Кредиттік серіктестіктер туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды бекіту жөнінде
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 2000 жылғы 20 шілде N 302. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 29 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1235. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкi басқармасының 2003 жылғы 27 қазандағы N 380 (V032589) қаулысымен.
Кредиттік серіктестіктердің қызметін реттеп отыратын нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 12 сәуiрдегi N 106 қаулысымен  бекiтiлген Кредиттiк серiктестiктер туралы ережеге өзгерiстер мен толықтырулар бекітiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Банктердi қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәріпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Кредиттiк серiктестiктер туралы ережеге өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап екi апталық мерзiмде осы қаулыны және Кредиттiк серiктестiктер туралы ережеге өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына, екіншi деңгейдегi банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т.Жанкелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2000 жылғы 20 шiлдедегi
N 302 қаулысымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының
1997 жылғы 12 сәуiрдегi N 106 қаулысымен бекiтiлген
Кредиттiк серiктестiктер туралы ережеге
өзгерiстер мен толықтырулар
1. 2-тармақтың:
- екiншi және үшіншi азатжолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредиттiк серiктестiктердiң түрлерiне мыналар жатады: кредиттiк-депозиттiк серiктестiктер, кредиттiк серiктестiктер және ауылдық кредиттiк серiктестiктер.
Кредиттiк-депозиттiк серiктестiктердiң өз қызметiн жүзеге асыру ерекшелiгi заңды тұлғалардың депозиттерiн қабылдау мүмкiндiгi болып табылады.";
- мынадай мазмұндағы төртіншi, бесiнші және алтыншы азатжолдармен толықтырылсын:
"Ауылдық кредиттiк серiктестiктер - заңды және/немесе жеке тұлғалардың ерiктi түрде бiрiгуi нәтижесiнде өзара кредиттеу үшiн өз қатысушыларының ақшасын шоғырландыру жолымен құрылған банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын заңды тұлға. Ауылдық кредиттiк серiктестiктердiң қызметi ауыл шаруашылығын кредиттеу және осындай серiктестiктердiң қатысушыларына банктiк қызмет көрсету мәселелерiн шешуге бағытталған.
Кредиттiк серiктестiк коммерциялық ұйым болып табылады.
Кредиттiк серiктестiк, кредиттiк-депозиттiк серiктестiк немесе
ауылдық кредиттiк серiктестiк мәртебесi жоқ бiрде-бiр заңды тұлға осылай атала алмайды.".

Об утверждении изменений и дополнений в Правила о кредитных товариществах
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2000 года N 302. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29.08.2000г. за N 1235. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2003 года N 380 (V032589) (вводится в действие с 1 января 2004 года)
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность кредитных товариществ, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в V970351_  Правила о кредитных товариществах, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 апреля 1997 года N 106, и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту банковского надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений и дополнений в Правила о кредитных товариществах;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Правила о кредитных товариществах до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 июля 2000 г. N 302
Изменения и дополнения
в Правила о кредитных товариществах, утвержденные
постановлением Правления Национального Банка Республики
Казахстан от 12 апреля 1997 года N 106
1. В пункте 2:
- второй и третий абзацы изложить в следующей редакции:
"Разновидностями кредитных товариществ являются: кредитно-депозитные товарищества, кредитные товарищества и сельские кредитные товарищества.
Особенностью осуществления кредитно-депозитным товариществом своей деятельности является возможность приема депозитов юридических лиц.";
- дополнить четвертым, пятым и шестым абзацами следующего содержания:
"Сельское кредитное товарищество - юридическое лицо, осуществляющее отдельные виды банковских операций, образованное в результате добровольного объединения юридических и/или физических лиц путем аккумулирования денег его участников для взаимного кредитования. Деятельность сельского кредитного товарищества направлена на решение вопросов кредитования сельского хозяйства и оказания банковских услуг участникам такого товарищества.
Кредитное товарищество является коммерческой организацией.
Ни одно юридическое лицо, не имеющее официального статуса кредитного товарищества, кредитно-депозитного товарищества или сельского кредитного товарищества, не может именоваться таковым.".

2. 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кредиттік серiктестiктер және ауылдық кредиттiк серiктестiктер Қазақстан Республикасының заңдарының ерекшелiктерiн ескере отырып, мынадай ұйымдық-құқықтық нысандарда құрыла алады:
- коммандиттi серiктестiк;
- толық серiктестiк;
- жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк;
- жабық акционерлiк қоғам.
Коммандиттi серiктестiк нысанында құрылған кредиттiк серiктестiктiң басшы органдарының мүшелерi мен iрi қатысушылары толық серiктер болуға тиiс.
Кредиттік-депозиттiк серiктестiктер толық серiктестiктiң не қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктiң ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асырады."
3. 6-тармақтың:
- екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредиттiк серiктестiк қатысушыларының саны оның ұйымдық-құқықтық нысанына байланысты Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес болуға тиiс.".
- мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк кәсiпорындар уәкiлеттiк берiлген орган арқылы мемлекеттiң келiсiмiмен ғана ауылдық кредиттiк серiктестiктердiң қатысушылары бола алады.".
4. 9-тармақтың бiрiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредиттiк-депозиттiк серiктестiктердiң жарғылық және меншiктi капиталдарының ең аз мөлшерiн Ұлттық Банктiң Басқармасы белгiлейдi.".
5. 12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Кредиттiк серiктестiктi мемлекеттiк тiркеуден өткiзудi аумақтық әдiлет органдары Ұлттық Банктiң кредиттiк серiктестiк ашуға берген рұқсаты негiзiнде жүзеге асырады.".
6. 13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Заңды және/немесе жеке тұлғалар кредиттiк серiктестiк ашуға рұқсат алу үшiн Ұлттық Банкке мынадай құжаттар ұсынуға тиiс:
1) N 2 қосымшадағы нысан бойынша кредиттiк серiктестiк ашуға рұқсат беру туралы өтiнiш;
2) құрылатын кредиттiк серiктестiктiң нотариус куәландырған құрылтай құжаттарының үш данасы: қазақ және орыс тiлдерiндегi құрылтай шарты және жарғы;
3) құрылатын кредиттiк серiктестiктiң жарғысын бекiту және органдарын тағайындау (сайлау) туралы құрылтай жиналысының шешiмi;
4) заңды тұлға құрылтайшылардың құрылтай құжаттары;
5) кредиттiк серiктестiктiң жарғы капиталындағы үлесi бес процентке тең немесе одан асатын заңды тұлғалар құрылтайшыларының уәкiлеттi аудиторлық ұйымдар (аудиторлар) куәландырған соңғы аяқталған қаржы жылының баланстық есептері мен қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы есебi, сондай-ақ кредиттiк серiктестiктiң жарғы капиталындағы үлесi бес процентке тең немесе одан асатын құрылтайшы болып табылатын ұйымның бiрiншi басшысы, бас бухгалтерi қол қойып, мөрмен растаған соңғы есеп беру күнiндегi баланстық есептерi мен қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы есебi";

2. Пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Кредитные товарищества и сельские кредитные товарищества могут создаваться с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан в следующих организационно-правовых формах:
- коммандитное товарищество;
- полное товарищество;
- товарищество с ограниченной ответственностью;
- закрытое акционерное общество.
Члены руководящих органов и крупные участники кредитного товарищества, созданного в форме коммандитного товарищества, должны быть полными товарищами.
Кредитно-депозитные товарищества создаются в организационно-правовых формах полного товарищества либо товарищества с дополнительной ответственностью и осуществляют отдельные виды банковских операций.".
3. В пункте 6:
- второе предложение изложить в следующей редакции:
"Количество участников кредитного товарищества в зависимости от его организационно-правовой формы должно соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан.";
- дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Государственные предприятия могут быть участниками сельских кредитных товариществ только с согласия государства в лице уполномоченного им органа.".
4. Первый абзац пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Минимальные размеры уставного и собственного капиталов кредитно-депозитных товариществ, кредитных товариществ и сельских кредитных товариществ устанавливаются правлением Национального Банка.".
5. Пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Государственная регистрация кредитного товарищества осуществляется территориальными органами юстиции на основании разрешения Национального Банка на открытие кредитного товарищества.".
6. Пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для получения разрешения на открытие кредитного товарищества юридические и/или физические лица должны представить в Национальный Банк следующие документы:
1) заявление о выдаче разрешения на открытие кредитного товарищества по форме Приложения N 2;
2) три нотариально заверенных экземпляра учредительных документов создаваемого кредитного товарищества: учредительный договор и устав на русском и казахском языках;
3) решение учредительного собрания об утверждении устава и назначении (избрании) органов создаваемого кредитного товарищества;
4) учредительные документы учредителей - юридических лиц;
5) балансовые отчеты и отчеты о результатах финансово-хозяйственной деятельности за последний завершенный финансовый год учредителей юридических лиц, доля которых в уставном капитале кредитного товарищества равна или превышает пять процентов, заверенные уполномоченными аудиторскими организациями (аудиторами), а также балансовые отчеты и отчеты о результатах финансово-хозяйственной деятельности на последнюю отчетную дату, подписанные первым руководителем, главным бухгалтером и заверенные печатью организации, являющейся учредителем, доля которого в уставном капитале кредитного товарищества равна или превышает пять процентов;

6) салық қызметiнiң органдары берген кiрiс мөлшерi туралы анықтама - жеке тұлғалар үшін;
7) басшы қызметкерлер лауазымына тағайындау (сайлау) үшiн ұсынылатын адамдар туралы мәлiметтер (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 7 қазандағы N 334 қаулысымен бекiтiлген Екiншi деңгейдегi банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың басшы қызметкерлерiне келiсiм беру тәртiбi мен шарттары туралы нұсқаулыққа қосымшаның нысаны бойынша);
8) банк заңдарының талаптарына сәйкес жасалған Iшкi кредиттiк саясат туралы ереже және кредиттiк серiктестiк құратын Кредиттiк комитет туралы ереже;
9) нотариалды не басқа түрде куәландырылған (расталған), өтiнiш берушiнiң құрылтайшылар атынан өтiнiш беру өкiлеттiгiн растайтын құжат.".
7. 21-тармақтың үшiншi азатжолындағы "министрлiгiнiң" деген сөз алынып тасталсын.
8. 24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Ұлттық Банктiң аумақтық филиалы үй-жайдың техникалық дайындығы туралы акт түрiнде ресiмдеген кредиттiк серiктестiк құрылтайшыларының ұйымдастыру-техникалық iс-шараларды орындауы жөнiндегi мәлiметтер лицензия беру туралы өтiнiшке қоса берiлуi керек.".
9. 27-тармақтың:
- екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердi кредиттiк серiктестiк етiп қайта құру нәтижесiнде оларды осы Ереженiң 5-тармағында көрсетiлген ұйымдық-құқықтық нысанда құруға болады.";
- мынадай мазмұндағы екіншi және үшiншi азатжолдармен толықтырылсын:
"Қайта құрылатын банктiң құрылтайшылары Ұлттық Банкке кредиттiк серiктестiк ашуға рұқсат беру туралы өтiнiш беруге мiндеттi. Банктi қайта құру жолымен құрылған кредиттiк серiктестiк ашуға рұқсат беру туралы өтiнiшке осы Ереженiң 13-тармағында көрсетiлген құжаттар қоса берiлуге тиiс.
Банктердi қайта құру жолымен құрылған кредиттiк серiктестiктердi лицензиялау осы Ереженің талаптарына сәйкес жүргiзiледi".
10. 28-тармақтың екiншi азатжолындағы "министрлiгiнде" деген сөз "органдарында" деген сөзбен ауыстырылсын.
11. 29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Кредиттiк-депозиттiк серiктестiктер банк операцияларының мынадай түрлерiн жүзеге асыруға құқылы:
1) заңды тұлғалардың депозиттерiн қабылдау, банктiк есепшоттарын ашу және жүргiзу (қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктер үшiн өз қатысушыларының қосымша жауапкершiлiгiнiң сомасынан аспайтын мөлшерде);
2) касса операциялары: банкноттар мен металл ақшаны қабылдау, қайта санау, ұсақтау, айырбастау, сұрыптау, буу және сақтау;
3) аударым операциялары: ақша аударымы бойынша заңды және жеке тұлғалардың тапсырмаларын орындау;

6) справка о размере доходов, выданная органами налоговой службы - для физических лиц;
7) сведения о лицах, предлагаемых для назначения (избрания) на должности руководящих работников кредитного товарищества (по форме Приложений к Инструкции о порядке и условиях согласования руководящих работников банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан N 334 от 7 октября 1999 года);
8) Положение о внутренней кредитной политике, разработанное в соответствии с требованиями банковского законодательства, и Положение о кредитном комитете создаваемого кредитного товарищества;
9) нотариально либо иным образом засвидетельствованный (удостоверенный) документ, подтверждающий полномочия заявителя на подачу заявления от имени учредителей.".
7. В абзаце третьем пункта 21 слово "Министерства" исключить.
8. Пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. К заявлению о выдаче лицензии должны быть приложены данные о выполнении учредителями кредитного товарищества организационно-технических мероприятий, оформленные территориальным филиалом Национального Банка в виде акта о технической готовности помещения.".
9. В пункте 27:
- второе предложение изложить в следующей редакции:
"В результате реорганизации банков в кредитные товарищества последние могут создаваться в организационно-правовых формах, указанных в пункте 5 настоящих Правил";
- дополнить вторым и третьим абзацами следующего содержания:
"Учредители реорганизуемого банка обязаны обратиться в Национальный Банк с заявлением о выдаче разрешения на открытие кредитного товарищества. К заявлению о выдаче разрешения на открытие кредитного товарищества, созданного путем реорганизации банка, должны прилагаться документы, указанные в пункте 13 настоящих Правил.
Лицензирование кредитных товариществ, созданных путем реорганизации банков, производится в соответствии с требованиями настоящих Правил.".
10. В абзаце втором пункта 28 слово "Министерстве" заменить словом "органах".
11. Пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Кредитно-депозитное товарищество вправе осуществлять следующие виды банковских операций:
1) прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов юридических лиц (для товарищества с дополнительной ответственностью в размере не более суммы дополнительной ответственности его участников);
2) кассовые операции: прием, выдача, пересчет, размен, обмен, сортировка, упаковка и хранение банкнот и монет;
3) переводные операции: выполнение поручений юридических и физических лиц по переводу денег;

4) есеп жүргiзу операциялары: заңды және жеке тұлғалардың вексельдерi мен өзге де борыштық мiндеттемелерiнiң есебiн жүргiзу (дисконт);
5) заем операциялары: төлем жасалу, мерзiмiнде қайтарылу шартымен ақшалай кредиттер беру;
6) заңды тұлғалардың тапсырмасымен олардың банктiк есепшоттары бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру;
7) сейф операциялары: клиенттердiң бағалы қағаздарын, құжаттары мен құндылықтарын сақтау, оған қоса сейф жәшiктерiн, шкафтар мен бөлмелердi жалға беру жөнiнде қызмет көрсету;
8) ломбард операциялары: депозитке салынатын тез өтетiн бағалы қағаздар мен жылжымалы мүлiкке кепiлдiкке қысқа мерзiмдi кредиттер беру;
9) шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру;
10) төлем құжаттарын (вексельден басқасын) инкассоға қабылдау;
11) жалға берушiнiң жалға беретiн мүлкiнің меншiк құқығын сақтай отырып, шарттың (лизингтiң) қолданылатын бүкiл мерзiмiне мүлiктi жалға беру.".
12. Мынадай мазмұндағы 29-1 және 29-2 тармақтармен толықтырылсын:
"29-1. Кредиттiк серiктестiк және ауылдық кредиттiк серiктестiк 1),
6) және 10)-тармақшаларда көрсетiлген операцияларды қоспағанда, Ереженiң 29-тармағында көрсетiлген банктiк операцияларды жүзеге асыруға құқылы.
29-2. Жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк және жабық акционерлiк қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған кредиттiк серiктестiкке және ауылдық кредиттiк серiктестiкке, олардың қатысушылары мен акционерлерiне қызмет көрсету үшiн ғана, осы Ереженiң 29-тармағының 3), 4), 5), 8) және 11)-тармақшаларында көрсетiлген банктiк операцияларды жүзеге асыру құқығы берiлуi мүмкiн.
Ұлттық Банк ұйымдық-құқықтық нысанына байланысты кредиттiк-депозиттiк серiктестiктерге және кредиттiк серiктестiктерге олардың қызметiн реттеу және лицензиялаудың қосымша талаптарын белгiлеуге құқылы.".
13. 34-1-тармақтағы "Кредиттiк серiктестiк" деген сөздер "Кредиттiк-депозиттiк серiктестiк" деген сөздермен ауыстырылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы

4) учетные операции: учет (дисконт) векселей и иных долговых обязательств юридических и физических лиц;
5) заемные операции: предоставление кредитов в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности;
6) осуществление расчетов по поручению юридических лиц по их банковским счетам;
7) сейфовые операции: услуги по хранению ценных бумаг, документов и ценностей клиентов, включая сдачу в аренду сейфовых ящиков, шкафов и помещений;
8) ломбардные операции: предоставление краткосрочных кредитов под залог депонируемых легкореализуемых ценных бумаг и движимого имущества;
9) организация обменных операций с иностранной валютой;
10) прием на инкассо платежных документов (за исключением векселей);
11) сдача в аренду имущества с сохранением права собственности арендодателя на сдаваемое в аренду имущество на весь срок действия договора (лизинга).".
12. Дополнить пунктами 29-1 и 29-2 следующего содержания:
"29-1. Кредитное товарищество и сельское кредитное товарищество вправе осуществлять банковские операции, указанные в пункте 29 настоящих Правил, за исключением операций, указанных в подпунктах 1), 6) и 10).
29-2. Кредитным товариществам и сельским кредитным товариществам, созданным в организационно-правовых формах товарищества с ограниченной ответственностью и закрытого акционерного общества, может быть предоставлено право осуществлять банковские операции, указанные в подпунктах 3), 4), 5), 8) и 11) пункта 29 настоящих Правил, только для обслуживания их участников и акционеров.
В зависимости от организационно-правовой формы, к кредитно-депозитным товариществам и кредитным товариществам Национальный Банк вправе устанавливать дополнительные условия регулирования и лицензирования их деятельности.".
12. В пункте 34-1 слова "Кредитное товарищество" заменить словами "Кредитно-депозитное товарищество".
Председатель
Национального Банка