Қазақстан Республикасында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерiктi тарату ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2001 жылғы 3 наурыздағы N 55 қаулысы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 19 сәуiрде тіркелді. Тіркеу N 1471. Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұймдарын реттеу мен қадағалау агенттігі 2007 жылғы 30 наурыздағы N 61 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұймдарын реттеу мен қадағалау агенттігі 2007 жылғы 30 наурыздағы  N 61  (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Сақтандыру қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру мақсатында Қазақстан республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерiктi тарату ережесi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Банктердi тарату iсiн бақылау басқармасы (Бадырленова Ж.Р.) және Сақтандыруды қадағалау департаментi (Құрманов Ж.Б.) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерiктi тарату ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын.
3. Банктердi тарату ісін бақылау басқармасы (Бадырленова Ж.Р.) осы қаулы және Қазақстан Республикасында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерiктi тарату ережесi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күннiң iшiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына жiберсiн.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің аумақтық филиалдары Банктердi тарату ісін бақылау басқармасынан осы қаулыны және Қазақстан Республикасында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерiктi тарату ережесiн алған күннен бастап төрт күннен аспайтын мерзiмде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жiберсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары К.А.Колпаковқа жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 3 наурыздағы
N 55 қаулысы
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасында сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдарын ерiктi тарату
ережесi
Ескерту: Мәтіндегі "уәкілетті мемлекеттік орган", "уәкілетті мемлекеттік органға", "уәкілетті мемлекеттік органның", "уәкілетті мемлекеттік органды", "уәкілетті мемлекеттік органдарға" деген сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "уәкілетті органға", "уәкілетті органның", "уәкілетті органды", "уәкілетті органдарға" деген сөздермен ауыстырылды   - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен .
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексiне , " Сақтандыру қызметi туралы ", "Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкi туралы ", " Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы ", " Акционерлiк қоғамдар туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленген және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерікті тарату ерекшеліктерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерін, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының кредиторлар комитетін құру және қызметінің ерекшеліктерін, қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) өкілеттіктерін белгілейді.
Ескерту: Кіріспе жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен .

Об утверждении Правил добровольной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года N 55. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.04.2001 г. за N 1471. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года N 61 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации)
Сноска. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года N 55 утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года  N 61  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей страховую деятельность, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила добровольной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан и ввести их в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению контроля за ликвидационным процессом банков (Бадырленова Ж.Р.) и Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил добровольной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан.
3. Управлению контроля за ликвидационным процессом банков (Бадырленова Ж.Р.) довести настоящее постановление и Правила добровольной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан в течение десяти дней со дня их государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила добровольной ликвидации страховых (перестраховочных) организаций в Республике Казахстан до сведения страховых (перестраховочных) организаций в срок не более четырех дней со дня их получения от Управления контроля за ликвидационным процессом банков.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Колпакова К.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 3 марта 2001 года N 55
Правила
добровольной ликвидации страховых
(перестраховочных) организаций в Республике Казахстан
<*>
Сноска. В тексте слова "уполномоченного государственного органа", "уполномоченным государственным органом", "уполномоченный государственный орган", "уполномоченному государственному органу" заменить соответственно словами "уполномоченного органа", "уполномоченным органом", "уполномоченный орган", "уполномоченному органу" - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Гражданским  кодексом  Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан " О страховой  деятельности", " О государственном  регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", " Об акционерных  обществах", другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан и определяют особенности добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации, особенности деятельности ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации, особенности формирования и деятельности комитета кредиторов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, полномочия уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).  <*>
Сноска. Преамбула в новой редакции - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .

1-тарау. Уәкiлеттi органның
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерiктi
таратуға рұқсат беру тәртiбi
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi негiзiнде уәкiлеттi органға ерiктi таратылуға рұқсат беру туралы өтiнiш жасауға құқылы.
2. Ерiктi тарату туралы өтiнiш уәкiлеттi органға мынадай құжаттармен бiрге ұсынылады:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерiнiң жалпы жиналысының ерiктi тарату туралы шешiмi;
2) тарату комиссиясының, оның iшiнде филиалдарда немесе өкiлдiктерде құрылатын оның бөлiмшелерiнiң мүшелiгiне кандидаттардың тiзiмi;
3) акционерлердiң жалпы жиналысының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерiктi тарату туралы шешiмiн қабылдау күнiне барлық есепшоттардың талдамалары бар, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз мiндеттерiн толық орындауы үшiн меншiк қаражатының жеткiлiктi болуы жөнiнде мәлiмдейтiн аудиторлық қорытындымен расталған бухгалтерлiк баланс;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мiндеттемелерiнiң сомасы туралы мәлiметтер болуы тиiс сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторлар тiзiмi;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасаған сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша оның мiндеттемелерiнен тұратын сақтандыру портфелiн басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беру (берiлген жағдайда) туралы ақпарат;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өз қызметiн тоқтатуға дайындық мерзiмi мен кезеңдерi туралы акционерлердiң жалпы жиналысы бекiткен iс-шаралар тiзбесi (жоспары мен кестесi).
3. Ерiктi тарату туралы өтiнiште сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзiнiң барлық кредиторларының талаптарын толық қанағаттандыруды қамтамасыз ету жөнiнде мiндеттеме болуы тиiс.
4. Уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ерiктi таратылуын жүзеге асыруға рұқсат алу жөнiндегi өтiнiштi барлық қажеттi құжаттар келiп түскен күннен бастап бiр ай iшiнде қарастыруы керек.
5. Уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату жоспары мен кестесiне өзгерiстер енгiзуге құқылы.
6. Уәкiлеттi органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерiктi таратуға рұқсат беру және сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензияларды қайтару туралы шешiмi оның өтiнiш берушiге жiберiлген күнiнен бастап күшiне енедi.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен

Глава 1. Порядок выдачи уполномоченным органом
разрешения на добровольную ликвидацию страховой
(перестраховочной) организации
1. Страховая (перестраховочная) организация на основании решения общего собрания акционеров вправе обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о выдаче разрешения на ее добровольную ликвидацию.
2. Ходатайство о добровольной ликвидации представляется в  государственный орган вместе со следующими документами:
1) решением общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации о добровольной ликвидации;
2) списком кандидатов в члены ликвидационной комиссии, в том числе ее подразделений, создаваемых в филиалах либо представительствах;
3) бухгалтерским балансом с расшифровками всех счетов на дату принятия общим собранием акционеров решения о добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации, подтвержденным аудиторским заключением, свидетельствующим о достаточности собственных средств страховой (перестраховочной) организации для полного исполнения ее обязательств;
4) списком кредиторов страховой (перестраховочной) организации, который должен включать сведения о сумме обязательств страховой (перестраховочной) организации;
5) информацией о передаче страхового портфеля, состоящего из обязательств страховой (перестраховочной) организации по заключенным ею договорам страхования и перестрахования, другой страховой (перестраховочной) организации (при наличии такой передачи);
6) перечнем мероприятий о сроках и этапах подготовки страховой (перестраховочной) организации к прекращению своей деятельности (план и график), утвержденным общим собранием акционеров.
3. В ходатайстве о добровольной ликвидации должно содержаться обязательство страховой (перестраховочной) организации об обеспечении полного удовлетворения требований всех ее кредиторов.
4. Ходатайство на получение разрешения на проведение добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение одного месяца со дня поступления всех необходимых документов.
5. Уполномоченный орган вправе потребовать от страховой (перестраховочной) организации внести изменения в план и график ликвидации страховой (перестраховочной) организации.
6. Решение уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации и отзыве лицензий на право осуществления страховой деятельности вступает в силу с даты доведения его до сведения заявителя.  <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .

7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ерікті таратуға рұқсат алу кезінде уәкілетті органның осы шешімі күшіне енген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына бұрын берілген лицензияның түпнұсқаларын уәкілетті органға қайтарады.
Ескерту: 7-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен .
8. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген негiздер бойынша ерiктi таратуға рұқсат беруден бас тартуға құқылы, бұл туралы бас тартудың негiздерiн көрсете отырып өтiнiш берушiге жазбаша хабарлайды.
2-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын ерiктi таратуды жүзеге асыру тәртiбi
9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкiлеттi органның ерiктi таратуға рұқсатын алғаннан кейiн заңды тұлғаларды тiркейтiн әдiлет органына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату жөнiнде дереу жазбаша хабарлауға мiндеттi.
10. Уәкілетті органның ерікті таратуға рұқсат беру туралы шешімі күшіне енгеннен кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы бес жұмыс күні ішінде  филиалдар мен өкілдіктерді есепке ала отырып, тарату комиссиясын құрады.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясын құру күнi ерiктi тарату процесiнiң басы болып есептеледi.
12. Тарату комиссиясы құрылған күнiнен бастап он күндiк мерзiмде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерiктi тарату жөнiндегi ақпаратты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторлары өз талаптарын ұсынуы үшін шағым-талаптарды ұсыну тәртiбiн, мерзiмi мен мекен-жайын мiндеттi түрде көрсете отырып орталық әдiлет органының ресми басылымдарында мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялауға мiндеттi.
Шағым-талаптарды ұсыну мерзiмi тарату жөнiндегi ақпараттың жарияланғанынан бастап екi айдан кем болмауы тиiс.
13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясын құрған күннен бастап және тарату процесi аяқталғанға дейiн:
1) ерiктi таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерiнiң жалпы жиналысының, басқа органдар мен лауазымды тұлғалардың, оның ішiнде мүлiктi басқару және мiндеттемелердi өтеу жөнiндегi өкiлеттiктерi, олардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын басқару жөнiндегi құқықтары осы Ережеде көзделгеннен басқа жағдайларда тоқтатылады;

7. При получении разрешения на добровольную ликвидацию страховая (перестраховочная) организация возвращает ранее выданные подлинники лицензий на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с момента вступления в силу данного решения уполномоченного органа.  <*>
Сноска. Пункт 7 в новой редакции - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .
8. Уполномоченный орган вправе отказать в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, о чем письменно уведомляет заявителя с указанием оснований отказа.
Глава 2. Порядок проведения добровольной ликвидации
страховой (перестраховочной) организации
9. Страховая (перестраховочная) организация, после получения разрешения уполномоченного органа на добровольную ликвидацию, обязана незамедлительно письменно сообщить о ликвидации страховой (перестраховочной) организации органу юстиции, осуществляющему регистрацию юридических лиц.
10. После вступления в силу решения уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию общее собрание акционеров страховой (перестраховочной) организации в течение пяти рабочих дней создает ликвидационную комиссию, с учетом филиалов и представительств.  <*>
Сноска. Пункт 10 в новой редакции - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .
11. Началом процесса добровольной ликвидации считается дата создания ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации.
12. Ликвидационная комиссия в десятидневный срок, с даты ее создания, обязана опубликовать информацию о добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации в официальных печатных изданиях центрального органа юстиции на государственном и русском языках с обязательным указанием порядка, сроков предъявления претензий и адреса, для предъявления кредиторами страховой (перестраховочной) организации своих требований.
Срок заявления претензий не может быть менее двух месяцев с момента публикации информации о ликвидации.
13. С даты создания ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации и до завершения процесса ликвидации:
1) прекращаются полномочия общего собрания акционеров, других органов и должностных лиц добровольно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, в том числе по распоряжению имуществом и погашению обязательств, их права по управлению страховой (перестраховочной) организацией, за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами;

2) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атынан немесе соның есебiнен жүзеге асырылатын iс-әрекеттердiң оларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату комиссиясының төрағасы жасаған жағдайда немесе оларға берiлген сенiмхат бойынша заңды күшi болады;
3) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдардың борыштық мiндеттемелерiнiң мерзiмi "Сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  72-бабының 2-тармағында көзделген сақтандыру төлемдерi жөнiндегi мiндеттемелердi қоспағанда аяқталды деп саналады;
4) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының кредиторлық берешектерiнiң барлық түрлерi бойынша тұрақсыздық айыбы және сыйақы есептеу тоқтатылады;
5) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының мүлкiне өндiрiп алуға белгiленген заңды шектеулердiң бәрi алынып тасталады;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қатысты мүлiктiк сипаттағы барлық талаптар осы сәттен бастап тек сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиясының атына берiлуi тиiс және осы Ережеде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен қаралуы тиiс.
14. Тарату комиссиясы кредиторларды табу және олардың талаптарын қанағаттандыру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының дебиторларынан берешектi алу шараларын қабылдайды.
15. Таратуға байланысты барлық шығыстар таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаражаты есебiнен ғана жұмсалады.
Ескерту: 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен .
3-тарау. Тарату комиссиясы
16. Тарату комиссиясы өзi құрылған күннен бастап он күндiк мерзiмде осы Ережеде белгiленген жағдайларды қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының басшылығынан қабылдау-өткiзу актiсi бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының мүлкiн және құжаттарын қабылдап алады.
17. Тарату комиссиясы құрылған күннен бастап оған таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының iсiн және мүлкiн басқару жөнiндегi барлық өкiлеттiктер көшедi.
Тарату комиссиясы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының iсiн оның iшiнде оның кредиторлармен және акционерлермен есеп айырысуын қамтамасыз етуiн аяқтау үшiн шараларын қабылдайды.
Тарату комиссиясы өзiнiң құзырына кiретiн мәселелер бойынша шешiм қабылдау кезiнде таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының атынан iс-әрекет жасайды және дербес бола алады.
Тарату комиссиясының шешiмi хаттамамен ресiмделедi.

2) действия, осуществляемые от имени или за счет ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, могут иметь юридическую силу лишь в случае, если они совершены председателем ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации, либо по выданной им доверенности;
3) сроки долговых обязательств ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации считаются истекшими, за исключением обязательств по страховым выплатам, предусмотренным пунктом 2 статьи 72 Закона Республики Казахстан  Z000126_  "О страховой деятельности";
4) прекращается начисление неустойки и вознаграждения (интереса) по всем видам кредиторской задолженности ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации;
5) снимаются все установленные законодательные ограничения на обращение взыскания на имущество ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации;
6) все требования имущественного характера, относящиеся к страховой (перестраховочной) организации, с этого момента могут быть предъявлены только на имя ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации и рассмотрены ею в порядке, установленном настоящими Правилами, а также законодательством Республики Казахстан.
14. Ликвидационная комиссия принимает меры к выявлению кредиторов и удовлетворению их требований, а также получению задолженности с дебиторов страховой (перестраховочной) организации.
15. Все расходы, связанные с ликвидацией, производятся только за счет средств ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.  <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .
Глава 3. Ликвидационная комиссия
16. Ликвидационная комиссия в десятидневный срок с даты ее создания принимает по акту приема-передачи от руководства страховой (перестраховочной) организации имущество и документы страховой (перестраховочной) организации, за исключением случаев, установленных настоящими Правилами.
17. С даты создания ликвидационной комиссии к ней переходят все полномочия по управлению делами и имуществом ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
Ликвидационная комиссия принимает меры для завершения дел страховой (перестраховочной) организации, в том числе по обеспечению расчетов с ее кредиторами и акционерами.
Ликвидационная комиссия действует от имени ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации и самостоятельна при принятии решений по вопросам, входящим в ее компетенцию.
Решения ликвидационной комиссии оформляются протоколом.

18. Кредиторлар комитетi құрылғанға дейiн тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерiнiң негiзгi және қосымша төлемдерiнiң мөлшерiмен қоса тарату шығыстарының сметасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары акционерлерiнiң жалпы жиналысында бекiтiледi.
19. Тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясының жұмысын басқарады және Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес қызмет етуiне жеке жауап бередi. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиясының төрағасы болмаған кезде оның мiндеттерiн орынбасары орындайды.
20. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалы не өкiлдiктерi болса, оларды сол жерде құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиясының бөлiмшесi (бұдан әрi - бөлiмше) таратады.
21. Бөлiмшенi тарату комиссиясы мүшелерiнiң iшiнен тағайындалған басшы (бұдан әрi - бөлiмше басшысы) басқарады.
Бөлiмше басшысы өзiнiң қызметiн тарату комиссиясының төрағасы берген сенiмхат негiзiнде жүзеге асырады. Бөлiмше басшысы және бөлiмше тарату комиссиясының төрағасына есеп бередi.
22. Бөлiмше басшысы бөлiмшенiң қызметiне жауап бередi және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалын және өкiлдiгiн Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес таратады.
23. Тарату комиссиясы мүшесiнiң бөлiмше басшысының, тарату комиссиясының тартылған қызметкерiнiң еңбекақы талаптарымен қоса, құқықтары мен мiндеттерi тарату комиссиясының төрағасымен жасалатын жеке еңбек шартында (келiсiм-шартта) белгiленедi.
24. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиясының төрағасы оралымды басқарады, бөлiмше басшыларының жұмысын және бөлiмшенiң қызметiн бақылайды.
25. Төраға, бөлiмше басшысы және тарату комиссиясының мүшелерi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының келтiрген зиян үшiн және олардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын тарату барысындағы басқа да тәртiп бұзушылықтарға, олқылықтарға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленгендей жауап бередi.
Асыра сiлтеу және басқа да заң бұзу фактiлерi байқалған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиясы бұл жөнiнде белгiленген тәртiппен құқық қорғау органдарына хабарлауға мiндеттi.
26. <*>
Ескерту: 26-тармақ алынып тасталынды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен .

18. До создания комитета кредиторов смета ликвидационных расходов, включая размер основных и дополнительных выплат председателю и членам ликвидационной комиссии, утверждается общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации.
19. Председатель ликвидационной комиссии возглавляет работу ликвидационной комиссии и несет персональную ответственность за осуществление ее деятельности в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан. В отсутствие председателя ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации его обязанности исполняет заместитель.
20. При наличии у страховой (перестраховочной) организации филиалов либо представительств, их ликвидация производится подразделением ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации, создаваемым на местах (далее - подразделение).
21. Подразделение возглавляется его руководителем, который назначается из числа членов ликвидационной комиссии (далее - руководитель подразделения).
Руководитель подразделения осуществляет свою деятельность на основании доверенности, выданной ему председателем ликвидационной комиссии. Руководитель подразделения и подразделение в целом подотчетны председателю ликвидационной комиссии.
22. Руководитель подразделения несет ответственность за деятельность подразделения и осуществление ликвидации филиала либо представительства страховой (перестраховочной) организации в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
23. Права и обязанности члена ликвидационной комиссии, руководителя подразделения, привлеченного работника ликвидационной комиссии, включая условия оплаты труда, определяются в индивидуальном трудовом договоре (контракте), заключаемом с председателем ликвидационной комиссии.
24. Председатель ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации осуществляет оперативное руководство, контролирует работу руководителей подразделений и деятельность подразделений.
25. Председатель, руководитель подразделения и члены ликвидационной комиссии несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность за ущерб, причиненный страховой (перестраховочной) организации и иные нарушения, допущенные ими в процессе ликвидации страховой (перестраховочной) организации.
При установлении фактов злоупотреблений или иного нарушения закона ликвидационная комиссия страховой (перестраховочной) организации обязана в установленном порядке сообщить об этом в правоохранительные органы.
26.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 ).

27. Тарату комиссиясы құрамының өзгеруi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары акционерлерiнiң жалпы жиналысының айрықша құзырына жатады.
28. Тарату комиссиясы:
1) "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының басшылығынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының мөртабандарын, мөрлерiн, ақпаратты электронды тасушылар, бағдарламалық қамтамасыз ету, бланктер және басқа да құжаттардың бәрiнiң қабылдау-өткiзу актiсiн жасай отырып тез арада қабылдайды;
2) қабылдау-өткiзу актiсi бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының активтерiн оның ішiнде мүлкiн қабылдайды;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының кассасын тез арада түгендейдi, ақша қалдығын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ағымдағы есепшотына есептейдi;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының банктiк есепшоттарын салыстырып тексередi, оларды жабады және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату iсi басталған күннен бастап 10 күн iшiнде таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының теңгемен және шетел валютасымен ағымдағы есепшотын ашады;
5) уәкiлеттi органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерiктi таратуға және лицензиясын қайтарып алуға рұқсат беру туралы шешiмiнiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиясын тағайындау туралы шешiмiнiң көшiрмелерiн акционерлердiң жалпы жиналысының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының кредиторлары мен клиенттерiне көруге болатын жерге орналастырады;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметкерлерiн еңбек заңдарына сәйкес жұмыстан босатады;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының активтерiн анықтайды;
8) тарату мақсатына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының атынан барлық активтердi басқарады;
8-1) өзі жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерден тұратын сақтандыру портфелін басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беру жөнінде шаралар қабылдайды;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары басшыларының атынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату және оның қызметiн аяқтау мақсаттарына сай келетiн функцияларын орындайды;
10) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының атынан талап ете алады және сотта сөйлейдi;
11) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бағдарламалық қамтамасыз ету және ақпаратты электронмен тасымалдаушылардың, сондай-ақ басқа да ақпараттың сақталуын қамтамасыз етедi;
12) толық материалдық жауап беретiн адамдардың, оның iшiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бухгалтерлiк есебiн жүргiзу мен бухгалтерлiк және басқа да есебiн өңдеудiң электронды жүйесiне кiре алатын адамдардың шеңберiн белгiлейдi;

27. Изменение состава ликвидационной комиссии относится к исключительной компетенции общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации.
28. Ликвидационная комиссия:
1) незамедлительно принимает от руководства страховой (перестраховочной) организации штампы, печати, электронные носители информации, программное обеспечение, бланки и все другие документы страховой (перестраховочной) организации с составлением актов о приеме-передаче;
2) по акту приема-передачи принимает активы, в том числе имущество, страховой (перестраховочной) организации;
3) незамедлительно проводит инвентаризацию кассы страховой (перестраховочной) организации, остаток денег зачисляет на текущие счета ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации;
4) производит сверку банковских счетов страховой (перестраховочной) организации, закрывает их и открывает текущие счета ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в тенге и иностранной валюте в течение 10 рабочих дней с даты начала ликвидационного процесса страховой (перестраховочной) организации;
5) размещает копии решения уполномоченного органа о даче разрешения на добровольную ликвидацию и отзыве лицензии страховой (перестраховочной) организации, решения общего собрания акционеров о назначении ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации в местах, доступных для обозрения кредиторами и клиентами страховой (перестраховочной) организации;
6) осуществляет увольнение работников страховой (перестраховочной) организации в соответствии с трудовым законодательством  Z990493_  ;
7) выявляет активы страховой (перестраховочной) организации;
8) распоряжается всеми активами страховой (перестраховочной) организации в соответствии с целями ее ликвидации;
8-1) принимает меры по передаче страхового портфеля, состоящего из обязательств страховой (перестраховочной) организации по заключенным ею договорам страхования (перестрахования) в другую страховую (перестраховочную) организацию;
9) выполняет от имени страховой (перестраховочной) организации функции ее руководства, соответствующие целям ликвидации и завершению деятельности страховой (перестраховочной) организации;
10) предъявляет требования и выступает в суде от имени страховой (перестраховочной) организации;
11) обеспечивает сохранность программного обеспечения и электронных носителей информации, а также другой информации страховой (перестраховочной) организации;
12) определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к электронной системе ведения бухгалтерского учета и обработки бухгалтерской и иной отчетности страховой (перестраховочной) организации;

13) тарату комиссиясы құрылған күнi бухгалтерлiк есеп беру архивiнiң деректер базасын электронды тасымалдаудан қағазға басып шығарады;
14) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының шарттарының (полистерiнiң) бланктерiн және сақтандыру агенттерiндегi қолма-қол ақша қалдығын алады;
15) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беру туралы уәкілетті органның шешімі күшіне енгенге дейін болған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру (жүзеге асырудан бас тарту) туралы белгіленген тәртіппен шешім қабылдайды;
16) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының әрбiр кредиторына олардың ерiктi таратылуы жөнiнде жазбаша хабарлайды;
17) кредиторлардың тiзiмiн жасайды, қолдағы бар құжаттар бойынша олардың мекен-жайын белгiлейдi және талдау есебiнiң деректерiмен салыстырып тексередi;
18) кредиторлар туралы мәлiметтер болмаған жағдайда деректемелердi және жазбаша хабарлама беру мүмкiндiгiнiң болмау себебiн көрсете отырып акт жасайды;
19) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары кредиторларының талаптарының заңдылығын белгiлейдi және оларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бекiтiлген аралық тарату балансына сәйкес қанағаттандырады;
20) тарату комиссиясына жүктелген функциялар мен міндеттердiң орындалуын қамтамасыз ету үшiн келiсiм-шарт негізiнде қажет мөлшерде қызметкерлер жалдайды;
21) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын таратудың барлық кезеңiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкiн және құжаттарын сақтау жөнiнде шаралар қабылдайды;
22) тарату комиссиясының қызметiне бақылау жасайтын уәкiлеттi органның талап етуi бойынша тарату iсiне қатысты мәлiметтер бередi;
23) тарату, тарату балансы туралы есеп жасайды және оны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерiнiң жалпы жиналысының бекiтуiне ұсынады;
24) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату аяқталған кезде құжаттарды сақтау үшін белгіленген тәртіппен мұрағатқа тапсырады және бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды;
25) осы Ережеге және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де құқықтары мен мiндеттерi болады.
Ескерту: 28-тармаққа өзгерту мен толықтырулар енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен .
29. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ағымдағы шоты оның бас офисі орналасқан жердегі екінші деңгейдегі банкте ашылады.
Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, оның iшiнде филиалдарының не өкiлдiктерiнiң барлық ақшасы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ағымдағы шотқа есептеледi.
Тарату комиссиясы таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының алдында заңды және жеке тұлғалардың мiндеттемелерi болмаған жағдайда олардың жазбаша талап етуi бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ерiктi таратылуға рұқсат алғаннан кейiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының банктiк есепшоттарына түскен ақшаны кешiктiрмей қайтарады.
Ескерту: 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен

13) осуществляет распечатку базы данных архива бухгалтерского учета и отчетности с электронных носителей на бумажные носители на дату создания ликвидационной комиссии;
14) изымает бланки договоров (полисов) страховой (перестраховочной) организации и остатки денежной наличности, находящиеся у страховых агентов;
15) принимает в установленном порядке решение об осуществлении (отказе в осуществлении) страховых выплат по страховым случаям, наступившим до вступления в силу решения уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации;
16) письменно уведомляет каждого кредитора страховой (перестраховочной) организации о ее добровольной ликвидации;
17) составляет список кредиторов, устанавливает их адреса по имеющимся документам и сверяет с данными аналитического учета;
18) в случае отсутствия сведений о кредиторах составляет акт с указанием имеющихся реквизитов и причин невозможности письменного уведомления;
19) определяет правомерность требований кредиторов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации и удовлетворяет их в соответствии с утвержденным промежуточным ликвидационным балансом страховой (перестраховочной) организации;
20) на контрактной основе нанимает необходимое количество работников для обеспечения выполнения функций и обязанностей, возложенных на ликвидационную комиссию;
21) в течение всего периода ликвидации страховой (перестраховочной) организации принимает меры по сохранности имущества и документов страховой (перестраховочной) организации;
22) по требованию уполномоченного органа, осуществляющего контроль за деятельностью ликвидационной комиссии, представляет сведения, касающиеся ликвидационного производства;
23) составляет отчет о ликвидации, ликвидационный баланс и представляет их на утверждение общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации;
24) при завершении ликвидации страховой (перестраховочной) организации в установленном порядке сдает документы для хранения в архив и уведомляет об этом уполномоченный орган;
25) имеет иные права и обязанности в соответствии с настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 28 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .
29. Текущий счет ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации открывается в банке второго уровня, по месту нахождения ее головного офиса.
Все деньги ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, в том числе ее филиалов либо представительств, зачисляются на текущий счет ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
По письменному требованию юридических и физических лиц, в случае отсутствия у них обязательств перед ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией, ликвидационная комиссия производит незамедлительный возврат денег, поступающих на банковские счета страховой (перестраховочной) организации после получения разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации.  <*>
Сноска. Пункт 29 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .

30. Ерiктi таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы, бөлiмшелердi ескере отырып уәкiлеттi органға белгiленген мерзiмде жасалған жұмыстар туралы есептi, ал қажет болған жағдайда қосымша ақпаратты да бередi.
31. Тарату жоспарында және кестесiнде белгiленген мерзiмдер бұзылған жағдайда тарату комиссиясы он күндiк мерзiмде уәкiлеттi  органға тиiстi құжаттардың көшiрмелерiмен қоса жазбаша түсiнiктеме, сондай-ақ акционерлердiң жалпы жиналысы қайта бекiткен тарату жоспары мен кестесiн ұсынуға тиiс.
4-тарау. Активтердi басқару және шағым-талаптарды қарау
32. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерiне меншiктi мүлкi және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алдындағы басқа да қаржылық мiндеттемелерi кiредi және тарату массасын қалыптастыруға негiз болады.
33. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы осы Ережеге және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес кешiктiрмей мүлiктi (активтердi), жеке есепшоттарды, сақтандыру шарттарын (полистерiн), сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзге де шарттарын түгендеуге, сондай-ақ таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уәкiлеттi қызметкерлерiн қатыстыра отырып баланстық есепшоттар мен меморандум есепшоттарының барлық қалдықтарын салыстырып тексеруге мiндеттi. Түгендеу нәтижелерi бойынша акт жасалады.
34. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының түгендеу жолымен анықталған барлық активтерi тарату массасына қосылады. Тарату басталғанда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының балансына енгiзiлмеген және түгендеу барысында анықталған активтер таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралық тарату балансында көрсетiлуi тиiс.
35. Барлық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзге де мiндеттемелерi бойынша шарттар қолда бар құжаттармен қоса сипатталады және кейiн салыстырып тексерген кезде есептiк-тiркеу құжаттарымен бiрге сипатталады. Айырмашылық анықталған не құжат болмаған жағдайда себебi көрсетiле отырып, акт жасалады.
36. Тарату комиссиясы бағалау қызметiн жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушыны тарта отырып, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкiн бағалайды.
Ескерту: 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен

30. Ликвидационная комиссия добровольно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в установленный срок представляет в уполномоченный орган отчеты о проделанной работе, с учетом подразделений, а при необходимости и дополнительную информацию.
31. В случае нарушения сроков, установленных планом и графиком ликвидации, ликвидационная комиссия должна в десятидневный срок представить в уполномоченный орган соответствующее письменное пояснение с приложением копий соответствующих документов, а также переутвержденные общим собранием акционеров план и график ликвидации.
Глава 4. Распоряжение активами и рассмотрение претензий
32. Активы ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации включают в себя собственное имущество и другие финансовые обязательства перед страховой (перестраховочной) организацией и образуют основу для формирования ликвидационной массы.
33. Ликвидационная комиссия страховой (перестраховочной) организации обязана безотлагательно, в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами, произвести инвентаризацию имущества (активов), лицевых счетов, страховых договоров (полисов), иных договоров страховой (перестраховочной) организации, а также сверку всех остатков балансовых счетов и счетов меморандума с участием уполномоченных работников ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации. По результатам инвентаризации составляется акт.
34. Все активы ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, установленные путем инвентаризации, подлежат включению в ликвидационную массу. Активы, не включенные в баланс страховой (перестраховочной) организации на начало ликвидации и выявленные в ходе инвентаризации, должны быть отражены в промежуточном ликвидационном балансе ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
35. Все договоры страхования (перестрахования), договоры по иным обязательствам страховой (перестраховочной) организации подлежат описанию с приложением имеющихся документов и последующей сверке с учетно-регистрационными документами. При выявлении расхождений, либо отсутствии документов составляется акт, с указанием причин.
36. Ликвидационная комиссия проводит оценку имущества ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации с привлечением оценщика, имеющего лицензию на осуществление оценочной деятельности.  <*>
Сноска. Пункт 36 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .

37. Егер таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы ақша кредиторлар мен акционерлердiң талаптарын қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз болса, тарату комиссиясы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен және кредиторлар комитетi бекiткен мүлiк сату жоспарына сәйкес жария сауда арқылы сатуды жүзеге асырады.
38. Тарату комиссиясы тарату массасын толықтыру үшiн дебиторлық берешектердi өндiру, оның iшiнде орналастырылған сақтандыру резервтерi қаражатын қайтару жөнiндегі жұмыстарды жүргiзуге мiндеттi.
39. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ерiктi тарату туралы шешiм қабылдауының нәтижесiнде мүлiктiк құқықтары мен заңды мүдделерiне нұқсан келтiрілуі ықтимал заңды тұлғалар, заңды тұлға құрмастан кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын азаматтар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен дауды тiкелей реттеу мақсатында оның тарату комиссиясына жазбаша шағым-талап қояды.
Кредиторлар - жеке тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясына растау құжаттарының көшiрмелерiмен қоса жазбаша өтініш бередi.
40. Кредиторлардың талаптарында талаптың (негiзгi борыштың, сыйақының (мүдденiң), тұрақсыздық айыбының және басқа да айыппұл санкцияларының, шығындардың мөлшерi туралы жеке-жеке талаптың негiздемесiн және мөлшерiн растайтын құжаттарды (күшiне енген сот шешiмдерi, шарттардың көшiрмелерi, борышкердiң борышты мойындауы және басқалар) қоса берiлген) мөлшерi туралы мәлiметтер болуы тиiс.
41. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен кредитор арасында жасалған шартта өзге мерзiм көрсетiлмесе, шағым-талабы (өтiнiш) алынған күннен бастап екi апталық мерзiмде қаралуы тиiс.
42. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы шағым-талапты (өтініштi) қарау кезiнде ұсынылып отырған талаптың заңдылығын және оның негiздiлiгiн тексеруi тиiс.
Егер шағым-талапқа (өтiнiшке) оны қарау үшiн қажет болып табылатын құжаттар қоса берiлмесе, өтiнiш берушiге құжатты ұсынудың, жолдағы почталық жiберiлiм уақытын қоспағанда 5 күннен кем болмауы тиiс мерзiмiн көрсете отырып сұрату жiберiледi.
Шағым-талапта (өтiнiште) көрсетiлген мерзiмде талап етiлген құжаттар алынбаған жағдайда қолда бар құжаттар бойынша қаралады.
43. Шағым-талапты (өтiнiштi) алған тарату комиссиясы өтiнiш берушiнiң негiздi талаптарын тануға және оны шағым-талапты (өтiнiштi) қарау нәтижелерi туралы жазбаша нысанда хабардар етуге мiндеттi.
Шағым-талапқа (өтiнiшке) берiлген жауапта:

37. Если имеющихся у ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации денег недостаточно для удовлетворения требований кредиторов и акционеров, ликвидационная комиссия осуществляет продажу имущества страховой (перестраховочной) организации с публичных торгов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и в соответствии с планом реализации имущества, утвержденным комитетом кредиторов.
38. Ликвидационная комиссия для пополнения ликвидационной массы обязана проводить работу по взысканию дебиторской задолженности, в том числе по возврату размещенных средств страховых резервов.
39. Юридические лица, граждане, осуществляющие предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, чьи имущественные права и законные интересы могут быть нарушены в результате принятия страховой (перестраховочной) организацией решения о добровольной ликвидации, в целях непосредственного урегулирования спора со страховой (перестраховочной) организацией обращаются к ее ликвидационной комиссии с письменной претензией.
Кредиторы - физические лица обращаются к ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации с письменным заявлением с приложением копий подтверждающих документов.
40. Требования кредиторов должны содержать сведения о размере требования (отдельно о размере основного долга, вознаграждения (интереса), неустойки и иных штрафных санкций, убытков, с приложением документов, подтверждающих основание и размер требования (вступившие в силу решения судов, копии договоров, признание долга должником и др.).
41. Претензия (заявление) подлежит рассмотрению в двухнедельный срок со дня ее получения, если иные сроки не оговорены договором, заключенным между страховой (перестраховочной) организацией и кредитором.
42. При рассмотрении претензии (заявления) ликвидационная комиссия страховой (перестраховочной) организации должна проверить законность предъявляемого требования и его обоснованность.
Если к претензии (заявлению) не приложены документы, необходимые для ее рассмотрения, то они запрашиваются у заявителя с указанием срока их представления, который не может быть менее 5 дней, не считая времени нахождения почтового отправления в пути. При неполучении затребованных документов к указанному сроку претензия (заявление) рассматривается по имеющимся документам.
43. Ликвидационная комиссия, получившая претензию (заявление), обязана признать обоснованные требования заявителя и в письменной форме уведомить его о результатах рассмотрения претензии (заявления).
В ответе на претензию (заявление) указывается:

1) Шағым-талапты (өтiнiштi) берушiнiң және жауапты жiберген тарату комиссиясының толық атауы, почталық деректемелерi, жауап берiлiп отырған шағым-талаптың (өтiнiштiң) күнi мен номерi көрсетiледi;
2) Шағым-талапты (өтiнiштi) толық немесе iшiнара таныған жағдайда, егер олар ақшалай бағалауға жатпаса танылған сома немесе шағым-талапты (өтiнiштi) қанағаттандыру мерзiмi және тәсiлi көрсетiледi;
3) Шағым-талап (өтiнiш) толық немесе iшiнара ауытқыған жағдайда - шағым-талаптың (өтiнiштiң) ауытқуын негiздейтiн тиiстi нормативтiк құқықтық актiлер мен құжаттарға сiлтеме жасай отырып ауытқу дәлелдерi көрсетiледi;
4) жауапқа тiркелген құжаттардың және басқа дәлелдердiң тiзбесi көрсетiледi.
44. Шағым-талап (өтiнiш) толық немесе iшiнара қайтарылған жағдайда, егер олар өтiнiш берушiде жоқ болса өтiнiш берушiге шағым-талаппен (өтiнiшпен) бiрге алынған құжаттар, сондай-ақ шағым-талаптың (өтiнiштiң) қайтарылуы негiзделген құжаттар қайтарылуға тиiс.
45. Кредиторға жауап арнайы немесе бағалы хатпен, оның жiберiлуiн белгiлеудi қамтамасыз ететiн басқа да байланыс құралдарымен жiберiледi.
46. Шағым-талапты (өтiнiштi) беруге арналған мерзiм сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ерiктi таратылуы жөнiндегi хабарландыру баспасөзде жарияланған күннен бастап есептеледi және 2 айдан кем болмауы керек.
47. Шағым-талапты (өтiнiштi) беруге арналған мерзiм өткеннен кейiн, сондай-ақ барлық берiлген шағым-талаптарды (өтiнiштердi) қарағаннан кейiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы бiр ай мерзiмде таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мүлкiнiң құрамы туралы мәлiметтер, кредиторлар мәлiмдеген шағым-талаптар мен өтiнiштердiң тiзбесi, оларды қараудың нәтижелерi және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторлары талап етпеген берешектер, кредиторлар талаптарының тiзiлiмi бар активтердi түгендеу нәтижелерiн ескере отырып аралық тарату балансын жасайды.
Филиалдары немесе өкiлдiктерi бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралық тарату балансы филиалдар мен өкiлдiктердiң аралық тарату балансы ескерiле отырып жасалады.
48. Тарату комиссиясы аралық тарату балансын және оның қосымшасын, оның iшiнде кредиторлар талаптарының тiзiлiмiн өкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен нысанда жасайды және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерiнiң жалпы жиналысында бекiтедi.
49. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы кредиторлар талаптарының тiзiлiмiн кредиторлар талаптарын қанағаттандыру, олардың мүдделерiн қамтамасыз ету мақсатында жасайды және "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  72-бабында  белгiленген кезектiлiкке сәйкес келуi тиiс.

1) полное наименование, почтовые реквизиты заявителя претензии (заявления) и ликвидационной комиссии, которая направляет ответ, дата и номер претензии (заявления), на которые дается ответ;
2) в случае признания претензии (заявления) полностью или частично, указывается признанная сумма, либо срок и способ удовлетворения претензии (заявления), если они не подлежат денежной оценке;
3) в случае отклонения претензии (заявления) полностью или частично - мотивы отклонения со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты и документы, обосновывающие отклонение претензии (заявления);
4) перечень приложенных к ответу документов и иных доказательств.
44. В случае, когда претензия (заявление) отклонена полностью или частично, заявителю должны быть возвращены документы, полученные с претензией (заявлением), а также направлены документы, обосновывающие отклонение претензии (заявления), если их нет у заявителя.
45. Ответ кредитору направляется заказным или ценным письмом, другими средствами связи, обеспечивающими фиксирование его отправки.
46. Срок для предъявления претензий (заявлений) исчисляется со дня опубликования в печати объявления о добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации и не может быть менее 2-х месяцев.
47. После истечения срока для предъявления претензий (заявлений), а также рассмотрения всех предъявленных претензий (заявлений), ликвидационная комиссия страховой (перестраховочной) организации в месячный срок составляет промежуточный ликвидационный баланс с учетом результатов проведенной инвентаризации активов, который должен содержать сведения о составе имущества ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, перечне заявленных кредиторами претензий и заявлений, результатах их рассмотрения и задолженности, невостребованной кредиторами страховой (перестраховочной) организации, реестре требований кредиторов.
Промежуточный ликвидационный баланс страховой (перестраховочной) организации, имеющей филиалы либо представительства, составляется с учетом промежуточных ликвидационных балансов филиалов и представительств.
48. Промежуточный ликвидационный баланс и приложения к нему, в том числе и реестр требований кредиторов, составляются ликвидационной комиссией по формам, установленным уполномоченным органом и утверждаются общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации.
49. Реестр требований кредиторов составляется ликвидационной комиссией страховой (перестраховочной) организации в целях удовлетворения требований кредиторов, обеспечения их интересов и должен соответствовать очередности, установленной статьей 72 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".

50. Кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне кредиторлардың даусыз болып табылатын талаптары кiредi.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ағымдағы есепшотына ұсынылған соттардың сот шешiмдерi бойынша заң күшiне енген орындау құжаттары кредиторлардың талаптарын есепке алу үшiн тарату комиссиясының төрағасына берiледi.
Орындау құжаттары танылған талаптар болып табылады және атқарылмаған сомалар мөлшерiнде тиiстi кезектiлiкпен кредиторлар талаптарының тiзiлiмiнде есептеледi.
51. Тарату комиссиясы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бекiтiлген аралық тарату балансының көшiрмесiн қосымшаларымен бiрге уәкiлеттi органға бередi.
52. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мiндеттемелерi бойынша есеп айырысу, "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  72-бабының  2-тармағында көзделген шығыстардан басқасы тек аралық баланс пен оның қосымшалары бекiтiлгеннен кейiн ғана жүргiзiледi.
5-тарау. Ерiктi таратылатын сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары кредиторларының
талаптарын қанағаттандыру
53. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кредиторларының талаптарын қанағаттандыруды тарату комиссиясы "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  72-бабында  көзделген тәртiппен оны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерiнiң жалпы жиналысында бекiткен күннен бастап аралық тарату балансына сәйкес жүргiзедi.
54. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату өндірісіне байланысты шығыстар, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беру туралы уәкілетті органның шешімі күшіне енгенге дейін болған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға арналған шығыстар кезектен тыс жүргізіледі.
Тарату массасын мақсатқа сай емес жұмсауға, сондай-ақ қаражатты тарату комиссиясына еңбекақы төлеуге екі айдан астам мерзімге резервтеуге жол берілмейді.
Ескерту: 54-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен .
55. Сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемi жөнiнде бiрнеше кредиторлардың талаптары түскен кезде олар талаптардың түсу кезегi бойынша қанағаттандырылады.
56. Әрбiр кезектiң талабы алдыңғы кезек талабы толығымен қанағаттандырылғаннан кейiн қанағаттандырылады.
Бiр кезектегi кредиторлар талаптарын қанағаттандырған кезде қаражат олардың арасында талап сомаларына тең етiп бөлiнедi.

50. В реестр требований кредиторов включаются требования кредиторов, которые являются бесспорными.
Исполнительные документы судов по решениям судов, вступившим в законную силу, предъявленные к текущему счету ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаются председателю ликвидационной комиссии для учета требований кредиторов.
Исполнительные документы являются признанными требованиями и учитываются в реестре требований кредиторов в соответствующей очередности в размере неисполненной суммы.
51. Копия утвержденного промежуточного ликвидационного баланса страховой (перестраховочной) организации с приложениями к нему представляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган.
52. Расчеты по обязательствам ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации осуществляются только после утверждения промежуточного баланса и приложений к нему, за исключением расходов, предусмотренных пунктом 2 статьи 72 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
Глава 5. Удовлетворение требований кредиторов добровольно
ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации
53. Удовлетворение требований кредиторов ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации производится ликвидационной комиссией в соответствии с промежуточным ликвидационным балансом, начиная со дня его утверждения общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации, в порядке, предусмотренном статьей 72 Закона Республики Казахстан  Z000126_  "О страховой деятельности".
54. Расходы, связанные с ликвидационным производством страховой (перестраховочной) организации, а также расходы на осуществление страховых выплат по страховым случаям, наступившим до вступления в силу решения уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, производятся вне очереди.
Не допускается нецелевое расходование ликвидационной массы, а также резервирование средств на оплату труда ликвидационных комиссий на срок более двух месяцев.  <*>
Сноска. Пункт 54 в новой редакции - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .
55. При поступлении нескольких требований кредиторов по страховым выплатам по наступившим страховым случаям, их удовлетворение производится в повременной очередности поступления требований.
56. Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди. При удовлетворении требований кредиторов одной очереди средства распределяются между ними пропорционально суммам требований, подлежащих удовлетворению.

57. Кредитор талабының тиiстi кезегi келгенде кредитордың талабының келiсiмiмен Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн тәсiлдермен, оның iшiнде ақшалай және (немесе) мүлiк түрiнде беру арқылы есептесудiң мөлшерлес принципiн сақтай отырып қанағаттандыруға болады.
58. Шағым-талап беру үшiн тарату комиссиясы белгiлеген мерзiм өтiп кеткеннен кейiн бiрақ тарату балансы бекiтiлгенге дейiн кредиторлар берген талаптар белгiленген мерзiмде тапсырылған кредиторлардың талаптарын қанағаттандырылғаннан кейiн қалған, сақтандыру (қайта сақтандыру) мүлкiнен қанағаттандырылады.
59. Тарату комиссиясы кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудан бас тартқан жағдайда немесе оларды қараудан жалтарғанда кредитор сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату балансы бекiтiлгенге дейiн тарату комиссиясына шағым бере отырып сотқа жүгiнедi.
Белгiленген мерзiмде берiлген, бiрақ соттың қанағаттандыру жөнiндегi шешiмiне қатысты тарату комиссиясы танымаған кредиторлардың талаптары кредиторлармен есеп айырысу үшiн белгiленген кезектегi тәртiп бойынша қанағаттандырылады. Мұндай талаптарды толық қанағаттандырғанға дейiн кезектегi кредиторлар талаптарын қанағаттандыру бойынша есеп айырысу тоқтатылады.
60. Егер кредитор сотқа шағым бермесе және сот шешiмiмен кредитордың талаптарын қанағаттандыру жөнiнде бас тартылса тарату комиссиясы танымаған кредиторлардың талаптары өтелген деп саналады.
61. Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторларымен есеп айырысуды аяқтағаннан кейiн қалған мүлiктi тарату комиссиясы "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  белгiленген тәртiппен акционерлер арасында бөледi.
62. Кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру үшiн қаражат жетпеген жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы банкрот деп танылып ерiксiз таратылады.
6-тарау. Өз еркiмен таратылатын сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының кредиторлар комитетi
63. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының таратылуы кезiнде кредиторлардың мүдделерiн қамтамасыз ету және олардың қатысуымен шешiмдер қабылдау мақсатында тарату комиссиясы кредиторлар комитетiн құрады.
Кредиторлар комитеті өз қызметінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
Ескерту: 63-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен

57. При наступлении соответствующей очереди требование кредитора с его согласия может быть удовлетворено способами, не противоречащими законодательству Республики Казахстан, в том числе в денежной форме и (или) посредством передачи имущества в натуральной форме с соблюдением принципа пропорциональности расчетов.
58. Требования кредиторов, заявленные после истечения установленного ликвидационной комиссией срока для предъявления претензий, но до утверждения ликвидационного баланса, удовлетворяются из имущества страховой (перестраховочной) организации, оставшегося после удовлетворения требований кредиторов, заявленных в установленный срок.
59. В случае отказа ликвидационной комиссией в удовлетворении требований кредиторов, либо уклонения от их рассмотрения кредитор вправе до утверждения ликвидационного баланса страховой (перестраховочной) организации обратиться в суд с иском к ликвидационной комиссии.
Требования кредиторов, заявленные в установленный срок, но не признанные ликвидационной комиссией, в отношении которых имеется решение суда об их удовлетворении, исполняются в порядке очередности установленной для расчетов с кредиторами. До полного удовлетворения указанных требований удовлетворение требований кредиторов очереди, с которой производились расчеты, приостанавливается.
60. Погашенными считаются требования кредиторов, не признанные ликвидационной комиссией, если кредитор не обращался с иском в суд и требования, в удовлетворении которых решением суда кредитору отказано.
61. Оставшееся после завершения расчетов с кредиторами имущество ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации распределяется ликвидационной комиссией между акционерами в порядке, установленном Законом Республики Казахстан  Z980281_  "Об акционерных обществах".
62. В случае недостаточности средств для удовлетворения требований кредиторов страховая (перестраховочная) организация подлежит принудительной ликвидации по основаниям банкротства.
Глава 6. Комитет кредиторов добровольно ликвидируемой
страховой (перестраховочной) организации
63. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием при ликвидации страховой (перестраховочной) организации ликвидационной комиссией создается комитет кредиторов.
В своей деятельности комитет кредиторов руководствуется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.  <*>
Сноска. Пункт 63 с дополнениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .

64. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторлар комитетi құрамының тiзiмiн тарату комиссиясы кредиторлар талаптарының тiзiлiмi бекiтiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде жасайды және оған тарату комиссиясының төрағасы қол қойып, бекiту үшiн дереу уәкiлеттi органға жiберiледi.
65. Кредиторлар комитетiнiң құрамына әрбiр кезектегi топтан кем дегенде бiр өкiлден таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына талаптардың ең көп сомасы бар кредиторлар кiруге құқылы.
66. Кредиторлар комитетi мүшелерiнiң адам саны үштен тоғызға дейiнгi тақ саннан тұрады.
67. Кредитор кредиторлар комитетiнiң жұмысына қатысудан бас тартуға құқылы.
68. Кредиторлар комитетi мүшесiнiң талабы толық қанағаттандырылған жағдайда, ол кредиторлар комитетiнiң құрамынан алынып тасталады. Мұндай жағдайда тарату комиссиясы кредиторлар комитетiнiң құрамын өзгерту бойынша жұмыс жүргiзедi және кредиторлар комитетiнiң жаңа құрамының тiзiмiн бекiту үшiн уәкiлеттi органға ұсынады.
69. Тарату комиссиясы комитеттiң бiрiншi мәжiлiсiн өткiзу орны мен күнi жөнiнде кредиторлар комитетiнiң барлық мүшелерiне хабардар етедi.
Кредиторлар комитетiнiң бiрiншi мәжiлiсi кредиторлар комитетiнiң құрамы бекiтiлген күннен бастап он күннен кешiктiрмей өткiзiлуi тиiс. Кредиторлар комитетi бiрiншi мәжiлiсте комитеттiң төрағасын сайлайды, оған дауыс беру рәсiмiнде дауыстар тең болған кезде шешушi дауыс құқығы берiледi. Кредиторлар комитетiнiң төрағасы комитеттiң жұмыс жоспарын жасайды және бекiтедi.
70. Кредиторлар комитетiнiң келесi мәжiлiстерi комитет айқындаған тәртiпте және мерзiмде шақырылады.
71. Кредиторлар комитетi:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының таратылуы процесiнде жасалатын барлық құжаттармен танысуға;
2) кредиторлардың құқықтарының және мүдделерiнiң бұзылуы жөнiнде шағымдарын қарастыруға қатысуға;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының таратылуы процесiнде кредиторлардың құқықтарының, заңды мүдделерiнiң және заң талаптарының бұзылуы жөнiнде, оның iшiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы мүшелерiнiң өз мiндеттемелерiн тиiстi түрде орындамағандығы жөнiнде уәкiлеттi органды хабардар етуге;
4) тарату комиссиясының iс-әрекетiне сотқа және уәкiлеттi органдарға шағым беруге;
5) тарату комиссиясының мәжiлiстерiне және мүлiктi өткiзу бойынша аукциондарды қосқанда, таратылудың кез келген рәсiмiн жүргiзген кезде оған қатысуға құқығы бар кредиторлар комитетiнiң мүшелерi арасынан кредиторлардың өкiлдерiн сайлауға;
6) тарату комиссиясынан таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржы жағдайы жөнiнде ақпаратты талап етуге;

64. Список состава комитета кредиторов страховой (перестраховочной) организации формируется ликвидационной комиссией в десятидневный срок, с даты утверждения реестра требований кредиторов, подписывается председателем ликвидационной комиссии и незамедлительно направляется в уполномоченный орган для утверждения.
65. В состав комитета кредиторов имеют право войти кредиторы с наибольшей суммой требований к ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, не менее одного представителя от каждой группы очередности.
66. Комитет кредиторов состоит из нечетного количества членов в количестве от трех до девяти человек.
67. Кредитор вправе отказаться от участия в работе комитета кредиторов.
68. В случае полного удовлетворения требований члена комитета кредиторов, он исключается из состава комитета кредиторов. В этом случае ликвидационная комиссия проводит работу по изменению состава комитета кредиторов с последующим представлением списка нового состава комитета кредиторов в уполномоченный орган для утверждения.
69. Ликвидационная комиссия уведомляет всех членов комитета кредиторов о месте и дате проведения первого заседания комитета.
Первое заседание комитета кредиторов должно быть проведено в срок не позднее десяти дней со дня утверждения состава комитета кредиторов. На первом заседании комитет кредиторов обязан выбрать председателя комитета, которому предоставляется право решающего голоса при равенстве голосов в процедуре голосования. Председатель комитета кредиторов составляет и утверждает план работы комитета.
70. Последующие заседания комитета кредиторов созываются в порядке и сроки, определяемые комитетом.
71. Комитет кредиторов вправе:
1) знакомиться со всеми документами, составляемыми в процессе ликвидации страховой (перестраховочной) организации;
2) принимать участие в рассмотрении жалоб кредиторов о нарушении их прав и интересов;
3) информировать уполномоченный орган о нарушениях прав, законных интересов кредиторов и требований законодательства в процессе ликвидации страховой (перестраховочной) организации, в том числе о ненадлежащем исполнении своих обязанностей членами ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации;
4) обжаловать в суд и уполномоченный орган действия ликвидационной комиссии;
5) избирать представителей кредиторов из числа членов комитета кредиторов, который имеет право присутствовать при совершении любой из процедур ликвидации, включая аукционы по реализации имущества и заседания ликвидационной комиссии;
6) требовать от ликвидационной комиссии предоставления информации о финансовом состоянии ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации;

7) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дебиторлық берешегiнiң өндiрiп алу мүмкiн емес көлемiн бекiтуге;
8) тарату комиссиясы ұсынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату массасын сату жоспарын бекiтуге;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жай-күйін есепке ала отырып төраға мен тарату комиссиясының мүшелерiне төленетiн негiзгi және қосымша төлеммен қоса, тарату шығыстарының сметасын бекiтуге;
10) жекелеген кредиторларды хабардар ету мүмкiн еместiгi жөнiнде тарату комиссиясының актiсiн бекiтуге;
11) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының балансынан мүлiктi есептен шығару туралы тарату комиссиясының актiсiн бекiтуге құқылы.
Ескерту: 71-тармаққа өзгерту мен толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен
72. Кредиторлар комитетiнiң мәжiлiстерi хаттамасы ресiмделедi.
73. Кредиторлар комитетiнiң шешiмi жай көпшiлiк дауыспен қабылданады.
74. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қалған кредиторлары кеңес беру дауысы құқығымен кредиторлар комитетiнiң мәжiлiстерiне қатысу құқығына ие болады.
7-тарау. Уәкiлеттi орган
75. Уәкiлеттi орган "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  67-бабының 9 тармағына сәйкес өз еркiмен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының қызметiн бақылауды жүзеге асырады.
76. Уәкiлеттi орган:
1) тарату комиссиясы ұсынатын есептердiң және қосымша ақпараттардың нысанын, мерзiмiн және кезеңiн белгiлейдi;
2) тарату комиссиясы ұсынған кредиторлар комитетiнiң тiзiмiн бекiтедi;
3)  алынып тасталды
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының қызметiн бақылау бойынша өзге де өкiлеттiктерi болады.
Ескерту: 76-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен
77. Тарату процесi аяқталғанға дейiн уәкiлеттi орган кредиторлар комитетiнiң, жекелеген кредиторлардың немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерiнiң сұранысы бойынша, сондай-ақ өз бастамасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының қызметiн тексеруге құқылы.
78. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының қызметiн тексеру немесе уәкiлеттi органға ұсынылған мәлiметтердi талдау нәтижесiнде кредиторлардың және акционерлердiң құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзу анықталғанда, сондай-ақ тарату процесiн жүргiзуде заңмен реттелген тәртiп бұзылғанда, уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясына мұндай құқық бұзуды олар белгiлеген мерзiмде жою туралы орындалуға мiндеттi жазбаша нұсқама жiбередi.

7) утверждать объем невозможной к взысканию дебиторской задолженности ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации;
8) утверждать представленный ликвидационной комиссией план реализации ликвидационной массы страховой (перестраховочной) организации;
9) утверждать смету ликвидационных расходов, включая размер основных и дополнительных выплат председателю и членам ликвидационной комиссии с учетом финансового состояния страховой (перестраховочной) организации;
10) утверждать акт ликвидационной комиссии о невозможности уведомления отдельных кредиторов;
11) утверждать акт ликвидационной комиссии о списании имущества с баланса страховой (перестраховочной) организации.  <*>
Сноска. Пункт 71 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .
72. Заседание комитета кредиторов оформляется протоколом.
73. Решение комитета кредиторов принимается простым большинством голосов.
74. Все остальные кредиторы страховой (перестраховочной) организации имеют право участвовать в заседании комитета кредиторов с правом совещательного голоса.
Глава 7. Уполномоченный орган
75. В соответствии с пунктом 9 статьи 67 Закона Республики Казахстан  Z000126_  "О страховой деятельности" уполномоченный орган осуществляет контроль за деятельностью ликвидационной комиссии добровольно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
76. Уполномоченный орган:
1) устанавливает форму, сроки и периодичность предоставления ликвидационной комиссией отчетов и дополнительной информации;
2) утверждает представленный ликвидационной комиссией список комитета кредиторов;
3)  (подпункт исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 )
4) имеет иные полномочия по контролю за деятельностью ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации.
77. До завершения ликвидационного процесса уполномоченный орган вправе по обращению комитета кредиторов, отдельных кредиторов или акционеров страховой (перестраховочной) организации, а также по собственной инициативе проводить проверку деятельности ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации.
78. Если в результате проверки деятельности ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации либо анализа сведений, представленных в уполномоченный орган, будут обнаружены нарушения прав и законных интересов кредиторов и акционеров, а также иные нарушения законодательно урегулированного порядка проведения процесса ликвидации, уполномоченный орган направляет ликвидационной комиссии страховой (перестраховочной) организации обязательное для исполнения письменное предписание об устранении указанных нарушений в установленный им срок.

79. Тарату комиссиясы белгіленген мерзімде жазбаша нұсқауды орындамаған жағдайда уәкілетті орган кредиторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін қорғау үшін сотқа не прокуратура органдарына өтініш береді.
Ескерту: 79-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен .
80. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өз еркiмен таратуды аяқтау мүмкiн болмаған жағдайда уәкiлеттi орган оны ерiксiз тарату жөнiнде сотқа шағымдануға құқылы.
8-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
өз еркiмен таратылуының аяқталуы
81. Таратылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторларымен және акционерлерiмен есеп айырысуды аяқтағаннан кейiн тарату комиссиясы тарату балансын және тарату жөнiнде есептi жасайды.
82. Тарату комиссиясы жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату туралы есеп және тарату балансы акционерлердiң жалпы жиналысымен бекiтiледi және ол әдiлет органдары мен уәкiлеттi органға жiберiледi.
83. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын қайта тiркеу "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есепке алу үшін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Ескерту: 83-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 9   қаулысымен .
84. Тарату комиссиясының өкiлеттiгi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын таратуды тiркеу туралы әдiлет органының бұйрығын алғаннан кейiн, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құжаттарын сақтау үшiн архивке тапсырып, бұл жөнiнде уәкiлеттi органды хабардар еткеннен кейiн тоқтатылады.
9-тарау. Қорытынды ережелер
85. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларына сәйкес шешiлуге тиiс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
Төрағасы

79. В случае неисполнения ликвидационной комиссией в установленный срок письменного предписания, уполномоченный орган вправе обратиться в суд либо в органы прокуратуры за защитой прав и охраняемых законом интересов кредиторов.  <*>
Сноска. Пункт 79 в новой редакции - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9 .
80. В связи с невозможностью завершения добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации уполномоченный орган вправе обратиться в суд о ее принудительной ликвидации.
Глава 8. Завершение добровольной ликвидации страховой
(перестраховочной) организации
81. После завершения расчетов с кредиторами и акционерами ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации ликвидационная комиссия составляет ликвидационный баланс и отчет о ликвидации.
82. Отчет о ликвидации и ликвидационный баланс страховой (перестраховочной) организации, составленные ликвидационной комиссией, утверждаются общим собранием акционеров и направляются им в органы юстиции и уполномоченный орган.
83. Регистрация ликвидации страховых (перестраховочных) организаций производится в порядке, определенном  Законом  Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".  <*>
Сноска. Пункт 83 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 января 2004 г.  N 9       84. Полномочия ликвидационной комиссии прекращаются после получения приказа органа юстиции о регистрации ликвидации страховой (перестраховочной) организации, сдачи документов страховой (перестраховочной) организации для хранения в архив и уведомления об этом уполномоченного органа.
Глава 9. Заключительные положения
85. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан