Нұсқауды бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнiң 2000 жылғы 5 шілдедегі N 661 бұйрығымен. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 28 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1237. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
59. "Қосылған құн салығынан тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi), сондай-ақ гранттар қаражаты есебiнен тауарлар импортын сатудың босату тәртiбi туралы нұсқауды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 2000 жылғы 5 шiлдедегi N 661 V001237_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
"Қазақстан Республикасының салық салу мәселелерi бойынша кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 22 қарашадағы N 485-І Z990485_ Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса берiлген "Сатылуы, сондай-ақ гранттар есебiнен жүзеге асырылатын импортталған тауарларды (жұмысты, қызмет көрсетудi) қосымша құн салығынан босату тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Нұсқауы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Әдiстеме департаментi (Yсенова Н.Д.): - аталған нұсқау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiлсiн. - келiсiлген Нұсқауды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге жiберiлсiн. Министр Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Қаржы Министрі Мемлекеттік кіріс Министрінің 2000 жылғы 28 шілдеде 2000 жылғы 5 шілдедегі Келісілді N 661 бұйрығымен бекітілді Гранттар қаражаттары есебінен жүзеге асырылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) сатылуын, сондай-ақ тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату тәртібі туралы Нұсқау 1.Жалпы ережелер
1. "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабы 1-тармағы 24) тармақшасы мен 71-бабы 10) тармақшасына сәйкес осы Нұсқау әзiрлендi және мемлекеттер, мемлекеттер үкiметi және халықаралық ұйымдар желiсi бойынша берiлетiн гранттар қаражаттары есебiнен жүзеге асырылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) сатылуы, сондай-ақ тауарлар импорты бойынша айналымдарды қосылған құн салығын төлеуден босату тәртiбiн айқындайды.

Об утверждении Инструкции о порядке освобождения от налога на добавленную стоимость реализации товаров (работ, услуг), а также импорта товаров, осуществляемых за счет средств грантов
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 5 июля 2000 года N 661. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 28 августа 2000 года N 1237. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 5 июля 2000 года N 661 "Об утверждении Инструкции о порядке освобождения от налога на добавленную стоимость реализации товаров (работ, услуг), а также импорта товаров, осуществляемых за счет средств грантов"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 ноября 1999 года N 485-1 Z990485_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую к настоящему приказу Инструкцию Министерства государственных доходов Республики Казахстан "О порядке освобождения от налога на добавленную стоимость реализации товаров (работ, услуг), а также импорта товаров, осуществляемых за счет средств грантов".
2. Департаменту методологии Министерства государственных доходов Республики Казахстан (Усенова Н.Д.): - согласовать указанную Инструкцию с Министерством финансов Республики Казахстан; - направить согласованную Инструкцию в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию. Министр Согласовано Утверждено Министром финансов Приказом Министра Республики Казахстан государственных доходов 28 июля 2000 г. Республики Казахстан от 5 июля 2000 г. N 661 Инструкция о порядке освобождения от налога на добавленную стоимость реализации товаров (работ, услуг), а также импорта товаров, осуществляемых за счет средств грантов 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 57 и подпунктом 10) статьи 71 Закона Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и определяет порядок освобождения от налога на добавленную стоимость оборотов по реализации товаров (работ, услуг), а также импорта товаров, осуществляемых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций.

2. Грант қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi), сондай-ақ тауарлар импортын сату бойынша айналымдар грант туралы шарт негiзiнде салық заңдарына сәйкес қосылған құн салығынан босатылады.
2. Осы Нұсқауда пайдаланылатын ұғымдар
3. Грант - Қазақстан Республикасының Үкiметiне, заңды тұлғаларға (соның iшiнде резидент еместерге), олардың филиалдары, өкiлеттiктер және өзге де оқшауландырылған құрылымдық бөлiмшелерге, сондай-ақ жеке тұлғаларға айқындалған мақсаттарына (мiндеттерiне) жету үшiн мемлекеттерi, мемлекеттер үкiметтерi, мемлекеттiк, халықаралық және қоғамдық ұйымдар мен Қазақстан Республикасының жеке тұлғаларынан тегiн негiзде берiлетiн мүлiктер.
4. Грант туралы шарт - мұндай келiсiм бiр құжатта немесе өзара байланысқан бiрнеше құжаттарда, сондай-ақ оның нақты атауына қарамастан сақталатынына қарамастан жазба нысанда және халықаралық құқықтарды реттейтiн шетел мемлекетiмен не халықаралық ұйыммен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келiсiм).
5. Халықаралық ұйым - мемлекетаралық, үкіметаралық ұйым.
6. Өкiлеттi орган - Қазақстан Республикасы атынан грант туралы шартта сөз сөйлейтiн және егер грант туралы шартта өзгелер көзделмесе атқарушы агенттi тағайындаушы мемлекеттiк орган.
7. Атқарушы агент:
1) грант туралы шартты iске асыру мақсатында айқындалатын тұлға;
2) грант мақсатын iске асыру үшiн өкiлеттi орган тағайындайтын тұлға.
8. Жеткiзушi - атқарушы агентпен шарт (келiсiм-шарт) негiзiнде грантты атқару шеңберiнде атқарушы агентке тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сататын тұлға.
9. Импорттаушы - грант шеңберiнде тауарларды импорттайтын тұлға.
3. Мемлекеттер, мемлекеттер үкiметi және халықаралық
ұйымдар желiсi бойынша берiлетiн гранттар қаражаттары есебiнен
жүзеге асырылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сату
бойынша айналымды қосылған құн салығынан босату
10. Грант есебiнен жүзеге асырылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сату бойынша айналымды қосылған құн салығынан босатылғанын растаушы осы тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) жеткiзушiлерi мыналар болып табылады:
1) тауарларды жеткiзу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсетулерде атқарушы агентпен жеткiзушiнiң жасаған шарты (келiсiм-шарты);
2) атқарушы агентпен белгіленген тәртiпте ресiмделген жұмыстарының (қызмет көрсетулерiнiң) орындалған және қабылданған кесiмдерi.
11. Егер атқарушы агент грант туралы шартта көрсетiлмесе, онда жеткiзушiнiң тағайындалуы туралы өкiлеттi органның растауы болуы қажет.

2. Обороты по реализации товаров (работ, услуг), а также импорт товаров, осуществляемые за счет средств гранта освобождаются от налога на добавленную стоимость в соответствии с налоговым законодательством на основании договора о гранте.
2. Понятия, используемые в настоящей Инструкции
3. Грант - имущество, предоставляемое на безвозмездной основе государствами, правительствами государств, государственными, международными и общественными организациями и физическими лицами Республики Казахстан, Правительству Республики Казахстан, юридическим лицам (в том числе нерезидентам), их филиалам, представительствам и иным обособленным структурным подразделениям, а также физическим лицам для достижения определенных целей (задач).
4. Договор о гранте - международный договор (соглашение), заключенное Республикой Казахстан с иностранным государством (или государствами) либо с международной организацией в письменной форме и регулируемое международным правом, независимо от того, содержится такое соглашение в одном документе или в нескольких связанных между собою документах, а также независимо от его конкретного наименования.
5. Международная организация - межгосударственная, межправительственная организация.
6. Уполномоченный орган - государственный орган, выступающий в договоре о гранте от имени Республики Казахстан, и назначающий исполнительного агента, если иное не предусмотрено договором о гранте.
7. Исполнительный агент:
1) лицо, определяемое договором о гранте для целей его реализации;
2) лицо, назначаемое уполномоченным органом для реализации целей гранта.
8. Поставщик - лицо, реализующее исполнительному агенту товары (работы, услуги) в рамках исполнения гранта на основе договора (контракта) с исполнительным агентом.
9. Импортер - лицо, импортирующее товары в рамках гранта.
3. Освобождение от налога на добавленную стоимость оборотов по
реализации товаров (работ, услуг), осуществляемых за счет средств
грантов, предоставляемых по линии государств, правительств
государств и международных организаций
10. Подтверждение для освобождения от налога на добавленную стоимость оборотов по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемых за счет средств гранта поставщиками этих товаров (работ, услуг), являются:
1) договор (контракт), заключенный поставщиком с исполнительным агентом на поставку товаров, выполнение работ, оказание услуг;
2) акты выполненных и принятых исполнительным агентом работ (услуг), оформленных в установленном порядке.
11. Если исполнительный агент не указан в договоре о гранте, то поставщику необходимо иметь подтверждение уполномоченного органа о его назначении.

12. Егер грант туралы шартта атқарушы агент қаралған жағдайда, жеткiзушiде грант туралы шарттың көшiрмесi болуы қажет.
4. Мемлекеттер, мемлекеттер үкiметi және халықаралық ұйымдар желiсi
бойынша берiлетiн гранттар қаражаттары есебiнен жүзеге асырылатын
тауарлар импортын қосылған күн салығынан босату
13. Грант шеңберiнде импортталатын тауарларды қосылған құн салығынан босату үшiн кеден органына:
1) грант туралы шарттың көшiрмесi;
2) грант туралы шартқа қолма-қол сiлтемесi бар тауар тасымалдау немесе тауарға ілеспе құжаттар тапсырылады.
14. Егер грант шеңберiнде өкiлеттi органға немесе атқарушы агентке тауар тiкелей әкелiнсе, импорттаушыға қосылған құн салығынан босату үшiн кеден органына әкелiнетiн тауардың мәртебесiне растау тапсыруы қажет.
15. Грант шеңберiнде Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн және қосылған құн салығын төлемейтiн еркiн айналыс үшiн шығарылған тауарлар салық жеңiлдiктерi ұсынылуына байланысты, сол мақсатта ғана пайдалануы мүмкін. Өзгеде мақсаттарда аталған тауарларды импорттаушылар пайдаланған жағдайда, импортталатын тауарларды кедендік ресімдеу кезінде төленбеген қосылған құн салығы "Импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС" жеке субесебіне есептелетін бюджетке төлеуге жатады. Мамандар: Омарбекова А.Т. Қасымбеков Б.А

12. В случае если договор о гранте предусматривает исполнительного агента, поставщику необходимо иметь копию договора о гранте.
4. Освобождение от налога на добавленную стоимость импорта товаров,
осуществляемого за счет средств грантов, предоставляемых по
линии государств, правительств государств и международных
организаций
13. Для освобождения от налога на добавленную стоимость товаров, импортируемых в рамках гранта, в таможенной орган представляются:
1) копия договора о гранте;
2) товаротранспортные или товаросопроводительные документы с наличием ссылки на договор о гранте.
14. Если в рамках гранта товар ввозится непосредственно для уполномоченного органа или исполнительного агента, импортеру для освобождения от налога на добавленную стоимость необходимо представить в таможенный орган подтверждение уполномоченного органа статуса ввозимого товара.
15. Товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан в рамках гранта и выпущенные для свободного обращения без уплаты налога на добавленную стоимость, должны использоваться только в тех целях, в связи, с которыми предоставлены налоговые льготы. В случае использования импортером указанных товаров в иных целях, налог на добавленную стоимость, неуплаченный при таможенном оформлении импортируемых товаров, подлежит уплате в бюджет с зачислением на отдельный субсчет "НДС по импортируемым товарам". (Специалисты: Цай Л.Г. Умбетова А.М.)