Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 4 желтоқсандағы N 2670 Заң күшi бар жарлығы.
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының Z933600_ 1-бабына сәйкес және Қазақстан Республикасында Құқықтық реформаның мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру мақсатында қаулы етемiн:
I. Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қазақ ССР сот құрылысы туралы" 1990 жылғы 23 қарашадағы Қазақ ССР Заңында (Қазақ ССР Жоғарғы Кеңесiнiң Ведомостары, 1990 ж., N 48, 443-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 11-12, 293-құжат; 1993 ж., N 8, 161-құжат):
9-бапта "мен халық заседательдерi", "мен халық заседательдерiне" сөздерi алынып тасталып, екiншi бөлiгiндегi "судьялар" сөзi "судьяларға" сөзiмен алмастырылсын;
10-бапта "мен халық заседательдерiнiң" сөздерi алынып тасталып,
"судьялар" сөзi "судьялардың" сөзiмен алмастырылсын;
11-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Бiрiншi инстанциядағы сотта азаматтық және қылмыстық iстердi
қарауды судья жеке-дара жүзеге асырады. Жасаған қылмысы үшiн заңда
өлiм жазасына кесу көзделген қылмыстар жөнiндегi iстер үш судья
құрамында алқалы түрде қаралады";
23-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "мен халық
заседательдерiнiң" сөздерi алынып тасталсын;
25-баптың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
26-баптағы "мен халық заседательдерiнен" сөздерi алынып
тасталып, "судьялары" сөзi "судьяларынан" сөзiмен алмастырылсын;
27-бапта:
атауындағы "мен халық заседательдерiнiң" сөздерi алынып
тасталсын;
екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
29-баптың бiрiншi бөлiгiнiң үшiншi абзацы алынып тасталсын;
30-баптың бiрiншi бөлiгiнiң үшiншi абзацы алынып тасталсын;
31-баптың екiншi бөлiгiндегi "немесе осы соттың жоғары заң
бiлiмi бар халық заседательдерiнiң бiрiне" сөздерi алынып тасталсын;
36-баптың үшiншi бөлiгi алынып тасталсын;
37-баптың бiрiншi абзацындағы "мен халық заседательдерiнен"
сөздерi алынып тасталып, "мүшелерi" сөзi "мүшелерiнен" сөзiмен
алмастырылсын.
37-1-бапта "және халық заседательдерiнен" сөздерi алынып
тасталсын.
44-1-баптың бiрiншi бөлiгiнiң сегiзiншi абзацы алынып тасталсын;
48-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "және халық заседательдерiн бес
жыл мерзiмге" сөздерi алынып тасталсын;
46, 64-баптар алынып тасталсын;
65-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "мен халық заседательдерi"
сөздерi алынып тасталсын;
67-баптың бесiншi абзацы алынып тасталсын;
76-баптағы "мен халық заседательдерiн" сөздерi алынып тасталсын;
47-78-баптар тиiсiнше 46-76-баптар деп саналсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 1995 г. N 2670 имеющий силу Закона.
В соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" и в целях реализации Государственной программы правовой реформы в Республике Казахстан постановляю:
I. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Казахской ССР от 23 ноября 1990 года Z901400_ "О судоустройстве Казахской ССР" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1990 г., N 48, ст.443; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 11-12, ст. 293; 1993 г., N 8, ст.161):
в статье 9 слова "и народные заседатели", "И народных
заседателей" исключить;
в статье 10 слова "и народных заседателей" исключить;
часть первую статьи 11 изложить в следующей редакции:
"Рассмотрение гражданских и уголовных дел в суде первой
инстанции осуществляется судьей единолично. Уголовные дела о
преступлениях, за которые законом предусмотрена смертная казнь,
рассматриваются коллегиально в составе трех судей";
в абзаце втором части второй статьи 23 слова "и народных
заседателей" исключить;
часть вторую статьи 25 исключить;
в статье 26 слова "и народных заседателей" исключить;
в статье 27:
в названии слова "и народных заседателей" исключить;
часть вторую исключить;
абзац третий части первой статьи 29 исключить;
абзац третий части первой статьи 30 исключить;
в части второй статьи 31 слова "или на одного из народных
заседателей этого суда, имеющего высшее юридическое образование"
исключить;
часть третью статьи 36 исключить;
в абзаце первом статьи 37 слова "и народных заседателей"
исключить;
в статье 37-1 слова "и народных заседателей" исключить;
абзац восьмой части первой статьи 44-1 исключить;
в части первой статьи 48 слова "и народных заседателей сроком
на пять лет" исключить;
статьи 46, 64 исключить;
в части первой статьи 65 слова "и народных заседателей"
исключить;
абзац пятый статьи 67 исключить;
в статье 76 слова "и народных заседателей" исключить;
в части второй статьи 77 слова "и народным заседателям"
исключить;
статьи 47-78 считать соответственно статьями 46-76.

2. 1963 жылғы 28 желтоқсанда Қазақ ССР Заңымен бекiтiлген Қазақ
ССР-iнiң Азаматтық iстер жүргiзу кодексiнде (Қазақ ССР Жоғарғы
Советi мен Үкiметiнiң Ведомостары, 1964., N 2; Қазақ ССР Жоғарғы
Кеңесiнiң Ведомостары, 1991 ж., N 28, 373-құжат; Қазақстан
Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 11-12, 294-құжат;
1993 ж., N 8, 161-құжат):
6-бапта:
баптың атауы мен бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Азаматтық iстердi қарау кезiндегi сот құрамы.
Азаматтық iстердi бiрiншi инстанциядағы барлық соттарда
судьялар жеке-дара қарайды";
тоғызыншы бөлiкте "немесе халық заседателi" сөздерi алынып
тасталсын;
екiншi, үшiншi, оныншы, он бiрiншi бөлiктер алынып тасталсын;
төртiншi, бесiншi, алтыншы, жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы
бөлiктер тиiсiнше екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi, алтыншы,
жетiншi бөлiктер деп саналсын;
7-бапта "мен халық заседательдерi" сөздерi алынып тасталсын;
39-бапта "халық заседателi" сөздерi алынып тасталсын.
44-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "халық заседателi" сөздерi алынып
тасталсын;
45-баптың екiншi бөлiгiндегi "немесе халық заседателiнiң" және
"немесе халық заседателiне" сөздерi алынып тасталсын;
46-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "немесе халық заседателiнiң" сөздерi алынып
тасталсын;
екiншi бөлiк алынып тасталсын;
үшiншi бөлiктегi "халық заседателiне" сөздерi алынып тасталсын;
баптың үшiншi, төртiншi бөлiктерi тиiсiнше екiншi, үшiншi
бөлiктер деп саналсын;
163-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "немесе халық заседателiнiң"
сөздерi алынып тасталсын;
227-баптың екiншi бөлiгiндегi "председательдiк етушi" және "председательдiк етушi және халық заседательдерiнiң ең болмаса бiреуi iстi қарауға қатысқан судьялардан болуға тиiс" сөздерi тиiсiнше "судьялар" және "ескертпенi қарауға қатысқан судья болуға тиiс" сөздерiмен алмастырылсын.
3. 1959 жылғы 22 шiлдеде Қазақ ССР Заңымен бекiтiлген Қазақ ССР-iнiң Қылмыстық iстер жүргiзу кодексiнде (Қазақ ССР Жоғарғы Кеңесi мен үкiметiнiң Ведомостары, 1959 ж., N 22-23, 178-құжат; Қазақ ССР Жоғарғы Кеңесiнiң Ведомостары, 1991 ж., N 10, 132-құжат;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 11-12,
295-құжат; 1993 ж., N 8, 161-құжат, N 17, 404-құжат, 424-құжат):
9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Бiрiншi инстанциядағы сотта iстердi қарау
Бiрiншi инстанциядағы соттарда қылмыстық iстердi қарауды судья
жеке-дара жүргiзедi. Жасаған қылмысы үшiн заңда өлiм жазасына кесу
көзделген қылмыстар жөнiндегi қылмыстық iстер үш судья құрамында
алқалы түрде қаралады";
10-бапта "мен халық заседательдерi" сөздерi алынып тасталсын;
21-баптың 4-тармағындағы "және халық заседателi" сөздерi алынып
тасталсын;
22-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "осы Кодекстiң 9-бабының екiншi
бөлiгiнде көзделген реттерде бiрiншi инстанция сотында iстi
коллегиялды түрде қарауды талап етуге" сөздерi алынып тасталсын;
31-бапта "халық заседателi" сөзi алынып тасталсын;
207-бапта "Жасы толмағандардың қылмыстары туралы және",
"сондай-ақ судья айыптау қорытындысының тұжырымдарымен келiспеген
реттерде немесе айыпкер жөнiндегi бұл тартпау шарасын өзгерту қажет
болған кезде" сөздерi алынып тасталсын;
209-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"209-бап. Соттың тәртiптеушi мәжiлiстегi құрамы
Барлық соттарда тәртiптеушi мәжiлiс үш судья құрамында
өткiзiледi";
213-бапта:
баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Судьяның немесе соттың айыпкердi сотқа беру кезiндегi шешiмi";
бiрiншi бөлiгi "шешедi" сөзiнен кейiн "ал судья айыпкердi сотқа беру туралы мәселенi жеке-дара шешкен кезде бұл жөнiнде қаулы шығарады" сөздерiмен толықтырылсын;
екiншi бөлiк "ретте" сөзiнен кейiн "судья, сондай-ақ" сөздерiмен толықтырылсын;
214-бапта:
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы "ұйғаруы" сөзiнен кейiн "немесе
судья айыпкердi сотқа берген ретте судьяның жеке-дара шығарған
қаулысы" сөздерiмен толықтырылсын;
екiншi бөлiк "ұйғаруда" сөзiнен кейiн "ал судья қаулыда"
сөздерiмен толықтырылсын;
215-бапта:
баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сотқа беру кезеңiнде iстi қысқарту";
бiрiншi бөлiгiнде "тәртiптеушi мәжiлiсте" сөздерi "айыпкердi
сотқа беру кезеңiнде" сөздерiмен алмастырылсын;
екiншi бөлiгi "сот" сөзiнен кейiн "немесе судья" сөздерiмен
толықтырылсын;
үшiншi бөлiгi "ұйғаруымен" сөзiнен кейiн "немесе судьяның
қаулысымен" сөздерiмен толықтырылсын;
төртiншi бөлiгiнде "тәртiптеушi мәжiлiсте" сөздерi "сотқа беру
кезеңiнде" сөздерiмен алмастырылсын;
бесiншi бөлiгi "сот" сөзiнен кейiн "немесе судья" сөздерiмен
толықтырылсын;
алтыншы бөлiгi "ұйғаруының" сөзiнен кейiн "немесе судьяның
қаулысының" сөздерiмен толықтырылсын;
216-бапта:
бiрiншi бөлiгiнде "iстi тәртiптеушi мәжiлiсте" сөздерi
"айыпкердi сотқа беру туралы мәселенi" сөздерiмен алмастырылсын;
бiрiншi бөлiгi "ұйғару" сөзiнен кейiн "ал судья қаулы"
сөздерiмен толықтырылсын;
екiншi бөлiгi "ұйғаруы" сөзiнен кейiн "немесе судьяның қаулысы"
сөздерiмен толықтырылсын;
үшiншi бөлiгi "сот" сөзiнен кейiн "немесе судья" сөздерiмен
толықтырылсын;
219-бапта екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
220-баптың бiрiншi бөлiгi "ұйғаруының" сөзiнен кейiн "немесе
судьяның қаулысының" сөздерiмен толықтырылсын;
екiншi бөлiгi "ұйғаруының" сөзiнен кейiн "немесе судьяның
қаулысының" сөздерiмен толықтырылсын;
222-бапта:
баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Соттың немесе судьяның шешiмiне айыпкердi сотқа беру кезеңiнде
наразылық келтiру немесе шағым беру";
бiрiншi бөлiгi "ұйғаруы" сөзiнен кейiн "немесе судьяның
қаулысы" сөздерiмен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiгiнде "ұйғару" сөзi "қабылданған шешiм" сөздерiмен
алмастырылсын;
екiншi бөлiгi "ұйғару" сөзiнен кейiн "немесе қаулы" сөздерiмен
алмастырылсын;
223-баптың бiрiншi бөлiгiнде "халық заседательдерiнiң" және "халық заседателi" сөздерi тиiсiнше "судьялардың" және "судья" сөздерiмен алмастырылсын;
224-бап алынып тасталсын;
231-бап мынадай мазмұндағы бесiншi бөлiкпен толықтырылсын;
"Сотта аса ауыр қылмыстар туралы iстер қаралғанда прокурордың қатысуы мiндеттi";
257-баптың бiрiншi бөлiгiнде соңғы сөйлем алынып тасталсын.
II. Осы Жарлық күшiне енгенге дейiн қарауға қабылданған iстер халық заседательдерiнiң қатысуымен тәмәмдалатын болып белгiленсiн.
Тоқтатылған және ұзақ мерзiмге кейiнге қалдырылған iстер осы Жарлықта белгiленген тәртiп бойынша қаралады.
III. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2. В Гражданский процессуальный кодекс Казахской ССР,
утвержденный Законом Казахской ССР от 28 декабря 1963 года
(Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1964 г.,
N 2; Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 28, ст.
373; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N
11-12, ст. 294; 1993 г., N 8, ст. 161):
в статье 6:
название статьи и часть первую изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Состав суда при рассмотрении гражданских дел
Гражданские дела во всех судах в первой инстанции
рассматриваются судьями единолично";
в части девятой слова "или народный заседатель" исключить;
части вторую, третью, десятую, одиннадцатую исключить;
части четвертую, пятую, шестую, седьмую, восьмую, девятую
считать соответственно частями второй, третьей, четвертой, пятой,
шестой, седьмой;
в статье 7 слова "и народные заседатели" исключить;
в статье 39 слова "народный заседатель" исключить;
в части первой статьи 44 слова "народный заседатель" исключить;
в части второй статьи 45 слова "или народного заседателя" и
"или народный заседатель" исключить;
в статье 46:
в части первой слова "или народного заседателя" исключить;
часть вторую исключить;
в части третьей слова "народного заседателя" исключить;
части третью, четвертую статьи считать соответственно частями
второй, третьей;
в части первой статьи 163 слова "или народным заседателем"
исключить;
в части второй статьи 227 слова "председательствующего" и "председательствующий и хотя бы один из народных заседателей должны быть из числа судей, участвовавших" заменить соответственно словами "судьи" и "в рассмотрении замечаний должен принимать участие судья, участвовавший".
3. В Уголовно-процессуальный кодекс Казахской ССР, утвержденный Законом Казахской ССР от 22 июля 1959 года (Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1959 г., N 22-23, ст. 178; Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 10, ст. 132; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 11-12, ст. 295; 1993 г., N 8, ст. 161, N 17, ст. 404, ст. 424):
статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Рассмотрение дел в судах первой инстанции
Рассмотрение уголовных дел в судах первой инстанции производится судьей единолично. Уголовные дела о преступлениях, за которые законом предусмотрена смертная казнь, рассматриваются коллегиально в составе трех судей";
в статье 10 слова "и народные заседатели" исключить;
в пункте 4 статьи 21 слова "и народный заседатель" исключить;
в части первой статьи 22 слова "в случаях, предусмотренных частью второй статьи 9 настоящего Кодекса, требовать коллегиального рассмотрения дела в суде первой инстанции" исключить;
в статье 31 слова "народный заседатель" исключить;
в статье 207 слова "несовершеннолетних и о преступлениях" и "а также в случаях несогласия судьи с выводами обвинительного заключения или при необходимости изменить меру пресечения, избранную в отношении обвиняемого" исключить;
статью 209 изложить в следующей редакции:
"Статья 209. Состав суда в распорядительном заседании
Распорядительное заседание во всех судах происходит в составе трех судей";
в статье 213:
название статьи изложить в следующей редакции:
"Решение судьи или суда при предании обвиняемого суду";
часть первую после слова "определение" дополнить словами "а
судья при единоличном разрешении вопроса о предании обвиняемого суду
выносит постановление";
часть вторую после слова "суду" дополнить словами "судья, а
также";
в статье 214:
абзац первый части первой после слов "распорядительном
заседании" дополнить словами "или по постановлению судьи,
вынесенному судьей единолично при предании обвиняемого суду";
часть вторую после слов "в определении" дополнить словами "а
судья в постановлении";
в статье 215:
название статьи изложить в следующей редакции:
"Прекращение дела в стадии предания суду";
в части первой слова "в распорядительном заседании" заменить
словами "в стадии предания обвиняемого суду";
часть вторую после слов "суд" дополнить словами "или судья";
часть третью дополнить словами "или постановлением судьи";
в части четвертой слова "распорядительном заседании" заменить
словами "стадии предания суду";
часть пятую после слова "суд" дополнить словами "или судья";
часть шестую после слова "заседания" дополнить словами "или
постановления судьи";
в статье 216:
в части первой слова "дела в распорядительном заседании"
заменить словами "вопроса о предании обвиняемого суду";
часть первую после слова "определение" дополнить словами "а
судья постановление";
часть вторую после слова "суда" дополнить словами "или
постановление судьи";
часть третью после слова "суд" дополнить словами "или судья";
в статье 219 исключить часть вторую;
часть первую статьи 220 после слова "заседания" дополнить
словами "или постановления судьи";
часть вторую после слова "заседания" дополнить словами "или
постановления судьи";
в статье 222:
название статьи изложить в следующей редакции:
"Опротестование и обжалование решения суда или судьи в стадии
предания обвиняемого суду";
часть первую после слова "заседания" дополнить словами "или
постановление судьи";
в части первой слово "определения" заменить словами "принятого
решения";
часть вторую после слова "Определение" дополнить словами "или
постановление";
в части первой статьи 223 слова "народных заседателей" и "народным заседателем" заменить соответственно словами "судей" и "судьей";
статью 224 исключить;
статью 231 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Участие прокурора в судебном разбирательстве по делам о тяжких преступлениях обязательно";
в части первой статьи 257 последнее предложение исключить.
II. Установить, что дела, принятые к рассмотрению до вступления настоящего Указа в силу, завершаются с участием народных заседателей.
Приостановленные и отложенные на длительный срок дела рассматриваются по правилам, установленным настоящим Указом.
III. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан