинскому и Ленинскому городским представительным органам по требованию (форма N 3), подписанному Управляющим Делами и главным бухгалтером <*> .
Сноска. Этот порядок соблюдается и при направлении
государственных наград для вручения в министерства и
ведомства республики.
5. Прием государственных наград и документов к ним производится в составе работника, ответственного за хранение наград, и работника бухгалтерии.
Перед вскрытием посылок комиссия должна проверить сохранность упаковок, пломб или печатей. Наличие в посылках государственных наград и документов к ним сверяется с вложенной в одну из посылок накладной (форма N 3а). Пломба, этикетка и упаковочный талон каждой пачки должны сохраняться до конца проверки ее содержимого.
На принятые государственные награды и документы к ним составляется приемный акт (форма N 1). Государственные награды и документы к ним вместе с копией приемного акта передаются работнику, ответственному за их хранение, под роспись.
Ответственный за хранение государственных наград работник записывает принятые награды и документы к ним в книгу учета (форма N 2) в графу "Приход" по их видам.
6. На основании приемного акта бухгалтерии записывает на приход в книгу учета (форма N 2) принятые государственные награды и документы к ним по видам и высылает подтверждение (форма N 3а) о их получении в Аппарат Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
7. Выданные или отправленные посылками государственные награды и документы к ним ответственный за хранение наград работник списывает в расход по книге учета (форма N 2) и исполненное требование передает в бухгалтерию. Бухгалтерия на основании требования с подписью получателя записывает выданные государственные награды и документы к ним по счету в расход, а по счету подотчетного учреждения - на приход в книге учета.
На каждое подотчетное учреждение в книге учета открывается отдельный счет.

8. Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының Мемлекеттiк наградалар бөлiмi, облыстық және Алматы қалалық өкiлдi органдары аудандық және қалалық өкiлдi органдардан тапсыру хаттамаларын, наградалар тапсырылғандығы жөнiндегi есептердi (N 4 нысан) және наградталушылардың есеп карточкаларын алып, мемлекеттiк наградалардың дұрыс тапсырылғандығын, тапсыру хаттамалары мен есептердiң сәйкестiлiгiн тексередi, содан кейiн оларды бухгалтерияға бередi. Бухгалтерия сол есептердiң негiзiнде тапсырылған мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды есеп берушi ұйымдардың есебiнен шығарып тастайды.
Бiр тоқсанның iшiнде келiп түскен награда тапсыру жөнiндегi есептердiң, сондай-ақ облыстық, Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi органдарында жүзеге асырылған тапсыру хаттамаларының негiзiнде бухгалтерия облыс, қала бойынша Қазақстан Республикасы ордендерiнiң, медальдарының, омырауға тағатын белгiлерiн, олар жөнiндегi құжаттардың және Құрмет грамоталарының тапсырылғандығы туралы жиынтық есеп құрастырып (N 5 нысан), оны есеп берiп отырған тоқсаннан кейiнгi айдың 10-нан кешiктiрмей, хаттамалар мен есеп карточкаларын тiркеп, Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының награда бөлiмiне жiбередi. Мұнда мемлекеттiк наградаларды тапсырудың дұрыстығы тексерiлiп, тапсыру хаттамалары есептермен бiрге айдың 15-не дейiн бухгалтерияға өткiзiледi.
9. Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының наградталушыға қайтарып берiлу немесе наградталушыға дубликат ретiнде берiлу үшiн жiберiлген наградалар жеке кiрiске алынып, сақталады.
Наградталушыға мемлекеттiк наградалар мен олардың дубликаттары наградталушының өзiнiң қолхат жазып беруi арқылы қайтарылады.
10. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары мен олар жөнiндегi құжаттарды бiр өкiлдi органнан екiншi өкiлдi органға немесе басқа республикаларға жөнелтуге рұқсат етiлмейдi.
11. Наградталушының қайтыс болуына байланысты келiп түскен, табылған немесе басқа да себептермен келiп түскен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары Президент пен Министрлер Кабинетi Аппаратының награда бөлiмiне түсiнiктеме хат жазылып қайтарылып жiберiледi. Хатта награда түрлерiнiң тiзiмi, нөмiрлерi және олардың қайтарылу себептерi көрсетiледi.
12. Толтыру кезiнде бүлiнген, сондай-ақ зақымданған мемлекеттiк наградалардың құжаттары Президент пен Министрлер Кабинетiнiң Аппаратына қайтарылады да, ол осында тоқсанында бiр рет Комиссияда қаралып, жойылып отырылады. Комиссия құрамына орден қоймасының меңгерушiсi, бухгалтерия және Мемлекеттiк наградалар бөлiмiнiң қызметкерлерi кiредi, жойылған құжаттарға актi жасалып, оны Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының басшысы бекiтедi.

8. Отдел по государственным наградам Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, областные и Алматинский городской представительные органы, получив от районных и городских представительных органов протоколы вручений, отчеты о вручении наград (форма N 4) и учетные карточки награжденных, проверяет правильность вручения государственных наград, соответствие протоколов вручения с отчетами, после чего передает их в бухгалтерию. Бухгалтерия на основании отчетов списывает с подотчетных организаций врученные государственные награды и документы к ним.
На основании отчетов о вручении, поступивших в течение квартала, а также протоколов вручений, произведенных в области, Алматинском и Ленинском городских представительных органах, бухгалтерия составляет сводный отчет о вручении орденов, медалей, нагрудных знаков, документов к ним и Почетных грамот Республики Казахстан (форма N 5) по области, городу и не позднее 10 числа следующего за отчетным кварталом месяца высылает его с приложенными к нему протоколами и учетными карточками в Отдел по государственным наградам Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, где проверяется правильность вручения государственных наград, после чего протоколы вручения с отчетами передаются в бухгалтерию до 15 числа.
9. Государственные награды из Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан для возвращения награжденным или выдачи их награжденным в качестве дубликатов, приходуются и учитываются отдельно.
Возвращение награжденным государственных наград и их дубликатов производится под личную расписку награжденного. Расписки высылаются в Отдел по государственным наградам Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
10. Пересылка государственных наград Республики Казахстан и документов к ним из одного представительного органа в другой или другие республики не разрешается.
11. Государственные награды Республики Казахстан, поступившие вследствие смерти награжденного, найденные или поступившие по другим причинам, пересылаются в Отдел по государственным наградам Аппарата Президента и Кабинета Министров с сопроводительным письмом и описью с указанием видов, номеров наград и причин их возврата.
12. Испорченные при заполнении, а также имеющие повреждения документы к государственным наградам возвращаются в Аппарат Президента и Кабинета Министров, где не реже одного раза в квартал уничтожаются комиссией в составе заведующего орденской кладовой, работников бухгалтерии и Отдела по государственным наградам. На уничтоженные документы составляется акт, который утверждается руководителем Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.

13. Мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттардың есепке алынуы мен сақталуына жауапкершiлiк Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының Iс басқарушысына, облыстық, Алматы және Ленинск қалалық мәслихаттарының депутаттар жиналыстарының хатшыларына жүктеледi.
II. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
наградалары мен олар жөнiндегi құжаттарды аудандық,
қалалық өкiлдi органдарда есепке алу
14. Аудандық, қалалық өкiлдi органдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларын облыстық және Алматы қалалық өкiлдi органдардан алады.
Мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды сақтау тиiстi мәслихаттың - депутаттар жиналысы хатшысының шешiмiмен солардың сақталуы үшiн толық жауап беретiн қызметкерлердiң бiрiне жүктеледi.
Аудандық, қалалық өкiлдi органдарға посылка келiп түскен соң, ондағы мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттар саны осыған қоса салынған iлестiрмемен (N 3а нысан) салыстырылып тексерiледi, содан кейiн оны растайтын бланк толтырылады. Оған мәслихаттың - депутаттар жиналысының хатшысы мен бас (аға) бухгалтердiң қолдары қойылып, мөр басылады да жөнелтушiге қайтарылады, ал iлестiрме қағаз iске тiркеледi.
Келген мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттар оқшау орында темiр шкафтарда немесе сейфтерде сақталады. Жұмыс күнi аяқталған кезде шкафтарға немесе сейфтерге мөр басылады әйтпесе пломба салынады.
15. Мемлекеттiк наградалар тапсырылған соң есеп берiп отырған тоқсаннан кейiнгi айдың 5-нен кешiктiрмей тапсыру хаттамасының екi данасы есеппен (N 4 нысан), наградталушының карточкасымен және түзету актiлерiмен бiрге облыстық және Алматы қалалық өкiлдi органдарына жiберiледi.
16. Мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды тiкелей басқа аудандық, қалалық өкiлдi органдарға жөнелтуге рұқсат етiлмейдi.
17. Наградталушыға ордендердi, медальдарды, омырауға тағатын белгiлердi қайтарып беру және мемлекеттiк наградалардың дубликаттарын беру наградталушының өзiнен қолхат алу арқылы жүзеге асырылады. Наградталушылардың қолхаттары Президент пен Министрлер Кабинетi Аппаратының Мемлекеттiк наградалар бөлiмiне қайтарылып, есепке енгiзiледi.
18. Аудандық, қалалық өкiлдi органдар жыл сайын 10 қаңтардан кешiктiрмей тiкелей жоғары тұрған органға мемлекеттiк наградалардың саны жөнiнде мәлiмет тапсырады. Мәлiметке аудандық, қалалық мәслихаттың - депутаттар жиналысының хатшысы қол қояды.
19. Мемлекеттiк наградалардың есепке алынуы мен сақталуына жауапкершiлiк аудандық, қалалық мәслихаттың - депутаттар жиналысының хатшысына жүктеледi.
III. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
наградалары мен олар жөнiндегi құжаттарды
түгендеу

13. Ответственность за состояние учета и хранение государственных наград и документов к ним возлагается на Управляющего Делами Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, секретарей областных, Алматинского и Ленинского городских маслихатов - собраний депутатов.
II. Учет государственных наград Республики Казахстан
и документов к ним в районных, городских
представительных органах.
14. Районные, городские представительные органы получают государственные награды Республики Казахстан от областных и Алматинского городского представительных органов.
Хранение государственных наград и документов к ним возлагается распоряжением секретаря маслихата - собрания депутатов соответствующего представительного органа на одного из ответственных работников, который несет полную материальную ответственность за их сохранность.
При поступлении в районный, городской представительный орган посылки проверяется соответствие наличия в ней государственных наград и документов к ним с вложенной в посылку накладной (форма N 3а), после чего заполняется бланк подтверждения, подписывается секретарем маслихата - собрания депутатов и главным (старшим) бухгалтером, скрепляется печатью и возвращается отправителю, а накладная остается в делах.
Поступившие государственные награды и документы к ним хранятся в железных шкафах или сейфах в изолированном помещении. Шкафы или сейфы по окончании рабочего дня должны опечатываться или пломбироваться.
15. После вручения государственных наград не позднее 5-го числа следующего за отчетным кварталом месяца два экземпляра протокола вручения вместе с отчетом (форма N 4), учетными карточками награжденных и актами уточнений направляются в областной и Алматинский городской представительные органы.
16. Пересылка государственных наград и документов к ним непосредственно в другие районные, городские представительные органы не разрешается.
17. Возвращение награжденным орденов, медалей, нагрудных знаков и выдача дубликатов государственных наград производится под личную расписку награжденного. Расписки награжденных высылаются в Отдел по государственным наградам Аппарата Президента и Кабинета Министров и включаются в отчет.
18. Ежегодно, не позднее 10 января, районный, городской представительные органы сообщают непосредственно вышестоящему органу сведения о наличии государственных наград. Сведения подписываются секретарем районного, городского маслихата - собрания депутатов.
19. Ответственность за состояние учета и хранение государстсвенных наград и документов к ним возлагается на секретаря районного, городского маслихата - собрания депутатов.
III. Инвентаризация государственных наград
Республики Казахстан и документов к ним

20. Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының ордендер қоймасында, облыстық, Алматы және Ленинск қалалық өкiлдi органдарында жыл сайын 1 қаңтарға мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттардың санын түгендеу жүргiзiледi. Түгендеу сондай-ақ материалдық жауапты кiсiлер ауысқанда, мемлекеттiк наградалар немесе олар жөнiндегi құжаттар жоғалған кезде және басқа да қажеттi жағдайларда өткiзiледi.
Түгендеудi жүргiзу үшiн ордендер қоймасында Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының басшысы, ал жергiлiктi жерлерде - тиiстi мәслихаттың - депутаттар жиналысының хатшысы түгендеу комиссиясын құрады. Оның құрамына мiндеттi түрде бухгалтерия қызметкерi және наградамен айналысатын қызметкер кiредi.
Мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттарды түгендеу мiндеттi түрде материалдық жауапты кiсiнiң қатысуымен өткiзiледi. Бiрақ ол комиссия мүшесi бола алмайды.
21. Түгендеу комиссиясы:
- түгендеу басталғанға дейiн мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттардың сақталуына жауапты кiсiден қолхат алуға тиiс. Онда кiрiске және шығысқа жатқызылатын мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттардың барлығы бухгалтерияға өткiзiлгендiгi және оның өзiнде наградалар мен олар жөнiндегi құжаттардың кiрiске алынбағаны немесе шығысқа жатқызылмағаны жоқ екендiгi көрсетiлуi керек;
- құжаттар бойынша есепте бар мемлекеттiк наградалардың қалдықтары мен олар жөнiндегi құжаттардың сәйкестiлiгiн тексеруi керек;
- мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттардың сақталатын жерiнде түгендеу ведомостарын жасауы керек;
- нақты қолда бары мен есеп мәлiметтерiнiң арасында айырмашылық байқалған жағдайда оның себептерi (кем болуы, артық шығуы, т. б.) актiде ашып көрсетiлуi керек.
22. Комиссия жұмысының нәтижелерi актiлерде көрсетiлiп, олардың бiр данасы мемлекеттiк наградалар мен олар жөнiндегi құжаттардың сақталуына жауапты адамдарға тапсырылады, ал екiншiсi салыстыру ведомостын әзiрлеу үшiн бухгалтерияға берiледi.
Түгендеу актiлерiне комиссия мүшелерiнiң бәрi қолдарын қояды, ал материалдық жауапкершiлiк иелерi: "Осы актiде аталған Қазақстан Республикасы мемлекеттiк наградалары мен олардың құжаттарының барлығы да менiң қатысуымен тексерiлдi, сол себептi түгендеу комиссиясының мүшелерiне тағар кiнәм жоқ. Менiң жауапкершiлiгiмде сақталатын мемлекеттiк наградалар мен олардың құжаттары комиссияға толық көрсетiлдi" деген мазмұнда қолхат бередi.
Түгендеу комиссиясына тағатын кiнәсi болған жағдайда, материалдық жауапкершiлiк иесi түгендеу актiсiне өзiнiң айрықша пiкiрiн баяндайтын түсiндiрме хатын қоса тiркеуге құқылы.

20. Ежегодно на 1 января в орденской кладовой Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан в областных, Алматинском и Ленинском городских и районных представительных органах проводится инвентаризация наличия государственных наград и документов к ним. Кроме того, инвентаризация должна проводиться при смене материально ответственных лиц, при установлении фактов утраты государственных наград или документов к ним, а также в других необходимых случаях.
Для проведения инвентаризации в орденской кладовой распоряжением руководителя Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, а на местах - секретаря соответствующего маслихата - собрания депутатов назначается инвентаризационная комиссия с обязательным участием работников бухгалтерии и Отдела по государственным наградам Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
Инвентаризация государственных наград и документов к ним проводится при обязательном участии материально ответственного лица, которое не может являться членом инвентаризационной комиссии.
21. Инвентаризационная комиссия обязана:
- получить до начала инвентаризации расписки у лиц, ответственных за сохранность государственных наград и документов к ним, о том, что все документы, относящиеся к приходу и расходу наград и документов к ним, сданы в бухгалтерию и что никаких неоприходованных или списанных в расход государственных наград и документов к ним у них нет;
- проверить по документам соответствие числящихся на имеющихся счетах остатков государственных наград и документов к ним;
- составить инвентаризационные ведомости по месту хранения государственных наград и документов к ним;
- в случае расхождений фактического наличия с данными учета причины расхождений должны быть отмечены в акте (недостачи, излишки и др.).
22. Результаты работы комиссии отражаются в актах, один из которых вручается лицам, ответственным за сохранность государственных наград и документов к ним, а второй передается в бухгалтерию для составления сличительной ведомости.
Акты инвентаризации должны быть подписаны всеми членами комиссии, а материально ответственные лица дают расписку следующего содержания: "Все государственные награды Республики Казахстан и документы к ним, поименованные в настоящем акте, проверены в моем присутствии, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею. Все числящиеся на моем ответственном хранении государственные награды и документы к ним предъявлены комиссии полностью".
При наличии претензий к инвентаризационной комиссии материально ответственное лицо имеет право приложить к акту инвентаризации объяснительную записку с изложением своего особого мнения.