Қазақстан Республикасының бiлiм беру мәселелерi жөнiндегi кейбiр заң актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 30 тамыздағы N 2441 Заң күшi бар жарлығы
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының Z933600_ 1-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
I. Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Бiлiм беру туралы" 1992 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы,1992 жыл, N 6, 110-құжат; N 16, 402-құжат):
8-баптың төртiншi бөлiгi мынадай редакцияда баяндалсын:
"Шақыру жасына дейiнгi және шақыру жасындағы оқушы жастардың алғашқы әскери дайындығын барлық үлгiдегi жалпы бiлiм беретiн мектептерде, кәсiптiк-техникалық училищелерде, орта арнаулы оқу орындарында - штаттағы оқытушы-ұйымдастырушылар; ал студенттердiң әскери дайындығын - жоғарғы оқу орындарының жұмыс iстеп тұрған әскери кафедралары жүзеге асырады";
12-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мектеп жасына дейiнгi мекемелердiң тәрбиешiлерi үшiн нормативтi оқу жүктемесi аптасына 24 сағат болады";
үшiншi бөлiк төртiншi бөлiк деп саналсын.
32-бапта:
екiншi бөлiгi мынадай редакцияда баяндалсын:
"Бiлiм беру саласындағы мемлекеттiк саясатты Қазақстан Республикасының Президентi айқындайды, оның iске асуын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жүзеге асырады. Бiлiм беру саласындағы орталық мемлекеттiк басқару органы Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi болып табылады. Оқу орындары бар салалық министрлiктер мен ведомстволардың басқару органдары өздерiнiң ведомстволық қарауындағы мекемелерге тiкелей басшылықты жүзеге асырады. Барлық мемлекеттiк жоғары және орта арнаулы оқу орындары, әдетте, Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң қарауында болады";
37-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Республикалық бағыныстағы жоғары және орта арнаулы оқу орындарының (әскери, дербес және халықаралық оқу орындарынан басқаларының) басшыларын тиiстi салалық министрлiктермен, ведомстволармен және облыстардың (Алматы қаласының) әкiмдерiмен келiсе отырып, Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi тағайындайды";
екiншi және үшiншi бөлiктер, тиiсiнше үшiншi және төртiншi бөлiктер деп саналсын.
2. "Жоғарғы бiлiм беру туралы" 1993 жылғы 10 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 жыл, N 9, 206-құжат):
6-баптың екiншi бөлiгiндегi үшiншi абзацы "заңды" сөзiнен кейiн "және жеке" сөздермен толықтырылсын.
19-бап мынадай редакцияда баяндалсын:
"19-бап. Жоғарғы оқу орындарын бiтiрушiлердi жұмысқа орналастыру Мемлекеттiк тапсырыс бойынша мемлекеттiк жоғары оқу орындарының күндiзгi бөлiмдерiн бiтiрушiлер дербес бөлу арқылы жұмысқа орналастыруға тиiс.
Жоғары оқу орындары шарттардың негiзiнде даярлаған бiтiрушiлер осы шарттарға сәйкес жұмысқа жiберiледi.
Жас мамандардың құқықтары мен мiндеттерi, оларды жұмысқа орналастыру тәртiбi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Ережелермен айқындалады".
II. Осы Жарлық жарияланған күннен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования
Указ Президента Республики Казахстан от 30 августа 1995 г. N 2441 имеющий силу Закона.
В соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" постановляю:
I. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 18 января 1992 года Z922000_ "Об образовании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 6, ст. 110; N 16, ст. 402):
часть четвертую статьи 8 изложить в следующей редакции:
"Начальная военная подготовка учащейся молодежи допризывного и призывного возраста осуществляется в общеобразовательных школах всех типов, профессионально-технических училищ, средних специальных учебных заведениях - штатными преподавателями-организаторами; военная подготовка студентов - на существующих военных кафедрах высших учебных заведений";
статью 12 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Нормативная учебная нагрузка для воспитателей дошкольных учреждений составляет 24 часа в неделю";
часть третью считать частью четвертой;
в статье 32:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Государственную политику в области образования определяет Президент Республики Казахстан, а ее реализацию осуществляет Кабинет Министров Республики Казахстан. Центральным органом государственного управления в области образования является Министерство образования Республики Казахстан. Органы управления отраслевых министерств и ведомств, имеющих учебные заведения, осуществляют непосредственное руководство подведомственными учреждениями. Все государственные высшие и средние специальные учебные заведения, как правило, находятся в ведении Министерства образования Республики Казахстан";
статью 37 дополнить частью второй следующего содержания:
"Руководителей высших и средних специальных учебных заведений республиканского подчинения (кроме военных, автономных и международных) назначает Министерство образования Республики Казахстан по согласованию с соответствующими отраслевыми министерствами, ведомствами и главами областных (Алматинской городской) администраций";
части вторую и третью считать соответственно частями третьей и четвертой.
2. В Закон Республики Казахстан от 10 апреля 1993 года Z932700_ "О высшем образовании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 9, ст. 206):
абзац третий части второй статьи 6 после слова "юридическими" дополнить словами "и физическими";
статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Трудоустройство выпускников высших
учебных заведений
Выпускники дневных отделений, окончившие государственные высшие учебные заведения по государственному заказу, подлежат персональному распределению.
Выпускники, подготовленные вузами на основе договоров, направляются на работу в соответствии с ними.
Права и обязанности молодых специалистов, порядок их трудоустройства определяются Положением, утверждаемым Правительством Республики Казахстан".
II. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан