"Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға әкімшілік қадағалау орнату мен оны жүзеге асыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 4 тамыздағы N 436 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 23 қазан N 1270 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 11 ақпандағы N 97 (V053505) бұйрығымен.
"Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шiлдедегi  Заңына  сәйкес және iшкi iстер органдарының әкiмшілiк қадағалауды жүзеге асыру жөнiндегi жұмысын бұдан әрi жетiлдiру, рецидивтi қылмыспен күресте оның тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында бұйырамын:
1. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға әкiмшілік қадағалау орнату мен оны жүзеге асыру тәртiбi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Астана қаласының IIБ, Алматы қаласының IIББ, облыстар мен көлiктегi IIБ, арнайы полиция бөлiмшелерiнiң бастықтары:
1) әкімшілік полиция қызметі, Қылмыстық-атқару жүйесi, Көшi-қон полициясы басқармасы, Криминалдық ақпарат және бақылау басқармасы барлық жеке құрамының, учаскелiк инспекторлар мен полицияның желiлiк пункттерi бастықтарының Нұсқаулық ережелерiн оқып-үйренуiн және олардан сынақтар алуды;
2) әкімшiлiк және көшi-қон қызметтерiнiң есептерiн тоқсан сайынғы салыстыру жұмысын қызметтер мен бөлiмшелердің рецидивтi қылмыспен күрес жөнiндегi жұмыстың жағдайын және нәтижелерін талдауды, рецидивтi қылмыстардың жасалуына ықпал ететiн себептер мен шарттарды оқып-үйренудi, оларды жедел кеңестерде қарауды;
3) тиiстi рұқсаты бар учаскелiк инспекторлардың әкімшілік қадағалауда тұрған адамдарға жедел-қадағалау iстерін жүргiзулерiн ұйымдастырсын;
4) а) қоғамдық тәртіптi сақтауға кiрiсушi аға патрульдiк қызметкердi әкімшілік қадағалауда тұрған және Заң қолданысына түсетiн адамдардың тарапынан қадағалау тәртiбi мен белгіленген шектеулердің бұзылуларын анықтау мақсатында олардың тiзімдерiмен және фотосуреттерімен;
б) заң ықпалына түсетiн адамдарға қажеттi есепке алу материалдарын ашуды, оларды ашудың негiздiлiгiн, алдын алу жұмыстарының толықтығы мен нәтижелерін комиссиялық түрде тексеруді;
в) рецидивтi қылмыспен күрес жөнiндегi кешендi iс-шараларды жоспарлау кезiнде соттармен, прокуратурамен келiсудi;
г) аса қауiптi рецидивистер, қадағалаудағы және сотты болу белгiлерi бойынша әкiмшiлiк қадағалау туралы заңның ықпалына түсетiн адамдар ойластырған, әзiрлеген немесе жасаған қылмыстары туралы дер кезiнде ақпарат алу, олардың қылмыстық әрекеттерiн ескерту мен жолын кесу, әкiмшiлiк қадағалаудан жалтарушы адамдарды iздестiру үшiн оларды бақылауға жедел-iздестiру мүмкiндiктерiн белсендi пайдалануды;
д) аса қауiптi рецидивистерге, қадағалаудағы және оларға қатысты әкiмшiлiк қадағалау белгiленуi мүмкiн адамдарды қадағалау жөнiндегi жұмыс жағдайын тоқсан сайын талдауды, осының негiзiнде Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi бөлiмшелерiнiң ақпараттарын толық пайдалана отырып, көрсетiлген адамдардың мiнез-құлқы мен өмiр салты туралы жедел хабардар болуды арттыру жөнiндегi қосымша шаралар әзiрлеудi және жүзеге асыруды;
е) әкiмшiлiк қадағалауда тұрған адамдардың, немесе аса қауiптi рецидивистердiң қасақана қылмыс жасауының әрбiр фактiсi бойынша тиянақты түрде қызметтiк тексерулер жүргiзудi; әкiмшiлiк қадағалауды және бұл адамдарға бақылау жасауды жүзеге асырудағы кемшiлiктердi анықтауды; оларды жою мен бұрын сотты болған адамдар тарапынан қайта жасалатын қылмыстарды ескерту жөнiндегi жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру шараларын қолдануды қамтамасыз етсiн.

Об утверждении Инструкции о порядке установления и осуществления административного надзора за лицами, освобожденными из мест лишения свободы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 августа 2000 года N 436. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2000 года N 1270. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 11 февраля 2005 года N 97 (V053505)
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 1996 года Z960028_ "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" и в целях дальнейшего совершенствования работы органов внутренних дел по осуществлению административного надзора, повышения его эффективности в борьбе с рецидивной преступностью, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке установления и осуществления административного надзора за лицами, освобожденными из мест лишения свободы.
2. Начальникам УВД г.Астана, ГУВД г.Алматы, ГУВД, УВД областей и на транспорте, подразделений специальной полиции организовать:
1) изучение со всем личным составом подразделений службы административной полиции, уголовно-исполнительной системы, миграционной полиции, управлений криминальной информации и контроля, участковыми инспекторами и начальниками линейных пунктов полиции положений Инструкции с принятием зачетов;
2) ежеквартальную сверку учетов административной и миграционной служб, а также анализ состояния и результатов работы служб и подразделений по борьбе с рецидивной преступностью, изучение причин и условий, способствующих совершению рецидивных преступлений, с рассмотрением на оперативных совещаниях;
3) ведение участковыми инспекторами полиции, имеющими соответствующий допуск, оперативно-наблюдательных дел в отношении лиц, состоящих под административным надзором;
4) обеспечить:
а) старших патрульных нарядов, заступающих на охрану общественного порядка, списками лиц, состоящих под административным надзором и подпадающих под действие Закона, с целью выявления с их стороны нарушений правил надзора и установленных ограничений;
б) заведение на лиц, подпадающих под действие Закона, необходимых учетных материалов, осуществление комиссионной проверки обоснованности их заведения, полноты и результатов профилактической работы;
в) при планировании комплексных мероприятий по борьбе с рецидивной преступностью их согласование с судами, прокуратурой;
г) активное использование оперативно-розыскных возможностей в наблюдении за особо опасными рецидивистами, поднадзорными и лицами, подпадающими по признакам судимости под действие Закона об административном надзоре, - для своевременного получения информации о замышляемых, подготавливаемых или совершенных этими лицами преступлениях, предупреждения и пресечения их преступной деятельности, розыска лиц, уклоняющихся от административного надзора;
д) ежеквартальный анализ состояния работы по надзору за особо опасными рецидивистами, поднадзорными и лицами, в отношении которых может быть установлен административный надзор, разработку и осуществление на этой основе дополнительных мер по повышению оперативной осведомленности о поведении и образе жизни указанных лиц, с использованием в полной мере информации подразделений КУИС;
е) проведение тщательных служебных расследований по каждому факту совершения умышленного преступления лицом, находящимся под административным надзором, или особо опасным рецидивистом; выявление недостатков в осуществлении административного надзора и контроля за этими лицами; принятие мер к их устранению и повышению эффективности работы по предупреждению повторных преступлений со стороны ранее судимых лиц.

3. Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi (И.Н. Посмаков):
1) Түзеу мекемелерiнен босатылған адамдар туралы хабарламаларға қалалық iшкi iстер бөлiмдерiнен жауаптардың дер кезiнде және толық келiп түсуiн бақылауды күшейтсiн. Дер кезiнде шаралар қолдану үшiн анықталған кемшiлiктер туралы облыстар IIБ-нiң әкiмшiлiк полиция басқармаларына (бөлiмдерiне) жүйелi түрде хабарлап отырсын;
2) Сотталғандарды түзеу және қайта тәрбиелеу процесiнде олардың туысқандары мен жақындарын, дiни ұйымдарды, олар сотталғанға дейiн еңбек еткен еңбек ұжымдарын кеңiнен тартсын.
4. Жедел-техникалық қызмет департаментi (Қ.Е. Тәженов) аса қауiптi рецидивистердiң орталықтандырылған есебiн қамтамасыз етсiн.
5. Облыстар IIБ-нiң Тылдық қамтамасыз ету басқармалары, Iшкiiсминiнiң Тыл департаментi (В.И. Юденко) құжаттардың бланкiлерiн қосымшаларға сәйкес әзiрленуiн қамтамасыз етсiн.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде  мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.
7. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң Әкiмшiлiк полиция департаментiне, Криминалдық полиция департаментiне, Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiне, Көшi-қон полициясы департаментiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрi -
Iшкi әскерлер қолбасшысы
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң
2000 жылғы "___"____________
N___бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының                Қазақстан Республикасының
Бас Прокуратурасымен                           Жоғарғы Сотымен
"КЕЛIСIЛГЕН"
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған
адамдарға әкiмшiлiк қадағалау орнату мен оны
жүзеге асыру тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарының бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға әкiмшiлiк қадағалау орнату мен оны жүзеге асыру тәртiбiн реттейдi.
2. Әкiмшiлiк қадағалау бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар (бұдан әрi - қадағаланушылар) тарапынан құқыққа қарсы iс-әрекеттердi ескерту мақсатында олардың мiнез-құлқын қадағалау және қажеттi тәрбиелiк ықпал көрсету үшiн сот қаулысы негiзiнде бекiтiледi.
Әкiмшiлiк қадағалау рецидивтi қылмысты ескертудiң нысаны ретiнде заңдылықты, азаматтардың құқықтары мен бостандықтары кепiлдiктерiн сақтау негiзiнде iске асырылады.
Оны жүзеге асыру кезiнде iшкi iстер органдары қадағалаудағыларға қатысты қажеттi алдын алу мен жедел-iздестiру iс-шараларын "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкiмшiлiк қадағалау туралы"  Z960028_  Заңмен (бұдан әрi - Заң) көзделген қадағалау тәртiптерi мен белгiленген шектеулердi қолданумен бiрiктiре отырып жүргiзедi.

3. КУИС (Посмаков И.Н.):
1) усилить контроль за своевременным и полным поступлением из ГОРОВД ответов на сообщения об освобождаемых из исправительных учреждений лиц. Систематически информировать управления (отделы) административной полиции УВД областей и городов о выявленных недостатках для своевременного принятия мер;
2) шире привлекать в процесс исправления и перевоспитания осужденных их родственников и близких, религиозные организации, трудовые коллективы, где они работали до осуждения.
4. Департаменту оперативно-технической службы (Таженов К.Е.) обеспечить централизованный учет особо опасных рецидивистов.
5. Управлениям тылового обеспечения УВД областей, Департаменту тыла МВД (Юденко В.И.) обеспечить изготовление бланков документации в соответствии с приложениями.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ДАП, ДКП, КУИС, ДМП МВД Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждена
приказом МВД
Республики Казахстан
от 4 августа 2000 года N 436
"Согласовано"
Генеральная прокуратура                               Верховный Суд
Республики Казахстан                              Республики Казахстан
Инструкция
о порядке установления и осуществления административного
надзора за лицами, освобожденными из мест лишения свободы
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция регламентирует порядок установления и осуществления органами внутренних дел Республики Казахстан административного надзора за лицами, освобожденными из мест лишения свободы.
2. Административный надзор устанавливается на основании постановления судьи для наблюдения за поведением лиц, освобожденных из мест лишения свободы (в дальнейшем - поднадзорные), с целью предупреждения противоправных деяний с их стороны и оказания необходимого воспитательного воздействия.
Административный надзор как форма предупреждения рецидивной преступности реализуется на основе соблюдения законности, гарантии прав и свобод граждан.
При его осуществлении органы внутренних дел проводят в отношении поднадзорных необходимые профилактические и оперативно-розыскные мероприятия, сочетая их с применением правил надзора и установленных ограничений, предусмотренных Законом Z960028_ "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" (в дальнейшем - Закон).

3. Iшкi iстер органдары қызметтерiнiң әкiмшiлiк қадағалауды орнату және оны жүзеге асыру жөнiндегi құқықтары мен мiндеттерi қолданыстағы заңдармен, осы Нұсқаулықпен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң басқа да нормативтiк кесiмдерi анықталады.
Әкiмшiлiк қадағалауды орнату мен оны жүзеге асыруды қамтамасыз ететiн iшкi iстер органдарының қызметтерi мынадай негiзгi функцияларды атқарады:
1) Түзеу мекемелерi аса қауiптi рецидивистердi, криминалдық топ мүшелерi және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған кезде әкiмшiлiк қадағалауға алынуға жататын басқа адамдарды есепке алудың толықтығын, олардың түзеу мекемелерiнде болған кезеңдегi мiнез-құлқы туралы мәлiметтер жинауды; көрсетiлген адамдарға әкiмшiлiк қадағалау орнатудың қажеттiлiгi туралы сотқа материалдар мен дәлелдi ұсыныстар әзiрлеудi; босатылған адамдарға әкiмшiлiк қадағалау орнату туралы қаулыларды және басқа да материалдарды олардың таңдап алған тұрғылықты жерлерiндегi iшкi iстер органдарына, ал аса қауiптi рецидивистер мен бұрын сотталған адамдарға ақпараттық-iздеу карталарын - облыстар IIБ-нiң Жедел техникалық бөлiмдерiне (бұдан әрi - ЖТҚБ) дер кезiнде жiберудi; адамдардың тiзiлген санаттарын тұрмыстық және жұмысқа орналастыру мәселелерiн алдын ала шешу жөнiнде мемлекеттiк жұмыспен қамту қызметiмен өзара iс-әрекет жасауды қамтамасыз етедi.
2) Қылмыстық-атқару инспекциясы қадағалаудағыларды және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылатын басқа да адамдарды тұрмыстық және жұмысқа орналастыру мәселелерiн алдын ала шешу жөнiнде түзеу мекемелерiмен және мемлекеттiк жұмыспен қамту қызметiмен өзара iс-әрекет жасауды қамтамасыз етедi, оларға таңдап алған тұрғылықты жерi бойынша тұрмыстық және жұмысқа орналастыруда жәрдем көрсетедi.
3) Көшi-қон полициясының қызметкерлерi дер кезiнде жеке куәлiктердiң (қажет болғанда) берiлуiн, қадағалаудағыларды және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған басқа да адамдарды тiркеудi қамтамасыз етедi; N 17 нысанды есепке алу карточкалары бойынша осы адамдардың есебiн жүргiзедi, N 18 нысандағы рапортпен iшкi iстер органының бастығын хабардар етедi және тиiстi нұсқаулар алғаннан кейiн рапорттың бiрiншi данасын ол қызмет көрсететiн аумақта аталған адам тiркелетiн полицияның учаскелiк инспекторына (бұдан әрi - учаскелiк инспектор), ал екiншi данасын қылмыстық-атқару инспекциясына тапсырады.
4) Учаскелiк инспекторлар қылмыстық-атқару инспекцияларының қызметкерлерiмен бiрлесе отырып, қадағалаудағылардың және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылатын басқа да адамдардың келiп жетуiне, тiркелуiне бақылау жасайды; негiздер болған жағдайда сотты болудың формальды белгiлерi бойынша Заң ықпалына түсетiн адамдарға әкiмшiлiк қадағалау орнату үшiн материалдар ресiмдейдi; қадағалаудағылардың әкiмшiлiк қадағалау ережелерiн және оларға белгiленген шектеулердi сақтауын бақылайды; әкiмшiлiк қадағалауды жүзеге асыруға қоғамдық ұйымдардың өкiлдерiн тартады; қадағалаудағылар тарапынан болатын құқық бұзушылықтарды ескерту мен олардың жолын кесу жөнiндегi шаралар қолданады, қадағалаудағылардың және сотты болудың формальды белгiлерi бойынша Заң ықпалына түсетiн адамдардың қылмыстық байланыстары мен пиғылдарын анықтайды; олар ойластырып және әзiрлеп жатқан қылмыстарды ескерту шараларын қолданады; бұрын сотты болғандарға АIК (ақпараттық-iздеу карточкалары), коррекция парақтарын толтырады және оларды IIБ ЖТҚ-ның КАжББ-ға жiбередi, оған қоса бас бостандығынан айыру орындарынан келгендерге (N 6 қосымша) байланыс кесiндемесiн толтырады.

3. Права и обязанности служб органов внутренних дел по установлению и осуществлению административного надзора определяются действующим законодательством, настоящей Инструкцией, а также другими нормативными актами МВД Республики Казахстан.
Службы органов внутренних дел, обеспечивающие установление и осуществление административного надзора, выполняют следующие основные функции:
1) Исправительные учреждения обеспечивают полноту учета особо опасных рецидивистов, членов криминальных групп и лиц, подпадающих по формальным признакам судимости под действие Закона, сбор сведений об их поведении в период нахождения в исправительном учреждении; подготовку материалов и мотивированных представлений в суд о необходимости установления административного надзора за указанными лицами; своевременное направление постановлений об установлении административного надзора и других материалов на освобождаемых лиц в органы внутренних дел по избранному ими месту жительства, а информационно-поисковых карт на особо опасных рецидивистов - в отделы технической службы (далее - ОТС) ГУВД, УВД областей; взаимодействие с государственной службой занятости по предварительному решению вопросов бытового и трудового устройства перечисленных категорий лиц.
2) Уголовно-исполнительная инспекция обеспечивает взаимодействие с исправительными учреждениями и государственной службой занятости по предварительному решению вопросов бытового и трудового устройства поднадзорных и других лиц, освобождаемых из мест лишения свободы по избранному месту жительства.
3) Работники миграционной полиции обеспечивают своевременную выдачу удостоверений личности /при необходимости/, регистрацию поднадзорных и других лиц, освобождаемых из мест лишения свободы; ведут учет этих лиц по карточкам учета формы N 17, информируют рапортом по форме N 18 начальника органа внутренних дел и после получения соответствующих указаний передают первый экземпляр рапорта участковому инспектору полиции (в дальнейшем - участковый инспектор), на территории обслуживания которого регистрируется указанное лицо, а второй - в уголовно-исполнительную инспекцию.
4) Участковые инспектора совместно с работниками уголовно- исполнительной инспекции осуществляют контроль за прибытием, регистрацией поднадзорных и других лиц, освобождаемых из мест лишения свободы; оформляют при наличии оснований материалы для установления административного надзора за лицами, подпадающими по формальным признакам судимостей под действие Закона; контролируют соблюдение поднадзорными правил административного надзора и установленных им ограничений; привлекают к осуществлению административного надзора представителей общественных формирований; принимают меры по предупреждению и пресечению правонарушений со стороны поднадзорных, выявляют преступные связи и намерения поднадзорных и лиц, подпадающих по формальным признакам судимости под действие Закона; принимают меры к предупреждению замышляемых и подготавливаемых ими преступлений; заполняют на ранее судимых ИПК (информационно-поисковые карточки), листки коррекции и направляют их в УКИ и К ОТС ГУВД, УВД, а также заполняют схему связи освобожденного из мест лишения свободы (Приложение N 6).

5) Iшкi iстер органдарының қабылдау-тарату орындары, медициналық айықтырғыштары, кезекшi бөлiмдерi әр түрлi құқық бұзушылықтар үшiн ұсталған адамдардың арасынан қадағалаудағыларды және сотты болудың формальды белгiлерi бойынша Заң ықпалына түсетiн адамдарды анықтайды; тәулiк ағымында бұл адамдардың тұрғылықты жерлерiндегi iшкi iстер органдарына олар жасаған құқық бұзушылықтар туралы, оның iшiнде ұсталған қадағаланушылар, әкiмшiлiк қадағалаудан жалтарушылар туралы хабарлап отырады.
6) Анықтау мен тергеудi жүргiзушi адамдар қадағаланушылар немесе сотты болудың формальды белгiлерi бойынша Заң ықпалына түсетiн адамдар жасаған қылмыстарды тергеу кезiнде олардың қылмыс жасауына ықпал ететiн себептер мен жағдайларды, сондай-ақ әкiмшiлiк қадағалауды дер кезiнде тағайындамаудың және одан жалтарған адамдарды iздестiрмеудiң себептерiн анықтайды; көрсетiлген адамдардың тұрғылықты мекенi бойынша iшкi iстер органдарының бастықтарына әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау және жүзеге асыру жөнiндегi жұмыста анықталған кемшiлiктер бойынша ұсыным енгiзедi.
7) Криминалды полиция қызметi қадағаланушының әкiмшiлiк қадағалау ықпалына формальды түсетiн адамдардың, криминалдық топтар мүшелерiнiң қылмыстық байланыстарын, пиғылдарын анықтайды, олар ойластырып және дайындап жатқан қылмыстарды ескертуге учаскелiк инспекторлармен бiрiге отырып шаралар қолданады.
2. Бас бостандығынан айыру орындарында әкiмшiлiк
қадағалауды тағайындаудың негiздерi мен тәртiбi
4. Әкiмшiлiк қадағалау бас бостандығынан айыру орындарында Заңның "а" және "б" тармақтарға сәйкес соттар аса қауiптi рецидивист деп танылған және ауыр қылмыстары үшiн бас бостандығынан айыруға сотталған немесе қасақана жасаған қылмыстары үшiн бас бостандығынан айыруға екi және одан да көп рет сотталған жасы кәмелетке толған адамдарға қатысты, егер жаза өтеу кезiнде олардың мiнез-құлықтары, олардың түзелу жолына түсудi қаламайтындығы және қоғам үшiн қауiптi болып қала беретiндiгi дәлелдеген жағдайда тағайындалады.
Түзелу жолына түсуге табанды қарсылық деп адамның жаза өтеу режимiн жүйелi түрде бұзуын көрсететiн тұрақты терiс мiнез-құлықты және олардың тәрбие ықпалының шараларын елемеудi түсiндiредi. Мiнез-құлықтың тұрақты терiс бағытта болуына бас бостандығынан айыру орындарынан босатылу сәтiне үш және одан да көп немесе алынып тасталмаған жазалардың, олардың iшiнде айыптылық оқшаулау орындарына немесе камералық үлгiдегi үй-жайларға ауыстыру куәлiк болып табылады.
5. Босатылған адамдарға әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау мақсатында түзеу мекемесiнiң қызметкерлерi мынадай функцияларды орындайды:

5) Приемники-распределители, медицинские вытрезвители, дежурные части органов внутренних дел выявляют среди задержанных за различные правонарушения, поднадзорных и лиц, подпадающих по формальным признакам судимости под действие Закона; в течение суток информируют органы внутренних дел по месту жительства этих лиц о допущенных ими правонарушениях, в том числе о задержании поднадзорных, уклоняющихся от административного надзора.
6) Лица, ведущие дознание и следствие, выявляют при расследовании преступлений, совершенных поднадзорными или лицами, подпадающими по формальным признакам судимости под действие Закона, причины и условия, способствующие совершению ими преступлений и вносят начальникам органов внутренних дел по месту жительства указанных лиц представления по выявленным недостаткам в работе по установлению и осуществлению административного надзора.
7) Служба криминальной полиции выявляет преступные связи, намерения поднадзорных и лиц, формально подпадающих под действие Закона об административном надзоре, членов криминальных групп, принимают меры к предупреждению замышляемых и подготавливаемых ими преступлений, и раскрытию в случае их совершения.
2. Основания и порядок установления административного
надзора в местах лишения свободы
4. Административный надзор в местах лишения свободы, в соответствии с пунктами "а" и "б" статьи 2 Закона, устанавливается в отношении совершеннолетних лиц, признанных судами особо опасными рецидивистами и осужденных к лишению свободы за тяжкие преступления или осужденных два и более раза к лишению свободы за умышленные преступления, если во время отбывания наказания их поведение свидетельствовало, что они упорно не желают встать на путь исправления и остаются опасными для общества.
Под упорным нежеланием встать на путь исправления понимается устойчивое отрицательное поведение лица, выражающееся в систематическом нарушении режима отбывания (содержания) наказания и игнорирование им мер воспитательного воздействия. Свидетельством, устойчивой отрицательной направленности поведения, является наличие неоднократных, трех и более непогашенных или неснятых взысканий к моменту освобождения из мест лишения свободы, в числе которых водворение в штрафной изолятор или перевод в помещение камерного типа.
5. В целях установления за освобождаемыми лицами административного надзора работники исправительного учреждения выполняют следующие функции:

1) Арнайы бөлiмдер - әкiмшiлiк қадағалауға алуға жататын түзеу мекемесiнен босатылуына үш ай қалғанда ол туралы мәлiметтердi тәрбие, жедел және режимдiк аппараттарға бередi, мiнездемелерде көрсетiлген жазалар мен көтермелеудiң болуы туралы мәлiметтердiң олардың iс қағаздары материалдарымен сәйкестiлiгiн салыстырады, үкiмнiң көшiрмесiн режим бөлiмiне бередi, босату туралы анықтамаларда "Қадағалау тағайындалған" деген мөртабан қойылады, комиссия отырыстарының хаттамаларын жүргiзедi.
Әкiмшiлiк қадағалауға алынбаған, бiрақ сотты болудың формальды белгiлерi бойынша Заң ықпалына түсетiн адамдар босатылған кезде босату туралы анықтамаларда "Қадағалауға жатады" деген мөртабан қойылады.
2) Жедел бөлiмдер - түзеу мекемесiнiң басқа да қызметтерiнiң бiрге босатылатын адамдар туралы, оның iшiнде сотты болудың формальды белгiлерi бойынша Заң ықпалына түсетiндер туралы ақпаратты жинау жөнiндегi iс-шараларды жүргiзедi, олар туралы қажеттi мәлiметтердi iшкi iстер органына жолдайды.
3) Режимдiк бөлiмдер - арнайы және жедел бөлiмдерден, топ бастықтарынан тиiстi материалдарды алып және зерттеп бiлген соң, Заңның 2-бабындағы "б" тармағында көрсетiлген адамдарға қатысты түзеу мекемесінің, тұрақты іс-әрекеттегi комиссияға берiлетiн түзелу жолына түсуге сотталғандардың табанды түрде қарсылық көрсетуi жөнiнде куәлiк ететiн материалдарды дайындайды; әкiмшiлiк қадағалауға алынған және сотты болудың формальды белгiлерi бойынша Заң ықпалына түсетiн адамдарға қажеттi материалдарды iшкi iстер органдарына жiбередi; әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау туралы қаулыларды тiркеу журналын жүргiзедi (1-қосымша); сотталған адамның босатылуынан бiр ай бұрын оған тұлғаның ақпараттық-iздеу карточкасын толтырады және фотосуретiн, үкiмнiң көшiрмесiмен бiрге таңдап алған тұрғылықты жерi бойынша iшкi iстер органына жолдайды. Аса қауiптi рецидивистерге есепке алу құжаттары (АIК - 2 данада, фотосурет - 3 данада) жаза өтеу мерзiмiнiң аяқталуынан жиырма күн бұрын таңдап алған тұрғылықты жерi бойынша IIБ ЖТК ҚАжББ-ға жiбередi.
4) Топ бастықтары - заңның 2-бабындағы "а" және "б" тармақшаларында көрсетiлген босатылатын адамдарға әкiмшiлiк қадағалауды тағайындаудың мақсатқа сәйкестiлiгi туралы дәлелдi қорытындылары бар мiнездемелердi жазады; мiнездемемен түзеу мекемесi бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары, жедел және режимдiк бөлiмдердiң бастықтары келiседi және оларды мекеме бастығы бекiтедi.
5) Сотталғандарды тұрмысқа және еңбекке орналастыру жөнiндегi аға инспекторлар - босатылғандардың таңдап алған тұрғылықты мекенi бойынша оларды тұрмысқа және еңбекке орналастыру мәселелерi бойынша мемлекеттiк еңбекпен қамту қызметiмен және iшкi iстер органдарымен хат алмасып тұрады.

1) Специальные отделы - за три месяца до освобождения лица из исправительного учреждения, подлежащего взятию под административный надзор, передают сведения о нем в воспитательные, оперативные и режимные аппараты, сверяют соответствие сведений о наличии взысканий и поощрений, указанных в характеристиках, с материалами их личных дел, передают выписки из приговоров в режимные отделы; в справках об освобождении проставляют штамп "Установлен надзор", ведут протоколы заседаний комиссий.
При освобождении лиц, не взятых под административный надзор, но подпадающих по формальным признакам судимости под действие Закона, в справках об освобождении проставляется штамп "Подпадает под надзор".
2) Оперативные отделы - совместно с другими службами исправительного учреждения проводят мероприятия по сбору информации об освобождаемых лицах, в том числе о подпадающих по формальным признакам судимостей, под действие Закона, направляют необходимые сведения о них в органы внутренних дел.
3) Режимные отделы - после получения и изучения соответствующих материалов из специальных и оперативных отделов, от начальников отрядов готовят в отношении лиц, указанных в пункте "б" статьи 2 Закона, материалы, свидетельствующие об упорном нежелании осужденных встать на путь исправления, которые передают в постоянно действующую комиссию исправительного учреждения; высылают в органы внутренних дел необходимые материалы на лиц, взятых под административный надзор и по формальным признакам судимости подпадающих под действие Закона; ведут журнал регистрации постановлений об установлении административного надзора (приложение 1); за месяц до освобождения осужденного заполняют на него информационно-поисковую карточку, которую с фотографией и копией приговора направляют в орган внутренних дел по избранному месту жительства. Учтенные документы на особо опасных рецидивистов (ИПК - в 2-х экземплярах, фотография - в 3-х экземплярах, копии приговора) за двадцать дней до окончания срока отбывания наказания, направляются в УКИ и К ОТС ГУВД, УВД по избранному месту жительства.
4) Начальники отрядов составляют характеристики на освобождаемых лиц, указанных в подпункте "а" и "б" статьи 2 Закона, с мотивированными выводами о целесообразности установления административного надзора; согласовывают характеристики с заместителем начальника исправительного учреждения по воспитательной работе, начальниками оперативного и режимного отделов, и утверждают начальником учреждения.
5) Старшие инспектора по трудовому и бытовому устройству осужденных ведут переписку с государственной службой занятости и органами внутренних дел, по избранному месту жительства лиц, освобождаемых от наказания по вопросам их бытового и трудового устройства.

5. Заңның 2-бабындағы "б" тармақшасында көрсетiлген адамдардың материалдары босатылған, сондай-ақ осы адамдардың жаза өтеу мезгiлiндегi мiнез-құлқын сипаттайтын түзеу мекемелерiнiң қызметкерлерi шақырылатын тұрақты жұмыс iстейтiн комиссияның отырысында қаралады.
6. Комиссия материалдарды қарап және босатылған адамның мiнез-құлқы, түзелу жолына түсуге оның табанды түрде қарсылығы туралы куәлiк етедi деген қорытындыға келiп, бұл адамдарға әкiмшiлiк қадағадалауды тағайындау туралы өтiнiштi қозғайды.
Комиссия отырысы хаттамамен рәсiмделедi, оған отырыс төрағасы мен хатшы қол қояды.
7. Түзеу мекемесiнiң бастығы, Заңның 2-бабындағы "а" және "б" тармақшаларында көрсетiлген адамдардың босатылуына бiр ай қалғанға дейiнгi уақыттан кешiктiрмей, әкiмшiлiк қадағалауды тағайындаудың қажеттiлiгi туралы сотқа дәлелді ұсыным жолдайды.
Ұсынымға сотталғанның түзеу жолына тұруға табанды қарсылығы туралы куәлік ететін материалдар қоса беріледі.
8. Заңның 2-бабындағы "а" және "б" тармақшаларында көрсетілген адамдарға қатысты әкімшілік қадағалауды алты айдан бір жылға дейінгі мерзімге түзеу мекемесінің орналасқан жері бойынша соттың отырысында аудандық (қалалық) сот өзі ғана тағайындайды.
Соттың отырысына оған қатысты әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау туралы ұсыным енгiзiлген адам жеткiзiледi, оның өтiнiшi бойынша қорғаушы, ұсыным енгiзген мекеменiң өкiлi, бастығы шақырылады.
Мәселенi қарау ұсынымның және онымен бiрге келiп түскен материалдардың мазмұнын баяндаудан басталады, одан кейiн сот отырысына келген адамдардың түсiнiктемелерi тыңдалады.
Сот iстi қарағаннан кейiн шешiм қабылдау үшiн кеңестiк бөлмеге шығады, қаулы отырыс залында жарияланады.
Соттың қаулысы үш данадан құралады, оның екеуi сотталғанның түзелу жолына түсуге табанды түрдегi қарсылығы туралы куәлiк ететiн материалдармен бiрге атқару үшiн түзеу мекемесiнiң бастығына жолданады.
9. Әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау туралы түзеу мекемесiне атқару үшiн келiп түскен соттың қаулысы келiп түскен күнi хатшылықта (кеңседе), ал одан соң әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау туралы қаулыны тiркеу журналына тiркелуi тиiс.
10. Сотталған адамның түзеу мекемесiнен босатылар кезiнде оған әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау туралы қаулы жарияланады. Сотталғанға бiр уақытта таңдап алған тұрғылықты жерiне белгiленген мерзiмде келмегенi үшiн, сондай-ақ әкiмшiлiк қадағалаудан жалтару мақсатында олардың тұрғылықты жерiнен өздігінен кетiп қалғаны үшiн жауапкершiлiк шаралары түсіндіріледі.
Адам әкiмшiлiк қадағалауды орнату туралы қаулыға қол қоюдан бас тартқан жағдайда ТМ бастығы режимдiк бөлiмнің қызметкерлерiн және отряд бастығын қатыстыра отырып тиiстi жазба жасайды.

