"Қазақстан Республикасы әскери соттарының судьяларына әскери атақтар беру Қағидаларын бекiту туралы"
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 06.06.2000 ж. N 49, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінің 31.05.2000 ж. N 149 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 12 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1154. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің 2004 жылғы 7 тамыздағы N 245л, ҚР Қорғаныс министрлігінің 2004 жылғы 16 тамыздағы N 435 бірлескен бұйрығымен.
------Бұйрықтан үзінді-----
Бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасы әскери соттарының судьяларына әскери атақтар беру Қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2000 жылғы 6 маусымдағы N 49 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2000 жылғы 31 мамырдағы N 149 бірлескен бұйрығының (N 1154 нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде тіркелген) күші жойылды деп танылсын....
Қазақстан Республикасының
Әділет министрінің міндетін
атқарушы
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрінің міндетін
атқарушы
__________________________________
Қазақстан Республикасы әскери соттарының судьяларына әскери атақтарды берудiң бiрыңғай қағидаларын белгiлеу мақсатында және "Қазақстан Республикасындағы соттар және судьялардың мәртебесi туралы" U952694_ Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының 59-бабының 6-тармағына, "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Z939000_ Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 11 наурыздағы N 223 P990223_ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi туралы Ереженiң 13-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қазақстан Республикасы әскери соттарының судьяларына әскери атақтар берудiң қоса берiлiп отырған Қағидалары бекiтiлсiн.
2. Әдiлет Бiрiншi вице-Министрi мен жетекшiлiк ететiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң Орынбасары осы бұйрықты Әдiлет министрлiгiнiң, Қорғаныс министрлiгiнiң барлық құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының назарына жеткiзсiн және оның зерделенуi мен мүлтiксiз орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Әдiлет Бiрiншi вице-Министрiне және жетекшiлiк ететiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң Орынбасарына жүктелсiн.

Об утверждении Правил присвоения воинских званий судьям военных судов Республики Казахстан
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 6 июня 2000 года N 49 и Министра обороны Республики Казахстан от 31 мая 2000 года N 149. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2000 года N 1154. Утратил силу - Совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 7 августа 2004 года N 245л и и.о. Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2004 года N 435.
Извлечение из Совместного приказа
Министра юстиции Республики Казахстан от 7 августа 2004 года N 245л и
и.о. Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2004 года N 435
Руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7  Закона  Республики Казахстан "Об органах юстиции", пунктом 19  Положения  о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 1999 года № 223, подпунктом 8 пункта 19  Положения  о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2001 года № 1074, приказываем:
1. Признать утратившим силу совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 6 июня 2000 года N 49 и Министра обороны Республики Казахстан от 31 мая 2000 года N 149 "Об утверждении Правил присвоения воинских званий судьям военных судов Республики Казахстан"..
Министр юстиции                    и.о. Министра обороны
Республики Казахстан                   Республики Казахстан
В целях установления единых правил присвоения воинских званий судьям военных судов Республики Казахстан и в соответствии с пунктом 6 статьи 59  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Конституционного закона, "О судах и статусе судей в Республике Казахстан", пунктом 3 статьи 5  Закона  Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе", пунктом 13 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 11 марта 1999 года N 223, приказываем:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения воинских званий судьям военных судов Республики Казахстан.
2. Первому Вице-Министру юстиции и курирующему Заместителю Министра обороны Республики Казахстан довести настоящий приказ до сведения руководителей всех структурных подразделений Министерства юстиции, Министерства обороны, Военного Суда Войск Республики Казахстан и обеспечить его изучение и неукоснительное исполнение.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого Вице-Министра юстиции и курирующего Заместителя Министра обороны Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап қолдануға енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Қазақстан Республикасы әскери соттары
судьяларына әскери атақтар беру туралы
ҚАҒИДА
Жалпы ережелер
1. Осы Қағида Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы соттар және судьялардың мәртебесi туралы" конституциялық заң күшi бар Жарлығы, "Жалпыға бiрдей әскери мiндет және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, Қорғаныс министрiнiң 1998 жылғы 30 қарашадағы N 210 V980747_ бұйрығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi офицер құрамы адамдарының әскери қызмет және запаста қызмет өткеру қағидасы негiзiнде қабылданған және Қазақстан Республикасы әскери соттарының судьяларына әскери атақты беру, төмендету, айыру және қалпына келтiру тәртiбiн реттейдi.
