Мемлекеттік бақылау және қадағалау функцияларын реттеу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 1999 жылғы 7 қыркүйек N 205.
Мемлекеттік бақылау және қадағалау функцияларын қамтамасыз ету мақсатында қаулы етемін:
1. Мемлекеттік бақылау және қадағалау функцияларын тек мемлекеттік органдар ғана жүзеге асырады деп белгіленсін.
2. Мемлекеттік орган мәртебесі жоқ мемлекеттік кәсіпорындар мен басқа да ұйымдарға мемлекеттік бақылау және қадағалау функцияларын беруге тыйым салынсын.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі, орталық және өзге де мемлекеттік органдар екі апта мерзімде:
1) бұрын қабылданған нормативтік құқықтық актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін;
2) ведомостволық тұрғыдан мемлекеттік органдарға қарасты заңды тұлғалардың құрылтай құжаттарын осы заңды тұлғаларға мемлекеттік бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру құқығын беруді көздейтін ережелерін алып тастау тұрғысында қайта қарауды қамтамасыз етсін;
3) мемлекеттік бақылау және қадағалау функцияларын тек мемлекеттік органдардың жүзеге асыруы мүмкіндігін;
мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларының мемлекеттік бақылау және қадағалау функцияларын мемлекеттік орган мәртебесі жоқ ұйымдарға бергені үшін заң жүзіндегі жауапкершілігін көздейтін заң жобаларын әзірлеп, Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізсін.
3-1. Осы Жарлықтың қолданысы "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, азаматтық және эксперименттік авиация қызметін мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға қолданылмайды.
Ескерту. Жарлық 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 09.10.2019 № 183 Жарлығымен.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Об упорядочении государственных контрольных и надзорных функций
Указ Президента Республики Казахстан от 7 сентября 1999 года № 205.
В целях обеспечения упорядочения государственных контрольных и надзорных функций постановляю:
1. Установить, что государственные контрольные и надзорные функции осуществляются только государственными органами.
2. Запретить передачу государственных контрольных и надзорных функций государственным предприятиям и иным организациям, не имеющим статуса государственного органа.
3. Правительству Республики Казахстан, центральным и иным государственным органам в двухнедельный срок:
1) привести ранее принятые нормативные правовые акты в соответствие с настоящим Указом;
2) обеспечить пересмотр учредительных документов подведомственных государственным органам юридических лиц на предмет исключения положений, предусматривающих наделение этих юридических лиц правом по осуществлению государственных контрольных и надзорных функций;
3) разработать и внести на рассмотрение Парламента Республики Казахстан законопроекты, предусматривающие:
возможность осуществления государственных контрольных и надзорных функций только государственными органами;
юридическую ответственность должностных лиц государственных органов за передачу государственных контрольных и надзорных функций организациям, не имеющим статуса государственного органа.
3-1. Действие настоящего Указа не распространяется на осуществление государственного контроля и надзора за деятельностью гражданской и экспериментальной авиации с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
Сноска. Указ дополнен пунктом 3-1 в соответствии с Указом Президента РК от 09.10.2019 № 183.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан