Кәсiпорындар мен ұйымдардың өзара берешегiнiң iшкi республикалық есебi бойынша есеп айырысуды аяқтаудың тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 5 сәуiрдегі N 1641 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
Кәсiпорындар мен ұйымдардың өзара берешегiнiң iшкi республикалық есебiн аяқтау мақсатында және "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiктер беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына Z933600_ сәйкес қаулы етемiн:
1. Есеп жүргiзу нәтижесiнде пайда болған шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қаражаты (кредит сальдосы) бiрiншi кезекте оларға бұрынырақта банктер мен қаржы органдары берген кредиттердi (жедел және уақыты өткен) және солар бойынша проценттердi өтеуге жұмсалсын.
2. Ақша көлемiнiң ұлғаюына жол бермеу мақсатында iшкi республикалық есеп бойынша кредит сальдосы бар шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң ақшалай қаражаты iшiнара Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң шұғыл айналыс вексельдерiне уақытша алмастырылатын болады деп белгiленсiн.
3. Iшкi республикалық есеп бойынша дебет сальдосы бар кәсiпорындарға қысқа мерзiмдi кредит беру үшiн сыртқы көздерден алынған валюталық түсiмдер және I-тармақта көрсетiлген ақша қаражаты пайдаланылсын. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне дебет сальдосы бар кәсiпорындарды кредиттеуге беретiн үкiмет кредитiн өтеудiң мерзiмдерiн дәлдеуге рұқсат етiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 2-тармақта көрсетiлген вексельдер шығаруды мынадай негiзгi шарттар арқылы:
- вексельдiң көрсетiлген құнына Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi оны шығару (алу) сәтiнде есептелген бағам бойынша долларлық тең құнына 3 процент жылдық қосу;
- өтеу сәтiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi есептеген бағамы бойынша долларлық тең құнына сүйенiп, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң негiзгi соманы және қосылған проценттi теңгемен өтеу (сатып алу) жолымен қайтаруы арқылы жүзеге асырылады;
- вексельдердi шығаруды қағазсыз нысанда жүзеге асырылады;
- заемды өтеудiң (сатып алудың) шектi мерзiмi 1995 жылғы 5 сәуiр болып белгiленедi, бұдан ертерек мерзiмдерде iшiнара өтем жасауға мүмкiндiк берiледi;
- бағалы қағаздар нарығында вексельдердiң еркiн айналысы негiзiнде жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
5. Мемлекеттiк кредиттi өтеудiң келешегiн қарайтын мемлекеттiк және жергiлiктi комиссиялар мемлекеттiк қаржы бақылау және салық инспекциясы органдарымен бiрлесiп шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен банктердiң есебi бойынша төлемдер жасаудың дұрыстығына тексерiс жүргiзiлуiн қамтамасыз етсiн. Есеп жүргiзу ережесiнiң бұзылғаны анықталған жағдайда тиiстi шаралар қолдансын.

О поpядке завеpшения pасчетов по внутpиpеспубликанскому зачету взаимной задолженности пpедпpиятий и оpганизаций
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 5 апpеля 1994 года N 1641. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В целях завершения внутриреспубликанского зачета взаимной задолженности предприятий и организаций и в соответствии с Законом Республики Казахстан "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" постановляю:
1. Образовавшиеся в результате проведения зачета средства (кредитовые сальдо) хозяйствующих субъектов направить в первоочередном порядке на погашение ранее им выданных (срочных и просроченных) кредитов и процентов по ним банкам и финансовым органам.
2. В целях недопущения увеличения денежной массы установить, что денежные средства хозяйствующих субъектов, имеющих кредитовые сальдо по внутриреспубликанскому зачету, подлежат частичной временной замене на срочные обращаемые векселя Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Использовать для краткосрочного кредитования предприятий, имеющих дебетовые сальдо по внутриреспубликанскому зачету, валютные поступления от внешних источников и указанные в п. 2 денежные средства. Разрешить Министерству финансов Республики Казахстан уточнить сроки погашения правительственного кредита, выдаваемого на кредитование предприятий, имеющих дебетовые сальдо.
4. Установить, что выпуск Министерством финансов Республики Казахстан, указанных в п. 2 векселей, осуществляется на следующих основных условиях:
- начисление 3% годовых на долларовый эквивалент номинала векселя, рассчитанный по курсу Национального банка Республики Казахстан на момент его выпуска (приобретения);
- возврат основной суммы и начисленных процентов в тенге путем погашения (выкупа) Министерством финансов Республики Казахстан векселей, исходя из долларового эквивалента, рассчитанного по курсу Национального банка Республики Казахстан на момент погашения;
- выпуск векселя осуществляется в безбумажной форме;
- предельным сроком погашения (выкупа) займа определяется 5 апреля 1995 г., с возможным осуществлением частичного погашения в более ранние сроки;
- свободного обращения векселей на рынке ценных бумаг.
5. Государственной и местным комиссиям по рассмотрению перспектив погашения государственного кредита совместно с органами государственного финансового контроля и налоговой инспекции обеспечить проверку правильности проведения платежей по зачету хозяйствующими субъектами и банками. В случае выявления нарушений правил проведения зачета принимать соответствующие меры.

6. Алдағы уақытта үкiмет кредитiнiң есебiнен iшкi республикалық есептер жүргiзу тоқтатылсын.
7. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi бiр апта мерзiмде осы жарлықты жүзеге асыру жөнiндегi шараларды санациялау мен банкрот рәсiмдерiн қоса отырып әзiрлесiн.
8. Осы Жарлықтың Заң күшi бар және ол қолданылып жүрген заңдарға өзгерiстер мен толықтырулар қабылданғанға дейiн қолданылады.
9. Жарлық жарияланған күннен күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

6. Прекратить проведение в дальнейшем внутриреспубликанских зачетов за счет кредитов Правительства.
7. Кабинету Министров Республики Казахстан и Национальному банку Республики Казахстан в недельный срок разработать меры по реализации настоящего Указа, включая процедуры санации и банкротства.
8. Настоящий Указ имеет силу Закона и действует до принятия изменений и дополнений в действующее законодательство.
9. Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан