Қазақстан Республикасының резидент емес заңды тұлғаларының, сонымен бiрге Қазақстан Республикасының резидент банкiнiң, Қазақстан Республикасында еншiлес банкiн ашатын (еншiлес банкi бар) Қазақстан Республикасының резидент емес банктерi акцияларының он процентiн және одан да көп процентiн сатып ала алатын банктердiң ең аз талап қойылатын рейтингiн және осындай рейтингті, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тiркелген немесе резидент банктердiң тiкелей немесе жанама құрылтайшылары немесе акционерлерi болып табылатын оффшорлық аймақтарда тiркелген қосылма тұлғалары бар резидент емес банктердiң рейтингін белгілейтiн рейтинг агенттіктерiнiң тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 сәуірдегі N 96 қаулысы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 17 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1508. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 222 қаулысымен.
Банктердiң қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  17-бабының 5 және 6-тармақтарына және 18-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының резидент емес заңды тұлғаларының, сонымен бiрге Қазақстан Республикасының резидент банкiнiң, Қазақстан Республикасында еншiлес банкiн ашатын (еншiлес банкi бар) Қазақстан Республикасының резидент емес банктерi акцияларының он процентiн және одан да көп процентiн сатып ала алатын банктердiң Қазақстан Республикасына берiлген рейтингтен төмен емес ең аз талап қойылатын рейтингi болуы тиiс деп белгiленсiн.
Бұл тармақтың талаптары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен басқа мемлекеттiң банктердi қадағалайтын уәкiлеттi органы арасындағы келiсiмде басқаша көзделген жағдайларда қолданылмайды.
2. Қазақстан Республикасының резидент емес заңды тұлғаларының, сонымен бiрге Қазақстан Республикасының резидент банкi акцияларының он процентiн және одан да көп процентiн сатып ала алатын банктердiң ең аз талап қойылатын рейтингiн, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тiркелген немесе банк резиденттердiң тiкелей немесе жанама құрылтайшылары немесе акционерлерi болып табылатын оффшорлық аймақтарда тiркелген қосылма тұлғалары бар резидент емес банктердiң рейтингiн белгiлейтiн рейтинг агенттiктерiнiң тiзбесi бекiтiлсiн.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгізiлсiн.

Об утверждении минимального требуемого рейтинга юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, включая банки, которые могут приобрести десять и более процентов акций банка-резидента Республики Казахстан, банков-нерезидентов Республики Казахстан, создающих (имеющих) дочерние банки в Республике Казахстан, и перечня рейтинговых агентств, устанавливающих данный рейтинг, а также рейтинг банков-нерезидентов, зарегистрированных в оффшорных зонах или имеющих аффилиированных лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, которые могут прямо или косвенно являться учредителями или акционерами банков-резидентов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2001 года N 96. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17.05.2001 г. за N 1508. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 222 (V032417)
В целях обеспечения финансовой устойчивости банков, а также в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 17 и пунктом 1 статьи 18 Закона  Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Установить, что юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан, включая банки, которые могут приобрести десять и более процентов акций банка-резидента Республики Казахстан, а также банки-нерезиденты Республики Казахстан, создающие (имеющие) дочерние банки в Республике Казахстан, должны иметь минимальный требуемый рейтинг не ниже рейтинга, присвоенного Республике Казахстан.
Требования данного пункта не распространяются на случаи, когда соглашением между Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом банковского надзора другого государства предусмотрено иное.
2. Утвердить прилагаемый перечень рейтинговых агентств, устанавливающих рейтинг юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, включая банки, которые могут приобрести десять и более процентов акций банка-резидента Республики Казахстан, банков-нерезидентов Республики Казахстан, создающих (имеющих) дочерние банки в Республике Казахстан, а также банков-нерезидентов, зарегистрированных в оффшорных зонах или имеющих аффилиированных лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, которые могут прямо или косвенно являться учредителями или акционерами банков- резидентов.
3. Ввести в действие настоящее постановление по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасының резидент емес заңды тұлғалары, сонымен бiрге банктiң он және одан да көп акциялары бар Қазақстан Республикасының резидент банктерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасында еншiлес банктерi бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерi 2001 жылғы 1 шiлдеге дейiнгi мерзiмде осы қаулыда белгiленген ең аз талап қойылатын рейтингтiң болуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
5. Банктердi қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 16 сәуiрдегi
N 96 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының резидент емес заңды тұлғаларының,
сонымен бiрге Қазақстан Республикасының резидент банкiнiң, Қазақстан Республикасында еншiлес банкiн ашатын (еншiлес банкi бар) Қазақстан Республикасының резидент емес банктерi акцияларының он процентiн және одан да көп процентiн сатып ала алатын банктердiң ең аз талап қойылған рейтингiн және осындай рейтингтi, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тiркелген немесе резидент банктердiң тiкелей немесе жанама құрылтайшылары немесе акционерлерi болып табылатын оффшорлық аймақтарда тiркелген қосылма тұлғалары бар резидент емес банктердiң рейтингiн белгiлейтiн рейтинг агенттiктерiнiң тiзбесi
Қазақстан Республикасының резидент емес заңды тұлғаларының, сонымен бiрге Қазақстан Республикасының резидент банкiнiң, Қазақстан Республикасында еншiлес банкiн ашатын (еншiлес банкi бар) Қазақстан Республикасының резидент емес банктерi акцияларының он процентiн және одан да көп процентiн сатып ала алатын банктердiң ең аз талап қойылған рейтингiн және осындай рейтингтi, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тiркелген немесе резидент банктердiң тiкелей немесе жанама құрылтайшылары немесе акционерлерi болып табылатын оффшорлық аймақтарда тiркелген қосылма тұлғалары бар резидент емес банктердiң рейтингiн белгiлейтiн рейтинг агенттiктерi мыналар болып табылады:
1. Мооdу,s Investors Service
2. Standard & Poors
3. Ғitсh
Ұлттық Банк
Төрағасы

4. Юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан, включая банки, имеющие десять и более процентов акций банка-резидента Республики Казахстан, а также банки-нерезиденты Республики Казахстан, имеющие дочерние банки в Республике Казахстан, обязаны в срок до 1 июля 2001 года обеспечить наличие минимального требуемого рейтинга, установленного настоящим постановлением.
5. Департаменту банковского надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 апреля 2001 г. N 96
Перечень рейтинговых агентств, устанавливающих рейтинг
юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан,
включая банки, которые могут приобрести десять
и более процентов акций
банка-резидента Республики Казахстан,
банков-нерезидентов Республики Казахстан, создающих
(имеющих) дочерние банки в Республике Казахстан,
а также банков-нерезидентов, зарегистрированных
в оффшорных зонах или имеющих аффилиированных
лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, которые
могут прямо или косвенно являться учредителями
или акционерами банков-резидентов
Рейтинговыми агентствами, устанавливающими рейтинг юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, включая банки, которые могут приобрести десять и более процентов акций банка-резидента Республики Казахстан, банков-нерезидентов Республики Казахстан, создающих (имеющих) дочерние банки в Республике Казахстан, а также банков-нерезидентов, зарегистрированных в оффшорных зонах или имеющих аффилиированных лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, которые могут прямо или косвенно являться учредителями или акционерами банков-резидентов, являются:
1. Moody's Investors Service
2. Standard & Poors
3. Fitch
Председатель
Национального Банка