"Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi заңды тұлғалар үшiн салық салудың оңайлатылған режимi туралы" Нұсқаулықты бекiту туралы"
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі 2000 жылғы 7 ақпан N 108. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 18 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1089. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi: 53. "Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi - заңды тұлғалар үшін салық салудың оңайлатылған режимi туралы" Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 2000 жылғы 7 ақпандағы N 108 V001089_ бұйрығы. ----------------------------------------------------- Ескерту: Бұйрықтың атауы өзгертілді - Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_ "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Заңын iске асыру мақсатында бұйырамын: Ескерту: Бұйрықтың кiрiспесi жаңа редакцияда жазылды - Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_
1. "Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушi заңды тұлғалар үшiн салық салудың оңайлатылған режимi туралы" Нұсқаулықты бекiту туралы" Нұсқауды бекітсін. Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_ 2. Өндірістік емес төлемдер департаменті: 1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келіссін. 2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге бағыттасын. 3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Өндiрiстiк емес төлемдер департаментiне жүктелсiн. Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_ 4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күшіне енеді. Министрдің міндетін атқарушы "Келісілді" Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігінің Қаржы министрі 2000 жылғы "___"__________ 2000 жылғы 18 ақпан N ___ бұйрығымен бекітілген Олар үшін жер ауылшаруашылығы өнімін өндірудің негізгі құралы болып табылатын немесе олардың қызметі ауылшаруашылығы өнімін өндіру үшін жерді пайдаланумен байланысты, сондай-ақ өз өндірісі ауылшаруашылығы өнімін ұқсатушы заңды тұлғаларға оңайлатылған салық салу режимі туралы Нұсқау Ескерту: Нұсқаулықтың мәтiнiнде "мен ауылшаруашылығы тауар өнiмдерiн ұқсатушыларды", "мен ауылшаруашылығы тауар өнiмдерiн ұқсатушылар" деген сөздер алынып тасталды - Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_ 1. Жалпы ережелер Ескерту: 1-бөлім (1-4-тармақтар) алынып тасталды - Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_ 2. Кесімді жиынтық салық төлеушілер Ескерту: 2-бөлім (5-тармақ) алынып тасталды - Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_ 3. Патент беру тәртібі
6. Ағымдағы салық жылының 20 ақпанынан кешiкпейтiн мерзiмде осы салық салудың оңайлатылған режимiнде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыру ниетiн мәлiмдеген ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер жер учаскесi орналасқан орын бойынша аумақтық салық органына Патент алуға өтiнiш (1 қосымша) бередi. Салық төлеушiнiң көрсетiлген мерзiмге дейiн өтiнiш бермеуi оның жалпы белгiленген тәртiпте бюджетпен есептi жүзеге асыруға келiскенi деп саналады. 20 ақпаннан кейiн құрылған және осы салық салудың оңайлатылған режимiнде кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру ниетiн мәлiмдеген ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер салық органында тiркеу есебiне қойылған сәттен бастап 30 күнтiзбелiк күн iшiнде өтiнiш бередi.
Патент алуға өтiнiшпен бiрге салық төлеушi Патент алуға өтiнiште (7 қосымша) көрсетiлген кезеңнiң басындағы жағдай бойынша өз өндiрiсiнiң ауыл шаруашылығы өнiмiнiң өткiзiлмей қалған қалдықтары туралы мәлiметтi аумақтық салық органына тапсырады.
Ескерту: 6-жаңа редакцияда жазылды - Мемлекеттік кіріс министрлігінің
2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_

Об утверждении Инструкции "Об упрощенном режиме налогообложения для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции <*> Сноска. Название с изменениями - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 ~V011674.
Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 7 февраля 2000 года N 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.03.2000 г. N 1089. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 7 февраля 2000 года N 108 "Об утверждении Инструкции "Об упрощенном режиме налогообложения для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
В целях реализации Закона Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235:
1. Утвердить Инструкцию "Об упрощенном режиме налогообложения для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции".
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .
2. Департаменту непроизводственных платежей:
1) согласовать настоящий приказ с Министерством финансов Республики Казахстан;
2) направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент непроизводственных платежей.
Сноска. Пункт 3 в новой редакции - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о.Министра
Утверждено
Приказом Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 7 февраля 2000 года N 108
Инструкция
"Об упрощенном режиме налогообложения для
юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции"
Сноска. Название с изменениями - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ ;
по всему тексту слова "и перерабатывающие сельхозтоваропроизводители" и "и перерабатывающих сельхозтоваропроизводителей" исключены - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .
1. Общие положения
Сноска. Глава 1 исключена - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .
2. Плательщики фиксированного суммарного налога
Сноска. Глава 2 исключена - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .
3. Порядок выдачи Патента
6. 6. В срок не позднее 20 февраля текущего налогового года сельхозтоваропроизводители, изъявившие желание осуществлять расчеты с бюджетом в данном упрощенном режиме налогообложения, представляют заявление на получение Патента (Приложение 1) в территориальный налоговый орган по месту нахождения земельного участка. Непредставление налогоплательщиком заявления к указанному сроку считается его согласием осуществлять расчеты с бюджетом в общеустановленном порядке. Сельхозтоваропроизводители, образованные после 20 февраля и изъявившие желание осуществлять предпринимательскую деятельность в данном упрощенном режиме налогообложения, подают заявление в течение 30 календарных дней с момента постановки на регистрационный учет в налоговом органе.
Вместе с заявлением на получение патента, налогоплательщик представляет в территориальный налоговый орган сведения об остатках нереализованной сельскохозяйственной продукции собственного производства по состоянию на начало периода, указанного в заявлении на получение Патента (Приложение 7).
Сноска. Пункт 6 в новой редакции - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .

7. Патентті беру бір күнтізбелік жылдан астам емес мерзімге жүргізіледі. Патент нысанын (N 2-қосымша) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі белгілейді.
8. Ауылшаруашылығы тауар өндірушілері патент алу үшін аумақтық салық органына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелуi туралы куәлiктiң нотариалды куәландырылған көшiрмесi;
2) белгіленген нысан бойынша өтініш;
3) нотариалды немесе ауылдық (поселкелiк) атқарушы органдар куәландырылған тұрақты жердi пайдалану құқығына актiнiң (жер учаскесiн жалдау шартының және (немесе) уақытша жердi тегiн пайдалану шартының) көшiрмесi;
4) салық жылы басындағы жағдай бойынша қолда бар және көлiк құралдарына салық есептеу үшiн қажеттi көрсеткiштi көрсете отырып берiлген салық салынатын оңайлатылған режим таралатын қызметке пайдаланылған автокөлiк құралдарының тiзбесi;
көлiк құралдарына салық Заңының 129-бабына сәйкес төленбейтiн мамандандырылған ауыл шаруашылығы техникаларының тiзбесi;
5) мүлiкке салық салу объектiсi болып табылатын және салық жылы басындағы жағдай бойынша бухгалтерлiк есеппен олардың қалдық құны көрсете отырып, берiлген салық салынатын оңайлатылған режим таралатын қызметке пайдаланылған амортизацияланатын активтер тiзбесi;
6) лицензия (лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асырған жағдайда);
7) жиынтық жылдық кiрiс есебi үшiн қажеттi өткен 3-5 жыл үшiн салық төлеушiнің статистикалық есептемесiнiң (нысандар: 1-ТВ, 8-сх, 24-сх, 29-сх, 5-з) және кiрiс түрiндегi мәлiмделген жұмысшылардың санына төлейтiн жұмыс берушiнiң шығыстарын қоса алғандағы шығындар көшірмелерi;
8) осы Нұсқаулыққа сәйкес салық төлеушi жасаған "Патенттiң есеп айырысу құны" (3, 4 қосымшалар).
Жоғарыда аталған құжаттардың барлығы бар болса, салық органы "Патент құны есебін жасауға" кіріседі. Патент беруді 1-ден 5 жұмыс күні мерзімінде, ал келіспеушілік туындаған жағдайда 10 күн ішінде жүргізеді.
Патент құны есебi осы Нұсқаулықтың N 4-қосымшасында келтiрiлген нысан бойынша жүргiзiледi. Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi үшiн патент құны есебiн толтыру жөнiндегi басшылық осы Нұсқаулықта N 5-қосымшада берiлген.
Кейiнгi салық жылында патент бойынша салық салудың осы оңайлатылған режимiнде бюджетпен есептi жүзеге асыруды жалғастыруға ниетiн бiлдiрген салық төлеушiлер оларды деректердiң өзгерiсi кезiнде ғана осы тармақтың 1-6-тармақшаларында белгiленген құжаттарды табыс етедi.
Ескерту: 8-тармақ өзгертілді - Мемлекеттік кіріс министрлігінің
2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_

7. Выдача патента производится на срок не более одного календарного года. Форма Патента устанавливается Министерством государственных доходов Республики Казахстан (Приложение 2).
8. Сельхозпроизводители для получения Патента представляют в территориальный налоговый орган:
1) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
2) заявление установленной формы;
3) копию акта на право постоянного землепользования (договора аренды земельного участка и (или) договора временного безвозмездного землепользования), засвидетельствованную нотариально или сельскими (поселковыми) исполнительными органами;
4) перечень автотранспортных средств, имеющихся в наличии по состоянию на начало налогового года и используемых в деятельности, на которую распространяется данный упрощенный режим налогообложения, с указанием показателей, необходимых для исчисления налога на транспортные средства;
перечень специализированной сельскохозяйственной техники, по которой налог на транспортные средства не уплачивается в соответствии со статьей 129 Закона;
5) перечень амортизируемых активов, являющихся объектами обложения налогом на имущество и используемых в деятельности, на которую распространяется данный упрощенный режим налогообложения, с указанием их остаточной стоимости по бухгалтерскому учету по состоянию на начало налогового года;
6) лицензия (в случае осуществления лицензируемого вида деятельности);
7) копии статистической отчетности налогоплательщика (формы: 1-ТВ, 8-сх, 24-сх, 29-сх) за предыдущие 3 года, необходимой для расчета совокупного годового дохода и затрат, включая расходы работодателя, выплачиваемые заявленному количеству работников в виде доходов;
8) "Расчет стоимости Патента", составленный налогоплательщиком в соответствии с настоящей Инструкцией. (Приложение 4).
При наличии всех вышеуказанных документов налоговый орган приступает к составлению "Расчета стоимости Патента". Выдача Патента производится в течение 5-ти рабочих дней, в случае возникновения разногласий - до выяснения обстоятельств, но не позднее 10 дней.
Расчет стоимости Патента производится по форме, приведенной в Приложении 4 к настоящей Инструкции. Руководство по заполнению расчета стоимости Патента сельхозтоваропроизводителей дано в Приложении 5 к настоящей Инструкции.
В последующие налоговые годы налогоплательщики, изъявившие желание продолжать осуществление расчетов с бюджетом в данном упрощенном режиме налогообложения по патенту представляют документы, установленные подпунктами 1-6 настоящего пункта только при изменении данных в них.
Сноска. Пункт 8 с изменениями и дополнениями - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .

8-1. Патент негiзiнде қызметiн асыратын, ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушілер патент құны есебiне қосылған салықтар бойынша декларацияларды (есептердi) ұсынудан босатылады.
Ескерту: 8-1-тармақпен толықтырылды - Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158
бұйрығымен. V011674_
9. Салық органы берілетін патенттерді Заңды тұлғалар үшін патенттерді тіркеу (беру) журналында (5-қосымша) есепке алуға тиіс. Журнал тігілген, нөмірленген, салық органы басшысының қолы қойылған және мөр орны қойылған болуы тиіс.
10. Патент оқшауланбайды, оны басқа тұлғаға беруге тыйым салынады. Патент жоғалған жағдайда салық төлеушінің өтініші бойынша көшірмесі беріледі.
4. Патент құнын анықтау
Ескерту: 4-бөлім жаңа редакцияда жазылды - Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158
бұйрығымен. V011674_
11. Патент құнына заңды тұлғалардан табыс салығы, қосылған құн салығы, әлеуметтiк салық, жер салығы, мүлiкке салық, көлiк құралдарына салық кiредi.
12. Салық төлеушi Патент құнының есебiн жасау кезiнде жиынтық жылдық кiрiстiң және өткен 3 жыл үшiн оның өндiрiсiне шаруашылық шығынының болжанған сомасын айқындайды. Осылайша айқындалған жиынтық жылдық кiрiс пен шығынның болжанған сомасы негiзiнде жиынтық жылдық кiрiс пен шығынның қысқаша расшифровкасын жасайды, қосылған құн салығы мен заңды тұлғаның кiрiсiне табыс салығының сомасы есептеледi.
Қайта құрылған ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер жиынтық жылдық кiрiс пен шығыстың болжанған сомасын өткен 3 жыл үшiн ұқсас шаруашылықтың орташа көрсеткiшi бойынша айқындайды.
Әлеуметтiк салық сомасын есептеу жалпы белгiленген тәртiпте жүргiзiледi. Бұл ретте, патент құнына есеп айырысу кезiнде еңбекақы төлеу қоры өткен жыл үшiн шаруашылықтың орташа жалақысы негiзiнде айқындалады, бiрақ Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген ең төменгi жалақы мөлшерiнен және мәлiмделген жұмысшылар санынан кем емес.
Патент құны есебiнде жер салығы, мүлiк және көлiк құралдарына салынатын салықтың сомасын есептеудi жалпы белгiленген тәртiппен салық төлеушi жүргiзедi.
13. Патент бойынша бюджетке төлеуге тиiстi салықтар сомасы Патент құнының есебi кезiнде 80 процентке кемидi.
14. Патент құнының есебiне кiрмейтiн салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi есептеу жалпы белгiленген тәртiпте жүргiзiледi.

8-1. Сельхозтоваропроизводители, осуществляющие деятельность на основе патента, освобождаются от предоставления деклараций (расчетов) по налогам, включенным в расчет стоимости Патента.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 8-1 - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .
9. Налоговые органы обязаны регистрировать выдаваемые Патенты в Журнале регистрации (выдачи) Патентов для юридических лиц (Приложение 5). Журнал должен быть прошнурован, пронумерован, подписан руководителем налогового органа и скреплен печатью.
10. Патент является неотчуждаемым, передача его другим лицам запрещается. В случае утраты Патента по заявлению налогоплательщика выдается дубликат Патента.
4. Порядок определения стоимости Патента
Сноска. Глава 4 в новой редакции - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .
11. В стоимость Патента включаются подоходный налог с юридических лиц, налог на добавленную стоимость, социальный налог, земельный налог, налог на имущество, налог на транспортные средства.
12. При составлении расчета стоимости Патента налогоплательщик определяет предполагаемые суммы совокупного годового дохода и затрат на основе средних показателей выхода сельскохозяйственной продукции и затрат хозяйства на ее производство за предыдущие 3 года. На основании определенных таким образом предполагаемых сумм совокупного годового дохода и затрат составляется краткая расшифровка совокупного годового дохода и затрат (в зависимости от установленной законодательством ставки по НДС), исчисляются суммы налога на добавленную стоимость и подоходного налога с доходов юридического лица.
Вновь образованные сельхозтоваропроизводители предполагаемые суммы совокупного годового дохода и затрат определяют по средним показателям аналогичных хозяйств за предыдущие 3 года.
Исчисление суммы социального налога производится в общеустановленном порядке. При этом, фонд оплаты труда при расчете стоимости патента определяется на основе средней заработной платы хозяйства за прошлый год, но не ниже установленного законодательными актами Республики Казахстан размера минимальной заработной платы, и заявленного количества работников.
Исчисление сумм земельного налога, налога на имущество и транспортные средства в расчете стоимости Патента производится налогоплательщиком в общеустановленном порядке.
13. При расчете стоимости Патента сумма налогов, подлежащих уплате в бюджет по патенту, уменьшается на 80 процентов.
14. Исчисление налогов и других обязательных платежей в бюджет, не включенных в расчет стоимости Патента, производится в общеустановленном порядке.

15. Патент негiзiнде қызметтi жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушілер Патент құнының есебiнде көрсетiлген болжаған кiрiсiнен есептелген және патент құнын айқындау кезiнде қабылданған қосылған құн салығы сомасы шегiнде ғана белгiленген үлгiде шот-фактураларды есептен шығаруға құқығы бар.
16. Егер есепке қатысты ҚҚС сомасы Патент құнын айқындау кезiнде есептелген сатылған айналымдар бойынша қосылған құн салығының сомасынан асып кеткен жағдайда, онда салық төлеушiнiң дербес шотында осылайша алынған ҚҚС асып кеткен сомасы көрсетiлмейдi және Патенттiң жалпы құнына әсерiн тигiзбейдi.
Бұл ретте, салық органдары салық жылының аяғында өткiзiлген өз өндiрiсiнiң ауыл шаруашылық өнiмдерi және ұқсатылған оның өнiмдерi бойынша ҚҚС сомасынан есепке қатысты ҚҚС сомасынан асып кету фактiсiн растайтын тиiстi құжаттарды осы салық төлеушiден сұрауға құқылы.
17. Салық жылы iшiнде өзгерген жағдайда, салық төлеушi ұлғаю тарапындағы салық салу объектiлерiн келесi есептi үшiн жылдың 15 наурызынан кешіктiрмейтiн мерзiмде "Патент құнының есебi (өзгерiстер есебiмен)" (4-1 қосымша) және Патент құнының есебiн қайта есептеуге өтiнiш Патент берген орын бойынша аумақтық салық органына беруге мiндеттi.
18. Әлеуметтiк салық және қосылған құн салығы бойынша ставкалар Заңға сәйкес 2001 жылғы 1 шілдеден бастап өзгеруiне байланысты осы салық салудың оңайлатылған режимiн қолданатын салық төлеушiлер 2001 жылғы 15 қазанынан кешіктiрмейтiн мерзiмде 2001 жылғы "Патент құнының есебi (өзгерiстер есебiмен)" (4-1 қосымша) және Патент құнының есебiн қайта есептеуге өтiнiш Патент алған жер бойынша салық органына растайтын құжаттар қосымшасымен тапсыруға мiндеттi.
4-1. Патент құнын төлеу тәртiбi және мерзiмдерi
Ескерту: 4-1-бөліммен толықтырылды - Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158
бұйрығымен. V011674_
18-1. Патент құнының есебi қосылған салықтар сомасын бюджетке төлеу мынадай тәртiпте жүргiзiледi:
ағымдағы жылдың 20 мамырынан кешiктiрмей көлiк құралдарына салық сомасын төлеуге есептелген мөлшерде ағымдағы төлем төленедi;
ағымдағы жылдың 20 қазанынан кешiктiрмей көлiк құралдарына салық төленгеннен кейiн қалған Патент құнынан 1/2 бөлiктен кем емес мөлшерде ағымдағы төлем төленедi;
жылдың 20 наурызынан кешiктiрмей Патент құнының есебiне қосылатын салық бойынша қайта есеп айырысулар осы Нұсқаулықта белгiленген есеппен Патент құнының қалған бөлiгiн төлеу жүргiзiледi.

15. Сельхозтоваропроизводители, осуществляющие деятельность на основе Патента, имеют право выписывать счета-фактуры установленного образца только в пределах суммы налога на добавленную стоимость, исчисленной исходя из предполагаемого дохода и принятой при определении стоимости патента.
16. В случае, если при определении стоимости Патента сумма НДС, относимого в зачет, превышает сумму начисленного НДС по оборотам по реализации, то в лицевом счете налогоплательщика полученная таким образом сумма превышения НДС не отражается и на общую стоимость Патента не влияет.
При этом налоговые органы имеют право в конце налогового года запросить у данного налогоплательщика соответствующие документы, подтверждающие факт превышения суммы НДС, относимого в зачет, над суммой НДС по реализованной сельскохозяйственной продукции собственного производства и продуктов ее переработки.
17. В случае изменения в течение налогового года объектов налогообложения в сторону увеличения налогоплательщики в срок не позднее 15 марта года, следующего за отчетным, обязаны представить в территориальный налоговый орган по месту выдачи Патента заявление на перерасчет стоимости Патента (Приложение 2) и "Расчет стоимости патента (с учетом изменений)" (Приложение 4-1).
18. В связи с изменением, в соответствии с Законом, с 1 июля 2001 года ставок по социальному налогу и налогу на добавленную стоимость налогоплательщики, применяющие данный упрощенный режим налогообложения, обязаны в срок не позднее 15 октября 2001 года представить в налоговый комитет по месту получения Патента заявление на перерасчет стоимости Патента и "Расчет стоимости патента (с учетом изменений)" (Приложение 4-1) с приложением подтверждающих документов.
4-1. Порядок и сроки уплаты стоимости Патента
Сноска. Инструкция дополнена новой главой 4-1 - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .
18-1. Уплата в бюджет сумм налогов, включенных в расчет стоимости Патента, производится в следующем порядке:
не позднее 20 мая текущего года уплачивается текущий платеж в размере причитающейся к уплате суммы налога на транспортные средства;
не позднее 20 октября текущего года уплачивается текущий платеж в размере не менее 1/2 части от стоимости Патента, оставшейся после уплаты налога на транспортные средства;
не позднее 20 марта года, следующего за отчетным, производится уплата оставшейся части стоимости Патента с учетом предусмотренных настоящей инструкцией перерасчетов по налогам, включенным в расчет стоимости Патента.

1. 3 және 4 тармақтарда ауыл шаруашылық тауарларын өндiру және сәйкесiнше оны ұқсату бойынша кiрiс пен шығындардың көрсеткiштерi көрсетiледi.
2. 1-жолда патент алуға өтiнiште шаруашылықтың басшысы көрсеткен жұмысшылар саны көрсетiледi.
3. 2-жолда ТВ-1 нысанының статистикалық есептемесi бойынша айқындалатын өткен жыл үшiн бiр жұмысшының орташа жылдық еңбек ақысы (еңбек ақы төлеу қоры жұмысшылар санына бөлінедi) көрсетiледi.
4. 3-жолда мәлiмделген жұмысшылар санына бiр жұмысшының орташа жылдық еңбек ақысын көбейту арқылы айқындалатын еңбек ақы төлеу қоры көрсетіледi.
5. 4-жолда жылдық жиынтық табыс болжанған сомасы көрсетiледi.
Жиынтық жылдық табыс мынадай үлгiде айқындалады:
1) өнiмнiң жалпы түсiмiн айқындау:
өсiмдiк шаруашылығы бойынша:
мәлiмделген себу алаңдары, табиғи пiшендiк жер алаңдары және соңғы 3 жыл үшiн 29-сх нысаны бойынша (әрбiр дақыл бойынша - барлық алаңдардағы нақты өнiмнiң алымы барлық жинау алаңына бөлiнедi) статистикалық есептемеге сәйкес айқындалған шаруашылық бойынша әрбiр дақыл бойынша орташа өнiмдiлiк (өнiмдер түсiмi);
мал шаруашылығы бойынша:
мал шаруашылығы өнiмiнiң жалпы түсiмi ауыл шаруашылық жануарларының мәлiмделген малына және соңғы 3 жыл үшiн 24-сх нысаны бойынша статистикалық есептемеге сәйкес айқындалған мал шаруашылық өнiмдерiнiң әрбiр түрiнiң орташа түсiмiне сәйкес айқындалады (әрбiр өнiм түрi бойынша - өндiрiлген өнiм саны орташа малға бөлiнедi);
тұқымдық мал шаруашылығы және ара шаруашылығы өнiмдерi бойынша жиынтық жылдық кiрiс сомасы кәсiпорынның соңғы 3 жыл үшiн 24-сх нысанының бухгалтерлiк есебi және статистикалық есептемесi негiзiнде айқындалады.
2) әрбiр өнiм түрiнiң бiрлiгiн өткiзу бағасы өткiзiлген өнiмдердiң санына өткiзiлген өнiмнен кiрiс бөлу жолымен соңғы есептi кезең үшiн 8-сх нысаны бойынша статистикалық есептемеге сәйкес айқындалады;
3) салалар бойынша деректер (өсiмдiк шаруашылығы, мал шаруашылығы және т.б.) шаруашылық бойынша тұтастай жиынтықталады және қосылған құн салығы сомасын айқындау үшiн жиынтық жылдық кiрiс әртүрлі ставка бойынша ҚҚС салынатын олардың айналымына және салық салынбайтын айналымға жататынға қатысты жолдарға жазылады.
6. 5-жолда жиынтық жылдық табыстың әрбiр жолына тиiстi салық ставкасын қолдану арқылы айқындалатын қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
7. 6-жолда болжанған шығындар көрсетiледi. Жыл үшiн шаруашылықтың шығындары себу алаңдарының өзгерiсiн есепке ала отырып, соңғы 3 жыл үшiн есептемесiне және ауыл шаруашылығы жануарларының малдарына (құстар саны, араның балұясы) сәйкес (салықтар есебiнсiз) айқындалады.
Салалар бойынша деректер (өсiмдiк шаруашылығы, мал шаруашылығы және т.б.) шаруашылық бойынша тұтастай жиынтықталады және қосылған құн салынатын олардың айналымына және салық салынбайтын айналымға жататынға қатысты жолдарға жазылады.

1. В графах 3 и 4 указываются показатели доходов и расходов по производству сельскохозяйственной продукции и ее переработке соответственно.
2. В строке 1 указывается численность работников, указанная руководителем хозяйства в заявлении на получение патента.
3. В строке 2 указывается среднегодовая заработная плата на одного работника за прошлый год, определяемая по статистической отчетности формы 1-ТВ (фонд заработной платы делится на численность работников).
4. В строке 3 указывается фонд оплаты труда, определяемый путем умножения среднегодовой заработной платы одного работника на заявленную численность работников.
5. В строке 4 указывается сумма предполагаемого совокупного годового дохода. Совокупный годовой доход определяется следующим образом:
1) определение валового выхода продукции:
по растениеводству:
валовой сбор продукции растениеводства исчисляется в соответствии с заявленными посевными площадями, площадями естественных сенокосов и средней урожайностью (выходом продукции) каждой культуры по хозяйству, определяемой согласно статистической отчетности по форме 29-сх за последние 3 года (по каждой культуре - фактический сбор урожая со всей площади делится на общую площадь уборки);
по животноводству:
валовой выход продукции животноводства определяется в соответствии с заявленным поголовьем сельскохозяйственных животных и средним выходом каждого вида животноводческой продукции, определяемого согласно статистической отчетности по форме 24-сх за последние 3 года (по каждому виду продукции - количество произведенной продукции делится на среднее поголовье);
по продукции племенного животноводства и пчеловодства сумма совокупного годового дохода определяется на основании данных бухгалтерского учета и данных статистической отчетности формы 24-сх предприятия за последние 3 года;
2) цена реализации единицы каждого вида продукции определяется согласно статистической отчетности по форме 8-сх за последний отчетный год путем деления дохода от реализации продукции на количество реализованной продукции;
3) данные по отраслям (растениеводство, животноводство и т.п.) суммируются в целом по хозяйству и для определения сумм налога на добавленную стоимость совокупный годовой доход разбивается на строки в зависимости от отнесения их к оборотам, облагаемым НДС по разным ставкам, и необлагаемым оборотам.
6. В строке 5 указывается сумма налога на добавленную стоимость по реализации, определяемая путем применения соответствующих ставок налога к каждой строке совокупного годового дохода.
7. В строке 6 указывается сумма предполагаемых затрат. Затраты хозяйства на год определяются (без учета налогов) за последние 3 года с учетом изменения посевных площадей (площадей естественных сенокосов) и поголовья сельскохозяйственных животных (количество птиц, пчелосемей).
Данные по отраслям (растениеводство, животноводство и т.п.) суммируются в целом по хозяйству и для определения сумм налога на добавленную стоимость затраты разбиваются на строки в зависимости от отнесения их к оборотам, облагаемым НДС по разным ставкам, и необлагаемым оборотам.

8. 7-жолда сатып алу бойынша қосылған құн салығы шығындардың әрбiр жолына тиiстi ставкалар қолдану жолымен айқындалатын қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
9. 8-жолда қосылған құн салығының сомасы өткiзу және сатып алу бойынша салық сомалары арасындағы айырмашылық түрiнде айқындалатын Қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
10. 10-12 жолдарда патент құнының есебiне 1-1, 1-2, 1-3 қосымшалар бойынша осы Нұсқаулықтың 8-тармағының 3), 4) және 5) тармақшасына сәйкес берiлген құжаттар бойынша айқындалатын жер салығы, мүлiкке салық және көлiк құралдарына салынатын салық сомасы көрсетiледi.
11. 13-жолда патент құнының еңбек ақы төлеу қорымен есебiнде айқындалған белгiленген салық заңдарына салық ставкаларын қолдану жолымен есептелетiн әлеуметтiк салық сомасы көрсетiледi.
12. 14-жолда жиынтық жылдық кiрiс шығындары сомасынан және 80 % жеңiлдiк есебiмен патент құнының есебiмен есептелген салықтар сомасынан шегеру жолымен айқындалатын салық салынатын кiрiс көрсетiледi.
13. 15-жолда салық салынатын кiрiске салық заңдарында белгiленген салық ставкаларын қолдану жолымен айқындалатын табыс салығының сомасы көрсетiледi.
6-Қосымша
Ескерту: 6-қосымшамен толықтырылды - Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_ ЗАҢДЫ ТҰЛҒАЛАРҒА АРНАЛҒАН ПАТЕНТТІ ТІРКЕУ (БЕРУ) ЖУРНАЛЫ ___________________________________________________________________________ Патентті !Салық !Кәсіп. !Өтініш !СТТН !Заңды !Қызмет ! Негізделген тіркеу !төлеу. !орын !берген ! !мекен- ! түрі ! бастарту туралы N !шінің !басшы. ! күн ! !жайы ! ! белгі !атауы !сының ! ! ! ! !__________________ ! !аты- ! ! ! ! ! сылтау ! мерзімі ! !жөні ! ! ! ! ! ! _________!_______!_______!_______!_____!_______!_______!________!__________ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Патенттің !__нан __дейін !Болжанған !Патент!Патенттің! Патент ! !Ес. құны (теңге)!расталған шот-! кірістен ! N ! берілген! алған !Қолы!кер. !фактуралардың !есептелген! ! күні !тұлғаның! !ту ! саны !ҚҚС сомасы! ! !аты-жөні! ! ____________!______________!__________!______!_________!________!____!_____ 10 11 12 13 14 15 16 17 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
7-Қосымша
Ескерту: 7-қосымшамен толықтырылды - Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 15 тамыздағы N 1158 бұйрығымен. V011674_ 200___ жылдың ________________ бойынша (шаруашылық атауы) өз өндірісінің сатылмаған ауыл шаруашылығы өнімі мен оны ұқсату өнімдерінің қалдықтары туралы мәліметтер ___________________________________________________________________________ Р/н N ! Өнімнің атауы ! Өлшем бірлігі ! Көлемі ! Құны ! Ескерту _______!_________________!_______________!_________!_______!_______________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Басшысы _________________________ __________ (аты - жөні) (қолы) Бас бухгалтер ____________________ __________ (аты - жөні) (қолы) __ж. "____" ____________ (беру күні) 200__ж. "____" _________ мәліметті қабылдадым _________________________________________________ ___________ (есепті қабылдаған салық инспекторының аты-жөні) (қолы) Ескертуде болжанған пайдалану мақсаты көрсетіледі. Оқығандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.

8. В строке 7 указывается сумма налога на добавленную стоимость по приобретению, определяемая путем применения соответствующих ставок налога к каждой строке затрат.
9. В строке 8 указывается сумма налога на добавленную стоимость к уплате, определяемая в виде разницы между суммами налога по реализации и приобретению.
10. В строках 10-12 указываются суммы земельного налога, налога на имущество и налога на транспортные средства, определяемые по документам, представленным в соответствии с подпунктами 3), 4) и 5) пункта 8 настоящей Инструкции по приложениям 1-1, 1-2, 1-3.
11. В строке 13 указывается сумма социального налога, которая исчисляется в соответствии с налоговым законодательством.
12. В строке 14 указывается налогооблагаемый доход, который определяется путем вычитания из суммы совокупного годового дохода затрат и сумм налогов, исчисленных в расчете стоимости патента с учетом 80% льготы.
13. В строке 15 указывается сумма подоходного налога, определяемая путем применения ставки налога, установленной налоговым законодательством, к налогооблагаемому доходу.
__________________________________________________________________________
Приложение 6
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 6 - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ .
Журнал
регистрации (выдачи) патента для юридических лиц ___________________________________________________________________________ Регистр.|Наименова- |Ф.И.О. ру- |Дата по-|РНН|Юриди-|Вид де-|Отметка о ма- N Патен-|ние налого-|ководителя |дачи за-| |ческий|ятель- |тивированном та |плательщика|предприятия|явления | |адрес |ности |отказе | | | | | | |------------- | | | | | | |причина|дата ________|___________|___________|________|___|______|_______|_______|_____ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 ________|___________|___________|________|___|______|_______|_______|_____ Продолжение __________________________________________________________________________ |Стоимость|Количество |Сумма НДС, |N и |Дата подпи- |Дата | |Патента |заверенных |исчисленная |серия |сания патента|получения| |(тенге) |счетов-фактур|исходя из |патента|руководителем|патента | | |с__по__ |предполагаемого | |налогового | | | | |дохода (тенге) | |органа | | |_________|_____________|________________|_______|_____________|_________| | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |_________|_____________|________________|_______|_____________|_________| Продолжение __________________________________ Ф.И.О лица,| Подпись | Примечание | получившего| | | патент | | | ___________|_________|____________| 16 | 17 | 18 | ___________|_________|____________| _________________________________________________________________________ Приложение 7 Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 7 - приказом Министра государственных доходов РК от 15 августа 2001 года N 1158 V011674_ . Сведения об остатках нереализованной сельскохозяйственной продукции собственного производства и продуктов ее переработки по ____________________ за 200_ год (наименование хозяйства) _________________________________________________________________ N | Наименование |Единица | Количество | Цена | Примечание | п/п| продукции |измерения| | | | ___|________________|_________|____________|______|______________| ___|________________|_________|____________|______|______________| Руководитель___________________ __________________ (Ф.И.О.) (подпись) Главный бухгалтер______________ __________________ (Ф.И.О.) (подпись) "_____"__________ _____г. (дата представления) Сведения принял(а) "___"____________200_ г. _______________________________ ___________________ (Ф.И.О. налогового инспектора, (подпись) принявшего сведения) В примечании указывается предполагаемые цели использования. __________________________________________________________________________ (Специалисты: Цай Л.Г. Склярова И.В.)