Елдегi селоны және агроөнеркәсiп кешенiн 1996-1997 жылдары мемлекеттiк қолдау жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2693 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
Селоны және агроөнеркәсiп кешенiн 1996-1997 жылдары мемлекеттiк қолдау жөнiнде қосымша шараларды қабылдау қажеттiгiне байланысты қаулы етемiн:
1. Елдегi селоны және агроөнеркәсiп кешенiн қолдау Қазақстан Республикасында экономикалық реформаларды жүзеге асыру барысындағы мемлекеттiк саясаттың басым бағыттарының бiрi болып саналады.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) 1996 жылға арналған бюджетте аграрлық сектордағы реформалау мен экономиканы тұрақтандыру жөнiндегi мақсатты бағдарламаларды жүзеге асыру үшiн 10,7 миллиард теңге, оның iшiнде ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау жөнiндегi мемлекеттiк қордың белсендi бөлiгiн қалыптастыруға - 3,58 миллиард теңге, лизингтiк негiзде ауыл шаруашылығын материалдық-техникалық қамтамасыз етудi ұйымдастыру үшiн - 0,6 миллиард теңге сомада қаржы бөлудi қарастырсын. Бұл мақсаттар үшiн лизингтiк қор құрсын және оны қалыптастыру, бюджет қаржыларын, банк кредиттерi мен басқа да көздердi қайтарым жағдайында пайдалану тәртiбiн белгiлейтiн болсын;
2) 1996-1997 жылдары мемлекеттiк бюджет қаржысы есебiнен мемлекет мұқтажы үшiн республиканың тауар өндiрушiлерiнен азық-түлiк сатып алуды жүзеге асырсын.
Әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң әкiмдерi аймақтардың өзiн-өзi қамтамасыз ету мақсатында жергiлiктi бюджеттердiң қаржысын және қаржыландырудың басқа да көздерiн пайдалана отырып, тауар өндiрушiлерден азық-түлiк сатып алудың осындай түрлерiн ұйымдастырсын.
3) Азия даму банкiсiнiң бағдарламалалық займының қаржысын Қазақстан Республикасының Үкiметiне агроөнеркәсiп кешенiн дамыту мен реформалардың кезек күттiрмейтiн мұқтаждары үшiн 100 миллион АҚШ доллары сомасында жiберетiн болсын.
Осы займның қаржысын пайдаланудың басым бағыттары:
селода шағын және орта бизнестi дамыту, жұмыспен қамту мәселелерiн шешу;
село индустриясын, өнеркәсiптiң ауылшаруашылық өнiмдерiн ұқсататын шағын нысандарын дамыту;
өзiнiң ауыл шаруашылық машиналарын жасауды қолдау;
отандық өсiмдiк қорғау құралдарын шығаруды ұйымдастыру болып белгiленсiн;
4) 1996-1997 жылдары халықаралық қаржы ұйымдарының басқа да займдарын елдiң суару жүйелерiн қайта жаңғыртуға және мелиорация шараларын жүзеге асыруға, сондай-ақ жер пайдалану құқығын тiркеу жүйесiн жасауға тарту қамтамасыз етiлсiн;

О дополнительных мерах по государственной поддержке села и агропромышленного комплекса страны в 1996-1997 годах
Указ Президента Республики Казахстан от 20 декабря 1995 г. N 2693. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В связи с необходимостью принятия дополнительных мер по государственной поддержке села и агропромышленного комплекса в 1996-1997 годах постановляю:
1. Считать поддержку села и агропромышленного комплекса страны одним из приоритетных направлений государственной политики при осуществлении экономической реформы в Республике Казахстан.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) предусмотреть в бюджете на 1996 год ассигнования для реализации целевых программ по реформированию и стабилизации экономики в аграрном секторе в сумме 10,7 млрд. тенге, в том числе на формирование активной части Государственного фонда финансовой поддержки сельского хозяйства - 3,58 млрд. тенге, для организации материально-технического обеспечения сельского хозяйства на лизинговой основе - 0,6 млрд. тенге. Для этих целей создать лизинговый фонд и определить порядок его формирования и использования на условиях возвратности бюджетных средств, кредитов банка и других источников;
2) осуществить в 1996-1997 годах закупки продовольствия у товаропроизводителей республики для государственных нужд за счет средств государственного бюджета;
Акимам административно-территориальных единиц в целях самообеспечения регионов организовать аналогичные закупки у товаропроизводителей продовольствия с использованием средств местных бюджетов и других источников финансирования;
3) направить средства программного займа Азиатского банка развития Правительству Республики Казахстан в сумме 100 млн. долларов США на неотложные нужды развития и реформирования агропромышленного комплекса.
Определить приоритетными направлениями использования средств данного займа:
развития малого и среднего бизнеса на селе, решения вопросов занятости;
развитие сельской индустрии, малых форм промышленности, перерабатывающей сельскохозяйственную продукцию;
поддержку собственного сельскохозяйственного машиностроения;
организацию отечественного производства средств защиты растений;
4) Обеспечить привлечение в 1996-1997 годах других займов международных финансовых организаций на реконструкцию ирригационных систем стран и осуществление мелиоративных мероприятий, а также на создание системы регистрации прав землепользований;

5) село мен агроөнеркәсiп кешенiнiң мұқтажы үшiн бөлiнетiн қаржының тиiмдi пайдаланылуын қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ұлттық Банкi Қазақ акционерлiк агроөнеркәсiп банкiнiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне 1992-1994 жылдары бұрынғы "Астық" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының кәсiпорындарына бөлiнген негiзгi қарызы бойынша 480 миллион теңге сомасындағы кредиттер жөнiндегi берешектерiн 1995 жылға арналған лимит шегiнде мемлекеттiң iшкi қарызына жатқызу жөнiндегi мәселенi қарап, шешетiн болсын.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi аударылған, бiрақ 1200 миллион теңге сомасындағы осы кредиттердi пайдаланғаны үшiн өндiрiп алынбаған төлемнiң күшiн жою жөнiндегi шешiм қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң әкiмдерi:
1) 1996-1997 жылдардың iшiнде әлеуметтiк сала объектiлерiн аграрлық сектор ұйымдарынан жергiлiктi бюджеттердiң балансына берудi аяқтасын;
2) жұмыспен қамтудың мемлекеттiк бағдарламаларын әзiрлеу барысында аграрлық сектордан босатылған қызметкерлердi оқыту мен қайта даярлау жөнiндегi шараларды қарастырсын әрi халықтың әл-ауқаты төмен топтарының мұқтажына бөлiнетiн бюджет қаржысының азаюына жол берiлмейтiн болсын.
5. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

5) обеспечить эффективное использование средств, выделяемых для нужд села и агропромышленного комплекса.
3. Правительству и Национальному Банку Республики Казахстан рассмотреть и решить вопрос от отнесении на государственный внутренний долг в пределах лимита на 1995 год задолженности Казахского акционерного агропромышленного банка Национальному Банку Республики Казахстан по кредитам, выделенным в 1992-1994 годах предприятиям бывшей Государственной акционерной компании "Астык", в сумме 480 млн. тенге по основному долгу.
Национальному Банку Республики Казахстан принять решение об аннулировании начисленной, но не взысканной платы за пользование этими кредитами в сумме 1200 млн. тенге.
4. Правительству Республики Казахстан и акимам административно-территориальных единиц:
1) завершить передачу в течение 1996-1997 годов объектов социальной сферы от организаций аграрного сектора на баланс местных бюджетов;
2) предусматривать при разработке государственных программ занятости мероприятия по обучению и переподготовке работников, высвобождаемых из аграрного сектора, и не допускать снижения бюджетных ассигнований на нужды малоимущих групп населения.
5. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан