Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық миссиялардың, консулдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерi мен шетелдiк инвесторлардың басшыларын, қызметкерлерiн, әскери атташелерi мен әкiмшілік-техникалық персоналдарын тiркеудiң ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2000 жылғы 18 тамыздағы N 115 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 14.11.2000 ж. тіркелді. Тіркеу N 1283. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2009 жылғы 3 тамыздағы N 08-1-1-1/236 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2009.08.03 N 08-1-1-1/236 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық миссиялардың, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерi мен шетелдiк инвесторлардың басшыларын, қызметкерлерiн, әскери атташелерi мен әкiмшiлiк-техникалық персоналдарын тiркеу рәсiмiн реттеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық миссиялардың, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерi мен шетелдiк инвесторлардың басшыларын, қызметкерлерiн, әскери атташелерi мен әкiмшiлiк-техникалық персоналдарын тiркеудiң ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметi өз қызметiнде қоса берiлiп отырған Ереженi басшылыққа алсын.
Министр
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің 2000 жылғы 18 тамыздағы N 115 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық
миссиялардың, консулдық мекемелердiң, халықаралық
ұйымдар өкiлдiктерi мен шетелдiк инвесторлардың басшыларын,
қызметкерлерiн, әскери атташелерi мен әкiмшiлiк-техникалық
персоналдарын тiркеудiң
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже дипломатиялық миссиялардың, консулдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерi мен шетелдiк инвесторлардың басшыларын, қызметкерлерiн, әскери атташелерi мен әкiмшiлiк-техникалық персоналдарын тiркеудiң тәртiбiн анықтайды.
2. Төтенше және Өкiлеттi Елшiнi тiркеу
2. Қазақстан Республикасында ашылған дипломатиялық миссиялар Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiне әуежайда (вокзалда)* қарсы алуды ұйымдастыру үшiн Елшiнiң келу күнi туралы хабарлай отырып, нота жiбередi. Келгеннен соң Елшi сенiм грамотасын тапсыру рәсiмiмен таныстыру мақсатында Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiне жолығысулар жасайды. Содан соң Қазақстан Республикасы Сырты iстер министрiнiң орынбасарымен кездесуде оған сенiм грамотасының және өзiнiң iзашарының керi шақыру грамотасының көшiрмелерiн тапсырады. ______________________________
* Келу бекеттерiндегi кездесудi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi Мемлекеттiк Протокол қызметiнiң аға лауазымды тұлғалары, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң тиiстi бөлiмшелерi және "Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Дипломатиялық өкiлдiктермен жұмыс жөнiндегi департаментi" Республикалық мемлекеттiк кәсiпорны (қажет болғанда) қамтамасыз етедi.

Об утверждении Правил аккредитации глав, сотрудников, военных атташе и административно-технического персонала дипломатических миссий, консульских учреждений, представительств международных организаций и иностранных инвесторов в Республике Казахстан
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 18 августа 2000 года N 115 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 ноября 2000 года за N 1283. Утратил силу приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 3 августа 2009 года № 08-1-1-1/236
Сноска. Утратил силу приказом Министра иностранных дел РК от 03.08.2009 № 08-1-1-1/236 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях упорядочения процедуры аккредитации глав, сотрудников, военных атташе и административно-технического персонала дипломатических миссий, консульских учреждений, представительств международных организаций и иностранных инвесторов в Республике Казахстан, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации глав, сотрудников, военных атташе и административно-технического персонала дипломатических миссий, консульских учреждений, представительств международных организаций и иностранных инвесторов в Республике Казахстан.
2. Службе Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан в своей деятельности руководствоваться прилагаемыми Правилами.
Министр
Утверждены приказом
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 18 августа 2000 года N 115
Правила
аккредитации глав, сотрудников, военных атташе и
административно-технического персонала дипломатических миссий,
консульских учреждений, представительств международных организаций
и иностранных инвесторов в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок аккредитации глав, сотрудников, военных атташе и административно-технического персонала дипломатических миссий, консульских учреждений, представительств международных организаций и иностранных инвесторов.
2. Аккредитация Чрезвычайного и Полномочного Посла
2. Дипломатические миссии, открытые в Республике Казахстан, направляют в Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан ноту с извещением о дате приезда Посла для организации встречи в аэропорту (вокзале)*. По прибытии Посол наносит визиты в Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан с целью ознакомления с церемонией вручения верительных грамот. Затем, на встрече с заместителем Министра иностранных дел Республики Казахстан вручает ему копии верительных грамот и отзывных грамот своего предшественника. ___________________
Примечание. *Встречу в пунктах прибытия обеспечивают старшие должностные лица Службы Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан, соответствующего подразделения Министерства иностранных дел Республики Казахстан и Республиканского Государственного предприятия "Департамент по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан" (при необходимости).

3. Қазақстан Республикасының басшылығына** сенiм грамотасын тапсырғаннан кейiн Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметi жаңа Елшiнiң Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрiмен кездесуiн ұйымдастырады. ______________________________
** Қазақстан Республикасының астанасындағы резиденциясымен тiркелген Елшiлер сенiм грамотасын Қазақстан Республикасының Президентiне; қоса атқарушы Елшiлер - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Хатшысына тапсырады.
4. Сенiм грамотасын тапсырған сәттен бастап Елшi өзiнiң мiндетiн атқаруға кiрiскен болып саналады және осы күннен бастап оның Қазақстан Республикасында болу мерзiмiне есептеу жүргiзiледi.
3. Уақытша Сенiмдi Өкiлдердi тiркеу
5. Тiркелушi мемлекет кездесудi* ұйымдастыру үшiн Уақытша Сенiмдi Өкiлдi жiберу туралы оның келу күнiн көрсете отырып, Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгін алдын ала хабардар етедi. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметi дипломат келгеннен кейiн тiркелушi мемлекеттiң сыртқы саясат ведомствосы басшысының Уақытша Сенiмдi Өкiлдi тағайындауы туралы жолдауын тапсыру үшiн министрдің орынбасарымен, содан соң Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрiмен кездесулерiн ұйымдастырады. ____________________________
* Келу бекеттерiндегi кездесудi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi Мемлекеттiк Протокол қызметiнiң аға лауазымды тұлғалары, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң тиiстi бөлiмшелерi және Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Дипломатиялық өкiлдiктермен жұмыс жөнiндегi департаментi" Республикалық мемлекеттiк кәсiпорны (қажет болғанда) қамтамасыз етедi.
4. Консулдық мекеме басшысын тiркеу
6. Қазақстан Республикасында консулдық мекеме ашуға Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгінiң келiсiмiн алғаннан кейiн тiркелушi мемлекет Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Консулдық қызмет департаментi мен Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiне консулдық мекеме басшысы лауазымына үмiткердiң өмiрбаяндық мәлiметтерiн қоса тiркеп, тиiстi нота жiбередi.
7. 1963 жылғы 24 сәуiрдегi Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 12 және 22-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi ұсынылған үмiткердi консулдық мекеменiң басшысына тағайындауға өзiнiң келiсiмi туралы вербальдi нотамен хабарлайды және содан соң экзекватура бередi.
5. Әскери, теңiз немесе әскери-әуе атташесiн тiркеу

3. После вручения верительных грамот руководству Республики Казахстан** Служба Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан организовывает встречу нового Посла с Министром иностранных дел Республики Казахстан. ___________________
Примечание. **Послы, аккредитованные с резиденцией в столице Республики Казахстан, вручают верительные грамоты Президенту Республики Казахстан; Послы по совместительству - Государственному Секретарю Республики Казахстан.
4. С момента вручения верительных грамот Посол считается приступившим к исполнению своих обязанностей и с этой даты ведется отсчет срока его пребывания в Республике Казахстан.
3. Аккредитация Временных Поверенных в Делах
5. Аккредитующее государство заблаговременно информирует Министерство иностранных дел Республики Казахстан о направлении Временного Поверенного в Делах с указанием даты его прибытия для организации встречи*. После прибытия дипломата Служба Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан организовывает встречи с заместителем Министра, затем с Министром иностранных дел Республики Казахстан, для вручения послания главы внешнеполитического ведомства аккредитующего государства о назначении Временного Поверенного в Делах. ______________
Примечание. *Встречу в пунктах прибытия обеспечивают дипломатические сотрудники Службы Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан, соответствующего подразделения Министерства иностранных дел Республики Казахстан и Республиканского Государственного предприятия "Департамент по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан" (при необходимости).
4. Аккредитация Главы консульского учреждения
6. После получения согласия Министерства иностранных дел Республики Казахстан на открытие консульского учреждения в Республике Казахстан, аккредитующее государство направляет в Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан и в Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан соответствующую ноту с приложением биографических данных кандидатуры на должность главы консульского учреждения.
7. В соответствии со статьями 12 и 22 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года Министерство иностранных дел Республики Казахстан сообщает вербальной нотой о своем согласии на назначение представленной кандидатуры главы консульского учреждения и затем выдает экзекватуру.
5. Аккредитация военного, морского или военно-воздушного атташе

8. Әскери, теңiз немесе әскери-әуе атташесiн тiркеу үшiн 1961 жылғы 18 сәуiрдегi Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 7-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiмен бiрлескен келiсiмiн алу қажет, бұл үшiн Елшiлiк Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнің Мемлекеттiк Протокол қызметiне белгiленген үлгiде өмiрбаянын қоса тiркеп, вербальдi нота жiбередi.
9. Тiркелушi мемлекет ұсынған үмiткердiң әскери, теңiз немесе әскери-әуе атташе лауазымына тағайындалуына Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң келiсiмiн алғаннан кейiн, Елшiлiк Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiне 2 данада 3х4 см. көлемiндегi фотографиясын, паспорты мен визасының көшiрмелерiн қоса тiркеп, вербальдi нота жiбередi.
6. Дипломатиялық персонал қызметкерлерiн тiркеу
10. Дипломатиялық персоналдың жаңа қызметкерi тiркеуден өтуi және тiркеу карточкасын алуы үшiн халықаралық ұйымның дипломатиялық миссиясы немесе өкiлдiгi қызметкер келген күннен бастап 3 күндiк мерзiмде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiне белгiленген үлгiде (1, 2 қосымша) толтырылған анкетасының 2 данасын, 3х4 см. көлемiндегi фотографиясын, паспорты мен визасының көшiрмелерiн қоса тiркеп, нота жiбередi. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметi 7 күндiк мерзiмде "СМD", "D", "DС" немесе "В" сериясындағы тiркеу карточкаларын ресiмдейдi және бередi.
7. Әкiмшiлiк-техникалық персонал қызметкерлерiн тiркеу
11. Әкiмшiлiк-техникалық персоналдың жаңа қызметкерi тiркеуден өтуi және тiркеу карточкасын алуы үшiн халықаралық ұйымның дипломатиялық миссиясы немесе өкiлдiгi қызметкер келген күннен бастап 3 күндiк мерзiмде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiне белгiленген үлгiде (1, 2 қосымша) толтырылған анкетасының 2 данасын, 3х4 см. көлемiндегi фотографиясын, паспорты мен визасының көшiрмелерiн қоса тiркеп, нота жiбередi. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметi 7 күндiк мерзiмде "Т" немесе "О" сериясындағы тiркеу карточкаларын ресiмдейдi және бередi.
8. Шетелдiк инвесторларды тiркеу
12. Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Шетелдiк инвесторлар кеңесiнiң жаңа мүшесi немесе оның жұмыс топтары тiркеуден өтуi және тiркеу карточкаларын алуы үшiн шетелдiк компания-инвестордың өкiлдiгi оны немесе жұмыс топтарын Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Шетелдiк инвесторлар кеңесiнiң құрамына енгiзген күннен бастап 3 күндiк мерзiмде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiне белгiленген үлгiдегi (1, 2 қосымша) толтырылған анкеталарының 2 данасын, 3х4 см. көлемiндегi фотографиясын, паспорттары мен визаларының көшiрмелерiн қоса тiркеп, хат жiбередi. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметi 7 күндiк мерзiмде "В" сериясындағы тiркеу карточкаларын ресiмдейдi және бередi.

8. Для аккредитации военного, морского или военно-воздушного атташе в соответствии со статьей 7 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года, необходимо получить согласие Министерства иностранных дел Республики Казахстан совместно с Министерством обороны Республики Казахстан, для чего Посольство направляет в Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан вербальную ноту установленного образца с приложением биографии.
9. После получения согласия Министерства иностранных дел Республики Казахстан на назначение предложенной аккредитующим государством кандидатуры на должность военного, морского или военно-воздушного атташе, Посольство направляет в Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан вербальную ноту с приложением фотографий размером 3х4 см в 2-х экземплярах, копии паспорта и визы.
6. Аккредитация сотрудников дипломатического персонала
10. Для прохождения аккредитации нового сотрудника дипломатического персонала и получения аккредитационной карточки дипломатическая миссия или представительство международной организации направляет в Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан в 3-х дневный срок со дня прибытия сотрудника ноту с приложением в 2-х экземплярах заполненной анкеты установленного образца (приложение 1, 2), фотографий размером 3х4 см, копии паспорта и визы. Служба Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан в 7-и дневный срок оформляет и выдает аккредитационные карточки серий "СМD", "D", "DC" или "В".
7. Аккредитация сотрудников административно-технического персонала
11. Для прохождения аккредитации нового сотрудника административно-технического персонала и получения аккредитационной карточки дипломатическая миссия или представительство международной организации направляет в Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан в 3-х дневный срок со дня прибытия сотрудника ноту с приложением в 2-х экземплярах заполненной анкеты установленного образца (приложение 1, 2), фотографий размером 3х4 см, копии паспорта и визы. Служба Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан в 7-и дневный срок оформляет и выдает аккредитационные карточки серий "Т" или "О".
8. Аккредитация иностранных инвесторов
12. Для прохождения аккредитации нового члена Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан или его рабочих групп и получения аккредитационной карточки представительство иностранной компании-инвестора направляет в Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан в 3-х дневный срок со дня его включения в состав Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан или его рабочих групп письмо с приложением в 2-х экземплярах заполненной анкеты установленного образца (приложение 1, 2), фотографий размером 3х4 см, копии паспорта и визы. Служба Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан в 7-и дневный срок оформляет и выдает аккредитационные карточки серии "В".

9. Тiркелу карточкаларын тiркеу және беру
13. Қазақстан Республикасында ашылған дипломатиялық миссиялардың, консулдық мекемелердiң және халықаралық ұйымдар жанындағы өкiлдiктердiң дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық персоналының басшылары, әскери атташелерi, мүшелерi, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерi (жұбайлары, тұрмыс құрмаған қыздары және үйленбеген балалары - 12 жастан бастап) өздерiнiң мәртебесiне сәйкес тiркеу карточкаларын алуға құқылы.
14. Шетелдiк компаниялардың - инвесторлардың басшылары - Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Шетелдiк инвесторлар кеңесiнiң мүшелерi және Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Шетелдiк инвесторлар кеңесiнiң жұмыс топтары тiркеу бизнес- карточкаларын алуға құқылы.
15. Қазақстан Республикасында қоса қызмет атқаратын Елшiнi тiркеген кезде дипломатиялық карточкалар осы Елшiлiктiң басшысына және шенi жоғары екi дипломатына беріледi. Сондай-ақ қоса қызмет атқарушы ретiнде тiркелген әскери, теңiз немесе әскери-әуе атташелерiне дипломатиялық карточкалар беру көзделген.
16. "СМD" сериясындағы дипломатиялық карточка Елшiнiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң немесе Қазақстан Республикасында өзi атынан шығатын елдiң Елшiлiгi жоқ консулдық мекемелерiнiң басшыларына және олардың отбасы мүшелерiне жеке бастарының қол сұғылмаушылығына, қылмыстық, әкiмшiлiк және азаматтық заңды құқық иммунитетiне, жеке резиденциясының қол сұғылмаушылығы мен қорғалуына, куәгер ретiнде жауап беруден, жеке жүгiн тексеруден, ресми өкiлдiк пен жеке пайдалануына арналған заттарды әкелгенде кедендiк баждардан босатылуына құқық бередi (1961 жылғы 18 сәуiрдегi Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 29-36 баптары).
17. "Д" сериясындағы дипломатиялық карточка елшiлiктердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң немесе консулдық мекемелердiң дипломатиялық персонал мүшелерiне, әскери, теңiз немесе әскери-әуе атташелерiне және олардың отбасы мүшелерiне жеке бастарының қол сұғылмаушылығына, қылмыстық, әкiмшiлiк және азаматтық заңды құқық иммунитетiне, жеке резиденциясының қол сұғылмаушылығы мен қорғалуына, куәгер ретiнде жауап беруден, жеке жүгiн тексеруден, ресми өкiлдiк пен жеке пайдалануына арналған заттарды әкелгенде кезеңдiк баждардан босатылуына құқық бередi (1961 жылғы 18 сәуiрдегi Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 29-36-баптары).
18. " С" сериясындағы консулдық карточка консулдық бөлiмнiң немесе Елшiлiк бөлiмшесiнiң басшыларына, дипломатиялық персонал мүшесiне және олардың отбасы мүшелерiне жеке бастарының қол сұғылмаушылығына, қылмыстық, әкiмшiлiк және азаматтық заңдық құқық иммунитетiне, жеке резиденциясының қол сұғылмаушылығы мен қорғалуына, куәгер ретiнде жауап беруден, жеке жүгiн тексеруден, ресми өкiлдiк пен жеке пайдаланылуға арналған заттарды әкелгенде кедендiк баждардан босатылуға құқық бередi (1961 жылғы 18 сәуiрдегi Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 29-36-баптары).

9. Регистрация и выдача аккредитационных карточек
13. Главы, военные атташе, члены дипломатического и административно-технического персонала дипломатических миссий, консульских учреждений и представительств международных организаций, открытых в Республике Казахстан, а также члены их семей (супруги, незамужние дочери и неженатые сыновья - с 12 лет) имеют право на получение аккредитационных карточек в соответствии со статусом.
14. Главы иностранных компаний-инвесторов - члены Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан и рабочих групп Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан имеют право на получение аккредитационных бизнес-карточек.
15. При аккредитации Посла в Республике Казахстан по совместительству, дипломатические карточки выдаются главе и двум старшим дипломатам этого же Посольства. Предусматривается также выдача дипломатической карточки военному, морскому или военно-воздушному атташе, аккредитованному по совместительству.
16. Дипломатическая карточка серии "СМD" дает право на личную неприкосновенность Посла, главы представительства международной организации или консульского учреждения, не имеющего в Республике Казахстан Посольства представляемой страны, и членов их семей, иммунитет от уголовной, административной и гражданской юрисдикции, неприкосновенность и защиту частной резиденции, освобождение от дачи показаний в качестве свидетеля, от досмотра личного багажа, от таможенных пошлин на ввоз предметов, предназначенных для официального представительства и личного пользования (статьи 29-36 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года).
17. Дипломатическая карточка серии "D" дает право на личную неприкосновенность членов дипломатического персонала, военных, морских или военно-воздушных атташе Посольств, представительств международных организаций или консульских учреждений и членов их семей, иммунитет от уголовной, административной и гражданской юрисдикции, неприкосновенность и защиту частной резиденции, освобождение от дачи показаний в качестве свидетеля, от досмотра личного багажа, от таможенных пошлин на ввоз предметов, предназначенных для официального представительства и личного пользования (статьи 29-36 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года).
18. Консульская карточка серии "DС" дает право на личную неприкосновенность главы, члена дипломатического персонала консульского отдела или отделения Посольства и членов их семей, иммунитет от уголовной, административной и гражданской юрисдикции, неприкосновенность и защиту частной резиденции, освобождение от дачи показаний в качестве свидетеля, от досмотра личного багажа, от таможенных пошлин на ввоз предметов, предназначенных для официального представительства и личного пользования (статьи 29-36 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года).

19. "Т" сериясындағы қызметтiк карточка Елшiлiктердің, халықаралық ұйымдар өкiлдiктердiң немесе консулдық мекемелердің әкiмшiлiк-техникалық персонал мүшелерiнiң және олардың отбасы мүшелерiнiң жеке басына қол сұғылмаушылық, қылмыстық, әкiмшiлiк және азаматтық заңды құқық иммунитетiне, жеке резиденциясының қол сұғылмаушылығы мен қорғалуына, куәгер ретiнде жауап беруден, әуелгi кезде тұтынатын заттарына қатысты кедендiк баждардан босатылуына құқық бередi. Әкiмшiлiк және азаматтық заңды құқық иммунитетi олардың өз мiндеттерiн орындауына қатысты емес жағдайларда жасаған iс-әрекеттерiне қолданылмайды (1961 жылғы 18 сәуiрдегi Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 37-бабының 2-тармағы).
20. "О" сериясындағы қызметтiк карточка Елшiлiк немесе консулдық орналасқан мемлекет жол беретiн деңгейде ғана иммунитеттер мен артықшылықтарды пайдалануға құқық бередi (1961 жылғы 18 сәуiрдегi Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 37-бабының 4-тармағы).
21. "В" сериясындағы бизнес-карточка шетелдiк инвестордың Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде тiркелгендiгiн растайды.
22. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгі басшылығының өкiмiне сәйкес ерекше тәртiппен тiркеу карточкалары шетелдiк ұйымдардың Қазақстан Республикасындағы өкiлдiктерiнiң қызметкерлерiне берілуi мүмкiн.
23. 17-тармақта аталған адамдарды тiркеген жағдайда оларға мынадай қызметтiк карточкалар:
1) басшыларға - "Т" сериясы;
2) қалған қызметкерлерге - "О" сериясы ғана берiледi.
24. 1963 жылғы 24 сәуiрдегi Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 41, 43 және 44-баптарына сәйкес консулдық мекемелердiң қызметкерлерiне қатысты оларды жiберген мемлекет кез келген иммунитеттер мен артықшылықтардан бас тартуы мүмкiн.
25. 1961 жылғы 18 сәуiрдегi Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 47-бабына сәйкес елшiлiк немесе консулдық орналасқан мемлекет аталған конвенциялар ережелерiнiң өкiлдiкке қолданылуын шектеуi немесе өзара құрмет тұту қағидаттарында оған анағұрлым қолайлы режим ұсынуы мүмкiн.
26. 1961 жылғы 18 сәуiрдегi Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясының 42-бабына және 1963 жылғы 24 сәуiрдегi Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясының 57-бабына сәйкес дипломат агенттер мен штаттағы консулдық лауазымды адамдарға жеке табыс түсiру мақсатындағы кәсiби және коммерциялық iс-әрекетпен айналысуға болмайды.
27. Тiркеу карточкалары дипломатиялық миссиялардың, халықаралық ұйымдардың Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын қызметкерлерiне, шетелдiк инвесторлар мен олардың отбасыларының мүшелерiне бүкiл болу мерзiмiне, бiрақ кемiнде 3 ай бұрын берiледi.

19. Служебная карточка серии "Т" дает право на личную неприкосновенность членов административно-технического персонала Посольств, представительств международных организаций или консульских учреждений и членов их семей, иммунитет от уголовной юрисдикции, неприкосновенность и защиту частной резиденции, освобождение от дачи показаний в качестве свидетеля, от таможенных пошлин в отношении предметов первоначального обзаведения. Иммунитет от административной и гражданской юрисдикции не распространяется на действия, совершенные ими не при исполнении своих обязанностей (пункт 2 статьи 37 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года).
20. Служебная карточка серии "О" дает право пользования иммунитетами и привилегиями только в той мере, в какой это допускает государство пребывания (пункт 4 статьи 37 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года).
21. Бизнес-карточка серии "В" подтверждает регистрацию иностранного инвестора в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
22. В порядке исключения, согласно распоряжению руководства Министерства иностранных дел Республики Казахстан, аккредитационные карточки могут выдаваться сотрудникам представительств зарубежных организаций в Республике Казахстан.
23. В случае аккредитации указанных в пункте 17 лиц, им выдаются только служебные карточки:
1) руководителям - серии "Т";
2) остальным сотрудникам - серии "О".
24. В отношении сотрудников консульских учреждений, согласно статьям 41, 43 и 44 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года, представляемое государство может отказаться от любых иммунитетов и привилегий.
25. В соответствии со статьей 47 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года, государство пребывания может ограничить или представить более благоприятный режим применения положений указанной Конвенции к представительству на принципах взаимности.
26. В соответствии со статьей 42 Венской конвенции о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года и статьи 57 Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года, дипломатические агенты и штатные консульские должностные лица не должны заниматься профессиональной или коммерческой деятельностью с целью получения личных доходов.
27. Аккредитационные карточки выдаются сотрудникам дипломатических миссий, международных организаций, иностранным инвесторам и членам их семей, не являющимися гражданами Республики Казахстан, на весь срок пребывания, но не менее, чем на 3 месяца.

28. Тiркеу карточкасын алу үшiн дипломатиялық миссия, халықаралық ұйымның немесе шетелдiк компания-инвестордың өкiлдiгi жаңа қызметкердiң келуiнен, немесе шетелдiк компания-инвесторға қатысты оларды Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Шетелдiк инвесторлар кеңесiнiң немесе оның жұмысшы топтардың құрамына енгiзуден кейiнгi 3 күннiң iшiнде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiне 2 данадағы толтырылған сауалнамасының белгiленген (қосымша 1, 2) үлгiсiн, 3х4 көлемдегi фотографиясын, паспорты мен визасының көшiрмелерiн қоса бере отырып, нота/хат жiбередi. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгінiң Мемлекеттiк Протокол қызметi 7 тәулiктiң iшiнде тиiстi түрдегi тiркеу карточкасын ресiмдейдi және бередi.
29. "СМD" сериясындағы тiркеу карточкалары Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң қолымен, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң елтаңбалық мөрiмен расталады және дипломаттық паспорт немесе Бiрiккен Ұлттар Ұйымының паспорты (көгiлдiр түс) болған жағдайда:
1) дипломатиялық миссияның басшысына;
2) халықаралық ұйым өкiлдiгiнiң басшысына;
3) Қазақстан Республикасында елшiлiгi жоқ елдiң консулдық мекемесiнiң басшысына;
4) Құрметтi консул отбасының мүшелерiн қоспағанда, аталған тұлғалар отбасыларының мүшелерiне берiледi.
30. "D" сериясындағы тiркеу карточкалары Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметi бастығының қолымен, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң елтаңбалық мөрiмен расталады және дипломаттық паспорт болған жағдайда (ондай құжаттары жоқ елдердi қоспағанда):
1) дипломатиялық миссиялардың дипломатиялық персоналының мүшелерiне;
2) Қазақстан Республикасында ашылған халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң дипломатиялық персоналының мүшелерiне;
3) Бiрiккен Ұлттар Ұйымының паспорты бар Қазақстан Республикасында ашылған халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң қызметкерлерiне;
4) әскери, теңiз және әскери-әуе атташелерге;
5) аталған тұлғалардың отбасыларының мүшелерiне берiледi.
31. "DС" сериясындағы тiркеу карточкалары Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiнiң бастығының қолымен, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң елтаңбалық мөрiмен расталады және дипломаттық паспорт болған жағдайда (ондай құжаттары жоқ елдердi қоспағанда):
1) консулдық бөлiмнiң немесе Елшiлiк бөлiмiнiң басшысына;
2) консулдық бөлiмдегi немесе Елшiлiк бөлiмдерiндегi дипломатиялық персоналдың мүшелерiне;
3) аталған тұлғалардың отбасыларының мүшелерiне берiледi.

28. Для получения аккредитационной карточки дипломатическая миссия, представительство международной организации или иностранной компании- инвестора направляет в Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан в 3-х дневный срок со дня прибытия нового сотрудника или, в отношении иностранных компаний-инвесторов, включения в состав Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан или его рабочих групп, ноту/письмо с приложением в 2-х экземплярах заполненной анкеты установленного образца (приложение 1, 2), фотографий размером 3х4 см, копии паспорта и визы. Служба Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан в 7-и дневный срок оформляет и выдает аккредитационные карточки соответствующего типа.
29. Аккредитационные карточки серии "СМD" заверяются подписью Министра иностранных дел Республики Казахстан, гербовой печатью Министерства иностранных дел Республики Казахстан и выдаются при наличии дипломатического паспорта или паспорта Организации Объединенных Наций (голубого цвета):
1) главе дипломатической миссии;
2) главе представительства международной организации;
3) главе консульского учреждения, не имеющего в Республике Казахстан Посольства представляемой страны;
4) членам семей вышеуказанных лиц, кроме членов семьи Почетного консула.
30. Аккредитационные карточки серии "D" заверяются подписью Шефа Службы Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан, гербовой печатью Министерства иностранных дел Республики Казахстан и выдаются при наличии дипломатического паспорта (кроме стран, не имеющих их):
1) членам дипломатического персонала дипломатических миссий;
2) членам дипломатического персонала представительств международных организаций, открытых в Республике Казахстан;
3) сотрудникам представительств международных организаций, открытых в Республике Казахстан, имеющим паспорта Организации Объединенных Наций;
4) военным, морским или военно-воздушным атташе;
5) членам семей вышеуказанных лиц.
31. Аккредитационные карточки серии "DС" заверяются подписью Шефа Службы Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан, гербовой печатью Министерства иностранных дел Республики Казахстан и выдаются при наличии дипломатического паспорта (кроме стран, не имеющих их):
1) главе консульского отдела или отделения Посольства;
2) членам дипломатического персонала консульских отделов или отделений Посольств;
3) членам семей вышеуказанных лиц.

32. "Т" сериясындағы тiркеу карточкалары Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiнiң бастығының қолымен, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң елтаңбалық мөрiмен расталады және қызметтiк немесе оған теңестiрiлген немесе ұлттық паспорт болған жағдайда:
1) дипломатиялық миссиялардың әкiмшiлiк-техникалық персоналының мүшелерiне;
2) консулдық лауазымды адамдарға және консулдық қызметкерлерге;
3) мәртебесi бойынша әкiмшiлiк-техникалық персоналға теңестiрiлген халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң лауазымды адамдарына;
4) аталған тұлғалар отбасыларының мүшелерiне берiледi.
33. "О" сериясындағы тiркеу карточкалары Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiнiң бастығының қолымен, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң елтаңбалық мөрiмен расталады және ұлттық паспорт болған жағдайда:
1) дипломатиялық миссияның немесе халықаралық ұйым өкiлдiгiндегi Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын қызмет көрсетушi персоналдың мүшелерiне;
2) дипломатиялық миссияның немесе халықаралық ұйым өкiлдiгiндегi Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын қызметкерлердiң үй қызметшiлерiне берiледi.
34. "В" сериясындағы бизнес-карточкалар Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң қолымен, Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң елтаңбалық мөрiмен расталады және ұлттық паспорт болған жағдайда:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Шетелдiк инвесторлар кеңесiнiң мүшелерiне;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Шетелдiк инвесторлар кеңесiнiң жұмысшы топтарының мүшелерiне;
3) Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгiнiң өтiнiшi бойынша және айрықша тәртiппен Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттiк органдарының өтiнiштерi негiзiнде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi басшылығының шешiмiмен басқа iрi шетелдiк инвесторларға берiледi.
35. Қызметкердiң қызметтiк жағдайы өзгерген жағдайда дипломатиялық миссия, халықаралық ұйымның немесе компания инвестордың өкiлдiгi Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiн 3х4 көлемдегi екi фотографиясын және бұрын берілген тiркеу карточкасын қоса бере отырып, вербальдi нота/хатпен хабардар етедi.
36. Тiркеу карточкасы жоғалған жағдайда дипломатиялық миссия, халықаралық ұйым немесе компания-инвестордың өкiлдiгi мiндеттi түрде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiн 3х4 көлемдегi екi фотографияны, тiркеу карточкасын жоғалтқан қызметкердiң өтiнiшi туралы Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi органдарының жазбаша растауын қоса бере отырып, вербальдi нота/хатпен хабардар етедi және жоғалған жердегi елдi мекендегi табылған заттар бюросының анықтамасы да қоса беріледi. Карточканың дубликаты карточканы жоғалту туралы нотаны алудан бiр ай өткеннен кейiн берiледi.

32. Аккредитационные карточки серии "Т" заверяются подписью Шефа Службы Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан, гербовой печатью Министерства иностранных дел Республики Казахстан и выдаются при наличии служебного, приравненного к нему или национального паспорта:
1) членам административно-технического персонала дипломатических миссий;
2) консульским должностным лицам и консульским служащим;
3) должностным лицам представительств международных организаций, приравненных по статусу к административно-техническому персоналу;
4) членам семей вышеуказанных лиц.
33. Аккредитационные карточки серии "О" заверяются подписью Шефа Службы Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан, гербовой печатью Министерства иностранных дел Республики Казахстан и выдаются при наличии национального паспорта:
1) членам обслуживающего персонала дипломатической миссии или представительства международной организации, не являющимися гражданами Республики Казахстан;
2) домашним работникам сотрудников дипломатической миссии или представительства международной организации, не являющимися гражданами Республики Казахстан.
34. Бизнес-карточки серии "В" заверяются подписью Министра иностранных дел Республики Казахстан, гербовой печатью Министерства иностранных дел Республики Казахстан и выдаются при наличии национального паспорта:
1) членам Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан;
2) членам рабочих групп Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан;
3) другим крупным иностранным инвесторам по ходатайству Агентства Республики Казахстан по инвестициям и, в порядке исключения, по решению руководства Министерства иностранных дел Республики Казахстан на основании ходатайств других государственных органов Республики Казахстан.
35. При изменении служебного положения сотрудника, дипломатическая миссия, представительство международной организации или компании- инвестора уведомляет об этом вербальной нотой/письмом Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан с приложением 2-х фотографий размером 3х4 см и раннее выданной аккредитационной карточки.
36. В случае утери аккредитационной карточки дипломатическая миссия, представительство международной организации или компании-инвестора в обязательном порядке извещает об этом Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан вербальной нотой/письмом с приложением 2-х фотографий размером 3х4 см, письменного подтверждения органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан об обращении сотрудника, утерявшего аккредитационную карточку, и справка из стола находок населенного пункта, где была допущена утеря. Дубликат карточки выдается по истечении 1-го месяца со дня получения ноты об утере карточки.

37. Қызметкерлердiң және олардың отбасы мүшелерiнiң Қазақстан Республикасынан түпкiлiктi кетуi кезiнде дипломатиялық миссия, халықаралық ұйым немесе компания-инвестордың өкiлдерi мiндеттi түрде Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк Протокол қызметiне (кету күнiнен кейiн бес күннiң iшiнде) тiркеу карточкаларымен бiрге қызметкердiң кетуi туралы хабарлайтын нота/хат жiбередi.

37. При окончательном отъезде из Республики Казахстан сотрудников и членов их семей дипломатическая миссия, представительство международной организации или компании-инвестора в обязательном порядке направляет ноту/письмо, уведомляющую об отъезде сотрудника с приложением аккредитационных карточек в Службу Государственного Протокола Министерства иностранных дел Республики Казахстан (в течение 5-ти дней со дня отъезда).
(Специалисты: Склярова И.В., Мартина Н.А.)