Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысына өзгерiстер енгізу туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы 2000 жылғы 27 маусым N 75. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 2 тамызда N 1210 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 29 шілдедегі N 264 қаулысымен (V032484).
Мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларының және "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтiң бiрыңғай шарттарын қамтамасыз ету мақсатында, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы заңының  32-бабы 2-тармағының негiзiнде Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысына мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
жоғарыда аталған қаулымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1998 жылғы 12 қарашада 641  нөмiрмен  тiркелген Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық қызметтi жүзеге асыру қағидаларына (Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногы жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлер жинағы, II том, 1998 ж., 244-бет; "Рынок и право". "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналына қосымша, 1999 ж., N 7(8), 11, 13-беттер);
1) 7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қорға (Қордың Басқарушысына) оларға заң бойынша жасауға (орындауға) тыйым салынған мәмiлелердi және әрекеттердi жасауға (орындауға), сондай-ақ:
1) бағалы қағаздар рыногындағы мәмiлелердi қоспағанда аффилиирленген тұлғалармен зейнетақы активтерiнiң есебiнен мәмiлелер жасауға;
2) кез келген тәсiлдермен займдар беруге;
3) зейнетақы активтерiнiң құрамына кiретiн бағалы қағаздарды оларды қайтадан сатып алу мiндеттемесiнiң шарттарымен сатуға;
4) маржа бойынша кез келген бағалы қағаздарды сатып алуға;
5) Қорға (Қордың Басқарушысына) тиесiлі және Қордың зейнетақы активтерiнiң құрамына кiрмейтiн бағалы қағаздарды сату туралы ("қысқартылған сату") шарттарды, сондай-ақ эмиссиялық болып табылмайтын бағалы қағаздарды сатып алуға шарттар жасауға;
6) кез келген түрдегі кепiлгерлiктердi және кепiлдемелердi беруге, зейнетақы активтерiмен кепiлдiк мәмiлелердi жасауға;
7) зейнетақы активтерiн кез келген тәсiлмен өзiнiң мүддесiнде және Қордың салымшыларын (зейнетақы салымдарын алушылар) қоспағанда өзге тұлғалардың мүддесiнде пайдалануға, оның iшiнде бiр ұлттық (халықаралық) бiрiздендiру нөмiр бар бағалы қағаздарды бiр күнi меншiктi активтерiнiң есебiнен сату (сатып алу) және инвестициялық басқаруға қабылданған зейнетақы активтерiнiң есебiнен сатып алу (сату) туралы инвестициялық шешiм қабылдауға;

О внесении изменений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 13 августа 1998 года N 11
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 27.06.2000г. N 75. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2.08.2000г. за N 1210. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июля 2003 года N 264 (V032484)
В целях обеспечения единых условий деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами негосударственных накопительных пенсионных фондов и ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд", на основании пункта 2 статьи 32 Закона Республики Казахстан Z970136_  "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") постановляет:
1. Внести следующие изменения в постановление Национальной комиссии "О нормативных правовых актах по вопросам компаний по управлению пенсионными активами" от 13 августа 1998 года N 11:
V980641_  в Правилах осуществления инвестиционной деятельности Государственным накопительным пенсионным фондом, утвержденных вышеуказанным постановлением и зарегистрированных Министерством юстиции Республики Казахстан 12 ноября 1998 года за N 641 (Сборник нормативных актов по рынку ценных бумаг Республики Казахстан, т.II, 1998г., с.244; "Рынок и право". Приложение к ж. "Рынок ценных бумаг Казахстана", 1999г., N 7(8), с.11, 13):
1) пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Фонду (Управляющему Фонда) запрещается совершать (выполнять) сделки и действия, запрещенные им к совершению (выполнению) законодательством, а также:
1) совершать за счет пенсионных активов сделки с аффилиированными лицами, за исключением сделок на организованных рынках ценных бумаг;
2) предоставлять займы любыми способами;
3) продавать ценные бумаги, входящие в состав пенсионных активов, на условиях обязательства их обратной покупки;
4) приобретать любые ценные бумаги по марже;
5) заключать договоры о продаже ценных бумаг, которые не принадлежат Фонду (Управляющему Фонда) и не входят в состав пенсионных активов Фонда ("короткие продажи"), а также договоры на покупку ценных бумаг, не являющихся эмиссионными;
6) выдавать поручительства и гарантии любого рода, совершать залоговые сделки с пенсионными активами;
7) любым способом использовать в собственных интересах и в интересах иных, кроме вкладчиков (получателей пенсионных накоплений) Фонда, лиц пенсионные активы, в том числе принимать инвестиционные решения о продаже (покупке за счет собственных активов и покупке (продаже) за счет пенсионных активов, принятых в инвестиционное управление, ценных бумаг одного национального (международного) идентификационного номера в один и тот же день;

8) мазмұнында зейнетақы активтерiнiң инвестициялары бойынша кепiлдiктер мен уәделер бар ақпаратты жариялауға тыйым салынады.";
2) мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Қордың қызметiн жарнамалауды олар Қордың құрылтай құжаттарына не оның жоғарғы органының немесе басқару органының шешiмiне сәйкес жүзеге асыру керек.".
2. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде тiркелген күнiнен бастап күшiне енетiндiгі белгiленсiн.
3. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Төраға қызметi - Талдау және стратегия басқармасы осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) Ұлттық комиссия орталық аппаратының Төраға қызметi - Талдау және стратегия басқармасы осы Қаулыны "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның және бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының (оларға осы Қаулыны өз мүшелерiнiң назарына жеткiзу жөнiндегi мiндеттi жүктей отырып), "Бағалы қағаздар орталық депозитарийi" ЖАҚ-ның және "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiнің назарына жеткiзсiн.
4. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасының Зейнетақыны реформалау бөлiмi:
1) осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитетiнiң назарына жеткiзсiн;
2) осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Ұлттық комиссияның мүшелері

8) публиковать информацию, содержащую гарантии или обещания доходов по инвестициям пенсионных активов.";
2) дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Реклама деятельности Фонда должна осуществляться им в соответствии с учредительными документами Фонда либо решениями его высшего органа или органа управления.".
2. Установить, что настоящее постановление вводится в действие с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению анализа и стратеги - Службе Председателя центрального аппарата Национальной комиссии довести настоящее постановление (после введения его в действие) до сведения ЗАО "Казахстанская фондовая биржа", саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг (с возложением на них обязанности довести настоящее постановление до сведения своих членов), ЗАО "Центральный депозитарий ценных бумаг" и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу пенсионной реформы Управления лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее постановление (после введения его в действие) до сведения ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд", Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан и Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
2) установить контроль за исполнением настоящего постановления.
Председатель Национальной комиссии
Члены Национальной комиссии