"Атакент" еркiн сауда аймағы туралы"
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 18 сәуiр N 1663. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасының 1996.06.26. N 1600 Заңымен. ~Z961600
Республикада кәсiпкерлiк қызметтi жандандыру, отандық экономиканың әлемдiк шаруашылық байланыстар жүйесiне дәйектi түрде кiрiгуiне жәрдемдесу, еркiн экономикалық аймақтар қызметiнiң экономикалық-құқықтық нормаларын ұштай түсiп, оларды республикамыздың басқа өңiрлерiнде қолдану мақсатында және "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiктер беру туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына сәйкес қаулы етемiн:
1. Алматы қаласында, Қазақстан iскерлiк ынтымақтастық орталығы аумағының шекарасында - "Атакент" еркiн сауда аймағы /ЕСА/ құрылсын.
2. ЕСА-ның негiзгi мiндеттерi:
- өзiн-өзi ақтау мен өзiн-өзi қаржыландыру принциптерiне сүйенiп қызмет атқаратын халықаралық маңызы бар бiртұтас сауда экономикалық және экспозициялық-ақпараттық кешенiн қалыптастыру;
- өзара тиiмдi iскерлiк ынтымақтастықты жолға қоюға, өнеркәсiптiк-технологиялық кооперацияны кеңейтуге және шетел инвестицияларын тартуға қолайлы жағдайлар туғызу;
- сыртқы сауда операцияларының ауқымын кеңейту мен жеделдетуге, экспорт базасын дамытуға және отандық өнiмдердiң, тауарлар мен ғылыми-техникалық әзiрлемелердiң кең әрi алуан түрiн сыртқы нарыққа жылжытуға;
- ақпарат, консалтинг, маркетинг және өзге сервис қызметiн қамтитын қызмет көрсету индустриясын дамыту деп саналсын.
3. Еркiн сауда аймағын басқарудың жоғарғы органы - Төраға басқаратын Әкiмшiлiк кеңесi болып белгiленсiн. ЕСА-ның әкiмшiлiк кеңесiнiң Төрағасын Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайды.
Әкiмшiлiк кеңесi өз қызметiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтетiн Әкiмшiлiк Кеңес туралы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
ЕСА-ның дербес бюджетi болады, оның кiрiс бөлiгi аймақтық аумағында қызмет ететiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң салық төлемдерiнiң есебiнен және басқа түсiмдерден құралады.
4. Қазақстан Республикасының Заңдары ЕСА-ның аумағында осы Жарлықта көзделген ерекшелiктер ескерiлiп, қолданылады деп белгiленсiн.
5. ЕСА аумағында шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi тiркеу Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтетiн ЕСА аумағында шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi тiркеу тәртiбi туралы Ережеге сәйкес жүргiзiлетiн болып белгiленсiн.
6. ЕСА-ның қызмет атқаруының экономикалық тәртiбi өзгерген жағдайда оның шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiне олар ЕСА-ның шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi ретiнде тiркелген сәттегiге сәйкес келетiн шарттар бойынша үш жылдан кем емес мерзiмге қызметiн жалғастыруына кепiлдiк берiледi.
7. <*>
Ескерту. 7-тармақ алынып тасталды, 8-12 тармақтары тиiсiнше
7-11 тармақтар болып саналды - ҚР Президентiнiң
1995.10.05. N 2488 Жарлығымен.
7. ЕСА аумағы Қазақстан Республикасының кеден аумағының iшiндегi Қазақстан Республикасының заңдары мен осы Жарлыққа сәйкес белгiленетiн арнайы кеден тәртiбi қолданылатын аумақ ретiнде қаралсын.
ЕСА аумағының шегi оның Қазақстан Республикасының кеден шекарасы болып табылатын дериметрiмен шектеледi.
ЕСА аумағындағы кеден тәртiбiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кеден органы қамтамасыз етедi.

О свободной тоpговой зоне "Атакент"
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 18 апpеля 1994 г. N 1663. Утратил силу - Законом Республики Казахстан от 26 июня 1996 г. N 15-I. ~Z960015
В целях активизации предпринимательской деятельности в республике, содействия последовательному интегрированию отечественной экономики в систему мировых хозяйственных связей, отработки экономико-правовых норм функционирования свободных экономических зон и их использования в других регионах республики и в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" постановляю:
1. Создать в городе Алматы, в границах территории Казахстанского центра делового сотрудничества - свободную торговую зону "Атакент" (СТЗ).
2. Считать основными задачами СТЗ:
- формирование единого торгово-экономического и экспозиционно-информационного комплекса международного значения, функционирующего на принципах самоокупаемости и самофинансирования;
- создание условий, благоприятствующих налаживанию взаимовыгодного делового сотрудничества, расширению промышленно-технологической кооперации и привлечению иностранных инвестиций;
- содействие расширению масштабов и ускорению внешнеторговых операций, развитию экспортной базы и продвижению на внешний рынок широкого спектра отечественной продукции, товаров и научно-технических разработок;
- развитие индустрии услуг, включающей информационное, консалтинговое, маркетинговое и иное сервисное обслуживание.
3. Определить высшим органом управления свободной торговой зоны - Административный совет, возглавляемый Председателем. Председатель Административного совета СТЗ назначается Президентом Республики Казахстан.
Административный совет осуществляет свою деятельность в соответствии с Положением об Административном совете, утверждаемом Кабинетом Министров Республики Казахстан.
СТЗ имеет самостоятельный бюджет, доходная часть которого формируется за счет налоговых платежей хозяйствующих субъектов, действующих на территории зоны и других поступлений.
4. Установить, что законодательство Республики Казахстан действует на территории СТЗ с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Указом.
5. Установить, что регистрация хозяйствующих субъектов на территории СТЗ производится в соответствии с Положением о порядке регистрации хозяйствующих субъектов на территории СТЗ, утверждаемом Кабинетом Министров Республики Казахстан.
6. В случае изменения экономического режима функционирования СТЗ, гарантируется ее хозяйствующим субъектам право продолжения деятельности на условиях, соответствующих моменту их регистрации в качестве хозяйствующих субъектов СТЗ, на срок не менее трех лет.
7. Рассматривать территорию СТЗ, как находящуюся внутри таможенной территории Республики Казахстан, на которой действует специальный таможенный режим, устанавливаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Указом.
Пределы территории СТЗ ограничиваются ее периметром, являющимся таможенной границей Республики Казахстан.
Таможенный режим на территории СТЗ обеспечивается государственным таможенным органом Республики Казахстан.

8. Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларында және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық келiсiмдерде тиым салынған және көрсетiлгеннен басқа тауарлар /қызмет/ және өзге заттар импорты, ЕСА аумағында пайдалануға арналған көлiк құралдары лицензиялау мен квоталаудан босатылсын. ЕСА аумағында өндiрiлген тауарлар /қызмет/ экспорты шектеусiз жүзеге асырылады.
Сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асырушы шаруашылық жүргiзушi субъектiлер меншiк нысанына қарамастан Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар /қызмет/ және өзге заттардың, көлiк құралдарының өтуiн арнайы мемлекеттiк кеден пункттерi арқылы ғана жүргiзедi.
9. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бiр ай
мерзiмде "Атакент" еркiн сауда аймағының Әкiмшiлiк кеңесi туралы"
және "Атакент" еркiн сауда  аймағының шаруашылық жүргiзушi
субъектiлердi тiркеу тәртiбi туралы" ережелердi бекiтсiн.
10. Осы Жарлық Заң күшiне ие және Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Кеңесi "Атакент" еркiн сауда аймағы туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын қабылдағанға дейiн қолданылады.
11. Осы Жарлық жарияланған сәтiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

8. Освободить от лицензирования и квотирования импорт товаров (услуг) и иных предметов, транспортных средств, предназначенных для использования на территории СТЗ, кроме запрещенных и определенных нормами законодательства Республики Казахстан и международными соглашениями, участниками которых является Республика Казахстан. Экспорт товаров (услуг), произведенных на территории СТЗ, осуществляется без ограничений.
Хозяйствующие субъекты, независимо от форм собственности, осуществляющие внешнеэкономическую деятельность, производят перемещение товаров (услуг) и иных предметов, транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан только через специальные государственные таможенные пункты.
9. Кабинету Министров Республики Казахстан в месячный срок утвердить положения "Об Административном совете свободной торговой зоны "Атакент" и "О порядке регистрации хозяйствующих субъектов на территории свободной торговой зоны "Атакент".
10. Настоящий Указ имеет силу Закона и действует до принятия Верховным Советом Республики Казахстан Закона Республики Казахстан "О свободной торговой зоне "Атакент".
11. Настоящий Указ вступает в силу с момента опубликования. <*>
Сноска. Указ с изменениями, внесенными Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона от 5 октября 1995 г. N 2488.
Президент
Республики Казахстан