2. Әскери соттар судьяларына "Жалпыға бiрдей әскери мiндет және әскери қызмет туралы", "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Z934000_ Қазақстан Республикасы Заңдарының, әскери қызметтi атқару тәртiбiн реттеушi басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдердiң ережелерi қолданылады.
3. Әскери лауазымдар (әскери қызметшiлер атқаруға жататын штаттық лауазымдар) мен оларға сәйкес әскери атақтар Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi бекiтетiн әскери соттар штаттарында көзделедi.
Әскери атақтар беру тәртiбi
4. Әскери соттар судьяларына Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде әскери қызметшiлер үшiн белгiленген әскери атақтар берiледi және әскери атақтарға "әдiлет" деген сөз қосылады.
5. Әскери соттар судьялары үшiн әскери атақтарға:
әдiлет кiшi лейтенанты атағына - 1 жыл
әдiлет лейтенанты атағына - 2 жыл
әдiлет аға лейтенанты атағына - 3 жыл
әдiлет капитаны атағына - 3 жыл
әдiлет майоры атағына - 4 жыл
әдiлет подполковнигi атағына - 5 жыл еңбек сiңiру мерзiмi белгiленедi, әдiлет полковнигi және одан жоғары атақтарға белгiленбейдi.
6. Әскери сот судьясы әскери атағына еңбек сiңiру мерзiмi тиiстi атақты беру туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап есептеледi. Әскери сот судьясының төмендетiлген әскери атақта болу уақыты қалпына келтiрiлген әскери атақта еңбек сiңiрген мерзiмге есептелмейдi.

4. Настоящий приказ ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр юстиции                                   Министр обороны
Республики Казахстан                              Республики Казахстан
Утверждены совместным приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 6 июня 2000 года N 49
Министра обороны
Республики Казахстан
от 31 мая 2000 года N 149
Правила
присвоения воинских званий судьям
военных судов Республики Казахстан
Общие положения
1. Настоящие Правила приняты на основании  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Конституционного закона, "О судах и статусе судей в Республике Казахстан",  Закона  Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе", Правил прохождения лицами офицерского состава военной службы и службы в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденных  приказом  Министра обороны Республики Казахстан от 30 ноября 1998 года N 210, и регламентируют порядок присвоения, понижения, лишения и восстановления в воинском звании судей военных судов Республики Казахстан.
2. На судей военных судов распространяются нормы Законов Республики Казахстан " О всеобщей  воинской обязанности и военной службе",  "О статусе  и социальной защите военнослужащих и членов их семей", других нормативных правовых актов, регулирующих порядок прохождения военной службы.
3. Воинские должности (штатные должности, подлежащие замещению военнослужащими) и соответствующие им воинские звания предусматриваются в штатах военных судов, утверждаемых Министром юстиции Республики Казахстан по согласованию с Министром обороны Республики Казахстан.
Порядок присвоения воинских званий
4. Судьям военных судов присваиваются воинские звания, установленные для военнослужащих в Вооруженных Силах Республики Казахстан, и к воинским званиям добавляется слово "юстиции".
5. Сроки выслуги в воинских званиях для судей военных судов устанавливаются:
в звании младшего лейтенанта юстиции - 1 год
в звании лейтенанта юстиции -          2 года
в звании старшего лейтенанта юстиции - 3 года
в звании капитана юстиции -            3 года
в звании майора юстиции -              4 года
в звании подполковника юстиции -       5 лет
в звании полковника юстиции и выше не устанавливаются.
