Сот шешiмiмен iс-әрекетке қабiлетсiз деп танылған және қамқорлыққа мұқтаж, интернат-үйлерінде тұратын адамдарға зейнетақы, мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы және мемлекеттiк арнайы жәрдемақы төлеу тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2000 жылғы 18 қыркүйектегі N 212-Ө бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 5 қазан N 1251 тіркелді. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2006 жылғы 2 қарашадағы N 249-ө бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2006 жылғы 2 қарашадағы N 249-ө бұйрығымен.
-------------Бұйрықтан үзінді----------------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  27-бабының  1 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің "Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған және қамқорлыққа мұқтаж, интернат-үйлерінде тұратын адамдарға зейнетақы, мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы және мемлекеттiк арнайы жәрдемақы төлеу тәртiбiн бекiту туралы" 2000 жылғы 18 қыркүйектегі N 212-ө (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде 2000 жылғы 5 қазанда N 1251 тіркелген)  бұйрығының күші жойылған деп танылсын.
2. ....
3. ....
4. Осы бұйрық 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
-----------------------------------
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерi не зейнетақы және әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"  Z990482_  Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 қарашадағы Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Сот шешiмiмен iс-әрекетке қабiлетсiз деп
танылған және қамқорлыққа мұқтаж, интернат-үйлерiнде тұратын адамдарға
зейнетақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы және мемлекеттiк арнайы жәрдемақы
төлеу тәртiбi бекiтілсiн.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде
тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасының                Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік             Білім және ғылым
қорғау министрлігінің                    министрлігімен
2000 ж. 18 қыркүйекте                    19 қыркүйек 2000 ж.
N 212-Ө бұйрығымен                           "Келісілді"
"Бекітілді"
Интернат-үйлерiнде тұратын, сот шешiмiмен
iс-әрекетке қабiлетсiз және қамқорлыққа мұқтаж
ден танылған адамдарға зейнетақы, мемлекеттiк әлеуметтiк
жәрдемақы және мемлекеттiк арнаулы жәрдемақы төлеудiң
Ережесi
Осы Ереже интернат-үйлерiнде тұратын, сот шешiмiмен iс-әрекетке қабiлетсiз және қамқорлық мұқтаж деп танылған адамдарға зейнетақы, мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы (әрi қарай-жәрдемақылар) және мемлекеттiк арнаулы жәрдемақы (әрi қарай-жәрдемақылар) төлеудiң тәртiбiн белгiлейдi.

Об утверждении Правил выплаты пенсий, государственных социальных пособий и государственных специальных пособий лицам, проживающим в домах-интернатах, решением суда признанных недееспособными, и нуждающимся в опеке
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан 18.09.2000 г. N 212-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 05.10.2000 г. за N 1251. Утратило силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 ноября 2006 года N 249-п
Извлечение из приказа Министра труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан от 2 ноября 2006 года N 249-п
В соответствии с пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 сентября 2000 года N 212-п "Об утверждении Правил выплаты пенсий, государственных социальных пособий и государственных специальных пособий лицам, проживающим в домах-интернатах, решением суда признаных недееспособными, и нуждающимся в опеке" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1251 от 5 октября 2000 г)
...
4. Настоящий приказ вводится в дейсивие с 1 января 2007 года.
Министр
____________________________________________________
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 ноября 1999 года  Z990482_  "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного и социального обеспечения" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты пенсий, государственных
социальных пособий и государственных специальных пособий лицам,
проживающим в домах-интернатах, решением суда признанных недееспособными,
и нуждающимся в опеке.
2. Настоящий приказ вступает в силу с момента регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
"Утверждены"                                       "Согласовано"
Приказом Министерства труда                   Министерство образования и
и социальной защиты населения                 науки Республики Казахстан
Республики Казахстан N 212                    19 сентября 2000 г.
18 сентября 2000 г.
Правила
выплаты пенсий, государственных социальных пособий и
государственных специальных пособий лицам, проживающим
в домах-интернатах, решением суда признанных
недееспособными, и нуждающимся в опеке
Настоящие Правила предусматривают порядок выплаты пенсий, государственных социальных пособий (далее - пособий) и государственных специальных пособий (далее - пособий) лицам, проживающим в домах- интернатах, решением суда признанных недееспособными, и нуждающимся в опеке.

1. Қамқорлыққа мұқтаж адамдарды интернат-үйлерiне орналастырған кезде қамқорлық органы егер бұл жағдай қамқорлықтағының мүддесiне қайшы келмейтiн болса бұдан бұрын тағайындалған қамқоршысын өздерiнiң мiндеттерiн атқарудан босатып, интернат-үйiнiң әкiмшiлiгiн қамқоршы етiп тағайындайды.
2. Интернат-үйiнiң әкiмшiлiгiне қамқоршылық белгiленген тәртiппен ресiмделмеген жағдайда зейнетақы мен жәрдемақы төлемдерi қамқоршыларға қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүргiзiледi.
3. Сот шешiмi бойынша iс-әрекетке қабiлетсiз деп танылған адамдарға зейнетақы мен жәрдемақы төлемдерi мiндеттерi мен құқықтары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгiленетiн олардың қамқоршыларына төленедi.
4. Қамқоршы (интернат-үйiнiң әкiмшiлiгi) ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмшесiне iс-әрекетке қабiлетсiз деп тану туралы сот шешiмiнiң және балаға немесе iс-әрекетке қабiлетсiз адамға интернат-үйiнiң әкiмшiлiгiн қамқоршы етiп белгiленгендiгi туралы қамқоршылық органының шешiмiнiң көшiрмесiн ұсынады. Көрсетiлген құжаттар қамқоршылықтағылардың зейнетақы iстерiне тiгiледi.
5. ЗТМО Аудандық (қалалық) бөлiмшесi аумақтық орналасуына қарай Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi Өкiлеттiгiнiң зейнетақы және жәрдемақы тағайындау туралы шешiмiнiң негiзiнде интернат-үйлерiнде тұратын және интернат-үйiнiң әкiмшiлiгi қамқоршы болып тағайындалған қамқорлықтағылардың бiрыңғай тiзiмiн (әрi қарай-тiзiм) екi дана етiп жасайды. (N 1-қосымша) Тiзiмнiң бiр данасы ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмшесiнде қалады, екiншiсi интернат-үйiне жiберiледi.
6. ЗТМО облыстық филиалы бiрыңғай тiзiмге сәйкес қаржыландыру өтiнiмiн (N 2-қосымша) интернат-үйiнiң депозиттiк есеп шоты ашылған екiншi деңгейдегi банкке жалпы соманы аударатын ЗТМО орталық аппаратына жолдайды.
7. Тағайындалған зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қамқоршылар тұратын интернат-үйiнiң депозиттiк есепшотына аудару екiншi деңгейдегi банктер арқылы жүргiзiледi.
8. Интернат-үйiнiң әкiмшiлiгi мемәлеуметтiк жәрдемақы, зейнетақы немесе мемарнаулы жәрдемақы алушының қабылдануы немесе кетуi (оның iшiнде уақытша кетуi), қайтыс болуы туралы мiндеттi түрде ЗТМО аумақтық бөлiмшесiн бiр жұмыс күнi iшiнде хабарландырады.
9. Зейнетақы немесе жәрдемақы алушының кетуi немесе қайтыс болуы туралы уақытында хабарланбаған және артық төлем болған жағдайда интернат-үйiнiң әкiмшiлiгi артық төленген соманы төлем тағайындау кодтарына сәйкес ЗТМО есеп айырысу шотына 3 жұмыс күнi iшiнде қайтаруға және кеткен (қайтыс болған) қамқорлықтағы адамдардың тегiн, атын, әкесiнiң атын және қайтару сомасын көрсете отырып тиiстi ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмшесiне хабарлама ұсынуға мiндеттi.

1. При помещении лиц, нуждающихся в опеке, в дома-интернаты, орган опеки освобождает ранее назначенного опекуна от исполнения своих обязанностей, если это не противоречит интересам подопечного, и назначает их опекуном администрацию дома-интерната.
2. В случае, если в установленном порядке не переоформлено опекунство на администрацию дома-интерната, то выплата пенсий и пособий осуществляется опекунам согласно действующему законодательству.
3. Лицам, признанным по решению суда недееспособными, пенсии и пособия выплачиваются их опекунам, права и обязанности которых определяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Опекун (администрация дома-интерната) представляет в районное (городское) отделение ГЦВП копии решения суда о признании лица недееспособным и решения органа опеки об установлении над ребенком или недееспособным лицом опеки администрацией дома-интерната. Указанные документы подшиваются в пенсионные дела опекаемых.
5. Районное (городское) отделение ГЦВП согласно территориальному расположению на основании решения Представительства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан о назначении пенсий и пособий составляет единый список опекаемых, проживающих в доме-интернате, и над которыми установлена опека администрацией дома-интерната (далее - список) в двух экземплярах (Приложение N 1). Один экземпляр списка остается в районном (городском) отделении ГЦВП, другой направляется в дом- интернат.
6. Областной филиал ГЦВП согласно единому списку направляет заявку (Приложение N 2) на финансирование в центральный аппарат ГЦВП, который перечисляет общую сумму на депозитный счет дома-интерната, открытый в территориальном органе Казначейства.
7. Администрация дома-интерната в обязательном порядке информирует о приеме или выбытии (в том числе временном выбытии), смерти получателя госсоцпособия, пенсии или пособия, территориальные отделения ГЦВП в течение одного рабочего дня.
8. В случае несвоевременного сообщения о выбытии или смерти получателя пенсии или пособия и образования переплаты, администрация дома-интерната обязана вернуть переплаченную сумму на расчетный счет ГЦВП согласно кодам назначения платежей в течение 3-х рабочих дней и представить уведомление в соответствующее районное (городское) отделение ГЦВП с указанием фамилии, имени, отчества выбывших (умерших) опекаемых и сумм возврата.
9. В течение 5 рабочих дней после зачисления средств на расчетный счет дома-интерната администрация дома-интерната совместно с районным (городским) отделением ГЦВП производит акт сверки выплаченных и возвращенных сумм.

10. Интернат-үйiнiң есеп айырысу шотына қаржы түскеннен кейiн интернат-үйiнiң әкiмшiлiгi 5 жұмыс күнi iшiнде ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмшесiмен бiрлесiп төленген және қайтарылған сомаларды салыстыру кесiмiн жүргiзедi.
11. Қамқорлықтағы адам қайтыс болған жағдайда жерлеу жәрдемақысы белгiленген тәртiп бойынша төленедi.
12. Қамқоршы (интернат-үйiнiң әкiмшiлiгi) алынған зейнетақы және жәрдемақы сомаларын жұмсау ушiн жылына бiр рет облыстық (Астана және Алматы қалаларының) еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау департаменттерi бекiтетiн шығыстар сметасы жасалады.
13. Қамқоршы (интернат-үйiнiң әкiмшiлiгi) алған зейнетақы және жәрдемақы сомалары алынған соманы еңбекке ақы төлеу қорына және сонымен байланысты әлеуметтiк есептеулер үшiн пайдалану құқығынсыз, қатаң түрде тек қана қарауындағылардың жеке қажетiне қосымша тамақтандыру, дәрi-дәрмектер, киiм, аяқкиiм, төсек жабдықтары және iшкиiм мен қажеттi заттарды алуға және медициналық көмек көрсетуге пайдаланылады.
14. Интернат-үйiнiң әкiмшiлiгi алынған зейнетақы ЖӘНе жәрдемақы
сомаларының жүргізiлген шығыстары туралы еңбек, жұмыспен қамту және
халықты
әлеуметтiк қорғау департаменттерiне нормативтiк құжаттарда белгiленген
мерзiмде және жобалық нысандар бойынша есеп бередi.
15. Ақша қаражаттарының пайдаланылғандығы жөнiндегi барлық
кiрiс-шығыстық құжаттар (түбiртектер, жөнелтпе құжаттар, есептер,
сенiмхаттар және т. б.) интернат-үйiнiң бухгалтериясында бес жыл бойына
сақталады.
16. Алынған зейнетақы және жәрдемақы сомаларының мақсатсыз
пайдаланылуы үшiн директор мен бас есепшi Қазақстан Республикасы
заңнамасына сәйкес жауап бередi.
17. Алынған зейнетақы және жәрдемақы сомаларының мақсатты
пайдаланылуын қадағалау заңнамада көрсетiлген тәртiппен жүзеге асырылады.
N 1 қосымша
коды
____________________________________________
(Зейнетақы орталығы филиалының атауы)
сот шешiмiмен iс-әрекетке қабiлетсiз деп танылған
және қамқорлыққа мұқтаж, интернат-үйлерiнде тұратын
адамдардың__________ж. iшiнде зейнетақы, мемлекеттiк
әлеуметтiк жәрдемақы және мемлекеттiк арнайы жәрдемақы
алуына арналған
тiзiм-тiзiмдеме
Интернат-үйiнiң     (пансионаттың)          банктiк
деректемелерi:
СТН
арнайы шоты
МФО
төлем тапсырмасының N__                  2000 ж. ____ күні
Сомасы
(жазбаша)_________________________________________________
_____________________________________________________________
N    Зейнетақы      Тегi, аты, әкесiнiң      Сома
р/с  iсiнiң нөмiрi       аты.              (теңгемен)
_____________________________________________________________
1      2                   3                   4
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Жиынтығы:
Директор ____________________
Бас бухгалтер ________________
N 2-қосымша
Коды
_______________________________________
(Зейнетақы орталығы филиалының атауы)
Сот шешiмiмен iс-әрекетке қабiлетсiз деп танылған және
қамқорлыққа мұқтаж, интернат-үйлерiнде тұратын
адамдарға_______ж. үшiн зейнетақы, мемлекеттiк
әлеуметтiк жәрдемақы және мемлекеттiк арнайы
жәрдемақы төлеуге арналған қажеттiлiктiң
2000 жылғы___________жиынтық кестесi
___________________________________________________________________
Аудандардың      Адамдардың       Интернат-         Сомасы
(қалалардың)        саны          үйлерiнiң        (теңгемен)
және интернат-                    деректемелерi
үйлерiнiң атауы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиынтығы:
___________________________________________________________________
Зейнетақы орталығы филиалының
директоры______________________
Бас бухгалтер__________________
Жауапты орындаушы____________________

10. В случае смерти опекаемого пособие на погребение выплачивается в установленном порядке.
11. Для расходования, полученных сумм пенсий и пособий, опекуном (администрация дома-интерната) один раз в год составляется смета расходов, которая утверждается областным (городов Астана и Алматы) Департаментом труда, занятости и социальной защиты населения.
12. Суммы пенсий и пособий, получаемые опекуном (администрация дома-интерната), используются строго на личные нужды опекаемых - приобретение дополнительного питания, лекарственных средств, одежды, обуви, постельного и нательного белья, предметов первой необходимости, санитарной гигиены и оказания медицинской помощи, без права расходования полученной суммы на фонд оплаты труда и связанные с ним социальные начисления.
13. Администрация дома-интерната представляет отчет о произведенных расходах полученных сумм пенсий и пособий в Департамент труда, занятости и социальной защиты населения в установленные нормативными документами сроки и по типовым формам.
14. Все приходно-расходные документы (квитанции, накладные, счета,
доверенности и др.) по использованию денежных средств хранятся в
бухгалтерии дома-интерната в течение пяти лет.
15. За нецелевое использование полученных сумм пенсий и пособий
ответственность несет директор и главный бухгалтер в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
16. Контроль за целевым использованием полученных сумм пенсий и
пособий осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством.
Приложение N 1
Код
-----------------------------------------------------
(Наименование филиала Пенсионного центра)
Список-ведомость
На получение пенсий и пособий лиц, проживающих в домах-интернатах,
решением суда признанных недееспособными, и нуждающихся в опеке
за_______________г.
Банковские реквизиты дома-интерната (пансионата):
РНН
Спец.счет
МФО
N платежного поручения __________              дата_________2000 г.
Сумма (прописью)____________________________________________________
---------------------------------------------------------------------------
N   ! Номер     !          Фамилия, имя, отчество           ! Сумма
п/п ! пенсионн. !                                           ! (в тенге)
! дела      !                                           !
---------------------------------------------------------------------------
1  !     2     !                 3                         !    4
---------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
Итого:
Директор ________________________
Главный бухгалтер_________________________
Приложение N 2
Код
_____________________________________________
(Наименование филиала Пенсионного центра)
Сводная таблица потребности за _________________200______г. на
выплату пенсий и пособий лиц, проживающих в домах-интернатах, решением
суда признанных недееспособными, и нуждающихся в опеке за_____________г.
---------------------------------------------------------------------------
Наименование         !  Количество  !  Реквизиты       ! Сумма
районов (городов)    !  человек     !  дома-           ! (в тенге)
и дома-интерната     !              !  интерната       !
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого:
---------------------------------------------------------------------------
Директор ______________________Филиала Пенсионного центра
Главный бухгалтер ______________________________________
Ответственный исполнитель________________________________
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)