Орталық атқарушы органдардың құрылымын жетiлдiру және мемлекеттiк органдардың санын қысқарту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 29 қазандағы N 3168
Қазақстан Республикасы Конституциясының K951000_ 44-бабының 3)-тармақшасына сәйкес және мемлекеттiк басқару жүйесiнiң тиiмдiлiгiн арттыру, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын үнемдеу мақсатында қаулы етемiн:
1. Мыналар таратылсын:
1) Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiмен ынтымақтастық жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, оның функциялары, мүлiгi мен iсiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне берiлсiн;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық патент ведомствосы, оның функциялары, мүлiгi мен iсiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне берiлсiн;
3) Қазақстан Республикасының Түстi және қара металдардың ұтымды пайдаланылуын бақылау жөнiндегi мемлекеттiк инспекциясы, оның функциялары, мүлiгi мен iсiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне берiлсiн;
4) Қазақстан Республикасының Архивтер және құжаттама бас басқармасы, оның функциялары, мүлiгi мен iсiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттiк архивiне берiлсiн;
5) Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi комитетi, оның функциялары, мүлiгi мен iсiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне берiлсiн.
6) Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi жанындағы "Қазақкино" мемлекеттiк компаниясы, оның функциялары, мүлiгi мен iсiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне берiлсiн;
7) Қазақстан Республикасының Геодезия және картография бас басқармасы, оның функциялары, мүлiгi мен iсiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне берiлсiн;
8) Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетi, оның функциялары, мүлiгi мен iсiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне берiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Ұлттық статистика агенттiгi болып қайта ұйымдастырылсын.
3. 1997 жылғы 1 қаңтардан Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi құрылсын, оған таратылғалы отырған Қазақстан Республикасы Еңбек министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң мүлiгi мен iсiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктерi берiлсiн.

О совершенствовании структуры центральных исполнительных органов и сокращении численности государственных органов
Указ Президента Республики Казахстан от 29 октября 1996 г. N 3168
В соответствии с подпунктом 3) статьи 44 Конституции Республики Казахстан K951000_ и в целях повышения эффективности системы государственного управления, экономии средств республиканского и местного бюджетов постановляю:
1. Упразднить:
1) Государственный комитет Республики Казахстан по сотрудничеству со странами Содружества Независимых Государств с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству иностранных дел Республики Казахстан;
2) Национальное патентное ведомство Республики казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан;
3) Государственную инспекцию по контролю за рациональным использованием цветных и черных металлов Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан;
4) Главное управление архивами и документацией Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Центральному государственному архиву Республики Казахстан;
5) Комитет по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Государственному комитету Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям;
6) Государственную компанию "Казахкино" при Министерстве культуры Республики Казахстан с передачей функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству культуры Республики Казахстан;
7) Главное управление геодезии и картографии Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству;
8) Комитет лесного хозяйства Республики Казахстан с передачей его функций, полномочий по управлению имуществом и делами Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан.
2. Реорганизовать Государственный комитет Республики Казахстан по статистике и анализу в Национальное статистическое агентство Республики Казахстан.
3. Образовать с 1 января 1997 года Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан с передачей ему полномочий по управлению имуществом и делами упраздняемых Министерства труда Республики Казахстан и Министерства социальной защиты населения Республики Казахстан.

4. 1997 жылғы 1 қаңтарына дейiн Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Парламентi Палаталары, Қазақстан Республикасы Үкiметi, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесi, Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараттарының, Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының, Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң және басқа министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, ведомстволардың штат саны орта есеппен 20 процент, ал жергiлiктi өкiлдi органдардың аппараттарында, соттарда, жергiлiктi атқарушы органдар мен прокуратура органдарында - 10 процент қысқартылсын.
5. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдары штат санының қысқаруына байланысты босатылған қызметкерлерге қолданылып жүрген заңдарға сәйкес әлеуметтiк кепiлдiктер мен өтемақылар берiледi, деп белгiленсiн.
6. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 қазандағы N 2542 Жарлығының 1-тармағынан "Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiмен ынтымақтастық жөнiндегi мемлекеттiк комитетi", "Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi" сөздерi алынып тасталсын.
7. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) орталық және жергiлiктi атқарушы органдар қызметкерлерiнiң санын қысқартуды қамтамасыз етсiн;
2) осы Жарлыққа сәйкес жаңадан құрылған, қайта ұйымдастырылған орталық атқарушы органдар туралы ережелердi бекiтетiн болсын;
3) мемлекеттiк органдарды ұстауға мемлекеттiк бюджеттен бөлiнетiн қаражаттың жұмсалуына бақылауды қамтамасыз етсiн;
4) 1997 жылға арналған республикалық бюджеттi әзiрлеген кезде мемлекеттiк органдар саны мен оларды ұстауға жұмсалатын шығыстардың қысқаруын ескеретiн болсын;
5) қолданылып жүрген заңдарды осы Жарлыққа сәйкес келтiру
жөнiнде ұсыныстар әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Президентi мен
Парламентiнiң қарауына енгiзетiн болсын;
6) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын жарияланған
актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн.
8. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

4. Сократить до 1 января 1997 года штатную численность Администрации Президента Республики Казахстан, аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Конституционного совета Республики Казахстан, Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, Верховного Суда Республики Казахстан, Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан, Национального агентства по делам печати и массовой информации Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Государственного следственного комитета Республики Казахстан, Государственного комитета по охране Государственной границы Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан и других министерств, государственных комитетов, ведомств в среднем на 20%, а аппаратов местных представительных органов, судов, местных исполнительных органов и органов прокуратуры - на 10%.
5. Установить, что высвобождаемым работникам в связи с сокращением штатной численности государственных органов Республики Казахстан предоставляются социальные гарантии и компенсации в соответствии с действующим законодательством.
6. В пункте 1 Указа Президента Республики Казахстан от 19 октября 1995 года N 2542 U952542_ "О структуре Правительства Республики Казахстан" исключить слова "Государственный комитет Республики Казахстан по сотрудничеству со странами Содружества Независимых Государств", "Государственный комитет Республики Казахстан по статистике и анализу".
7. Правительству Республики Казахстан:
1) Обеспечить сокращение численности работников центральных и местных исполнительных органов;
2) утвердить положения о вновь образованных, реорганизованных в соответствии с настоящим Указом центральных исполнительных органах;
3) обеспечить контроль за расходованием средств, выделяемых из государственного бюджета на содержание государственных органов;
4) при разработке республиканского бюджета на 1997 год учесть сокращение численности и расходов по содержанию государственных органов;
5) разработать и внести на рассмотрение Президента и Парламента Республики Казахстан предложения о приведении действующего законодательства в соответствие с настоящим Указом;
6) привести ранее изданные акты Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим Указом.
8. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан