Қазақстан Республикасының астанасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 15 қыркүйектегі N 2457 Заң күші бар жарлығы.
Қазақстан Республикасының Конституциясы 2-бабының 3-тармағына, "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабына және "Қазақстан Республикасының астанасын көшiру туралы" 1994 жылғы 6 шiлдедегi Республика Жоғарғы Кеңесiнiң Қаулысына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Былай деп белгiленсiн:
Республиканың Парламентi мен Үкiметi Ақмола қаласына көшiрiлгенге дейiн Қазақстан Республикасының астанасы Алматы қаласы болып табылады;
Республиканың Президентi Резиденциясының тұратын жерi Ақмола және Алматы қалалары болып табылады.
2. Жоғары және мемлекеттiк органдарды Ақмола қаласында орналастыру жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру үшiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк комиссиясы құрылсын, оған бұл мақсатта орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қызметiн үйлестiру құқығы берiлсiн.
3. Республика Үкiметi:
Ақмола қаласын абаттандыру жөнiндегi бюджеттен тыс қаражатты жинақтау мақсатында бюджеттен тыс "Жаңа астана" қорын тағайындасын.
Ақмола қаласының құрылысы мен инфрақұрылымын дамытуға қатысушы инвесторларға салық, кеден және өзге де жеңiлдiктер беру жөнiндегi ұсыныстарды дайындап, Республика Президентiнiң қарауына енгiзсiн;
осы Жарлықты жүзеге асыру жөнiнде өзге де қажеттi шараларды қолдансын.
4. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

О столице Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 15 сентября 1995 г. N 2457 имеющий силу Закона.
В соответствии с пунктом 3 статьи 2 Конституции Республики Казахстан, статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" и постановлением Верховного Совета Республики от 6 июля 1994 года "О переносе столицы Республики Казахстан" постановляю:
1. Установить, что:
до переезда Парламента и Правительства Республики в город Акмолу столицей Республики Казахстан является город Алматы;
местом нахождения Резиденций Президента Республики являются города Акмола и Алматы.
2. Для организации работы по передислокации высших и центральных государственных органов в город Акмолу образовать Государственную комиссию Республики Казахстан, наделив ее в этих целях правом координации деятельности центральных и местных исполнительных органов.
3. Правительству Республики:
в целях аккумулирования внебюджетных средств по обустройству города Акмолы учредить внебюджетный фонд "Новая столица";
подготовить и внести на рассмотрение Президента Республики предложения по предоставлению налоговых, таможенных и иных льгот инвесторам, участвующим в застройке и развитии инфраструктуры города Акмолы;
принять иные необходимые меры по реализации настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан