"Техножүйелер" Ұлттық акционерлiк компаниясын құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 8 шiлде N 1787. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995.09.07. N 2455 Жарлығымен.
Халық шаруашылығының ғылыми қамтымды салаларында iрi технологиялық
жобаларды қалыптастыру мен жүзеге асыру, жаңа техника мен жаңа
технологиялардың әзiрленуiн жеделдету мақсатында қаулы етемiн:
1. "Техножүйелер" Ұлттық акционерлiк компаниясы /"Техножүйелер"
ҰАК/ құрылысын, оның құрамына:
Радиоэлектроника мен байланыс жөнiндегi ұлттық орталық;
Қазақ мемлекеттiк ғылыми техникалық ақпарат институты;
"Жаңа технологиялар" ғылыми-техникалық орталығы
"Ұқсату" ғылыми-технологиялық орталығы
"Қазақпараттелеком" акционерлiк қоғамы
"Сирек және таза металдар" акционерлiк қоғамы
"Қаражамбасмұнай" ғылыми-өндiрiстiк кешенi
"Денсаулық" ғылыми-диагностикалық орталығы енгiзiлсiн.
2. "Техножүйелер" ҰАК-ына:
ақпараттандыру мен есептеу техникасы;
ғылыми-техникалық ақпарат;
радиотехника мен электроника;
байланыс пен телекоммуникациялар;
дәстүрлi емес энергетика мен сирек металдар салаларында
ғылыми-техникалық прогрестi дамыту;
мұнай өндiру мен мұнай өңдеуде, энергетикада, байланыста, медицинада, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн сақтау мен ұқсатуда, сирек кездесетiн элементтердi пайдалана отырып, жаңа материалдар мен бұйымдар жасауда жаңа технологияларды енгiзу жауапкершiлiгi жүктелсiн.
"Техножүйелер" ҰАК-ына Приозерск қаласында Қазақстан Республикасының Радиоэлектроника мен байланыс жөнiндегi ұлттық орталығының негiзiнде Жаңа технологияларының ұлттық технопаркiн қалыптастыру тапсырылсын.
3. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi екi ай мерзiмде:
"Техножүйелер" ҰАК-ының заңдық мәртебесiн және оған мемлекеттiк құрылымдардың қатысу тәртiбiн анықтау;
"Техножүйелер" ҰАК-ының аппаратын орналастыру мен қызметiн қамтамасыз ету;
"Техножүйелер" ҰАК-ының қарамағына нарықты өткiзiлуiне қарай құнын Үкiметке өтейтiндей шарт қойып, сирек металдар мен сирек кездесетiн элементтердiң мемлекеттiк резервiн беру мәселелерiн шешсiн.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бiр ай мерзiмде "Мұнайгаз" Мемлекеттiк холдинг компаниясын құру туралы бұрын қабылдаған нормативтiк актiлердi осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн.
5. Осы Жарлық жарияланған сәтiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Об обpазовании Национальной акционеpной компании "Техносистем"
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 8 июля 1994 г. N 1787. Утратил силу - Указом Пpезидента РК от 7 сентябpя 1995 г. N 2455.
В целях формирования и осуществления крупных технологических
проектов в наукоемких отраслях народного хозяйства, ускорения
разработок новой техники и новых технологий постановляю:
1. Образовать Национальную акционерную компанию "Техносистем"
(НАК "Техносистем"), включив в ее состав:
Национальный центр по радиоэлектронике и связи;
Казахский государственный институт научно-технической информации;
научно-технический центр "Новые технологии"
научно-технологический центр "Уксату"
акционерное общество "Казинформтелеком"
акционерное общество "Редкие и чистые металлы"
научно- производственный комплекс "Каражанбаснефть"
научно-диагностический центр "Денсаулык".
2. Возложить на НАК "Техносистем" ответственность за развитие
научно-технического прогресса в сферах:
информатизации и вычислительной техники;
научно-технической информации;
радиотехники и электроники;
связи и телекоммуникаций;
нетрадиционной энергетики и редких металлов;
внедрения новых технологий в нефтедобыче и нефтепереработке, энергетике, связи, медицине, хранении и переработке сельско-хозяйственной продукции, создании новых материалов и изделий с использованием редкоземельных элементов.
Поручить НАК "Техносистем" формирование в г. Приозерске Национального технопарка новых технологий на базе Национального центра по радиоэлектронике и связи Республики Казахстан.
3. Кабинету Министров Республики Казахстан в двухмесячный срок решить вопросы:
определения юридического статуса НАК "Техносистем" и порядка участия в ней государственных структур;
размещения аппарата и обеспечения деятельности НАК "Техносистем";
передачи в распоряжение НАК "Техносистем" государственного резерва редких металлов и редкоземельных элементов на условиях компенсации Правительству его стоимости по мере реализации на рынке.
4. Кабинету Министров Республики Казахстан в месячный срок привести ранее принятые нормативные акты об образовании Государственной холдинговой компании "Мунайгаз" в соответствие с настоящим Указом.
5. Настоящий Указ вступает в силу с момента опубликования.
Президент Республики Казахстан