Бұқаралық ақпарат құралдарында жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегі компаниялардың бiрлескен бiрiктiрме есептерiн жариялау туралы
Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Еңбек және халықты әлеуметтік ұлттық комиссиясының қорғау министрлігінің Жинақтаушы төрағасының зейнетақы қорларының қызметін 11.03.2001 ж. N 793 реттеу жөніндегі комитетінің төрағасының 11.03.2001 ж. N 23-П Бірлескен қаулы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 12 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1464. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 29 мамырдағы N 178 қаулысымен.
Мүдделi тұлғалардың алдында жинақтаушы зейнетақы жүйесiнiң жұмысы және жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегі компаниялардың қызметi туралы ақпарат ашу жүйесiн жетiлдiру мақсатында "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы заңының  41-бабы 2-тармағының 8) және 10) тармақшаларының және 55-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларының негiзiнде Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) Директораты және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегі комитетi (бұдан әрi "Комитет" деп аталады)
ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Бұқаралық ақпарат құралдарында жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегі компаниялардың бiрлескен бiрiктiрме есептерiн жариялау қағидалары бекiтiлсiн (қоса берiлдi).
2. Осы Қаулының оны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеген күнiнен бастап қолдануға енгiзiлетiндiгі белгіленсiн.
3. Ұлттық комиссия орталық аппараты Лицензиялау және қадағалау департаментiнiң Инвестициялық қызметтi реттеу басқармасы:
1) осы Қаулыны (ол қолданылуға енгізiлгеннен кейiн) "Активтердi Басқарушылар Қауымдастығы" Қауымдастық нысанындағы Заңды тұлғалар бiрлестiгінiң (оған осы Қаулыны өз мүшелерiнiң назарына жеткiзу мiндетiн жүктеумен), Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң назарына жеткiзсiн;
2) Комитеттiң Бухгалтерлiк есеп жүргізу және қаржылық есеп берушiлiк  басқармасымен бiрлесе отырып осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
4. Комитеттің Бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есеп берушілік басқармасы:
1) осы Қаулыны (ол қолдануға енгізілгеннен кейін) жинақтаушы зейнетақы қорларының назарына жеткізсін;

О публикации в средствах массовой информации совместных агрегированных отчетов накопительных пенсионных фондов и компаний по управлению пенсионными активами
Совместное постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 11 марта 2001 года N 793 и Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 марта 2001 года N 23-П. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2001 года N 1464. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 178 (V032387)
В целях совершенствования системы раскрытия информации перед заинтересованными лицами о функционировании накопительной пенсионной системы и деятельности накопительных пенсионных фондов и компаний по управлению пенсионными активами, на основании подпунктов 8) и 10) пункта 2 статьи 41 и подпунктов 5) и 6) пункта 1  статьи 55  Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года Директорат Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") и Комитет по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее именуемый "Комитет") постановляют:
1. Утвердить Правила публикации в средствах массовой информации совместных агрегированных отчетов накопительных пенсионных фондов и компаний по управлению пенсионными активами (прилагаются).
2. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению регулирования инвестиционной деятельности Департамента лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения Объединения юридических лиц в форме Ассоциации "Ассоциация Управляющих активами" (с возложением на него обязанности довести настоящее Постановление до сведения своих членов), Национального Банка Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан;
2) совместно с Управлением бухгалтерского учета и финансовой отчетности Комитета установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
4. Управлению бухгалтерского учета и финансовой отчетности Комитета:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения накопительных пенсионных фондов;

2) Ұлттық комиссия орталық аппараты Лицензиялау және қадағалау департаментінің Инвестициялық қызметті реттеу басқармасымен бірлесе отырып осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның Төрағасы                Комитеттің Төрағасы
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы Директоратының
және Қазақстан Республикасының Еңбек және
халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн
реттеу жөнiндегі комитетiнiң 2001 жылғы
11 наурыздағы N 793, 11 наурыздағы N 23-П
бiрлескен қаулысымен бекiтiлген
Бұқаралық ақпарат құралдарында жинақтаушы зейнетақы
қорларының және зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегі
компаниялардың бiрлескен бiрiктiрме есептерiн жариялау
ҚАҒИДАЛАРЫ
Осы Қағидалар мүдделi тұлғалардың алдында жинақтаушы зейнетақы жүйесiнiң жұмысы және жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрi "Қорлар" деп аталады) және зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегі компаниялардың (бұдан әрi "Компаниялар" деп аталады) қызметi туралы ақпарат ашу мақсатында әзiрлендi және Қорлар мен Компаниялардың қызметi және жинақтаушы зейнетақы жүйесiнiң жұмысы туралы олардың тоқсан сайынғы бiрлескен бiрiктiрме есебiнiң (бұдан әрi "Бiрлескен есеп" деп аталады) құрамын, сондай-ақ оны қалыптастыру және жариялау тәртiбiн белгiлейдi.
1. Бiрлескен есеп ағымдағы тоқсанның бiрiншi күнiнiң жай-күйi бойынша қалыптастырылады және осы тоқсанның бiрiншi айының iшiнде қазақ және орыс тiлдерiнде Қазақстан Республикасының барлық аумағында кемiнде он бес мың дана болып таралатын газеттерде жарияланады.
2. Бiрлескен есептi жариялау "Активтердi Басқарушылар Қауымдастығы" Қауымдастық нысанындағы Заңды тұлғалар бiрлестiгi (бұдан әрi "Қауымдастық" деп аталады) арқылы жүзеге асырылады.
Қауымдастық осы Қағидалардың 1-тармағында белгiленген шарттарға және жинақтаушы зейнетақы жүйесiнiң жұмысы және Қорлар мен Компаниялардың қызметi туралы ақпаратты әлуеттi мүдделi тұлғалардың ең жоғарғы ықтимал саны алдында ашу принципiне сүйене отырып Бiрлескен есептi жариялауға арналған газеттер тiзбесiн өзi дербес айқындауға құқылы.
3. Бiрлескен есепке мынадай тараулар кiредi:
1) 1-тарау "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың тоқсандық есебi";
2) 2-тарау "Есепке түсiндiрме";
3) 3-тарау "Жинақтаушы зейнетақы жүйесiн мемлекеттiк реттеу органдарының ақпараты";

2) совместно с Управлением регулирования инвестиционной деятельности Департамента лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Председатель                                   Председатель Комитета
Национальной комиссии
Утверждены
совместным постановлением Директората
Национальной комиссии Республики Казахстан
по ценным бумагам от 11 марта 2001 года N 793
и Комитета по регулированию
деятельности накопительных пенсионных фондов
Министерства труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
от 11 марта 2001 года N 23-П
Правила публикации в средствах массовой информации
совместных агрегированных отчетов
накопительных пенсионных фондов
и компаний по управлению пенсионными активами
Настоящие Правила разработаны в целях раскрытия информации перед заинтересованными лицами о функционировании накопительной пенсионной системы и деятельности накопительных пенсионных фондов (далее именуемых "Фонды") и организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами (далее именуемых "Компании"), и устанавливают состав ежеквартального совместного агрегированного отчета Фондов и Компаний о результатах их деятельности и функционирования накопительной пенсионной системы (далее именуемого "Совместный отчет"), а также порядок его формирования и публикации.
1. Совместный отчет формируется по состоянию на первое число текущего квартала и подлежит публикации в течение первого месяца данного квартала на казахском и русском языках в газетах, распространяющихся на всей территории Республики Казахстан тиражом не менее пятнадцати тысяч экземпляров.
2. Публикация Совместного отчета осуществляется через Объединение юридических лиц в форме Ассоциации "Ассоциация Управляющих активами" (далее именуемое "Ассоциация").
Ассоциация вправе самостоятельно определять перечень газет для публикации Совместного отчета исходя из условий, установленных пунктом 1 настоящих Правил, и принципа раскрытия информации о функционировании накопительной пенсионной системы и деятельности Фондов и Компаний перед максимально возможным числом потенциально заинтересованных лиц, а также с учетом расходов на публикацию Совместного отчета.
3. Совместный отчет включает в себя следующие разделы:
1) раздел 1 "Ежеквартальный отчет накопительных пенсионных фондов и компаний по управлению пенсионными активами";
2) раздел 2 "Комментарий к отчету";
3) раздел 3 "Информация органов государственного регулирования накопительной пенсионной системы";

4) 4-тарау "Көрнекi мәлiметтер".
4. Бiрлескен есептiң 1-тарауына тiкелей Қорлардың және Компаниялардың тоқсандық есебi және оларға осы Қағидалардың 1 және 2 қосымшаларындағы үлгiлер бойынша тиiсiнше түсiндiрмелер.
5. Бiрлескен есептiң 1-тарауын қалыптастыру үшiн әрбiр Қор ағымдағы тоқсанның бiрiншi айының он бесiншi күнiне дейiн Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитетiне (бұдан әрi "Комитет" деп аталады) өзi және өзiнiң қызметi туралы мынадай мәлiметтер беруi керек:
1) зейнетақы төлемдерiнiң салымшылары/алушыларының саны (адам);
2) филиалдарының және өкілдіктерінің саны;
3) кастодиан-банктiң атауы;
4) өз капиталының мөлшерi (мың теңге);
5) төленген жарғылық капиталының мөлшерi (мың теңге);
6) зейнетақы активтерiне қатысты мiндеттемелерiн: зейнетақы төлемдерi, бас Қорларға аударымдар, Қордың және Қордың зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын Компанияның есептелген комиссиялық сыйақылары бойынша мiндеттемелердi және басқа да ықтимал ұқсас мiндеттемелердi шегерiп тастаумен Қордың зейнетақы активтерi - "таза" зейнетақы активтерiнiң мөлшерi (мың теңге)
7) Қор қызметi басталғаннан бастап өспелi қорытындысымен зейнетақы төлемдерiнiң сомасы (мың теңге).
6. Бiрлескен есептiң 1-тарауын қалыптастыру үшiн әрбiр Компания ағымдағы тоқсанның бiрiншi айының он бесiншi күнiне дейiн Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясына (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) өзi және өзiнiң қызметi туралы мынадай мәлiметтер беруi керек:
1) өз капиталының мөлшерi (мың теңге);
2) төленген жарғылық капиталының мөлшерi (мың теңге);
3) қалыптастырылған резервтiк капиталының мөлшерi (мың теңге);
4) осы Қағидалардың 1-қосымшасының 2-бөлігінде көрсетiлген қаржы құралдарының түрлерi бойынша инвестицияланған зейнетақы активтерiнiң зейнетақы активтерi осы Компанияның инвестициялық басқаруындағы Қорлар бойынша құрылымы (пайызбен);
5) зейнетақы активтерi осы Компанияның инвестициялық басқаруындағы Қорлар бойынша ағымдағы жылдың басынан бастап өспелi қорытындысымен зейнетақы активтерi бойынша табыстылық (жылдық пайыздармен).
7. Қорлардан және Компаниялардан осы Қағидалардың 5 және 6 тармақтарына сәйкес мәлiметтер алуы бойынша Комитет және Ұлттық комиссия бес күн iшiнде ұсынылған мәлiметтердiң Комитеттегi және Ұлттық комиссиядағы бар ақпараттарға сәйкес келуiн тексередi (оның iшiнде осындай ақпаратты бiр-бiрiмен өзара салыстырып тексеру арқылы) және тексерiстiң нәтижесi бойынша:

4) раздел 4 "Иллюстрированные данные".
4. Раздел 1 Совместного отчета включает в себя непосредственно ежеквартальный отчет Фондов и Компаний и пояснения к нему по формам Приложений 1 и 2 к настоящим Правилам соответственно.
5. Для формирования раздела 1 Совместного отчета каждый Фонд должен до пятнадцатого числа первого месяца текущего квартала представить Комитету по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее именуемому "Комитет") следующие данные о себе и своей деятельности:
1) количество вкладчиков/получателей пенсионных выплат (человек);
2) количество филиалов и представительств;
3) наименование банка-кастодиана;
4) размер собственного капитала (тысяч тенге);
5) размер оплаченного уставного капитала (тысяч тенге);
6) размер "чистых" пенсионных активов - пенсионных активов Фонда за вычетом его обязательств, относящихся к пенсионным активам: обязательств по пенсионным выплатам, переводам в другие Фонды, начисленным комиссионным вознаграждениям Фонда и Компании, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами Фонда, и других возможных схожих обязательств (тысяч тенге);
7) сумма пенсионных выплат нарастающим итогом с начала деятельности Фонда (тысяч тенге).
6. Для формирования раздела 1 Совместного отчета каждая Компания должна до пятнадцатого числа первого месяца текущего квартала представить Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") следующие данные о себе и своей деятельности:
1) размер собственного капитала (тысяч тенге);
2) размер оплаченного уставного капитала (тысяч тенге);
3) размер сформированного резервного капитала (тысяч тенге);
4) структура инвестированных пенсионных активов по видам финансовых инструментов, указанных в части 2 Приложения 1 к настоящим Правилам, в разрезе Фондов, чьи пенсионные активы находятся в инвестиционном управлении у данной Компании (в процентах);
5) доходность по пенсионным активам в разрезе Фондов, чьи пенсионные активы находятся в инвестиционном управлении у данной Компании, нарастающим итогом с начала текущего года (процентов годовых).
7. По получении данных от Фондов и Компаний в соответствии с пунктами 5 и 6 настоящих Правил Комитет и Национальная комиссия в течение пяти дней проверяют представленные данные на соответствие информации, имеющейся у Комитета и Национальной комиссии (в том числе путем взаимной сверки такой информации друг с другом), и по результатам проверки:

1) Қорлардан және Компаниялардан алынған мәлiметтерге ескертпелер жоқ болған кезде оларды жариялау үшiн осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетiлген мәлiметтердi қосымша бере отырып Қауымдастыққа бередi;
2) ескертпелер бар болған кезде оларды ескертпелер бар мәлiметтердi ұсынған Қорларға және компанияларға бередi.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ескертпелердi алғаннан кейiн Қор (Компания) оларды екi жұмыс күнiнiң iшiнде жоюға және қайтадан тексерiс жүргiзiлгеннен және жаңадан анықталған кемшiлiктердi шұғыл жойылғаннан кейiн осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетiлген мәлiметтердi қосымша бере отырып жариялау үшiн Қауымдастыққа берiлетiн түзетiлген мәлiметтердi Комитетке (Ұлттық комиссияға) ұсынуға мiндеттi.
9. Комитет және Ұлттық комиссия Қорлардан және Компаниялардан алынып, тексерiлген мәлiметтерге қосымша ретiнде мынадай мәлiметтердi Бiрлескен есептiң 1 және 3 тарауларында жариялау үшiн Қауымдастыққа бередi:
1) Бiрлескен есептiң 1-тарауында жариялау үшiн - Қорлардың және Компаниялардың атауларын, Қор және Компаниялар иеленген лицензиялардың нөмiрлерi және берiлген күндерi, сондай-ақ Қорлардың және Компаниялардың жинақтаушы зейнетақы жүйесiндегi Қорлардың "таза" зейнетақы активтерiнiң мөлшерi және Компанияның инвестициялық басқаруындағы "таза" зейнетақы активтерiнiң мөлшерi бойынша үлестерi (пайызбен);
2) Бiрлескен есептiң 3-тарауында жариялау үшiн - жинақтаушы зейнетақы жүйесiн мемлекеттiк реттеу саласында өткен тоқсанда болған өзгерiстер туралы ақпарат, оның iшiнде қолдануға енгізiлген нормативтiк құқықтық актiлер туралы, Қорларға және Компанияларға берiлген және олардан қайтарылып алынған лицензиялар туралы, сондай-ақ Қорларға және Компанияларға берiлген лицензияларды қолдануды тоқтата тұру және жаңарту туралы және Комитеттiң және Ұлттық комиссияның пiкiрi бойынша мүдделi тұлғалар үшiн қызығушылық бiлдiретiн жинақтаушы зейнетақы жүйесiн мемлекеттiк реттеу саласындағы өзгерiстер туралы өзге де ақпарат.
10. Бiрлескен есептi жариялауға арналған шығындарды қысқарту мақсатында Қауымдастыққа осы Қағидалардың 9-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қорлардың және Компаниялардың атауларын беру кезiнде Комитет және Ұлттық комиссия оларды аббревиатураларды және өзге де ықтимал тәсiлдердi пайдалану арқылы қысқартады, бұл ретте Қорлардың және Компаниялардың бiржақты бiрiздендiрiлуiн қамтамасыз етедi.
Әртүрлi кезеңдердегі Бiрлескен есептердi жариялау үшiн Комитеттiң және Ұлттық комиссияның Қауымдастыққа берген және әртүрлi кезеңдердегі Бiрлескен есептерде жарияланатын мәлiметтердегі бiр Қордың (бiр Компанияның) әртүрлi қысқартылған атауларын пайдалануға жол берiлмейдi (Қорлардың және Компаниялардың атаулары заңда белгiленген тәртiпте өзгертiлген жағдайларды қоспағанда).

1) при отсутствии замечаний передают Ассоциации полученные от Фондов и Компаний данные для их публикации с дополнительным приложением сведений, указанных в пункте 9 настоящих Правил;
2) при наличии замечаний передают их Фондам и Компаниям, представившим данные, к которым имеются замечания.
8. По получении замечаний в соответствии с подпунктом 2) пункта 7 настоящих Правил Фонд (Компания) в течение двух рабочих дней обязан (обязана) полностью устранить их и представить Комитету (Национальной комиссии) скорректированные данные, которые после проведения повторной проверки и оперативного устранения вновь выявленных недостатков передаются Ассоциации для публикации с дополнительным приложением сведений, указанных в пункте 9 настоящих Правил.
9. В дополнение к проверенным данным, полученным от Фондов и Компаний, Комитет и Национальная комиссия передают Ассоциации следующие сведения для их публикации в разделах 1 и 3 Совместного отчета:
1) для публикации в разделе 1 Совместного отчета - наименования Фондов и Компаний, номера и даты выдачи лицензий, которыми обладают Фонды и Компании, а также доли Фондов и Компаний в накопительной пенсионной системе по размерам "чистых" пенсионных активов Фондов и "чистых" пенсионных активов, находящихся в инвестиционном управлении у Компаний (в процентах);
2) для публикации в разделе 3 Совместного отчета - информацию об изменениях в сфере государственного регулирования накопительной пенсионной системы за истекший квартал, в том числе о введенных в действие нормативных правовых актах, о выданных Фондам и Компаниям и отозванных у них лицензиях, а также о приостановлении и возобновлении действия лицензий, выданных Фондам и Компаниям, и иную информацию об изменениях в сфере государственного регулирования накопительной пенсионной системы, представляющую по мнению Комитета и Национальной комиссии интерес для заинтересованных лиц.
10. В целях сокращения расходов на публикацию Совместного отчета, при передаче Ассоциации наименований Фондов и Компаний в соответствии с подпунктом 1) пункта 9 настоящих Правил Комитет и Национальная комиссия сокращают их путем использования аббревиатур и иными возможными способами, обеспечивая при этом однозначную идентификацию Фондов и Компаний.
Не допускается использование различных сокращенных наименований одного и того же Фонда (одной и той же Компании) в сведениях, передаваемых Ассоциации Комитетом и Национальной комиссией для публикации в Совместных отчетах за различные периоды, и в публикуемых Совместных отчетах за различные периоды (за исключением случаев изменения наименований Фондов и Компаний в установленном законодательством порядке).

11. Бiрлескен есептiң 1 және 3 тарауларына арналған мәлiметтердi Комитеттен және Ұлттық комиссиядан алғаннан кейiн Қауымдастық Бiрлескен есептiң 2 және 4 тарауларына арналған өзiнiң ақпаратын қалыптастырады:
1) Бiрлескен есептiң 2-тарауында жариялау үшiн - Қауымдастықтың Бiрлескен есептiң 1-тарауына мазмұнында зейнетақы активтерi бойынша табыстылықтағы және инвестицияланған зейнетақы активтерiнiң құрылымындағы өткен кезеңдермен салыстыру бойынша өзгерiстерге түсiнiктер бар түсiндiрмелер, сондай-ақ Қауымдастықтың пiкiрi бойынша мүдделi тұлғалар үшiн қызығушылық бiлдiретiн өзге де ықтимал түсіндірмелер;
2) Бiрлескен есептiң 4-тарауында жариялау үшiн - 1998 жылдың 01 қаңтарынан бастап өткен соңғы тоқсан бойынша зейнетақы төлемдерiнiң орташа салымшыларының/алушыларының ақшалай жинақтары туралы графикалық және/немесе мәтiндiк мәлiметтер және осындай салымшының ақшалай жинақтарының 10, 20, 35 жылдан кейiнгi болжамы (осындай ақшалай жинақтарды жиынтық зейнетақыларға және инвестициялық табыстың ақшалай жинақтарына бөле отырып).
12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасына сәйкес түсiндiрмелердi жариялау кезiнде Қауымдастық осы түсiндiрмеге енгiзiлген ақпаратқа қатысты заңда белгiленген тыйым салулар мен шектеулердi сақтауы тиiс.
13. Көрнекi мәлiметтердi Бiрлескен есептiң 4-тарауында жариялау үшiн дайындау орташа еңбекақының және зейнетақы активтерi бойынша табыстылықтың орташа деңгейiнiң нақты көрсеткiштерiне сүйене отырып "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның және мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы төлемдерiнiң орташа салымшылары/алушылары үшiн жеке-жеке жүзеге асырылады.
14. Жарияланған Бiрлескен есептiң көшiрмесi ол жарияланғаннан кейiн үш жұмыс күнi iшiнде Қауымдастықтың Комитетке және Ұлттық комиссияға беруiне жатады.
Ұлттық комиссияның Төрағасы Комитеттің Төрағасы
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы Директоратының
және Қазақстан Республикасының Еңбек және
халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн
реттеу жөнiндегі комитетiнiң 2001 жылғы
11 наурыз N 793 бiрлескен қаулысымен
бекiтiлген, N 23-П
Бұқаралық ақпарат құралдарында жинақтаушы
зейнетақы қорларының және зейнетақы
активтерiн басқару жөнiндегi
компаниялардың бiрлескен бiрiктiрме
есептерiн жариялау қағидаларына
1-қосымша
Жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін    басқару жөніндегі компаниялардың [латынсандарымен] жылдың [римсандарымен] тоқсанындағы
ТОҚСАНДЫҚ ЕСЕБІ
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің 2001 жылғы ақпандағы N бірлескен қаулысына сәйкес жариялады
1-бөлім. ЖИНАҚТАУШЫ ЗЕЙНЕТАҚЫ ҚОРЛАРЫ ЖӘНЕ ЗЕЙНЕТАҚЫ АКТИВТЕРІН БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ КОМПАНИЯЛАР ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
___________________________________________________________________________
Лицензия. Кастодиан- Филиал. Салымшы. "Таза"  Өз капи. Төленген
ЗАБК/ЖЗҚ  ның N       банк     дардың  лардың   зейнет. талының  жарғылық
және бе.             және    саны    ақы ак. мөлшері  капитал.
рілген               өкіл.   (адам)  тивтері (мың.    дың мөл.
күні                діктер.          (мың.    теңге)  шері
дің саны         теңге)           (мың.
теңге)
___________________________________________________________________________
А          Б         1         2        3       4        6       7
___________________________________________________________________________
ЗАБК-ның                х         х        х
атауы
___________________________________________________________________________
МЕЖЗҚ-ның
атауы
___________________________________________________________________________
...
___________________________________________________________________________
МЕЖЗҚ бойын.  х          х                                   х       х
ша жиыны:
___________________________________________________________________________
МЖЗҚ*
___________________________________________________________________________
ЖЗҚ-ы бойын.  х          х                                   х       х
ша жиыны:
___________________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
_______________________________________________________
ЗАБК-ның      Зейнетақы     Зейнетақы     Жыл басынан
қалыптасты.  төлемдерінің  активтерінің  бастап өспелі
рылған         сомасы       жинақтаушы    қорытындысы
резервтік    (мың. теңге)   зейнетақы    мен зейнетақы
капиталының                 жүйесіндегі    активтері
мөлшері                       үлесі        бойынша
(мың. теңге)                 (%-бен)      табыстылық
(жылдық %-бен)
_______________________________________________________
8            9             10            11
_______________________________________________________
х                            х
_______________________________________________________
х
_______________________________________________________
_______________________________________________________
х                                         х
_______________________________________________________
_______________________________________________________
х                                         х
_______________________________________________________
__________________________
* МЖЗҚ-на қатысты Комитет және Ұлттық комиссия берген лицензиялардың
күнін және нөмірлерін көрсету қажет.
2-бөлім. ЖИНАҚТАУШЫ ЗЕЙНЕТАҚЫ ҚОРЛАРЫНЫҢ ЗЕЙНЕТАҚЫ АКТИВТЕРІ
___________________________________________________________________________
Инвестицияланған зейнетақы активтері (%-бен)
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Үкіметі    Қазақстан    Қазақстан
ЖЗҚ     шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар  Республикасы Республикасы.
___________________________________    Ұлттық    ның жергілік.
Орта және     Қысқа мерзімді      Банкінің   ті атқарушы
ұзақ мерзімді                      бағалы қа.  органдары шы.
ғаздары    ғарған мемле.
кеттік бағалы
қағаздар
_________________________________________________________________
теңге. шетелдік  теңге. шетелдік   теңге. шетел.  теңге. шетелдік
мен   валютамен  мен   валютамен  мен   дік ва.  мен   валютамен
лютамен
___________________________________________________________________________

11. По получении данных для разделов 1 и 3 Совместного отчета от Комитета и Национальной комиссии Ассоциация формирует собственную информацию для разделов 2 и 4 Совместного отчета:
1) для публикации в разделе 2 Совместного отчета - комментарии Ассоциации к разделу 1 Совместного отчета, содержащие объяснения изменений в доходности по пенсионным активам и в структуре инвестированных пенсионных активов по сравнению с предыдущими периодами, а также иные возможные комментарии, представляющие по мнению Ассоциации интерес для заинтересованных лиц;
2) для публикации в разделе 4 Совместного отчета - графические и/или текстовые данные о накоплениях среднего вкладчика/получателя пенсионных выплат за период с 1 января 1998 года по последний истекший квартал и прогноз накоплений такого вкладчика через 10, 20 и 35 лет (с разделением таких накоплений на суммарные пенсионные взносы и накопленный инвестиционный доход).
12. При публикации комментариев в соответствии с подпунктом 1) пункта 11 настоящих Правил Ассоциация должна соблюдать запреты и ограничения, установленные законодательством в отношении информации, включенной в данные комментарии.
13. Подготовка иллюстрированных данных для их публикации в разделе 4 Совместного отчета должна осуществляться раздельно для средних вкладчиков/ получателей пенсионных выплат ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд" и негосударственных накопительных пенсионных фондов исходя из фактических показателей средней заработной платы и среднего уровня доходности по пенсионным активам.
14. Копия опубликованного Совместного отчета в течение трех рабочих дней после его публикации подлежит предоставлению Ассоциацией Комитету и Национальной комиссии.
Председатель                                 Председатель Комитета
Национальной комиссии
Приложение 1
к Правилам публикации в средствах
массовой информации совместных
агрегированных отчетов накопительных
пенсионных фондов и компаний по
управлению пенсионными активами,
утвержденным совместным постановлением
Директората Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам
от 11 марта 2001 года N 793
и Комитета по регулированию
деятельности накопительных пенсионных
фондов Министерства труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
от 11 марта 2001 года N 23-П
Ежеквартальный отчет
накопительных пенсионных фондов и компаний по
управлению пенсионными активами
за  [римскими цифрами]  квартал [латинскими цифрами] года
Публикуется в соответствии с совместным постановлением Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам и Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от "___" 2001 г. N _____
Часть 1. Общая информация о накопительных пенсионных
фондах и компаниях по управлению
пенсионными активами
___________________________________________________________________________
КУПА/!N и дата!Банк-!Количест!Количест!"Чистые"!Размер собст!Размер опла-!
НПФ  !выдачи  !кас- !во фи-  !во      !пенсион-!венного ка- !ченного ус- !
!лицензии!то-  !лиалов  !вкладчи-!ные ак- !питала (тыс.!тавного ка- !
!        !диан !и предс-!ков     !тивы    !тенге)      !питала (тыс.!
!        !     !тавитель!(чел.)  !(тыс.   !            !тенге)      !
!        !     !ств     !        !тенге)  !            !            !
_____!________!_____!________!________!________!____________!____________!
А       Б       1      2        3        4          5           6
_____!________!_____!________!________!________!____________!____________!
Наиме-            х       х       х
нование
КУПА
Наиме-
нование
ННПФ
...
Итого      х      х                                   х             х
по ННПФ:
ГНПФ1
Итого      х      х                                   х             х
по НПФ:
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Размер сформированного!Сумма пенсионных!Доля пенсионных!Доходность по пен-
резервного капитала   !выплат (тыс.    !активов в нако-!сионным активам
КУПА (тыс. тенге)     !тенге)          !пительной пен- !нарастающим итогом
!                !сионной системе!с начала года (в %
!                !(в %)          !годовых)
______________________!________________!_______________!___________________
7                   8                 9                 10       ______________________!________________!_______________!___________________
х                                    х
х
х                                                       х
х                                                       х
___________________________________________________________________________
1  В отношении ГНПФ необходимо указывать даты и номера лицензий, выданных и Комитетом, и Национальной комиссией.
Часть 2. Пенсионные активы накопительных пенсионных фондов
___________________________________________________________________________
НПФ     !             Инвестированные пенсионные активы (в %)
!_____________________________________________________________
!Государственные ценные бумаги,!Ценные бумаги!Государственные
!выпущенные Правительством     !Национального!ценные бумаги,
!Республики Казахстан          !Банка Респуб-!выпущенные мест-
!______________________________!лики Казахс- !ными исполни-
!Средне- и долго-!Краткосрочные!тан          !тельными органа-
!срочные         !             !             !ми Республики
!                !             !             !Казахстан
!________________!_____________!_____________!_______________
!в тенге!в иност-!в   !в иност-!в   !в иност-!в тен-!в иност-
!       !ранной  !тен-!ранной  !тен-!ранной  !ге    !ранной
!       !валюте  !ге  !валюте  !ге  !валюте  !      !валюте
_____________!_______!________!____!________!____!________!______!________

А        1        2       3        4       5       6       7       8
___________________________________________________________________________
МЕЗЖҚ-ның
атауы
___________________________________________________________________________
..
___________________________________________________________________________
МЕЗЖҚ бойын.
ша жиыны:
___________________________________________________________________________
МЖЗҚ
___________________________________________________________________________
ЖЗҚ-ы бойын.
ша жиыны:
___________________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Қазақстан         Шетелдік    Халықаралық   Екінші деңгейдегі
Республикасы     эмитенттер.    қаржы        банктердегі
ұйымдарының      дің бағалы   ұйымдарының    депозиттік
мемлекеттік       қағаздары  бағалы қағаз.  сертификаттар
емес бағалы                      дары       және депозиттер
қағаздары
______________                             ___________________
теңге. шетелдік                            теңгемен  шетелдік
мен   валютамен                                     валютамен
_______________________________________________________________
9       10         11           12          13        14
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
х        х          х
_______________________________________________________________ _______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы Директоратының
және Қазақстан Республикасының Еңбек және
халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн
реттеу жөнiндегі комитетiнiң 2001 жылғы
11 наурыз N 793 бiрлескен қаулысымен
бекiтiлген, N 23-П
Бұқаралық ақпарат құралдарында жинақтаушы
зейнетақы қорларының және зейнетақы
активтерiн басқару жөнiндегi
компаниялардың бiрлескен бiрiктiрме
есептерiн жариялау қағидаларына
2-қосымша
Тоқсандық есепке
ТҮСІНІК
1. ЖЗҚ - жинақтаушы зейнетақы қоры.
2. МЖЗҚ - "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ы. МЖЗҚ зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүргізеді және зейнетақы активтерін тек қана мемлекеттік бағалы қағаздарға, екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге (екінші деңгейдегі банктердің депозиттік сертификаттарына) және халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына инвестициялауға құқылы.

А           1       2      3      4      5        6      7      8
_____________!_______!________!____!________!____!________!______!________
Наименование
ННПФ
...
Итого по ННПФ:
ГНПФ
Итого по ННФ:
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Негосударственные ценные бу-!Ценные!Ценные бу-!Депозитные сертификаты и де-
маги организаций Республики !бумаги!маги меж- !позиты в банках второго
Казахстан                   !иност-!дународных!уровня
____________________________!ранных!финансовых!____________________________
в тенге!в иностранной валюте!эми-  !организа- !в тенге!в иностранной валюте
!                    !тентов!ций       !       !
_______!____________________!______!__________!_______!____________________
9             10            11        12       13             14
_______!____________________!______!__________!_______!____________________
ГНПФ х            х             х
___________________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам публикации в средствах
массовой информации совместных
агрегированных отчетов
накопительных пенсионных фондов и
компаний по управлению
пенсионными активами,
утвержденным совместным
постановлением Директората
Национальной комиссии Республики
Казахстан по ценным бумагам
от 11 марта 2001 года N 793
и Комитета по регулированию
деятельности накопительных
пенсионных фондов Министерства
труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
от 11 марта 2001 года N 23-П
Пояснения
к ежеквартальному отчету
1. НПФ - накопительный пенсионный фонд.
2. ГНПФ - ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд". ГНПФ
самостоятельно осуществляет инвестиционное управление пенсионными
активами и вправе инвестировать пенсионные активы только в
государственные ценные бумаги, депозиты в банках второго уровня
(депозитные сертификаты банков второго уровня) и ценные бумаги
международных финансовых организаций.

3. МЕЖЗҚ - мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қоры.
4. ЗАБК - зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания. Бұл ұйым зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі және екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге (екінші деңгейдегі банктердің депозиттік сертификаттарына) мемлекеттік және мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және тізбесін Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы белгілейтін басқа да қаржы құралдарын орналастыру арқылы жүзеге асырады.
5. Кастодиан-банк - клиенттердің (оның ішінде ЖЗҚ-ның) сеніп берген бағалы қағаздарын және ақшаларын жауапкершілікпен сақтау және есеп жүргізу жөніндегі қызметті көрсететін банк.
6. Лицензия - тиісінше Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитет немесе Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы берген, ЖЗҚ үшін зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі лицензия немесе ЗАБК үшін зейнетақы активтерін басқару жөніндегі инвестициялық қызметті жүзеге асыруға лицензия.
7. Зейнетақы активтері - жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерін қамтамасыз етуге және жүзеге асыруға арналған, міндетті және ерікті зейнетақы жарналарынан және инвестициялық табыстан құралған қаражат.
8. "Таза" зейнетақы активтері" - ЖЗҚ-ның зейнетақы активтеріне қатысты міндеттемелерін (зейнетақы төлемдері, басқа қорларға жасалған аударымдар, ЖЗҚ-ның және ЗАБК-ның есептелген комиссиялық сыйақылары жөніндегі міндеттемелерді және басқа да осыған ұқсас міндеттемелерді) шегеріп тастағандағы зейнетақы активтері.
9. Зейнетақы төлемдері - пайдасына зейнетақы жарналары жүргізілген (жүргізілетін) жеке тұлғаларға ЖЗҚ-нан ақша төлеу (ЖЗҚ қызметі басталғаннан бастап өспелі қорытындысымен).
10. Өз капиталы - ЖЗҚ-ның немесе ЗАБК-ның олардың міндеттемелерін шегеріп тастағандағы өз активтері.
11. Резервтік капитал - зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруға қабылдау жөніндегі міндеттемелердің уақытында орындалуын қамтамасыз ету мақсатында ЗАБК құрады және зейнетақы активтерін басқару кезінде ЗАБК жіберген инвестициялық тәуекелдердің нәтижесінде туындаған залалдарды өтеуді қамтамасыз етуге қызмет жасайды.
12. Зейнетақы активтерінің табыстылығы - ЖЗҚ зейнетақы активтерінің
шартты бірлігінің құны негізінде есептелген табыстылық.
13. Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес бағалы
қағаздары - Қазақстан Республикасы ұйымдарының "Қазақстан қор биржасы"
ЖАҚ-ның тізіміне "А" санаты бойынша енгізілген бағалы қағаздары (оның
ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланған).

3. ННПФ - негосударственный накопительный пенсионный фонд.
4. КУПА - компания по управлению пенсионными активами. Эта
организация осуществляет инвестиционное управление пенсионными
активами ННПФ путем их размещения на депозиты в Национальном
Банке Республики Казахстан и в банках второго уровня (депозитные
сертификаты банков второго уровня), государственные и
негосударственные ценные бумаги и в другие финансовые инструменты,
перечень которых устанавливается Национальной комиссией Республики
Казахстан по ценным бумагам.
5. Банк-кастодиан - банк, оказывающий услуги по ответственному
хранению и учету вверенных ценных бумаг и денег клиентов
(в частности, НПФ).
6. Лицензия - лицензия по привлечению пенсионных взносов и
осуществлению пенсионных выплат для НПФ или лицензия на
осуществление инвестиционной деятельности по управлению
пенсионными активами для КУПА, выдаваемые Комитетом по
регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов или
Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам
соответственно.
7. Пенсионные активы - средства, предназначенные для обеспечения и
осуществления пенсионных выплат из накопительных пенсионных
фондов, складывающиеся из обязательных и добровольных пенсионных
взносов и инвестиционного дохода.
8. "Чистые" пенсионные активы - пенсионные активы НПФ за вычетом его
обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по
пенсионным выплатам, переводам в другие фонды, начисленным
комиссионным вознаграждениям НПФ и КУПА, и других возможных схожих
обязательств).
9. Пенсионные выплаты - выплаты денег из НПФ физическим лицам, в
пользу которых производились (производятся) пенсионные взносы
(нарастающим итогом с начала деятельности НПФ).
10. Собственный капитал - собственные активы НПФ или КУПА за вычетом
его (ее) обязательств.
11. Резервный капитал - создается КУПА с целью обеспечения
своевременного выполнения обязательств по принятым в
инвестиционное управление пенсионным активам и служит обеспечением
погашения убытков, возникающих в результате допущенных КУПА
инвестиционных рисков при управлении пенсионными активами.
12. Доходность пенсионных активов - доходность, рассчитанная на
основании стоимости условной единицы пенсионных активов НПФ.
13. Негосударственные ценные бумаги организаций Республики Казахстан -
ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе
эмитированные в соответствии с законодательством других
государств), включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская
фондовая биржа" по категории "А".