Маңғыстау облысының 2001-2005 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының индикативтік жоспары туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының шешімі 2000 жылғы 23 қарашадағы N 8/64 Маңғыстау облыстық Әділет басқармасында 2000 жылғы 6 желтоқсанда N 314 тіркелді
Облыстық мәслихат шешім етті:
1. Маңғыстау облысының 2001-2005 жылдарға арналған
әлеуметтік-экономикалық дамуының индикативтік жоспары бекітілсін
(жалғанды).
2. Индикативтік жоспардың белгіленген көрсеткіштеріне жетудің қажетті
шараларын алу облыс, қала және аудан әкімдеріне, кәсіпорындар мен ұйымдар
басшыларына ұсынылсын.
Сессия төрағасы
Облыстық мәслихаттың
хатшысы
Маңғыстау облыстық мәслихатының шешімімен
2000 жылғы 23 қарашадағы N 8/64
Бекітілген
Облыстық мәслихат хатшысы                   Облыс әкімі
_____________                               _____________
Келісілді:
Экономика министрлігі
Қаржы министрлігі
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Білім және ғылым министрлігі
Энергетика, индустрия және сауда министрлігі
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау істері
жөніндегі Агенттігі
Маңғыстау облысының әлеуметтік-экономикалық дамуының
2001-2005 жылдарға арналған
Индикативтік жоспары
МАҢҒЫСТАУ ОБЛЫСЫ
1995-2000 ЖЫЛДАРҒА ТАЛДАУ
Тұрғындар, жұмыспен қамту және еңбек ресурстарының дамуы
1995-1997 жылдары тұрғындардың саны 326,3-тен 343,5 мың адамға көбейгенi байқалды, ол негiзiнен табиғи өсiмнiң ықпалынан болды.
1998 жылдан бастап бала туудың төмендеуi мен тұрғындардың Ресей Федерациясына, Украинаға, Белоруське және алыс шетелдерге қоныс аударуы есебiнен халық санының кемiгенi көрiнiс бердi. Көшi-қонның терiс сальдосы соңғы жылдары арта түстi. Егер 1998 жылы ол 808 адам болса, ол 1999 жылы - 1650 адам құрады. 1999 жылы тұрғындардың орташа жылдық саны 317,2 мың адам, соның iшiнде қала тұрғындары - 249,1 мың адам, ауыл тұрғындары - 68,1 мың адам құрады.
Зейнетақы алатындар саны 36,9 мың адам, соның iшiнде 13,3 мың адам мемлекеттiк жәрдемақы алушылар болды. Арнаулы мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы алушылар 20,0 мыңнан астам адамға, балалар және тұрғын үй жәрдемақысын алушылар 22,1 мың адамға жеттi.
Еңбек ресурстарының дамуы тұрғындар санымен өзара тығыз байланыста болып отыр. Еңбек ресурстары 1995 жылдағы 186,8 мың адамнан 1999 жылы 175,7 мың адамға, экономикалық белсендi тұрғындар 154,7 мың адамнан 148,9 мың адамға дейiн азайған. Орта есеппен 1999 жылда еңбек ресурстары санның 84,7% экономикалық белсендi тұрғындар, 15,2 процентiн (26,8 мың адам) экономикалық белсендi емес тұрғындар құрады. 1999 жылы экономикалық белсендi тұрғындардан (148,9 мың адам) экономика саласында жұмыспен қамтылғандар саны 86,8 процент (129,2 мың адам) құрады.

Решением Мангистауского областного маслихата
от 23 ноября 2000 года N 8/64
Секретарь областного маслихата                   Аким области
_____________      Б.Чельпеков                   _____________Л.Киинов
Согласовано:
Министерство экономики
Министерство финансов
Министерство сельского хозяйства
Министерство образования и науки
Министерство энергетики, индустрии и торговли
Министерство труда и социальной защиты населения
Агентство Республики Казахстан по делам здравоохранения
Индикативный план
Социально-экономического развития
Мангистауской области
на 2001-2005 годы
МАНГИСТАУСКАЯ ОБЛАСТЬ
АНАЛИЗ ЗА 1995-2000 ГОДЫ
Население, занятость и развитие трудовых ресурсов.
В 1995-1997 годах наблюдался рост численности населения с 326,3 до 343,5 тыс. человек, который в основном был обусловлен естественным приростом.
С 1998 года отмечается снижение численности населения за счет падения рождаемости и миграции населения в Российскую Федерацию, Украину, Беларусь и страны дальнего зарубежья. Отрицательное сальдо миграции в последние годы увеличивалось. Если в 1998 году оно составляло 808 человек, то в 1999 году - 1650 человек. Среднегодовая численность населения составляла в 1999 году 317,2 тыс. человек, в том числе городского - 249,1 тыс. человек, сельского - 68,1 тыс. человек.
Насчитывается 36,9 тыс. получателей пенсий, в том числе 13,3 тыс. чел. - получатели госсоцпособий. Получающих спецгоссоцпособия насчитывается более 20.0 тыс. человек, получателей детских и жилищных пособий - 22.1 тыс. человек.
Развитие трудовых ресурсов находится в тесной взаимосвязи с численностью населения. Трудовые ресурсы снизились с 186,8 тыс. чел. в 1995 году до 175,7 в 1999 году, экономически активное население с 154,7 тыс. чел до 148,9. В среднем за 1999 год экономически активное население составило 84,7 % от численности трудовых ресурсов, а экономически неактивное 15,2 % (26,8 тыс. чел.). В 1999 году численность занятых в отраслях экономики составила 86,8% (129,2 тыс. человек) от экономически активного населения (148,9 тыс. человек).

Жұмыспен қамтылғандардың ең көп үлес салмағы өнеркәсiпте - 33,0 проценттен, көлiк пен байланыста - 13,3 проценттен, бiлiм саласында - 11,8 проценттен келедi.
Жұмыссыздар саны күрт артып кеттi. Жұмыссыздардың деңгейi 1995 жылы 1,7 проценттен 1999 жылы 11,9 процентке дейiн көбейдi, бұл орташа республикалық деңгейден 3,5 есе жоғары. Жұмыссыздар саны 1999 жылы 19,7 мың адам құраған болса, 2000 жылы (шамамен) 21,8 мың адам құрамақ.
2000 жылы облыста кедейшiлiк пен жұмыссыздыққа қарсы күрес жөнiнде Аймақтық Бағдарлама әзiрленiп бекiтiлдi. Онда жаңа жұмыс орнын ашу және ақы төлейтiн қоғамдық жұмыстардың көлемiн ұлғайту есебiнен жұмыссыздық деңгейiн азайту көзделген.
Әлеуметтiк сала
Бiлiм саласы. 1995-1999 жылдар iшiнде мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнiң саны 89 бiрлiкке қысқарып, 35 бiрлiктi құрады, орта бiлiм беру ұйымдарының саны 2 бiрлiкке азайып, 96 бiрлiк құрады (соның iшiнде күндiзгi мектептер - 89, арнайы мектептер - 4, кешкi мектептер - 3). Жеке мектептер саны 4-тен 10-ға дейiн көбейдi.
1995 жылы жұмыс iстеп тұрған 7 кәсiптiк-техникалық училищелердiң 5-i кәсiптiк мектептерге, 2-i арнаулы орта оқу орындары болып қайта құрылып, оқушылар саны 3,3 мың адамнан 2,1 мың адамға дейiн азайды.
Арнаулы орта бiлiм беру мемлекеттiк мекемелер жүйесiнде қазiргi күнi 3,49 мың оқушы бар 6 колледж бар.
Бұдан басқа, орта кәсiптiк бiлiм берудiң 5 мемлекеттiк емес оқу орны колледждер бар, оларда 1,7 мың оқушы оқиды.
1996 жылдан берi бiр дербес жоғары оқу орны жұмыс iстеген болса, 1999 жылдан бастап 1 жеке жоғары оқу орны әрекет ете бастады.
Бұдан басқа қазiргi күнi облыста мемлекеттiк жоғары оқу орындарының 4 филиалы және мемлекеттiк емес жоғары оқу орындарының 13 филиалы жұмыс iстейдi. Облыстың жоғары оқу орындарында оқитындардың саны 9,5 мың адам құрады.
2000 жылы мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнiң жүйесiн одан әрi қысқаруы байқалды, тек 2000 жылдың 6 айының iшiнде 6 мектепке дейiнгi балалар мекемесi жабылып, балалар саны 1,2 мың адамға кемiдi, қазiргi күнге 5,0 мың бала саны бар 29 мемлекеттiк қазынашылық балалар бақшалары жұмыс iстейдi.
Жаңа оқу жылының қарсаңында қосымша 6 күндiзгi және бiр кешкi мектеп ашылып, оқушылар саны 81,8 мыңға дейiн көбейдi.
Денсаулық сақтау. 1995-1999 жылдар iшiнде денсаулық сақтау саласы едәуiр өзгерiстерге ұшырады. Емдеу-сауықтыру мекемелерi жүйелерiн қайта ұйымдастыру және оңтайландыра орналастыру және пайдалану жөнiндегi жұмыстар жүргiзiлдi. Төсектiк - орын қорын ұтымды пайдалану мақсатында төсек-орын саны 1996 жылғы 4440-тан 1999 жылы 3200-ге дейiн қысқартылды.
Жалақысының төмендiгiне байланысты соңғы жылдары денсаулық сақтау саласынан жоғары бiлiктi мамандардың кетуi күрт өсiп кеттi.

Наибольший удельный вес приходится на занятых в промышленности - 33,0%, транспорте и связи - 13,3%, образовании - 11,8%.
Резко возросло число безработных. Уровень безработицы увеличился с 1,7% в 1995 году до 11,9% в 1999 году, что выше среднереспубликанского в 3,5 раза. Количество безработных в 1999 году составляло 19,7 тыс. человек, в 2000 году (оценка) составит 21,8 тыс. человек.
В 2000 году в области разработана и утверждена Региональная Программа по борьбе с бедностью и безработицей, которой предусматривается снижение уровня безработицы за счет создания новых рабочих мест, увеличения объема оплачиваемых общественных работ.
Социальная сфера.
Образование. За 1995-1999 годы число детских дошкольных учреждений (ДДУ) сократилось на 89 единиц и составило 35, количество организаций среднего образования - на 2 и составило 96 единиц (в т.ч. дневных школ - 89, спецшкол - 4, вечерних школ - 3). Возросло число частных школ с 4 до
10.
Из функционировавших в 1995 году 7 профессионально-технических училищ: 5 - преобразованы в профессиональные школы, а 2 - в средние специальные учебные заведения, количество учащихся сократилось с 3,3 тыс.человек до 2,1 тыс.человек.
Сеть государственных учреждений: среднего специального образования на сегодня представлена 6-ю колледжами с численностью учащихся 3,49 тыс.человек.
Кроме того, имеется 5 негосударственных учебных заведений среднего профессионального образования (колледжей), где обучается 1,7 тыс.учащихся.
С 1996 года существует одно самостоятельное высшее учебное заведение, с 1999 года начало действовать 1 частное. На сегодня в области функционируют 4 филиала государственных высших учебных заведений и 13 филиалов негосударственных вузов. Численность обучающихся в высших учебных заведениях области составляет 9,5 тыс.человек.
В 2000 году наблюдается дальнейшее сокращение сети ДДУ. Только за 6 месяцев 2000 года закрыто 6 ДДУ и число детей уменьшилось на 1,2 тыс.человек. На сегодня функционируют 29 государственных казенных детских садов с числом детей 5,0 тыс.человек.
К началу нового учебного года открылись дополнительно 6 дневных и одна вечерняя школа, численность учащихся возросла до 81,8 тыс.человек.
Здравоохранение. За 1995-1999 годы здравоохранение претерпело большие изменения. Проводилась работа по реорганизации и оптимизации размещения и использования сети лечебно-профилактических учреждений. В целях рационального использования коечного фонда больничные койки сокращены с 4440 в 1996 году до 3200 в 1999 году.
Из-за низкой заработной платы за последние годы резко возрос отток высококвалифицированных кадров из здравоохранения.

1999 жылдың басынан берi дәрiгердiң жалпы практикалық принципi бойынша алғашқы медициналық жәрдемдi ұйымдастыруды әзiрлеу жұмысы басталды, мемлекеттiк медициналық мекемелер мен мемлекеттiк қазынашылық кәсiпорындардың (МҚК) құрылымдары айқындалып белгiлендi. Селолық дәрiгерлiк амбулаториялар "Отбасылық дәрiгерлiк амбулаториялары" (ОДА) МҚК-ны болып қайта құрылды. Қазiргi күнге облыста мемлекеттiк қазынашылық кәсiпорны болып табылатын 13 дербес отбасылық дәрiгерлiк амбулатория мен мемлекеттiк тапсырыс бойынша жұмыс iстейтiн 2 жеке ОДА бар.
Аурухана ұйымдарының саны 29 құрап, олардың 9-ы мемлекеттiк мекеме, 17-i мемлекеттiк қазынашылық кәсiпорны, 2-i ведомстволық және 1-i жеке "Медицина" ЖШС болып табылады. Дербес емханалар саны 30 бiрлiктi құрайды, соның iшiнде: 25-i қазынашылық кәсiпорын, 5-i жеке амбулаториялық-емханалық ұйымдар мен отбасылық дәрiгерлiк амбулаториялар.
1999 жылдың аяғына амбулаториялық мекемелердiң ауысымына болу қуаты 8,0 мың, ауруханалық мекемелерде - 3,2 мың төсектiк - орын құрады. Облыс тұрғындарының ауруханалық төсектiк - орынмен қамтылуы 10 мың тұрғынға шаққанда 1995 жылғы 108,1-ден 1999 жылы 91,8-ге дейiн төмендедi.
Басқа да әлеуметтiк қызмет көрсетулер.
1995-1999 жылдар iшiнде мәдениет ұйымдарының оңтайландырылуы мен мемлекет иелiгiнен алынуына байланысты, әсiресе ауылдық жерлерде мәдениет саласында үлкен өзгерiстер болды. Клуб мекемелерiнiң саны 69-дан 21-ге дейiн, кiтапханалар 83-тен 44-ке дейiн, кинотеатрлар мен киноқондырғылар - 55-тен 11-ге дейiн азайды.
Қазiргi күнге 1996 жылы жұмыс iстеп тұрған 28 автоклубтың тек бiреуi ғана әрекет үстiнде.
2000 жылы 6 мұражайлық мекемесi, 22 клуб мекемесi, 44 кiтапхана, 6 мұражай, қуыршақ театры мен филармония, 11 киноқондырғы және көрме залы жұмыс iстейдi. Бұдан басқа, 16 халықтық ұжымы жұмыс iстейдi.
Спорт саласында 9 дене мәдениеттiлiк спорт, бiрлестiктерi мен қоғамдары, 3 әуесқойлар клубы, спорттың әр түрi бойынша 18 федерация жұмыс iстейдi. Жеке спорттық ғимараттары саны көбейдi, олардың қатарында Жаңаөзен қаласындағы стадионды, Ақтау қаласындағы 2 теннистiк корты, 2 спорт залы (жаттығу үшiн спортзалы болып қайта жабдықталған), Ақтау қаласындағы бiр жабық бассейн бар.
Тұрғындардың тұрмыс деңгейi. Халықтың жан басына шаққандағы ақшалай табыс көлемi 1996 жылғы 34946 теңгеден 1999 жылы 49513 теңгеге дейiн өстi (103,5 процент). Жан басының орташа ақшалай шығысы да 1999 жылы 35103 теңгеден 49338 теңгеге дейiн өстi (140,5 процент), мұның өзi құнсызданудың өсуiмен, тауар мен көрсетiлетiн қызмет бағаларының артуымен түсiндiрiледi. Тұтас алғанда соңғы жылдары халықтың тұрмыс деңгейi мен сапасы төмендеп, жұмыссыздар саны көбейдi.
Еңбекке ақы төлеу-ақша түсiрiлiмдерiнiң негiзгi көздерi болып қалуда. Маңыздылығы бойынша келесi бiр ақша түсiрiлiмдерi қалалықтарда-әлеуметтiк трансферттер, ауыл тұрғындарында сатудан тапқан табыстары болып отыр.

С начала 1999 года начата разработка организаций первичной медицинской помощи по принципу врача общей практики, определена структура государственных медицинских учреждений и государственных казенных предприятий (ГКП). Сельские врачебные амбулатории преобразованы в ГКП "Семейные врачебные амбулатории" (СВА). На сегодня в области существует 13 самостоятельных СВА, являющихся государственными казенными предприятиями и 2 частных СВА, работающих по госзаказу.
Число больничных организаций составляет 29, из которых: 9 являются госучреждениями, 17 - государственными казенными предприятиями, 2 - ведомственными и 1 - частное ТОО "Медицина". Количество самостоятельных поликлиник составляет 30 единиц, в том числе: 25 - государственные казенные предприятия, 5 - частные амбулаторно-поликлинические организации и СВА.
Мощность амбулаторно-поликлинических учреждений на конец 1999 года составляла 8,0 тыс. посещений в смену, больничных учреждений - 3,2 тыс. коек. Обеспеченность населения области больничными койками за 5 лет снизилась с 108,1 на 10 тыс. населения в 1995 году до 91,8 в 1999 году.
Другие социальные услуги. В течение 1995-1999 годов, в связи с оптимизацией и разгосударствлением организаций культуры произошли большие изменения в сфере культуры, особенно в сельской местности. Число клубных учреждений уменьшилось с 69 до 21, библиотек - с 83 до 44, кинотеатров и киноустановок - с 55 до 11.
На сегодня из 28 автоклубов, действовавших в 1996 году, функционирует только один автоклуб.
В 2000 году функционируют 6 музейных учреждений, 22 клубных учреждения, 44 библиотеки, 6 музеев, театр кукол и филармония, 11 киноустановок, выставочный зал. Кроме этого, работают 16 народных коллективов.
В области спорта действуют 9 физкультурно-спортивных объединений и обществ, 3 любительских клуба, 18 федераций по различным видам спорта. Увеличилось число частных спортивных сооружений: это стадион в г. Жанаозен, 2 теннисных корта в г. Актау, 2 спортивных зала (переоборудованы под занятия спортзала), 1 крытый бассейн в г. Актау.
Уровень жизни населения. Объем денежных доходов, приходящихся на душу населения, увеличился с 34946 тенге в 1996 году до 49513 тенге в 1999г. (103,5%). Среднедушевые денежные расходы также возросли с 35103 до 49338 тенге в 1999 году (140,5%), что объясняется ростом инфляции, увеличением цен на товары и услуги. В целом за последние годы уровень и качество жизни населения снизились, увеличилось число безработных.
Основным источником денежных поступлений продолжает оставаться оплата труда. Следующими по значимости денежными поступлениями являлись у горожан социальные трансферты, у жителей села - доходы от продаж.

Халықтың жан басының орташа ақшалай табысы 2000 жылы 48669 теңге құрайды, бұл орташа республикалық көрсеткiштен 2,2 есе жоғары, халықтың жан басына шаққандағы шығыстары 47696 теңгенi құрайды (бұл - орташа республикалық көрсеткiштен 2,2 есе жоғары).
Экономикалық қызметтiң барлық түрлерiнде жұмыс iстейтiндердiң орташа айлық нақты жалақысы 1995 жылғы 9981 теңгеден 1999 жылда 18938 теңгеге дейiн өстi (1,9 есе).
Нарықтық қатынастарға көшу, табыс деңгейi бойынша тұрғындардың едәуiр жiктелуiне әкелiп соқты. 1999 жылы 28,6 мыңнан астам адамның табысы ең төменгi күнкөрiс деңгейiнен төмен болды.
Атаулы әлеуметтiк жәрдем - 275,7 мың теңге сомасында төлендi.
Ең төменгi күнкөрiс деңгейiнiң шамасы 2000 жылдың бiрiншi жарты жылдығында 5153 теңге құрады, бұл - орташа республикалық деңгейден 23,0 процент жоғары.
Облыстың шалғайдағы аудандарының бiрi - Бейнеу ауданы экономикасы тоқыраған аудандардың тiзбесiне кiргiзiлдi. Дайындалған iс-шараларға сәйкес балалы отбасыларына жәрдемақы төлеу бойынша кредиторлық берешектi азайту жөнiнде көптеген жұмыстар жүргiзiлдi.
Бюджеттiк мекемелердiң жалақысы бойынша берешектерi жоқ. Ауданда бюджеттiк мекемелер, сондай-ақ тұрғын секторындағы 712 объектi дербес өзiн-өзi жылытуға көшiрiлдi.
Төрт отбасылық амбулатория үшiн (Бейнеу, Боранқұл, Ақжiгiт, Жангелдин поселкелерi) арнайы медициналық көлiктiң 4 бiрлiгi, шалғайдағы елдi мекендердi ауыз суымен қамтамасыз ету үшiн су таситын автокөлiктiң 5 бiрлiгi бөлiндi. Магистралдық газ құбыры арқылы Төлеп селосының тұрғындарын газдандыру жөнiндегi жұмыстары аяқталды.
Облысты дамытудың басымдықтары.
Аймақ экономикасының негiзiн мұнайгаз және химия кешенiнiң, өңдеп ұқсату өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары мен бүкiл аймақты энергия мен судың барлық түрiмен қамтамасыз етiп тұрған республикадағы бiрден-бiр бiрегей Маңғышлақ энергокомбинаты, сондай-ақ халықаралық Ақтау теңiз порты құрайды.
Экономикалық нақтылы секторын дамытудың негiзгi басымдығы облыс экономикасының мұнайгаз, химия, энергетика салаларындағы өнiм шығару көлемiн ұлғайту болып табылады.
Осы салалардағы өндiрiстiң өсуi облыстың сервистiк кәсіпорындары қызметі қарқынын үдетуге, тұрғындардың экономикалық белсендi тобын жұмыспен барынша толық қамтуға, олардың әл-ауқатын жақсартуға ықпалды жәрдемдесуге мүмкiндiк бередi.
Өнеркәсiптiң дамуы.
Республиканың жалпы қосылған құндағы аймақтың үлесi 3,4 процентiн құрайды. 72,6 млрд. теңге облыстың жалпы қосымша құнының жалпы көлемiнде - өнеркәсiп 53,3 процент (38,7 млрд.теңге), ауыл шаруашылығы - 0,5 процент (0,4 млрд.теңге), құрылыс - 6,5 процент (4,7 млрд.теңге), көлiк пен байланыс - 14,5 процент (10,5 млрд.теңге), сауда - 4,3 процент (3,1 млрд.теңге), басқалары - 20,9 процент (15,2 млрд.теңге) құрайды.
1995 жылдан бастап өнеркәсiп өндiрiсi көлемiнiң төмендеуi байқалды.
1996 жылы мұнай өндiру көлемi 8165,1 мың тонна (1995 жылғы деңгейдiң 98,0 процент), 1998 жылы - 7035 мың тонна құрады, бұл - 1997 жылдағыдан 16,7 процентке кем деген сөз, 1998 жылы осының алдындағы 1997 жылмен салыстырғанда нақтылы көлемiнiң индексi 77,4 процент құрады. Құнсызданудың арта түскенi байқалды. 1999 жылы өнеркәсiптiң өсуiне қолайлы бағыттар қалыптасты. Экономиканың барлық саласында тұрақтылық пен негiзгi көрсеткiштердiң өсуiне қол жеткiзiлдi, химия өнеркәсiбiнiң салаларынан өнеркәсiптiң барлық саласындағы өндiрiстiң құлдырауы тоқтатылды. Статистикалық органдардың нақтыланған мәлiметтерi бойынша 1999 жылы облыс бойынша 103,7 млрд.теңге сомасында өнеркәсiп өнiмдерi өндiрiлдi немесе 1998 жылға 123 процент болды. 1999 жылы өнеркәсiп өнiмдерiнiң жалпы көлемiндегi тау-кен өндiру саласының меншiктi үлесi 90,2 процент, өңдеп - ұқсату саласының меншiктi үлесi 9,8 процент құрады.

Среднедушевые денежные доходы населения в 2000 году составят 48669 тенге, что выше среднереспубликанского показателя в 2,2 раза; расходы на душу населения составят 47696 тенге (выше среднереспубликанских в 2,2 раза).
Среднемесячная номинальная заработная плата работающих во всех видах экономической деятельности возросла с 9981 тенге в 1995 г. до 18938 тенге в 1999 г. (в 1,9 раза).
Переход к рыночным отношениям привел к значительной дифференциации населения по уровню дохода. В 1999 году более 28,6 тысяч человек имели доход ниже прожиточного минимума. Адресная социальная помощь была выплачена в сумме 275,7 тыс. тенге.
Величина прожиточного минимума в первом полугодии 2000 года составила 5153 тенге, что выше среднереспубликанского на 23,0 %. Один из отдаленных районов - Бейнеуский - был включен в перечень районов с депрессивной экономикой. В соответствии с выработанными мероприятиями была проведена большая работа по снижению кредиторской задолженности по выплате пособий семьям с детьми. Задолженности у бюджетных учреждений по зарплате не имеется. В районе бюджетные учреждения, а также 712 объектов в жилом секторе переведены на автономное отопление.
Для четырех семейных амбулаторий (село Бейнеу, с. Боранкул, с. Акжигит, с. Жангельдин) выделены 4 единицы спецмедтранспорта, 5 единиц автоводовоза для обеспечения отдаленных населенных пунктов питьевой водой. Завершена работа по газификации населения с.Толеп через магистральный газопровод.
Приоритеты развития области.
Основу экономики региона составляют предприятия нефтегазового и химического комплекса, обрабатывающей промышленности, с единственным в республике уникальным Мангышлакским атомным энергокомбинатом, обеспечивающим весь регион всеми видами энергии и воды, а также РГП "Актауский морской торговый порт".
Основным приоритетом в развитии реального сектора экономики является увеличение объемов выпуска продукции в нефтегазовой, химической, энергетической отраслях экономики области.
Рост производства в этих отраслях позволит интенсифицировать деятельность сервисных предприятий области, содействовать более полной занятости экономически активного населения, улучшению его благосостояния.
Развитие промышленности.
Доля региона в валовой добавленной стоимости республики составляет 3,4%. В общем объеме валовой добавленной стоимости области 72,6 млрд. тенге: промышленность составляет 53,3% (38,7 млрд. тенге), сельское хозяйство 0,5% (0,4 млрд. тенге), строительство 6,5% (4,7 млрд. тенге), транспорт и связь 14,5% (10,5 млрд. тенге), торговля 4,3% (3,1 млрд. тенге), прочие 20,9% (15,2 млрд. тенге).
Начиная с 1995 года наблюдался спад объемов производства промышленности. Объем добычи нефти в 1996 году составил 8165,1 тыс. тонн (98,0% от уровня 1995 года), в 1998 году - 7035 тыс. тонн нефти, что на 16,7% меньше, чем в 1997 году и в 1998 году по сравнению с предыдущим 1997 годом индекс физического объема составил 77,4%. Наблюдался рост инфляции.
В 1999 году сложились благоприятные тенденции для роста в промышленности. Во всех отраслях экономики достигнуты стабилизация и рост основных показателей, приостановлен спад во всех сферах производства, за исключением отрасли химической промышленности. По уточненным данным статистических органов в 1999 году в области произведено промышленной продукции на сумму 103,7 млрд. тенге или 123 % к 1998 году. В 1999 году в общем объеме продукции промышленности удельный вес горнодобывающей отрасли составил 90,2% и обрабатывающей - 9,8%.

1999 жылы мұнай өндiру көлемi 1998 жылғы деңгейге 115,4 процент құрады, 8,12 млн. тонна мұнай өндiрiлдi, бұл - 1998 жылғы деңгейден 1,1 млн.тонна көп. Елiмiзге белгiлi "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ, "Өзенмұнайгаз" ААҚ, "Қаражанбасмұнай" ААҚ сияқты iрi мұнай өндiру кәсiпорындарымен қатар, мұнай көлемiн ұлғайтуға Маңғыстау облысында мұнай барлауға және өндiруге 90 жылдардың орта тұсында құқық алған шет ел фирмалары - кәсiпорындары да маңызды роль атқарды. Олардың қатарына "Арман" БК, "Қазақтүрiкмұнай" БК, "Қазполмұнай" БК, "Қарақұдықмұнай" ЖАҚ, "Тексако Норд Бузачи инк", "Партекс (Қазақстан) Корпорейшн" және Офшор Қазақстан интернешнл Опрейшн Компани (ОКИОК) бар.
Ағымдағы 2000 жылы барлық мұнай өндiру кәсiпорындары өнiм өндiру көлемiн ұлғайтуды жоспарлауда және болжам бойынша 1999 жылғы деңгейден 11,1 проценттен асып түсетiн болады. Өнiм өндiру көлемiн ұлғайтуды мұнайшылар Доңға жаңа кен орнын пайдалануға беру, жұмыс үстiндегi Қаламқас, Өзен, Қаражанбас кен орындарында жаңа ұңғымаларды iске қосу, әрекеттегi ұңғымалар қорын күрделi жөндеуден өткiзу, мұнай өндiрудiң жаңа әдiстерiн өндiрiске енгiзу есебiнен қол жеткiзу жоспарланып отыр.
Кiшiгiрiм барлау газ кен орындарын iске қосып пайдалануға беру iс-шаралары жүзеге асырылуда. 1999 жылы тәулiгiне 160 мың текше метр өнiм өндiретiн шығыс Өзен шағын газ кен орны пайдалануға берiлдi.
Облыста оларды игеру табиғи газға деген қажеттiлiктi қамтамасыз етiп, газ өндiру көлемiн елеулi түрде ұлғайтуға мүмкiндiк беретiн iрi газ кен орындары аз емес, алайда оларды дамытуға жеткiлiктi қаражаттың болмауы кедергi келтiруде.
Облыстың энергияны көп қажет ететiн салаларындағы (химиялық кешен, пластмасса зауыты) өндiрiстiң құлдырауына, 1998 жылға 90,6 процент деңгейде электр энергиясын, газды және суды өндiру мен бөлiп үлестiрудегi нақтылы көлемiнiң индексi ықпал еттi. 1998 жылы батыс аймақтарға (Батыс Қазақстан және Атырау облыстарына) 80 мегаватт/сағат көлемiнде электр энергиясының едәуiр бөлiгiнiң берiлуi орын алды, ол 1999 жылдың бiрiншi жарты жылдығында айтарлықтай азайды, екiншi жарты жылдығында осы аймақтарда тұтынылған электр энергиясы үшiн төлем төлеу проблемасының шешiлмеуiне байланысты бiржолата тоқтатылды.
Iрi химия кәсiпорны "Ақтал ЛТД" ЖШС химия кешенiнде 1999 жылы кiр жуатын құралдар өндiру үшiн жартылай фабрикат-натрий три полифосфаты жаңа өнiмi шығарыла бастады. 1999 жылдың iшiнде 6,8 мың тонна натрий триполифосфаты, 1,8 мың тонна минералдық тыңайтқыштар, 31,5 мың тонна күкiрт қышқылы шығарылды. Қазiргi кезде натрий триполифосфатының жаңа өнiмiн алу үшiн технологияны жетiлдiру жөнiндегi жұмыстар жүргiзiлуде. Тiс пастасын өндiретiн "Каскор - Дикфа" ЖАҚ 1999 жылы 3,9 млн.туб. тiс пасталарын (452 тонна) өндiрiп, тазартқыш құралдарының жаңа өндiрiсiн игердi. Зауыт өнiмдерi халықаралық стандартқа сәйкес келедi, осы тектес өнiмнен кем түспейдi.
Тоқыма және тiгiн өнеркәсiбiнiң кәсiпорындарында итальян жабдықтарымен және олардың технологиясы бойынша аяқ киiм және тiгiн бұйымдары шығарылады, бұйымдар Қазақстан Республикасының барлық әлуеттi құрылымдарына, шетелдiк және қазақстандық мұнай, құрылыс және басқа компанияларына сатып өткiзiледi, ал тiгiн бұйымдары өрт жағдайындағы жұмыстарға арналған.
Ауыл шаруашылығының дамуы. Облыс экономикасының агроөнеркәсiп секторы тек қана жайылымдық мал шаруашылығымен көрiнiс бередi. Бұл - Қазақстандағы астық шаруашылығы жоқ бiрден-бiр облыс, ал мал шаруашылығы - қой, жылқы және түйе өсiруге негiзделген.

Объем добычи нефти в 1999 году составил 115,4 % к уровню 1998 года, добыто 8,12 млн. тонн нефти, что больше уровня 1998 года на 1,1 млн. тонн. Наряду с крупными, известными в стране нефтедобывающими предприятиями ОАО "Мангистаумунайгаз", ОАО "Озенмунайгаз", ОАО "Каражанбасмунай", немаловажную роль в увеличении объемов нефти сыграли предприятия - зарубежные фирмы, получившие в середине 90-х годов право на разведку и добычу нефти в Мангистауской области. Это - СП "Арман", СП "Казахтуркмунай", ЗАО "Каракудукмунай", "Тексако Норд Бузачи", "Партекс (Казахстан) Корпорейшн", СП "Казполмунай" и "Офшор Казахстан Интернешнл Оперейшн Компани" (ОКИОК).
В текущем 2000 году все нефтедобывающие предприятия планируют увеличение объемов добычи и по прогнозам превысят уровень 1999 года на 11,1 %. Увеличение планируется достигнуть за счет ввода новых месторождений, таких как Дунга, задействования новых скважин на действующих месторождениях Каламкас, Узень, Каражанбас, проведения большого объема капитального ремонта действующего фонда скважин, внедрения новейших методов добычи нефти.
Осуществляются мероприятия по вводу в эксплуатацию небольших разведочных газовых месторождений. В 1999 году введено небольшое газовое месторождение Восточный Узень с добычей - 160 тыс.м3 в сутки.
Имеются немало крупных газовых месторождений, разработка которых позволит существенно увеличить объем добычи газа и обеспечить потребность области в природном газе, однако их развитие сдерживается отсутствием достаточных средств.
Спад производства в энергоемких отраслях области (химкомплекс, завод пластических масс) обусловил индекс физического объема в производстве и распределении электроэнергии, газа и воды на уровне 90,6 % к 1998 году. Необходимо отметить, что в 1998 году имел место значительный переток электроэнергии (в объеме 80 мегаватт/час) в западные регионы (Западно-Казахстанскую и Атыраускую области), который в первом полугодии 1999 года значительно уменьшился, а во втором полугодии вовсе был приостановлен в связи с нерешенностью в этих регионах проблемы платежей за потребленную электроэнергию.
На крупнейшем предприятии химии - ТОО "Актал-ЛТД" в 1999 году начато производство новой продукции - триполифосфата натрия, полуфабриката для производства моющих средств. За 1999 год выпущено 6,8 тыс. тонн триполифосфата натрия, 1,8 тыс. тонн минеральных удобрений, 31,5 тыс. тонн серной кислоты. В настоящее время ведутся работы по модернизации технологии для получения новой продукции триполифосфата натрия.
Завод по выпуску зубных паст АОЗТ - "Каскор-Дикфа" в 1999 году произвел 3,9 млн. туб зубных паст (452 тонн), освоено новое производство чистящих средств. Продукция завода соответствует международным стандартам, не уступает по качеству зарубежным аналогам.
На предприятиях текстильной и швейной промышленности производятся обувь и швейные изделия на итальянском оборудовании и по их технологии, которые реализуются всем силовым структурам Республики Казахстан, иностранным и казахстанским нефтяным, строительным и другим компаниям, а швейные изделия - для работы в пожарных условиях.
Развитие сельского хозяйства.
Агропромышленный сектор экономики области представлен исключительно пастбищным животноводством. Это единственная область в Казахстане, не имеющая зерновых хозяйств, а животноводство базируется на разведении овец, лошадей и верблюдов.

Егiстiк бар болғаны 0,7 мың гектар жердi алып жатыр және ол көкөнiс - бақша дақылдарын өсiру үшiн пайдаланылады.
1995 жылдың аяғына қарай 1997 жылы жекешелендiрiлген Маңғыстау тәжiрибе селолық станциясынан басқа, ауылдық жерлерде мемлекеттiк меншiктi реформалау iс жүзiнде аяқталды.
1998 жылы қой мен ешкi саны 300,9 мың басқа дейiн (1995 жылға 56,8 процент) жылқы саны 25,4 мың басқа дейiн (1995 жылға 58,9 процент), түйе саны 24,4 мың басқа дейiн (1995 жылға 79,7 процент) азайды.
1999 жылы ауыл шаруашылық өнiмдерiн өндiру өткен жылмен салыстырғанда ет өндiру 1,9 процент, сүт өндiру 8,5 процентке артты.
Жалпы өнiм 1998 жылмен салыстырғанда 2,9 процентке өстi. Қаракөл тұқымдас қойларды асылтұқымдық тәсiлмен өсiру бойынша селекциялық және асыл тұқымды жылқыларды өсiрудi одан әрi дамыту бойынша жұмыстар жүргiзiлуде.
1998-1999 жылдары ауыл шаруашылығында жүргiзiлген қайта құрулар нәтижесiнде облыста мал басының саны мен ауыл шаруашылық өнiмдерiн өндiрудiң тұрақтылық бағыттары байқалуда. Соңғы екi жылдың iшiнде малдан төл алу орнықты болып қалуда, бұл мал басының санын да тұрақтандыруға мүмкiндiк бердi. 2000 жылдың 1-қаңтарындағы жағдай бойынша негiзгi түрдегi мал басының саны 1999 жылдың осы кезеңiмен салыстырғанда: қой мен ешкi - 301,3 мың бас, жылқы - 25,5 мың бас, түйе - 25,3 мың бас құрады.
Инфрақұрылымды дамыту.
Облыста өндiрiстiк инфрақұрылымның бiршама дамыған жүйесi бар.
Талдау жасалған кезең iшiнде жалғасып келген жүк тасымалдаудың төмендеу бағыты 1999 жылы өзгердi. Көлiктiң барлық түрлерi бойынша 1998 жылғы деңгейден жүк тасымалдау мен жүк айналымы ұлғая түстi. Бұған экономика салаларындағы жандану елеулi түрде ықпал еттi.
Соған қарамастан әсiресе автобуспен халыққа жолаушы тасымалдау қызметiн көрсету нашарлап кеттi. Облыстың ауылдық елдi мекендерiнiң 37 процентi автобус қатынастарымен қамтылған. Нарықтық қатынастарға көшуге байланысты дағдарыстық құбылыстар, көлiктiк қызмет көрсету сапасына, автокөлiк кәсiпорындарын материалдық-техникалық жағынан қызмет көрсетiлуiн нашарлатуға терiс әсерiн тигiздi.
Ақтау теңiз портына жүргiзiлген қайта жаңарту және кеңейту есебiнен порттың айлағы арқылы жүк аудару ұлғайды. Мәселен, 1995 жылмен салыстырғанда 1999 жылы мұнай аудару 14,5 есе, құрғақ жүктердi үлгiрту 28,4 процентке көбейдi. Порттың қуатын арттыру есебiнен алдағы уақытта да мұнай аударымы мен Құрғақ жүктi үлгiрту көлемiн өсiру бағыты күтiлуде.
Телекоммуникация саласында да өндiрiстi одан әрi дамыту мен жетiлдiру жүргiзiлдi. 1997 жылы Алматы қаласына 60 қалааралық спутниктiк байланыс арналары пайдалануға берiлдi. Ауылдық жерлерде ДАМА жүйесi бойынша спутниктiк байланыс енгiзiлуде. Өткен жылы Форт-Шевченко қаласы мен Шетпе, Бейнеу поселкелерiнде 3 станция орнатылды және тәжiрибелiк пайдалануға берiлдi.
Бұл жұмыс 2000 жылы да жалғасатын болады.

Пашня занимает всего 0,7 тыс. га и используется для выращивания овощебахчевых культур.
К концу 1995 года практически завершено реформирование государственной собственности на селе, кроме Мангистауской опытной сельскохозяйственной станции, которая была приватизирована в 1997 году.
В 1998 году численность овец и коз снизилась до 300,9 тыс. голов (56,8% к 1995 году), лошадей до 25,4 тыс. голов (58,9% к 1995 году), верблюдов до 24,4 тыс. голов (79,7% к 1995 году).
Производство сельскохозяйственной продукции в 1999 году по сравнению с предыдущим годом увеличилось на 1,9% по мясу, на 8,5% по молоку. Валовая продукция выросла на 2,9% по сравнению с 1998 годом. Ведется селекционная работа по племенному разведению овец каракулеводческих пород и дальнейшее развитие коневодства по выведению племенных пород.
В результате проведенных в 1998-1999 годах преобразований в сельском хозяйстве в области наблюдается тенденция к стабилизации численности поголовья скота и производства сельскохозяйственной продукции. Выход приплода остается стабильным в течение последних двух лет, что позволило стабилизировать и численность поголовья скота. По состоянию на 1 января 2000 года численность поголовья основных видов скота по сравнению с аналогичным периодом 1999 года составила: овцы и козы - 301,3 тыс. голов, лошади - 25,5 тыс. голов, верблюды - 25,3 тыс. голов.
Развитие инфраструктуры.
В области имеется сравнительно развитая сеть производственной инфраструктуры.
Продолжавшаяся за анализируемый период тенденция снижения грузоперевозок изменилась в 1999 году. По всем видам транспорта произошло увеличение перевозок грузов и грузооборота к уровню 1998 года. В значительной мере этому способствовало оживление в отраслях экономики.
В то же время пассажирское обслуживание населения, особенно автобусами, ухудшилось. Охвачены автобусным сообщением 37% сельских населенных пунктов области. С переходом на рыночные отношения кризисные явления негативно сказались на качестве транспортного обслуживания, ухудшении материально-технического обслуживания автотранспортных предприятий.
За счет проведенной реконструкции и расширения морского порта Актау увеличилась перевалка грузов через причалы порта. Так, по сравнению с 1995 годом в 1999 году нефтеперевалка увеличилась в 14,5 раза и сухогруза на 28,4%. Тенденция к росту объемов перевалки нефти и сухогруза ожидается и в дальнейшем за счет наращивания мощностей порта.
Дальнейшее развитие и модернизация проведены в отрасли телекоммуникаций. В 1997 году введены в эксплуатацию 60 междугородних спутниковых каналов связи на г. Алматы. Внедряется спутниковая связь по системе ДАМА в сельской местности. За прошедший год установлены и сданы в опытную эксплуатацию 3 станции в Форт-Шевченко, Шетпе и Бейнеу. В 2000 году эта работа будет продолжена.

Облыстың жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарының жүйесi 2547 км құрайды, соның 889 км республикалық, 1658 км жергiлiктi маңыздағы жолдар.
2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республикалық автожол жүйесiндегi жолдар төселу түрi бойынша мынадай: асфальтты-бетонды және қарамен төселгенi - 466 км, қиыршық таспен төселгенi - 341 км, топырақпен төселгенi - 82 км құрайды. Автомобиль жолдарының техникалық жағдайы жыл сайын қаржыландырумен жеткiлiксiз қамтамасыз етiлуiне байланысты жыл өткен сайын нашарлауда.
Шағын бизнес. 1997-1999 жылдар iшiндегi шағын кәсiпкерлiктiң дамуына жасалған талдау, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi жалпы санының 53,3 процентке көбейгенiн, меншiктiң жеке нысаны 6978 шаруашылық субъектiлерi құрағанын, шұғылданушылар санының 15 процентке артқанын көрсетiп отыр.
Инвестициялық сала. 1995 жылдан бастап көптеген кәсiпорындардың инвестициялық белсендiлiгi экономикалық жағдайдың тұрақсыздығына байланысты елеулi түрде төмендедi. 1995-1999 жылдар аралығындағы кезеңi iшiнде 1998 жылы 16,6 млрд.теңге көлемiндегi инвестицияның едәуiр мөлшерi игерiлдi. 1999 жылы инвестицияның көлемi 11,5 млрд. теңге құрады, бұл - салыстырмалы бағамен алғанда 1998 жылғы деңгейден 29,7 процентке төмен. Қаралып отырған кезең iшiнде қаражат негiзiнен экономиканың басымдық секторы мұнай өндiру саласына бағытталды (барлық инвестициялардың 70 проценттен астамы.)
Қаралып отырған кезең iшiнде 35 3 млрд. теңге сомасында негiзгi қорлар, оның 32,0 млрд. теңгесi өндiрiстiк салада, соның iшiнде тау-кен өндiру өнеркәсiбi объектiлерiнде - 65 проценттен астамы, көлiк пен байланыс саласында - 20 процентке жуығы қатарға қосылды. Осы кезең iшiнде "Жетiбай кенорнын жайғастырылуын кеңейту" 2 кезеңi, қуаты - жылына 229 мың тонна мұнай, "Қаламқас кенорнын өндiрiстiк жайғастыру" сияқты "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ объектiлерi пайдалануға берiлдi.
2001-2005 жылдар келешегi
Тұрғындар, жұмыспен қамту және еңбек ресурстарының дамуы.
2001-2005 жылдардағы демографиялық жағдай табиғи өсiм мен жергiлiктi ұлттың алыс және жақын шетелдерден отанына қайта оралуы есебiнен тұрғындар санының көбеюiмен сипатталатын болады. Бала туу деңгейiне бала туудың мейлiнше жоғары көрсеткiшiне ие жергiлiктi халық үлесiнiң көбеюi елеулi түрде ықпалын тигiзетiн болады. Облыстың сыртқы көшi-қонында терiс сальдо басымырақ болады, республикалық iшкi көшi-қонда сальдо оң көрсеткiшке ие болады.
2001-2005 жылдардағы келешекте тұрғандарды жұмыспен қамту саясаты еңбек рыногында өткiрлiктi бәсеңдетудi межелейдi. Жұмыс орындарын құру мұнай-газ, химия өнеркәсiбiнде, шағын кәсiпкерлiкте, соның iшiнде шетелдiк жұмыс берушiлермен қамтамасыз етiлетiн болады.

Сеть автомобильных дорог общего пользования области составляет 2547 км., в т.ч. республиканского значения 889 км., местного значения 1658 км.
По состоянию на 1 января 2000 года сеть республиканских автодорог по типам покрытия составляют дороги: асфальтобетонные и черного покрытия - 466 км; гравийного покрытия - 341км, грунтового покрытия - 82 км. Техническое состояние автомобильных дорог с каждым годом ухудшается в связи с недостаточным ежегодным обеспечением финансирования.
Малый бизнес.
Анализ развития малого предпринимательства за 1997-1999 годы показывает, что общее количество субъектов малого предпринимательства увеличилось на 53,3% и составило 6978 хозсубъектов частной формы собственности, численность занятых увеличилась на 15%.
Инвестиционная сфера.
Инвестиционная активность предприятий с 1995 года, в связи с нестабильным экономическим положением большинства из них, заметно снизилась. За период 1995-1999 гг. наиболее значительный объем инвестиций был освоен в 1998 году в объеме 16,6 млрд. тенге. В 1999 году объем инвестиций составил 11,5 млрд. тенге, что в сопоставимых ценах на 29,7% ниже уровня 1998 года. За рассматриваемый период средства направлялись преимущественно в приоритетный сектор экономики - нефтедобывающую отрасль (более 70% всех инвестиций).
За рассматриваемый период введено в действие основных фондов на сумму 35,3 млрд. тенге, из них: в производственной сфере - 32,0 млрд. тенге, в том числе на объектах горнодобывающей промышленности свыше 65%, на транспорте и связи - около 20%. За этот период введены объекты ОАО "Мангистаусмунайгаз": "Расширение обустройства месторождения Жетыбай", 2-ая очередь, мощность - 299 тыс. тонн в год нефти, "Промобустройство месторождения Каламкас".
ПЕРСПЕКТИВЫ НА 2001-2005 ГОДЫ
Население, занятость и развитие трудовых ресурсов.
Демографическая ситуация на 2001-2005 годы будет характеризоваться увеличением численности населения за счет естественного прироста и репатриации коренной национальности из дальнего и ближнего зарубежья. Значительное влияние на уровень рождаемости будет оказывать увеличение доли коренного населения, имеющего более высокие показатели рождаемости. Во внешней миграции области будет преобладать отрицательное сальдо, во внутриреспубликанской миграции сальдо будет иметь положительное значение.
В перспективе на 2001-2005 годы политика обеспечения занятости населения предполагает снижение напряженности на рынке труда. Создание рабочих мест будет обеспечиваться в нефтегазовой и химической промышленности, малом предпринимательстве, в том числе иностранными работодателями.

Шағын кәсiпорындарында жұмыс iстейтiндердi есепке алғанда, экономикалық қызметтiң барлық түрi бойынша жұмыспен қамтылғандар саны 2005 жылда 98,2 мың адамға дейiн немесе 2000 жылмен салыстырғанда 14,5 процентке көбейедi. Халықтың экономиканың жұмыспен қамтылған құрылымындағы өз бетiмен жұмыс iстеушiлердiң саны 2000 жылдағы 44,0 мың адамнан 2005 жылы 50,5 мың адамға дейiн өседi.
Жұмыссыздыққа қарсы күрес жөнiндегi аймақтық бағдарламаның iске асырылуы, жұмыспен қамту саясаты 2005 жылға дейiн жұмыссыздар санын 53,2 процентке немесе 10,2 мың адамға дейiн кезең-кезеңмен азайтуды көздеп отыр. Жұмыссыздар деңгейi тиiсiнше 6,4 процентке дейiн кемитiн болады.
Жалдамалы немесе өз бетiмен жұмыс iстейтiн қызметкерлер мен тұрғындардың өз бетiмен жұмыспен қамтылуы санының өсуiнiң нәтижесiнде экономикада жұмыспен қамтылғандардың жалпы саны 2000 жылғы 130,1 мың адамнан 2005 жылы 149,1 мың адамға дейiн (14,6 процент) көбейедi.
Экономика саласында жұмыспен қамтылғандардың өсуi мен жұмыссыздар санының азаюы, экономикалық белсендi тұрғындардың көбеюiне әкеледi, ол 2005 жылы 159,3 мың адамға дейiн (2000 ж. 104,9 процент) және еңбек ресурстары 187,8 мың адамға дейiн (2000 ж. 105,3 процент) көбейедi.
Зейнетақы алушылар саны 2005 жылы 38,0 мың адамға дейiн, соның iшiнде мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы алушылар саны - 15,1 мың адамға, арнаулы мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы алушылар - 22,2 мың адамға, балалар және тұрғын үй жәрдем ақыларын алушылар - 26,2 мың адамға дейiн көбейетiн болады.
Бiлiм. Жеке ұйымдарды ашудың есебiнен мектепке дейiнгi балалар ұйымдары жүйесiн көбейту жоспарлануда, сондай-ақ жұмыс үстiндегi 29 қазынашылық кәсiпорындарды сақтап қалу көзделуде. Мектепке дейiнгi мiндеттi дайындықтың енгiзiлуiне байланысты, оларда балалар санын өсiру белгiленiп отыр, бұл - ғимараттың қуатын мейлiнше ұтымды әрi тиiмдi пайдалануға мүмкiндiк бередi.
Соңғы кездерi туберкулез ауруының өсiп бара жатқанын ескере отырып, 2004 жылы санаториялық балалар бақшасын және аудандардағы жұмыс үстiндегi МБМ арнаулы топ ашу көзделуде.
Үкiметтiң "Бiлiмдi ұйымдастыру жүйесiнiң кепiлдемелiк нормативтi туралы" қаулысын орындау және мектеп жасындағы балаларды бiлiммен толық қамтуды қамтамасыз ету мақсатында, тұрғыны аз мекендерде мектеп ашу көздестiрiлiп отыр. Тұтас алғанда 2001-2005 жылдар аралығында 7 жалпы бiлiм беру мектебi және туберкулез ауруымен сырқаттанған балалар үшiн бiр санаториялық мектеп ашу жоспарлануда. 2005 жылы орта жалпы бiлiм беру ұйымдарының саны 110 бiрлiктi құрайды. Болжам бойынша оқушылар саны 2001 жылдағы 83,5 мың адамнан 2005 жылы 91,9 мың адамға дейiн арта түседi.
Жаңа үлгiдегi мектептер жүйесi (гимназия, лицей, лицейлiк және гимназиялық сыныптары бар мектептер) пәндердi тереңдете оқытатын және бейiндiк - бағдарлы мектептер дами түсетiн болады. Ауылдық жерлердегi бiлiм беру қызметiнiң сапасын арттыру мақсатында оларды өсiру ауылдарда да жүзеге асырылады.
Жұмыс үстiндегi кәсiптiк мемлекеттiк орта оқу орны - 6 колледждi сақтап қалу көзделуде, оларға оқушылар қабылдау, экономика салаларына кадрлар дайындауға деген өсiп отырған сұранысты ескере отырып, гранттар мен мемлекеттiк несиелер негiзiнде жүзеге асырылатын болады.
Мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарымен қатар, жалпы орта және орта кәсiптiк бiлiм беретiн мемлекеттiк емес ұйымдарда одан әрi дамитын болады.
Бiлiм берудiң жаңа объектiлерiн iске қосу және оларды ұстау қалалық және аудандық бюджеттердiң қаражаты мен демеушiлердiң қаражатын тарту есебiнен iске асырылатын болады.

Число занятых по всем видам экономической деятельности с учетом занятых на малых предприятиях увеличится до 98,2 тыс.чел. в 2005 году или на 14,5% по сравнению с 2000 годом. Количество самостоятельно занятого населения в структуре занятого в экономике населения возрастет с 44,0 тыс. чел. в 2000 году до 50,5 в 2005 году.
Реализация региональной программы по борьбе с безработицей, политики обеспечения занятости предполагает поэтапное снижение числа безработных на 53,2 % или до 10,2 тыс.человек в 2005 году. Уровень безработицы соответственно снизится до 6,4%.
В результате роста численности работников, работающих по найму и самостоятельно занятого населения, возрастет общее число занятых в экономике с 130,1 тыс.чел. в 2000 году до 149,1 тыс.чел. в 2005 году (на 14,6%).
Рост занятых в экономике и уменьшение числа безработных приведет к росту экономически активного населения, которое также увеличится до 159,3 тыс.чел. в 2005г. (104,9% к 2000г) и трудовых ресурсов до 187,8 тыс.чел. (105,3% к 2000г.).
Количество получателей пенсий увеличится в 2005 году до 38,0 тыс.чел., в том числе получающих госсоцпособия - 15,1 тыс.чел., получающих спецгоссоцпособия - 22,2 тыс. чел., получателей детских и жилищных пособий - 26,2 тыс.чел.
Образование. Планируется увеличение сети детских дошкольных организаций (ДДУ) за счет открытия частных организаций, а также предусмотрено сохранить 29 существующих казенных предприятий. В связи с введением обязательной предшкольной подготовки в них намечается рост количества детей, что позволит использовать мощности зданий более рационально и эффективно.
Учитывая возросшую за последнее время заболеваемость туберкулезом предусматривается в 2004 году открытие санаторного детского сада и групп в действующих ДДУ в районах.
В целях выполнения постановления Правительства "О гарантированном нормативе сети организаций образования" и обеспечения полного охвата детей школьного возраста обучением предусматривается открытие школ в малонаселенных пунктах.
В целом на 2001-2005 годы планируется открытие 7 общеобразовательных школ, в том числе одной санаторной школы для детей с заболеваниями туберкулеза. В 2005 году число организаций среднего общего образования составит 110 единиц. Численность учащихся по прогнозу возрастет с 83,5 тыс.человек в 2001 году до 91,9 тыс.чел. в 2005 году.
Будет развиваться сеть школ нового типа (гимназии, лицеи, школы с лицейскими и гимназическими классами), школ с углубленным изучением предметов, профильных школ. Их рост будет осуществляться в сельской местности в целях повышения качества образовательных услуг на селе.
Предусмотрено сохранить существующую сеть профессиональных государственных средних учебных заведений - 6 колледжей, прием в которые будут осуществлять на основе грантов и государственных кредитов с учетом возрастающей потребности в подготовке кадров для отраслей экономики.
Наряду с государственными организациями образования получат дальнейшее развитие негосударственные организации среднего общего и среднего профессионального образования.
Введение новых объектов образования и их содержание будут осуществляться как за счет средств городских и районных бюджетов, так и за счет привлечения средств спонсоров.

Денсаулық сақтау. 2001 жылы, мамандандырылған емдеу сауықтыру мекемесiнiң құрамынан дербес наркодиспансердi бөлiп шығару есебiнен мемлекеттiк аурухана мекемелерiн бiр бiрлiкке көбейту көзделуде. Осыған сәйкес аурухананың жалпы саны 2001 жылы 30-ға дейiн көбейедi. Бұдан әрi қарай 2005 жылға дейiн аурухана мекемелерi бойынша өзгерiстер жоспарланбайды.
2001 жылы Жаңаөзен қаласындағы қалалық емхананы ересектер және балалар емханалары етiп бөлiп ажырату жоспарлануда. Осыған орай мемлекеттiк емханалар саны 1 бiрлiкке артып, 2001 жылы 26 бiрлiктi құрайды. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардың жалпы саны отбасылық дәрiгерлiк амбулаториялар мен жеке ұйымдардың ашылуы есебiнен көбейiп, 2005 жылы 34 бiрлiктi құрайтын болады.
Бұдан басқа жеткiлiктi түрде қаржыландырылған және кепiлдi медициналық көмек көлемi көбейтiлген жағдайда, дәрiгерлер мен орта буын медицина қызметкерлерiнiң санын бiрте-бiрте олардың санын 2000 жылы 3,8 мың адамнан 2005 жылы 4,0 мың адамға дейiн көбейту жоспарлануда.
Басқа да әлеуметтiк қызметтер.
12 кiтапхананы, 10 клуб мекемелерiн, 3 автоклубты, 2 кинотеатрды, 3 киноқондырғы мен драма театрын қайта қалпына келтiру және ашу жоспарланды.
Мәдениеттiң жаңа объектiлерiн қайта қалпына келтiру және оларды ұстауға арналған қаражат көздерi қалалық және аудандық бюджеттерден, қосымша көздерден және демеушiлiк көмектi таратудан iздестiрiлетiн болады.
Бұдан басқа мемлекеттiк мәдениет мекемелерiнiң көрсететiн ақылы қызмет көрсету көлемiн ұлғайту, сондай-ақ мемлекеттiк емес мәдениет ұйымдарының жүйесiн дамыту көзделуде.
Мұражайлардың, театрлардың, концерттiк ұйымдардың саны өзгерiссiз қалады.
Тұрғындардың тұрмыс деңгейi. Кедейлiк пен жұмыссыздыққа қарсы күрес жөнiндегi бағдарламаны орындау жөнiндегi жұмыс жалғасын табады. Кедейлiк шектен тұрмысы төмен адамдардың саны 32,2 процентке азаятын болады. Жан басына шаққандағы орташа табыстың өсуiне сәйкес кедейлiк шектiң мөлшерi 2000 жылмен салыстырғанда 2005 жылы екi есе артып, 4755 теңгенi құрайды.
Атаулы әлеуметтiк көмектiң орташа мөлшерi 2005 жылы 2425 теңгенi құрайды немесе 2000 жылмен салыстырғанда 4 есе көбейедi.
Тұрғын үй көмегiн 2005 жылы 7,0 мыңға жуық адам алатын болады, оның үстiне көмектiң орташа мөлшерi 3500 теңге немесе 2000 жылдың деңгейiне 120,7 процент құрайды. Атаулы әлеуметтiк көмектен басқа, бюджеттiк қаражат есебiнен, аймақтық қор қаражатынан, бюджеттен тыс қаражаттан, кәсiпорындар мен ұйымдардың демеушiлiк жәрдемi мен қайырымдылық акцияларын өткiзу есебiнен мүжәлсiз азаматтарға қосымша қолдаулар көрсетiлетiн болады.

Здравоохранение. Планируется увеличение государственных больничных учреждений на одну единицу в 2001 году за счет выделения из состава специализированного лечебно-профилактического учреждения самостоятельного наркодиспансера. Соответственно общее число больниц увеличится до 30 в 2001 году. В дальнейшем до 2005 года изменений по больничным учреждениям не планируется.
В 2001 году планируется разделение городской поликлиники в г.Жанаозен на взрослую и детскую поликлиники, соответственно число государственных поликлиник увеличится на 1 единицу и составит в 2001 году 26. Общее число амбулаторно-поликлинических организаций будет увеличиваться за счет открытия семейных врачебных амбулаторий и частных организаций и составит в 2005 году 34 единиц.
Кроме того, при условии достаточного финансирования и увеличения объема гарантированной медицинской помощи планируется постепенное увеличение численности врачей и среднего медицинского персонала с 3,8 тыс.человек в 2000 году до 4,0 тыс.человек в 2005 году.
Другие социальные услуги. Планируется восстановление и открытие 12 библиотек, 10 клубных учреждений, 3 автоклубов, 2 кинотеатров и 3 киноустановок и Драматического театра. Средства на восстановление и содержание новых объектов культуры будут изыскиваться из городских и районных бюджетов, дополнительных источников, привлекаться спонсорская помощь.
Кроме того, предусматривается увеличение объема платных услуг, оказываемых государственными учреждениями культуры, а также развитие сети негосударственных организаций культуры. Количество музеев, театров, концертных организаций останется неизменным.
Уровень жизни населения. Будет продолжена работа по выполнению программы по борьбе с бедностью и безработицей. Количество лиц, проживающих ниже черты бедности, уменьшится на 32,2%. В соответствии с ростом среднедушевого дохода размер черты бедности возрастет в 2005 году по сравнению с 2000 годом в два раза и составит 4755 тенге.
Средний размер адресной социальной помощи в 2005 году составит 2425 тенге или увеличится в 4 раза по сравнению с 2000 годом. Жилищную помощь будут получать в 2005 году около 7,0 тысяч человек, причем средний размер помощи составит 3500 тенге или 120,7% к уровню 2000 года.
Кроме адресной социальной помощи за счет бюджетных средств будет оказываться дополнительная поддержка малоимущих граждан из средств регионального фонда, внебюджетных средств, за счет проведения благотворительных акций и спонсорской помощи предприятий и организаций.

Аймақ экономикасының тұрақтануы мен дамуы, өнеркәсiпте, құрылыста, көлiк пен байланыста және басқа да салалардағы өндiрiс көлемiнiң ұлғаюы 2005 жылы орташа айлық жалақыны 35450 теңгеге дейiн өсiрудi қамтамасыз етедi (2000 жылы 157,3 процент). Тиiсiнше жалақы қоры 2000 жылмен салыстырғанда 76,6 процентке артады және 36116,6 млн. теңге құрайды.
Облыстың даму басымдықтары. Облыс экономикасын дамытудың басымдық бағыттары сол бұрынғысынша мұнайгаз өндiру саласы болып қала бередi. Алдағы бесжылдықта облыс аумағында Каспий теңiзiнiң қайраңын игеру жөнiнде үлкен жұмыстар басталатын болады, осы жобаның алғашқы объектiлерi - теңiз операцияларының уақытша базасы мен Баутино поселкесiндегi бұрғылау шламын өңдейтiн зауыт пайдалануға берiлдi. Бұдан әрi Каспий теңiзiнiң қайраңын игеру жұмыстары жалғасатын болады және мұнай өндiру көлемi ұлғая түспек.
Бұдан басқа, өнеркәсiп саласында тау-кен өндiру, химия және өңдеу салаларын дамыту мен импорттың орнын басатын өндiрiстi дамыту көзделуде.
Өнеркәсiптi дамыту. 2001-2005 жылдардың келешегiнде мұнай өндiру көлемi жыл сайын ұлғайып, 2005 жылдың аяғына ол 13,5 млн.тонна құрайтын болады. Оның ұлғаюы жаңа Доңға кен орнын қатарға қосу есебiнен күтiлмек. Әрекетте тұрған Қаламқас, Өзен, Қаражанбас кенорындарындағы жаңа ұңғымалары iске қосылатын, әрекеттегi ұңғымалар қорына күрделi жөндеудiң ауқымды көлемi жүргiзiлетiн мұнай өндiрудiң жаңа әдiстерi өндiрiске енгiзiлетiн болады.
2005 жылы электр энергиясын өндiрудiң көлемiн мұнай өндiру, өңдеп ұқсату саласында өнiм өндiру көлемiн электр энергиясын батыс аймаққа жiберу, тұрып қалған кәсiпорындарды қатарға қосу және қайта қалпына келтiру есебiнен 2000 жылғы деңгейiнен 31,1 процентке ұлғайту күтiлуде.
Химия өнеркәсiбiнде 2000-2005 жылдар кезеңiнде өндiрiс көлемi едәуiр ұлғайып және 2005 жылға натрий триполифосфаты бойынша - 16,8 мың тонна, минералдық тыңайтқыштар бойынша - 200,0 мың тонна құрайды.
Тiс пастасын өндiру көлемi 2005 жылға жылына тiс пастасы 467 тоннаға дейiн, сабынсу бұйымдары 121 тоннаға дейiн көбейетiн болады.
Ауыл шаруашылығын дамыту. Облыстың аймақтық ерекшелiгiне байланысты 2000-2005 жылдарды ауыл шаруашылық өндiрiсiн дамытудың негiзгi күштерi аграрлық секторда басталған реформалар мен ауыл шаруашылық құрылымдарын қаржылай сауықтыруға шоғырландырылатын болады.
2005 жылы ауыл шаруашылығының жалпы өнiмi 2000 жылға қарағанда 13 процентке артады. Осы кезеңде ет өндiру 11 процентке, жүн - 17 процентке, қаракөл елтiрiсiн өндiру 3 процентке өседi. Өсiмдiктер өнiмi (көкөнiс) және жұмыртқа өндiрiсi 2000 жылдың деңгейiнде қалады.

Стабилизация и развитие экономики региона, увеличение объемов производства в промышленности, строительстве, транспорте и связи и других отраслях обеспечит рост среднемесячной заработной платы до 35450 тенге в 2005 году (157,3% к 2000 году). Соответственно фонд заработной платы возрастет на 76,6% по сравнению с 2000 годом и составит 36116,6 млн.тенге.
Приоритеты развития области.
Приоритетным направлением развития экономики области, как и прежде, остается нефтегазодобывающая отрасль. В предстоящем пятилетии на территории области начнутся большие работы по освоению шельфа Каспийского моря, первые объекты этого проекта вступили в эксплуатацию - временная база морских операций и завод по переработке бурового шлама в пос. Баутино. В дальнейшем освоение шельфа Каспийского моря будет продолжено и увеличатся объемы добычи нефти.
Кроме этого, в промышленности предусматривается развитие горнодобывающей и химической отраслей, обрабатывающей промышленности и развитие импортозамещающих производств.
Развитие промышленности.
В перспективе в 2001-2005 годах ежегодно объемы добычи нефти будут увеличиваться и к концу 2005 года составят 13,5 млн. тонн. Увеличение ожидается за счет ввода нового месторождения "Дунга". Будут задействованы новые скважины на действующих месторождениях "Каламкас", "Узень", "Каражанбас", проведен большой объем капитального ремонта действующего фонда скважин, внедрены новейшие методы добычи нефти.
В 2005 году ожидается увеличение объемов производства электроэнергии на 31,1% к уровню 2000 года за счет роста объемов нефтедобычи, производства продукции в обрабатывающей отрасли, перетока электроэнергии в западные регионы, ввода и восстановления простаивающих предприятий.
В химической промышленности в период с 2000 по 2005 годы объемы производства значительно увеличатся и составят к 2005 году по триполифосфату натрия - 16,8 тыс. тонн, минеральным удобрениям - 200,0 тыс. тонн.
Объем производства зубных паст к 2005 году увеличится до 467 тонн, шампуни до 121 тонн в год.
Развитие сельского хозяйства.
В области с учетом региональных особенностей развития сельскохозяйственного производства основные усилия в 2000-2005 годах будут сосредоточены на продолжении начатых реформ в аграрном секторе и финансовом оздоровлении сельхозформирований.
В 2005 году валовая продукция сельского хозяйства увеличится на 13% к 2000 году. За этот период возрастет производство мяса на 11%, молока - 11%, шерсти - 17%, каракуля и смушки на 3%. Продукция растениеводства (овощи) и производство яиц останутся на уровне 2000 года.
Развитие инфраструктуры.