6. Сроки выслуги в воинском звании судьи военного суда исчисляются со дня подписания приказа о присвоении соответствующего звания. Время пребывания судьи военного суда в пониженном воинском звании в срок выслуги в восстановленном воинском звании не засчитывается.

7. Әскери соттар судьяларына жоғары офицер құрамының әскери атағын Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бередi. "Полковник" және жоғары офицер құрамы әскери атағын беру ұсынымы Қазақстан республикасы Әдiлет министрiнiң алқасында қаралады.
8. Әскери соттар судьяларының офицер құрамына алғашқы әскери атақты Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi бередi.
Әскери соттар судьяларына кiшi және аға офицер құрамының кезектi әскери атағын әдiлет басқармасының бастығы мен Қазақстан Республикасы Әскерлерi әскери соты төрағасының бiрлескен ұсынымы бойынша, ал Қазақстан Республикасы Әскерлерi әскери сотының судьялары мен әскери алқалары төрағаларына Қазақстан Республикасы Әскерлерi әскери соты төрағасының ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi бередi.
9. Әскери соттар судьяларына кезектi әскери атақтар беру атқарып отырған лауазымы, бұрынғы әскери атақта еңбек сiңiрген уақыты, жағымды мiнездеме ескерiле отырып, судья қызметтiк борышын адал атқарған ретте жүзеге асырылады.
10. Әскери борышын және қызметтiк мiндеттерiн үлгiлi орындап жүрген әскери сот судьясына қоса алғанда полковникке дейiн кезектi әскери атақ мерзiмiнен бұрын берiлуi мүмкiн.
11. Әскери атақ мерзiмiнен бұрын, әдетте, әскери атаққа белгiленген еңбек сiңiру мерзiмiнiң кемiнде жартысы өткеннен кейiн және атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген әскери атаққа берiлетiн атақ сай келген ретте берiледi, бiрақ әскери қызмет ету кезеңi iшiнде екi реттен артпайды.
12. Атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген әскери атақтан бiр саты жоғары кезектi әскери атақ әскери қызмет ету кезеңi iшiнде әскери атаққа еңбек сiңiрудiң белгiленген кемiнде екi мерзiмi өткеннен кейiн бiр реттен аспай берiлуi мүмкiн.
13. Атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген кезектi әскери атақты мерзiмiнен бұрын және бір саты жоғары әскери атақ алған әскери соттар судьялары жоғары тұрған лауазымдарға жылжыту үшiн үмiткерлер резервiне енгiзiледi.
14. Өзiне жүктелген мiндеттердi үстiрт атқарған, судья қызметiнде болумен байланысты лауазымдық өкiлеттiктерiн асыра сiлтеуге, еңбек тәртiптерiн және қызметтiк әдеп талаптарын кiдiрту мерзiмi мiндеттi түрде бұзуға жол берген әскери сот судьясына кезектi әскери атақты беру бiр жылға дейiнгi мерзiмге кiдiртiлуi мүмкін.
Кезектi әскери атақты берудi кiдiрту туралы шешiмдi әскери атақ беруге ұсыну құқығы бар лауазымды адам қабылдайды. Мұндай шешiм қабылдау үшiн негiз болған себептер судьяға жазбаша түрде хабарланады. Әскери сот судьясына кезектi әскери атақ беру ұсынымы кiдiрту мерзiмi аяқталған соң ғана жасалады.

7. Воинские звания высшего офицерского состава судьям военных судов присваиваются Президентом Республики Казахстан - по представлению Министра юстиции Республики Казахстан.
Представления к присвоению воинского звания "полковник" и высшего офицерского состава рассматриваются коллегией Министерства юстиции Республики Казахстан.
8. Первое воинское звание офицерского состава судьям военных судов, присваивается Министром обороны Республики Казахстан.
Очередные воинские звания младшего и старшего офицерского состава судьям военных судов присваиваются Министром юстиции Республики Казахстан - по совместному представлению начальника управления юстиции и председателя Военного суда войск Республики Казахстан, а судьям и председателям судебных коллегий Военного суда войск Республики Казахстан по представлению председателя Военного суда войск Республики Казахстан.
9. Присвоение очередных воинских званий судьям военных судов осуществляется с учетом занимаемой должности, времени выслуги в прежнем воинском звании, положительной характеристики судьи при добросовестном исполнении служебного долга.
10. Судье военного суда, образцово выполняющего воинский долг и служебные обязанности, может быть присвоено очередное воинское звание досрочно до полковника включительно.
11. Воинское звание досрочно присваивается по истечении, как правило, не менее половины установленных сроков выслуги в воинских званиях и при соответствии присваиваемого звания воинскому званию, предусмотренному по занимаемой штатной должности, но не более двух раз за период военной службы.
12. Очередное воинское звание на одну ступень выше воинского звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, может быть присвоено не более одного раза за период военной службы по истечении не менее двух установленных сроков выслуги в воинском звании.
13. Судьи военных судов, получившие очередное воинское звание досрочно и на одну ступень выше воинского звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, включаются в резерв кандидатов для перемещения на вышестоящие должности.
14. Судье военного суда ненадлежащим образом исполняющего возложенные на него обязанности, допустившего превышение служебных полномочий, нарушение трудовой дисциплины и требований служебной этики, связанных с пребыванием в должности судьи, присвоение очередного воинского звания может быть задержано на срок до одного года.
Решение о задержке присвоения очередного воинского звания принимается должностным лицом, имеющим право представления к присвоению воинского звания. Причины, послужившие основанием для принятия такого решения, объявляются судье в письменном виде.
Повторное представление к присвоению очередного воинского звания судье военного суда производится только по истечении срока задержки.

15. Әскери сот судьясына әскери атақтар беру туралы материалдарды осы Ережеге сәйкес әскери атақ беруге ұсыныс жасауға құқығы бар лауазымды адам ресiмдейдi. Әскери соттың ол жөнiнде қылмыстық iстерi қозғалған судьялары кезектi әскери атақ беруге ұсынылмайды.
16. Әскери сот судьясына кезектi әскери атақ беру туралы материалдар Әдiлет министрiне судьяның бұрынғы әскери атақта болуы аяқталғанға дейiн бiр айдан кешiктiрмей табыс етiледi.
17. Әскери атақ беру туралы ұсынымға:
1) әскери сот судьясына оның кәсiби қызметiне, iскерлiк және адамгершiлiк қасиеттерiне баға берiлген мiнездеме;
2) соңғы үш жылдағы, сондай-ақ егер бір жылдан асатын уақыт жұмыс iстейтiн болса, өткен жылмен салыстырғанда ағымдағы мерзiмдегi сот iстерiнiң саны мен сапасы туралы деректер;
3) тәртiптiк жазалар туралы мәлiметтер және көтермелеу;
4) алдыңғы әскери атақты беру туралы шешiмнiң көшiрмесi қоса тiркелуi тиiс.
Әскери атақты төмендету, айыру және қалпына
келтiру тәртiбi
18. Әскери соттың судьясы тәртiп бұзған, өзiнiң қызмет мiндеттерiн атқаруға үстiрт қараған жағдайда әскери атақты берген лауазымды адам оның әскери атағын бiр саты төмендетуi мүмкiн.
19. Әскери атағы төмендетiлген әскери сот судьясының бұрынғы әскери атағын төмендетiлгеннен кейiн бір жылдан соң әскери атақ берген лауазымды адам қалпына келтiруi мүмкiн.
20. Әскери атақты қайталап төмендетуге жол берiлмейді, өзге ықпал ету шаралары қолданылады.
21. Судья абыройы мен жоғары атағына кiр келтiретiн қылықтар жасаған әскери соттар судьяларын:
1) кiшi және аға офицер құрамындағы адамдарды - Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi;
2) жоғары офицер құрамындағы адамдарды - Қазақстан Республикасының Президентi;
3) бiрiншi әскери атақтағы офицер құрамындағыларды - Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi әскери атақтан айыруы мүмкiн. Әскери сот судьясын әскери атақтан айыру туралы мәселе Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң алқасында қаралады.
Әскери соттың қылмыс жасаған судьясы соттың заңды күшiне енген айыптау үкiмi бойынша әскери атақтан айырылуы мүмкiн.
22. Заңсыз сотталуына байланысты әскери атақтан айырылған әскери сот судьясының бұрынғы әскери атағы қалпына келтiрiледi.
23. Әскери сот судьясы заңсыз әскери атақтан төмендетiлген немесе әскери атақтан айырылған жағдайда бұрынғы әскери атағын қалпына келтiру туралы шешiмдi тексеру нәтижесi бойынша не сот шешiмiне сәйкес:

15. Материалы о присвоении воинских званий судье военного суда оформляются должностным лицом, имеющим право представления к присвоению воинского звания в соответствии с настоящим Правилом.
Не представляются к присвоению очередного воинского звания судьи военного суда, в отношении которых возбуждено уголовное дело.
16. Материалы о присвоении очередного воинского звания судье военного суда представляются Министру юстиции, не позднее одного месяца до истечения пребывания судьи в прежнем воинском звании.
17. К представлению о присвоении воинского звания должны быть приложены:
1) характеристика на судью военного суда, отражающая оценку его профессиональной деятельности, деловые и нравственные качества;
2) сравнительная таблица о количестве и качестве рассмотренных судебных дел за последние 3 года, а также за текущий период, если работает более одного года, то в сравнении с прошлым годом;
3) сведения о дисциплинарных взысканиях и поощрениях;
4) копия решения о предыдущем присвоении воинского звания.
Порядок понижения, лишения и восстановления в воинском звании
18. В случае совершения судьей военного суда дисциплинарного проступка, халатного отношения к исполнению своих служебных обязанностей он может быть понижен в воинском звании на одну ступень должностным лицом, присвоившим воинское звание.
19. Судья военного суда, пониженный в воинском звании, может быть восстановлен в прежнем воинском звании не ранее чем через год со дня понижения.
20. Повторное понижение в воинском звании не допускается, принимаются иные меры воздействия.
21. Судьи военных судов, совершившие проступки, порочащие честь и высокое звание судьи, могут быть лишены воинского звания:
1) лица младшего и старшего офицерского состава - Министром юстиции Республики Казахстан;
2) лица высшего офицерского состава - Президентом Республики Казахстан;
3) первое воинское звание офицерского состава - Министром обороны Республики Казахстан.
Вопрос о представлении к лишению воинского звания судьи военного суда рассматривается на коллегии Министерства юстиции Республики Казахстан.
Судья военного суда, совершивший преступление, может быть лишен воинского звания после вынесения обвинительного приговора судом, вступившего в законную силу.
22. Судья военного суда, лишенный воинского звания в связи с незаконным осуждением, восстанавливается в прежнем воинском звании.
23. В случае незаконного понижения в воинском звании или лишения воинского звания, судьи военного суда решение о восстановлении в прежнем воинском звании по результатам расследования, либо в соответствии с решением суда принимается:

1) кiшi және аға офицер құрамы бойынша - Әдiлет министрi;
2) жоғары офицер құрамы бойынша - Қазақстан Республикасының Президентi қабылдайды.
24. Әскери сот судьясының әскери атағы заңсыз төмендетiлiп жүрген уақыты не әскери атақтан заңсыз айырылған кезеңi қалпына келтiрiлген әскери атаққа еңбек сiңiру мерзiмiне кiредi.

1) по младшему и старшему офицерскому составу - Министром юстиции;
2) по высшему офицерскому составу - Президентом Республики Казахстан.
24. Время нахождения в незаконно пониженном воинском звании, либо период незаконного лишения воинского звания судьи военного суда входит в срок выслуги в восстановленном воинском звании.