Қазақстан Республикасының валюта нарығын ретке келтiру мен дамыту жөнiнде 1995 жылға арналған шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1995 жылғы 9 қаңтардағы N 2013. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
Теңгенi бiрден-бiр заңды төлем қаражаты ретiнде бекiту және валюта бақылау жүйесiн жетiлдiру мақсатында қаулы етемiн:
1. <*>
Ескерту. 1-тармақ күшiн жойды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
1995.08.02. N 2397 жарлығымен. U952397_
2. 1995 жылғы 16 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасының барлық аумағында аэропорттар мен теңiз порттарының транзит аймақтарында, сондай-ақ халықаралық жол қатынастарында жолаушыларды тасымалдауға қатысатын темiр жол және әуе көлiгiнде жасалатын сауда (жұмыс, қызметтен) басқа бөлшек сауданы (жұмысты, қызмет көрсетудi, шетел азаматтарына билет сатуды қоса) нақты шетел валютасына жүзеге асыру тоқтатылсын. Егер де Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiмдерiнде бұдан басқаша көзделмеген болса, бұл тәртiп Қазақстан Республикасының резиденттерi мен резиденттерi еместердiң операцияларына қолданылады.
3. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бiр айлық мерзiмде:
аэропорттардың, теңiз порттарының транзит аймақтарында, темiр жол және әуе көлiгiнде тауарларды (жұмысты, қызмет көрсетудi) шектелген тiзбе бойынша шетелдiк валютаға сату құқығы берiлген кәсiпорындар мен ұйымдарды анықтасын;
валюта нарығын ретке келтiру мен бөлшек сауданы (жұмыс жасау мен қызмет көрсетудi) шетелдiк валютаға сатуды ұйымдастыру мәселелерi жөнiндегi бұрын қабылданған шешiмдерi осы Жарлыққа сәйкестендiрсiн;
валюталық түсiмнiң бiр бөлiгiн мiндеттi түрде сату жөнiнде
тiкелей жеңiлдiктер беру тәжiрибесi жойылсын.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi екi апта мерзiм
iшiнде:
бөлшек сауданы (жұмысты, қызмет көрсетудi) нақты шетел
валютасына жүзеге асыруда бұрын берiлген лицензиялардың күшiн жойсын;
Қазақстан Республикасының аумағында кредит және дебет
карточкаларын пайдалана отырып есеп айырысудың тәртiбiн әзiрлеп
бекiтсiн.
5. Жарлық жарияланған күннен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О мерах по упорядочению и развитию валютного рынка Республики Казахстан на 1995 год
Указ Президента Республики Казахстан от 9 января 1995 г. N 2013. Утратил силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677.
В целях утверждения тенге как единственного законного платежного средства и совершенствования системы валютного контроля постановляю:
1. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 2 августа 1995 г. N 2397.
2. Прекратить с 16 января 1995 г. осуществление розничной торговли (выполнение работ, оказание услуг) за наличную иностранную валюту на всей территории Республики Казахстан, за исключением торговли (выполнения работ, оказания услуг, включая продажу билетов иностранным гражданам) в транзитных зонах аэропортов и морских портов, а также на железнодорожном и воздушном транспорте, участвующем в перевозках пассажиров в международных сообщениях. Данный порядок распространяется на операции всех резидентов и нерезидентов Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными соглашениями Республики Казахстан.
3. Кабинету Министров Республики Казахстан в месячный срок:
определить предприятия и организации, которым предоставлено право реализации товаров (работ, услуг) по ограниченному перечню за иностранную валюту в транзитных зонах аэропортов, морских портов, на железнодорожном и воздушном транспорте;
привести в соответствие с данным Указом ранее принятые решения по вопросам регулирования валютного рынка и организации розничной торговли (выполнения работ и оказания услуг) за наличную иностранную валюту;
прекратить практику прямого предоставления льгот по обязательной продаже части валютной выручки.
4. Национальному банку Республики Казахстан в двухнедельный срок:
отменить действие ранее выданных лицензий на осуществление розничной торговли (выполнение работ, оказание услуг) за наличную иностранную валюту;
разработать и утвердить порядок расчетов с использованием кредитных и дебитных карточек на территории Республики Казахстан.
5. Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан