Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсiн - төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн қолдану ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы 2000 жылғы 30 қазан N 405 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 4 желтоқсан N 1319 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 203 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өткiзiлетiн төлемдер жөнiндегi мәлiметтердi жүйеге келтiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсiн - төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн қолдану ережесiн бекiту туралы" V991011_ 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсiн - төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн қолдану ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн және Ережеге өзгерiстер мен толықтырулардың 2001 жылғы 1 наурыздан бастап күшiне енгiзiлетiн 4-тармағынан басқасы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Төлем жүйесi басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсін - төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн қолдану ережесiн бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсiн - төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн қолдану ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн осы қаулыны және Ережеге өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, филиалдарына, екiншi деңгейдегi банктерге және "Казпочтабанк" ашық акционерлiк қоғамына жiберсiн.
3. "Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығы бар республикалық мемлекеттiк кәсiпорын (Абдулкаримов С.Х.) осы қаулы және Ережеге өзгерiстер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап отыз күндiк мерзiмде Ережеге өзгерiстер мен толықтырулардың 4-тармағында көзделген мәлiметтердi беру көлемiне қойылатын талаптарды әзiрлеп, екiншi деңгейдегi банктерге және "Казпочтабанк" ашық акционерлiк қоғамына жiберсiн.

Об утверждении Изменений и дополнений в Правила применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 октября 2000 года N 405 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2000 года N 1319. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 203 (вводится в действие с 01.01.2017).
В целях систематизации сведений по проводимым платежам Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Изменения и дополнения в Правила применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388 V991011_ "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей" (далее - Изменения и дополнения в Правила) и ввести их в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением пункта 4 Изменений и дополнений в Правила, который вводится в действие с 1 марта 2001 года.
2. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и утвержденных Изменений и дополнений в Правила применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей";
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и утвержденные Изменения и дополнения в Правила до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и открытого акционерного общества "Казпочта".
3. Республиканскому государственному предприятию на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов" (Абдулкаримов С.Х.) в тридцатидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и утвержденных Изменений и дополнений в Правила разработать и довести до банков второго уровня и открытого акционерного общества "Казпочта" требования к формату передачи сведений, предусмотренных пунктом 4 Изменений и дополнений в Правила.

4. Ақпарат технологиясы департаментi (Поликарпов О.Ю.) 2001 жылдың 5 сәуiрiне дейiн Ережеге өзгерiстер мен толықтырулардың 4-тармағында көзделген ай сайынғы мәлiметтердi өңдеу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудi әзiрлеп, өндiрiстiк пайдалануға енгiзсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2000 жылғы 30 қазандағы
N 405 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсiн - төлем
белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн қолдану ережесiне
өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсiн - төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн қолдану ережесiн бекiту туралы" V991011_ 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсiн - төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн қолдану ережесiне (бұдан әрi - Ереже) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Ережеге N 1 және N 2 қосымшалар жаңа редакциядағы N 1 және N 2 қосымшалармен ауыстырылсын.
2. Ереже N 3 және N 4 қосымшалармен толықтырылсын.
3. 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ережеде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген ТББЖ-нiң кодын мiндеттi түрде қою көзделген Қазақстан Республикасының аумағындағы төлем құжаттарына және басқа құжаттарға (бұдан әрi - төлем құжаттары) қолданылатын кодтарды қою жүйесi және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсiн - төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн қою тәртiбi көрсетiлген."
4. 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсi төлем бойынша берiлген мәлiметтер негiзiнде төлемдердiң айқындығын қамтамасыз ететiн көрсеткiштер жүйесiн қалыптастыруға және Қазақстан Республикасындағы ақша ағынын талдауға арналған.
"Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығы бар республикалық мемлекеттiк кәсiпорын (бұдан әрi - ҚБЕО), "Казпочтабанк" ашық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - "Казпочтабанк" ААҚ) және екiншi деңгейдегi банктер есеп беру кезеңiнен кейiнгi айдың 10-на дейiн осы Ереженiң N 3 және N 4 қосымшаларына сәйкес Ұлттық Банкке ТББЖ кодтары шеңберiнде өткiзiлетiн төлемдер жөнiнде мәлiметтер бередi."

4. Департаменту информационных технологий (Поликарпов О.Ю.) до 5 апреля 2001 года разработать и ввести в промышленную эксплуатацию программное обеспечение по обработке ежемесячных сведений, предусмотренных пунктом 4 Изменений и дополнений в Правила.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 октября 2000 г. N 405
Изменения и дополнения
в Правила применения Государственного классификатора
Республики Казахстан - единого классификатора назначения
платежей, утвержденные постановлением
Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 388
В Правила применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388 V991011_ "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей" (далее - Правила) внести следующие изменения и дополнения:
1. Приложения N 1 и N 2 к Правилам заменить Приложениями N 1 и N 2 в новой редакции.
2. Правила дополнить Приложениями N 3 и N 4.
3. Пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В настоящих Правилах представлена система кодировки и порядок проставления Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей (далее - ЕКНП) в используемых на территории Республики Казахстан платежных документах и других документах, в которых обязательность проставления кодов ЕКНП предусмотрена нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (далее - платежные документы).".
4. Пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Единый классификатор назначения платежей предназначен для обеспечения прозрачности платежей, формирования системы показателей на основании представленных сведений по платежам и для анализа потоков денег в Республике Казахстан.
Сведения по проводимым платежам в разрезе кодов ЕКНП представляются в Национальный Банк Республики Казахстан Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казахстанский Центр межбанковских расчетов" (далее - КЦМР), открытым акционерным обществом "Казпочта" (далее - ОАО "Казпочта") и банками второго уровня до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, согласно приложениям N 3 и N 4 к настоящим Правилам.".

5. 3-тармақтың:
1) 3) тармақшасындағы "SWIҒТ" форматында пайдаланылған халықаралық стандарттарға сәйкес белгiленген" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 4) тармақшасы алынып тасталсын;
3) 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) банк iшiндегi төлемдер - банктiң өз клиенттерiмен және осы
банктiң екi клиентi арасында жүзеге асырылатын төлемдер".
6. 4-тармақтағы "операцияларында да" деген сөздер "операциялары үшiн
де" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Сондай-ақ төлем белгiлеу коды бар, төлем сипатының атауы болмайтын
"Зейнетақы төлемдерi және жәрдемақылары" деп аталатын 0 бөлiм бұған
кiрмейдi.".
8. 8-тармақтағы "халықаралық стандарттарға (SWIҒТ)" деген сөздер
"Стандарттау жөнiндегi халықаралық ұйымның (ISО) стандарттарына" деген
сөздермен ауыстырылсын.
9. 9-тармақтағы "Төлем белгiлеу коды" деген жерде жасалады" деген
сөздер "төлем белгiлеу коды жасалады" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. 13-тармақтың бiрiншi азатжолындағы "бастапқы" деген сөз алынып
тасталсын.
11. 16-тармақтағы "құқылы" деген сөз "мiндеттi" деген сөзбен
ауыстырылсын.
12. 18-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Бiрнеше төлем белгiленген операцияларды жүзеге асырған кезде төлем
құжатына негiзгi төлемдi белгiлейтiн код қойылады."
13. Ереже мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
"18-1. Егер операция түрiнiң тақырыбы немесе төлем сипаты болып
саналатын төлем белгiлеу коды егжей-тегжейлi көрсетiлсе, онда қоюға
болмайды."
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы
N 388 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан
Республикасының мемлекеттiк жiктеушiсiн -
төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн
қолдану ережесiне
N 1 қосымша
ЭКОНОМИКА СЕКТОРЛАРЫНЫҢ КОДТАРЫ
---------------------------------------------------------------------------
А                 Халықаралық ұйымдар
1                 Орталық Үкiмет
2                 Аймақтық және жергiлiктi басқа органдары
3                 Орталық ұлттық банктер
4                 Басқа депозиттiк ұйымдар
5                 Басқа қаржылық ұйымдар
6                 Мемлекеттiк қаржылық емес ұйымдар
7                 Мемлекеттiк емес қаржылық емес ұйымдар
8                 Үй шаруашылығына қызмет ететiн коммерциялық
емес ұйымдар
9                 Үй шаруашылығы
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту:
Секторлар бойынша экономикалық қызметтi бөлу өндiрiстiк немесе тұтыну аясының қарапайым бiрлiктерiн бiлдiретiн мекемелiк бiрлiктердi атап көрсету арқылы жүзеге асады және олар экономикалық шешiмдердi (өндiрiс және тұтыну мәселелерi бойынша) өз бетiнше қабылдау құқығымен және қаржы есепшоттарының қажеттi жиынтығын жүргiзумен ерекшеленедi. Әрбiр жеке мекемелiк бiрлiктiң өзiнiң негiзгi қызмет түрiне сәйкес тұтастай бiр экономика секторына қатысы бар. Осыған орай жiктеудiң принциптерi экономиканың қызметтiң негiзгi түрiне сәйкес секторлар бойынша топтастырылатын айқын көрсетiлетiн мекемелiк бiрлiктерден тұратынын негiзге алады.
Сектор қызметтiң негiзгi бiр түрiмен айналысатын мекемелiк бiрлiктер бiрiктiрiлген экономика секторының негiзгi бөлiмшесi болып табылады. Әрбiр сектор экономиканың талдауға бейiм маңызды бөлiгi болып есептеледi және оның басқа секторлардан ерекшеленетiн экономикалық сипаттамалары бар.
Мекемелiк бiрлiк құқық бойынша активтерге ие бола алатын, өзiне мiндеттемелер қабылдай алатын және басқа экономикалық секторлармен шаруашылық қызметпен және операциялармен айналыса алатын экономикалық бiрлiктi бiлдiредi.
Ережеде экономиканың мынадай секторлары қолданылады: мемлекеттiк басқару органдары; қаржылық ұйымдар; қаржылық емес ұйымдар; үй шаруашылығына қызмет ететiн коммерциялық емес ұйымдар; үй шаруашылығы.
Мемлекеттiк басқару органдары
"1"  Орталық Yкiмет;
"2"  Аймақтық және жергiлiктi басқару органдары;
Қаржылық ұйымдар
"3"  Орталық (ұлттық) банктер;
"4"  Басқа депозиттiк ұйымдар;
"5"  Басқа қаржылық ұйымдар;
Қаржылық емес ұйымдар
"6"  Мемлекеттiк қаржылық емес ұйымдар;
"7"  Мемлекеттiк емес қаржылық емес ұйымдар;
Yй шаруашылығына қызмет ететiн коммерциялық емес ұйымдар "8" Yй шаруашылығына қызмет ететiн коммерциялық емес ұйымдар;
Үй шаруашылығы "9" Yй шаруашылығы.

5. В пункте 3:
1) в подпункте 3) слова ", обозначаемых в соответствии с международными стандартами, используемыми в формате "SWIFT" исключить;
2) подпункт 4) исключить;
3) подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) внутрибанковские платежи - платежи, осуществляемые банком со своим клиентом и между двумя клиентами этого банка.".
6. Пункт 4 после слов "как в электронной системе платежей, так и" дополнить предлогом "для".
7. Пункт 5 дополнить абзацем следующего содержания:
"Исключением является раздел 0 "Пенсионные платежи и пособия", содержащий также коды назначения платежей, не имеющие наименования характера платежа.".
8. В пункте 8 слова "с международными стандартами (SWIFT)" заменить словами "со стандартами Международной организации по стандартизации (ISО)".
9. В пункте 9 слова "формируются в поле "Код назначения платежа" заменить словами "формируют код назначения платежа".
10. В абзаце первом пункта 13 слово "первичного" исключить.
11. В пункте 16 слово "вправе" заменить словом "обязан".
12. Пункт 18 дополнить абзацем следующего содержания:
"При осуществлении операции, имеющей несколько назначений платежа, в платежном документе проставляется код назначения базового платежа.".
13. Правила дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Не допускается проставление кода назначения платежа, являющегося заголовком вида операции или характера платежа, если есть его дальнейшая детализация.".
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к Правилам применения
Государственного классификатора
Республики Казахстан - единого
классификатора назначения
платежей, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 388
Коды секторов экономики
А           Международные организации
1           Центральное Правительство
2           Региональные и местные органы управления
3           Центральные (национальные) банки
4           Другие депозитные организации
5           Другие финансовые организации
6           Государственные нефинансовые организации
7           Негосударственные нефинансовые организации
8           Некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства
9           Домашние хозяйства
Примечание
Распределение экономической деятельности по секторам производится путем выделения институциональных единиц, которые представляют собой элементарные единицы производственной сферы или сферы потребления и отличаются тем, что имеют право самостоятельно принимать экономические решения (по вопросам производства и потребления) и ведут необходимый набор финансовых счетов. Каждая отдельная институциональная единица относится целиком к одному сектору экономики согласно своему основному виду деятельности. Таким образом, принципы классификации исходят из того, что экономика состоит из четко выделяемых институциональных единиц, которые группируются по секторам в соответствии с основным видом осуществляемой ими деятельности.
Сектором является базовое подразделение экономики, куда объединяются институциональные единицы, занимающиеся одним и тем же основным видом деятельности. Каждый сектор считается аналитически значимой частью экономики и имеет экономические характеристики, отличающиеся от других секторов.
Институциональная единица представляет собой экономическую единицу,
которая по праву может владеть активами, принимать на себя обязательства и
заниматься хозяйственной деятельностью и операциями с другими
экономическими секторами.
В Правилах используются следующие сектора экономики: органы
государственного управления; финансовые организации; нефинансовые
организации; некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства;
домашние хозяйства.
Органы государственного управления
"1"    Центральное Правительство;
"2"    Региональные и местные органы управления;
Финансовые организации
"3"    Центральные (национальные) банки;
"4"    Другие депозитные организации;
"5"    Другие финансовые организации;
Нефинансовые организации
"6"    Государственные нефинансовые организации;
"7"    Негосударственные нефинансовые организации;
Некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства
"8"    Некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства;
Домашние хозяйства
"9"    Домашние хозяйства.

"Мемлекеттiк басқару органдары" секторы - ел аумағында орналасқан басқа мекемелiк бiрлiктерге қолданылатын заң, сот немесе атқарушы билiкке ие мекемелiк бiрлiктер. Мемлекеттiк басқару органдарының негiзгi қызметiне мыналар жатады: тұтастай алғанда қоғамды және жеке үй шаруашылығын тауарлармен және қызмет көрсетумен қамтамасыз етуге жауапкершiлiк: салық салу арқылы немесе басқа кiрiстер есебiнен осыған қажеттi қаржы қаражатын жинақтау; трансферттер арқылы кiрiс пен байлықты қайта бөлу және рыноктық емес өндiрiстi жүзеге асыру. Осы секторға орталық үкiмет ("1" коды), аймақтық және жергiлiктi басқару органдары ("2" коды) кiредi.
"1" коды республикалық бюджет қаражатынан қаржыландырылатын министрлiктер, ведомстволар мен агенттiктер, ғылыми-зерттеу институттары, мекемелiк бiрлiктер - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң агенттерi, мемлекеттiк басқару органдары бақылау жасайтын және республикалық бюджет қаражатынан қаржыландырылатын қорлар, сондай-ақ мемлекеттiң бақылауындағы, мемлекеттiк органдарға тән мiндет атқаратын және рыноктық өндiрiспен айналыспайтын басқа ұйымдарды бiлдiредi;
"2" коды облыс, қала және аудан деңгейiнде басқару қызметiн жүзеге асыратын мекемелiк бiрлiктердi және аймақтық (жергiлiктi) бюджет қаражатынан қаржыландырылатын ұйымдарды бiлдiредi.
"Қаржылық ұйымдар" секторы - негiзгi қызметi қаржылық делдалдық немесе қаржылық делдалдықпен тығыз байланысты қосалқы қаржылық қызмет болып табылатын мекемелiк бiрлiктер. Осы секторға орталық (ұлттық) банктер ("3" коды), басқа депозиттiк ұйымдар ("4" коды) және басқа қаржылық ұйымдар ("5" коды) кiредi.
"3" коды қаржы жүйесiнiң негiзгi аспектiлерiне бақылау жасайтын және ұлттық валютаның эмиссиясы, халықаралық резервтердi басқару, қаржылық ұйымдардың қызметiне қадағалау жасау сияқты қызмет жүргiзетiн мекемелiк бiрлiктi бiлдiредi.
"4" коды негiзгi қызмет түрi қаржылық делдалдық болып табылатын және олардың банктер болатынына-болмайтынына қарамастан, мiндеттемелерi депозиттердiң немесе сол сияқтылардың (қолданыстағы ақшаның ұлттық сипаттауына кiретiн депозиттердiң жақын алмастырушылары) нысаны бар мекемелiк бiрлiктердi бiлдiредi. Қазақстан Республикасында осы топқа екiншi деңгейдегi банктер және кредиттiк серiктестiктер жатады.
"5" коды түрлi делдалдық не қосалқы қаржылық қызмет көрсететiн немесе қызметi қаржылық делдалдықпен тығыз байланысты болатын, бiрақ өздерi делдалдардың қызметiн атқармайтын осы сектордың қалған барлық мекемелiк бiрлiктерiн бiлдiредi. Бұл топқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорлары, ломбардтар, инвестициялық қорлар, банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын кейбiр ұйымдар және мемлекеттiң бақылауындағы және/немесе қоғамдық не қайырымдылық қызметпен айналысатын ұйымдарды есептемегенде, басқа қаржылық ұйымдар жатады.

Сектор "Органы государственного управления" - институциональные единицы, обладающие законодательной, судебной или исполнительной властью, которая распространяется на другие институциональные единицы, расположенные на территории страны. Основными функциями органов государственного управления являются: ответственность за обеспечение товарами и услугами общества в целом и отдельных домашних хозяйств: мобилизация необходимых для этого финансовых средств путем налогообложения или за счет других доходов; перераспределение доходов и богатства посредством трансфертов и осуществление нерыночного производства. Данный сектор включает в себя центральное правительство (код "1"), региональные и местные органы управления (код "2").
Код "1" означает министерства, ведомства и агентства, финансируемые из средств республиканского бюджета, научно-исследовательские институты, институциональные единицы - агенты Правительства Республики Казахстан, фонды, контролируемые органами государственного управления и финансируемые из средств республиканского бюджета, а также другие организации, находящиеся под контролем государства, выполняющие функции, свойственные государственным органам и не занимающиеся рыночным производством.
Код "2" означает институциональные единицы, осуществляющие функции управления на уровне области, города и района и организации, финансируемые из средств региональных (местных) бюджетов.
Сектор "Финансовые организации" - институциональные единицы, основной функцией которых является финансовое посредничество или вспомогательная финансовая деятельность, тесно связанная с финансовым посредничеством. Данный сектор включает в себя центральные (национальные) банки (код "3"), другие депозитные организации (код "4") и другие финансовые организации (код "5").
Код "3" означает институциональную единицу, которая осуществляет контроль над ключевыми аспектами финансовой системы и проводит такую деятельность, как эмиссия национальной валюты, управление международными резервами, надзор за деятельностью финансовых организаций.
Код "4" означает институциональные единицы, основным видом деятельности которых является финансовое посредничество и обязательства которых имеют форму депозитов или их аналогов (близких заменителей депозитов, которые включаются в национальное определение широких денег) независимо, являются ли они банками или нет. В Республике Казахстан к данной группе относятся банки второго уровня и кредитные товарищества.
Код "5" означает все остальные институциональные единицы данного сектора, которые осуществляют различные посреднические или вспомогательные финансовые услуги, или деятельность которых тесно связана с финансовым посредничеством, но сами они не выполняют функции посредников. К этой группе относятся страховые (перестраховочные) организации, негосударственные накопительные пенсионные фонды, ломбарды, инвестиционные фонды, некоторые организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, и другие финансовые организации за исключением организаций, которые находятся под контролем государства и/или занимаются общественной либо благотворительной деятельностью.

"Қаржылық емес сектор" - негiзгi қызмет түрi көбiнесе рыноктық тауарлардың және қаржылық емес қызметтiң өндiрiсi болып табылатын мекемелiк бiрлiктер. Осы секторға мемлекеттiк қаржылық емес ұйымдар ("6" коды) және мемлекеттiк емес қаржылық емес ұйымдар ("7" коды) жатады.
"6" коды көбiнесе рыноктық өндiрiспен айналысатын және мемлекеттiк басқару органдары бақылау жасайтын мекемелiк бiрлiктердi бiлдiредi.
"7" коды көбiнесе рыноктық өндiрiспен айналысатын және мемлекеттiк басқару органдары бақылау жасамайтын мекемелiк бiрлiктердi бiлдiредi.
Бұдан басқа осы топқа қызметi негiзгi қызметiнен кiрiс табуды көздемейтiн, қосалқы болып табылатын және негiзгi корпорацияның қызмет көрсетуiмен қатаң шектелген, екiншi кезектегi (қосалқы ұйымдар) болып табылатын мемлекеттiк емес қаржылық емес ұйымдардың өкiлдiктерi мен филиалдары жатады.
"Yй шаруашылығына қызмет ететiн коммерциялық емес ұйымдар" секторы ("8" коды) - тауар шығаратын немесе қызмет көрсететiн, бiрақ осындай ұйымдарға бақылау жасайтын мекемелiк бiрлiктерге кiрiс немесе өзге қаржылық үлес түсiрмейтiн мекемелiк бiрлiктер - және оларға мынадай мекемелiк бiрлiктер жатады:
1) осындай ассоциациялардың мүшелерiн тауарлармен немесе қызмет көрсетумен қамтамасыз ету үшiн тұлғалардың ассоциациялары құратын бiрлiктер. Бұндай қызмет әдеттегiдей тегiн көрсетiледi немесе жүйелi мүшелiк жарналардың есебiнен қаржыландырылады. Оларға саяси партиялар, кәсіподақтар, мешiттер, шiркеулер (храмдар) және дiни қоғамдар, қоғамдық, мәдени, ойын-сауық және спорттық клубтар және басқалары жатқызылады.
2) негiзгi қызмет түрi қайырымдылық көмек көрсету болып табылатын бiрлiктер. Оларға қоғам мүшелерiнiң мүдделерiне қызмет көрсету үшiн қайырымдылық мақсатында құрылатын, зардап шеккендерге немесе мұқтаж адамдарға көмек көрсету жөнiндегi қайырымдылық ұйымдар мен агенттiктер жатады. Осындай үй шаруашылығына қызмет ететiн коммерциялық емес ұйымдар рыноктық емес негiзде өздерiне мұқтаж үй шаруашылықтарына тауарлар беру немесе қызмет көрсетумен айналысады. Yй шаруашылығына қызмет ететiн осындай коммерциялық емес ұйымдардың қаражаты жұртшылықтан, мемлекеттiк басқару органдарынан және резидент еместердiң трансферттерiнен түсетiн ақшалай немесе заттай нысандағы қайырмалдық есебiнен құралады (Мысалы, Тұрмысы төмен азаматтарды қолдау жөнiндегi қоғамдық қор, "Бөбек" балалар қоры).
"Үй шаруашылығы" секторы ("9" коды) жеке тұлғалардан, сондай-ақ бiрге тұратын, өздерiнiң кiрiсi мен мүлкiн (түгелдей немесе ішiнара) бiрiктiретiн және тауарлар мен қызметтiң (тұрғын үйдi, тамақ өнiмдерiн және басқасын) белгiлi бiр түрлерiн бiрге пайдаланатын жеке тұлғалардың
(отбасылардың) шағын топтарынан құралатын мекемелiк бiрлiктердi бiлдiредi.
Сонымен қатар осы топқа заңды тұлға құрмай-ақ кәсiпкерлiк қызметпен
айналысатын жеке тұлғаларды жатқызуға болады.
Қазақстанның резидент еместерiнiң экономика секторларын анықтаған
кезде мынадай секторларды атап көрсету маңызды болып табылады:
"А"                  Халықаралық ұйымдар;
"1"                  Орталық Yкiмет;
"3"                  Орталық (ұлттық) банктер;
"4"                  Басқа депозиттiк ұйымдар;
"9"                  Yй шаруашылығы.
Басқа ұйымдарды (басқа қаржылық ұйымдарды; мемлекеттiк және мемлекеттiк емес қаржылық емес ұйымдарды; үй шаруашылығына қызмет ететiн коммерциялық емес ұйымдарды), сондай-ақ аталған ұйымдардың филиалдары мен өкiлдiктерiн, егер экономика секторын ұйымның атауы бойынша осындай анықтау мүмкiн болмаса, "7" секторының кодын белгiлей отырып, экономиканың бiр секторына - мемлекеттiк емес қаржылық емес ұйымдарға жатқызуға болады. Халықаралық ұйымдар мүше-мемлекеттер арасындағы саяси келiсiмдер негiзiнде құрылады.
Бұндай келiсiм халықаралық шарттың мәртебесiне ие. Халықаралық ұйымдар құрудың мақсаты осы ұйымдар мүшелерiнiң ұжымдық пайдалануы үшiн рыноктық емес қызмет көрсету және/немесе қаржылық делдалдықты жүзеге асыру немесе түрлi елдердiң кредиторлары мен заемшылары арасында қаржылық ресурстарды қайта бөлу болып табылады. Халықаралық ұйымдарға белгiлi бiр артықшылықтар мен жеңiлдiктер бекiтiледi; бұндай ұйымдарға өздерi аумағында орналасқан елдердiң заңдары мен нормалары қолданылмайды. Осыған орай, осындай мекемелер, өздерi аумағында орналасқан немесе олардың қызметi қолданылатын елдi қоса есептегенде, қандай болса да елдiң резиденттерi болып саналмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы
N 388 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк жiктеушiсiн - төлем
белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiн
қолдану ережесiне
N 2 қосымша
ТӨЛЕМ БЕЛГIЛЕУ КОДЫНЫҢ КЕСТЕСI
---------------------------------------------------------------------------
ТТК !                                Атауы
---------------------------------------------------------------------------
0 - Зейнетақы төлемдерi және жәрдемақылар
001  Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компанияның зейнетақы жарнасы
сомасынан түскен комиссиялық сыйақысы
002  Зейнетақы қорының зейнетақы жарнасы сомасынан түскен комиссиялық
сыйақысы (1 %)
003  Инвестициялық есепшотқа қайтарым
004  Зейнетақы төлеу есепшотына аударым
005  Депозиттер бойынша зейнетақы төлеудi (салымшылармен шарт бойынша)
ұйымдастыру жөнiндегi зейнетақы қорының комиссиясы
006  Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компанияның инвестициялық
кiрiстен түскен комиссиялық сыйақысы (10 %)
007  Зейнетақы қорының инвестициялық кiрiстен түскен комиссиялық сыйақысы
(10 %)
008  Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниясының шығынын өтеу
009  Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниясының уақтылы
инвестиция жасамағаны үшiн өсiмпұлы
010  Мiндеттi зейнетақы жарнасы
011  Жинақтаушы зейнетақы қорының төлемдерi
012  Жеңiлдiкпен (жедел) берiлген зейнетақы
013  Ерiктi зейнетақы жарнасы
014  Жинақтаушы зейнетақы қорларының арасындағы зейнетақы жинағының
аударымы
016  Банктiң зейнетақыға артық берiлген қаржыны қайтаруы
017  Мемлекеттiк қызметкерлер-зейнеткерлерге бюджеттен өтеу
018  Зейнетақы жарналарына есептелген инвестициялық кiрiс
019  Мiндеттi зейнетақы жарнасын уақтылы аудармағаны үшiн өсiмпұл
020  Зейнетақыдан ұстап қалу
021  Мемлекеттiк зейнетақы төлеу орталығынан қате аударылған төлемдердi
қайтару
030  Республикалық бюджеттен түскен трансферттер
031  Банктiң қате төлемдердi қайтаруы
032  Жинақтаушы зейнетақы қорларының қате аударылған соманы қайтаруы
033  Зейнетақылар
034  Мүгедектiгi жөнiнде жәрдемақы
035  Мүгедектiгi жөнiнде жәрдемақыны қайтару
036  Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетiн жәрдемақы
037  Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетiн жәрдемақыны қайтару
038  Жасына байланысты жәрдемақы
039  Жасына байланысты жәрдемақыны қайтару
040  Зейнеткерлердi, Ұлы Отан соғысының қатысушылар мен мүгедектерiн
жерлеуге берiлетiн жәрдемақы
041  Зейнеткерлердi, Ұлы Отан соғысының қатысушылар мен мүгедектерiн
жерлеуге берiлетiн жәрдемақыны қайтару
042  Мемлекеттiк арнайы жәрдемақыны алушыларды жерлеуге берiлетiн
жәрдемақы
043  Мемлекеттiк арнайы жәрдемақыны алушыларды жерлеуге берiлетiн
жәрдемақыны қайтару
044  Мемлекеттiк арнайы жәрдемақы төлемдерi
045  Мемлекеттiк арнайы жәрдемақы төлемдерiн қайтару
050  Ұлы Отан соғысының қатысушыларына және IIБ қызметкерлерiне арнайы
жәрдемақы
051  Ұлы Отан соғысының қатысушыларына
052  Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне
053  Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестiрiлген адамдарға
054  Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға
055  Ұлы Отан соғысында қайтыс болған әскерлердiң жесiрлерiне
056  Қайтыс болған әскери қызметшiлер мен IIБ қызметкерлерiнiң отбасыларына
057  Қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң әйелдерiне (ерлерiне)
058  Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қайсарлық еңбегi мен мiнсiз қызметi үшiн
ордендермен және медальдермен марапаттаған адамдарға
059  Басқалары
060  Ұлы Отан соғысының қатысушыларына және IIБ қызметкерлерiне арнайы
мемлекеттiк жәрдемақыны қайтару
061  Ұлы Отан соғысының қатысушылары бойынша
062  Ұлы Отан соғысының мүгедектерi бойынша
063  Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестiрiлген адамдар бойынша
064  Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестiрiлген адамдар бойынша
065  Ұлы Отан соғысында қайтыс болған әскерлердiң жесiрлерi бойынша
066  Қайтыс болған әскери қызметшiлер мен ІІБ қызметкерлерiнiң отбасылары
бойынша
067  Қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң әйелдерi (ерлерi) бойынша
068  Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қайсарлық еңбегi мен мiнсiз қызметi үшiн
ордендермен және медальдермен марапаттаған адамдар бойынша
069  Басқалары
070  Басқа санаттағы азаматтарға берiлетiн арнайы мемлекеттiк жәрдемақы

"Нефинансовый сектор" - институциональные единицы, основным видом деятельности которых является преимущественно производство рыночных товаров и нефинансовых услуг. Данный сектор включает в себя государственные нефинансовые организации (код "6") и негосударственные нефинансовые организации (код "7").
Код "6" означает институциональные единицы, занимающиеся преимущественно рыночным производством и контролируемые органами государственного управления.
Код "7" означает институциональные единицы, занимающиеся преимущественно рыночным производством и неконтролируемые органами государственного управления.
Кроме этого в эту группу входят представительства и филиалы негосударственных нефинансовых организаций, которые являются второстепенными (вспомогательные организации), деятельность которых не преследует извлечения дохода от их основной деятельности и является только вспомогательной и строго ограничена предоставлением услуг родительской корпорации.
Сектор "Некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства" (код "8") - институциональные единицы, производящие товары или услуги, но не приносящие дохода или иных финансовых благ институциональным единицам, контролирующим такие организации - и включает в себя следующие институциональные единицы:
1) которые создаются ассоциациями лиц с тем, чтобы обеспечивать товарами или услугами самих членов этих ассоциаций. Такие услуги обычно предоставляются бесплатно или финансируются за счет регулярных членских взносов. К ним относят политические партии, профсоюзы, мечети, церкви (храмы) и религиозные общества, общественные, культурные, развлекательные и спортивные клубы и другие;
2) основным видом деятельности которых является оказание благотворительной помощи. К ним относятся благотворительные организации и агентства по оказанию помощи пострадавшим или нуждающимся, которые создаются в благотворительных целях для обслуживания интересов членов общества. Данные некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства, занимаются на нерыночной основе предоставлением товаров или услуг нуждающимся в них домашним хозяйствам. Средства таких некоммерческих организаций, обслуживающих домашние хозяйства, образуются за счет пожертвований в денежной или натуральной форме, поступающих от общественности, органов государственного управления и трансфертов от нерезидентов (например, Общественный фонд по поддержке малообеспеченных граждан, Детский фонд "Бобек").
Сектор "Домашние хозяйства" (код "9") означает институциональные единицы, состоящие из физических лиц, а также из небольших групп физических лиц (семьи), проживающих совместно, объединяющих (полностью или частично) свои доходы и имущество, и совместно потребляющие определенные
виды товаров и услуг (жилье, продукты питания и другое). В эту группу
также следует отнести физические лица, занимающиеся предпринимательской
деятельностью без образования юридического лица.
При определении секторов экономики нерезидентов Казахстана важно
выделить следующие сектора:
"А"         Международные организации;
"1"         Центральное Правительство;
"3"         Центральные (национальные) банки;
"4"         Другие депозитные организации;
"9"         Домашние хозяйства.
Другие организации (другие финансовые организации; государственные и негосударственные нефинансовые организации; некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства), а также филиалы и представительства указанных организаций, если сектор экономики однозначно невозможно определить по наименованию организации, можно отнести к одному сектору экономики - негосударственные нефинансовые организации, проставляя код сектора "7".
Международные организации создаются на основе политического соглашения между государствами-членами. Такое соглашение имеет статус международного договора. Цель создания международных организаций состоит в предоставлении нерыночных услуг для коллективного потребления членами этих организаций и/или в осуществлении финансового посредничества либо перераспределения финансовых ресурсов между кредиторами и заемщиками различных стран. За международными организациями закрепляются определенные привилегии и льготы; на такие организации не распространяется законодательство и нормы тех стран, на территории которых они расположены. Таким образом, подобные учреждения не считаются резидентами какой-либо страны, включая ту, на территории которой они расположены или на которую распространяется их деятельность.
Приложение N 2
к Правилам применения
Государственного классификатора
Республики Казахстан - единого
классификатора назначения
платежей, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 388
Таблица кодов назначения платежей
--------------------------------------------------------------------------
КНП |                            Наименование                            |
--------------------------------------------------------------------------
0 - Пенсионные платежи и пособия
001  Комиссионное вознаграждение компании по управлению пенсионными
активами от суммы пенсионного взноса
002  Комиссионное вознаграждение пенсионного фонда от суммы пенсионного
взноса (1%)
003  Возврат на инвестиционный счет
004  Перевод на счет пенсионных выплат
005  Комиссия пенсионного фонда за организацию пенсионной выплаты (по
договорам с вкладчиками) депозитам
006  Комиссионное вознаграждение компании по управлению пенсионными
активами от инвестиционного дохода (10%)
007  Комиссионное вознаграждение пенсионного фонда от инвестиционного
дохода (10%)
008  Возмещение убытков, осуществляемое компанией по управлению
пенсионными активами
009  Пеня компании по управлению пенсионными активами за несвоевременное
инвестирование
010  Обязательные пенсионные взносы
011  Выплаты из накопительных пенсионных фондов
012  Льготные (досрочные) пенсии
013  Добровольные пенсионные взносы
014  Переводы пенсионных накоплений между накопительными пенсионными
фондами)
016  Возврат банком излишне профинансированных средств на пенсии
017  Возмещение за госслужащих-пенсионеров из бюджета
018  Инвестиционный доход, начисленный на пенсионные взносы
019  Пеня за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
020  Удержание из пенсии
021  Возврат Государственным центром по выплате пенсий ошибочно
зачисленных платежей
030  Трансферты из республиканского бюджета
031  Возврат банком ошибочных платежей
032  Возврат накопительными пенсионными фондами ошибочно зачисленных сумм
033  Пенсии
034  Пособия по инвалидности
035  Возврат пособий по инвалидности
036  Пособия по случаю потери кормильца
037  Возврат пособий по случаю потери кормильца
038  Пособия по возрасту
039  Возврат пособий по возрасту
040  Пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов ВОВ
041  Возврат пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов ВОВ
042  Пособия на погребение получателей государственных социальных пособий
043  Возврат пособия на погребение получателей государственных социальных
пособий
044  Выплата государственных специальных пособий
045  Возврат государственных специальных пособий
050  Специальные государственные пособия ВОВ и ОВД
051    Участникам ВОВ
052    Инвалидам ВОВ
053    Лицам, приравненным к участникам ВОВ
054    Лицам, приравненным к инвалидам ВОВ
055    Вдовам воинов, погибших в ВОВ
056    Семьям погибших военнослужащих и работников ОВД
057    Женам (мужьям) умерших инвалидов войны
058    Лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и
безупречную службу в годы ВОВ
059    Прочие
060  Возврат специальных государственных пособий ВОВ и ОВД
061    По участникам ВОВ
062    По инвалидам ВОВ
063    По лицам, приравненным к участникам ВОВ
064    По лицам, приравненным к инвалидам ВОВ
065    По вдовам воинов, погибших в ВОВ
066    По семьям погибших военнослужащих и работников ОВД
067    По женам (мужьям) умерших инвалидов войны
068    По лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд
и безупречную службу в годы ВОВ
069    По прочим
070  Специальные государственные пособия другим категориям граждан

071  1 және 2 топтағы мүгедектерге
072  3 топтағы мүгедектерге
073  16 жасқа дейiнгi мүгедек балаларға
074  Көп балалы аналарға
075  Ақталған азаматтарға
076  Ерекше қызметi үшiн зейнетақы алатын адамдарға
077  Басқалары
080  Басқа санаттағы азаматтарға арнайы мемлекеттiк жәрдемақыны қайтару
081  1 және 2 топтағы мүгедектерге
082  3 топтағы мүгедектерге
083  16 жасқа дейiнгi мүгедек балаларға
084  Көп балалы аналарға
085  Ақталған азаматтарға
086  Ерекше қызметi үшiн зейнетақы алатын адамдарға
087  Басқалары
088  Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинағы бойынша
кредиторлық қарыздарын өтеу
090  Басқа төлемдер
1 - Ерекше аударымдар
110  Өтеусiз аударымдар
111  Емделуге арналған аударым
112  Оқытуға арналған аударым
119  Басқалары
120  Мүшелiк жарнамалар
130  Филиалдар мен өкiлдiктердi қаржыландыру
140  Филиалдар мен өкiлдiктердiң қаржыны қайтаруы
150  Банктердiң корреспонденттiк есепшоттары бойынша транзиттiк аударымдар
160  Нетто-айқындамалары бойынша есеп айырысулар
170  Кепiлдiк жарна
180  Кепiлдiк жарнаны қайтару
190  Басқа да аударымдар
2 - Шетел валютасымен және қымбат металдармен жүргiзiлетiн операциялар
210  Сатып алу
211  Шетел валютасын теңгеге
212  Монетарлық алтынды
219  Басқа да қымбат металдарды
220  Сату
221  Шетел валютасын теңгеге
222  Монетарлық алтынды
229  Басқа да қымбат металдарды
230  Шетел валютасын айырбастау
290  Басқа да төлемдер
3 - Депозиттер
310  Депозиттердi орналастыру
311  Талап етiлгенге дейiн
312  Қысқа мерзiмдiк (1 жылдан астам емес)
313  Орташа мерзiмдiк (1 жылдан астам және 3 жылдан астам емес)
314  Ұзақ мерзiмдiк (3 жылдан астам)
319  Басқа да депозиттер
320  Депозиттен алу
321  Талап етiлгенге дейiн
322  Қысқа мерзiмдiк (1 жылдан астам емес)
323  Орташа мерзiмдiк (1 жылдан астам және 3 жылдан астам емес)
324  Ұзақ мерзiмдiк (3 жылдан астам)
329  Басқа да депозиттер
390  Басқа да төлемдер
4 - Кредиттер
410  Кредиттер беру
411  Қысқа мерзiмдiк (1 жылдан астам емес)
412  Орташа мерзiмдiк (1 жылдан астам және 3 жылдан астам емес)
413  Ұзақ мерзiмдiк (3 жылдан астам)
419  Басқа да кредиттер
420  Кредиттердi өтеу
421  Қысқа мерзiмдiк (1 жылдан астам емес)
422  Орташа мерзiмдiк (1 жылдан астам және 3 жылдан астам емес)
423  Ұзақ мерзiмдiк (3 жылдан астам)
424  Қаржы лизингi
429  Басқа да кредиттер
490  Басқа да төлемдер
5 - Қазақстан Республикасының резидент еместерi шығарған бағалы
қағаздар, вексельдер және депозиттiк сертификаттары және шетел
капиталына инвестициялар
510  Капиталға қатысуды қамтамасыз ететiн акцияларды және басқа да бағалы
қағаздарды сатып алу, өтеп алу
520  Мемлекеттiк бағалы қағаздарды сатып алу

071    Инвалидам 1 и 2 группы
072    Инвалидам 3 группы
073    Детям-инвалидам до 16 лет
074    Многодетным матерям
075    Реабилитированным гражданам
076    Лицам, получающим пенсии за особые заслуги
077    Прочие
080  Возврат специальных государственных пособий другим категориям граждан
081    По инвалидам 1 и 2 группы
082    По инвалидам 3 группы
083    По детям-инвалидам до 16 лет
084    По многодетным матерям
085    По реабилитированным гражданам
086    По лицам, получающим пенсии за особые заслуги
087    По прочим
088  Погашение кредиторской задолженности Государственного накопительного
пенсионного фонда по пенсионным накоплениям
090    Прочие платежи
1 - Специфические переводы
110   Безвозмездные переводы
111     Переводы на лечение
112     Переводы на образование
119     Прочие
120  Членские взносы
130  Финансирование филиалов и представительств
140  Возврат средств филиалами и представительствами
150  Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков
160  Расчеты по нетто-позициям
170  Гарантийный взнос
180  Возврат гарантийного взноса
190  Прочие переводы
2 - Операции с иностранной валютой и драгоценными металлами
210  Покупка
211    Иностранной валюты за тенге
212    Монетарного золота
219    Прочих драгоценных металлов
220  Продажа
221    Иностранной валюты за тенге
222    Монетарного золота
229    Прочих драгоценных металлов
230  Конвертация иностранных валют
290  Прочие платежи
3 - Депозиты
310  Размещение депозитов
311    До востребования
312    Краткосрочные (не более 1 года)
313    Среднесрочные (более 1 года и не более 3 лет)
314    Долгосрочные (более 3 лет)
319    Прочие депозиты
320  Снятие с депозита
321    До востребования
322    Краткосрочные (не более 1 года)
323    Среднесрочные (более 1 года и не более 3 лет)
324    Долгосрочные (более 3 лет)
329    Прочие депозиты
390  Прочие платежи
4 - Кредиты
410  Выдача кредитов
411    Краткосрочные (не более 1 года)
412    Среднесрочные (более 1 года и не более 3 лет)
413    Долгосрочные (более 3 лет)
419    Прочие кредиты
420  Погашение кредитов
421    Краткосрочные (не более 1 года)
422    Среднесрочные (более 1 года и не более 3 лет)
423    Долгосрочные (более 3 лет)
424    Финансовый лизинг
429    Прочие кредиты
490  Прочие платежи
5 - Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты,
выпущенные нерезидентами Республики Казахстан и инвестиции в
иностранный капитал
510  Покупка, выкуп акций и прочих ценных бумаг, обеспечивающих участие
в капитале
520  Покупка государственных ценных бумаг

521  1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмiмен
522  1 жылдан астам өтеу мерзiмiмен
529  Басқалары
530  Мемлекеттiк бағалы қағаздарды өтеу
531  1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмiмен
532  1 жылдан астам өтеу мерзiмiмен
539  Басқалары
540  Корпоративтi борыштық бағалы қағаздарды, вексельдердi және депозиттiк
сертификаттарды сатып алу
541  1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмдегi вексельдер
542  1 жылдан астам өтеу мерзiмдегi вексельдер
543  1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмдегi депозиттiк сертификаттар
544  1 жылдан астам өтеу мерзiмдегi депозиттiк сертификаттар
545  Облигациялар
548  Басқалары, 1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмiмен
549  Басқалары, 1 жылдан астам өтеу мерзiмiмен
550  Корпоративтi борыштық бағалы қағаздарды, вексельдердi және депозиттiк
сертификаттарды өтеу
551  1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмдегi вексельдер
552  1 жылдан астам өтеу мерзiмдегi вексельдер
553  1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмдегi депозиттiк сертификаттар
554  1 жылдан астам өтеу мерзiмдегi депозиттiк сертификаттар
555  Облигациялар
558  Басқалары, 1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмiмен
559  Басқалары, 1 жылдан астам өтеу мерзiмiмен
560  Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыс
561  Бөлiнген таза кiрiс және дивидендтер
562  Мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша сыйақы (процентпен)
563  Корпоративтiк борыштық бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттiк
сертификаттар бойынша сыйақы
570  Бағалы қағаздармен керi РЕПО операцияларын ашу
580  Бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын жабу
590  Басқа да төлемдер
6 - Қазақстан Республикасы резиденттерi шығарған бағалы қағаздар мен
вексельдер және қазақстан капиталына инвестициялар
610  Капиталға қатысуды қамтамасыз ететiн акцияларды және басқа да бағалы
қағаздарды сатып алу, өтеп алу
620  Мемлекеттiк бағалы қағаздарды сатып алу
621  1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмiмен
622  1 жылдан астам өтеу мерзiмiмен және 3 жылға дейiн
623  3 жылдан астам өтеу мерзiмiмен
629  Басқалары
630  Мемлекеттiк бағалы қағаздарды өтеу
631  1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмiмен
632  1 жылдан астам өтеу мерзiмiмен және 3 жылға дейiн
633  3 жылдан астам өтеу мерзiмiмен
639  Басқалары
640  Корпоративтiк борыштық бағалы қағаздарды және вексельдердi сатып алу
641  1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмдегi вексельдер
642  1 жылдан астам өтеу мерзiмдегi вексельдер
645  Облигациялар
648  Басқалары, 1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмiмен
649  Басқалары, 1 жылдан астам өтеу мерзiмiмен
650  Корпоративтi борыштық бағалы қағаздар мен вексельдердi өтеу
651  1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмдегi вексельдер
652  1 жылдан астам өтеу мерзiмдегi вексельдер
655  Облигациялар

521    Со сроками погашения не более 1 года
522    Со сроками погашения более 1 года
529    Прочие
530  Погашение государственных ценных бумаг
531    Со сроками погашения не более 1 года
532    Со сроками погашения более 1 года
539    Прочие
540  Покупка корпоративных долговых ценных бумаг, векселей и депозитных
сертификатов
541    Векселя со сроками погашения не более 1 года
542    Векселя со сроками погашения более 1 года
543    Депозитные сертификаты со сроками погашения не более 1 года
544    Депозитные сертификаты со сроками погашения более 1 года
545    Облигации
548    Прочие со сроками погашения не более 1 года
549    Прочие со сроками погашения более 1 года
550  Погашение корпоративных долговых ценных бумаг, векселей и депозитных
сертификатов
551    Векселя со сроками погашения не более 1 года
552    Векселя со сроками погашения более 1 года
553    Депозитные сертификаты со сроками погашения не более 1 года
554    Депозитные сертификаты со сроками погашения более 1 года
555    Облигации
558    Прочие со сроками погашения не более 1 года
559    Прочие со сроками погашения более 1 года
560  Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам
561    Распределенный чистый доход и дивиденды
562    Вознаграждение по государственным ценным бумагам (процентным)
563    Вознаграждение по корпоративным долговым ценным бумагам, векселям и
депозитным сертификатам
570  Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами
580  Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами
590  Прочие платежи
6 - Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики
Казахстан и инвестиции в казахстанский капитал
610  Покупка, выкуп акций и прочих ценных бумаг, обеспечивающих участие в
капитале
620  Покупка государственных ценных бумаг
621    Со сроками погашения не более 1 года
622    Со сроками погашения более 1 года и не более 3 лет
623    Со сроками погашения более 3 лет
629    Прочие
630  Погашение государственных ценных бумаг
631    Со сроками погашения не более 1 года
632    Со сроками погашения более 1 года и не более 3 лет
633    Со сроками погашения более 3 лет
639    Прочие
640  Покупка корпоративных долговых ценных бумаг и векселей
641    Векселя со сроками погашения не более 1 года
642    Векселя со сроками погашения более 1 года
645    Облигации
648    Прочие со сроками погашения не более 1 года
649    Прочие со сроками погашения более 1 года
650  Погашение корпоративных долговых ценных бумаг и векселей
651    Векселя со сроками погашения не более 1 года
652    Векселя со сроками погашения более 1 года
655    Облигации

658  Басқалары, 1 жылға жетпейтiн өтеу мерзiмiмен
659  Басқалары, 1 жылдан астам өтеу мерзiмiмен
660  Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыс
661  Бөлiнген таза кiрiс және дивидендтер
662  Мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша сыйақы (процентпен)
663  Корпоративтiк борыштық бағалы қағаздар және вексельдер бойынша
сыйақы
670  ҚР резиденттерi шығарған бағалы қағаздарымен керi РЕПО операцияларын
ашу
671  Мемлекеттiк бағалы қағаздармен
672  Корпоративтiк борыштық бағалы қағаздар және вексельдермен
680  ҚР резиденттерi шығарған бағалы қағаздарымен РЕПО операцияларын жабу
681  Мемлекеттiк бағалы қағаздармен
682  Корпоративтiк борыштық бағалы қағаздар және вексельдермен
690  Басқа да төлемдер
7 - Тауарлар және материалдық емес активтер
710  Инвестициялық тауарлар үшiн төлемдер
720  Басқа да тауарлар үшiн төлемдер
730  Материалдық емес активтердi сатып алу
740  Тауарларды жөндеуге арналған төлемдер (компьютерлердi жөндеу және
құрылыстық жөндеуден басқа)
780  Ұсынылмаған тауарларға арналған қаржыны қайтару
790  Басқа да төлемдер
8 - Қызмет
810  Көлік
811  әуе жолаушыларына арналған
812  әуе жүктерiне арналған
813  Басқа да әуе қызметтерiне арналған
814  Темiржол жолаушыларына арналған
815  Темiржол жүктерiне арналған
816  Басқа да темiржол қызметтерiне арналған
817  Көлiктiң басқа түрлерi - жолаушыларға арналған
818  Көлiктiң басқа түрлерi - жүктерге арналған
819  Көлiктiң басқа түрлерi - басқаларына арналған
820  Құрылыс қызметi
830  Сақтандыру қызметi
831  Өмiрдi сақтандыру жөнiндегi сақтандыру сыйақысы (жарна)
832  Өмiрдi сақтандыру жөнiндегi сақтандырудың орнын толтыру
833  Басқа сақтандыру сыйақысы
834  Басқа сақтандыруларды өтеу
835  Қайта сақтандыруға беру
836  Қайта сақтандыруды өтеу
837  Сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша комиссиялық сыйақы
839  Басқалары
840  Қаржылық қызмет көрсету
850  Басқа да iскерлiк қызмет көрсету
851  Компьютерлiк және ақпараттық қызметтер
852  Байланыс қызметтерi
853  Роялти және лицензиялық төлемдер
854  Сауда мәмiлелерi бойынша делдалдардың қызметтерi
855  Операциялық лизинг (ағымдағы жалдау)
856  Коммуналдық қызметтер
859  Iскерлiк, кәсiби және техникалық әртүрлi қызметтер
860  Жеке тұлғаларға қызмет көрсету және мәдени демалыс саласындағы қызмет
861  Бiлiм беру қызметi
862  Медициналық қызмет
869  Басқалар
870  Жол жүру
880  Көрсетiлмеген қызмет үшiн қаржыны қайтару
890  Басқа төлемдер
9 - Бюджетке және бюджеттен төлемдер
900  Бюджетке және бюджеттен төлемдер
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту:
0 бөлiм - "Зейнетақы төлемдерi және жәрдемақы"
Мемлекеттiк арнайы жәрдемақылар төлеу, қайтару - жерасты және ашық тау-кен жұмыстарында, өте зиянды жұмыстарда және өте ауыр еңбек жағдайларында жұмыс iстеген адамдарға.
Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының жинақталған зейнетақы қаражаты бойынша кредиттiк берешегiн өтеу - Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының (МЖЗҚ) салымшыларына МЖЗҚ-ға бұрын есептелген соманы қайтару себебiн анықтағаннан кейiн төлемдер мен жинақталған зейнетақы қаражаты аударымдарын екiншi рет аударым жасау. Төлем белгiлеудiң бұл коды МЖЗҚ-ға ғана қолданылады.

658    Прочие со сроками погашения не более 1 года
659    Прочие со сроками погашения более 1 года
660  Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам
661    Распределенный чистый доход и дивиденды
662    Вознаграждение по государственным ценным бумагам (процентным)
663    Вознаграждение по корпоративным долговым ценным бумагам и векселям
670  Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами, выпущенными
резидентами РК
671    С государственными ценными бумагами
672    С корпоративными долговыми ценными бумагами и векселями
680  Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами, выпущенными
резидентами РК
681    С государственными ценными бумагами
682    С корпоративными долговыми ценными бумагами и векселями
690  Прочие платежи
7 - Товары и нематериальные активы
710  Платежи за инвестиционные товары
720  Платежи за прочие товары
730  Покупка нематериальных активов
740  Платежи за ремонт товаров (кроме ремонта компьютеров и строительного
ремонта)
780  Возврат средств за непредоставленные товары
790  Прочие платежи
8 - Услуги
810  Транспорт
811    Воздушный пассажирский
812    Воздушный грузовой
813    Воздушный прочий
814    Железнодорожный пассажирский
815    Железнодорожный грузовой
816    Железнодорожный прочий
817    Другие виды транспорта - пассажирский
818    Другие виды транспорта - грузовой
819    Другие виды транспорта - прочий
820  Строительные услуги
830  Страховые услуги
831    Страховая премия (взнос) по страхованию жизни
832    Страховое возмещение по страхованию жизни
833    Прочие страховые премии
834    Прочие страховые возмещения
835    Передача в перестрахование
836    Возмещение перестрахователю
837    Комиссионные вознаграждения по страхованию и перестрахованию
839    Прочие
840  Финансовые услуги
850  Прочие деловые услуги
851    Компьютерные и информационные услуги
852    Услуги связи
853    Роялти и лицензионные платежи
854  Услуги посредников по торговым сделкам
855    Операционный лизинг (текущая аренда)
856    Коммунальные услуги
859    Разные деловые, профессиональные и технические услуги
860  Услуги частным лицам и услуги в сфере культуры и отдыха
861    Образовательные услуги
862    Медицинские услуги
869    Прочие
870  Поездки
880  Возврат средств за непредоставленные услуги
890  Прочие платежи
9 - Платежи в бюджет и выплаты из бюджета
900  Платежи в бюджет и выплаты из бюджета
--------------------------------------------------------------------------
Примечание
Раздел 0 - "Пенсионные платежи и пособия"
Выплата, возврат государственных специальных пособий - лицам, проработавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда.
Погашение кредиторской задолженности Государственного накопительного пенсионного фонда по пенсионным накоплениям - повторное перечисление вкладчикам Государственного накопительного пенсионного фонда (далее - ГНПФ) выплат и переводов пенсионных накоплений после выяснения причин возврата ранее перечисленных сумм в ГНПФ. Данный код назначения платежа использует только ГНПФ.

1-бөлiм - "Ерекше аударымдар"
Өтеусiз аударымдар (трансферттер), жеке тұлғалардың есепшот ашусыз жасалған бiржолғы аударымдарын қоса алғанда.
Емделуге және бiлiм алуға аударымдар - бенефициардың болашақта бiлiм алуға және емделуге пайдалануына арналған өтеусiз аударымдар, яғни бенефициардың өзi медициналық және бiлiм беру қызметiн ("Қызметтер" бөлiгiнде көзделген) көрсетушi болып табылмайды.
Басқа да өтеусiз аударымдар - түрлi сипаттағы өтеусiз аударымдар: сыйлықтар, алименттер, демеушiлiк көмек және т.б., сатылған лоторея билеттерi және олар бойынша ұтыстар.
Мүшелiк жарналар - ұйымның капиталына қатысуды қамтамасыз етпейтiн, бiрақ ұйымның қандай болса да қызмет көрсетуiн қамтамасыз ететiн жарналар. Мысалы: S.W.I.Ғ.Т акциялары (Халықаралық банкаралық қаржы коммуникациялары қауымдастығы) электронды байланысты пайдалану мүмкiндiгiн бередi, бiрақ компанияның өзiнiң капиталына қатысуын қамтамасыз етпейдi.
Филиалдар мен өкiлдiктердi қаржыландыру және филиалдар мен өкiлдiктердiң қаражатты қайтаруы - бас компаниялар мен оның заңды тұлға болып табылмайтын бөлiмшелерi арасындағы тiкелей аударымдар.
Банктердiң корреспонденттiк есепшоттары бойынша транзиттiк аударымдар - делдал банк арқылы шет елдiк банктер Қазақстанның банктерiне төлем жасаған кезде қойылады. Транзиттiк төлемдi алған кезде бенефициардың банкi болашақта шет елдерден алынған төлемдер бойынша мәлiметтер беру үшiн төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушiсiнiң шынайы кодын қояды. Бенефициар банкi осы төлемнiң қажеттi деректемелерiн сатылған тауарлар немесе көрсетiлген қызметтер үшiн ақы төленетiн клиенттер арасындағы шарттың негiзiнде жазады.
Нетто-позициялар бойынша есептеулер - клиринг ұйымдарының есеп айырысу ұйымына таза позициялар аударуы.
Кепiлдi жарна - конференцияларға, аукционға, тендерге қатысу үшiн төленетiн бастапқы жарна.
Басқа аударымдар - аударым жасау кезiнде құжаттар дұрыс ресiмделмеген жағдайда қаражаттың қайтарылуын қоса алғанда, бұрын ескерiлмеген төлемдер.
2-бөлiм - "Шет ел валютасымен және қымбат металдармен
жасалатын операциялар"
Сатып алу - алдын ала төлемдi қоса алғанда, теңгеге және қымбат металдарға шет ел валюталарын сатып алу.
Шет ел валюталарын айырбастау - бiр шет ел валютасын басқа шет ел валютасына сатып алу/сату.
Басқа төлемдер - шет ел валютасымен және қымбат металдармен операциялар жасаған кезде құжаттар дұрыс ресiмделмеген жағдайда қаражаттың қайтарылуын қоса алғанда бұрын ескерiлмеген төлемдер.
3-бөлiм - "Депозиттер" (Қазақстанның резиденттерi шығарған
депозиттiк сертификаттар)
Депозиттердi орналастыруға, сондай-ақ банктердiң клиенттерiнiң есепшоттарына ақша есептеу де кiредi.
Депозиттен алу - меншiк құқығын басқа тұлғаға көшiрместен қаражат аудару не қолма-қол ақша алу. Бұл бөлiмге алдын ала төлем жасау мен негiзгi депозит сомасы бойынша және сыйақы бойынша мерзiмi өткен берешек төлемдерiн қоса алғанда, сыйақы есептелген негiзгi борыш төлемдерi, есептелген сыйақы кiредi. Бұған тауарлар, қызметтер және басқалар үшiн өзге тұлғаларға жасалған төлемдер кiрмейдi. Мысалы: клиенттiң бiр банктегi өзiнiң есепшотынан басқа банктегi есепшотына аударымы, банктiң бiр банктегi өзiнiң корреспонденттiк есепшотынан басқа банктегi корреспонденттiк есепшотына аударымы.
Талап ету депозитiне банктердiң корреспонденттiк есепшоттарындағы, ағымдағы есепшоттар мен клиенттердiң талап ету депозиттiк есепшоттарындағы ақша кiредi.
Басқа депозиттер - кепiлдi депозиттер, клиенттердiң арнайы және басқа депозиттерi.
Басқа төлемдер - құжаттар дұрыс ресiмделмеген жағдайда қаражаттың қайтарылуын қоса алғанда, бұрын ескерiлмеген депозиттер бойынша төлемдер.

Раздел 1 - "Специфические переводы"
Безвозмездные переводы (трансферты), включая разовые переводы физических лиц без открытия счета. Переводы на лечение и образование - безвозмездные переводы для их дальнейшего использования бенефициаром на образование и лечение, т.е. сам бенефициар не является производителем медицинских к образовательных услуг (предусмотренных в разделе "Услуги").
Прочие безвозмездные переводы - безвозмездные переводы разного характера: дары, алименты, спонсорская помощь и т.п., проданные лотерейные билеты и выигрыши по ним.
Членские взносы - взносы, не обеспечивающие участие в капитале организации, но обеспечивающие предоставление организацией каких-либо услуг. Например: акции S.W.I.F.Т. (Ассоциации международных межбанковских финансовых коммуникаций) предоставляют возможность использования электронной связи, но не обеспечивают участие в капитале самой компании.
Финансирование филиалов и представительств и возврат средств филиалами и представительствами - переводы исключительно между головной компанией и ее подразделениями, не являющимися юридическими лицами.
Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков - проставляется банком-посредником при осуществлении через него платежей зарубежными банками в банки Казахстана. При получении транзитного платежа банк бенефициара проставляет истинные коды единого классификатора назначения платежей для дальнейшего представления сведений по полученным из-за рубежа платежам. Необходимые реквизиты данного платежа банком бенефициара проставляются на основании договора между клиентами, в соответствии с которым производится оплата за реализованные товары или оказанные услуги.
Расчеты по нетто-позициям - перечисление клиринговыми организациями чистых позиций в расчетные организации.
Гарантийный взнос - первоначальный взнос для участия в конференции, аукционе, тендере.
Прочие переводы - платежи, не учтенные ранее, включая возврат средств при неверно оформленных документах при переводах.
Раздел 2 - "Операции с иностранной валютой и драгоценными металлами"
Покупка - покупка иностранной валюты за тенге и драгоценных металлов, включая предоплату.
Конвертация иностранных валют - покупка/продажа одной иностранной валюты за другую иностранную валюту.
Прочие платежи - платежи, не учтенные ранее, включая возврат средств при неверно оформленных документах при операциях с иностранной валютой и драгоценными металлами.
Раздел 3 - "Депозиты"
(включая депозитные сертификаты, выпущенные резидентами Казахстана)
Размещение депозитов включает также зачисление заработной платы на счета клиентов банков.
Снятие с депозита - перевод средств без перехода прав собственности иному лицу либо снятия наличными. Этот раздел включает выплаты основного долга с начисленным вознаграждением, начисленного вознаграждения, включая предоплату, и выплату просроченной задолженности по основной сумме депозита и по вознаграждению. Сюда не включаются платежи иным лицам за товары, услуги и др. Например: переводы клиентов со своего счета в одном банке на свой счет в другом банке, переводы банков со своего корреспондентского счета в одном банке на свой корреспондентский счет в другом банке.
Депозиты до востребования включают деньги на корреспондентских счетах банков, на текущих счетах и на депозитных счетах до востребования клиентов.
Прочие депозиты - депозит-гарантии, специальные и прочие депозиты клиентов.
Прочие платежи - платежи по депозитам, не учтенные ранее, включая возврат средств при неверно оформленных документах.

4-бөлiм - "Кредиттер"
Кредиттi өтеуге, сондай-ақ алдын ала төлем жасауды және негiзгi борыш бойынша және сыйақы бойынша мерзiмi өткен берешектi қоса алғанда сыйақы төлемi де кiредi. Сондай-ақ кредит бойынша, олар жеке төлем құжаттарымен ресiмделмеген жағдайда өзге де iлеспе телемдер (мысалы: қызмет көрсетуші банкке комиссиялық сыйақылар) кiредi.
Басқа кредиттер - мерзiмi көрсетiлмеген кредиттер және басқа да
көзделмеген кредит түрлерi.
Басқа төлемдер - құжаттар дұрыс ресiмделмеген жағдайда қаражаттың
қайтарылуын қоса алғанда бұрын ескерiлмеген кредиттер бойынша төлемдер.
5, 6-бөлiм - "Бағалы қағаздар"
"Капиталына қатысуын қамтамасыз ететiн басқа бағалы қағаздарға"
пайлар туралы куәлiктер, қатысу сертификаты жатады.
Басқа төлемдер - құжаттар дұрыс ресiмделмеген жағдайда қаражаттың
қайтарылуын қоса алғанда бұрын ескерiлмеген бағалы қағаздар бойынша
төлемдер.
7-бөлiм - "Тауарлар және материалдық емес активтер"
Бұл бөлiмге "Шет елдiк валюта және қымбат металдар" бөлiмiне
жатқызылған қымбат металдар кiрмейдi.
Тауар үшiн төлем жасауға, сондай-ақ алдын ала төлемдер (аванстық
төлемдер) кiредi.
Инвестициялық тауарлар - жер, үй-жайлар мен ғимараттар, машиналар, құрал-жабдықтар мен механизмдер, берiлiс құрылғылары, көлiк құралдары.
Басқа тауарлар - шикiзаттар мен материалдар, жартылай дайын өнiм және жинақтаушы бұйымдар, отын және электр энергиясы, ыдыс және ыдыс материалдары, қосалқы бөлшектер, құрылыс материалдары, кеңсе тауарлары, тамақ өнiмдерi, тұрмыстық аспаптар, киiм-кешек, аяқ киiм және басқалары.
Тауар жөндеуге үй-жайлар мен ғимараттар жөндеуден (құрылыс қызметiне жатқызылған) және компьютер жөндеуден (компьютерлiк және ақпараттық қызметке жатқызылған) басқа кез келген тауарлардың жөндеу (күрделi немесе ағымдағы) құны кiредi.
Материалдық емес активтер - жеке меншiкке сатып алынған материалдық емес активтер (патенттер, бағдарламалық қамтамасыз етулер, гудвилл және т.б.). Материалдық емес активтердi пайдалану құқығын сатып алу "Роялти және лицензиялық төлемдер" қызметi бабы бойынша көрсетiледi.
Берiлмеген тауарлар үшiн қаражатты қайтаруға, сондай-ақ берiлмеген материалдық активтер үшiн және тауар жөндеу бойынша көрсетiлмеген қызмет үшiн қаражатты қайтару да кiредi.
Басқа төлемдер - құжаттар дұрыс ресiмделмеген жағдайда қаражаттың қайтарылуын қоса алғанда бұрын ескерiлмеген тауарлар бойынша төлемдер.
8-бөлiм - "Қызметтер"
Көрсетiлген қызмет үшiн төлемдерге, сондай-ақ алдын ала төлемдер (аванстық төлемдер) жатқызылады.
Көлiк қызметiне барлық көлiк түрлерiнiң (теңiз, әуе, темiр жол, автомобиль, құбыр) тасымалы кiредi. Бұларға жүк тасымалы, жолаушылар тасымалдау, сондай-ақ басқа да (iлеспе және қосалқы) көлiк қызметтерi жатады.
Жүк тасымалы - көлiк компанияларының транзиттiк және пошта тауарларын тасымалдауды, сондай-ақ жүк тасымалдау мақсатында экипажбен қоса көлiк құралдарын жалдауды қоса алғанда жүк тасымалы бойынша көрсетiлетiн қызметтер.
Жолаушылар тасымалдау - көлiк компанияларының жолаушылар тасымалдау бойынша көрсететiн қызметтерi: жол жүру ақысы (билеттiң құны) және жолаушыға тиесiлi артық жүктi және басқа мүлiктi тасымалдағаны, сондай-ақ жолаушылар тасымалдау мақсатында экипажбен қоса көлiк құралдарын жалдау үшiн ақы төлеу.
Басқа көлiк қызметтерi - порттық алымдар, тиеу-түсiру жұмыстары, сақтау және қоймаға жинау, навигациялық қызметтер, көлiк құралдарына қосалқы қызмет көрсету және т.б., сондай-ақ жүк және жолаушы тасымалдауға байланысты агенттiк қызметтерге комиссиялық алымдар мен ақы төлеу. Басқа көлiк түрi бойынша көлiк қызметiн бөлу мүмкiндiгi болмаған жағдайда 819 төлем белгiлеу коды қолданылады.
Құрылыс қызметi - құрылыс объектiлерiн салу және құрал-жабдықтарды монтаждау, сондай-ақ үй-жайлар мен ғимараттарды жөндеу. Сонымен қатар объектiлердi салу кезiнде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны құрылыстық қызметтер бабы бойынша ескерiледi.
Сақтандыру қызметтерi - сақтандыру компаниялары жүзеге асыратын барлық сақтандыру түрлерi, сондай-ақ қайта сақтандыру бойынша қызметтер.
Басқа сақтандыру қызметтерiне, сондай-ақ сақтандыру агенттерiне төленетiн комиссиялық төлемдердi қоса алғанда қосалқы сақтандыру қызметтерi кiредi.
Қаржы қызметтерi - кредиттер мен несие беруге (қаржы лизингiн қоса алғанда), аккредитивтермен, банктiк акцептермен, фьючерстiк тауар мәмiлелерiмен, шетелдiк валюталармен және т.б. операциялармен байланысты делдалдық және қосалқы қызметтер, оның iшiнде трансфер-агенттiк (сақтандыру компаниялары мен зейнетақы қорларының қызметтерiн қоспағанда) қызметтер, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушыларға комиссиялық сыйақы (брокерлер, тiркеушiлер, активтердi басқару жөнiндегi компаниялар және т.б.).
Басқа iскерлiк қызметтер
Компьютер және ақпарат қызметтерi - деректердi және ақпараттық хабарларды өңдеу жөнiнде қызмет көрсету бойынша операциялар. Оған мыналар жатқызылады: мәлiметтер базасы - құру, сақтау және мәлiметтер жиынтығымен нақты уақыт режимiнде жұмыс жасау; деректердi табуляция жасауды, деректердi компьютерлiк уақытты ұжымдық пайдалану режимiнде немесе сағаттық кесте негiзiнде өңдеу, тұрақты негiзде сыртқы пайдаланушылардың есептеу жиынтығын басқару; компьютер техникасы және жабдықтау саласындағы консалтинг; нақты тапсырыс берушiлер жүйесiн өңдеу мен бағдарламалауды қоса алғанда, бағдарламалық қамтамасыз етудi енгiзу; компьютерлердi және шалғайдағы құрылғыларды пайдалану мен жөндеу; бұқаралық ақпарат құралдарын жаңалық мәлiметтерiмен, фотография материалдарымен және тақырыптық мақалалармен қамтамасыз етудi қоса алғанда ақпарат агенттiктерiнiң қызметтерi; мерзiмдiк басылымдарға тiкелей (жеке) жазылым жүргiзу.
Байланыс қызметi - телекоммуникация қызметтерi (телефон, телекс, телеграф, телерадио хабарлары, электронды пошта, спутниктiк және факсимильдi байланыс және т.б.), пошта қызметi мен курьерлік байланыс қызметiн көрсету (хат-хабарларды, жiберiлiмдердi, газеттердi, мерзiмдiк басылымдарды және т.б. жинау мен жеткiзіп беру).
Роялти және лицензиялық төлемдер - материалдық емес активтердi және меншiк құқығын (патент, авторлық құқық, сауда белгiлерi, технологиялық процестер, бағдарламалық қамтамасыз ету және тағы сол сияқтыларды) заңды негізде пайдалану және түпнұсқалар мен көшiрмелердi (қолжазба, фильм және т.б. сияқтыларды) немесе тәжiрибелiк үлгiлердi пайдалану (лицензиялық келiсiм негiзiнде) пайдаланғаны үшiн төлемдер.
Сауда мәмiлелерi бойынша делдалдардың қызмет көрсетуi - теңiз және әуе кемелерiндегi сауда мәмiлелерiн және аукциондық мәмiлелердi қоса есептегенде, тауарлар және қызмет көрсетумен болған сауда мәмiлелерiнен түскен сауда-делдалдық фирмалардың, брокерлердiң, дилерлердiң, сауда агенттерiнiң комиссиялық алымдары.
Операциялық лизинг (ағымдағы жалдау) - қызметкерсiз жабдық лизингi (қаржылық лизингтi есептемегенде), экипажсыз көлiк құралдарын жалға беру (чартер), үй-жайларды жалдау.
Коммуналдық қызмет - заңды және жеке тұлғалардың коммуналдық қызмет үшiн төлемдерi. Коммуналдық қызметке жеке тұлғалар ақы төлеген кезде төлем белгiлеу коды қойылмайды.
Түрлi iскерлiк, кәсiби және техникалық қызметтер мынадай қызмет түрлерi бойынша операцияларды қамтиды:
- заң, аудиторлық және бухгалтерлiк қызмет, кеңес беру және консультация, құжаттар беру мен дайындау түрiндегi басқару және жұртшылықпен байланыс саласындағы консультациялық қызмет және т.б.;
- жарнама және рынок конъюнктурасын зерделеу саласындағы қызметке жарнамалық агенттiктердiң жарнамалар әзiрлеуi, жасауы және сатуы, жарнама беру уақытын сатып алу мен сатуды қоса алғанда жарнамаларды бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру; көрмелер мен сауда жәрмеңкелерiн өткiзу; тауарға жарнама жасау; рынокты зерделеу және түрлi мәселелер бойынша сұрақ-жауап жұмысын жүргiзу;
- ғылыми-зерттеу жұмыстар және тәжiрибелiк-құрастырушылық әзiрлемелерге бұйымдар мен технологиялардың жаңа түрлерiн жасау мақсатындағы іргелi зерттеулер, қолданбалы және тәжiрибелiк әзiрлемелердi өткiзу жөнiндегi қызмет, нақты және гуманитарлық ғылымдар саласындағы тиiстi жұмыстар, сондай-ақ техникалық жаңалықтар болып табылатын операциялық жүйелердi әзiрлеу;
- сәулет, инженерлiк және өзге техникалық қызметке сәулет және құрылыс жобаларын әзiрлеу, геологиялық барлау, картаға түсiру, өнiм сапасын тексеру және оған сертификат беру, техникалық бақылау, электр энергиясын беру және тарату;
- ауыл шаруашылығы, пайдалы қазбалар өндiру және өнiмдi сол жерде қайта өңдеу саласындағы қызметке ауыл шаруашылық дақылдарын (мысалы, өсiмдiктердi аурулардан және зиянкестерден қорғау, өнiмдiлiктi арттыру) өсiру; орман шаруашылығы; пайдалы қазбалар өндiру (кен құрамын талдау және т.б.); импорт (экспорт) бойынша келiп түскен (жiберiлген) және реэкспортқа (реимпортқа) келмейтiн өнiмдi қайта өңдеу және өңдеу, мысалы, ядролық қалдықтарды қайта өңдеу жөнiндегi қызмет көрсету;
- осы санатқа жататын басқа қызметке кадрларды iрiктеу, күзет және қауiпсiздiк, аударма, суретке түсiру, үй-жайлардың алдын тазарту, кедендiк ресiмдеу және визаларды ресiмдеу жөнiндегi қызмет, қоғамдық тамақтандыру және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарының қызметi, сондай-ақ жоғарыда атап көрсетiлмеген қызметтер кiредi.
Жеке адамдарға қызмет көрсету және мәдениет пен демалыс саласындағы қызмет.
Өзге қызметтерге - фильмдердi, радио- және телебағдарламалар жасау және музыкалық шығармалардың жазбасын жасау жөнiндегi қызмет; гастрольдер, театр, музыкалық, спорттық және цирк қойылымдарын жасаумен байланысты актерлерге, режиссерлерге еңбекақы төлеу; мұражайлар, кiтапханалар, архивтердiң жұмысымен байланысты және спорттық шараларды ұйымдастыру жөнiндегi қызмет көрсетулер жатады. Бұдан басқа осы санатта касетаның құнымен қоса, бұқаралық ақпарат құралдарының бейне- және радио жазбаларды тарату (көрсету) құқығын жалға беруден, сатудан түсетiн төлемдер мен түсiмдер есепке алынады. Жол жүруге жол құнын (билеттердi) есептемегенде, iссапар шығыстары, сатып алынған туристiк жолдамалардың құны кiредi.
Басқа төлемдер - құжаттар дұрыс ресiмделмеген жағдайда қаражаттың
қайтарылуын қоса есептегенде, бұрын есепке алынбаған қызмет жөнiндегi
төлемдер.

Раздел 4 - "Кредиты"
Погашение кредита включает также выплату вознаграждения, включая предоплату, и выплату просроченной задолженности по основному долгу и по вознаграждению. Также может включать иные сопутствующие платежи по кредиту (например: комиссионные вознаграждения обслуживающему банку), в случае, когда они не оформляются отдельным платежным документом.
Прочие кредиты - бессрочные кредиты и другие непредусмотренные виды кредитов.
Прочие платежи - не учтенные ранее платежи по кредитам, включая возврат средств при неверно оформленных документах.
Разделы 5, 6 - "Ценные бумаги"
К "прочим ценным бумагам, обеспечивающим участие в капитале" относятся свидетельства о паях, сертификаты участия.
Прочие платежи - платежи по ценным бумагам, не учтенные ранее, включая возврат средств при неверно оформленных документах.
Раздел 7 - "Товары и нематериальные активы"
В данный раздел не включаются драгоценные металлы, отнесенные к разделу "Иностранная валюта и драгоценные металлы".
Платежи за товары включают в себя также предоплату (авансовые платежи).
Инвестиционные товары - земля, здания и сооружения, машины, оборудование и механизмы, передаточные устройства, транспортные средства.
Прочие товары - сырье и материалы, полуфабрикаты и комплектующие изделия, топливо и электроэнергия, тара и тарные материалы, запасные части, строительные материалы, канцелярские товары, продукты питания, бытовые приборы, одежда, обувь и другие.
Ремонт товаров включает стоимость ремонта (капитального или текущего) любых товаров, за исключением ремонта зданий и сооружений (включаемого в строительные услуги) и ремонта компьютеров (включаемого в компьютерные и информационные услуги).
Нематериальные активы - приобретенные в собственность нематериальные активы (патенты, программное обеспечение, гудвилл и т.д.). Приобретение права пользования нематериальными активами отражается по статье услуг "Роялти и лицензионные платежи".
Возврат средств за непредоставленные товары включает также возврат средств за непредоставленные нематериальные активы и неоказанные услуги по ремонту товаров.
Прочие платежи - платежи по товарам, не учтенные ранее, включая возврат средств при неверно оформленных документах.
Раздел 8 - "Услуги"
Платежи за предоставленные услуги включают в себя также предоплату (авансовые платежи).
Транспортные услуги включают перевозки всеми видами транспорта (морской, воздушный, железнодорожный, автомобильный, трубопроводный). К ним относятся грузовые перевозки, пассажирские перевозки, а также прочие (сопутствующие и вспомогательные) транспортные услуги.
Грузовые перевозки - услуги транспортных компаний по перевозке грузов, включая перевозки транзитных и почтовых товаров, а также аренда транспортных средств с экипажем с целью перевозки грузов.
Пассажирские перевозки - услуги транспортных компаний по перевозке пассажиров: плата за проезд (стоимость билета) и плата за провоз избыточного багажа и другого принадлежащего пассажиру имущества, а также аренда транспортных средств с экипажем с целью перевозки пассажиров.
Прочие транспортные услуги - портовые сборы, погрузочно-разгрузочные работы, хранение и складирование, навигационные услуги, вспомогательное обслуживание транспортных средств и т.д., а также комиссионные сборы и плата за агентские услуги, связанные с грузовыми и пассажирскими перевозками. При отсутствии возможности выделить прочие транспортные услуги по видам транспорта следует применить код назначения платежа 819.
Строительные услуги - сооружение строительных объектов и монтаж оборудования, а также ремонт зданий и сооружений. При этом стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов, учитывается по статье строительных услуг.
Страховые услуги - все виды страхования, осуществляемые страховыми компаниями, а также услуги по перестрахованию.
Прочие страховые услуги включают также вспомогательные страховые услуги, в том числе комиссионные платежи страховым агентам.
Финансовые услуги - посреднические и вспомогательные услуги, в том числе трансфер-агентские услуги (за исключением услуг страховых компаний и пенсионных фондов), в связи с предоставлением кредитов и ссуд (включая финансовый лизинг), операциями с аккредитивами, банковскими акцептами, фьючерсными товарными сделками, операциями с иностранной валютой и т.д., а также комиссионные вознаграждения профессиональным участникам рынка ценных бумаг (брокеры, регистраторы, компании по управлению активами и т.д.).
Прочие деловые услуги
Компьютерные и информационные услуги - операции по оказанию услуг по обработке данных и информационных сообщений. К ним относятся: базы данных - создание, хранение и работа с массивами данных в режиме реального времени; обработка данных, включая табулирование данных, обработку данных в режиме коллективного использования компьютерного времени или на основе почасового графика, управление вычислительными комплексами внешних пользователей на постоянной основе; консалтинг в области компьютерной техники и оборудования; внедрение программного обеспечения, включая разработку и программирование конкретных систем заказчиков; эксплуатация и ремонт компьютеров и периферийных устройств; услуги информационных агентств, включая снабжение средств массовой информации сводками новостей, фотографическим материалом и тематическими статьями; прямая (индивидуальная) подписка на периодические издания.
Услуги связи - телекоммуникационные услуги (телефон, телекс, телеграф, телерадиовещание, электронная почта, спутниковая и факсимильная связь и т.д.), почтовые услуги и услуги службы курьерской связи (сбор и доставка писем, посылок, газет, периодических изданий и т.п.).
Роялти и лицензионные платежи - платежи за пользование на законных основаниях нематериальными активами и правами собственности (такими как патенты, авторские права, торговые знаки, технологические процессы, программное обеспечение и т.д.) и использование (на основе лицензионных соглашений) оригиналов и прототипов (таких как рукописи, фильмы и т.д.) или опытных образцов.
Услуги посредников по торговым сделкам - комиссионные торгово-посреднических фирм, брокеров, дилеров, торговых агентов от торговых сделок с товарами и услугами, включая торговые сделки на морских и воздушных судах и аукционные сделки.
Операционный лизинг (текущая аренда) - лизинг оборудования (исключая финансовый лизинг) без персонала, сдача внаем (чартер) транспортных средств без экипажа, аренда помещений.
Коммунальные услуги - платежи юридических и физических лиц за коммунальные услуги. При оплате коммунальных услуг физические лица код назначения платежа не проставляют.
Разные деловые, профессиональные и технические услуги охватывают операции по оказанию следующих видов услуг:
- юридические, аудиторские и бухгалтерские услуги, консультационные услуги в области управления и связей с общественностью в виде советов и консультаций, представления и подготовки документов и т.д.;
- услуги в области рекламы и изучения конъюнктуры рынка включают разработку, создание и продажу реклам рекламными агентствами, размещение реклам в средствах массовой информации, включая покупку и продажу рекламного времени; проведение выставок и торговых ярмарок; рекламирование товаров; изучение рынка и проведение опросов по различным проблемам;
- научно-исследовательские работы и опытно-конструкторские разработки включают услуги по проведению фундаментальных исследований, прикладных и опытных разработок с целью создания новых видов изделий и технологий, соответствующие работы в области естественных и гуманитарных наук, а также разработка операционных систем, представляющих собой технические нововведения;
- архитектурные, инженерные и прочие технические услуги включают разработку архитектурных и строительных проектов, геологическую разведку, картографию, проверку и сертификацию качества продукции, технический контроль, передачу и распределение электроэнергии;
- услуги в области сельского хозяйства, добычи полезных ископаемых и переработки продукции на местах включают услуги по выращиванию сельскохозяйственных культур (например, защита растений от болезней и вредителей, повышение урожайности); лесоводству; добыче полезных ископаемых (анализ содержания руды и т.д.); переработке и обработке на местах той продукции, которая поступила (отправлена) по импорту (экспорту) и не подлежит реэкспорту (реимпорту), например, переработка ядерных отходов;
- другие услуги, относящиеся к данной категории, включают такие услуги, как подбор кадров, охрана и безопасность, перевод, фотографирование, чистка фасадов зданий, услуги по таможенному оформлению и оформлению виз, услуги предприятий общественного питания и бытового обслуживания, а также другие не перечисленные выше услуги.
Услуги частным лицам и услуги в сфере культуры и отдыха
Прочие - включают услуги, связанные с созданием фильмов, радио- и телепрограмм и записью музыкальных произведений; оплата труда актеров, режиссеров и т.п. в связи с гастролями, созданием театральных постановок, музыкальных, спортивных и цирковых программ; услуги, связанные с работой музеев, библиотек, архивов и услуги по организации спортивных мероприятий. Кроме этого, в данной категории учитываются платежи и поступления от проката, от продажи прав на распространение (показ) средствами массовой информации видео- и радиозаписей, включая стоимость кассеты.
Поездки включают командировочные расходы, стоимость приобретенных туристических путевок, за исключением стоимости проезда (билетов).
Прочие платежи - платежи по услугам, не учтенные ранее, включая возврат средств при неверно оформленных документах.

9-бөлiм - "Бюджетке төленетiн және бюджеттен алынатын төлемдер"
Осы бөлiмге бюджетке төлемдер, бюджеттен төленетiн төлемдер
(зейнетақылар мен жәрдемақылардан басқа) мен құқық қорғау және күш қолдану
органдарының төлемдерi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi
Басқармасының 1999 жылғы N 388 қаулысымен
бекiтілген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
жiктеушісiн-төлем белгiлеудiң бiрыңғай жiктеушісiн
қолдану ережесiне
N 3 қосымша
Электрондық - бiр айлық
"Қазақстан Республикасының банкаралық есеп айырысу
орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығы бар
Республикалық мемлекеттiк кәсiпорны Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкiне есеп беру кезеңі үшiн
айдың 10-на дейiн ұсынады.
2000 жылдың ____________ айы үшiн ҚБЕО арқылы өткен банкаралық
төлемдер бойынша
МӘЛIМЕТ
---------------------------------------------------------------------------
Ақпарат!Қабылдап!Бенефициар!Келiп  !  Ақшаны   ! Бенефициар!    Егжей-
көзi  ! алушы  ! банктің  !түскен ! жiберушi  !           !
!банктiң !   ББК    !және   !-----------!-----------!---------------
!  ББК   !          !шығыс  !рези.!эко. !рези.!эко. !Төлем   !
!        !          !төлем. !дент.!номи.!дент.!номи.!белгілеу!
!        !          !дерiнiң!тік  !ка   !тік  !ка   !коды    !
!        !          !белгiсi!белгі!сек. !белгі!сек. !        !
!        !          !       !     !торы !     !торы !        !
---------------------------------------------------------------------------
1   !    2   !     3    !   4   !  5  !  6  !  7  !  8  !    9   !
---------------------------------------------------------------------------
1                  х        х
1                  х        х
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
-----------------------------------------------
тегжейлі               !
----------------------------------------------!
Есеп беру    !Төлем сомасы!Төлем валютасы! Ел !
кезеңіндегi  !   (мың)    !              !    !
төлемдер саны!            !              !    !
----------------------------------------------!
10      !     11     !      12      ! 13 !
-----------------------------------------------
х        х  !
х        х  !
-----------------------------------------------
"___"____________ 2000 жыл                     Басшы __________________
_______________________________________        Бас бухгалтер __________
орындаушының аты-жөнi, телефон нөмерi
Ескерту:
1. Мәлiметтер Қазақстан Республикасының банкаралық есеп айырысу
орталығы белгiлеген жiберу форматтарымен электронды түрде ұсынылады.
2. Мәлiметтiң өз уақытында ұсынылу жауапкершiлiгi Басшыға жүктеледi.
Мәлiметтiң толтырылуы бойынша
НҰСҚАУЛЫҚ
ҚБЕО арқылы жүргiзiлген (бұдан әрi - ҚБЕО мәлiметi) банкаралық төлемдер бойынша мәлiметтер Қазақстан аймағындағы ҚБЕО арқылы жүргiзiлген ақша ағынын көрсету үшiн, сондай-ақ төлем белгiлеу бойынша жiктеу ағынына арналған.
ҚБЕО мәлiметiн ҚБЕО арқылы операциялар жүргiзетiн бойынша барлық
қолданушылар бойынша әр ай сайын жасалады.
ҚБЕО мәлiметтерi төлем туралы төмендегiдей ақпараттар енгiзiлген 13
бағаннан тұрады:
1 баған - ақпарат көзi. Бұл жол ҚБЕО бойынша алынған деректi
бiлдiредi, бұл жолда 1 саны қойылады.
2 баған - Қабылдап алушы банктiң Банктiк бiрегейлендiрiлген коды
(ББК).
3 баған - толтырылмайды.
4 баған - толтырылмайды.
5 баған - Ақша жiберушiнiң резиденттiгiнiң белгiсi.
6 баған - Ақша жiберушiнiң экономика секторының коды.
7 баған - Бенефициардың резиденттiгiнiң белгiсi.
8 баған - Бенефициардың экономика секторының коды.
9 баған - төлем белгiлеудiң коды.
10 баған - Есептi кезең үшiн төлем саны. Бастапқы 0 белгiсi
қабылданады. Бiр төлем бағанын көрсету кезiнде 1 мәнi қабылданады. Егер
жаңа төлемнiң параметрi 2, 5, 6, 7, 8, 9 бағандарымен сәйкес болса сол
бағандағы белгi 1-ге, ал 11 бағандағы белгi жаңа төлемнiң сомасына
көбейедi.
11 баған - мың. теңгедегi төлем сомасы (үтiрден кейiнгi бiр белгi
дөңгелектеп алынады).
12 баған - толтырылмайды.
13 баған - толтырылмайды.
Ескерту:
Орталық депозитарлы бағалы қағаздар, Қазақстан қор биржасы, ЖШС
"Тимей" қаржылық-өндiрiстiк компаниясы", Алматы клирингiлi палатасы және
басқалар арқылы жүргізiлетiн бағалы қағаздар бойынша, валюта бойынша және
нетто- позиция есебi бойынша операцияны ҚБЕО арқылы жүргiзу кезінде ҚБЕО
мәлiметiнде сол операциялар қабылдап алушы банк бойынша көрсетiледi. Бұл
ретте ақша жiберушi сияқты көрсетiлген ұйымдар ҚБЕО есебінде көрсетiлмейдi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi
Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388
қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
жiктеушiсiн - төлем белгiлеудiң бiрыңғай
жiктеушiсiн қолдану ережесiне
N 4 қосымша
Кiм ұсынады ________________ ББК _________________________
Атауы
Электронды - бiр айлық
"Қазпошта" ААҚ және екінші деңгейдегi банктер
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкке
келесi есептi кезең үшiн айдың 10-на дейін
ұсынады
20__ жылдың ________ айы үшiн аударым және төлем бойынша
МӘЛIМЕТ
---------------------------------------------------------------------------
Ақпарат!Қабылдап!Бенефициар!Келiп  !  Ақшаны   ! Бенефициар!    Егжей-
көзi  ! алушы  ! банктің  !түскен ! жiберушi  !           !
!банктiң !   ББК    !және   !-----------!-----------!---------------
!  ББК   !          !шығыс  !рези.!эко. !рези.!эко. !Төлем      !
!        !          !төлем. !дент.!номи.!дент.!номи.!белгілеудің!
!        !          !дерiнiң!тік  !ка   !тік  !ка   !коды       !
!        !          !белгiсi!белгі!сек. !белгі!сек. !           !
!        !          !       !     !торы !     !торы !           !
---------------------------------------------------------------------------
1   !    2   !     3    !   4   !  5  !  6  !  7  !  8  !     9     !
---------------------------------------------------------------------------
1
1
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------
тегжейлі                     !
--------------------------------------------------!
Есепті     !Төлем сомасы!Төлем валютасы! Мемлекет !
кезең үшін !   (мың)    !              !          !
төлем саны !            !              !          !
--------------------------------------------------!
10     !     11     !      12      !    13    !
---------------------------------------------------
"___"____________ 2000 жыл                     Басшы __________________
_______________________________________        Бас бухгалтер __________
орындаушының аты-жөнi, телефон нөмерi
Ескерту:

Раздел 9 - "Платежи в бюджет и выплаты из бюджета"
Данный раздел включает платежи в бюджет, выплаты (кроме пенсий и пособий) из бюджета и платежи правоохранительных и силовых органов.
Приложение N 3
к Правилам применения
Государственного классификатора
Республики Казахстан - единого
классификатора назначения
платежей, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 388
Электронная - месячная
Представляет Республиканское государственное
предприятие на праве хозяйственного ведения
"Казахстанский центр межбанковских расчетов"
в Национальный Банк Республики Казахстан
до 10 числа месяца, следующего за отчетным
периодом
Сведения
по межбанковским платежам, проведенным через КЦМР
за __________ месяц 20 __ г.
--------------------------------------------------------------------------
Источник|БИК    |  БИК  |Признак   | Отправитель денег |  Бенифициар
информа-|Банка- |Банка- |входящих и|--------------------------------------
ции     |получа-|бенефи-|исходящих |Признак  |Сектор   |Признак  |Сектор
|теля   |циара  |платежей  |резидент-|экономики|резидент-|экономики
|       |       |          |ства     |         |ства     |
---------------------------------------------------------------------------
1    |   2   |  3    |     4    |    5    |    6    |     7   |    8
---------------------------------------------------------------------------
1     |       |   x   |     x    |         |         |         |
1     |       |   x   |     x    |         |         |         |
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
------------------------------------------------------
Детализация                    |
------------------------------------------------------
Код    | Количество    | Сумма | Валюта| Страна |
назначения |платежей за    |платежа|платежа|        |
платежа  |отчетный период| (тыс.)|       |        |
------------------------------------------------------
9     |        10     |   11  |   12  |   13   |
------------------------------------------------------
|               |       |   x   |    x   |
|               |       |   x   |    x   |
------------------------------------------------------
"___"_________2000__ г.         Руководитель _____________________
__________________________      Гл. Бухгалтер _____________________
Ф.И.О. и N телефона исполнителя
Примечание:
1. Сведения представляются в электронном виде в установленных Казахстанским центром межбанковских расчетов форматах передачи.
2. Ответственность за своевременность представления Сведений возлагается на Руководителя.
Инструкция
по заполнению Сведений
Сведения по межбанковским платежам, проведенным через КЦМР (далее - Сведения КЦМР) предназначены для отражения потоков денег на территории Республики Казахстан, проводимых через КЦМР, а также - для классификации потоков по назначению платежей.
Сведения КЦМР составляются ежемесячно по всем пользователям по
операциям, проводимым через КЦМР.
Сведения КЦМР содержат 13 граф, включающих следующую информацию о
платеже:
Графа 1 - источник информации. Данное поле отражает источник
получаемой информации и по сведениям КЦМР в данном поле проставляется
цифра 1.
Графа 2 - Банковский идентификационный код (БИК) Банка-получателя.
Графа 3 - не заполняется.
Графа 4 - не заполняется.
Графа 5 - Признак резидентства отправителя денег.
Графа 6 - Код сектора экономики отправителя денег.
Графа 7 - Признак резидентства бенефициара.
Графа 8 - Код сектора экономики бенефициара.
Графа 9 - Код назначения платежа.
Графа 10 - Количество платежей за отчетный период. Принимает первоначальное значение 0. При отражении одного платежа графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров нового платежа с уже имеющимися в графах 2, 5, 6, 7, 8, 9 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 11 увеличивается на сумму нового платежа.
Графа 11 - Сумма платежа в тыс. тенге (округление в большую сторону,
один знак после запятой).
Графа 12 - не заполняется.
Графа 13 - не заполняется.
Примечание:
При проведении через КЦМР операций, таких как по ценным бумагам, по
валюте и расчет нетто позиции, которые осуществляются через Центральный
Депозитарий ценных бумаг, Казахстанскую фондовую биржу, ТОО
"Финансово-промышленная компания "Тимей", Алматинскую клиринговую палату и
др., данные операции в Сведениях КЦМР отражаются по банкам-получателям.
При этом, указанные организации, как отправители денег, в Отчете КЦМР не
указываются.
Приложение N 4
к Правилам применения
Государственного классификатора
Республики Казахстан - единого
классификатора назначения
платежей, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 388
Кем представляется ______________________(БИК)________________________
Наименование
Электронная - месячная
Представляют ОАО "Казпочта" и банки второго
уровня в Национальный Банк Республики
Казахстан до 10 числа месяца, следующего
за отчетным периодом
Сведения
по переводам и платежам за ________ месяц 20__ г.
--------------------------------------------------------------------------
Источник|БИК    |  БИК  |Признак   | Отправитель денег |  Бенифициар
информа-|Банка- |Банка- |входящих и|--------------------------------------
ции     |получа-|бенефи-|исходящих |Признак  |Сектор   |Признак  |Сектор
|теля   |циара  |платежей  |резидент-|экономики|резидент-|экономики
|       |       |          |ства     |         |ства     |
---------------------------------------------------------------------------
1    |   2   |  3    |     4    |    5    |    6    |     7   |    8
---------------------------------------------------------------------------
2     |       |       |          |         |         |         |
2     |       |       |          |         |         |         |
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
------------------------------------------------------
Детализация                    |
------------------------------------------------------
Код    | Количество    | Сумма | Валюта| Страна |
назначения |платежей за    |платежа|платежа|        |
платежа  |отчетный период| (тыс.)|       |        |
------------------------------------------------------
9     |        10     |   11  |   12  |   13   |
------------------------------------------------------
|               |       |       |        |
|               |       |       |        |
------------------------------------------------------
"___"_________2000__ г.         Руководитель _____________________
__________________________      Гл. Бухгалтер _____________________
Ф.И.О. и N телефона исполнителя
Примечание:

1. Мәлiметтер Қазақстан Республикасының банкаралық есеп айырысу орталығының тапсыру форматтарында бекiтiлген электронды түрде ұсынылады.
2. Мәлiметтiң мезгiлiнде ұсынылу жауапкершiлiгi Басшыға жүктеледi.
МӘЛIМЕТТЕРДI ТОЛТЫРУ БОЙЫНША
НҰСҚАУЛЫҚ
"Қазпошта" және екiншi деңгейдегi банктердiң (ЕДБ) мәлiметтерi Қазақстаннан шығатын және келiп түсетiн ақша ағынына, сондай-ақ Қазақстан аймағында жүргiзiлетiн және төлем белгiлерi бойынша ағын жiктеуiшiн көрсету үшiн арналған.
Мәлiметтер банк және немесе "Қазпошта" ААҚ жүйесi бойынша төлем құжаттары негiзiнде ай сайын жалпы толтырылады.
"Қазпошта" және ЕДБ мәлiметi:
А) Ностро корреспонденттiк есепшоттар бойынша және Лоро шетелдiк банктiктердiң есепшоттары бойынша жүргiзiлген банкаралық төлемдер бойынша, соның iшiнде "Қазпошта" жүргiзген пошталық операциялар бойынша жасалады. Келесi баланстық есепшотты Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi бухгалтерлiк есептiң Жоспарына қолдануға болады:
1052*4* - басқа банктердегi корреспонденттiк есепшот (активтi),
201324* - шетелдiк банктердегi корреспонденттiк есепшот (пассивтi),
202324* - шетелдiк банктердегi корреспонденттiк есепшот (пассивтi),
Б) Банк iшiндегi төлемдер бойынша, соның iшiнде "Қазпошта" ААҚ жүргiзген пошталық операциялар бойынша.
Мәлiмет төлем туралы мынадай ақпараттар енгiзiлген 13 бағаннан тұрады:
1 - баған - ақпарат көзi. Бұл жол алынған ақпараттар дерегiн және ЕДБ есебi бойынша көрсетедi. Бұл жолға 1 саны қойылады.
2 - баған - Банктiк бiрегейлендiрiлген коды. Қабылдап алушы Банктiң (ББК) коды.
3 - баған - Банк-бенефициардың ББК. ЕДБ мәлiметтерiнде бiр банктiң екi клиентi арасында жүргiзiлген операция бойынша ақпараттарды көрсету кезiнде 3 бағаны толтырылмайды.
Шетелдiк банктiң ББК халықаралық төлем жағдайында (3 баған және 2 баған) қажеттi ақпараттар болған кезде толтырылады.
4 - баған - Бастапқы және шығыс төлемдерiнiң белгiсi (есеп беретiн банктер үшiн). Бұл баған мынадай үлгiде толтырылады:
1 - есеп беретiн банктен Қазақстан банктерiне жiберiлген тікелей корреспонденттiк есепшот бойынша төлем;
2 - есеп беретiн банктен шетелдiк банктерге жiберiлген тiкелей корреспонденттiк есепшот бойынша төлем;
3 - есеп беретiн банк шетелдiк банктен алған тiкелей корреспонденттiк есепшот бойынша төлем;
4 - клиенттер есепшоттары бойынша банк iшiнде жүргiзiлген төлем. Бұл ретте есеп берушi банк бiр мезгiлде және банк алушы және банк бенефициар болып табылады. Бұл операциялар бойынша 3 - баған толтырылмайды.
5 баған - Ақша жiберушiнiң резиденттiгiнiң белгiсi.
6 баған - Ақша жiберушiнiң экономика секторының коды.
7 баған - Бенефициардың резиденттiгiнiң белгiсi.
8 баған - Бенефициардың экономика секторының коды.
9 баған - төлем белгiлеудiң коды.

1. Сведения представляются в электронном виде в установленных Казахстанским центром межбанковских расчетов форматах передачи.
2. Ответственность за своевременность представления Сведений возлагается на Руководителя.
Инструкция
по заполнению Сведений
Сведения ОАО "Казпочта" и банков второго уровня (БВУ) предназначены для отражения потоков денег, входящих и исходящих из Казахстана, а также проводимым на территории Республики Казахстан, и для классификации потоков по назначению платежей.
Сведения составляются ежемесячно в целом по системе банка или ОАО "Казпочта" на основании платежных документов.
Сведения ОАО "Казпочта" и БВУ составляются:
А) По межбанковским платежам, проводимым по корреспондентским счетам Ностро и по Лоро счетам иностранных банков, в том числе по переводным почтовым операциям, осуществляемым ОАО "Казпочта". Следует использовать следующие балансовые счета Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан:
1052*4* - корреспондентские счета в других банках (активный),
201324* - корреспондентские счета иностранных банков (пассивный),
202324* - корреспондентские счета иностранных банков (пассивный).
Б) По внутрибанковским платежам, в том числе по переводным почтовым операциям, осуществляемым ОАО "Казпочта".
Сведения содержат 13 граф, включающих следующую информацию о платеже:
Графа 1 - источник информации. Данное поле отражает источник получаемой информации и по отчету БВУ в данном поле проставляется цифра 2.
Графа 2 - Банковский идентификационный код (БИК) Банка-получателя.
Графа 3 - БИК Банка бенефициара. В Сведениях БВУ при указании информации по операциям, проводимым между двумя клиентами одного банка гр. 3 не заполняется.
В случае международных платежей БИК иностранного банка (гр. 2 или гр.
3) заполняется при наличии соответствующей информации.
Графа 4 - Признак входящих и исходящих платежей (для отчитывающегося банка). Данная графа заполняется следующим образом:
1 - платеж по прямым корреспондентским счетам, отправленный от отчитывающегося банка - банкам Казахстана;
2 - платеж по прямым корреспондентским счетам, отправленный от отчитывающегося банка - банкам за рубеж;
3 - платеж по прямым корреспондентским счетам, полученный отчитывающимся банком от банков из-за рубежа;
4 - платеж, проведенный внутри банка по счетам клиентов. В этом случае отчитывающийся банк является одновременно и банком-получателем и банком бенефициара. По данным операциям гр. 3 не заполняется.
Графа 5 - Признак резидентства отправителя денег.
Графа 6 - Код сектора экономики отправителя денег.
Графа 7 - Признак резидентства бенефициара.
Графа 8 - Код сектора экономики бенефициара.
Графа 9 - Код назначения платежа.

Тiкелей корреспонденттiк есепшоттар бойынша халықаралық төлемдер енетiн жағдайда ( 4=3 б.), 5, 6, 9 бағандарын есеп берушi банк төлем келген банк - корреспонденттiң тапсырмасы және/немесе төлем негiздемесi қызметiн атқаратын басқалай (төленбейтiн) құжаттары негiзiнде толтырады.
10 баған - Есептi кезең үшiн төлем саны. Бастапқы 0 белгiсi қабылданады. Бiр төлем бағанын көрсету кезiнде 1 белгiсi қабылданады. Жаңа төлем параметрi 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13 бағандарымен сәйкес келсе сол бағандағы мәнi 1-ге, 11 - бағандағы белгi жаңа төлемнiң сомасына көбейтiледi.
11 - баған - Валюта төлем бiрлiгiнiң мың. төлем сомасы (үтiрден
кейiнгi бiр сан дөңгелектеп алынады).
12 - баған - Төлем валютасының коды. Халықаралық ұйымдардың (ISО)
стандарты бойынша стандарттарына сәйкес белгiленедi.
13 - баған - Резидент емес мемлекет (ақша жiберушi немесе бенефициар)
- Халықаралық ұйымдардың (ISО) стандарты бойынша стандарттарына сәйкес
толтырылады. "Резидент - резидент емес" түрiндегi халықаралық
операцияларды жүргiзу кезiнде толтырылады. (Егер 5, 7 бағандарындағы
белгiлер сәйкес келмесе).
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

В случае входящих международных платежей по прямым корреспондентским счетам (гр. 4 = 3), графы 5, 6, 9 заполняются отчитывающимся банком на основании поручения банка-корреспондента, откуда пришел платеж, и/или иных (неплатежных) документов, служащих основанием для платежа.
Графа 10 - Количество платежей за отчетный период. Принимает первоначальное значение 0. При отражении одного платежа графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров нового платежа с уже имеющимися в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 11 увеличивается на сумму нового платежа.
Графа 11 - Сумма платежа в тыс. единиц валюты платежа (округление в большую сторону, один знак после запятой).
Графа 12 - Код валюты платежа. Обозначается в соответствии со стандартами Международной организации по стандартизации (ISО).
Графа 13 - Страна нерезидента (отправителя денег или бенефициара) - заполняется в соответствии со стандартами Международной организации по стандартизации (ISО). Заполняется при проведении международных операций типа "резидент - нерезидент" (т.е. когда значения в гр. 5, 7 не совпадают).
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)