5. Материалы на лиц, указанных в подпункте "б" статьи 2 Закона рассматриваются на заседании постоянно действующей комиссии, куда приглашаются освобождаемые, а также работники исправительного учреждения, которые могут охарактеризовать поведение данных лиц в период отбывания наказания.
6. Комиссия, рассмотрев материалы и придя к выводу, что поведение освобождаемого свидетельствует о его упорном нежелании встать на путь исправления, принимает решение о возбуждении ходатайства об установлении за этим лицом административного надзора.
Заседание комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем и секретарем.
7. Начальник исправительного учреждения, не позднее, чем за месяц до освобождения лиц, указанных в подпунктах "а" и "б" статьи 2 Закона, направляет в суд мотивированное представление о необходимости установления административного надзора (приложение 2).
К представлению прилагаются материалы, свидетельствующие об упорном нежелании осужденного встать на путь исправления.
8. Административный надзор в отношении лиц, указанных в подпунктах "а" и "б" статьи 2 Закона устанавливается в судебном заседании единолично судьей районного (городского) суда по местонахождению исправительного учреждения, сроком от шести месяцев до одного года.
В судебное заседание доставляется лицо, в отношении которого внесено представление об установлении административного надзора, по его ходатайству - приглашается защитник, а также представитель учреждения, начальник которого внес представление.
Рассмотрение вопроса начинается докладом представления и поступивших вместе с ним материалов, после чего заслушиваются объяснения лиц, явившихся в судебное заседание.
После рассмотрения дела судья выходит в совещательную комнату для принятия решения, в зале заседаний оглашается постановление.
Постановление судьи составляется в трех экземплярах, два из которых, вместе с материалами, свидетельствующими об упорном нежелании осужденного встать на путь исправления, направляются для исполнения начальнику исправительного учреждения.
9. Постановление судьи об установлении административного надзора, поступившее для исполнения в исправительное учреждение, должно быть зарегистрировано в секретариате /канцелярии/ в день поступления, а затем в журнале регистрации постановлений об установлении административного надзора.
10. При освобождении осужденного из исправительного учреждения ему объявляется постановление об установлении административного надзора. Одновременно освобождаемому разъясняется уголовная ответственность за неприбытие в установленный срок к избранному месту жительства, а также за самовольное оставление им места жительства, с целью уклонения от административного надзора.
В случае отказа лица от подписи в постановлении об установлении административного надзора начальником исправительного учреждения в присутствии работника режимного отдела и начальника отряда делается соответствующая запись.

11. Қадағалаудағы адамды, бас бостандығынан айыру орнынан босатар алдында, түзеу-мекемесiнiң әкiмшiлiгi, соттың әкiмшiлiк қадағалау орнату туралы қаулысымен қоса оның келiп жететiн мерзiмi көрсетiлген ескерту қағазын босатылған адамның таңдаған тұрғылықты жерiндегi iшкi iстер органына жiбередi.
3. Iшкi iстер органдарында әкiмшiлiк
қадағалауды ұйымдастыру
12. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған кезде әкiмшiлiк қадағалауға алынған адамға шектеу орнату тәртiбi:
1) Iшкi iстер органының бастығы немесе оның орынбасары түзеу мекемесiнен жазасын өтеген адамға қатысты әкiмшiлiк қадағалау орнату туралы қаулыны алған соң, ол қаулыны қадағалауға алынған адам тұратын учаскенiң учаскелiк инспекторына тапсырады және оған қадағалауға алынған адамның таңдаған тұрғылықты жерiне келуiне бақылау жасауды ұйымдастыруды тапсырады.
Әкiмшiлiк қадағалау iсiн жүргiзуге әкiмшiлiк қадағалауды орнату туралы қаулысы негiз болады.
2) Әкімшілік қадағалау орнату туралы қаулыны алған учаскелiк инспектор бас бостандығынан айыру орнынан келген адаммен әңгiмелеседi, бас бостандығынан айыру орнынан алынған Т-АIК көрсетiлген деректердiң дұрыстығын салыстырады, оны тұрғылықты мекен-жайының тiркеу ережесiн сақтау жөнiндегi жауапкершiлiк туралы ескертедi, қадағаланушының дер кезiнде тiркеуге тұруын бақылайды және Заңның 7 бабында қарастырылғандай шектеулер орнату жөнiнде iшкi iстер бөлiмiнiң бастығына өз ұсыныстарын баяндайды.
IIББ, IIБ ЖТҚ КажББ-на (Криминалдық ақпарат және бақылау басқармасына) тiркеу орны, қажеттi жағдайда нақты тұрып жатқан жерi, басқа да өзгерiстер: сырт келбетi, татуировкалары және т.б. көрсетiлген коррекция парағын жiбередi.
3) Аса қауiптi рецидивист деп танылған қадағаланушыға үш күн мерзiм iшiнде жазбаша хабарлама дайындайды және оны IIБ ЖТҚ КажББ-ға жiбередi (N 19 қосымша).
4) Iшкi iстер органының бастығы қадағаланушыға шектеу орнату туралы ұсыныс (N 3 қосымша) жасайды және оны он күндiк мерзiм iшiнде қарауға жататын сотқа үш күн iшiнде жiбередi. Соттың шектеу орнату туралы қаулысы үш данада жасалады, оның екеуi орындау үшiн iшкi iстер органының бастығына жiберiледi.
5) Iшкi iстер органының бастығы учаскелiк инспекторды қатыстыра отырып қадағаланушыға әкiмшiлiк қадағалау тәртiбiн, оның мiндеттерi мен қадағалаудың тәртiбi мен шектеуiн бұзғаны, сондай-ақ олардың қадағалаудан жалтару мақсатымен тұрғылықты жерiн өз бетiмен тастап кеткенi үшiн жауапкершiлiктi түсiндiредi.
6) Қадағалаушыға шектеу орнатылған соң учаскелiк инспектор оған әкiмшiлiк қадағалау iсiн (N 4 қосымша) ресiмдейдi, журналдың бiрiншi бөлiмiнде әкiмшiлiк қадағалау iсiн және iшкi iстер органы қызмет көрсететiн аумаққа келген қадағаланушыны тiркеу (5-қосымша); қадағаланушыға күзету карточкасын (8-қосымша) толтырады және оны облыстық мекен-жай бюросына жiбередi.
Әкiмшiлiк қадағалау iсi iшкi iстер органының үй-жайында сақталады, мұндай жағдайда әкiмшiлiк қадағалау iсiн жүргiзу участкелiк инспекторларға жетекшiлiк ететiн әкiмшiлiк қызмет бөлiмшесi инспекторларының бiрiне жүктеледi. Iшкi iстер органы бастығының немесе оның орынбасарының ұйғарымы бойынша әкiмшiлiк қадағалау iсi учаскелiк инспектордың үй-жайында сақтауға болады, егер сақтау ережесi бұзылмаған жағдайда.

11. Перед освобождением из мест лишения свободы лиц, в отношении которых установлен административный надзор, администрация исправительного учреждения направляет в орган внутренних дел по избранному месту жительства поднадзорного постановление судьи об установлении административного надзора, с уведомлением о времени прибытия осужденного.
3. Организация административного надзора в
органах внутренних дел
12. Порядок установления ограничений лицам, взятым под административный надзор при освобождении из мест лишения свободы:
1) Начальник органа внутренних дел или его заместитель, получив из исправительного учреждения постановление об установлении административного надзора в отношении лица, отбывшего наказание, передает данное постановление участковому инспектору, на участке которого будет проживать поднадзорный и поручает ему организовать контроль за прибытием поднадзорного к избранному месту жительства.
Постановление об установлении административного надзора является основанием для заведения дел административного надзора.
2) Участковый инспектор, получивший постановление об установлении административного надзора, беседует с прибывшим из мест лишения свободы поднадзорным, сверяет достоверность данных, указанных в полученной из мест лишения свободы ИПК-ЛЦ, предупреждает его о соблюдении правил регистрации по месту жительства, контролирует своевременность регистрации поднадзорного и докладывает начальнику органа внутренних дел свои предложения об установлении ограничений, предусмотренных ст.7 Закона.
В УКИ и К ОТС ГУВД, УВД направляет листок коррекции, в котором указывает место регистрации, в необходимых случаях: место фактического проживания, изменения внешности, татуировки и т.д.
3) На поднадзорного, признанного особо опасным рецидивистом, в трехдневный срок готовит письменное уведомление и направляет в УКИ и К ОТС ГУВД, УВД (приложение 19).
4) Начальник органа внутренних дел выносит представление об установлении ограничений поднадзорному (приложение N 3) и в трехдневный срок направляет его в суд, которое подлежит рассмотрению. Постановление судьи об установлении ограничений составляется в трех экземплярах, два из которых направляются для исполнения начальнику органа внутренних дел.
5) Начальник органа внутренних дел в присутствии участкового инспектора разъясняет поднадзорному правила административного надзора, его обязанности и ответственность за нарушение правил и ограничений надзора, а также за самовольное оставление им места жительства с целью уклонения от надзора.
6) После установления поднадзорному ограничений участковый инспектор оформляет на него дело административного надзора (приложение 4), которое учитывает в первой части журнала регистрации дел административного надзора и поднадзорных, прибывших на территорию обслуживания органа внутренних дел (приложение 5); заполняет на поднадзорного сторожевую карточку (приложение
8) и направляет ее в областное адресное бюро.
Дела административного надзора хранятся в служебном помещении органа внутренних дел, в этом случае ведение дел административного надзора возлагается на одного из инспекторов отделения административной службы по руководству участковыми инспекторами. По распоряжению начальника органа внутренних дел или его заместителя дела могут храниться, при соответствии условий хранения, в служебном помещении участкового инспектора полиции.

7) Түзеу мекемесiнен жазасын өтеген қадағаланушыға қатысты әкiмшiлiк қадағалау орнату туралы қаулы келмеген немесе қадағаланушы босату туралы анықтамада көрсетiлген тұрғылықты жерге емес, басқа жерге келген (әкiмшiлiк қадағалаудан жалтару ойы болмаған) жағдайда мұндай адам нақты тұратын учаскедегi инспектор үш күн мерзiмнен кешiктiрмей ТМ-ге немесе қадағаланушы келуге тиiс iшкi iстер органына оған қатысты әкiмшiлiк қадағалау орнату туралы қаулыны жiберу туралы сұрау салады.
8) Әкiмшiлiк қадағалау, әдетте, қадағаланушының тұрғылықты жерi бойынша жүзеге асырылады. Егер қадағаланушы дәлелдi себептер бойынша аталған мекен-жайда тұра алмаса, iшкi iстер органының бастығы учаскелiк инспектордың мәлiмдемесi және қадағаланушының арызы бойынша оған қызмет көрсетушi аймақтың шегiндегi басқа жерде уақытша тұруға рұқсат бере алады.
9) Бұдан арғы барлық өзгерiстер, сондай-ақ қадағаланушының еңбекке орналасқаны туралы IIБ ЖТҚ КажББ коррекция парақшасы арқылы хабарланады.
4. Iшкi iстер органының материалы бойынша
әкiмшiлiк қадағалау орнату туралы және негiзi
13. Сотты болудың формальды белгiлерi бойынша заң ықпалына түсетiн адам таңдаған жерiне келген соң, мұндай адам келген учаскенiң учаскелiк инспекторы босатылған адаммен әңгiмелеседi, бас бостандығынан айыру орнынан алынған ақпараттық iздеу карточкасында көрсетiлген деректердiң дұрыстығын салыстырады және оны IIБ КАжББ-ға жібередi (егер бас бостандығынан айыру орнынан босатылған кезде босатылған адамға ақпараттық iздеу карточкасы (АIК) толтырылмаса, онда оны учаскелiк инспектор толтырады), оған тұрғылықты мекен-жайының тіркеу ережені сақтау жөніндегі жауапкершілік туралы ескертеді, босатылған соң құқыққа қарсы мінезқұлыққа жол бермеу туралы және қоғамдық тәртіпті бұзса немесе басқа да құқық бұзушылық жасаса, әкiмшiлiк қадағалау орнатылатыны жөнiндегi ескертулердi ресiмдейдi, және профилактикалық iс жүргiзедi.
Профилактикалық iс жүргiзуге босату туралы анықтамасы негiз болады.
Учаскелiк инспектор профилактикалық iске бас бостандығынан айыру орнынан босатылғаны туралы анықтаманың көшiрмесiн, сотты болу фактiсi бойынша түсiнiктеменi тiгедi, арнайы тексеру талаптарын толтырады және көшi-қон полициясынан келген N 18 нысанадағы мәлiмдемемен ҚСжАО-ға жiбередi. Сотталған жерiндегi сотқа үкiмнiң көшiрмесiн жiберу туралы сұрау салады. Адамның облыс (республика) шегiнен тыс жаңа тұрғылықты жерiне көшiп келгенi, бас бостандығынан айыруға сотталғаны не болмаса бас бостандығынан айыру орындарынан босаған күнiнен бастап үш жыл мерзiм өткен соң бұл туралы хабарлама алғаннан кейiн алып қоюға жататын күзету карточкасын толтырып, облыстық мекен-жай бюросына жiбередi, профилактикаланушы адамға бақылау карточкасын толтырады, ол iшкi iстер органы полицияның учаскелiк инспекторларына жетекшiлiк ететiн бөлiмше бастығында болатын бақылау карточкаларын тiркеу журналына тiркеледi.
Профилактикаланушы адамға ашылған бақылау карточкасының дәлелділігін iшкi iстер органының бастығы немесе оның қызмет бойынша орынбасары тексередi, ол туралы белгi жасалады. Бақылау карточкасы картотекаға орналастырылады, профилактикалық іс жинақтау ісіне қосылады.
Профилактикалық iс, профилактикалаушы адамның iс-әрекетi туралы хабарламалар жинап уақытылы жауапкершiлiкке тарту үшiн жүргiзiледi. Учаскелiк инспектор жоғарыда көрсетiлген есепте тұрған адамдардың қылмыстық ниеттерi немесе жасалған қылмыс туралы ақпарат алған кезде бұл туралы iшкi iстер органының бастығына немесе оның орынбасарына рапортпен хабарлауға мiндеттi.
Профилактикалық жұмысты өткiзу барысына бақылауды iшкi iстер органы бастығының қызмет бойынша орынбасары немесе полицияның учаскелiк инспекторларына басшылық жасау жөніндегі бөлімше жүзеге асырады. Олар тоқсан сайын профилактикалық істің және бақылау карточкаларының жүргізілуін тексереді, қажетті нұсқау береді.
Ақпараттық-іздеу карточкалары ІІБ ЖТҚ КАжББ-дан қайтарылған кезде ол профилактикалық іске орналастырылады.
Т-АIК болған кезде учаскелiк инспектор IIБ ЖТҚ КАжББ-ға коррекция парағын жiбередi, онда тiркеу орнын, қажет болған жағдайларда: шын мәнiнде тұратын жерiн, өзге өзгерiстер: сырт бейнесi, татуировкаларды және т.б. көрсетедi. Егер оның есепке қою сәтiнде оның жұмыс орны белгiсiз болса, онда есепте тұрған адамның жұмысқа орналасуы жөнiндегi бұл ақпарат келешекте коррекция парағымен IIБ ЖТҚ КАжББ-ға ұсынылады.
Келешектегi барлық өзгерiстер туралы IIБ ЖТҚ КАжББ коррекция парағымен хабардар етiледi. Есепте тұратын адам жаңа тұрғылықты жерге ауысқан кезде IIБ ЖТҚ КАжББ коррекция парағымен хабарланады, ал профилактикалық iс және Т-АIК ол тiркелуге мiндеттi жердегi iшкi iстер органына жiберiледi. Жаңа тұрғылықты жерде тiркеу кезiнде IIБ ЖТҚ КАжББ коррекция парағымен хабарланады.
Деректердiң автоматтандырылған банкiсiнде (бұдан әрi - ДАБ) есебiнде тұрған адам қылмыстық жауапқа тартылған жағдайда оған Т-АIК толтырылады.

7) В случае непоступления из исправительного учреждения постановления об установлении административного надзора в отношении поднадзорного, отбывшего наказание, либо прибытия поднадзорного на постоянное место жительство не по месту, указанному в справке об освобождении /при отсутствии умысла на уклонение от административного надзора/, участковый инспектор, на участке которого фактически проживает такое лицо, не позднее трехдневного срока готовит запрос о высылке из ИУ или органа внутренних дел, куда должен был прибыть поднадзорный, постановления об установлении в отношении его административного надзора.
8) Административный надзор осуществляется, как правило, по месту жительства поднадзорного. Если поднадзорный по уважительным причинам не может проживать по данному адресу, начальник органа внутренних дел, согласно рапорту участкового инспектора и заявления поднадзорного, может разрешить ему временное проживание в другом месте, в пределах обслуживаемой территории ГОРОВД.
9) О всех дальнейших изменениях, а также о трудоустройстве поднадзорного УКИ и К ОТС ГУВД, УВД информируется листком коррекции.
4. Основания и порядок установления административного
надзора по материалам органа внутренних дел
13. По прибытии к избранному месту жительства лица, подпадающего по формальным признакам судимости под действие Закона, участковый инспектор, на участок которого прибыло такое лицо, беседует с освобожденным, сверяет достоверность данных, указанных в полученной из мест лишения свободы ИПК-ЛЦ на это лицо, и направляет ее в УКИ и К ОТС ГУВД, УВД (если при освобождении из мест лишения свободы ИПК и ЛЦ на освобождающегося не заполнялась, то ее заполняет участковый инспектор), предупреждает его об ответственности за соблюдение правил регистрации по месту жительства, о возможности установления административного надзора при нарушении общественного порядка или совершения иных правонарушений заводит профилактическое дело.
Справка об освобождении является основанием для заведения профилактического дела.
В профилактическое дело участковый инспектор приобщает копию справки об освобождении из мест лишения свободы, копию приговора (в случае ее отсутствия направляет запрос в ИУ), рапорт по форме N 18, поступивший из миграционной полиции, заполняет и направляет в Центр правовой статистики и информации (далее - ЦПС и И) требование спецпроверки. Направляет в областное адресное бюро сторожевую карточку, которая подлежит изъятию при получении уведомления о переезде лица на новое место жительства за пределы области (республики), осуждении к лишению свободы, либо по истечении трех лет со дня освобождения из мест лишения свободы, заполняет контрольную карточку на профилактируемое лицо, которая регистрируется в журнале регистрации контрольных карточек, находящегося у начальника подразделения по руководству участковыми инспекторами полиции органа внутренних дел.
Обоснованность заведения контрольной карточки на профилактируемое лицо проверяется начальником органа внутренних дел или его заместителем по службе, о чем делается соответствующая отметка. Контрольная карточка помещается в картотеку.
Профилактические дела ведутся с целью сбора информации о поведении профилактируемого и своевременного принятия к нему соответствующих мер профилактического характера. Участковый инспектор, при получении информации о преступных намерениях или о совершенном преступлении подучетными лицами обязан рапортом доложить начальнику органа внутренних дел или его заместителю.
Контроль за ходом проведения профилактической работы осуществляет заместитель начальника органа внутренних дел по службе, либо руководитель подразделения по руководству участковыми инспекторами полиции, которые ежеквартально проверяют ведение профилактических дел и контрольных карточек, дают необходимые указания.
При возвращении из УКИ и К ОТС ГУВД, УВД информационно-поисковой карточки, она помещается в профилактическое дело.
При наличии ИПК-ЛЦ участковый инспектор в УКИ и К ОТС ГУВД, УВД направляет листок коррекции, в котором указывает место регистрации, в необходимых случаях: место фактического проживания, изменения внешности, татуировки и т.д. Если к моменту постановки его на учет, неизвестно его место работы, то эта информация в дальнейшем, по трудоустройству подучетного лица, представляется в УКИ и К ОТС ГУВД, УВД листком коррекции.
О всех дальнейших изменениях ОТС ГУВД, УВД областей информируется листком коррекции. При переезде подучетного на новое место жительства УКИ и К ОТС ГУВД, УВД извещается листком коррекции, а профилактическое дело и ИПК-ЛЦ пересылаются в органы внутренних дел, где он должен зарегистрироваться. При регистрации на новом месте жительства УКИ и К ОТС ГУВД, УВД извещается листком коррекции. В случае привлечения лица, состоящего на учете в автоматизированном банке данных (далее - АБД), к уголовной ответственности на него заполняется ИПК-ЛЦ.

14. Заңның 2-бабындағы "в" тармағына сәйкес iшкi iстер органының материалдары бойынша ауыр қылмыстары үшiн бас бостандығынан айыруға сотталған немесе қасақана жасаған қылмыстары үшiн екi және одан көп рет бас бостандығынан айыруға сотталған жастары кәмелетке толған адамдарға қатысты, егер олар жаза өтегеннен кейiн үш жыл iшiнде немесе жаза өтеуден мерзiмiнен шартты түрде бұрын босатылғаннан кейiн iшкi iстер органдарының ескертулерiне қарамастан, қоғамдық тәртiптi және басқа азаматтардың құқықтарын жүйелi түрде бұзса, өзге құқық бұзушылықтарды жасаған болса, әкiмшiлiк қадағалау тағайындалады.
15. Заңның 2-бабындағы "в" тармағына сәйкес әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау үшiн бас бостандығынан айыру орнынан босатылған адамның құқыққа қарсы мiнез-құлықты тоқтату туралы жазба ескертулерге қарамастан қоғамдық тәртiптi, басқа азаматтардың құқықтарын жүйелi түрде бұзғандығын куәландыратын iшкi iстер органдарының материалдары негiз болып табылады. Сонымен қатар, көрсетiлген адам бiр жылдың iшiнде өзiнiң қоғамдық тәртiптi бұзғаны немесе өзге құқық бұзушылық жасағаны үшiн және бiр жылдың iшiнде қайталап қоғамдық тәртiптi, басқа азаматтардың құқықтарын бұзып немесе өзге құқық бұзушылықты жасаса, кемiнде екi рет әкiмшiлiк жазаға немесе қоғамдық ықпал шараларына тартылуы керек.
16. Сотты болудың формальды белгiлерi бойынша заңның ықпалына түсетiн адамдардың құқық бұзушылық жасағандары туралы ақпаратты дер кезiнде алу мақсатында, учаскелiк инспектор олардың мiнез-құлықтарын тұрғылықты жерi бойынша, қажет болғанда, жұмыс орны бойынша мезгiл-мезгiл бақылауға, айына кемiнде бiр рет мұндай адамдарды құқық бұзушылардың анықтама карточкасы бойынша тексеруге, қабылдау-тарату орындарының, медициналық айықтырғыштардың, iшкi iстер органдары кезекшi бөлiмдерiнiң, ЖТҚ КАжББ ДАБ ақпараттарын пайдалануға мiндеттi, тексерiстердiң материалдары профилактикалық iске қоса тiркеледi.
17. Егер әкiмшiлiк қадағалауға алынуы тиiс адам құқыққа қарсы мiнез-құлыққа жол берiлмей, бiр жылдың iшiнде екi рет қоғамдық тәртiптi, басқа азаматтардың құқықтарын бұзса немесе солар үшiн әкiмшiлiк жаза не қоғамдық ықпал шараларына тартылған болса, құқыққа қарсы өмiр салтын жалғастырған жағдайда, учаскелiк инспектор мұндай адамды қайтадан жауапқа тарту жөнiнде шаралар қолданады және әкiмшiлiк қадағалауды тағайындаудың мақсатқа сәйкестiгi туралы iшкi iстер органының бастығына рапорт арқылы баяндайды. Рапортқа жол берiлген құқық бұзушылық және оған қолданылған жазаларды (адамды жауапқа тарту туралы хаттамалар мен қаулылардың расталған көшiрмелерi) куәландыратын материалдар қоса тiркеледi.

14. Административный надзор по материалам органа внутренних дел в соответствии с пунктом "в" статьи 2 Закона устанавливается в отношении совершеннолетних лиц, осужденных к лишению свободы за тяжкие преступления или осужденных два и более раза к лишению свободы за умышленные преступления, если они в течение трех лет после отбытия наказания или условно-досрочного освобождения от отбывания наказания, несмотря на предупреждения органов внутренних дел, систематически нарушают общественный порядок и права других граждан, совершают иные правонарушения.
15. Основанием для установления административного надзора в соответствии с пунктом "в" статьи 2 Закона являются материалы органов внутренних дел, свидетельствующие о том, что лицо, освобожденное из мест лишения свободы, систематически нарушает общественный порядок, права других граждан или совершает иные правонарушения.
При этом, указанное лицо должно не менее двух раз в течение года за совершенные им нарушения общественного порядка или иные правонарушения быть подвергнутым мерам административного взыскания и вновь в течение года нарушило общественный порядок, права других граждан или совершило иное правонарушение.
16. В целях получения своевременной информации о совершении правонарушений лицами, подпадающими по формальным признакам судимости под действие Закона, участковый инспектор обязан периодически контролировать их поведение по месту жительства, при необходимости и по месту работы, не реже одного раза в месяц проверять таких лиц по справочным картотекам правонарушителей, использовать информацию приемников-распределителей, медицинских вытрезвителей, дежурных частей органов внутренних дел, АБД УКИ и К ОТС, материалы проверок приобщаются к профилактическому делу.
17. В случае, если лицо, подлежащее взятию под административный надзор, дважды в течение года нарушило общественный порядок, права других граждан или совершило иные правонарушения, за которые оно было подвергнуто мерам административного взыскания и продолжает вести противоправный образ жизни, участковый инспектор вновь принимает меры по привлечению такого лица к ответственности и докладывает рапортом начальнику органа внутренних дел о целесообразности установления за ним административного надзора. К рапорту прилагаются материалы, свидетельствующие о допущенных правонарушениях и наложенных на него взысканиях (заверенные копии протоколов и постановлений о привлечении лица к ответственности).

18. Iшкi iстер органының бастығы ұсынылған материалдарды қарап, әкiмшiлiк қадағалауды тағайындаудың негiзi қадағаланушыға қатысты ұсынылатын мерзiмдер мен шектеулер көрсетiлген әкiмшiлiк қадағалауды мұндай адамға тағайындаудың қажеттiгi туралы дәлелденген ұсынысты сотқа жолдайды (7-қосымша).
Заңның 2-бабындағы "в" тармағында көрсетiлген адамдарға қатысты әкiмшiлiк қадағалау алты айдан бiр жылға дейiнгi мерзiмге тағайындалады. Сонымен бiрге, әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау мерзiмi әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау туралы соттың қаулысы шыққан сәттен бастап саналады. Әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау (ұзарту) мерзiмi күнтiзбелiк аймен есептеледi. Мысалы, әкiмшiлiк қадағалау алты ай мерзiмге 1999 жылғы тамыздың 30-ы күнi тағайындалса, онда оның әрекеттегi соңғы күнi 2000 жылғы ақпанның 28-i болады, яғни әкiмшiлiк қадағалау көрсетiлген күннен кешiктiрiлмей ұзартылуы мүмкiн.
19. Заңның 2-бабындағы "в" тармақшасында көрсетiлген адамдарға әкiмшiлiк қадағалау бас бостандығынан айыру орнынан босатылған адамның тұрғылықты жерi бойынша аудандық (қалалық) соттың судьясы жеке өз отырысында тағайындалады.
Сотқа ұсыныммен бiрге өкiмнiң көшiрмесi және осы Нұсқаулықтың 18-тармағында аталған әкiмшiлiк қадағалауды тағайындаудың қажеттiлiгiн айғақтайтын материалдар жiберiледi.
Соттың отырысына оған қатысты әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау туралы ұсыным енгiзiлген адам шақырылады.
Соттың қарау және шешiм қабылдау процедурасы 9-тармақтың (2, 3 және 4 азат жолдары) мағынасымен бiрдей.
Әкiмшiлiк қадағалау iсiн жүргiзуге соттың қаулысы негiз болады.
20. Әкiмшiлiк қадағалуды тағайындау туралы не мерзiмiн ұзарту туралы немесе қадағалауды iске асыру кезiнде шектеудiң өзгеруi туралы соттың қаулысы қадағалаудағы адамның қолы қойылып хабарланады. Бұл уақытта оған әкiмшiлiк қадағалау ережелерi, оның мiндеттерi және ережелер мен шектеулердi бұзғаны үшiн, әкiмшiлiк қадағалаудан жалтару мақсатымен тұрғылықты орнын өз бетiмен тастап кеткенi үшiн жауапқа тартылатындығы түсiндiрiледi.
Учаскелiк инспектор әкiмшiлiк қадағалау iс қағазын (4-қосымша) рәсiмдейдi, оған профилактикалық iс-қағаздардың барлық материалдарын қосады, iшкi iстер органы қызмет көрсететiн аумаққа келген қадағаланушыларды және әкiмшiлiк қадағалау iстерiн тiркеу журналының бiрiншi бөлiмiнде (5-қосымша) ескерiледi, қадағаланушы адамға бақылау карточкасын қояды және оны бақылау карточкаларын тiркеу журналына тiркейдi. Бiр уақытта облыстық мекен-жай бюросына күзет карточкасын жiбередi.
Әкiмшiлiк қадағалау iсiн жүргiзудi бақылауды iшкi iстер органының бастығы, оның қызмет бойынша орынбасары не полицияның учаскелiк инспекторлары бөлiмшесiнiң басшысы жүзеге асырады, олар ай сайын iс жүргiзу сапасын тексередi және қажеттi нұсқаулар бередi.

18. Начальник органа внутренних дел, рассмотрев представленные материалы, направляет в суд мотивированное представление (приложение 7) о необходимости установления за таким лицом административного надзора, в котором указывается основание установления административного надзора, предлагаемые сроки и ограничения в отношении поднадзорного.
Административный надзор в отношении лиц, указанных в пункте "в" статьи 2 Закона, устанавливается на срок от шести месяцев до одного года. При этом срок установления административного надзора исчисляется с момента вынесения судьей постановления об установлении административного надзора. Сроки установления (продления) административного надзора исчисляются в календарных месяцах. Например, если административный надзор сроком на шесть месяцев установлен 30 августа 1999 года, то последним днем его действия будет 28 февраля 2000 года, то есть административный надзор может быть продлен не позднее указанного дня.
19. Административный надзор за лицами, указанными в подпункте "в" ст.2 Закона, устанавливается в судебном заседании единолично судьей районного (городского) суда по месту жительства лица, освобожденного из мест лишения свободы.
Вместе с представлением в суд направляются копия приговора и материалы, свидетельствующие о необходимости установления административного надзора, перечисленные в пункте 18 настоящей Инструкции.
В судебное заседание вызывается лицо, в отношении которого внесено представление об установлении административного надзора.
Процедура рассмотрения и принятия решения судьей аналогична содержанию п.9 (абзацы 2, 3 и 4).
Постановление судьи является основанием заведения дела административного надзора.
20. Постановление судьи об установлении административного надзора либо о продлении срока или об изменении ограничений при осуществлении надзора объявляется поднадзорному под роспись. Одновременно ему разъясняются правила административного надзора, его обязанности и ответственность за нарушение правил и ограничений, а также за самовольное оставление им места жительства с целью уклонения от административного надзора.
Участковый инспектор оформляет дело административного надзора (приложение 4), в которое приобщает все материалы профилактического дела, учитывает в первой части журнала регистрации дел административного надзора и поднадзорных, прибывших на территорию обслуживания органа внутренних дел (приложение 5), выставляет на поднадзорного контрольную карточку и регистрирует ее в журнале регистрации контрольных карточек. Одновременно в областное адресное бюро направляет сторожевую карточку.
Контроль за ведением дел административного надзора осуществляет начальник органа внутренних дел, его заместитель по службе, либо руководитель подразделения участковыми инспекторами полиции, которые ежемесячно проверяют качество ведения дела и дают необходимые указания.

5. Iшкi iстер органдарында әкiмшiлiк қадағалауды
жүзеге асыру тәртiбi
21. Әкiмшiлiк қадағалауды жүзеге асыру кезiнде iшкi iстер органдарының қызметкерлерi:
1) қадағаланушының мiнез-құлқы туралы мәлiметтердi меншiк нысандарына қарамастан ұйымның әкiмшiлiгiне, оның жұмыс iстейтiн және тұрғылықты жерiне, сондай-ақ азаматтарға сұрау салуға және алуға;
2) қадағаланушыны әңгiмелесу үшiн iшкi iстер органына, учаскелiк инспектордың қызметтiк бөлмесiне шақыруға, қажет болған кезде мұндай әңгiмелердi қадағаланушының туыстарының қатысуымен, олардың келiсiмiмен өткiзуге;
3) қадағаланушыдан әкiмшiлiк қадағалау ережелерiн орындаумен байланысты мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түсiнiктер талап етуге;
4) қадағаланушының мiнез-құлқын және тағайындалған шектеулердi орындауын бақылау мақсатында оның тұрғын үйiне тәулiктiң кез-келген уақытында кiруге құқылы.
22. Әкiмшiлiк қадағалауды жүзеге асыру жөнiндегi профилактикалық iс-шараларды өткiзуге көмек көрсету үшiн iшкi iстер органдарының штаттан тыс қызметкерлерi, қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерi тартылуы мүмкiн.
23. Учаскелiк инспектор қадағалаудағы адамдармен әкiмшiлiк қадағалаудан жалтару жағдайларын және олардың құқық бұзушылықты жасауына жол бермеу жөнiнде ескерту жұмыстарын жүргiзуге мiндеттi (N 16 қосымша).
24. Қадағалаудағы адамның қылмыс жасау ниетi туралы ақпарат келiп түскен кезде учаскелiк инспектор оны болдырмау үшiн дереу шара қолданады, ол жөнiнде iшкi iстер органының бастығына баяндайды.
25. Қадағалаудағы адамдардың әкiмшiлiк қадағалау ережелерiн және белгiленген шектеулердi сақтауларына бақылау жасауды, әдеттегiдей оның тұрғылықты жерi бойынша учаскелiк инспектор жүзеге асырады. Iшкi iстер органы бастығының нұсқауы бойынша мұндай бақылауды басқа қызметтер мен бөлiмшелердiң қызметкерлерi де жүзеге асыруы мүмкiн. Тексерулердiң жиiлiгi, уақыты мен тәсiлдерi бас бостандығынан айыру органдарынан алынған ақпарат, қадағаланушының жеке басы, оның мiнез-құлқы, өмiр сүру салты, қылмыстық байланыстары мен қайтадан қылмыс жасау ниетi ескерiле отырып анықталады.
Қадағалаудағы адамды тұрғылықты жерi бойынша тексеру қадағаланушының және оның отбасы мүшелерiнiң жеке абыройын кемсiтпейтiндей сыпайы және әдептi нысанда өткiзiледi.
26. Қадағалаудағы адамдардың әкiмшілiк қадағалаудың ережелерi мен шектеулерiн сақтауын тексеру нәтижелерi туралы iшкi iстер органының қызметкерлерi бақылау парағына (9-қосымша) тиiстi белгi қояды.

5. Порядок осуществления административного надзора в
органах внутренних дел
21. При осуществлении административного надзора сотрудники органов внутренних дел имеют право:
1) Запрашивать и получать сведения о поведении поднадзорного от администрации организаций, независимо от форм собственности, по месту его работы и жительства, а также от граждан.
2) Вызывать поднадзорного на собеседования в органы внутренних дел, служебное помещение участкового инспектора, проводить при необходимости такие беседы в присутствии родственников поднадзорного, при их согласии.
3) Требовать от поднадзорного устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с исполнением правил административного надзора.
4) Посещать в любое время суток жилище поднадзорного с целью наблюдения за его поведением и выполнением им установленных ограничений. При этом, не допускается производство осмотра, обыска, иначе, как в случаях и порядке, установленных законодательством.
22. Для оказания помощи в проведении профилактических мероприятий по осуществлению административного надзора могут привлекаться внештатные сотрудники органов внутренних дел, представители общественных формирований.
23. Участковый инспектор обязан проводить предупредительную работу с поднадзорными по недопущению случаев уклонения от административного надзора и совершения им правонарушений. При получении сведений о намерении такого лица уклониться от административного надзора он вносит предложение начальнику органа внутренних дел о направлении в суд представления по изменению ограничений (приложение 16).
24. При поступлении информации о намерении поднадзорного совершить преступление, участковый инспектор незамедлительно принимает меры к его предотвращению, о чем докладывает начальнику органа внутренних дел.
25. Контроль за соблюдением поднадзорными правил административного надзора и установленных ограничений осуществляется по месту его жительства, как правило, участковым инспектором. По указанию начальника органа внутренних дел такой контроль могут также осуществлять сотрудники других служб и подразделений. Частота, время и способы проверок определяются с учетом информации, полученной из мест лишения свободы, личности поднадзорного, его поведения, образа жизни, преступных связей и намерений вновь совершить преступление.
Проверка поднадзорного по месту жительства проводится в вежливой и тактичной форме, не унижающей личного достоинства поднадзорного и членов его семьи.
26. О результатах проверки соблюдения поднадзорными правил и ограничений административного надзора сотрудники органа внутренних дел делают соответствующую отметку в листке контроля (приложение 9).

27. Қадағалаудағы адамға тiркелу үшiн iшкi істер органына келу түрiндегi шектеу тағайындалған жағдайларда ішкі істер органы бастығының нұсқауы бойынша мұндай тiркеудi учаскелiк инспекторларға басшылық жасау жөнiндегi әкiмшiлiк қызмет бөлiмшесiнiң (тобының) қызметкерi, басқа қызметтердiң қызметкерлерi жүзеге асырады, ол туралы арнайы тiркеу парағына (10-қосымша) белгi қойылады.
Егер қадағалануға алынған адам iшкi iстер органдарынан едәуiр қашықта тұратын болса, онда тiркелу үшiн учаскелiк инспектордың қызметтiк үй-жайына келiп белгiленуi мүмкiн.
28. Қадағалауға алынған адамдардың келуiн тiркеу белгiлi шектеулерге байланысты жүзеге асырылады және оның таңдап алған тұрғылықты жерi бойынша бақылау, сондай-ақ профилактикалық сипаттағы әңгiме өткiзу мақсатында пайдаланылады. Келу сағаттары қадағаланушылардың жұмыстары мен оқуларына әсер етпейтiндей есеппен тағайындалады. Қадағаланушылармен өткiзген әңгiме нәтижелерi тоқсанына бiр рет, анықтамамен рәсiмделедi (20-қосымша).
29. Әкiмшiлiк қадағалаудың ережелерi мен белгiленген шектеулердiң әрбiр бұзылу жағдайлары бойынша iшкi iстер органының қызметкерi хаттама толтырады, ол iшкi iстер органының бастығы бекiткеннен кейiн шара қолдану үшiн қадағаланушының келуiн қамтамасыз ете отырып, сотқа жiберiледi (28-қосымша).
30. Егер әкiмшiлiк қадағалаудың ережелерi мен белгiленген шектеулердiң бұзылуын қадағаланушы тұрмайтын қызмет көрсету аумағындағы iшкi iстер органының қызметкерi анықтаса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама шара қолдану үшiн осы адамға әкiмшiлiк қадағалауды жүзеге асыратын iшкi iстер органына жiберiледi.
31. Қадағалау ережелерi мен шектеулерiн бұзғаны үшiн қадағаланушыға әкiмшiлiк ықпал ету шаралары оған ескертiлген қадағалау ережелерi мен шектеулердi бұзған сәтiнен бастап екi ай мерзiм iшiнде қолданылуы мүмкiн.
32. Егер қадағаланушы әкiмшiлiк қадағалаудың ережелерiн немесе белгiленген шектеулердi бұзғаны үшiн 1 жылдың iшiнде 2 рет әкiмшiлiк жауапқа тартылса және осындай жағдайды қайталаса (егер екiншi жауапқа тартылған уақыттан берi 1 жыл мерзiмi өтпеген болса), онда учаскелiк инспектор жадығаттарды iшкi iстер органының бастығына қадағалаушыны әкiмшiлiк бақылауды өрескел бұзғаны үшiн қылмыстық жауапкершiлiкке тартуға шешiм қабылдау үшiн баяндайды.
33. Қадағаланушы Заңның 16-бабында тiзiлген әкiмшiлiк қадағалау ережелерi мен белгiленген шектеулердi бұзғаны үшiн әкiмшiлiк немесе қылмыстық жауапқа тартылуы мүмкiн.
Ол әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау немесе ұзарту жөнiндегi қаулы жарияланғаннан кейiн және қаулыда көрсетiлген мерзiм шегiнде жiберiлген тәртiп бұзушылықтар үшiн ғана жауапкершiлiкте болады.

27. В случаях, когда поднадзорному устанавливается ограничение в виде явки в орган внутренних дел для регистрации, то по указанию начальника органа внутренних дел такую регистрацию осуществляет работник отделения (группы) административной службы по руководству участковыми инспекторами, участковый инспектор, дежурный по органу внутренних дел, сотрудники других служб, о чем делается отметка в специальном регистрационном листе (приложение 10).
Если поднадзорный проживает на значительном расстоянии от органа внутренних дел, то ему может устанавливаться явка для регистрации в служебное помещение участкового инспектора.
28. Регистрация явок поднадзорных осуществляется согласно ограничению и используется для контроля за его проживанием по избранному месту жительства, а также в целях проведения бесед профилактического характера. Часы явок устанавливаются с таким расчетом, чтобы это не повлияло на работу и учебу поднадзорных. Результаты беседы с поднадзорным, один раз в квартал, оформляются справкой (приложение 20).
29. По каждому случаю нарушения правил административного надзора и установленных ограничений сотрудник органа внутренних дел составляет протокол, который после утверждения начальником органа внутренних дел направляется в суд, с обеспечением явки поднадзорного для принятия к нему мер.
30. Если нарушение правил административного надзора и установленных ограничений выявлено сотрудником органа внутренних дел, на территории обслуживания которого поднадзорный не проживает, протокол об административном правонарушении направляется для принятия мер в орган внутренних дел, осуществляющий за этим лицом административный надзор.
31. Меры административного воздействия к поднадзорному за нарушение им правил надзора и ограничений могут быть применены не позднее двухмесячного срока с момента нарушения правил надзора или объявленных ему ограничений.
32. Если поднадзорный в течение года дважды привлекался к административной ответственности за нарушение правил надзора или установленных ограничений и вновь совершил такое нарушение (если с момента применения мер за второе нарушение не истек один год), то участковый инспектор докладывает начальнику органа внутренних дел материалы для решения вопроса о привлечении поднадзорного к уголовной ответственности за злостное нарушение правил административного надзора.
33. Поднадзорные могут быть привлечены к административной или уголовной ответственности, как за нарушение правил административного надзора, перечисленных в ст. 16 Закона, так и установленных ограничений.
Ответственность наступает только за те нарушения, которые допущены после объявления постановления об установлении или продлении административного надзора и в пределах срока, указанного в постановлении.

34. Әкiмшiлiк қадағалау ережелерiн бұзғаны үшiн қадағаланушыны жауапқа тарту мәселелерiн шешу кезiнде Заңның 7 және 16-баптарында қарастырылмаған, сондай-ақ Заңда қарастырылғанмен, әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау (ұзарту) туралы қаулыда немесе қадағаланушыға шектеулерді тағайындау туралы қаулыларда тізілмеген ережелер мен шектеулердi бұзу әрекеттерi ескерiлмейдi.
35. Қадағаланушының тұрақты тұратын жерінен уақытша аудан (қала) шегiнен тыс жерлерге шығуы туралы мәселелерді ішкі істер органының бастығы немесе оның орынбасары қадағаланушының жазбаша өтінішінің негізінде және оның қадағалауда болған уақыттағы мінез-құлқы туралы жазған учаскелік инспектордың мәлiмдемесiне қарайды. Қабылданған шешiм туралы өтiнiшке сәйкес жазбалар жазылады.
Қадағаланушыға шығуға рұқсат берiлер кезде шығу себебi, әкiмшiлiк қадағалауда болған кезеңдегi мiнез-құлқын сипаттайтын деректер ескерiледi.
36. Қадағаланушыға басқа жерге уақытша кетуге рұқсат берген кезде қолхат бойынша бағыттық парақ берiледi (11-қосымша), онда басқа елдi-мекенге шығуға рұқсат берiлген датасы, бару мақсаты мен мерзiмi, белгiленген уақытта қадағаланушының жергiлiктi iшкi iстер органында тiркелу, шақыру бойынша бөлiмге келу, тұрақты тұратын жерi бойынша оған қадағалау жасауды жүзеге асыратын учаскелiк инспекторға өзiнiң оралғаны туралы хабарлау мiндеттерi көрсетiледi. Қадағаланушының шығып кеткенi туралы учаскелiк инспектор ол келуге тиiс аумаққа қызмет көрсететiн iшкi iстер органына жазбаша хабарлайды (12-қосымша).
37. Қадағаланушы басқа iшкi iстер органы қызмет көрсететiн аумаққа келгенде, учаскелiк инспекторларға басшылық жасау жөнiндегi әкiмшiлiк қызмет бөлiмшесiнiң (тобының) қызметкерi, ал ол жоқ болған кезде учаскелiк инспектор немесе iшкi iстер органы бойынша кезекшi әкiмшілiк қадағалау және iшкi істер органы қызмет көрсететiн аумаққа уақытша тұру үшін келген қадағаланушыларды тiркеу журналының екiншi бөлiмiне тiркейдi (5-қосымша); тәулiк iшiнде бұл адам тұратын аумаққа қызмет көрсететiн учаскелiк инспекторға хабарлайды; бағыттық парағына қадағаланушының келгенi, кеткенi туралы сәйкес белгiлер қояды, оларды iшкi iстер органының мөрiмен (мөртабанымен) растайды.
38. Учаскелiк инспектор қадағаланушының уақытша тұру мерзiмi iшiнде оның мiнез-құлқы мен өмiр сүру салтына бақылау жасауды жүзеге асырады; әңгіме өткiзу үшiн оның келу күндерiн белгілейдi; қадағаланушының келу мерзiмi аяқталғанда бағыттық парағына оның уақытша тұрғылықты жерiндегi мiнез-құлқы жайлы жазбалар енгiзедi.

34. При решении вопросов о привлечении поднадзорного к ответственности за нарушение правил административного надзора не могут учитываться действия, которые не предусмотрены статьями 7 и 16 Закона, а также нарушения правил и ограничений, которые хотя и предусмотрены Законом, но не перечислены в постановлении об установлении (продлении) административного надзора или в постановлении об установлении ограничений поднадзорному.
35. Вопросы о временном выезде поднадзорного с места постоянного жительства за пределы района (города) рассматривает начальник органа внутренних дел или его заместитель на основании письменного заявления поднадзорного и рапорта участкового инспектора полиции о причине выезда, с данными, характеризующими поведение в период нахождения под административным надзором. О принятом решении делается соответствующая запись на заявлении.
36. При разрешении поднадзорному временного выезда в другую местность ему выдается под расписку маршрутный лист (приложение 11), в котором указывается дата разрешения на выезд в другой населенный пункт, цель поездки и срок пребывания, обязанности поднадзорного зарегистрироваться в местном органе внутренних дел, являться по вызову в отдел в установленное время, известить о своем возвращении участкового инспектора, осуществляющего за ним надзор по месту постоянного жительства. О выезде поднадзорного участковый инспектор письменно уведомляет орган внутренних дел, на территорию обслуживания которого он должен прибыть (приложение 12).
37. По прибытии поднадзорного на территорию обслуживания другого органа внутренних дел сотрудник отделения (группы) административной службы по руководству участковыми инспекторами, а при его отсутствии участковый инспектор или дежурный по органу внутренних дел регистрирует во второй части журнала регистрации дел административного надзора и поднадзорных, прибывших на территорию обслуживания органа внутренних дел для временного проживания (приложение 5); в течение суток информирует участкового инспектора, на территории обслуживания которого будет проживать данное лицо, о прибытии и убытии поднадзорного, вносит соответствующие отметки в маршрутный лист, заверяет их печатью (штампом) органа внутренних дел.
38. Участковый инспектор в течение срока временного проживания поднадзорного осуществляет контроль за его поведением и образом жизни; устанавливает ему дни явки для проведения бесед; по окончании срока пребывания поднадзорного вносит в маршрутный лист запись о его поведении по месту временного проживания.

39. Қадағаланушы тұрақты тұратын жерiне оралған кезде оған әкiмшiлiк қадағалау жасауды iске асыратын учаскелiк инспектор бағыттық парақ жазбаларымен танысады, оған аталған адамның келгенi туралы белгі қояды және бағыттық парақты әкiмшiлiк қадағалау iсiне тiркейдi.
40. Әкiмшiлiк қадағалауда тұрған адам тұрақты тұратын жерiн ауыстырған кезде кадағалауды жүзеге асырушы учаскелiк инспектор бұл туралы қадағаланушының жаңа тұрғылықты жерi бойынша iшкi iстер органына хабарлайды (13-қосымша).
Қадағаланушының жаңа тұрғылықты жерi бойынша iшкi iстер органы үш күн мерзiм iшiнде сұрау салуға, ал бұрынғы тұрған жерiндегi iшкi iстер органы салынған сұрау бойынша сол тұлғаға әкімшілік қадағалау ісін жіберуге міндетті. Әкiмшiлiк қадағалау iсiн жiберушi iшкi iстер органы үш күндiк мерзiм iшiнде қадағаланушының тұрғылықты жерiн ауыстырғаны туралы облыстық ІІБ мекен-жай бюросына жазбаша түрде (15-қосымша), ал аса қауiпті рецидивист деп танылған адамға қатысты болса, мұнан басқа ІІБ ЖҚБ КАжББ хабарлайды (19-қосымша).
Осыған ұқсас хабарламалар әкімшілік қадағаланушыны немесе сотты болудың белгілері бойынша заң ықпалына түскен адамдарды бас бостандығынан айыруға соттаған, сондай-ақ оның сотты болуын алып тастаған не жойған жағдайда мекен-жай бюросына жiберiледi.
Қадағаланушы жаңа тұрғылықты жерiне келмеген жағдайда әкiмшiлiк қадағаланушының бұрынғы тұрғылықты жерi бойынша iшкi iстер органы оның болмауы себептерiн анықтау үшiн шаралар қолданады.
41. Қадағаланушы басқа тұрғылықты жерге кеткен кезде оған бақылау парағы (14-қосымша) берiледi, онда кеткен датасы, жаңа тұрғылықты мекен-жайы және жаңа тұрғылықты жерiндегi iшкi iстер органына тiркелуге келу мерзiмi көрсетiледi.
42. Әкiмшiлiк қадағалау тағайындалған адам бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған кезде таңдап алған тұрғылықты жерiне келмеген жағдайда iшкi істер органы Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетiлгендей iздеу салады.
Учаскелiк инспектордың учаскесiнде тұруға тиiс немесе тұрған тұрғылықты жерi бойынша мұндай адамның жоқтығын анықтаған сәттен бастап үш күн iшiнде және тапқан жағдайда қадағаланушының әкiмшiлiк қадағалау ережелерiн бұзғаны туралы хаттама жасап, оған түсiнiктемелердi, анықтамалар мен басқа да қолда бар материалдарды қосып, iшкi iстер органының бастығына немесе оның орынбасарына баяндайды.
Белгiленген мерзiмде аса қауiптi рецидивист таңдап алған тұрғылықты жерiне келмеген жағдайда учаскелiк инспектор бес күндiк мерзiм iшiнде бұл туралы IIБ ЖТҚ КАжББ-ға хабарлайды.
Iшкi iстер органының бастығы немесе оның орынбасары қылмыстық iздестiру шараларын жүргiзедi.
Түзеу-мекемесiнен уақытылы босатылғаны жәйлi анықтамада көрсетiлген, таңдап алған мекен-жайына себепсiз келмеген қадағалаушыны анықтаған кезде, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес iшкi iстер органдары қылмыстық iс қозғайды.

39. При возвращении поднадзорного к постоянному месту жительства участковый инспектор, осуществляющий за ним административный надзор, знакомится с записями в маршрутном листе, делает в нем отметку о прибытии данного лица и приобщает маршрутный лист к делу административного надзора.
40. При перемене постоянного места жительства лицом, состоящим под административным надзором, участковый инспектор, осуществляющий надзор, уведомляет об этом орган внутренних дел по новому месту жительства поднадзорного (приложение 13).
Орган внутренних дел по новому месту жительства поднадзорного обязан в трехдневный срок запросить, а орган внутренних дел по прежнему месту жительства по запросу выслать на это лицо дело административного надзора. Орган внутренних дел, переславший дело административного надзора, в трехдневный срок письменно уведомляет о перемене поднадзорным постоянного места жительства областное адресное бюро УВД (приложение 15), а в отношении лица, признанного особо опасным рецидивистом, кроме того, УКИиК ОТС ГУВД, УВД (приложение 19).
Аналогичные уведомления направляются в адресное бюро при осуждении поднадзорного или лица, по признакам судимостей подпадающего под действие Закона, к лишению свободы, а также в случаях погашения или снятия с него судимости.
При неявке поднадзорного к новому месту жительства орган внутренних дел по прежнему месту жительства поднадзорного принимает меры к выяснению причины его отсутствия.
41. При отъезде поднадзорного на другое постоянное место жительства, ему выдается контрольный листок (приложение 14), в котором указывается дата отъезда, адрес нового места жительства и срок явки на регистрацию в орган внутренних дел по новому месту жительства.
42. В случаях самовольного оставления поднадзорным места жительства или неприбытия поднадзорного в установленный срок к избранному месту жительства, после освобождения из мест лишения свободы, с целью уклонения от административного надзора, орган внутренних дел возбуждает уголовное дело, принимает меры к розыску преступника в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Участковый инспектор, на участке которого должно было проживать или проживало такое лицо, в течение пяти дней с момента обнаружения отсутствия такого лица по месту жительства принимает меры к установлению его места нахождения и в случае обнаружения составляет протокол о нарушении поднадзорным правил административного надзора, прилагает объяснения, справки и другие имеющиеся материалы и докладывает начальнику органа внутренних дел или его заместителю.
В случае неприбытия особо опасного рецидивиста в установленный срок к избранному месту жительства участковый инспектор в пятидневный срок уведомляет об этом УКИиК ОТС ГУВД, УВД.
Начальник органа внутренних дел или его заместитель принимают меры к осуществлению уголовного преследования.
При выявлении поднадзорного, не прибывшего к избранному месту жительства из ИУ без уважительных причин в срок указанный в справке об освобождении, орган внутренних дел возбуждает уголовное дело и осуществляет розыск преступника в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

43. Іздестiруде болған қадағаланушыны iздеп тапқан жағдайда сол аумақтың iшкi iстер органы уақытша қамауға ұстайтын орынға қамайды, және iздестiрушiге шұғыл хабар бередi.
6. Қадағаланушыға қойылған шектеулердiң негiздерi
мен өзгерту тәртiбi, әкiмшiлiк қадағалауды
ұзарту және тоқтату
44. Қадағаланушыға қатысты белгiлi бiр шектеулердiң тiзiмiн оның жеке басын, өмiр сүру салтын және мiнез-құлқын ескере отырып, бiрақ Заңның 7 бабында қарастырылған шектеулердiң шегiнде, iшкi iстер органының ұсынымы бойынша судья қысқартуы немесе толықтыруы мүмкiн.
45. Қадағаланушының шектеулерiндегi өзгерiстер туралы учаскелiк инспектордың енгiзген ұсынымдарын қараған соң, iшкi iстер органының бастығы сотқа шектеулердi күшейту немесе кемiту туралы ұсыным жiбередi. Шектеулердi өзгерту туралы қаулы алынған күннен бастан үш күн мерзiм ішiнде қолхат бойынша қадағаланушыға хабарланады.
46. Әкiмшiлiк қадағалаудағы қоғамдық тәртiп бұзушылықтар мен басқа да құқық бұзушылықтар жасаған адамдарға қатысты қадағалау әр ретте тағы да алты айға ұзартылуы мүмкiн, бiрақ екi жылдан артық емес. Мұнда әкiмшiлiк қадағалауды ұзарту мерзiмi әкiмшiлiк қадағалауды ұзарту туралы судьяның қаулы шығарған сәтiнен бастап есептеледi.
47. Әкiмшiлiк қадағалауды ұзарту туралы мәселенi шешерде тек қадағалаудың белгiленген шектеулерi мен ережелерiн бұзу ғана емес, сонымен қатар оның әкiмшiлiк жаза қолдану шараларына немесе қоғамдық әсер ету шараларына тартылуына себеп болған қадағаланушылардың жiберген қоғамдық тәртiптi бұзушылықтары мен өзге де құқық бұзушылықтар жасағандығы ескерiледi.
Бұл жағдайда iшкi iстер органының бастығы сотқа әкiмшiлiк қадағалауды ұзарту туралы ұсыныс жiбередi (N 17 қосымша). Судьяның әкiмшiлiк қадағалауды ұзарту туралы қаулысы алған кейiнгi үш күн мерзiм iшiнде қадағаланушыға қолхат бойынша хабарланады.
48. Әкiмшiлiк қадағалау:
1) Әкiмшiлiк қадағалау мерзiмi аяқталса, егер оны ұзартуға негiз болмаса;
2) Мерзiмiнен бұрын, егер қадағаланушы түзелу жолына бет бұрғандығы анықталса, тұрғылықты жерi немесе қызметте оң мiнездемеге ие болса;
3) Қадағаланушының соттылығы өтелгенде немесе алынып тасталғанда;
4) Қадағаланушыны мәжбүрлеп емдеу үшiн арнайыланған емдеу-профилактикалық мекемесiне жiберумен байланысты;
5) Қадағаланушыны бас бостандығынан айыруға соттаумен байланысты;
Егер қадағаланушы күзет қамауына алынбайтын қылмыстық жауапкершiлiкке тартылған болса, ал ол бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазаларға сотталғанмен тең болса, әкiмшiлiк қадағалау тоқтатылмайды, осындай адамның мiнез-құлқы мен өмiр сүру салтын бақылауды күшейту шаралары қолданылады.

43. При обнаружении поднадзорного, находящегося в розыске, орган внутренних дел по месту задержания водворяет разыскиваемого в ИВС, незамедлительно информирует инициатора розыска.
6. Основания и порядок изменения ограничений поднадзорному,
продления и прекращения административного надзора
44. Перечень ограничений, определенных в отношении поднадзорного, может быть сокращен или дополнен судьей по представлению органа внутренних дел, с учетом его личности, образа жизни и поведения, но в пределах ограничений, предусмотренных статьей 7 Закона.
45. После рассмотрения предложений об изменении ограничений поднадзорному, внесенных участковым инспектором, начальник органа внутренних дел направляет в суд представление об усилении или ослаблении ограничений. Постановление об изменении ограничений в трехдневный срок со дня получения объявляется поднадзорному под роспись.
46. В отношении лиц, находящихся под административным надзором, допускающих нарушения общественного порядка и совершающих другие правонарушения, надзор может быть продлен каждый раз еще на шесть месяцев, но не свыше двух лет. При этом, срок продления административного надзора исчисляется с момента вынесения судьей постановления о продлении административного надзора.
47. При решении вопроса о продлении административного надзора, учитываются не только нарушения установленных ограничений и правил надзора, но и допущенные поднадзорным нарушения общественного порядка и совершение иных правонарушений, за которые он был подвергнут мерам административного взыскания или общественного воздействия.
В этом случае начальник органа внутренних дел направляет в суд представление о продлении административного надзора (приложение 17). Постановление судьи о продлении административного надзора в трехдневный срок со дня получения объявляется поднадзорному под роспись.
48. Административный надзор прекращается:
1) По истечении срока, на который установлен административный надзор, если не имеется оснований для его продления.
2) Досрочно, если будет установлено, что поднадзорный твердо встал на путь исправления, положительно характеризуется по месту жительства или трудовой деятельности.
3) В случае погашения или снятия судимости с поднадзорного.
4) В связи с направлением поднадзорного на принудительное лечение в специализированные лечебно-профилактические учреждения.
5) В связи с осуждением поднадзорного к лишению свободы.
Если поднадзорный привлечен к уголовной ответственности без заключения под стражу, а равно осужден к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, административный надзор не прекращается, а принимаются меры к усилению контроля за поведением и образом жизни такого лица.

6) Қадағаланушының қайтыс болуымен байланысты жағдайларда тоқтатылуы мүмкiн.
49. Заңның 14-бабындағы "а", "в", "г", "д", "и", "е" тармақтарында (Нұсқаулықтың 1, 3, 4, 5, 6 тармақтары) қарастырылған жағдайларда әкiмшiлiк қадағалауды тоқтату туралы әкiмшiлiк қадағалауды iске асырушы аудандық, (қаладағы аудандық), қалалық iшкi iстер органы бастығы қаулы шығарады (N 18 қосымша). Егер қадағалаушының мiнез-құлқы мен өмiр сүру салты, жедел-анықтамалық есепке алу жөнiндегi тексерулер қадағаланушы түзелу жолына түскендiгiн куәландырса, әрi қарай қадағалауды қажет етпесе, (Нұсқаулықтың 2-тармағы) учаскелiк инспектор iшкi iстер органының бастығына рапорт арқылы қадағалауды тоқтату туралы ұсыныс жасайды, iшкi iстер органының бастығы оны қараған соң сотқа мерзiмiнен бұрын қадағалауды тоқтату туралы дәлелдi ұсыныс жасайды (N 17 қосымша).
50. Учаскелiк инспектор қолхат бойынша қадағаланушыны қадағалауды тоқтату туралы қаулымен таныстырады, онымен алдағы мiнез-құлқы туралы, қоғамдық тәртiптi сақтау қажеттiлiгi және құқық бұзушылықтарды жiбермеу туралы әңгiмелеседi.
51. Әкiмшiлiк қадағалау тоқтатылғаннан кейiн учаскелiк инспектор оның мiнез-құлқы мен өмiр сүру салтын бақылауды қамтамасыз етудi (мұндай адамның бостандығынан айыру орындарынан босап келген күннен бастап үш жылдық мерзiм аяқталғанға дейiн), осы Нұсқаулықтың 18, 19 тармақтарында көрсетiлген әсер ететiн, басқа да шараларды жалғастырады.
52. Заңның 14-бабындағы "а" және "б" тармақтарының негiзiнде қадағалауға алынған адамдарға қатысты тоқтатылған әкiмшiлiк қадағалау ол бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған сәттен үш жыл өтпесе, Заңның 2 бабындағы "в" тармағы бойынша қайта тағайындалуы мүмкiн (мұндай адамның қоғамдық тәртiп пен басқа азаматтардың құқықтарын бұзғанын, өзге де құқық бұзушылықтар жасағанын куәлендiретiн iшкi iстер органының материалдары бойынша).
53. Әкiмшiлiк қадағалау тоқтатылған кезде әкiмшiлiк қадағалау iсi iшкi iстер органының мұрағатына тапсырылады да, iс мұқабасында көрсетiлген сақтау мерзiмi аяқталған соң белгiленген тәртiп бойынша жойылады.
Әкiмшiлiк қадағалау iсiнiң мұрағатта сақтау уақытының аяқталуы сотты болғандығын алып тастау немесе өшiру мерзiмiнiң аяқталуымен анықталады.
7. Әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау мен iске асыру
жөнiндегi жұмыстардың нәтижесiне баға беру
54. Әкiмшiлiк қадағалауды iске асыру жөнiндегi жұмысты бағалау кезiнде:
Түзеу мекемелерiнде:
1) әкiмшiлiк қадағалауға алуға жататын сотталғандарды анықтау мен есепке алудың толықтығы түзелу жолына түспеген босатылғандарға қатысты;
әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау үшiн негiз болатын материалдардың негiздiлiгi мен толықтығы. Босатылғандардың таңдаған тұрғылықты жерi бойынша iшкi iстер органына әкiмшiлiк қадағалау тағайындалғаны туралы ұсынымды уақытында жiберуi;
әкiмшiлiк қадағалауға алынған адамдардың мiнез-құлқы, олардың қылмыстық байланыстары мен пиғылдары туралы ақпарат сапасы, ақпаратты олар таңдаған тұрғылықты жерi бойынша iшкi iстер органдарына және ІІБ ЖТҚ КАжББ, Iшкіісминнiң ЖТҚД-не уақытында жiберуi;
қадағаланушылар мен сотты болудың формальды белгiлерi бойынша Заң ықпалымен бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың жағдайы мен тұрмыстық және жұмыспен қамту мәселелерiн алдын-ала шешу жөнiндегi жұмыс ескерiледi.

6) В связи со смертью поднадзорного.
49. О прекращении административного надзора в случаях, предусмотренных пунктами "а", "в", "г", "д" и "е" статьи 14 Закона (п.п. 1, 3, 4, 5, 6 Инструкции), начальником районного (районного в городе), городского органа внутренних дел, осуществляющим административный надзор выносится постановление (приложение 18). Если поведение и образ жизни поднадзорного, проверки по оперативно-справочным учетам свидетельствуют о том, что поднадзорный встал на путь исправления, не нуждается в дальнейшем наблюдении (п. 2. Инструкции), участковый инспектор докладывает рапортом начальнику органа внутренних дел предложения о прекращении надзора, после рассмотрения которого начальник органа направляет в суд мотивированное представление о досрочном прекращении административного надзора (приложение 17).
50. Участковый инспектор объявляет под роспись поднадзорному постановление о прекращении надзора, проводит с ним беседу о дальнейшем его поведении, о необходимости соблюдения общественного порядка и недопустимости совершения правонарушений.
51. После прекращения административного надзора участковый инспектор продолжает обеспечивать (до окончания трехлетнего срока со дня освобождения такого лица из мест лишения свободы) контроль за его поведением и образом жизни, принимать другие меры, воздействия, указанные в пунктах 16, 17 настоящей Инструкции.
52. Административный надзор, прекращенный в отношении лица, взятого под надзор на основании пунктов "а" и "б" статьи 14 Закона, может быть вновь установлен по пункту "в" статьи 2 Закона (по материалам органов внутренних дел, свидетельствующим о нарушениях таким лицом общественного порядка и прав других граждан, совершении иных правонарушений), если с момента освобождения его из мест лишения свободы не прошло трех лет.
53. При прекращении административного надзора дело административного надзора сдается в архив органа внутренних дел и после истечения срока хранения, указанного на обложке дела, в установленном порядке уничтожается.
Время окончания хранения в архиве дела административного надзора определяется истечением срока погашения или снятия судимости.
7. Оценка результатов работы по установлению
и осуществлению административного надзора
54. При оценке работы по осуществлению административного надзора учитываются:
1) В исправительных учреждениях:
полнота выявления и учета осужденных, подлежащих взятию под административный надзор, не вставших на путь исправления;
обоснованность и полнота материалов, явившихся основанием для установления административного надзора. Своевременность направления представлений об установлении административного надзора в органы внутренних дел, по избранному освобождающимися месту жительства;
качество информации о поведении лиц, взятых под административный надзор, их преступных связях и намерениях, своевременность ее направления в органы внутренних дел по избранному ими месту жительства и УКИ и К ОТС ГУВД-УВД, ДОТС МВД РК;
состояние и работа по предварительному решению вопросов бытового и трудового устройства поднадзорных и лиц, подпадающих по формальным признакам судимости под действие Закона, освобождаемых из мест лишения свободы.

2) iшкi iстер органдарында:
сотты болудың формальды белгiлерi бойынша Заң ықпалымен бостандығынан айыру орындарынан босатылу кезінде әкiмшiлiк қадағалау тағайындалған адамдарды уақытында есепке алу, есепке алудың толықтығы;
сотты болудың формальды белгiлерi бойынша Заңның ықпалына түскен қоғамдық тәртiп пен басқа азаматтардың құқықтарын бұзған, өзге де құқық бұзушылықтар жасаған адамдарға әкiмшiлiк қадағалау тағайындалғаны туралы ұсынымдарды сотқа уақытында жiберуi;
қадағаланушылардың мiнез-құлқы мен өмiр сүру салтын бақылау, олардың әкiмшiлiк қадағалаудың ережелерi мен шектеулерiн сақтауын бақылау жөнiндегi жұмыстың жағдайы;
әкімшілік қадағалау ережелерін өрескел бұзғаны үшін қозғалатын қылмыстық іске жиналған материалдардың толықтығы;
тұрғылықты мекен-жайын өзгерткен жағдайда адамдарға әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау мен iске асыру жөнiндегi iшкi iстер органдарының жұмысында сабақтастықты қамтамасыз ету;
бас бостандығынан айыру орындарынан босату кезiнде өздерi таңдаған мекен-жайларға келмеген, сондай-ақ әкiмшiлiк қадағалаудан жалтару мақсатында тұрғылықты мекен-жайын өз бетiнше тастап кеткен  қадағаланушыларды iздеу жөнiндегi шараларды iске асыру;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға әкiмшiлiк қадағалауды тағайындау және оны iске асыру кезiнде заңдылықты қатаң сақтау ескерiледi.
Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң
Әкiмшiлiк полиция департаментi
(әкімшілік қадағалау ісі мұқабасының ішкі жағына жазылады)
Әкімшілік қадағалау ісіне тігілетін құжаттардың
ТІЗБЕСІ
1. Iске тiгiлген құжаттардың тiзiмi;
2. Бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы анықтаманың көшiрмесi;
3. Қадағалаудағы адамның байланыстар схемасы;
4. Есепке алынған адамды ҚСжАО-ның деректерi бойынша арнайы
тексерудiң талаптары;
5. Аудандық (қалалық) сот үкiмiнiң көшiрмесi (үкiмнiң үзiнді көшірмесі);
6. Паспорт аппаратының есепке алынған адамды тiркеу туралы N 18 нысанды рапорты;
7. Iшкi iстер органдарының бастамасымен әкiмшiлiк қадағалауды орнатуға негiз болған материалдар;
8. Әкiмшiлiк қадағалауды орнату туралы ұсынымхаттың көшiрмесi;
9. Соттың әкімшілік қадағалауды орнату туралы қаулысы;
10. Соттың қадағаланушыға шектеулер орнату туралы қаулысы;
11. Күзет карточкаларының көшiрмелерi;
12. Әкiмшілiк қадағалау ережелерін бұзу туралы хаттамалардың көшiрмелерi;
13. Соттың қадағаланушыны әкімшілік жауапқа тарту туралы қаулысы;
14. Әкімшiлiк қадағалаудың мерзiмiн ұзарту (шектеулерді өзгерту) туралы ұсынымхаттардың көшiрмелерi;
15. Соттың әкімшілік қадағалаудың мерзімін ұзарту (шектеулерді  өзгерту) туралы қаулысы;

2) В органах внутренних дел:
полнота учета, своевременность постановки на учет лиц, в отношении которых установлен административный надзор при освобождении из мест лишения свободы и подпадающих по формальным признаком судимости под действие Закона;
своевременность направления в суд представлений об установлении административного надзора за лицами, подпадающими по формальным признакам судимости под действие Закона, нарушающими общественный порядок и права других граждан, совершающими иные правонарушения;
состояние работы по наблюдению за поведением и образом жизни поднадзорных, контролю за соблюдением ими правил и ограничений административного надзора;
полнота собранного материала, для возбуждения уголовного дела за злостное нарушение правил административного надзора;
обеспечение преемственности в работе органов внутренних дел по установлению и осуществлению административного надзора за лицами, в случае изменения ими постоянного места жительства;
осуществление мероприятий по розыску поднадзорных, не прибывших к избранному ими месту жительства при освобождении из мест лишения свободы, а также самовольно оставивших постоянное место жительства, с целью уклонения от административного надзора;
строгое соблюдение законности при установлении и осуществлении административного надзора за лицами, освобожденными из мест лишения свободы.
Департамент административной полиции
МВД Республики Казахстан
(печатается на внутренней стороне обложки дела
административного надзора)
ПЕРЕЧЕНЬ
документов, помещающихся в дело административного надзора
1. Опись документов, находящихся в деле;
2. Копия справки об освобождении из мест лишения свободы;
3. Схема связи поднадзорного;
4. Требование спец. проверки подучетного по данным ЦПСиИ;
5. Копия приговора (выписка из приговора) районного (городского) суда;
6. Рапорт паспортного аппарата формы N 18 о регистрации подучетного;
7. Материалы, послужившие основанием для установления административного
надзора по инициативе органов внутренних дел;
8. Копия представления об установлении административного надзора;
9. Постановление суда об установлении административного надзора;
10. Постановление суда об установлении ограничений поднадзорному;
11. Копии сторожевых карточек;
12. Копии протоколов о нарушении правил административного надзора;
13. Постановление суда о привлечении поднадзорного к административной
ответственности;
14. Копии представлений о продлении срока (изменении ограничений)
административного надзора;
15. Постановление суда о продлении срока (изменении ограничений)
административного надзора;

16. Қадағаланушының әкiмшiлiк қадағалау ережелерi мен белгiленген шектеулердi орындауына бақылау жасау парағы;
17. Тiркеу парағы;
18. Қадағаланушымен әңгiмелер өткiзу туралы анықтама;
19. Бағыт және бақылау парақтарының түбіршектері, бағыт және бақылау парақтары;
20. Ішкi iстер органдарына, мәкен-жай бюросына, ІIБ-нiң КАжББ-на жiберiлетiн хабарламалардың (коррекция парақтарының) көшiрмелерi;
21. Әкімшілік қадағалауды орнату мен жүзеге асыруда маңызы бар басқа да материалдар;
22. Әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы ұсынымхаттың көшірмесi;
23. Әкімшілік қадағалауды тоқтату туралы қаулы.
Нұсқаулыққа
N 1 қосымша
Әкімшілік қадағалауды орнату туралы
қаулыларды тіркеу
Журналы
200__ ж. ________ "___" басталды
200__ ж. ________ "___" аяқталды
---------------------------------------------------------------------------
NN!Материалдарын түзеу  !Тұрақты жұмыс!Ұсынымхатты !Әкімшілік !Әкімші.!Ес.
РР!мекемелерінің тұрақты!істейтін ко. !сотқа жіберу!қадағалау.!лік қа.!кер.
!жұмыс істейтін       !миссияның ма.!датасы және !ды орнату !дағала.!тпе
!комиссиясы қараған   !териалдарды  !қабылданған !туралы қа.!уды ор.!
!босатылушының тегі,  !қарау датасы !шешім       !улы шыға. !нату   !
!аты, әкесінің аты    !және қабыл.  !            !рылған    !туралы !
!                     !данған шешім !            !адамды бо.!қаулыны!
!                     !             !            !сату дата.!ішкі   !
!                     !             !            !сы        !істер  !
!                     !             !            !          !органы.!
!                     !             !            !          !на жі. !
!                     !             !            !          !беру   !
!                     !             !            !          !датасы,!
!                     !             !            !          !шығыс  !
!                     !             !            !          !N,     !
!                     !             !            !          !мекен- !
!                     !             !            !          !жайы   !
---------------------------------------------------------------------------
Нұсқаулыққа
N 2 қосымша
түзеу мекемесінің
мөртаңбасы                         _______________________________
соттың атауы
_______________________________
200__ ж. "___"_____________        _______________________________
____________________________________________________________________ соты
ҚР ҚК-тің _________ баптары бойынша ___________ жылға бас бостандығынан
айыруға соттаған ________________________________________________________
_________________________________________________________________________
бұрын сотты болған ______________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
сипатталатын ____________________________________________________________
_________________________________________________________________________
жаза өтеу кезінде _______________________________________________________
_________________________________________________________________________
сияқты режимді бұзушылықтарға жол бергені жөнінде хабарлап отырмын.
Қорытынды: Сотталған адам __________________________________________
бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтей жүріп, өзін ұстау
режімін, ТМ-нің ішкі тәртіп ережелерін бұзушы ретінде көрсетті және түзелу
жолына түспеді.
Негіз: комиссияның 200__ ж. "___"_______________ шешімі
N______ хаттама
Жоғарыда мазмұндалғанның негізінде және "Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 4-бабын басшылыққа ала отырып, Сізден бас
бостандығынан айыру орындарынан босатылушы азамат _______________________
_________________________________________________________________________
қатысты әкімшілік қадағалау орнату мәселесін шешуді сұраймын.
Мекеме бастығы ______________________________
_____________________________________________
атағы, қолы, тегі мен аты-жөні
_____________________________________________
200__ ж. "___"_______________
Нұсқаулыққа
N 3 қосымша
ішкі істер органының
мөртаңбасы                          ________________________________
соттың
________________________________
толық атауы
200__ ж. "___"__________ бас бостандығынан айыру орындарынан _______
_________________________________________________________________________
датасы, қай сот, ҚК-тің бабы, қанша мерзімге,
_________________________________________________________________________
босатылған датасы
___________________________________________________________ сотталған
_________________________________________________________________________
мекен-жайында тұратын, _______________________________________ жылы туған
азамат(ша) ______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
босатылғаны жөнінде хабарлаймын. Босатылған кезде оған қатысты __________
ай мерзімге әкімшілік қадағалау орнатылды.
Оның жүріс-тұрысы мен өмір салтына бақылау жасау, оның тарапынан
жасалуы мүмкін құқық бұзушылықтың алдын алу мақсатында және "Бас
бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау
туралы" Қазақстан Республикасы Заңындағы 7-баптың негізінде Сізден
_________________________________________________________________________
тегі мен аты-жөні
_____________________________________________________ қатысты мынадай:

16. Листок контроля за соблюдением поднадзорным правил административного
надзора и установленных ограничений;
17. Регистрационный лист;
18. Справки о проведении бесед с поднадзорным;
19. Корешки маршрутного и контрольных листков, маршрутные и контрольные
листки;
20. Копии уведомлений (листов коррекции), направляемых в органы
внутренних дел, адресное бюро, УКИ и К УВД;
21. Другие материалы, имеющие значение для установления и осуществления
административного надзора;
22. Копия представления о прекращении административного надзора;
23. Постановление о прекращении административного надзора.
Приложение N 1
к Инструкции
Журнал
регистрации постановлений об установлении
административного надзора
Начат "___"______________20___г.
Окончен "___"____________20___г.
---------------------------------------------------------------------------
NN !Ф.И.О. освобо-!Дата рассмотре-!Дата направле-!Дата освобож-!
пп !ждаемого, в от!ния материалов !ния представ- !дения лица, в!
!ношении кото- !на постоянно   !ления в суд и !отношении ко-!
!рого рассматри!действующей ко-!принятое реше-!торого вынесе!
!вались матери-!миссии и приня-!ние           !но постанов- !
!алы на постоян!тое решение    !              !ление об     !
!но действующей!               !              !установлении !
!комиссии ИУ   !               !              !административ!
!              !               !              !ного надзора !
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
------------------------------
Дата,исх. N, адрес!Примечание!
направления поста-!          !
новления об устано!          !
влении администра-!          !
тивного надзора в !          !
орган внутренних  !          !
дел               !          !
------------------------------
Приложение N 2
к Инструкции
штамп исправительного
учреждения                               ______________________________
наименование суда
______________________________
Сообщаю, что осужденный(ая) "_____"__________________20 ______ года
судом __________________________________________________________________
по ст.ст. ____________ УК РК к ________________ годам лишения свободы за
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
имеющий(ая) в прошлом судимости_________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
характеризующийся(аяся)_________________________________________________
За время отбывания наказания им (ею) допущены нарушения режима:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Вывод: осужденный(ая)______________________, отбывая наказание
в местах лишения свободы, зарекомендовал(а) себя как нарушитель режима
содержания, Правил внутреннего распорядка ИУ и на путь исправления не
встал(а).
Основание: решение комиссии от "____" _______________ 20__ года
протокол N ___________
На основании изложенного и руководствуясь ст. 4 Закона Республики
Казахстан "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест
лишения свободы", прошу Вас решить вопрос об установлении
административного надзора в отношении освобождающегося из мест лишения
свободы гр-на(ки) _____________________________________________________
Начальник учреждения_______________________________
___________________________________________________
звания    подпись   фамилия и инициалы
___________________________________________________
"_____" ______________ 20___ года.
Приложение N 3
к Инструкции
штамп органа                                  _____________________________
внутренних дел                                     полное наименование
_____________________________
суда
Сообщаю, что "____" ______________ 20___г. из мест лишения свободы
освободился гр-н(ка) _____________________________________________________
фамилия, имя, отчество, г.рождения
проживающий(ая) по адресу_________________________________________________
осужденный(ая)____________________________________________________________
дата, каким судом, ст. УК., на какой срок,
__________________________________________________________________________
дата освобождения
в отношении которого(ой) при освобождении установлен административный
надзор сроком на _________ месяцев.
С целью осуществления контроля за его (ее) поведением и образом
жизни, предупреждения правонарушений с его (ее) стороны и на основании
ст.7 Закона Республики Казахстан "Об административном надзоре за лицами,
освобожденными из мест лишения свободы", прошу Вас решить вопрос об
установлении в отношении _________________________________________________
фамилия и инициалы
следующих ограничений:

1. _________________________________________________ мекен-жайдағы
пәтерден (үйден) ______ сағаттан _______ сағатқа дейін шығуға тыйым салу;
2. __________________________________ басшылығының рұқсатынсыз жеке
және қызметтік жұмыстарымен _____________________________________________
________________________________________ тыс жерге шығуға тыйым салу;
3. _________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_______________________________________________________ баруға тыйым салу;
4. _________________________________________________ тіркелу үшін
_________________________________________________ келу міндетін жүктеу
сияқты шектеулер орнату туралы мәселені шешуді сұраймын.
___________________________
ішкі істер органының
___________________________
атауы, атағы, қолы, тегі
___________________ бастығы
және аты-жөні
200__ ж. "___"_____________
Нұсқаулыққа
N 4 қосымша
N __________ әкімшілік қадағалау
ІСІ
__________________________________
қадағаланушының тегі, аты,
__________________________________
әкесінің аты
Әкімшілік қадағалауды
_____________________________________
ішкі істер органының атауы
полицияның (аға) учаскелік инспекторы
_____________________________________
атағы, тегі мен аты-жөні
жүзеге асырады.
Әкімшілік қадағалау
200__ ж. "___"___________ орнатылды.
Әкімшілік қадағалау
200__ ж. "___"___________ тоқтатылды.
Іс 200__ ж. "___"________ дейін
мұрағатта сақталсын.
Нұсқаулыққа
N 5 қосымша
Әкімшілік қадағалау істерін және қалалық,
аудандық ішкі істер органы қызмет көрсететін
аумақтарға уақытша тұруға келген
қадағаланушыларды тіркеу
Журналы
200__ ж. "___"____________ басталды.
200__ ж. "___"____________ аяқталды.
Бірінші бөлім
---------------------------------------------------------------------------
Әкімшілік!Қадағалану.!Бас бост. !Әкімшілік!Қадағ.!Мекен- !Қадаға.!Қадаға.
қадағалау!шының тегі,!айыру орын!қадағалау!мерзі.!жай бю.!лауды  !лауды жү.
ісінің   !аты, әкесі.!босатылған!орнату   !мінің !росына !тоқта. !зеге асы.
реттік   !нің аты    !және сот. !(ұзарту) !аяқта.!хабар. !тудың  !рушы уча.
нөмірі   !           !тылығын   !мерзімі  !луы   !лама   !мерзімі!скелік
!           !жою мерзі.!         !      !жіберу !мен не.!инспек.
!           !мі        !         !      !мерзімі!гіздері!тордың
!           !          !         !      !       !       !тегі
---------------------------------------------------------------------------
1    !     2     !     3    !    4    !   5  !   6   !   7   !    8
---------------------------------------------------------------------------                               Екінші бөлім
---------------------------------------------------------------------------
N !Келген қада.!Тұрғылықты!Қадағаланушыны! Уақытша  !ІІО-ға!Тұрақты жеріне
р/р!ғаланушының !жерінің   !ІІО-да тіркеу !тұратын   !кезек.!кету туралы
!тегі, аты,  !мекен-жайы!мерзімі және  !мекен-жайы!ті ке.!ішкі істер
!әкесінің аты!және шығу.!уақытша тұру  !және бақы.!лу    !орг. тіркеу
!            !ға рұқсат !мерзімінің    !лау жасай.!мерзі.!мерзімі және
!            !берген іш.!аяқталуы      !тын уч.ин.!мі    !оның жүріс-тұ.
!            !кі істер  !              !спектордың!      !рысы туралы
!            !орг. атауы!              !тегі      !      !қысқаша
!            !          !              !          !      !ақпарат
---------------------------------------------------------------------------

1. Запретить выход из квартиры (дома) по адресу______________________
__________________с___ до ____ часов______________________________________
2. Запретить выезд за пределы _______________________________________
по личным и служебным делам без разрешения руководства____________________
__________________________________________________________________________
3. Запретить посещение_______________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Обязать явкой в __________________________________ для регистрации
__________________________________________________________________________
Начальник   ______________________________
наименование органа
______________________________
внутренних дел, звание,
______________________________
подпись, фамилия и инициалы
"___" _______________ 20 ___г.
Приложение N 4
к Инструкции
Дело
административного надзора N ______
__________________________________
фамилия, имя, отчество
__________________________________
поднадзорного
Административный надзор осуществляет (старший) участковый инспектор
полиции __________________________________________________________________
наименование органа внутренних дел
__________________________________________________________________________
звания, фамилия и инициалы
Административный надзор установлен
"___"______________ 20 ___ г.
Административный надзор прекращен
"___"______________ 20 ___ г.
Дело хранить в архиве до
"____" ____________ 20 ___ г.
Приложение N 5
к Инструкции
Журнал
регистрации дел административного надзора
и поднадзорных, прибывших на территорию
обслуживания горрайоргана внутренних дел
для временного проживания
Начат "____"__________ 20__г.
Окончен "___"_________ 20__г.
Первая часть
---------------------------------------------------------------------------
Порядковый!Фамилия,имя,!Дата освоб.!Дата уста-!Дата окон.!Дата направл.
номер дела!отчество под!из мест ли-!новления  !срока над-!уведомления
адмнадзора!надзорного  !шения сво- !(продления!зора      !в адресное бюро
!            !боды и по- !надзора)  !          !
!            !гашения    !          !          !
!            !судимости  !          !          !
---------------------------------------------------------------------------
1     !      2     !     3     !    4     !     5    !      6
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
-----------------------------
Дата и основа!Фамилия участ.!
прекращения  !инспектора,   !
надзора      !осуществ.     !
!надзор        !
----------------------------!
7       !      8       !
----------------------------!
Вторая часть
---------------------------------------------------------------------------
N !Фамилия, имя,!Адрес постоян-!Дата регист- !Адрес времен.!Дата!Дата рег.
пп!отчество     !ного места    !рации поднад-!прож. и фами-!оче-!в ОВД об
!прибывшего   !жительства и  !зорного в ОВД!лия уч. инсп.!ред-!убытии на
!поднадзорного!наименов. ОВД !и срок оконч.!осуществл.   !ной !пост. мес-
!             !выдав-го разр.!времен.прож. !контроль     !явки!то жит-во
!             !на выезд      !             !             ! в  !и кратк.
!             !              !             !             !ОВД !информац.
!             !              !             !             !    !о его
!             !              !             !             !    !поведении
---------------------------------------------------------------------------

1 !      2     !     3    !       4      !     5    !   6  !      7
---------------------------------------------------------------------------
Нұсқаулыққа
N 6 қосымша
ІІБ есепке алынғандардың (әкімшілік қадағалаудағы, АҚҚ,
Әкімшілік қадағалауға алынатын) байланысының
Схемасы
|
есептегі азаматтың
Т.А.Әа
|
Жақын туыстары                    |
|                          Әкесі         Достары, таныстары
|                            |       (мекен-жайы, жалтарма есімі)
|                            |
Ағасы                          |
|                          Шешесі
Қарындасы
(Сіңлісі)
Әр бөлімде тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты мекен-жайы, жұмыс
орны, лақап аты, сотты болғаны көрсетіледі.
Схеманы жасаған:
_____________________                            ___________________
лауазымы, атағы                                   тегі мен аты-жөні
200__ ж. "__"________
Нұсқаулыққа
N 7 қосымша
ішкі істер органының
мөртаңбасы                          ________________________________
соттың
________________________________
толық атауы
200__ ж. "___"__________ бас бостандығынан айыру орындарынан _______
_________________________________________________________________________
датасы, қай сот, ҚК-тің бабы, қанша мерзімге,
_________________________________________________________________________
босатылған датасы
___________________________________________________________ сотталған
_________________________________________________________________________
мекен-жайында тұратын, _______________________________________ жылы туған
азамат(ша) ______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
босатылғаны жөнінде хабарлаймын.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаннан кейін түзелу жолына
түспеді, қоғамдық тәртіпті, басқа азаматтардың құқықтарын ұдайы бұзады,
өзге де құқық бұзушылықтар жасайды.
Мысалы, _____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жоғарыда мазмұндалғанның ескере отырып және "Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 3-бабын басшылыққа ала отырып, Сізден _______________
__________________________________________________________________________
тегі мен аты-жөні
__________ ай мерзімге әкімшілік қадағалауды орнату туралы мәселені шешуді
және оған қатысты мынадай:

1!      2      !      3       !      4      !      5      !  6 !    7
---------------------------------------------------------------------------
Приложение N 6
к инструкции
-------------------------------------
!            Схема                  !
!связей (поднадзорного(ой), ООР, ФП)!
!состоящего(ей) на учете в ОВД      !
------------------------------------
!
------------------
!    Ф. И. О.    !
-----------!подучетного(ой) !-----------
!          !----------------!          !
!                  !                   !
-------------------         !                   !
!Близкие родств-ки!    -----------     ----------------------
-------------------    !  Отец   !     ! Друзья, знакомые   !
!             -----------     ! (адреса, клички)   !
-------------------         !          !--------------------!
!    Брат         !         !                   !
-------------------    -----------     !--------------------!
!             !  Мать   !     !                    !
-------------------    -----------     !--------------------!
!   Сестра        !                             !
-------------------                    !--------------------!
!                    !
!--------------------!
!
!--------------------!
!                    !
!--------------------!
В каждом блоке указываются: Ф.И.О., дом. адрес, место работы, клички,
судимости.
Схему составил:
_________________                            ____________________
должность, звание                             фамилия и инициалы
"____"_________ 20___ г.
Приложение N 7
к Инструкции
штамп органа                               _____________________________
внутренних дел                               полное наименование
_____________________________
суда
Сообщаю, что "____" ______________ 20__ г. из мест лишения свободы
освободился гр-н(ка)____________________________________________________
фамилия, имя, отчество, г.рождения
проживающий(ая) по адресу________________________________________________
осужденный(ая)___________________________________________________________
дата, каким судом, ст.УК., на какой срок,
_________________________________________________________________________
дата освобождения
После освобождения из мест лишения свободы на путь исправления не
встал(а), систематически нарушает общественный порядок, права других
граждан, совершает иные правонарушения.
Так,________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Учитывая изложенное и руководствуясь ст. 3 Закона Республики
Казахстан "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест
лишения свободы", прошу Вас решить вопрос об установлении
административного надзора за ____________________________________________
фамилия и инициалы
сроком на _______ месяцев и избрать в отношении него (нее) следующие
ограничения:

1. _________________________________________________ мекен-жайдағы
пәтерден (үйден) ______ сағаттан _______ сағатқа дейін шығуға тыйым салу;
2. __________________________________ басшылығының рұқсатынсыз жеке
және қызметтік жұмыстарымен _____________________________________________
________________________________________ тыс жерге шығуға тыйым салу;
3. _________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_______________________________________________________ баруға тыйым салу;
4. _________________________________________________ тіркелу үшін
_________________________________________________ келу міндетін жүктеу
сияқты шектеулерді таңдап алуды сұраймын.
___________________________
ішкі істер органының
___________________________
атауы, атағы, қолы, тегі
___________________ бастығы
және аты-жөні
200__ ж. "___"_____________
Нұсқаулыққа
N 8 қосымша
Күзет карточкасы
Тегі _______________________________________________________________
Аты  _______________________________________________________________
Әкесінің аты _______________________________________________________
Туған датасы мен жері ______________________________________________
____________________________________________________________________
____________ N _________________________________ паспорты (куәлігі)
___________________________________________________________ берілген
Сотты болу сипаты бойынша Әкімшілік қадағалау туралы заңның
қолданысына түседі, әкімшілік қадағалауда тұр (керегін сызыңыз).
Аталған адамның жүріс-тұрысына бақылау жасап қадағалаушы ___________
____________________________________________________________________
қызметкердің лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні
__________________________________
қалалық, аудандық ішкі істер органы
бастығы ___________________________
атағы, қолы, тегі, аты-жөні
200__ ж. "___"_____________________
Күзет карточкасы бұл адамның облыстан (республикадан) тыс
жаңа тұрғылықты жерге қоныс аударғаны, бас бостандығынан
айыруға сотталғандығы туралы хабарлама алынғанда немесе
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған күннен
бастап 3 жыл мерзім өткен соң алынып тасталады.
(көлемі 100х140 мм)
Нұсқаулыққа
N 9 қосымша
Қадағаланушыға қатысты орнатылған шектеулердің
орындалуына бақылау жасау
Парағы
Тегі ____________________________  Аты _____________________________
Әкесінің аты _______________________________________________________
Туған датасы мен жері ______________________________________________
____________________________________________________________________
Тұрғылықты жерінің мекен-жайы ______________________________________
____________________________________________________________________
Қадағалау мерзімі ___________ бастап _________________________ дейін
--------------------------------------------------------------------
NN ! Қадағаланушыны  !Тексеру датасы!Тексеру нәтижелері! Белгіленген
рр !тұрғылықты жері  !  мен уақыты  !  (үйінде болды,  !шектеулерді
!бойынша тексерген!              !   болған жоқ)    !бұзғаны үшін
!қызметкердің лау.!              !                  !қадағаланушы.
!азымы, атағы,    !              !                  !ға қолданыл.
!тегі             !              !                  !ған шаралар
--------------------------------------------------------------------
____________________________________________________________________
Нұсқаулыққа
N 10 қосымша
Тіркеу парағы
Азамат (ша) ________________________________________________________
қадағалауда болатын адамның тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________________________________________
____________________________________ Ішкіісминінің, ІІББ, ІІБ-нің
республика, облыс
______________________________ ішкі істер бөлімі (полиция бөлімшесі)
Қадағалау мерзімі ________________ бастап ____________________ дейін
Тіркелу үшін белгіленген дата мен уақыт ____________________________
--------------------------------------------------------------------
NN ! Тіркеуді жүргізген  ! Тіркеу датасы ! Қадағаланушының !Ескертпе
рр !    қызметкердің     !               !       қолы      !
!лауазымы, атағы, тегі!               !                 !
____________________________________________________________________
Нұсқаулыққа
N 11 қосымша
Бағыт парағының
Түбіршегі
Азамат (ша) ________________________               Бағыт парағы
тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________    Тегі _______________  Аты ________
____________________________________    Әкесінің аты _____________________
елді мекеннің атауы               Туған мерзімі мен жері ___________
_____________ күндік мерзімге шығуға    Тұрғылықты жерінің мекен-жайы ____
рұқсат берілді.                         __________________________________
Рұқсат беру мерзімі ________________    Әкімшілік қадағалауды орнату
Болу уақыты _________________ бастап    мерзімі __________________________
_________________ дейін белгіленген.    Әкімшілік қадағалауды жүзеге
асырушы ішкі істер бөлімінің атауы
Азамат(ша) _________________________    __________________________________
тегі ж/е аты-жөні        Қадағаланушы бара жатқан елді
елді мекенге келгеннен кейін            мекеннің атауы ___________________
жергілікті ішкі істер органында         Сапарының мақсаты ________________
тіркелуге міндетті екендігі жөнінде     Осы елді мекенде болу мерзімі ____
ескертілді                              ______________ бастап ____________
дейін белгіленген.
Ескертумен таныстым                           ____________________________
ішкі істер органының атауы
200__ ж. "___"____________                    ____________________ бастығы
атағы, қолы
_________________                    ____________________________
қолы                               тегі, аты-жөні
бағыт парағының сыртқы жағы
200__ ж. "___"__________________
_______________________________________________
елді мекеннің атауы
келіп жетті.
_____________________________________ кезекшісі
ішкі істер органының атауы
М.О.  _________________________________________
атағы, қолы, тегі, аты-жөні
Уақытша тұру жеріндегі полицияның учаскелік
инспекторына келу туралы белгі.

1. Запретить выход из квартиры (дома) по адресу_____________________
__________________с___ до ____ часов_____________________________________
2. Запретить выезд за пределы ______________________________________
по личным и служебным делам без разрешения руководства___________________
_________________________________________________________________________
3. Запретить посещение______________________________________________
_________________________________________________________________________
4. Обязать явкой в _____________________________ для регистрации
_________________________________________________________________________
Начальник   ______________________________________
наименование органа
______________________________________
внутренних дел, звание,
______________________________________
подпись, фамилия и инициалы
"___" ________________ 20 ___ г.
Приложение N 8
к Инструкции
Сторожевая карточка
Фамилия__________________________________________________________________
Имя______________________________________________________________________
Отчество_________________________________________________________________
Дата и место рождения____________________________________________________
Адрес места жительства___________________________________________________
Паспорт(удостоверение)_________________N _______________________________,
выдан____________________________________________________________________
по признакам судимости подпадает под действие Закона об административном
надзоре, состоит под административным надзором (нужное подчеркнуть).
Контроль за поведением указанного лица осуществляет
_________________________________________________________________________
должность,   звание,   фамилия,   инициалы   работника
Начальник _______________________________
горрайоргана внутренних дел
_______________________________
звание, подпись, фамилия, инициалы
"_____"_______________ 20___г.
Сторожевая карточка подлежит изъятию при получении уведомления о
переезде лица на новое место жительства, за пределы области
(республики), осуждении к лишению свободы, либо по истечении 3-х
летнего срока со дня освобождения из мест лишения свободы.
(размер 100х140 мм)
Приложение N 9
к Инструкции
Листок
контроля за соблюдением установленных
ограничений в отношении поднадзорного(ой)
Фамилия _______________________________ Имя _____________________________
Отчество ________________________________________________________________
Дата и место рождения ___________________________________________________
Адрес места жительства___________________________________________________
Сроком надзора с _______________________ по _____________________________
--------------------------------------------------------------------------
NN! Должность, звание,! Дата и время ! Результаты ! Меры, принятые к
пп!фамилия сотрудника,!   проверки   ! проверки   ! поднадзорному за
! проверявшего под- !              ! (находился ! нарушение установлен-
! надзорного по     !              ! дома, отсут! ных ограничений
! месту жительства  !              ! ствовал)   !
--------------------------------------------------------------------------
!                   !              !            !
!                   !              !            !
!                   !              !            !
Приложение N 10
к Инструкции
Регистрационный лист
На гр-на(ку) ____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, лица, находящегося под надзором
Отдел внутренних дел (отделение полиции) _________________________________
МВД, ГУВД, УВД ___________________________________________________________
республика, область
Сроком надзора с ____________________________ по _________________________
Дата и время, установленные для регистрации ______________________________
--------------------------------------------------------------------------
NN ! Должность, звание, !   Дата      !   Подпись     ! Примечание
пп ! фамилия сотрудника,! регистрации ! поднадзорного !
! производящего      !             !               !
! регистрацию        !             !               !
--------------------------------------------------------------------------
!                    !             !               !
!                    !             !               !
Приложение N 11
к Инструкции
(левая сторона)
Корешок
маршрутного листа
Гр-на(ка) _______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
__________________________________________________________________________
разрешено выехать ________________________________________________________
наименование
__________________________________________________________________________
населенного пункта
сроком на ______________________________________________________ дня(ей)
Дата разрешения __________________________________________________________
Срок пребывания установлен с _________________ до ________________________
Гр-н(ка) ________________________________________________________________
фамилия и инициалы
предупрежден(а), что по прибытию в населенный пункт обязан(а)
зарегистрироваться в местном органе внутренних дел.
С предупреждением ознакомлен(а)
"_____"________________ 20___ г.
_____________________
подпись
(правая сторона)
Маршрутный лист
Фамилия _____________________________ Имя _______________________________
Отчество ________________________________________________________________
Дата и место рождения ___________________________________________________
Адрес постоянного места жительства ______________________________________
_________________________________________________________________________
Дата установления административного надзора _____________________________
Срок надзора ____________________________________________________________
Наименование органа внутренних дел, осуществляющего административный
надзор __________________________________________________________________
наименование населенного пункта, куда следует поднадзорный ______________
_________________________________________________________________________
Цель поездки ____________________________________________________________
Срок пребывания в данном населенном пункте установлен с _________________
до _____________________________
Начальник ____________________________________
наименование органа
____________________________________
внутренних дел, звание
____________________________________
подпись, фамилия, инициалы
оборотная сторона маршрутного листа
Прибыл(а) в _____________________________________________________________
наименование населенного пункта
"____"___________________ 20 ___ г.
Дежурный _________________________________________________________________
наименование органа внутренних дел
М.П.     _________________________________________________________________
звание   подпись   фамилия   инициалы
Отметки о явке к участковому инспектору полиции к месту временного проживания.

1. Тегі _____________________________,  Аты _____________________________
Әкесінің аты _________________________________________________________
2. Туған жылы мен жері __________________________________________________
3. Тұрғылықты жері ______________________________________________________
4. Отбасы жағдайы, отбасының құрамы _____________________________________
_________________________________________________________________________
5. Соттылығы туралы мәліметтер __________________________________________
_________________________________________________________________________
6. Жазасын қайда өтеген, қашан босатылған _______________________________
_________________________________________________________________________
7. Жұмыс орны, мамандығы ________________________________________________
8. Ол жақын қарым-қатынаста болатын адамдар туралы деректер:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
9. Жол берген құқық бұзушылықтары мен әкімшілік қадағалау ережелерін
немесе шектеулерді бұзуы туралы мәліметтер ______________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
10. Қадағаланушымен өткізілген әңгіменің мазмұны ________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Әңгіме барысында қадағаланушы әкімшілік қадағалаудың белгіленген
ережелерін және шектеулерді, сондай-ақ қоғамдық тәртіпті, басқа
азаматтардың құқықтарын бұзуға және өзге де құқық бұзушылықтарға жол
бермеу, сондай-ақ қоғам ережелерін сақтау туралы ескертілді.
______________________________
лауазымы, ішкі істер органының
______________________________
атауы, атағы, қолы
200__ ж. "___"___________                  ______________________________
тегі, аты-жөні

1. Фамилия ____________________________ , Имя ___________________________
Отчество______________________________________________________________
2. Год и место рождения__________________________________________________
3. Место жительства _____________________________________________________
4. Семейное положение, состав семьи _____________________________________
______________________________________________________________________
5. Сведения о судимости__________________________________________________
______________________________________________________________________
6. Где отбывал(а) наказание, когда освобожден(а)_________________________
______________________________________________________________________
7. Место работы, специальность __________________________________________
8. Данные о лицах, с которыми поддерживает близкие отношения:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
9. Сведения о допущенных правонарушениях и нарушениях правил или
ограничений административного надзора ________________________________
______________________________________________________________________
10. Содержание беседы с поднадзорным(ой)_________________________________
______________________________________________________________________
В ходе беседы поднадзорный(ая) предупрежден(а) о недопустимости
нарушения установленных правил и ограничений административного надзора,
а также общественного порядка, прав других граждан и совершения иных
правонарушений, а также соблюдения правил общежития.
______________________________________
должность, наименование органа
______________________________________
внутренних дел, звание
"___" __________20 __ г. ______________________________________
подпись, фамилия, инициалы