1995 жылғы 30 тамызда республикалық референдум өткiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы. 1995 жылғы 28 шiлде N 2389
Елдiң мемлекеттiк өмiрiнiң аса маңызды мәселелерiн тiкелей шешу жөнiндегi халықтың құқығын жүзеге асыру мақсатында және Қазақстан Республикасы Конституциясының 78-бабын, "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабын басшылыққа ала отырып, қаулы етемiн:
1. 1995 жылғы 30 тамызда республикалық референдум өткiзiлсiн.
2. Республикалық референдумға: - Сiз, жобасы 1995 жылдың бiрiншi тамызында баспасөзде жарияланған Қазақстан Республикасының жаңа Конституциясын қабылдайсыз ба? - деп тұжырымдалған сауал қойылып, Қазақстан Республикасы жаңа Конституциясының жобасы ұсынылсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа сөздерiмен толықтырылды -              Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995.08.07. N 2398 Жарлығымен.
3. Конституцияның жобасы оны бүкiлхалықтық талқылауды ескере отырып толықтырылып, өзгертiлген күйiнде бұқаралық ақпарат құралдарында 1995 жылғы 1 тамызда ресми түрде жариялансын. Сонымен бiрге Конституцияның жобасы Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясына жолдансын.
4. Республикалық референдумды ұйымдастыру және өткiзу кезiнде республикалық референдум туралы қазiр қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының заңдары басшылыққа алынсын.
5. Республикалық референдумды ұйымдастыру мен өткiзу референдумның Орталық комиссиясының қызметiн атқаратын Орталық сайлау комиссиясына, сондай-ақ референдумның аумақтық және учаскелiк комиссияларының қызметiн атқаратын аумақтық және учаскелiк сайлау комиссияларына жүктелсiн.
6. Облыстардың, Алматы қаласының, қалалардың, аудандардың, қалалардағы аудандардың әкiмдерi осы Жарлық жарияланған соң жетi күн мерзiм iшiнде референдумның аумақтық және учаскелiк комиссияларының қызметiн атқаратын аумақтық және учаскелiк сайлау комиссияларын құрып, олардың құрамын белгiлесiн.
Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi қабылданған шешiмдер туралы референдумның Орталық комиссиясына дереу хабарлайтын болсын.
7. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi, облыстардың, Алматы қаласының, қалалардың, аудандардың, қалалардағы аудандардың әкiмдерi республикалық референдумды ұйымдық, материалдық-техникалық және қаржылай қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолданатын болсын.
8. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О проведении 30 августа 1995 года республиканского референдума
Указ Президента Республики Казахстан от 28 июля 1995 г. N 2389
В целях реализации принадлежащего народу права непосредственно решать наиболее важные вопросы государственной жизни страны и руководствуясь статьей 78 Конституции Республики Казахстан, статьей 3 Закона Республики Казахстан "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий", постановляю:
1. Провести 30 августа 1995 г. республиканский референдум.
2. Вынести на республиканский референдум проект новой Конституции Республики Казахстан со следующей формулировкой вопроса: "Принимаете ли Вы новую Конституцию Республики Казахстан, проект которой опубликован в печати первого августа 1995 года?" <*>
Сноска. Пункт 2 дополнен Указом Президента Республики Казахстан от 7 августа 1995 г. N 2398.
3. 1 августа 1995 г. официально опубликовать в средствах массовой информации проект Конституции, дополненный и измененный с учетом его всенародного обсуждения. Одновременно направить проект Конституции в Центральную избирательную комиссию Республики Казахстан.
4. При организации и проведении республиканского референдума руководствоваться действующим законодательством Республики Казахстан о республиканском референдуме.
5. Возложить организацию и проведение республиканского референдума на Центральную избирательную комиссию, выполняющие функции Центральной комиссии референдума, а также на территориальные и участковые избирательные комиссии, выполняющие функции территориальных и участковых комиссий референдума.
6. Главам областных, Алматинской городской, городских, районных, районных в городах администраций в семидневный срок со дня издания настоящего Указа образовать территориальные и участковые избирательные комиссии, выполняющие функции территориальных и участковых комиссий референдума, и сформировать их состав.
О принятых решениях главам администраций областей и города Алматы незамедлительно информировать Центральную комиссию референдума.
7. Кабинету Министров Республики Казахстан, главам областных, Алматинской городской, городских, районных, районных в городах администраций принять меры по организационному, материально-техническому и финансовому обеспечению республиканского референдума.
8. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан