Ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқым шаруашылығын мемлекеттiк қаражаттандырудың ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 30 наурыздағы N 78 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 2 мамырда тіркелді. Тіркеу нөмірі 1491. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл Шаруашылғы министрлігінің 2012 жылғы 13 ақпандағы № 10-1/52 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл Шаруашылғы министрлігінің 2012.02.13 № 10-1/52 Бұйрығымен.
"Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн, жануарлары мен микроорганизмдерiн сақтаудың, дамытудың және пайдаланудың 2001-2005 жылдарға арналған республикалық мақсаттық бағдарламасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 1 тамыздағы N 1167 қаулысына сәйкес, отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi ауыл шаруашылығы дақылдарының жоғары сапалы тұқымдарымен қамтамасыз ету және элиталық тұқым шаруашылығын мемлекеттiк қаражаттандыруға республикалық бюджеттен бөлiнетiн қаржының тиiмдi пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқым шаруашылығын қаражаттандырудың ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң облыстардағы аумақтық басқармалары:
элиталық тұқымдардың өндiрiлуiн, өткiзiлуiн және бекiтiлген квоталарға сәйкес пайдаланылуын қатаң бақылауды;
бекiтiлген Ережеге сәйкес қаржы алуға қажеттi құжаттардың элиталық-тұқым шаруашылықтарына уақытылы берiлуiн қамтамасыз етсiн. 3. Егiншiлiк және Астық департаменттерi берiлген құжаттардың ресiмделуiнiң дұрыстығын бақылауды қамтамасыз етсiн, сондай-ақ осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркелуiн қамтамасыз етсiн. 4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Вице-Министр А.И. Мырзахметовке жүктелсiн. 5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде Мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi. Министр Келісілді Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің Бірінші қаржы Вице-Министрі 2001 ж. 30.03. N 78 2001 ж. 26.04. бұйрығымен бекітілді Ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқым шаруашылығын мемлекеттiк қаражаттандырудың ережесi 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, "Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн, жануарлары мен микроорганизмдерiн сақтаудың, дамытудың және пайдаланудың 2001-2005 жылдарға арналған республикалық мақсаттық бағдарламасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 1 тамыздағы N 1167 қаулысына сәйкес әзiрлендi және ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқым өндiрiсiн тиiстi жылға мемлекеттiк қаражаттандыруға республикалық бюджетте көзделген қаражаттардың шығындар сметасында белгiленген қаражаттар есебiнен және оның шегiнде, 2002 жылдан бастап тиiстi жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген қаражат есебiнен және оның шегiнде мемлекеттiк қаражаттандырудың жалпы шарттары мен тәртiбiн белгiлейдi.

Об утверждении Правил государственного субсидирования элитного семеноводства сельскохозяйственных культур
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2001 года № 78 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 02.05.2001 г. за № 1491. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года № 10-1/52
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.02.2012 № 10-1/52.
В соответствии с Законом Республики Казахстан  Z010143_ "О зерне" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2000 года N 1167  P001167_ "Об утверждении республиканской целевой программы "Сохранение, развитие и использование генофонда сельскохозяйственных растений, животных и микроорганизмов на 2001-2005 годы", в целях обеспечения отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей высококачественными семенами сельскохозяйственных культур и рационального использования финансовых средств, выделяемых из республиканского бюджета на государственное субсидирование элитного семеноводства, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования элитного семеноводства сельскохозяйственных культур.
2. Областным территориальным управлениям Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить:
строгий контроль за производством, реализацией и целевым использованием элитных семян в соответствии с установленными квотами;
своевременное представление элитно-семеноводческими хозяйствами необходимых документов для получения финансовых средств в соответствии с утвержденными Правилами.
3. Департаментам земледелия и зерна обеспечить контроль за
правильностью оформления представленных документов, а также обеспечить
государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции
Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
Вице-Министра Мырзахметова А.И.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной
регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласовано                                    Утверждено
Первый Вице-Министр финансов                   приказом Министра
Республики Казахстан                           сельского хозяйства
26.04.2001 г.                                  Республики Казахстан
от 30 марта 2001 года N 78
Правила
государственного субсидирования элитного семеноводства
сельскохозяйственных культур
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны на основании Закона Республики Казахстан  Z010143_ "О зерне", постановления Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2000 года N 1167  P001167_ "Об утверждении республиканской целевой программы "Сохранение, развитие и использование генофонда сельскохозяйственных растений, животных и микроорганизмов на 2001-2005 годы" и определяют общие условия и порядок государственного субсидирования элитного семеноводства сельскохозяйственных культур, начиная с 2002 года за счет и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете на соответствующий год.

2. Мемлекеттiк жәрдемақы "Қазақстан Республикасында пайдалануға жол берiлген селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiмiне" енгiзiлген және отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге қаражаттандыру жүргiзiлетiн жылғы егiннiң астығына арзан бағамен нақты сатылған ауыл шаруашылығы дақылдарының аудандастырылған сорттарының элиталық тұқымының өндiрiс шығынын ішiнара өтеу үшiн арналған.
3. Нақты элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық бойынша квоталар бөлу арқылы тиiстi жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген қаражат есебiнен және оның шегiнде элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтардың өндiрiс шығынын iшiнара өтелуге жататын элиталық тұқымның жалпы көлемiн тоннамен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi (бұдан әрi - Ауылшарминi) белгiлейдi.
4. Тиiстi жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген ауыл шаруашылығы дақылдарының элиталық тұқым шаруашылығын сақтауға және дамытуға арналған мемлекеттiк жәрдемақыны Ауылшарминi заңнамамен белгiленген тәртiппен Ауылшарминi аттестациялаған элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтарға ғана бөледi.
5. Республикалық бюджеттен элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтарға жәрдемақы мына дақылдардың:
дәндi және дәндi-бұршақты дақылдар, май дақылдары, картоп - елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгін қамтамасыз ететін дақылдардың;
көпжылдық және бiржылдық шөптер - мал шаруашылығының тұрақты дамуын және ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеудiң агро-технологиясының сақталуын қамтамасыз ететiн дақылдардың элиталық тұқымының өндiрiс шығынын ішiнара өтеу үшiн берiледi.
2. Мемлекеттiк қаражаттандыру төлеудiң тәртiбi
6. Мемлекеттiк жәрдемақы тиiстi жылға арналған республикалық бюджетте элиталық тұқым шаруашылығын сақтауға және дамытуға көзделген қаражат есебiнен және оның шегiнде элиталық тұқымның отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге арзан бағамен нақтылай сатылған көлемi үшiн әрбiр элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық пен дақылдардың түрi бойынша элиталық тұқымның жоспарланған егiс алқабына ғылыми негiзделген қажеттiлiкке сәйкес Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң бұйрығымен бекiтiлген квота аумағында төленедi.
7. Элиталық тұқымның 1 (бiр) тоннасын жеткiзiлген квоталар аумағындағы ең жоғарғы сату құнын жыл сайын Ауылшарминi бекiтедi. Элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтар элиталық тұқымды тауар өндiрушiлерге Ауылшарминi бекiткен және 1 (бiр) тоннаға төленетiн жәрдемақы көлемi мөлшерiне азайтылған бағадан аспайтын бағамен сатады.

2. Государственные субсидии предназначаются для частичного возмещения затрат на производство элитных семян сельскохозяйственных культур районированных сортов, включенных в "Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан", и фактически реализованных по удешевленной стоимости элитно-семеноводческими хозяйствами отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям под урожай года, в котором производится субсидирование.
3. Общий объем элитных семян, затраты на производство которых будут подлежать частичному возмещению элитно-семеноводческим хозяйствам за счет и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете на соответствующий год, с распределением на квоты по конкретным элитно-семеноводческим хозяйствам, устанавливается Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Минсельхоз) в тоннах.
4. Государственные субсидии, предусмотренные в республиканском бюджете на соответствующий год на сохранение и развитие элитного семеноводства, выделяются Минсельхозом только элитно-семеноводческим хозяйствам, аттестованным Минсельхозом в установленном законодательством порядке.
5. Государственные субсидии из республиканского бюджета выделяются на частичное возмещение затрат на производство элитных семян элитно-семеноводческим хозяйствам по следующим культурам:
зерновые и зернобобовые, масличные, картофель - культуры, обеспечивающие продовольственную безопасность страны;
многолетние и однолетние травы - культуры, обеспечивающие устойчивое развитие животноводства и соблюдение агротехнологий возделывания сельскохозяйственных культур.
2. Порядок выплаты государственных субсидий
6. Государственные субсидии выплачиваются элитно-семеноводческим хозяйствам за счет и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на соответствующий год на сохранение и развитие элитного семеноводства, за фактически реализованные отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по удешевленной стоимости объемы элитных семян в пределах квот, устанавливаемых приказом Министра сельского хозяйства по каждому элитно-семеноводческому хозяйству и виду культур в соответствии с научно-обоснованной потребностью в элитных семенах на планируемую посевную площадь.
7. Максимальная цена реализации 1 (одной) тонны элитных семян в пределах доведенных элитно-семеноводческим хозяйствам квот ежегодно устанавливается Минсельхозом.
Элитно-семеноводческие хозяйства реализуют элитные семена отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по цене, не превышающей установленную Минсельхозом и уменьшенной на размер, выплачиваемой на 1 (одну) тонну субсидии.

8. Элиталық тұқымның 1 (бiр) тоннасына төленетiн жәрдемақы мөлшерi жеке әрбiр элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық бойынша емес, орташа есеппен қаражаттандырылатын дақылдардың әр түрi бойынша есептеледi.
9. Элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтардың отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге элиталық тұқымды арзан бағамен сату көлемi жөнiндегi квоталарды Ауылшарминi жыл сайын белгiленетiн егiс алқабының құрылымына сәйкес мына мерзiмдерде:
күздiк дақылдар бойынша - күзгi егiс басталғанға дейiн;
жаздық дақылдар бойынша - көктемгi егiс басталғанға дейiн белгiлейдi.
10. Квота:
элиталық тұқымды өндiруде қатаң бұзушылықтар айқындалған;
элиталық тұқымның сапасы бұрмаланған;
элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық бiлiктiлiк талаптарға сай келмеген жағдайларда өзгертiле алады немесе алынып, басқа элиталық тұқым өндiрушi шаруашылыққа берiле алады.
11. Элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтар элиталық тұқымды өндiру мен белгiленген квота шегiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге арзан бағамен сату фактiсiн, ал аудандық аумақтық басқармалар отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң оларға сатылған элиталық тұқымның мақсатты пайдалану фактiсiн мына мерзiмдерде:
күздiк дақылдар үшiн - элиталық тұқым өндiрiлген және себiлген жылдың желтоқсанында;
жаздық дақылдар үшiн - сол жылғы егiннiң астығына элиталық тұқымның сатылуы мен егiсi жүргiзiлген жылдың шiлде айында растайды.
12. Сатылған элиталық тұқым үшiн ақша төлеу тиiстi жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген қаражат есебi мен оның шегiнде және нақты элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық үшiн белгiленген квота бойынша;
күздiк дақылдар бойынша - элиталық тұқым себiлгеннен кейiнгi жылғы ақпан-наурызда және шiлде-тамызда;
жаздық дақылдар бойынша - сол жылғы егiннiң астығына элиталық тұқымды сату және себу жүргiзiлген жылдың тамыз-қарашада жүргiзiледi.
13. Ағымдағы жылда республикалық бюджеттен толық қаржыланбау салдарынан элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық алдында орындалмаған мiндеттемелер келесi жылда бiрiншi кезекте тиiстi жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген қаражат есебiнен және оның шегiнде орындауға жатады.
14. Ағымдағы жылдың жәрдемақысын төлеу Ауылшарминi ағымдағы жылдың тағайындаулары есебiнен элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтар алдындағы мiндеттемелерiн өтегеннен кейiн жүргiзiледi.

8. Размер выделяемых субсидий на 1 (одну) тонну элитных семян рассчитывается в среднем по каждому виду субсидируемых культур, а не индивидуально по каждому элитно-семеноводческому хозяйству, и утверждается отдельно на каждый год в пределах до 40% средней стоимости одной тонны элитных семян, исходя из подлежащего субсидированию общего объема элитных семян и суммы средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год на государственное субсидирование элитного семеноводства.
9. Квоты по объемам реализации элитно-семеноводческими хозяйствами элитных семян отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям по удешевленной стоимости устанавливаются Минсельхозом ежегодно в соответствии со структурой посевных площадей, в следующие сроки:
по озимым культурам - до начала осеннего сева;
по яровым культурам - до начала весеннего сева.
10. Квота может быть изменена или изъята и передана другому элитно-семеноводческому хозяйству в следующих случаях:
выявления грубых нарушений технологии производства элитных семян;
фальсификации качества элитных семян;
несоответствия элитно-семеноводческого хозяйства квалификационным требованиям.
11. Элитно-семеноводческие хозяйства подтверждают факт производства и реализации отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям элитных семян по удешевленной стоимости в пределах установленных квот, а районные территориальные управления - факт целевого использования отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями реализованных им по удешевленной стоимости элитных семян в следующие сроки:
по озимым культурам - декабрь года, в котором произведена реализация и высев элитных семян;
по яровым культурам - июль-месяц года, под урожай которого произведена реализация и высев элитных семян.
12. Выплата денег за реализованные элитные семена производится за счет и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете на соответствующий год, и квот, установленных для конкретных элитно-семеноводческих хозяйств:
по озимым культурам - в феврале-марте и июле-августе года, следующего после высева элитных семян;
по яровым культурам - в августе-ноябре года, под урожай которого произведена реализация и посев элитных семян.
13. Обязательства перед элитно-семеноводческими хозяйствами, не выполненные вследствие недофинансирования из республиканского бюджета в текущем году, подлежат первоочередному выполнению в следующем году за счет и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на указанные цели.
14. Выплата субсидий текущего года производится после погашения обязательств Минсельхоза перед элитно-семеноводческими хозяйствами за предыдущий год за счет назначений текущего года.

3. Элиталық тұқым сатылу фактiсiн растау тәртiбi
15. Элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтар элиталық тұқымның сатылатыны туралы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң аудандық аумақтық басқармасының тұқым инспекторына алдын-ала ескертедi.
16. Элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық элиталық тұқымды сатқан кезде оның сапасын растау үшiн сатып алушыға Ауылшарминiнiң аудандық аумақтық басқармасымен бекiтiлген белгiленген нысандағы "Тұқым аттестатын" бередi. Аудандық аумақтық басқарманың тұқым инспекторы "Тұқым аттестанына" нөмiр бередi, элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтар берген "Тұқым аттестаттарының" арнайы тiркеу журналын, элиталық тұқымның ауданда өндiрiлуi, сатылуы және мақсатты пайдаланылуы жөнiндегi мәлiметтер жиынтығын жүргiзедi. Элиталық тұқымның себiлу фактiсiн тексергеннен кейiн тұқым инспекторы сатып алушымен бiрге үш данада элиталық тұқымның мақсатты пайдаланылуы туралы акт жасайды - бiреуi сатып алушыда, екiншiсi - Ауылшарминi аудандық аумақтық басқармасында қалады, үшiншiсi - Ауылшарминiне жiберiледi (1-қосымша).
17. Элиталық тұқымның сатылу фактiсiн растау және демеу қаржы алу үшiн элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтар Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң аудандық аумақтық басқармаларына осы Ереженiң 11-тармағында көрсетiлген мерзiмде мына құжаттарды:
элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықтың нақтылай сатқан элиталық тұқымының көлемдерi жөнiндегi екi данадағы жиынтық тiзiмін - бiреуi Ауылшарминiнiң аудандық аумақтық басқармасы үшiн, екiншiсi Ауылшарминi үшiн (2-қосымша);
элиталық тұқымды өндiруге арналған бастапқы материалдың шығу тегiн растайтын құжаттарды (апробация актiлерi мен көбейту питомниктерi, суперэлита және элитаны апробациялау туралы есептi - "Сорттық егiстердi апробациялау жөнiндегi нұсқаулыққа" сәйкес; көбейту питомниктерi мен суперэлита сатып алған жағдайда - Тұқым аттестаттарын);
белгiленген тәртiпте тiркелген тұқым сапасы жөнiндегi аудандық лабораторияның тексерiлген элиталық тұқымның саны мен сапасы туралы анықтамасын (3-қосымша);
сатылған элиталық тұқымның бастапқы төлем құжаттарының көшiрмелерiн (тұқымды тиеп жөнелтудiң жүк құжаттамасының, счет-фактуралардың, төлем түрiне байланысты: аударым арқылы есеп айырысу кезiнде - банктiң төлем тапсырмаларының, қолма-қол есеп айырысу кезiнде - кiрiстiк кассалық ордерлердiң, бартерлiк есеп айырысу жағдайында - шарттардың, сатып алушылардың сенiмхаттарының);
сатылған және сатып алынған элиталық тұқымның көлемi туралы элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық пен элиталық тұқым сатып алушының арасында жасалған алып-сату актiсiн (4-қосымша) тапсырады. Алып-сату актiсi төрт данада жасалынады: бiреуi - элиталық тұқым өндiрушi шаруашылық үшiн, бiреуi - сатып алушы үшiн, бiреуi - Ауылшарминiнiң аудандық аумақтық басқармасы үшiн, бiреуi - Ауылшарминi үшiн.

3. Порядок подтверждения факта реализации элитных семян
15. Элитно-семеноводческие хозяйства обязаны заблаговременно ставить в известность семенного инспектора районного территориального управления Минсельхоза о предстоящей реализации элитных семян.
16. При реализации элитных семян для подтверждения их качества элитно-семеноводческие хозяйства выдают покупателю Аттестат на семена установленной формы, заверенный районным территориальным управлением Минсельхоза. Семенной инспектор районного территориального управления ведет специальный журнал регистрации выданных элитно-семеноводческими хозяйствами аттестатов на семена, базу данных по производству, реализации и целевому использованию элитных семян в районе. После проверки факта высева элитных семян семенным инспектором совместно с покупателем составляется акт о целевом использовании элитных семян в трех экземплярах - один остается у покупателя семян, второй - в районном территориальном управлении Минсельхоза, третий - направляется в Минсельхоз (приложение 1).
17. Для подтверждения факта реализации элитных семян и получения субсидии элитно-семеноводческие хозяйства представляют в районные территориальные управления Минсельхоза в сроки, указанные в пункте 11 настоящих Правил, следующие документы:
сводный реестр по объемам фактической реализации элитно-семеноводческим хозяйством элитных семян в двух экземплярах - один для районного территориального управления Минсельхоза, второй - для Минсельхоза (приложение 2);
документы, подтверждающие происхождение исходного материала для производства элитных семян (акты апробации и отчет об апробации питомников размножения, суперэлиты и элиты, а в случае приобретения питомников размножения и суперэлиты - аттестаты на семена);
справку районной лаборатории по качеству семян, аккредитованной в установленном порядке, о количестве и качестве проверенных элитных семян (приложение 3);
копии первичных платежных документов на реализованные элитные семена (накладных на отгрузку семян, счетов-фактур; в зависимости от вида платежа: при безналичных расчетах - платежных поручений с отметкой банка; при расчетах наличными деньгами - приходных кассовых ордеров, в случаях бартерных расчетов - договоров, доверенностей покупателей);
акт купли-продажи между элитно-семеноводческим хозяйством и покупателем элитных семян о количестве реализованных и приобретенных элитных семян (приложение 4). Акт купли-продажи составляется в четырех экземплярах: первый - для элитно-семеноводческого хозяйства, второй - для покупателя, третий - для районного территориального управления Минсельхоза, четвертый - для Минсельхоза.